•  

  pokaż komentarz

  Inormacja jest niepełna - to jest baza kategoryzująca według funkcjonalności, także platformy, zawierająca oprogramowanie KOMERCYJNE oraz licencjonowanie alternatywnie. Nie jest to baza samych darmowych zamienników.

  •  

   pokaż komentarz

   @karma-zyn zgadza się, nie mniej jednak polecam bo można znaleźć naprawdę świetne alternatywy oprogramowania. O niektórych ciężko gdziekolwiek indziej przeczytać aby się dowiedzieć, że w ogóle istnieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: Fakt, stronę warto promować, bo dla użytku prywatnego można znaleźć wiele cennych programów, które ułatwią start w danym obszarze, a co najmniej pozwolą zorientować się w temacie.

   Trzeba jednak mieć na uwadze, że alternatywy nie zawsze są w stanie zastąpić programy wyznaczające obecnie pewien standard.

   O ile programy typu CAD można zastąpić w 3/4 zastosowań (rysunki, proste wizualizacje, itp.), to jednak wielu komercyjnych programów zastąpić się nie da, nie tylko ze względu na ich możliwości, ale przede wszystkim używany standard zapisu danych, np. pliki PSD w zasadzie poprawnie odczytuje jedynie PS (nie piszę o prostych projektach), podobnie jest w pakietami biurowymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZyfiDynock: Tak, tak ale piszesz o konkretnym oprogramowaniu o którym - gdyby były zamienniki czy to płatne czy darmowe ale równie dobre co produkty w tym przodujące - świat szybko by usłyszał, a wieści by się rozniosły po portalach branżowych etc. Tego jestem pewny.

   Za to jest tam wiele aplikacji do użytku własnego ( bądź komercyjnego - wiadomo, zależy od licencji i samego oprogramowania ), które są odwrotnie bo lepszymi "zamiennikami" dla znanych darmowych produktów, które są po prostu bardziej rozreklamowane.

   Z tym, że te płatne zamienniki są często lepsze, aktualniejsze z wieloma świetnymi rozwiązaniami w sobie. Warto poszperać w ich bazie bo o wielu programach możliwe, że w życiu bym nigdzie indziej nie przeczytał - reklama dźwignią handlu ale chyba nie wszyscy o tym wiedzą ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest to baza samych darmowych zamienników.

   @karma-zyn: Jest to również baza darmowych zamienników. Wystarczy użyć filtrów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: główny cel to znalezienie programu o zbliżonej funkcjonalności - ale rozumiem że korzystasz tylko w jednym celu z tej bazy. Zajrzyj na Last Freeware Version w powiązanych, powinno Ci się spodobać ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Nieskończona beka ze studentów i innych amatorów, którzy koniecznie potrzebują pakietu Microsoft Office, aby napisać dokument albo stworzyć prostą prezentację oraz przeciętnych Kowalskich, którzy muszą mieć WinRara. W obu przypadkach, a jakże, mowa o nielegalnych kopiach.

 •  

  pokaż komentarz

  Wpisałem alternatywę dla WYKOP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: Przechwytywanie.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @dedik: przestarzała nakładka na MPlayera która obecnie jest niepotrzebna bo MPlayer od kilkunastu lat radzi sobie bez tego.

   Niezły śmietnik muszą tam mieć.

  •  

   pokaż komentarz

   przestarzała nakładka na MPlayera która obecnie jest niepotrzebna bo MPlayer od kilkunastu lat radzi sobie bez tego.

   Niezły śmietnik muszą tam mieć.

   @mnlf: No cóż... jakie pytanie taka odpowiedź... Lista układana jest jakimś algorytmem ML i co najwyżej popularne wpisy są jakoś moderowane. Więc odpowiedź zawsze dostaniesz, co najwyżej o niskiej korelacji :-/

 •  

  pokaż komentarz

  Pixelmator alternatywą dla Illustratora?
  Krita i Picasa alternatywą dla Lightrooma?
  Chyba w... alternatywnym świecie ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: Zależy od zastosowania. Naprawdę mało znajdziesz oprogramowania, które funkcjonalnością pokrywałoby się w 100% z innym oprogramowaniem, ale w zależności od tego co klepiesz to część funkcjonalności albo nawet całą możesz pokryć alternatywą.

