•  

  pokaż komentarz

  Grawitacja jest niewiarygodnie słaba.
  Pomyśl tylko: można podnieść stopę, pomimo całej masy Ziemi, która ją przyciąga.
  Dlaczego jest tak słaba? To jest niejasne.
  I może się okazać, że aby się o tym przekonać, potrzebny jest bardzo duży eksperyment naukowy.

  James Beacham jest fizykiem z Uniwersytetu Duke'a, który pracuje nad detektorem ATLAS w słynnym Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w Szwajcarii.
  Niedawno opisał dla czasopisma Gizmodo swój wymarzony eksperyment : projekt : niesamowicie dużego akceleratora atomowego - Zderzacza Ultra Hadronów - znajdującego się wzdłuż zewnętrznej krawędzi Układu Słonecznego.

  "Aby zrozumieć, co dzieje się w chwilę po Wielkim Wybuchu,i być coraz bliżej samej chwili narodzin Wszechświata, musimy osiągnąć coraz to wyższe energie w eksperymentach zderzeniowych i aby to zrobić, musimy zbudować większe akceleratory " - mówi Beecham.
  "Obecnie dość dobrze rozumiemy, co się stało, gdy Wszechświat był wielkości jabłka; może my taki stan osiągnąć dzięki energiom w LHC.
  Ale kiedy co się działo kiedy Wszechświat był mniejszy nie wiemy dokładnie, i nim dalej w czasie do momentu WW, tym bardziej niezrozumiałe.

  Fizycy są całkiem pewni, że znają podstawowe zasady Wszechświata.
  Cząstki oddziałują poprzez siły, z których znane są cztery:
  • oddziaływania silne
  • oddziaływania słabe
  • oddziaływania elektromagnetyczne
  • oddziaływania grawitacyjne

  Każda siła ma zasady, które znaleźliśmy podczas eksperymentów od setek lat.
  Niektóre fundamentalne interakcje są silniejsze, inne słabsze.

  W porównaniu z pozostałymi trzema, "grawitacja nie jest po prostu słaba, jest prawie nieistotna" - mówi Beacham i dalej to tak opisuje:

  "W Wielkim Zderzaczu Hadronów, w którym pracuje, badamy podstawowe, elementarne zasady natury, uderzając ze sobą protony przy wysokich energiach.
  Reguły, które badamy są opisane w kategoriach cząstek i sił, a grawitacja jest jedyną z czterech znanych sił, na którą praktycznie nie zwracamy uwagi, licząc najbardziej wysokoenergetyczne zderzenia protonów.
  Jeśli udzielimy najsilniejszej interakcji wartość 1,to grawitacja będzie miała siłę 10^-39.
  Siła grawitacji będzie ma taka wartość 0,000000000000000000000000000000000000001.
  To jest tyle co nic.

  I to jedna z wielkich, zaskakujących tajemnic nauki. Dlaczego mocne strony sił są tak ułożone? Dlaczego grawitacja jest tak słaba?

  Natura jest tym, czym jest, bez względu na to, co ludzie sobie przedstawiają.
  Ale eksperymenty wykazały, że przy wystarczająco wysokich energiach, elektromagnetyzm i słaba siła łączą się w jedną siłę. Przy jeszcze wyższych energiach, naukowcy wierzą że dołączy do nich także silna interakcja.
  Ale grawitacja jest inna.
  Naukowcy nie wiedzą, czy grawitacja połączy się z resztą sił przy dostatecznie wysokich energiach czy nie.

  W naszym obecnym wszechświecie, używając naszych obecnych technologii, "prawie niemożliwe jest znalezienie odpowiedzi na to pytanie empirycznie" - mówi Beecham. Dlaczego? "Nie możemy osiągnąć tak wysokoenergetycznego zderzenia , głównie dlatego, że nie możemy zbudować wystarczająco dużego akceleratora do tego celu".
  Naukowiec mówi, że niektórzy teoretycy uważają, że jest coś innego (jak inne cząstki lub dodatkowe wymiary przestrzenne, wynikające z teorii strun i jej rozbudowanych modeli), które mogą się ujawnić przy eksperymencie, który łączy grawitację z innymi siłami.
  Ale do tego potrzebujemy zderzacza wielkości ... Układu Słonecznego.

