•  

  pokaż komentarz

  I przez takie wynalazki pchamy swiat do przodu. Wiekszoasc z was narzeka ze c#@##we czasy bo malo odkryc

 •  

  pokaż komentarz

  "Głównym wyzwaniem w naukach o materiałach wytworzonych przez człowieka jest opracowanie sposobu regulowania temperatury , tak jak ludzkie ciało może to zrobić w odniesieniu do swojego środowiska", wyjaśnia główny autor dr Mark Alston, adiunkt w dziedzinie projektowania środowiska z Wydziału Inżynierii.
  Powstały prototyp jest bardzo podobny do tej koncepcji.

  Materiał składa się z dwóch warstw organicznego szkła o grubości pięciu milimetrów.
  Każdy fragment ma długość 220 milimetrów, szerokość - 158 milimetrów.
  Jedna z warstw została w specjalny sposób obrobiona ( wyżłobiona ) laserem, dzięki czemu stworzyli się w nim geometryczne układy mikrokanalików.

  Taki system kanalików zapewnia odpowiednią przestrzeń do krążenia płynu .
  Konstrukcja wyposażona jest w urządzenie do pomiaru temperatury, dzięki czemu materiał może regulować go w czasie rzeczywistym zmieniając w odpowiedni sposób prędkość przepływu płynu.

  "To inspirowane biologicznie podejście inżynieryjne rozwija montaż strukturalny polimerów niezbędnych do wykorzystania w zaawansowanych materiałach.
  Natura wykorzystuje płyny do regulacji i zarządzania temperaturą u ssaków oraz w roślinach w celu pochłaniania promieniowania słonecznego poprzez fotosyntezę, w badaniach tych wykorzystano podobny model do naśladowania tej funkcji w polimerze".

  Dr Alston dodaje: "Rezultatem tego podejścia będzie zaawansowany materiał, który może pochłaniać promieniowanie słoneczne, tak jak może to zrobić organizm ludzki, aby samodzielnie chłodzić się niezależnie od środowiska, w którym się znajduje. Materiał termofunkcjonalny może być stosowany jako system regulacji temperatury oparzenia w celu ochłodzenia skóry, monitorowania i poprawy jej gojenia".

  Ten rodzaj zarządzania przepływem ciepła może okazać się nieoceniony również w lotach kosmicznych, gdzie duże obciążenia słoneczne mogą powodować naprężenia termiczne wpływające na integralność strukturalną modułów kosmicznych.

  Regulacja temperatury materiału konstrukcyjnego pojazdu, nie tylko poprawia to jego właściwości konstrukcyjne, ale może również generować użyteczną moc.
  Tak energia cieplna może być usunięta z układu recyrkulacji płynów i przechowywana w zbiorniku na pokładzie kapsuły kosmicznej.
  Po przechwyceniu, energia może zostać przekształcona w energię elektryczną lub posłuży się do podgrzania wody potrzebnej dla wykorzystania przez załogę.

  Strona eksperymentalna tych badań opiera się na badaniach laboratoryjnych i została opracowana we współpracy z brytyjskim rządowym instytutem badawczym: Rada Zakładów Badań Naukowych (SRFC)

  Wcześniej w tym miesiącu dodałem znalezisko o naukowcach z Politechniki w Chalmers (Szwecja) który ulepszyli technologie, mogącą zatrzymać ciepło słoneczne w cząsteczce izomeru.
  Po zmianie konstrukcji molekuła uzyskała możliwość przechowywania energii słonecznej przez prawie 18 lat.

  Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki

  Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.
  #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #medycyna #materialoznawstwo #technologie

  źródło: 112.png

 •  

  pokaż komentarz

  da się z tego kieliszki wyprodukować?

 •  

  pokaż komentarz

  Hmm, możliwe że ten materiał mógłby być używany przy tworzeniu odzieży dla strażaków (mam nadzieje że nie popełniam jakiegoś błędu w rozumowaniu), zwiększenie odporności na temperatury mogłoby uratować wielu ludzi