   Przykład, który zawsze się pojawia przy temacie o gimpie. Mimo, że GIMP-a i PS-a nie powinno się porównywać bo te programy jakby nie patrzeć są przeznaczone do czego innego, tak bez problemu dla większości Januszy gimp w zasadzie w pełni mógłby zastąpić PS-a. Zresztą jak nie jesteś stricte uzależnony konkretnie od funkcjonalności programu przez pracodawcę lub własny umysł to w takim gimpie możesz sobie być profesjonalistą i pracować komercyjnie z jego użyciem:

   Jakiś przykład z dupy:
   https://404.g-net.pl/2016/06/evelyne-schulz-gimp-rozni-sie-innych-programow/

  •  

   pokaż komentarz

   Zależy od zastosowania. Naprawdę mało znajdziesz oprogramowania, które funkcjonalnością pokrywałoby się w 100% z innym oprogramowaniem, ale w zależności od tego co klepiesz to część funkcjonalności albo nawet całą możesz pokryć alternatywą.

   @Kryspin013: masz rację, ale w wymienionych konkretnie przypadkach to mniej więcej tak, jakby polecać Excela jako narzędzie do tworzenia strzelanek 3D. Można (było niedawno na wykopie), ale tylko jako ciekawostka.
   Lightroom to program którego głównym przeznaczeniem jest wywoływanie rawów, obróbka oraz zaawansowane katalogowanie. Krita jest programem stricte malarskim, a możliwości edycyjne Picasy są jak przywołanego wyżej Excela w strzelankach 3D.
   Alternatywą dla Lightrooma może być Capture One, DXO Photolab, On1 Photo RAW, Luminar czy darmowe RawTherapee i Darktable.

   Illustrator jest programem do projektowania grafiki wektorowej, jaki jest więc sens proponować program do grafiki rastrowej jakim jest Pixelmator? Nawet jeśli zawiera jakąś, szczątkową, funkcjonalność wektorową - nie można tego potraktować poważnie.
   Alternatywą dla Illustratora może być Corel Draw, Affinity Designer czy też darmowe Inkscape i Gravit Designer.

   Przykład, który zawsze się pojawia przy temacie o gimpie. Mimo, że GIMP-a i PS-a nie powinno się porównywać bo te programy jakby nie patrzeć są przeznaczone do czego innego, tak bez problemu dla większości Januszy gimp w zasadzie w pełni mógłby zastąpić PS-a.

   Akurat Photoshopa i GIMPa porównywać można, choć to porównanie dla tego drugiego będzie mało korzystne.

  •  

   pokaż komentarz

   Illustrator jest programem do projektowania grafiki wektorowej, jaki jest więc sens proponować program do grafiki rastrowej jakim jest Pixelmator

   @endless-lameness: dawno nie używałem pixelmatora, ale z tego co pamiętam, był skrót klawiaturowy, który zmieniał mu cały interfejs na taki do pracy z wektorami. Naturalnie do illustratora mu bardzo daleko, ale do podstawowych potrzeb wektorowych typu zrobienie logo starczy.
   Podawanie kroty jako zamiennik lightrooma to faktycznie jakieś całkowite nieporozumienie :)

  •  

   pokaż komentarz

   masz rację, ale w wymienionych konkretnie przypadkach to mniej więcej tak, jakby polecać Excela jako narzędzie do tworzenia strzelanek 3D.

   @endless-lameness: Niekoniecznie, dla mnie bardziej to coś w stylu libreoffice i excela. Dla zdecydowanej większości w zupełności wystarczy sam libreoffice lub nawet zwykły google docs. Excel przyda ci się bardziej w momencie kiedy znasz różnicę między oprogramowaniem, rozumiesz ją i koniecznie potrzebujesz excela wykorzystać ekskluzywne funkcje profesjonalnie w swojej pracy. Logicznym jest, że ta strona raczej nie jest dla profesjonalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w konkretnym narzędziu. Chociaż ogólnie nawet wtedy może się przydać bo okazuje się, że istnieją inne, świetne, komercyjne alternatywy np dla photoshopa.

   Ale dobra, faktycznie muszę się z tobą zgodzić bo nie wiedziałem wcześniej czym jest Pixelmator.

  •  

   pokaż komentarz

   Krita i Picasa alternatywą dla Lightrooma?

   @endless-lameness: Aż sprawdziłem... Rzeczywiście w tym przypadku wpisy w bazie alternative.to są beznadziejne.
   Już lepiej wklepać w google hasło "lightroom alternative", w wynikach dostajemy jakąś stronę poświęconą fotografii gdzie mamy ze 40 alternatyw do lightrooma, podzielonych na kategorie w zależności czego potrzebujemy.
   https://havecamerawilltravel.com/photographer/lightroom-alternatives/
   Z drugiej strony, alternative.to już kilka razy mi się przydało. Ale nigdy nie wchodziłem na ich stronę, zawsze dostawałem linki w wynikach zapytania "xyz alternative".

 •  

  pokaż komentarz

  Jest jakas alternatywa dla malzenstwa lub wgle dziewczyny tak, zeby starzy sie juz przestali czepiac?