•  

  pokaż komentarz

  Przez ten brzydki język te wszystkie panie wydają mi się już odrażające na samym starcie..

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: tokie ze slunska, co ni?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: oraz stare i grube. a spróbuj takiej nie zaspokoić

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Już to kiedyś tu pisałem, ale tym kontekście muszę to powtórzyć - nic nie poradzę, ale jak słyszę/czytam śląską gwarę to mam przed oczami gęby orków z Mordoru. W tym przypadku ich samic :p

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: wiesz, że mam to samo wrażenie

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: mom to samo, nie szczymia byda rzigoł

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: kila wrodzona?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: najpierw kolego sie dowiedz czegos o tej gwarze a potem krytykuj, co?

   jezyk to masz w pysku, to jest gwara.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwelukasz: Nie wiem czemu się tak rzucasz? Ja jestem dziewczyną, która mieszka na Śląsku i jak dla mnie to śląska gwara jest jak osobny język. Nie rozumiem większości słów (poza tymi bardziej znanymi) i się zgadzam w 100% z @Tjarnaglofi. Ja czytając te ogłoszenia przed oczami mam wielkie, stare baby, a nie młode i piękne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi:

   Po pierwsze to język nie jest wcale brzydki :) Jest zabawny.
   Po drugie , to może za dużo "Świętej wojny" ? I słysząc gwarę śląską masz przed oczami "Andzie" Joanna Bartel ? Bo wątpię byś widział więcej Ślązaczek mówiących gwarą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Manga: O, o.. i tu się właśnie rozumiemy. Ja nie jestem jakimś estetą językowym, popieram różne gwary/języki.. bardzo podobają mi się Kaszubi z ichnim.. chyba już raczej własnym językiem, prawda ? Ale śląska gwara.. mnie osobiście odrzuca. Jest brzydka. Rozumiem subkultury. Hiphopowcy mają własny styl wymowy.. nawet ciekawy. Więźniowie w pogardzie dla prawa "wypracowali" własny styl. Ale tzw. "ślunskie godanie" czy jak to zwać, to po prostu zwykła brzydota, obdarta z jakichś większych idei czy celów. Jak napisał ktoś wyżej - orkowie z Mordoru, brzydcy, źli i na wskroś czarni.. Może czas najwyższy wyjść z ciemności..

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolfy:

   Zabawny.. język.. pewnie tak. Ogólnie to język z samej swojej nazwy.. a może inaczej - natury rzeczy - jest miły i zabawny.. a po drugie.. stereotypy.. pewnie masz rację. Ale znów - młoda, ładna, inteligentna osóbka.. nawet ze śląską gwarą.. powinna obronić się sama.. Znasz jakąś ? Dla większości ludzi w Polsce osoby mówiące tak na co dzień, są co najmniej dziwne. Dla mnie osobiście śląska gwara to język górników - pijaków. Powód do wstydu. Od picia i pyłu muszą zniekształcać polską mowę, bo nie są w stanie wymówić niektórych słów poprawnie. A teraz wyobraź sobie seksowną kobietę która tak mówi...

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Powiem, że nie znam żadnej młodej dziewczyny (20-30 lat) która by się posługiwała tą gwarą. A mieszkam na Śląsku od urodzenia. Ja myślę że ten "język" po prostu już zamiera, a młode osoby go nie używają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Manga: I chwała im za to :-) Pozdrawiam:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Manga: Nie rozumiesz, bo od dziecka w szkole uczą Cię języka Polskiego i nakazują sie nim posługiwać. Nie wiem jak u Ciebie w domu, ale u mnie babcia zawsze mówiła tą gwarą. Dzięki czemu znam i Polski i śl. gwarę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Ślaska gwara jest mieszanką różnych języków (czeskiego, niemieckiego, francuskiego i chyba jeszcze czegoś), a raczej słowa w niej zapożyczone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Manga: Hahaha. Jedź do Rudy śląskiej, Halemby czy Sosnowca. To dopiero się nasłuchasz. Tam "jadą" równo tą gwarą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: To że nie podoba Ci się język/gwara śląska to potrafię zrozumieć ale skąd ta zawiść do Ślązaków ?
   "tzw. "ślunskie godanie" czy jak to zwać, to po prostu zwykła brzydota, obdarta z jakichś większych idei czy celów."
   Może ciężko Ci w to uwierzyć ale śląski nie powstał Tobie na złość tylko kształtował się przez lata gdy Śląsk przechodził z rąk do rąk między Polską , Niemcami i Czechami.
   Co do problemów z wymową to kiepsko trafiłeś, większość osób które znam i godają mówią też po polsku i nie mają z tym problemów.
   @Tjarnaglofi: Powiem, że nie znam żadnej młodej dziewczyny (20-30 lat) która by się posługiwała tą gwarą. A mieszkam na Śląsku od urodzenia. Ja myślę że ten "język" po prostu już zamiera, a młode osoby go nie używają.
   Fakt coraz rzadziej można usłyszeć gwarę ale są młode osoby podtrzymujące śląska tradycje i chwała im za to.
   http://www.youtube.com/watch#!v=hRvnudXUe88&feature=related

