Badacze z Harvardu sugerują że Oumuamua był zwiadowczym statkiem obcych

Badacze z Harvardu sugerują że Oumuamua był zwiadowczym statkiem obcych

Bialy i Loeb rozważają możliwość, że "Oumuamua mógł w rzeczywistości być żaglem świetlnym, formą statku kosmicznego, który do napędu wykorzystywał ciśnienie promieniowania, czyli napęd podobny do tego, nad którym pracuje zespół Breakthrough Starshot. Podobnie jak w przypadku Starshot, ten żagiel...

 •  
  z...n

  +745

  pokaż komentarz

  Kurde , ciekawie by było jakby faktycznie zbadali ten obiekt i faktycznie okazałoby się że to jakiś elementy statku do podróży międzygwiezdnych dryfujący jako złom od setek tysięcy lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Dostalibyśmy wiedzę, która zatrzęsie światem (no, że nie jesteśmy sami, a to wbrew pozorom ogromnie by zatrzęsło ludźmi). Dodatkowo możliwe, że dostalibyśmy w bonusie taką technologię, że albo byśmy jako cywilizacja poszli z technologią o kilka poziomów wyżej albo byśmy się unicestwili w walce o nią / za pomocą niej.

  •  
   z...n

   -117

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: myślę że nie bylibyśmy w stanie pojąć jak to mogło działać

  •  
   N...................r

   +490

   pokaż komentarz

   @zuken: bylibyśmy. Skała działa jak skała ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator: A jak działa skała? Prócz tego, że jak się rzuci to leci (i spada) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   a...o

   -452

   pokaż komentarz

   @zuken: ale tak się nie okaże, bo kosmici nie istnieją, podobnie jak rozum u ludzi o lewicowych poglądach - też by było fajnie gdyby jednak był, ale go nie ma i nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken niekoniecznie, moglo byc wyslane tysiace lat temu, inna rasa moze za tysiace lat znaleźć nasze wyslane wp?!?u rzeczy a nasza cywilizacja juz nawet moze nie istniec :)

   Z drugiej strony ludzie maja przeświadczenie ze sa geniuszami, klase wyzej od zwierzat...a jeslo sie okaze ze sa w kosmosie istoty o klase wyzej od nas? Popatrza na nas jak na kolejne zwierze na ziemi prychna i oleja...

   Moga myślec na takich poziomach, ze bedziemy dla nich przewidywalni i kierujacy sie instynktami itp

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka

   : A jak działa skała?

   Na przykład tak, że jak weźmiesz odpowiednio dużą skałę, i zostawisz we właściwym miejscu na odpowiednio długi czas, to zaczyna zmieniać się w żywe i inteligentne organizmy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka nie my, a kraj który pierwszy się do niego dobierze. Obawiam się, że jeżeli rzeczywiście jest tam ślad obcej cywilizacji USA, Rosja i Chiny użyją wszystkich środków żeby być tam jako pierwsi i mieć to na wyłączność.

  •  

   pokaż komentarz

   @pedro-shela: latający pączek, jak go rozwalisz to jeszcze jebnie ci w baze bombą EMP. Aeoni byli op w SC

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: @zuken: Wydaje mi się, że powoli ludzkość odwraca pytanie i zastanawia się jakim cudem jesteśmy (póki co) sami w tym ogromny wszechświecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis:

   Popatrza na nas jak na kolejne zwierze na ziemi prychna i oleja...

   Myśle że jeśli by do tego doszło że inna cywilizacja wbija się na naszą planetę to mimo klasy wyżej odróżniliby nas od zwierząt. W końcu sami pewnie zaczynali od kamieni i młotków.

  •  

   pokaż komentarz

   @MirkobIog
   A, to dlatego pozamykali te obserwatoria słoneczne xd

  •  
   S.................y via Android

   +70

   pokaż komentarz

   @atero więc mowisz, że w naszej galaktyce są tysiące planet, a w samym kosmosie tysiące jak nie miliony galaktyk i każda z tych planet to tylko skupisko skał i gazów bez możliwości powstania życia, powiedz mi jedno jesteś katolem?

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy

   I zaraz powie ze przeciez bysmy widzieli!!!

   To nie tak ze widzimy ulamek kosmosu, c%!@? wiemy o wiemszosci planet poza ukladem slonecznym, a nawet nie mamy pojecia jak podrozowac do innych galaktyk w czasie krotszym niz zycie cywilizacji...