  Nawet 27-kilometrowy Wielki Zderzacz Hadronów, który wykorzystuje magnesy nadprzewodzące do przyspieszenia i zderzenia wiązek protonów do 99,9999990 % prędkości światła, nie jest wystarczająco duży, aby odpowiedzieć na te pytania. Może jedynie badać, jak wyglądał Wszechświat, gdy był wielkości jabłka.

  Naukowcy mogą potrzebować więcej energii, a tym samym większego zderzacza.
  Jak dużego?
  Być może silną i słabą siłę jądrową można połączyć za pomocą zderzacza zbudowanego wokół Marsa.

  Ale żeby dodać grawitację do tego równania, "według niektórych wstępnych oszacowań, potrzebny będzie zderzacz, który otoczy orbitę Neptuna. Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że to oszacowanie jest bardzo przybliżone i będziemy musieli jeszcze bardziej rozbudować "pierścień ".
  Zalety będą ogromne - taki zderzacz będzie mógł przetestować skale Plancka, najmniejszą skalę, na jaką moglibyśmy spojrzeć, na jaką pozwala mechanika kwantowa..
  "Wówczas zaistniała by możliwość zrozumieć wszystko o grawitacji, o mechanice kwantowej, - a nawiasem mówiąc, uzyskalibyśmy także unifikację sił elektrolitycznych i silnych, aż po podróży w czasie, teorię strun, ciemną materię, ciemną energię, problem z pomiarem, teorię wielu wszechświatów i tak dalej"

  •  

   pokaż komentarz

   Podróże w czasie?
   Jak wyjaśniła Beacham, dałoby to nam tak szczegółowe zrozumienie wszechświata oraz tego, jak działa przestrzeń i czas, że być może bylibyśmy w stanie wdrożyć naszą wiedzę w przyszłości w technologie wykorzystującej czas.

   Niestety, myślowy eksperyment Bechema nie jest obecnie możliwy do wykonania:
   Technologia, ludzkie zasoby i zasoby materialne do stworzenia zderzacza cząstek otaczających zewnętrzne granice Układu Słonecznego po prostu nie istnieją.
   Nawet gdybyśmy zastosowali technologię istniejącego akceleratora i detektora w LHC, skala byłaby problemem w najbardziej praktycznym sensie: nie jest jasne, czy jest wystarczająco dużo materiału do stworzenia tego kolosa w układzie słonecznym, przy korzystaniu ze wszystkich źródłach - Ziemi, Księżycu, planetach, asteroidach itp.

   W celu przyspieszenia protonów do tak wysokich energii w LHC, stosujemy magnesy nadprzewodzące.
   Magnesy nabywają właściwości nadprzewodników tylko wtedy, gdy są bardzo schłodzone.
   Można by pomyśleć, że byłoby to proste do stworzenia akceleratora cząstek w przestrzeni kosmicznej.
   Kosmos jest bardzo zimny.
   Ale dla nadprzewodnictwa nie jest wystarczająco zimny.
   Przestrzeń kosmiczna ma temperaturę 2,7 Kelvina, ale magnesy wymagają 1,9 Kelvina.
   W LHC niskie temperatury osiąga się za pomocą ciekłego helu.
   Nie jest jasne, czy jest wystarczająco dużo ciekłego helu w pobliskiej przestrzeni dla akceleratora kołowego wielkości Układu Słonecznego.

