•  

  pokaż komentarz

  Wiedza czyni wolnym, wiedza to skarb, wiedza to potęga, wiedza to dobro

  •  

   pokaż komentarz

   byle prawdziwa

   @wytrzzeszcz: A co jeżeli istnieje wiele alternatywnych modeli które opisują naszą rzeczywistość z zadowalającą dokładnością a nasz gatunek jest przywiązany do tego konkretnego który udało nam się opracować na bazie naszych obserwacji?

   Matematyka postrzegana jest jako coś idealnego. Wszyscy znają i powtarzają cytat z Kontaktu że "Matematyka jest językiem uniwersalnym". A przecież sieci neuronowe w naszych głowach zajmują się tworzeniem przybliżonych modeli o zadowalającej skuteczności a nie odwzorowywaniem rzeczywistości 1:1.

   #schizofrenia

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: po to czlowiek wyksztalcil religie, czyli schematy umozliwiajace orientacje sie w swiecie ktore uformowaly sie poza ludzka swiadomoscia dzieki czemu umozliwialy unikniecie ograniczen naszej percepcji jednoczesnie ogarniajac o wiele wieksze spektrum swiata za cene szczegolowosci samego stworzonego modelu. Stad w religi tyle paradoksow i "bzdur" bo zazwyczaj rozpatruje sie je wedle naszego swiadomego modelu ktory jest o wiele bardziej szczegolowy kosztem zawezenia zakresu jaki obejmuje oraz sama konwersacja z jednego modelu na drugi ze wzgledu na ich odmienna nature powoduje powstawanie wypaczen i bledow.

  •  

   pokaż komentarz

   @wytrzzeszcz: @impulse_101: Ja się nawet boję że dowody naszych twierdzeń matematycznych zawierają pewne "oczywistości" które przyjmujemy na wiarę mimo że obiektywnie wymagałyby udowodnienia. Co nie zmienia oczywiście faktu że nasze twierdzenia matematyczne są skuteczne w praktyce i dużym szokiem byłoby gdyby ktoś znalazł w nich jakiś niespodziewany artefakt. Nie siedzę jeszcze w temacie na tyle głęboko żeby móc coś sensownego powiedzieć, szczególnie że kierując się w stronę konstruktywizmu społecznego bardzo łatwo popaść w postmodernistyczną pseudonaukę (konstruktywizm społeczny leży niebezpiecznie blisko kulturoznawstwa i gender ;) ).

   Drążę temat bo nie akceptuję dość popularnego w społeczeństwie założenia że to co robi mózg jest nadprzyrodzone.

  •  

   pokaż komentarz

   @impulse_101: "To przecież logiczne" w znaczeniu potocznym oznacza tyle co "to przecież oczywiste", "wszyscy to wiedzą" i zazwyczaj taki argument jest społecznie akceptowany bo posługujemy się wspólnym systemem pojęć które uznajemy za prawdziwe nawet jeżeli nigdy ich osobiście nie weryfikowaliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wytrzzeszcz: Bo gdyby nie wiedza moglibyśmy uprawać, marchew.