  •  

   pokaż komentarz

   @rotten_roach: Moment moment.. żadna zawiść. Z tego co wiem to na Śląsku są różne podziały.. ludzie z miasta A nie lubią tych z miasta B itd.. oczywiście, znów, uogólniając. Ja, jako człowiek urodzony i wychowany w Wielkopolsce nie dzielę Polaków na tych ze Śląska, na tych z Podlasia, na tych z Pomorza.. no przecież to chore :-) Niestety to właśnie o Ślązakach chodzą takie plotki, że dzielą ludzi nawet nie na regiony, ale na tych mieszkających w różnych miastach. A język śląski (gwara?) po prostu mi się nie podoba. Na koniec pragnę pozdrowić wszystkich Ślązaków a szczególnie Ślązaczki :-) Więcej dystansu..

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: "śląska gwara to język górników - pijaków. Powód do wstydu" Z dystansem nie mam problemów ale tymi słowami otwarcie obrażasz ludzi mówiących po śląsku.
   Podział jest właśnie pomiędzy regionami, Górnym Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim i to działa w obie strony więc nie jest to tylko wina Ślązaków. Poza tym "święta wojna" przez młodzież pokolenie traktowana jest już jako ciekawostka regionalna i pole do popisu przy wymyślaniu dowcipów. Oczywiście są ludzie którzy traktują to wszystko zbyt poważnie ale to już ich problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: Ty jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.

  •  

   pokaż komentarz

   @rotten_roach: Napisałem tylko w jaki sposób jest ta gwara odbierana przeze mnie. To czysto subiektywna opinia. Pewnie znów, jak wiele innych opinii, oparta na stereotypach. Ale nadal muszę to podtrzymać - gwara śląska to dla mnie kwintesencja prymitywizmu, prostactwa, ograniczeń intelektualnych. Nic na to nie poradzę..

  •  

   pokaż komentarz

   @Aberworthy: Wybacz, nie rozmawiam z orkami..

  •  

   pokaż komentarz

   @Manga: W Rudzie mówią:) Ja tam gwarę lubię jak sobie starsi ludzie gadają, ale to jest masakra jak się fajna laska po śląsku odezwie, można się załamać:P

  •  

   pokaż komentarz

   @Bartholomew: Orkowie nie mieli samic.

  •  

   pokaż komentarz

   @kozer: W Śródziemiu to możliwe, ale w innych systemach/światach fantasy jak najbardziej ;-))

  •  

   pokaż komentarz

   @Tjarnaglofi: on mówił o orkach z Mordoru ;) Pierwsi orkowie mieli samice, ponieważ były to elfy i elfki upodlone przez Morgotha, jednakże nie mogły się rozmnażać, dlatego Morgoth, a później Sauron i Saruman we Władcy Pierścieni 'tworzyli' orków(lepili ich bodajże, tego nie pamiętam)

  •  

   pokaż komentarz

   @kozer:

   "Orkowie nie mieli samic"

   Uciekły na Śląsk?

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Jeszcze się nie spotkałem z fajną laską(frelą:P?) godojąco( dobrze to napisałem?:)). Również nie znam tej gwary ale z tego powodu, że jestem czystym Polakiem a ojciec wraz z matką są ludnością napływową tak jak znaczna część mieszkańców Górnego Śląska.
   @rottenroach: O kibolach zapomniałeś;). Tak jak piastowcy(Gliwice centrum-Paist Gliwice), górnikowcy(Zabrze i okolice Górnik), ruchowcy (okolice Chorzowa-Ruch Chorzów), gieksowcy(Katowice-GKS Kat.) i poloniowcy(Bytom- Polonia Bytom) się między sobą nie nawidzą czasem mając sztamy przeciwko bardziej znienawidzonym tak oni wsyzscy wspólnie nie lubią Zagłębia ale mówimy tu o marginesie społecznym :). Poza tym Karkusy nie lubią Warszawiaków ze wzajemnością więc to jest norma w całej Polsce.
   @Manga: Witam w klubie:) Sam osobiście znałem jedną osobę rówieśnika ale to było w gimnazjum, który się posługiwał gwarą i raczej stronił od używania języka polskiego. Wszyscy wraz z nauczycielami mieli z niego niezłą polewkę:). Dlatego znajomi nawet z czysto śląskich rodzin na co dzień się posługują czystą polszczyzną a jak już używają gwary to tylko wśród najbliższych znajomych ze śląskich dzielnic a i tak to jest mieszanina a nie gwara. Na szczęście(dla mnie:) komuna swoje zrobiła i teraz nie muszę się nieswoja czuć mieszkając w regionie mającym tendencje separatystyczne tak jak Katalonia. Nawet ten margines 5% mieszkańców województwa na czele z RAŚem nie jest w stanie wywalczyć autonomii. Jaka szkoda :D