   No ale jak nie znaleźliśmy obcych to ich nie ma... Oczywiste...

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: To i tak by nie trafiło do szerszej publiki. Wiedzieliby o tym tylko nieliczni, a próba rozpowszechnienia kończyłaby się śmiercią. Więc nie dowiemy się.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka tylko w układzie inercjalnym. Widzisz. Nawet nie wiesz jak działa skała.

  •  
   S.................i

   +148

   pokaż komentarz

   Kurde , ciekawie by było jakby faktycznie zbadali ten obiekt i faktycznie okazałoby się że to jakiś elementy statku do podróży międzygwiezdnych dryfujący jako złom od setek tysięcy lat.

   @zuken: Lem opisał to w jednym swoim opowiadaniu o tytule "Opowiadanie Pirxa" już w 1965 roku. W tym opowiadaniu Kapitan Pirx dowodził statkiem kosmicznym zbierającym złom kosmiczny. Była to jednostka stara i w fatalnym stanie, a do tego załoga była pijana albo chora.

   Pirx w pewnym momencie siedząc w sterówce dostał zawiadomienie o roju meteorów spoza układu słonecznego, który będzie leciał w jego regionie. Rój faktycznie leciał, ale jeden z obiektów nie był meteorem, tylko olbrzymim statkiem obcych, co było widać po kształcie i nienaturalnej budowie, prawdopodobnie mającym miliardy lat, bo był mocno zniszczony przez meteory.

   W akcji książki ludzkość nie spotkała jeszcze obcych, więc informacja o tym byłaby ogromną sensacją, dlatego Pirx zaczął zapisywać wszystkie parametry i notować kierunek oraz prędkość ruchu, aby ludzie mogli znaleźć i dogonić przy pomocy szybkich rakiet ten statek lecący przez Układ Słoneczny z ogromną prędkością i niebawem mający opuścić na zawsze ten region kosmosu.

   Jednak przez niedopatrzenie, w aparaturze notującej skończyła się rolka taśmy i nic się nie zapisało, a obiekt uciekł z Układu Słonecznego bez szans na odnalezienie go w tak ogromnej przestrzeni.

   Obiekt, o którym jest mowa w znalezisku ma bardzo wiele cech wspólnych z obiektem z opowiadania Lema, gdyż oba obiekty miały bardzo nietypowy kształt, oba miały parametry lotu sprawiające, że obiekt nigdy nie powróci do Układu Słonecznego, tylko zostanie wyrzucony dalej w kosmos, co uniemożliwia dokładne zbadanie go.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka księga ulicy mówi wyraźnie " i choćby skały srały".

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Popieram, obecnie nie jesteśmy w stanie pojąc nawet ja działa nasza technologia, przykładem jest EmDrive

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy

   Papież Franciszek skomentował sprawę w 2014 roku, twierdząc:
   "Nie możemy obawiać się kosmitów, bo jeżeli istnieją, to są dziełem Boga, a jeśli Pan za tym stoi, naszym obowiązkiem jest to zaakceptować"

  •  
   B.....8 via Android

   +129

   pokaż komentarz

   @eM-Ka nie jestem przekonany. To, ze jestesmy sami we wszechswiecie jest bardzo malo prawdopodobne. Wszechswiat ma to do siebie, ze zjawiska bardzo rzadkie dzieja sie tu ze wzgledu na skale - bardzo czesto (w naszym pojmowaniu czesto). Wiemy jedno - życie jakos powstalo, na co dowodem jestesmy my sami. To oznacza ze najprawdopodobniej zycie powstawalo wiele razy. Ale nie tylko to, bo jak juz zycie powstanie z powszechnych w calym wszechswiecie pierwiastkow, to okazuje sie ze bardzo latwo sie rozsiewa poprzez meteoryty itp. (nie chce mi sie szukac poprawnej nazwy wszystkiego co lata w przestrzeni i sie zderza).

   Szok bylby nie dlatdgo ze zycie poza ziemskim istnieje, bo to niemal pewne, ale ze tak blisko i w tym samym przedziale czasu. To oznaczaloby ze zycie musi byc niesamowicie powszechne, jeszcze bardziej niz sie spodziewalismy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Asher1337: Pewnie by nas odróznili od zwierząt. Jestem w ogóle ciekawy jakby wyglądało takie spotkanie, jakby ludzkość zareagowała w momencie gdy do naszej atmosfery trafia taki obiekt i ląduje?

