•  

  pokaż komentarz

  Bylem wiedziałem i naprawdę nie rozumiem całej tej nagonki. Ekipa filmowa moze tylko podziękować za dobra promocje filmu ZA DARMO i tyle. A tak to polecam zajefajny film.

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: Cytaty Gajosa z tego filmu zaczynają już żyć własnym życiem

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: "Złote, a skromne." ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: Film jest mocno przerysowany - bo to nie jest tak, że na każdym rogu czai się w kościele patologia.

   Natomiast film doskonale pokazuje podstawowe kwestie:

   - Księża to też ludzie - lubią sobie popić, wpadają w nałogi, mają problemy i dylematy
   - Księża to też biznesmeni - nie jacyś zamknięci w zimnej celi pustelnicy, tylko ludzie, którzy chcą ustawić sobie życie, do czegoś dojść i mieć zapewniony byt.
   - Wśród księży jak ogólnie wśród ludzi - trafiają się ludzie źli, cwaniacy, oszuści, czy ci zajmujący się ciemnymi interesami.

   I wreszcie - kuria. Struktura i hierarchia kościelna jest zamknięta, hierarchiczna, nastawiona na chronienie swoich i oczekująca lojalności. To fakt. I nie bez przyczyny ten opis przypomina mafię.

   Każda zamknięta i hierarchiczna struktura poddawana jest procesom socjologicznym, które tworzą w jej ramach pewne wzorce i schematy - nieważne, czy kuria, mafia, scientolodzy, grupy polityczne, grupy aktywistów lewicowych czy prawicowych.

   Kościół to organizacja podległa prawom nauk społecznych tak samo, jak każda inna.

   Film może szokować i oburzać tych, którzy kurię postrzegali w sposób magiczny i święty. Nie oburza tych, którzy wiedzą, że to organizacja jak każda inna.

   Pamiętać należy, że co innego kuria - będąca organizacją - a co innego Kościół w rozumieniu ogółu wiernych, dla których podstawą są wartości i normy chrześcijańskie. Fakt podlegania kurii prawom społecznym nie determinuje w żaden sposób słuszności lub też nie samych chrześcijańskich wartości.

   Tak jak palący lekarze nie oznaczają, że należy palić - tak robiący szare interesy księża nie znaczy, że należy wartości chrześcijańskie wyrzucać na śmietnik.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed:

   Kościół to organizacja podległa prawom nauk społecznych
   Prawa nauk społecznych xD
   To nie fizyka, heh. Chyba podlegać naturze ludzkiej.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawa nauk społecznych xD To nie fizyka, heh. Chyba podlegać naturze ludzkiej.

   @szpongiel: Wbrew pozorom Internet to wcale nie jest dobre miejsce, żeby okazywać swoją ignorancję - w szczególności wobec nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: a co te "prawa" niby opisują jak nie naturę ludzką?

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86:
   Czemu podkreślasz promocję za darmo? Tzn jakby bilety w normalnych cenach to już nie taki dobry? Serio i z ciekawości pytam, nie jestem jakoś zacietrzewiony ideowo, nie obchodzi mnie, czy ten film reprezentuje jakieś jedynie słuszne racje, ciekawi mnie bardziej, czy po prostu jest ciekawy i dobrze zrobiony.

   Oglądałem przykładowo "Służby specjalne" i muszę przyznać, że film był niezły. W odróżnieniu od (odgrzeję strasznie starego kotleta) "Katynia" - który był nudny i miał fatalną muzykę i dźwięk.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Widziałem film i zaskoczenie.
   Nie było wyjazdów do burdeli.
   Ani jednej wzmianki o stosunku dyrektorów ojców do pracowników w Caritas.
   Zabrakło księdza uderzającego głową ucznia o ławkę na lekcji religii.
   Zabrakło brata byłej żony, księdza składającego fałszywe zeznania i wykorzystującego do tego swój autorytet.
   Zabrakło mi też WFisty kolegującego się z księdzem, który potrafił złapać pod spodenki nastolatki na zajęciach.