   "Przy takich energiach detektory muszą być ogromne.
   Będziemy musieli szkolić tysiące fizyków i zdobyć niezrozumiałą ilość mocy obliczeniowej.
   Będziemy potrzebowali zaawansowanej robotyki, ochrony przed asteroidami, kometami i innymi odpadami.
   A wszystko to jeszcze musi być dopasowane do siebie i uruchomione.
   Nie możemy nawet użyć energii Słońca, ponieważ taka maszyna otacza Słońce w odległości Neptunu.
   Urządzenie tej wielkości będzie wymagać przełomów w dziedzinie energii, które nie są możliwe w najbliższej przyszłości.

   Oczywiście, żaden z ludzi nie pracuje nad takim eksperymentem, chociaż CERN rozwija już na papierze Future Circular Collider, którego tunel będzie miał 80-100 kilometrów.
   Jednak jest możliwe, że gdzieś we Wszechświecie ktoś pracuje już nad takim projektem.

   Byłoby fantastycznie, gdyby jakaś odległa cywilizacja gdzieś indziej we Wszechświecie już nad tym pracowała, a jednym z najbardziej kuszących aspektów możliwości identyfikacji i komunikowania się z obcym społeczeństwem jest zapytanie ich o ich podstawowe eksperymenty fizyki.
   Czy zmierzyli tę samą masę dla bozonu Higgsa? Czy odkryli bozony X i Y, cząstki, które wskazywałyby na unifikację sił elektrolitycznych i silnych? Czy osiągnęły skalę Plancka? Czym jest ciemna materia? Czy możemy podróżować w czasie?

   Wszechświat będzie nadal działał zgodnie z wszelkimi zasadami, których przestrzega. Prawdziwym pytaniem jest to, czy ludzie kiedykolwiek będą mieli środki, aby naprawdę zrozumieć te prawa.

   Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę. https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.
   Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.
   #nauka #astronomia #astrofizyka #fizyka #fizykakwantowa #kosmos #wszechswiat #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #lhc #cern #wielkizderzaczhardonow

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: jeżeli wszechświaty powstają znacznie częściej niż nam się wydaje to wszystkie obdarzone silniejszą grawitacją zwyczajnie nie mają okazji rozkwitnąć. Może nawet giną tak szybko, że nawet tego nie rejestrujemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli udzielimy najsilniejszej interakcji wartość 1,to grawitacja będzie miała siłę 10^-39.
   Siła grawitacji będzie ma taka wartość 0,000000000000000000000000000000000000001.
   To jest tyle co nic.


   I to jedna z wielkich, zaskakujących tajemnic nauki. Dlaczego mocne strony sił są tak ułożone? Dlaczego grawitacja jest tak słaba?

   @RFpNeFeFiFcL:

   Bo grawitacja jako jedyna - rozchodzi się także w piątym wymiarze (wieloświat) i ten ułamek to to co pozostaje po podziale dla 10^39 światów równoległych.

  •  

   pokaż komentarz

   @staszaiwa:

   To ile jest tych wymiarów w końcu ? ( ͡º ͜ʖ͡º)
   5 czy 39?

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Możesz wytłumaczyć dlaczego cały czas potrzebne są coraz większe zderzacze, aby posuwać badania do przodu? Nie rozumiem dokładnie na czym polega problem, który jest rozwiązywany zwiększaniem skali urządzenia. Dlaczego mniejszy zderzacz nie jest w stanie osiągnąć większej energii? Czy chodzi o to, że już praktycznie osiągnęliśmy prędkość światła i większe energie wymagają zastosowania czegoś większego niż sam proton przy zderzeniu? Czy może chodzi o zwiększenie samego detektora żeby uzyskać odpowiednie dokładności pomiaru? Czy osiągnęliśmy już jakąś nieprzekraczalną fizyczną granicę technologii, że nie da się jej bardziej rozwinąć i możemy już tylko zwiększać skalę urządzenia aby zbliżyć się do skali Planca?