   Czy by obcy zachowywali się niczym James Cook i jego załoga odkrywając nowe lądy(wtedy prawie było to jak odkrycie nowego świata)? Integrując się? Zabijając? Przywożąc nowe choroby? technologie?

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: skąd masz wiedzę, której mieć nie możesz? Ciekawe, bo tym się charakteryzują ludzie o których piszesz właśnie - nie mogą wiedzieć ale wiedzą (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Dostalibyśmy wiedzę, która zatrzęsie światem (no, że nie jesteśmy sami, a to wbrew pozorom ogromnie by zatrzęsło ludźmi). Dodatkowo możliwe, że dostalibyśmy w bonusie taką technologię, że albo byśmy jako cywilizacja poszli z technologią o kilka poziomów wyżej albo byśmy się unicestwili w walce o nią / za pomocą niej.

   @eM-Ka: A mi się wydaję, że technologię to mamy tak słabą, że nie jesteśmy w stanie sprowadzić tego czegoś na ziemię, ani nawet na żadne inne ciało niebieskie, więc z pójścia do przodu nici ¯\_(ツ)_/¯
   Jedyne na co nas stać to pewnie wysłanie sondy, która porobiłaby zdjęcia i ewentualnie zbadała skład chemiczny poszycia, a i to pewnie nie bo sondy budujemy przez dekadę, i to pewnie będzie już za późno.

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: ale pan buk to już istnieje z pewnością, prawda? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Poldek0000 ten to odleciał (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  
   n.....n via Android

   -3

   pokaż komentarz

   @zuken Może to by przekonało naiwnych wiernych, że nie ma czegoś takiego jak bogowie

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: bo ludzie są prymitywni i kierują się instynktami. Mężczyźni myślą tylko o tym jak zamoczyć. Kobiety wcale nie lepsze, są sterowane hormonami, co najlepiej widać jak mają pms. Kobiety się między sobą kłócą, która ma lepszego samca i tego najlepszego szukają, do tego obrabiają sobie nawzajem dupy. Jedynie garstka aseksualnych, aspergerów i schizoidów pcha ten świat do przodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken nawet jakby zobaczyli elementy do podróży międzygwiezdnych to by nie wiedzieli na co patrzat.

  •  
   L......i

   +28

   pokaż komentarz

   @m4ck2: EmDrive już dawno został wyjaśniony - działa bo reaguje na ziemskie pole magnetyczne, więc jest bezużyteczny do podróżny kosmicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @pedro-shela: minusujo bo nie wiedza o co chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator: Tak o skalach mowisz.. to powiedz cos o obrobce skalnych kamieni goloborza o ktorych Dr.Franc Zalewski mowi ze maja 12.000 lat i niewiemy jaka technika byly obrabianie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Raczej nie. Moga powstac na niej, ale raczej nie z niej.

  •  

   pokaż komentarz

   @LukZombi: A gdyby wytworzyć sztuczne pole magnetyczne wokół statku?

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka Niekoniecznie by tak mogło być. Potrzebna jest jeszcze technologia wytwórcza. Co z tego, że zgapimy materiał lub rozwiązanie, jak za 100 lat dojdziemy do tego jak wytwarzać to na skalę masową. Dla przykładu, żeby nie szukać daleko, przenieśmy samolot F-35 do czasów I wojny światowej, a nawet II. Co im po nowoczesnym silniku odrzutowym lub układach scqlonych, jak nie mieli całego zaplecza technologicznego do wytworzenian zminiaturyzowanych tranzystorów, czy odpowiednich stopów.

  •  

   pokaż komentarz

   @laggeros: ciesze sie, że chociaż Ty jeden na kilka tysięcy wiesz o co siekierap

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: Czekaj, czekaj, a przypadkiem NSA nie odtajnilo dokumentow w ktorym potwierdzili ze odebralismy juz sygnal od odbcej cywilizacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @jutro_pale_wies: Silnik by odtworzyli choć ewentualne wdrożenie masowej produkcji wymagałoby lat. Elektronika natomiast na tamtym etapie byłaby magią, mimo że efekt półprzewodnikowy odkryto wcześniej (radia kryształkowe).