  •  

   pokaż komentarz

   @5th: Jak by mu o kiboli łaziło to w Krakowie jeszcze gorszą sytuacje mają bo tam w jednym mieście sie tłuką.
   "Jeszcze żech nie widzioł gryfnej freli kero by godoła" było by richtich po śląsku ale i tak to są jakieś bery :P. Jak byś bywał na Świonach, Halymbie, Starym Chorzowie, Piekarach to byś pewnie spotkał wiele młodych osób które godajo w tym i dziewczyny.
   A RAŚ to jest kółko towarzyskie na zasadzie co by było gdyby, tak przynajmniej wynikało z opowiadań kumpla.
   Pozdrawiam, również z wielkiej fali napływowej która zalała Śląsk

  •  

   pokaż komentarz

   @5th: Ja też napływowy, ale czasem na ulicy słychać. Parę razy mi się zdarzyło zawiesić oko na fajnej lasce tylko po to żeby za chwilę usłyszeć jak leci gwarą rozmawiając przez telefon. Za pierwszym razem przeżyłem spory szok. :P

  •  

   pokaż komentarz

   @rotten_roach: Czy ja wiem oni mają dwie liczące się drużyny a my na terenie niewiele większym od nich mamy 4 :) Chociaż kuzyn studiujący w Krakowie opowiadał mi kiedyś, że miał zamiar zapisać się do jakiegoś chyba z B klasy klubu w Krakowie ale kiedyś po meczu wpadła tam ze 100 pasów i tych piłkarzy i widzów, którym udało im się dorwać, obdarowali oklepem:).
   @Corranh: Do tego widzę, że również Zabrzanin:) ale chyba nie mówiłeś o naszym "centrum" ? Bo na Rudzie owszem trochę godojących jest ale u nas to raczej rzadkość(Chyba, że Makoszowy czy Kończyce:)

   Również pozdrawiam napływowych bo musimy być razem aby rdzenni nas nie zrobili w jajo i nie odłączyli nas od macierzy:P

  •  

   pokaż komentarz

   @5th: No u nas nie, oczywiście ruda, chociaż raz słyszałem taką laskę na Goethego :P
   A z tym odłączaniem od macierzy to nie do końca takie jajo jak na mój gust;) Gospodarczo dobrze byśmy wyszli na tej autonomii, ogólnie ja jestem za jak największą decentralizacją i to nie tylko w przypadku Śląska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Decentralizacja jak najbardziej ale narodowe autonomie w państwie jednolitym narodowo już nie. Osobiście mam wątpliwości czy byśmy dobrze wyszli gospodarczo bo trzeba pamiętać o silnych kopalnianych związkach zawodowych. Z drugiej strony dominacja kopalni została już dawno wyparta przez nowocześniejszy przemysł na strefach bezcłowych i nie tylko. Gdyby natomiast powstało państwo o nazwie Śląsk z osobnym rynkiem gospodarczym to mielibyśmy i tutaj jak i w całej Polsce z początku poważny kryzys gospodarczy. Natomiast ta laska pewnie z Halemby 198 się przypałętała:)
   @rotten_roach: Chociaż w Świętochłowicach i Starym Chorzowie nie byłem oprócz przejeżdżania autem prze te miejsca a w Piekarach byłem raz ale jako turysta zwiedzający bazylikę to z Halemby zapamiętałem, że jak pojechaliśmy tam z kumplem w czasach gimnazjum odwiedzić znajomych to mieliśmy niezłą polewę jak się pytaliśmy o drogę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @5th: Wiesz mi tam zwisa ideologia i to czy istnieje jakiś naród Śląski czy nie, ja tylko wiem, że im władza bliżej spraw które leżą w jej kompetencjach tym sprawniej ta władza działa, a im mniej pieniędzy z naszych podatków przelatuje przez warszawę tym lepszy z nich pożytek. Wystarczy przypomnieć jak nas załatwili ze Śląską kasą chorych... a było tak pięknie.
   Zasadniczo popieram system federacyjny ze wspólną jedynie polityką obronną i zagraniczną. To się sprawdza najlepiej.
   Jeśli chodzi o kopalnię to myślę że byśmy sobie poradzili - gdyby o ich dotowaniu decydowały lokalne władze i gdyby chodziło o lokalne pieniądze, to Ślązacy w zdecydowanej większości poparliby całkowitą prywatyzację. Wszyscy byliby świadomi że to kula u nogi, a Śląsk dawno nie zależy już od kopalń.

 •  

  pokaż komentarz

  "jestem fajno frela mom żić jak krepel ze szlagsahna i blond wela"

 •  

  pokaż komentarz

  Byda broł Cie. Kaj? Na houdzie!

 •  

  pokaż komentarz

  "W grubie żeś grzeboł to może i we mnie pogrzebiesz?" Ja p#%%$!%e...