  •  

   pokaż komentarz

   @DyG121:

   Nie jestem pewny ale chodzi chyba o energie zdarzeń.
   Dla nas laików 99,9999% prędkości światła jest taka samą wartością co i 99,99999999%
   Ale w fizyce tak nie jest.
   Nim bliżej do prędkości światła tym większych energii potrzebujemy aby rozpędzić protony.
   Przy pewnej prędkości zbliżającej się do C , to nie wystarczy nam nawet energia która wypromieniowuje Słońce za 1000 lat, ponieważ masa protona rośnie wykładniczo.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Znalazłem krótki artykuł na ten temat. Problem polega na tym, że wraz ze wzrostem energii rozpędzanej cząstki nie jesteśmy w stanie utrzymać jej krzywizny lotu wewnątrz akceleratora. Można ten problem rozwiązać na przykład zwiększając promień tunelu, aby zmniejszyć krzywiznę łuku.
   Można też zastosować mocniejsze magnesy, które będą w stanie utrzymać cząstkę na trajektorii przy większych krzywiznach toru lotu. To rozwiązanie wymaga zastosowania magnesów którymi obecnie nie dysponujemy i tu jest możliwość zwiększenia energii poprzez rozwój technologii zamiast skali.
   Liczba magnesów rozpędzających cząstkę także ma znaczenie, ale nie znalazłem czy długość obwodu i to ile się ich możne na nim pomieścić jest w tej chwili problemem.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego jest tak słaba? To jest niejasne.

   @RFpNeFeFiFcL: akurat jest oczywiste. Ponieważ grawitacja, jest tylko skutkiem ubocznym drobnej różnicy w spinie poszczególnych kwarków. Gdyby wszystko przestałoby mieć spin, to nagle wszystkie siły przestałyby oddziaływać.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: No ale ten wywód nie jest do końca jasny. Co znaczy słaba? Przecież istnieją czarne dziury których siły grawitacyjne są na tyle wysokie że nie ma energii które by pozwoliły uciec z tak silnego pola?
   Nie jest więc słaba tylko inna, podlegająca innym zasadom których jeszcze nie znamy, chyba że w uproszczeniu(ogólna teoria względności).
   Z ciekawszych nierozwiązanych zagadnień to to że grawiton bez masy i ładunku może oddziaływać na inny grawiton.
   Moim zdaniem tak jak rzadkie są cząstka o wysokich energiach,(pola o wysokich natężeniach działających sił) tak podobnie we wszechświecie rzadko spotyka się czarne dziury(i występujące tam pola grawitacyjne które zatrzymują wszystkie cząstki por. pow.)
   Co na ten temat sądzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @DyG121: Pewnie kiedyś roboty zbudują gigantyczny akcelerator dookoła Księżyca, pod jego powierzchnią.

  •  

   pokaż komentarz

   @manticore czarna dziura ma nieskończoną mase. Cokolwiek razy nieskończoność daje w chuuuuuuuuuj xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignasy: muszę cię zasmucić. Czarne dziury nie mają nieskończonej masy :/ gdyby tak było mielibyśmy do czynienia z nieskończoną energią.
   Istniałaby też wtedy siła grawitacyjna która jest nieskończenie duża, więc wszystkie obiekty miałyby nieskończone przyspieszenie skierowane w kierunku tej czarnej dziury, więc osiągnęłyby od razu nieskończoną prędkość dopóki nie doleciałyby do horyzontu zdarzeń(potem to różne dziwne rzeczy się dzieją). :P

  •  

   pokaż komentarz

   @manticore Nie musiało by nic przyśpieszać, od razu wszystko byłoby wewnątrz ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @manticore przecież osobliwość to punkt z siłą grawitacji bliskiej nieskończoności

  •  

   pokaż komentarz

   @manticore przecież osobliwość to punkt z siłą grawitacji bliskiej nieskończoności

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL przestrzeń kosmiczna nie ma temperatury. Coś tu nie tak w tym artykule. Przecież każdy wie, że temperaturę może mieć jedynie materia.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL

   "według niektórych wstępnych oszacowań, potrzebny będzie zderzacz, który otoczy orbitę Neptuna. Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że to oszacowanie jest bardzo przybliżone i będziemy musieli jeszcze bardziej rozbudować "pierścień ".