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt: Wszystkie pierwiastki i atomy Twojego ciała jeszcze niedawno były czymś co dziś nazywamy skałą.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Uwaga! Zaprzeczam jako byśmy coś takiego wysyłali. Proszę się rozejść

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka taaaa zatrząsło by bo wyznawcy religii pokoju dostali by jobla bo mogloby się okazać że ich religia to kłamstwo zresztą jak wszystkie inne i już nie bedzie mozna nawracać...

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: przy okazji tagi zostaną naprawione.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Dostalibyśmy wiedzę, która zatrzęsie światem (no, że nie jesteśmy sami, a to wbrew pozorom ogromnie by zatrzęsło ludźmi). Dodatkowo możliwe, że dostalibyśmy w bonusie taką technologię, że albo byśmy jako cywilizacja poszli z technologią o kilka poziomów wyżej albo byśmy się unicestwili w walce o nią / za pomocą niej.
   @eM-Ka: Kazdy logicznie myslacy czlowiek wie, ze nie nalezy wykluczyc istnienia obcych. Byloby to zaskoczenie ale mniejsze niz nam sie wydaje. Nie chodzi mi tu o jakies tajne zabawki USA tylko rzeczywiscie szasne, ze zyje ktos rozwiniety lepiej od nas po za ukladem slonecznym.
   Uzyskanie takiej technologi pewnoe byloby super ale na po czatku trzeba miec technologie jak to zlapac :). No a takiej predko nie bedziemy mieli :)

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy nie widzisz że to lewacka zarzutka próba oczernienia i skłócenia ludzi do tego tania i marna ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: Ta hipoteza (czy teoria, nie wiem) że życie roznosi się przez meteoryty nosi nazwę panspermii.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy Ksiądz katolik wymyślił teorię wielkiego wybuchu cymbale.

  •  
   S.................y via Android

   0

   pokaż komentarz

   @PanDomestos ale powiedz mi, gdzie powiedziałem že teorie wybuchu wymyślił ateista lub czekaj gdzie w ogóle wspomniałem o teorii wielkiego wybuchu dzbanie, czytanie ze zrozumieniem sie kłania tak jak Ty kiedy mnie przepraszasz

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: wg mnie lepiej by chyba było zostawić to w spokoju. Jeżeli by na serio okazało się, że to jakiś statek kosmiczny/sonda i bylibyśmy w stanie wysłać na niego ludzi, prawdopodobnie oznaczałoby to naszą zagładę. Nie wiadomo czy znaleźlibyśmy tam jakiś żywych 'kosmitów' a jeśli nawet, to nie wiadomo czy byliby w stosunku do nas pokojowo nastawieni. Dodatkowo w grę wchodzą bakterie, choroby przy kontakcie z nową cywilizacją. To jak te odcięte od świata ludy w Amazonii.

  •  

   pokaż komentarz

   @jutro_pale_wies możliwe, że w tym przykładzie przeniesienia F35 w czasy 2 wojny faktycznie nie wykorzystano by jego możliwości właśnie z uwagi na brak odpowiedniej technologii w tamtym okresie, ale i tak dzięki inżynierii wstecznej posunęło by to ówczesną technikę o lata w przód, a być może w ogóle zmieniło by trendy w rozwoju przyszłych technologii. Tylko pewnie pojawiłby się wtedy paradoks czasu, bo skoro w trakcie 2 wojny już by były znane jakieś elementy technologii z czasów współczesnych to linia czasu jaka by się rozwinęła od czasu przeniesienia F35 do okresu 2 wojny światowej z pewnością nie pokryłaby się z naszymi czasami.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: był taki serial, gwiezdne wrota: wszechświat i zaiste było by to ogromnie ciekawe :)

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Masz stuprocentową racje. Ludzie do dziś nie potrafią pojąć o czym rozmawiają komunikujące się ze sobą delfiny. Mimo, że też są ssakami, a do tego żyjemy obok siebie od tysięcy lat. Jak niby mielibyśmy więc odgadnąć rozumowanie, a zatem i działanie kosmitów (ich statku).

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88:

   To, ze jestesmy sami we wszechswiecie jest bardzo malo prawdopodobne.

   Jak się liczy takie prawdopodobieństwo?

   Wiemy jedno - życie jakos powstalo, na co dowodem jestesmy my sami. To oznacza ze najprawdopodobniej zycie powstawalo wiele razy.

   Dlaczego to, że życie powstało raz, jest dowodem że powstało wiele razy?