   Z życia i rozmowy po klerze od razu znajoma z mazur wspomniała znane sytuacje:

   Ksiądz z kobietą na wsi, luz, już druga, wszyscy wiedzą.
   Ksiądz macający po tyłu jej siostrę przed komunią, ojciec poszedł, dał w pysk, ksiądz zrozumiał, że następny taki raz będzie ostatni, ale nikt nie zgłosił...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: film jest przerysowany LOL. Film o smerfach też, bo skąd ten reżyser sobie jakieś smerfy powymyslal. To nie dokument, to film fabularny

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: wielu trabi ze fil.m jest anty koscielny. A tak naprawde to film o ludziach bo co by nie bylo ksiądz to tez czlowiek. A to ze w kościele sa i dobrzy i zli ludzie to chyba wie kazdy lecz nie kazdy chce to przyznac. Trabiac o tym jaki to spaczony obraz kosciola przedstawia ten film. Lecz jak ktos ma rozum i obejrzy to dochodzi do wniosku ze wszystko co slyszal o tym filmie to bzdura wiec ja to odebralem jako dobra promocje. Niewazne jak gadaja byle by gadali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: czy przerysowany nie wiem bo wiekszosc brudu kosciola jest zamiecioma pod dywan. Jak dla mnie nie jest to daleko wybiegajaca fikcja. Dla mnie najwazniejsze w tym filmie bylo to ze ksiadz zostal pokazany od tej ludzkiej strony. Kazdy ma slabosci wady i zalety i chyba cala ta nagonka jest dlatego ze cala rzesza ludzi nie chce dopuścić do siebie swiadomosci ze i w kosciele sa zli ludzie i ze kosciul ro nie tylko msze w niedziele i modlitwa. Tylko samo zycie tak jak napisales kazdy chce sie ustawic.

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: poruszyli temat tabu. Nie wolno było nikomu tego ruszać i tyle

  •  

   pokaż komentarz

   Film jest mocno przerysowany

   @Mr--A-Veed: kino i telewizja jest mocno przerysowana. Zobacz na takiego Ojca Mateusza, co tydzień morderstwo w Sandomierzu

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86:
   Ja tak odebrałem serial Młody Papież. Film bardzo mocno zachęcający do wiary i kościoła. I pomimo scen komediowych, ten serial był całkiem głęboki, podchodził do poważnych tematów poważnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: ( ͡° ͜ʖ ͡°) taki szczery więc super ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Pamiętać należy, że co innego kuria - będąca organizacją - a co innego Kościół w rozumieniu ogółu wiernych, dla których podstawą są wartości i normy chrześcijańskie. Fakt podlegania kurii prawom społecznym nie determinuje w żaden sposób słuszności lub też nie samych chrześcijańskich wartości.

   Mój drogi, przez tysiąclecia historii ludzkości przewinęły się tysiące bogów. Miliardy ludzi w nich wierzyło. W tych potężnych i nieskończonych, a jednak - bogowie okazywali się śmiertelni. Każdy. Co do jednego. No, jak mieli szczęście to trafiali na cmentarz zwany mitologią. Bez wyjątku. Dlaczego Chrystus miałby być inny?

   Dlaczego wierzący są tak aroganccy, w czym wiara Twoich przodków była gorsza od Twojej? Tak samo jak Ty wierzyli, podporządkowywali życie swojemu bogu/bogom i gdzie ich to zaprowadziło?

   Wiesz jak się czujemy? Spróbuj sobie wyobrazić Ciebie jak tłumaczysz starożytnemu Grekowi iż piorun to nie gniew Zeusa. Że nie możemy przypisywać zjawisk których nie rozumiemy jako boskie. Wiesz czym jest człowiek bez nauki, ale z wiarą? Poczytaj sobie o kulcie cargo. XXI wiek, a ludzie modlą się do samolotów, ponieważ ich nie rozumieją.

   Nigdy nie zadawałeś sobie pytania, czy Twoja wiara nie wynika z niewiedzy? I czy czasem nie lepszy jest brak odpowiedzi niż pierwsza lepsza.