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: konstruktywizm społeczny ma podatnosc na ludzka pyche bo od stwierdzenia ze rzeczywistosc jest uformowana przez spoleczenstwo jest tylko krok do checi przeformowania go wedle wlasnej wizji czym wlasnie jest gender. Jesli teraz zobaczymy geneze buntu i upadku szatana ktora u swojego zrodla ma pyche a za boski porzadek uznamy model spoleczny ktory formowal sie samoczynnie w toku ewolucji kultury i cywilizacji bez swiadomej ingerencji czlowieka mozemy zrozumiec skad u katoli taka niechec do lgbt i vice versa. Jakby nie patrzec to jest to starcie dobra ze zlem w czystej postaci w rozumieniu chrzescijanskim, konstrukt ewolucyjny (boski) vs konstrukt wynikajacy z ludzkiej pychy (diabelski). Akurat to zagadnienie dalo sie latwo konwertowac z modelu swiata religijnego na model swiata naukowego ale to dzieki temu ze ostatnimi wiekami rozwinelismy tak filozofie, wiedzie spoleczna, psychologie analityczna etc ze nasz model szczegolowy znacznie poszerzyl swoje spektrum przez co i konwersacja z modelu religijnego jest latwiejsza.
   To uswiadamia dlaczego model religijny ma pewna przewage bo zobacz ze koncepcja upadku szatana powstala jeszcze w czasach starozytnych, dokladnie nie wiemy kiedy ale przekazy byle jeszcze ustne wiec mogla sie formowac w 6-8 wieku p.n.e, biorac pod uwage ze w tamtym czasie ludzie nie dysponowali takimi naukami jak wiedza spoleczna czy psychologia, ba ich umysly byly jeszcze przed usystematyzowaniu w sposob naukowy ktore nastapilo pod koniec sredniowiecza wiec nam nawet ciezko uzmyslowic sobie jaki burdel musieli miec w glowie. Pomimo tych wszystkich utrudnien byli w stanie utworzyc co prawda bardzo zawila i mega zmitologizowana ale dosc wysublimowana koncepcje upadku szatana przez jego ego a wiec w metaforyczny sposob dojsc do wniosku ze popadanie w postmodernistyczna pseudonauke nie koniecznie moze nam wyjsc na zdrowie. To taki przyklad jak rozumiem te dwa uklady rzeczywistosci i jak to ma niby dzialac

  •  

   pokaż komentarz

   @wytrzzeszcz

   Ja doszedłem do wniosku, że sama wiedza nie czyni wolnym, oswobadzającą moc ma dopiero połączenie wiedzy z wolą- wysiłkim podjęcia działania opartego na poznanych faktach i informacjach...

  •  

   pokaż komentarz

   @impulse_101: Sensownie napisane. Tylko jak zweryfikować czy "podświadome" obawy konserwatystów przed wychodzeniem poza znane strategie organizacji społeczeństwa są uzasadnione czy może jest to po prostu artefakt wynikający z genetyki zachowania? Strategia stabilna ewolucyjnie która zapobiega popularyzacji alternatywnych strategii. Szczególnie że wnioski wypracowane przez dawne ludy nie są zbyt wiarygodne właśnie za względu na ich prymitywizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @wytrzzeszcz: byli tacy co mówili ze praca czyni wolnym ...

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ z problemem pozbycia się aksjomatów walczył już Bertrand Rusell. Zresztą z sukcesem:
   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Principia_mathematica

  •  

   pokaż komentarz

   A co jeżeli istnieje wiele alternatywnych modeli które opisują naszą rzeczywistość z zadowalającą dokładnością a nasz gatunek jest przywiązany do tego konkretnego który udało nam się opracować na bazie naszych obserwacji?

   @AdireQ: Nikt nie jest do niczego przywiązany. Obecnie panujący jest ten model, który najlepiej opisuje.

   Matematyka postrzegana jest jako coś idealnego. Wszyscy znają i powtarzają cytat z Kontaktu że "Matematyka jest językiem uniwersalnym". A przecież sieci neuronowe w naszych głowach zajmują się tworzeniem przybliżonych modeli o zadowalającej skuteczności a nie odwzorowywaniem rzeczywistości 1:1.