   Mają rozmach! Imperatorowi wystarczyła Gwiazda Śmierci ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Ogólnie cieszę się że nad tym pracują, ale smuci mnie, że inne dziedziny są zaniedbywane, może po części przez to, np przez brak środków. Zbadanie dna oceanicznego, faktyczna sensowna bateria bez efektów pamięci, ciężaru itd. Ba, nawet poza próbą z Esperanto nie możemy jako ludzkość dojść do porozumienia w kwestii jednego spójnego jezyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @manticore:

   Chodzi o stosunek siły do ilości materii którą ją generuje.
   Obrazowo:

   Mały magnes wielkości kapsla na Twojej lodówce generuje bardziej potężną silę przyciągania do drzwi, nisz ogromna Ziemia do magnesu.

   źródło: 777778544488.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefcio81:

   przestrzeń kosmiczna nie ma temperatury. Coś tu nie tak w tym artykule. Przecież każdy wie, że temperaturę może mieć jedynie materia.

   Ile wynosi temperatura kosmosu?

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL ok. Materia może mieć tyle dzięki promieniowaniu tła, ale nadal twierdzę po prostu że stwierdzenie że przestrzeń ma temperaturę jest po prostu niedokońca poprawne z naukowego punktu widzenia. Taki skrót myślowy zapewne.

  •  

   pokaż komentarz

   @DyG121: Polecam książkę "Dalej niż Boska cząstka" L.Lederman, Ch. Hill. Jest tam wyjaśnione w przejrzysty sposób dla laika jak działają akceleratory cząstek. Generalnie chodzi o to, że im "mniejszą" cząstkę chcemy "znależć" tym większa energia jest potrzebna do jej wykrycia (niemniej i tak nie widać jej tylko "efekt" zderzenia wiązek, ale z tego da się określić właściwości cząstki, które jeśli pokrywają się z teorią to mamy daną cząstkę). Oczywiście energia i masa rośnie wraz z równaniem Einsteina tj. im bardziej przyspieszamy cząstkę do prędkości światła (tak na boku cząstka, która posiada jakąkolwiek masę nie może osiagnąć prędkości światła) tym staje się ona cięższa i coraz trudniej zwiększyć jej prędkość (wykres @RFpNeFeFiFcL), a więc potrzebujemy coraz to mocniejszych akceleratorów. Zwiększyć moc akceleratorów można jedynie zwiększając pole magnetyczne toru akceleratora (a to jest ograniczone z uwagi, że nawet nadprzewodzące magnesy mają ograniczone możliwości osiąganego natężenia pola magnetycznego - chodzi o to, że nie znamy narazie materiałów, które mogłyby jeszcze bardziej zwiększyć moc magnesów) lub zwiększając promień okręgu akceleratora czyli możemy upchnąć więcej magnesów (a to się da teoretycznie zrobić - akceleratorze w przestrzeni kosmicznej). Dlatego też potrzebujemy coraz "większych" akceleratorów.

  •  

   pokaż komentarz

   Grawitacja jest niewiarygodnie słaba.
   Pomyśl tylko: można podnieść stopę, pomimo całej masy Ziemi, która ją przyciąga.


   @RFpNeFeFiFcL: Kurczę, nie podoba mi się stwierdzenie. Jest słaba, bo mogę podnieść stopę? Z jednej strony, ja mogę podnieść stopę, z drugiej jednak, księżyc nie może się wydostać z orbity Ziemi.