   @Mr--A-Veed:

  •  

   pokaż komentarz

   w szczególności wobec nauki.

   @Mr--A-Veed: Dziecinna wiara w nauki społeczne. Nie wiem czy wiesz ale wysrywy genderowców są pełnoprawną częścią nauk społecznych. Bo z prawdziwą nauką to wspólna jest tu tylko nazwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: nie brnij bo tylko gorzej wypadasz....

  •  
   A.....a via Android

   -17

   pokaż komentarz

   @Camilli Brzmisz jak typowy niedokształcony ludek, które próbuje wciskać innym głupotę. Jak myślisz dlaczego Chrześcijaństwo jest tak ważną religią? Ponieważ żadna inna nie zaoferuje ci życia wiecznego. Z jakiej niby niewiedzy? Znalazł się jakiś mędrzec ateistyczny. Kiedyś mi pewien kolega agnostyk powiedział, że ateiści nie mają czego głosić, jakby zobaczył twój wpis to natychmiastowo zmieniłby zdanie. Człowiek bez nauki jest zwierzęciem to fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   @przemm: W pracbazie kupiliśmy dla szefa na jego imieniny złote spinki z inicjałami.
   Szef : '' złote a skromne''(✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: @jj86: ja uważam że film porusza pewien temat, ale to nie jest tak że on mówi przez cały seans że księża się dorabiają na prostych ludziach, że patrzą tylko na siebie, czy są pedofilami.Gdyby to nakręcił Vega to pewnie by tak było, Smarzowski w wielu scenach i momentach próbuje ludziom pokazać że są to poszczególne sytuacje, różnych ludzim, a nie opowiada w ten sposób o całym kościele.Zresztą po co o tym przypominać ludziom skoro każdy ma swój rozum i opinię... a jednak, po tych wielu negatywnych opiniach, nawet wsród ludzi wykształconych którzy tylko sieją ferment bez zrozumienia i przemyślenia mogę się jednak mylić.Każdy rozumny człowiek chyba powinien dojść do takich wniosków, czy jest wierzący czy nie. Przede wszystkim od kilku lat, może więcej bo nie jestem w średnim wieku żeby powiedzieć że jest to od lat dziesięciu, jest ogromna nagonka na kościół która jest również pokazana w filmie.W momentach kiedy bohater chociażby jedzie pociągiem(bez zbędnych spojlerów), nikt nie myśli co mówi a powinien wyrażać własne poglądy a nie patrzeć na innych i pleść trzy po trzy.Film jest poprawny, dobry, ale nic wielkiego, za co uważam Pokłosie Pasikowskiego.Nie zamierzam hejtować filmu tylko za to że ktoś gdzieś powiedział że jest anty-polski, anty coś tam.Trzeba spojrzeć na pewne aspekty a nie tylko na bezmyślną falę krytyki nienawiści osób które go nawet nigdy nie obejrzały a ślepo komentują, i nie obejrzą go dopóki nie puszczą go na otwartym kanale ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Dobrze piszesz, ale już reguły jakie panują w tych organizacjach mogą być różne. Tutaj ewidentnie toleruje się pewne wypaczenia i chroni przestępców i to nie jest oczywiste i naturalne dla każdej organizacji. Nawet duże organizacje przestępcze potrafią mieć zasady gdzie np. pedofilia jest potępiana i grozi za to śmierć - w KK też by tak mogło być (minus wyrok śmierci), ale nie jest. Nie w każdej hierarchicznej strukturze ich władze uważają, że sami stanowią prawo i że służby państwowe nie mają prawa sądzić ich ludzi - tak jest jednak głównie w organizacjach przestępczych.

   Któryś ksiądz niedawno tłumaczył, że Kościół ma swoich hierarchów, swój system prawny i system kar, a do tego jeszcze Biblię, która każe wybaczać. To jest system równoległy do powszechnego. No i w tym momencie często dzieje się tak, że hierarchowie uważają, że jeśli taki ksiądz się wyspowiada, za karę zostanie przeniesiony, odsunięty od tego czy tamtego, a w skrajnym wypadku wysłany do klasztoru, to że w tym momencie sprawa jest zakończona.