   Nie mieszaj dwóch różnych rzeczy. O ile celem neuronów jest modelowanie rzeczywistości, o tyle matematyka nie ma takiego celu, bo jest abstrakcyjna i w żaden sposób nie jest powiązana ze światem rzeczywistym (widziałeś kiedyś np. pięć?). Modelowaniem rzeczywistości zajmuje się fizyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: Przypuszczam ze te podswiadome wnioski sa wyciagane na podstawie bardzo dlugi obserwacji oraz wielu opowiadan ktore zlewaly sie ze soba w przekazach ustnych na przestrzeni setek lat tworzac w efekcie koncentrat, taka opowiesc zawierajaca esencje zawierajaca ludzkie tendencje, tendencje ktorych sa juz tak gleboko zakorzenione kto wie czy nie na poziomie genetycznym skoro ksztaltowaly sie przez tysiace lat. Taki mechanizm powstawania w pewnym stopniu amortyzowal prymitywizm tamtych ludow bo caly proces zachodzil bez ich swiadomosci samoczynnie a wykrystalizowane w nim moraly sa uniwersalne bez wzgledu na kulture i przedzial czasu w ktorym ktos zyje wiec mozna odgornie zgadnac czy dany aspekt spoleczenstwa bedzie mial pozytywne czy negatywne skutki bo wynika to z ludzkiej natury a fundamenty ludzkiej natury sa niezmienie na przestrzeni wiekow.
   Co dziwniejsze te przekazy pokrywaja sie z wnioskami jakie wyciagaja wspolczesni naukowcy pokroju carl jung czy zygmunt freud. Nie mowie ze trzeba wszystko w nich zawarte przyjmowac bezrefleksyjnie ale uwazam ze trywializowanie ich bez glebszej analizy jest duza strata dla ludzkosci.

  •  
   w.......t

   +1

   pokaż komentarz

   @wytrzzeszcz: ano - praise Omnissiah !

 •  

  pokaż komentarz

  No to może warto, żeby autor kanału pomyślał o przeniesieniu na CDA? Całkiem przy okazji w ten sposób wsparłby działalność polskiego serwisu. Po co użerać się z Yutube, skoro i tak kanał jest skierowany do polskiego odbiorcy?

 •  

  pokaż komentarz

  Kanały naukowe mają niestety problem z nierozsądnymi widzami zgłaszającymi filmy pod różnymi pretekstami. Jeśli odpowiednio dużo rodziców zgłosi, że film mający tytuł "jak zrobić bombę... jakaśtam" promuje u dzieci niebezpieczne zachowania, to film automatycznie jest usuwany i to autor ma udowadniać, że nie jest wielbłądem. Nie jest to cenzura ze strony YT, tylko działanie algorytmów. Jeśli kanał jest mały i nie ma dużej ilości subskrypcji, to filmy z dużą ilością zgłoszeń są kasowane nawet bez przeglądania przez jakiegoś pracownika. Dopiero dużymi kanałami bardziej się przejmują.

  Kanał Nile Red z doświadczeniami był już kilka razy blokowany. Raz autor pokazał, że muszki owocówki żyją po włożeniu do mikrofalówki, bo są mniejsze niż długość fali i mikrofala je omija; kilkudziesięciu widzów zgłosiło, że film pokazuje znęcanie się nad zwierzętami. Innym razem pokazał średniowieczną metodę produkcji saletry drogą wielomiesięcznego utleniania moczu przez bakterie nitrofilne, to znów pojawiły się zgłoszenia, że film propaguje niebezpieczne treści.
  Kanał "Tom explosions" został usunięty, bo widzowie zgłaszali treści niebezpieczne w kolejnych filmach o wybuchach. Kilka kanałów pokazujących syntezy chemiczne poleciało, bo oburzonym rodzicom wydawało się, że tam pokazują produkcję narkotyków.

 •  

  pokaż komentarz

  Nieco bardziej szczegółowy opis działania jest tutaj, zwłaszcza rozdział 4.4 i dalsze, i różni się od tego, co w końcówce przedstawia film. Podstawowe różnice:

  1) Przy zwykłej gęstości paliw termojądrowych - czy to mieszaniny DT, czy LiD - uzyskanie propagującej się w masie paliwa reakcji termojądrowej jest trudne. Do dobrych rezultatów potrzebne jest silne zwiększenie gęstości przed rozpoczęciem reakcji.
  2) Termiczne promienie X z ładunku pierwotnego nie muszą się odbijać; szybko podgrzewają ściany i obszar między obudową i osłoną wtórnego ładunku do równowagi termodynamicznej. Znaczna część energii jest w polu promieniowania.
  3) Ciśnienie, tworzące falę uderzeniową zgniatającą ładunek wtórny, pochodzi głównie z odparowania ścian osłony tego ładunku - odrzut.
  4) Neutrony z pierwotnego ładunku nie powinny (w znaczących ilościach) docierać do wtórnego - termojądrowego, ponieważ podgrzeją go i utrudnią jego sprężenie. Aby zapoczątkować reakcję, w centrum ładunku wtórnego znajduje się spark-plug: pewna ilość U-235 lub Pu-239, która po zgnieceniu przez zbieżną falę uderzeniową staje się nadkrytyczna i ulega zwykłemu rozszczepieniu, generując liczne neutrony i podgrzewając sprężone wokół paliwo termojądrowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @anadyomenel:
   Pozwolę sobie odpowiedzieć. Zacznę od tego, że w filmie jest kilka uproszczeń, ale nie wynikają one z niechęci do przekazywania wiedzy, ale z tego, że chciałem przedstawić zasadę w prosty i spójny sposób, a nie zrobić kompendium wiedzy, choć i to chętnie bym zrobił, wylatując zapewne z YouTube'a na stałe. A teraz po kolei:

   1) Owszem, ale nie bardzo rozumiem gdzie tu różnica z moim opisem? Czy powiedziałem, że gęstość tam nie wzrasta?

   2) Prawdę powiedziawszy nie rozumiem zdania "znaczna część energii jest w polu promieniowania", ale samo odbicie jest zjawiskiem korzystnym. Odpalanie fuzji termojądrowej jest jak zapalanie papierosa zapałką przy silnym wietrze. Zanim odpalisz, zapałka zgaśnie. Całą gęstość energii można przeliczyć. Tutaj znajdują się konieczne formuły:

   http://www.wlym.com/archive/fusion/book/1981ThermoBombBook.pdf

   3) Naukowcy nie są zgodni, co jest główny wkładem do tego ciśnienia. Ciśnienie, promieniowania, plazmy pochodzącej ze styropianu, czy faktycznie powierzchniowe parowanie. Dlatego wolałem powiedzieć o zgnieceniu, bez wchodzenia w szczegóły.

   4) Tak na logikę, neutrony pochodzące z zewnątrz podgrzewają wtórny ładunek termojądrowy, a te z wnętrza nie? I w jaki sposób podgrzewanie ma utrudniać sprężenie? Równanie gazu doskonałego pV=nRT pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Jak wiesz, mechanizm odpalania ładunku z Pu-239 jest inny niż ładunku z U-235. W przypadku tego drugiego, nawet jeśli jądro zostanie sprężone do objętości nadkrytycznej, będziemy potrzebowali neutronów aktywujących reakcję. Zewnętrzne poszycie właściwego ładunku termojądrowego może więc zawierać U-238, bo zewnętrzne neutrony mają dostatecznie wysoką energię by spowodować jego rozpad, a to całe twierdzenie o wyższości wewnętrznych neutronów nad zewnętrznymi czyni, przynajmniej dla mnie, niezrozumiałym. Przypadek U-235 jest prostszy niż Pu-239. Dlatego wybrałem go do opisu. Można mi więc zarzucić pójście na łatwiznę, ponieważ znakomita większość ładunków termojądrowych korzysta z Pu-239.

  •  
   w.......t

   0

   pokaż komentarz

   I w jaki sposób podgrzewanie ma utrudniać sprężenie? . Równanie gazu doskonałego pV=nRT pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie

   @gupia_nauka: ᕦ(òóˇ)ᕤ
   sprężanie: v2<v1. z pV=nRT (nR = const i zakładamy p=const) wynika,że skoro v2<v1 to T2<T1

   gdzie 1- początkowa, 2-końcowa. Tak więc kompletnie nie rozumiesz tego równania,a sprężone gazy SĄ ZIMNE. Dmuchnij sobie we włosy z kompresora... Podgrzewanie utrudnia sprężanie nawet zgodnie z tym równaniem które cytujesz...