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy: dokładnie to ci mówię, a jeśli nie jesteś obłąkany, to pokaż mi choćby jeden naukowy dowód na istnienie życia poza planetą Ziemia choćby w najprostszej formie, lub z drugiej strony pokaż mi choć jeden naukowy dowód na to, że życie powstaje samoistnie, oczywiście daję ci na to czas, ale gdy już uznasz, że nie znalazłeś ani jednego naukowego dowodu na którąkolwiek z wymienionych przezemnie rzeczy to bądź konsekwentny i przestań wierzyć w kosmitów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Z151: skąd mam też mieć wiedzę, że istnieje różowy jednorożec, albo czajniczek przemierzający przestrzeń kosmiczną - no też nie mam , ale jakoś nie zmusza mnie to do wiary w takie rzeczy podobnie jak kosmitów, a jeśli ty kiedykolwiek widziałeś kosmitów to zgłoś się szybko do psychiatry

  •  
   S.................y via Android

   +4

   pokaż komentarz

   @atero cząstki organiczne na marsie. mimo że nie wskazują, że było tam życie zwiększają szansę na zaistnienie życia, życie pojawiające się z nikąd jedna odpowiedź ziemia

  •  

   pokaż komentarz

   @Joii: z pewnością to umrzesz i będziesz płacił podatki, natomiast z pewnością jest bardziej prawdopodobne , że rzeczywistość jaką znamy jest czyimś tworem niż to , że istnieją kosmici, hahaha zielone ludki, nie mogę...

  •  

   pokaż komentarz

   od setek tysięcy lat.
   @zuken: To tyle co pierdnięcie w skali wszechświata

  •  

   pokaż komentarz

   Jedynie garstka aseksualnych, aspergerów i schizoidów pcha ten świat do przodu.

   @ameneos: to jest ta sama bajka jak swego czasu popularny mit że leworęczność jest powiązana z wybitnymi zdolnościami i wśród leworęcznych rzekomo jest znacznie więcej geniuszy.
   Niemal każdy wybitny naukowiec z zakresu utylitarnej nauki, który rzeczywiście przyczyniał się do postępu cywilizacyjnego ludzkości zakładał rodzinę i miał dzieci. Ponadto musiał wykazywać się zdolnościami współpracy z innymi, a nie zamykać w autystycznej skorupie, bo przeprowadzanie badań czy eksperymentów to efekt pracy i koordynacji całej grupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: logika trudna rzecz :D Cóż, na ten moment różowy jednorożec jest dość abstrakcyjnym pomysłem i nie ma żadnego powodu aby wierzyć w jego istnienie. Ani jednego. Tak samo nie ma powodu aby myśleć, że we wszechświecie istnieje jakiekolwiek życie, prawda? Idiotyczna myśl haha :D Albo, że istnieją planety inne niż ziemia lub też inne układy planetarne. Co za chory koncept :D

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy: ulegasz iluzji, że obecność cząstek organicznych ( i idę o zakład, że nawet nie wiesz co oznacza, że są organiczne) oznacza możliwość samorzutnego powstania życia - wg jakiego naukowego mechanizmu ? podaj choć jeden udowodniony - nie ma takiego, równie dobrze mógł byś napisać, że samo istnienie jakichkolwiek atomów jest wystarczające przecież to też wpisuje się w twoje irracjonalne wierzenia. Poza tym mógł byś napisać , że dochodzi tam słońce itd,.... i co z tego, skoro nie ma tam i nigdy nie było życia i wiemy to na pewno bo istniały by przynajmniej jego ślady - nie ma ani jednego, nie ma też najmniejszego dowodu , że w ogóle życie może powstać samoistnie, więc nie ma co go szukać nawet na najodleglejszych planetach.

  •  

   pokaż komentarz

   Niekoniecznie by tak mogło być. Potrzebna jest jeszcze technologia wytwórcza. Co z tego, że zgapimy materiał lub rozwiązanie, jak za 100 lat dojdziemy do tego jak wytwarzać to na skalę masową. Dla przykładu, żeby nie szukać daleko, przenieśmy samolot F-35 do czasów I wojny światowej, a nawet II. Co im po nowoczesnym silniku odrzutowym lub układach scqlonych, jak nie mieli całego zaplecza technologicznego do wytworzenian zminiaturyzowanych tranzystorów, czy odpowiednich stopów.