   Społeczeństwo tak tego jednak nie postrzega i przestępców chcielibyśmy jednak sądzić w sądach powszechnych i karać tak jak wszystkich.

   Kościół przez długi czas był nietykalny i miał ogromną władzę i to ich ogromnie skorumpowało.

  •  

   pokaż komentarz

   @FionnMacCumhail: mówię tylko o tym, że film pokazuje przywary natury ludzkiej. Natura ludzka jest elementem fundamentalnym, to że ktoś w końcu opisał to "prawami" jest bez znaczenia w kontekście rozmowy o tym filmie.
   To nie jest film dydaktyczny w sensie naukowym. To jest film o ludziach i ludzkim zepsuciu.

  •  
   e....5

   0

   pokaż komentarz

   @jj86: w końcu odnaleźli się miłośnicy zespołu Ich Troje i walą drzwiami i oknami na "Kler"; jak to było w tym powiedzeniu że miliony much nie może się mylić?

  •  

   pokaż komentarz

   @apo: Jeszcze większe zaskoczenie: nie było tłumów ludzi broniących księdza Kukuły przed zarzutami o pedofilię i wyzywających ludzi wysuwających takie oskarżenia od lewaków, komuchów, wrogów Polski i Kościoła itd.

   Scena, w której na wsi ludzie zaczynają na widok jakiegoś księdza krzyczeć, że on jest pedofilem i próbują go zlinczować i ksiądz musi uciekać przed linczem, i scena w której ktoś wybija kamieniem okno w mieszkaniu na plebanii, są całkowicie fikcyjne i zmyślone - w Polsce nie odnotowano takich przypadków. Wręcz przeciwnie: gdy tylko jakiś ksiądz był oskarżany o pedofilię, to zaraz tłumy mocno religijnych Polaków stawały w jego obronie i stwierdzały, że ksiądz nie mógłby czegoś takiego zrobić.

   Ogólnie, "Kler" przedstawia polskie społeczeństwo jako o wiele bardziej antyklerykalne i o wiele mniej religijne niż jest w rzeczywistości. Przedstawione w tym filmie reakcje polskiego społeczeństwa na zarzuty wobec księży są nieprawdziwe, jeśli chodzi o polskie realia.

  •  

   pokaż komentarz

   @jj86: bo zawsze te nagonki dotyczące filmów nijak się mają do rzeczywistości

  •  

   pokaż komentarz

   Bylem wiedziałem i naprawdę nie rozumiem całej tej nagonki. Ekipa filmowa moze tylko podziękować za dobra promocje filmu ZA DARMO i tyle.
   @jj86: Masz poniżej komentarz księdza który poszedł na tenże film w habicie. Sztuczna nagonka to zabieg marketingowy, moim zdaniem. Cóż, rozumiem, że są różne opinie, tutaj jednak nie widzę NIC co wskazywałoby na takową.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @derigen90: a tu masz racje Mireczku. Bo jak nawet cos tam wiadomo to stado mocherowych beretów broni tych lajz co sie za księży podaja. Bo jak to ksiadz by cos takiego zrobil Ola Boga przeciż to nie możliwe to taki dobry czlowiek ksiadz i wogule. A to zwykli ludzie tak jak my z krwi i kosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Attilla:

   Brzmisz jak typowy niedokształcony ludek, które próbuje wciskać innym głupotę.

   Twój argument to zniewaga, ad personam. Jeżeli chcesz koniecznie komuś wbić szpilę... Np. Twój mistrz postąpiłby inaczej, zapewne wymył mi nogi i mnie miłował zamiast obrażać. Naśladuj Chrystusa. See the difrence?

   Prawda boli najbardziej, także mieszaj ją ze zniewagą. Chociaż najbardziej bawi mnie fakt iż będziesz się spowiadał z obrażenia mnie. Będziesz musiał tego żałować, ponieważ grzech nie zostanie ci odpuszczony.