   Już łaskawie daruję użycie równania gazu doskonałego

  •  

   pokaż komentarz

   @wraithcat: Owszem, pod warunkiem zmiennej objętości, co sam pokazałeś, a tutaj mamy stałą objętość i wzrost temperatury, który skutkuje wzrostem ciśnienia.

  •  
   w.......t

   -1

   pokaż komentarz

   @gupia_nauka: Niby dlaczego "stałą objętość" ? I którego ciśnienia ?

  •  

   pokaż komentarz

   @gupia_nauka:

   1) Owszem, ale nie bardzo rozumiem gdzie tu różnica z moim opisem? Czy powiedziałem, że gęstość tam nie wzrasta?
   Chodzi mi o to, że wzrost gęstości jest potrzebny do wydajnej fuzji. To kluczowy czynnik. Reakcje TN trudno zapalić, bo część dostarczanej energii ląduje w fotonach, a do reakcji potrzebne są wysokie energie jąder. Patrz niżej.

   2) Prawdę powiedziawszy nie rozumiem zdania "znaczna część energii jest w polu promieniowania"
   Energia dostarczona plaźmie w pewnej objętości rozłoży się (pomijam szczegóły) na energię kinetyczną cząstek (jąder atomowych i elektronów) i energię fotonów zawartych w tej objętości. Ta pierwsza rośnie liniowo z temperaturą. A ta druga z czwartą potęgą temperatury. Na przykład pod koniec reakcji bomby rozszczepieniowej ponad 80 procent energii to fotony X. Gdy w zewnętrznej obudowie ładunku TN ustali się równowaga termodynamiczna, temperatura będzie już niższa, ale ciągle dość wysoka, by energia fotonów była istotna.

   Przejrzałem pobieżnie książkę, do której link podałeś. Wydaje się nie rozważać w ogóle konfiguracji Tellera-Ulama, która prawdopodobnie jest podstawą konstrucji ładunków TN. Możliwe, że wtedy jeszcze nie była ona w publicznym obiegu. Autor - ekspert od inertial confinement fusion wspomina, że jej nie zna.

   3) Naukowcy nie są zgodni, co jest główny wkładem do tego ciśnienia.
   No, konstruktorzy bomb wiedzą... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oszacowania,w linkowanym przeze mnie materiale wskazują na przewagę implozji związanej z ablacją ścian.

   Tak na logikę, neutrony pochodzące z zewnątrz podgrzewają wtórny ładunek termojądrowy, a te z wnętrza nie?
   Neutrony pochodzące z wnętrza podgrzewają ładunek po sprężeniu, a te z zewnątrz przed.

   I w jaki sposób podgrzewanie ma utrudniać sprężenie?
   Ta sama praca włożona w sprężanie ogrzanego uprzednio gazu da mniejszy wzrost gęstości.

   będziemy potrzebowali neutronów aktywujących reakcję.
   Neutronów do zaczęcia reakcji rozszczepienia wystarczy kilka, a eksplodująca przed chwilą obok bomba dostarczyła ich coś rzędu 10^23. I niektóre izotopy cały czas ich dostarczają. Ochrona przed przedwczesnym podgrzaniem nie musi absorbować wszystkich, wystarczy, by absorbowała ogromną większość. Nawiasem mówiąc, dzięki dużej szybkości i energii implozji można nie przejmować się predetonacją.

   Jak wiesz, mechanizm odpalania ładunku z Pu-239 jest inny niż ładunku z U-235.
   Nie wiem. O ile mi wiadomo, implozję i zapoczątkowanie reakcji dostarczonymi neutronami stosuje się zazwyczaj w obu przypadkach.

  •  

   pokaż komentarz

   A wiecie, że sposób detonacji bomby termojądrowej opracował polski matematyk i wychowanek Stefana Banacha Stanisław Ulam ze współpracy z węgierskim fizykiem Edwardem Tellerem? Dlatego ten rodzaj konstrukcji bomby nazywa się Teller-Ulam Design:

   źródło: youtube.com