  •  

   pokaż komentarz

   @NPrBaz: Dokładnie, dla nas jest słaba bo jesteśmy mikroskopijni w stosunku do ciał niebieskich. Poza tym grawitacja w przeciwieństwie do pozostałych oddziaływań ma największy zasięg, np. miliardy miliardów razy większy od oddziaływania silnego

  •  

   pokaż komentarz

   @LeonardoDaWincyj: to dookoła czy pod powierzchnią w końcu?

  •  

   pokaż komentarz

   @DyG121 jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniadze na badania (albo same pieniądze)

  •  
   wojcikrs

   +4

   pokaż komentarz

   @DyG121: Słuchaj za potrzebą budowy większych akceleratorów stoi ograniczenie związane z samą strukturą fizyki a nie ograniczeniami konstruktorskimi. W akceleratorze kołowym, cząsteczka zmieniając swój kierunek toru lotu wypromieniowuje część energii kinetycznej(patrz promieniowanie synchrotronowe/Bremsstrahlung). W granicznym przypadku dochodzi do sytuacji w której to cząsteczka wypromieniowuje energię równą energii która otrzymuje podczas procesu przyśpieszania i dalsze jej przyśpieszanie staje się nie możliwe. Ponieważ utrata energii jest odwrotnie proporcjonalna do promienia krzywizny toru lotu cząsteczki oraz odwrotnie proporcjonalna do masy cząsteczki mam co najmniej trzy rozwiązania tego problemu a mianowicie:
   1. budowa akceleratora o większej średnicy okręgu,
   2. zmiana na masywniejszą cząsteczkę,
   *3. budowa liniowego akceleratora.

   ad 1.
   ad 2. Taka zmianę wprowadziliśmy w CERNIE przechodzą z elektronów na protony(LEP -> LHC) co oczywiście wprowadziło szereg innych komplikacji :)
   ad 3.

   Wzór na energie wypromieniowaną tu slajd 16'ty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefcio81 przestrzenkosmiczna nie jest idealna proznia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fake_R: Sam sobie dodam jeszcze szczegół, który mi się przypomniał tj. im bardziej zwiększamy prędkość cząstek do prędkości światła tym cząstka, którą chcemy zobaczyć będzie dłużej "żyła" zgodnie ze zjawiskiem dylatacji czasu, a więc podsumowując im większa moc tym większe prawdopodobieństwo znalezienia cząstki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Fake_R: Jest jeszcze jeden powód dla którego aby uzyskać większe energie zderzeń potrzeba większych akceleratorów: promieniowanie synchrotronowe https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_synchrotronowe
   W pewnym momencie nie da się cząstki "rozpędzić" bardziej gdyż tyle samo energii co dostarczamy tracone jest (emitowane) przez naładowaną cząstkę poruszającą się w polu magnetycznym

  •  
   zenon1002

   +3

   pokaż komentarz

   Bo grawitacja jako jedyna - rozchodzi się także w piątym wymiarze (wieloświat)

   Eksperyment wykonany w czasie obserwacji łączenia się gwiazd neutronowych w zakresie fal widzialnych, promieniowania rentgenowskiego i obserwacji fal grawitacyjnych udowodnił, że nie :)
   https://www.sciencenews.org/article/gravity-doesnt-leak-large-hidden-dimensions