   Jak twoja duma to znosi? Chrześcijanie w ogóle posiadają coś takiego jak duma? Z tego co pamiętam chyba nią gardzą jako wstępem do pychy i preferują skromność i cichość. Przynajmniej tak nauczał wasz mistrz, a wy cały czas obiecujecie mu posłuszeństwo.

   Jak myślisz dlaczego Chrześcijaństwo jest tak ważną religią? Ponieważ żadna inna nie zaoferuje ci życia wiecznego.

   Wszystkie religie, od zarania dziejów, mają w menu ofertę życia pozagrobowego. Chrześcijaństwo, Zaratusztrianizm, Islam (czyli dość agresywne monoteizmy) po prostu dokonało pewnej inflacji. Nie trzeba być herosem by zasłużyć na nieśmiertelność, nie trzeba dokonać wielkich czynów. Wiesz kto, przed Konstantynem, wyznawał chrześcijaństwo? Biedota i niewolnicy. Ci, którzy nie mogli liczyć na lepsze życie tu na ziemi, więc chwytali się każdej brzytwy by nie zwariować. Wszakże ich podłe życie miało być wynagrodzone po śmierci.

   Z jakiej niby niewiedzy? Znalazł się jakiś mędrzec ateistyczny. Kiedyś mi pewien kolega agnostyk powiedział, że ateiści nie mają czego głosić, jakby zobaczył twój wpis to natychmiastowo zmieniłby zdanie.

   Znowu zniewaga i znowu uczyniona niekompetentnie. Niewiele brakuje żeby się rymowała. Z jakiej niewiedzy? Przecież podałem ci dość łopatologiczne przykłady kultu kargo i Hellena. Nie odniosłeś się do tego, poza ad personam.

   Człowiek bez nauki jest zwierzęciem to fakt.

   Natomiast człowiek bez wiary nadal pozostaje cywilizowanym człowiekiem. Ciekawe, nie sądzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed Wszystko jest cacy, do momentu gdy organizacja zaczyna chronić przestępców, w tym malwersantów i pedofilów.. Robi to w dodatku intencjonalnie, powołuje osoby i komórki mające tuszować przestępstwa, w swój wewnętrzny statut wpisuje reguły milczenia niczym Cosa Nostra. Prawda jest taka, że organizacje mafijne typu Yakuza czy Mafia Sycylijska są również pro-społeczne by mieć dobry PR, ale nikt nie ma wątpliwości że pod tą maską kryją się patologia i cierpienie ludzi. KRK jest przeźarty taką patologią od wieków i nie jest w stanie sam się oczyścić...

  •  

   pokaż komentarz

   tak robiący szare interesy księża nie znaczy, że należy wartości chrześcijańskie wyrzucać na śmietnik.

   @Mr--A-Veed: bo KK ma chrześcijaństwo wyłącznie na sztandarze jak każda sekta. KK to polityka a nie chrześcijaństwo.

  •  
   A.....a

   0

   pokaż komentarz

   @Camilli:
   "Twój argument to zniewaga, ad personam. Jeżeli chcesz koniecznie komuś wbić szpilę... Np. Twój mistrz postąpiłby inaczej, zapewne wymył mi nogi i mnie miłował zamiast obrażać. Naśladuj Chrystusa. See the difrence?

   Prawda boli najbardziej, także mieszaj ją ze zniewagą. Chociaż najbardziej bawi mnie fakt iż będziesz się spowiadał z obrażenia mnie. Będziesz musiał tego żałować, ponieważ grzech nie zostanie ci odpuszczony.

   Jak twoja duma to znosi? Chrześcijanie w ogóle posiadają coś takiego jak duma? Z tego co pamiętam chyba nią gardzą jako wstępem do pychy i preferują skromność i cichość. Przynajmniej tak nauczał wasz mistrz, a wy cały czas obiecujecie mu posłuszeństwo."