   przecież osobliwość to punkt z siłą grawitacji bliskiej nieskończoności

   @staszaiwa: @jazmojegopokoju: gdyby tak rzeczywiście było, to Wszechświat w znanej nam postaci nie mógłby istnieć. Ogólna teoria względności działa, ma się świetnie ale od dawna już wiemy, że jest niepełna. Podobnie jest zresztą z mechaniką kwantową i energii zerowej próżni. Najlepsze teorie jakie mamy - Teorie pól kwantowych - dobrze tłumaczą oddziaływania podstawowe ale energię próżni szacują na 10^120 razy większą niż obserwujemy. To kompletna katastrofa, skądinąd tak zresztą nazywana:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmological_constant_problem
   Wiemy, że umyka nam coś niezwykle ważnego na temat tajemnic fizyki naszego Wszechświata a nasza obecna wiedza jest wciąż bardzo mała. Nie wiemy skąd biorą się stałe kosmologiczne, nie wiemy ani nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego są takie a nie inne, czy zmieniały się w przeszłości? Dlaczego prędkość c - maksymalna prędkość propagacji informacji - jest taka a nie inna? Czy kwantowa teoria grawitacji to wytłumaczy? Większość obecnych hipotez tego nie potrafi zrobić.

   czarna dziura ma nieskończoną mase.
   @Ignasy: eeyyyyyy.... Ma jakąkolwiek masę? Jest w ogóle częścią naszego Wszechświata?
   Polecam wszystkim!!!
   https://www.youtube.com/watch?v=vNaEBbFbvcY

   @RFpNeFeFiFcL

  •  

   pokaż komentarz

   @NPrBaz:

   Porównaj wagę Swoją i wagę księżyca.

  •  

   pokaż komentarz

   @agio2010:

   to dookoła czy pod powierzchnią w końcu?

   Patrz jaką reklamę dostałem. Nie przypadek, bo nie oglądałem tego nigdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_2018-10-23-13-39-12.jpeg

  •  
   kotwlesie

   0

   pokaż komentarz

   Nie możemy nawet użyć energii Słońca, ponieważ taka maszyna otacza Słońce w odległości Neptunu.

   @RFpNeFeFiFcL: Aż dziwne, że jeszcze nikt się nie przyczepił do "Neptunu".

  •  

   pokaż komentarz

   Grawitacja jest niewiarygodnie słaba.
   Pomyśl tylko: można podnieść stopę, pomimo całej masy Ziemi, która ją przyciąga.


   @RFpNeFeFiFcL: Ciekawe czy dało by się podnieść nogę na Czarnej Dziurze :P

  •  

   pokaż komentarz

   Mają rozmach! Imperatorowi wystarczyła Gwiazda Śmierci ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Oo-oO: Imperator chciał zadowolić się tylko swoją galaktyką i wystarczyła mu zdolność zmiażdżenia planety w celu zastraszenia pozostałych - Ci zaś chcą widzieć i panować nad wszystkim (nawet czasem) jeśli nie zauważyłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Swoją drogą Impek mógłby się od nich uczyć :)

 •  

  pokaż komentarz

  Grawitacja jest slaba ale pola magnetyczne da silne. Ziemia jest naładowana ujemnie a wszystkie mniejsze przedmioty, rośliny i ludzie dodatnio. Oceany także. Dlatego nie spadamy w przestrzeń. Gdyby ziemia nagle zmieniła swoje pole z ujemnego na dodatnie wszystko poleci w przestrzeń...

 •  

  pokaż komentarz

  Idąc na kompromis - można zbudować akcelerator po całym obwodzie kuli ziemskiej - pod równikiem.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie oszukujmy się, gdyby maszyna czasu miałaby być stworzona to przy dzisiejszej technice to spokojnie by ją zbudowali, ale widocznie już maszyny istnieją i są używany aby zastopować budowę maszyny w tym czasie rzeczywistym, aby utrzymać nas i manipulować. Ziemia jest naładowana ujemnie a wszystkie mniejsze przedmioty, rośliny i ludzie dodatnio. Oceany także. Dlatego nie spadamy w przestrzeń, bo ziemia jest wierzchem do nieba i kosmosu, spód ziemi w ciemność prowadzi. Gdyby zmienić bieguny to zamiast widzieć firnament nad nami to byśmy nie mieli oświetlenia, NASA by zmieniła bieguny wojsk i by mieli ciężej.

 •  

  pokaż komentarz

  Moglibysmy generowac czarne dziury gdybysmy tylko mieli generator czarnych dziur