   Jakie ad personam? Napisałem, że brzmisz, a nie że taki jesteś. Nie miałem na celu cię tutaj w żaden sposób obrazić. Mój Pan nigdy nie mył nóg faryzeuszom. Naucz się pisać poprawnie po angielsku.

   Jaka prawda? Mnie najbardziej boli to, że głosisz bzdury. Mam spowiadać się z obrażenia ciebie? No rozumiem, że twoje ego zostało urażone, ale nie popełniłem tutaj grzechu, a ty nie masz prawa mówić, że mój grzech nie zostanie mi odpuszczony, tak więc takimi groźbami możesz mi naskoczyć.

   Widze, że diabeł przez ciebie przemawia.

   "Wszystkie religie, od zarania dziejów, mają w menu ofertę życia pozagrobowego. Chrześcijaństwo, Zaratusztrianizm, Islam (czyli dość agresywne monoteizmy) po prostu dokonało pewnej inflacji. Nie trzeba być herosem by zasłużyć na nieśmiertelność, nie trzeba dokonać wielkich czynów. Wiesz kto, przed Konstantynem, wyznawał chrześcijaństwo? Biedota i niewolnicy. Ci, którzy nie mogli liczyć na lepsze życie tu na ziemi, więc chwytali się każdej brzytwy by nie zwariować. Wszakże ich podłe życie miało być wynagrodzone po śmierci."

   Wszystkie religie hah i tylko 3 z tych wszystkich religii wymieniłeś. Co do życia wiecznego to chodziło mi o coś innego, tego co Zaratusztrianizm i Islam człowiekowi nie zaoferuje. Ale jak nie przeczytałeś Biblii to czego mam od ciebie wymagać? Czyli nikt z wyższych kast nie wyznawał Chrześcijaństwa? Biblia mówi na ten temat co innego.
   "Podłe życie" co to ma znaczyć? Czemu obrażasz zmarłych? Zrobili ci coś? Ty nie wiesz tego czy ich życie zostało wynagrodzone po śmierci, więc proponuję ci lepiej o tym nie pisać.

   "Znowu zniewaga i znowu uczyniona niekompetentnie. Niewiele brakuje żeby się rymowała. Z jakiej niewiedzy? Przecież podałem ci dość łopatologiczne przykłady kultu kargo i Hellena. Nie odniosłeś się do tego, poza ad personam."

   Ty wiesz co to jest ironia? Nie wiem poco miałaby się rymować. A nie kultu cargo? Dlaczego miałem się do tego odnieść? Twój komentarz nie odnosił się do mnie, więc czemu miałbym się do tego odnosić? A kult Hellena to nie wiem co to jest, no chyba, że chodziło ci tu o kult hellenistyczny. Nie rozumiem dlaczego tak niekompetentnie stosujesz to ad personam. Ty twierdzisz, że ja atakuje twoją osobę, a ja śmiem twierdzić, że nie miałem takiego zamiaru.

   "Natomiast człowiek bez wiary nadal pozostaje cywilizowanym człowiekiem. Ciekawe, nie sądzisz?"

   Człowiek bez wiary? A nie może być człowiek bez religii? Przecież człowiek porzucając religię i tak będzie w coś wierzył. Poza tym nie każdy taki człowiek jak ty to ująłeś "człowiek bez wiary" jest człowiekiem cywilizowanym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: kwestia jest chyba taka, że jednak mało która inna organizacja mówi że jest święta i w ogóle najlepsza i cała racja to jej racja.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie zesrajcie się. Jak rezyser chce kontrowersji niech zrobi film pt "Żydzi" ciekawe czy jest taki odważny.

 •  

  pokaż komentarz

  Rozdaja bilety za darmo to co sie dziwic.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Dobry film i wcale nie o tym, o czym się dyskutuje przy jego omawianiu.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobry film z dobrą grą aktorską. Jako osobę wierzącą nie obraził mojej wiary a jedynie pokazał to co na przestrzeni lat wyszło na jaw na temat księży. Jedynie pokazuje niedoskonałości tego zawodu.