   @jutro_pale_wies: To jasne że nie wszystko potrafilibyśmy skopiować nawet przez bardzo długi czas, ale na pewno mocno by to przyspieszyło rozwój technologi i dużo byśmy na tym zyskali bo wiedzielibyśmy w jakim kierunku iść i jak coś ma mniej-więcej działać.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy akurat kreacjonizm to wy myśl protestantów... Katolicyzm uznaje możliwość istnienia kosmitów(gdyby chcieli KK dałby im chrzest ale według posiadanej wiedzy zbawienie by ich nie dotyczyło).

   PS ja nie żartuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Z151: dokałdnie tak , zarówno jednorożec jak i kosmici to totalna abstrakcja, nie ma na to nawet najmniejszej poszlaki nie mówiąc już o dowodzie (którego przecież ludzie wierzący tak usilnie poszukują), takim matołkom jak ty kosmici wydają się jednak bardziej realnii bo lo naogladaliscie się filmów z hollywoodu - a ludzka psychika dział tak ,ze wydaje jej się bardziej prawdopodobne to co widziała. Zastanów się choćby przez chwile - dlaczego twój kosmita jeśli już miał by istnieć nie był by np. różowym jednorożcem tylko zielonym lub szarym ludzikiem ??? I co abstrakcja prysła ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: Akurat prawdopodobieństwo że jesteśmy sami nie jest takie małe. Fermi paradox, Drake Equation.

  •  
   S.................y via Android

   +3

   pokaż komentarz

   @atero to jak powstało na ziemi przyleciało z kosmosu? A czekaj...

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Nie były. Gwiazdy nie są zrobione ze skały.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy: nauka nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie - jak powstało życie na ziemi, jest to nadal największa zagadka i tyle. Nie ma najmniejszego powodu uznawać, że skądś przybyło, tym bardziej, że trzeba było by odpowiedzieć jak się znalazło tam skąd przybyło. Nie mniej jednak z pewnością nie ma też najmniejszego dowodu, że kosmici istnieją albo nawet, że mogli by istnieć skoro nie umiemy wyjaśnij skąd w ogóle życie się bierze to samo to, że gdzieś dochodzi słońce lub jest woda nie jest wystarczającym argumentem za obecnością tam życia - ma to sens dla ciebie?

  •  
   S.................y via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @atero za 10 30 50 lat przyjdè i Ci odpisze na wykopie "i co miałem rację" na razie sobie odpuśćmy

  •  

   pokaż komentarz

   powiedz mi jedno jesteś katolem?

   @SuperWonderHappyBoy: akurat katole dopuszczają istnienie kosmitów.

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: o matko bosko :D Wyjaśnij mi proszę, dlaczego uważasz, że istnienie życia we wszechświecie jest równie nieprawdopodobne jak różowy jednorożec? Wytłumacz mi też proszę, dlaczego uważasz, że nic już więcej nie odkryjemy i nauka się skończyła? Nie wiem czy wiesz, ale dokładnie to wynika z Twoich komentarzy. Ale możesz nie zdawać sobie z tego sprawy tak samo jak nie zdajesz sobie sprawy z istnienia zasad interpunkcji.

   Żeby było śmieszniej sam jesteś ofiarą uprzedzeń, o które oskarżasz tutaj innych. Naoglądałeś się głupich filmów i myślisz, że to tylko głupie SF. Nawet nie widzisz różnicy między zielonymi marsjanami a samą możliwością istnienia życia (inteligentnego czy nie) we wszechświecie.

   Znajdujesz pudełko na ulicy. Ja mówię, ciekawe co jest w środku, zobaczmy. Ty mówisz, że to głupie bo nie ma żadnych dowodów ani poszlak, że coś w środku jest, a więc zaglądanie tam jest głupie i bezcelowe bo na pewno nic tam nie ma.
   Niestety wiemy, że w pudełkach mogą być rzeczy więc szukanie ich i zaglądanie do środka nie jest tak głupie jak Ci się wydaje.

   A na koniec dodam, że są dowody dosyć mocne a wręcz niepodważalne na to, że życie we wszechświecie istnieje i dziwie się, że o nich nie wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy: ok będę cierpliwie czekał, choć wiem ,że na piszesz, że to jednak ja miałem rację bo przebyłem już tą drogę ponad 20 lat temu

  •  

   pokaż komentarz

   każda z tych planet to tylko skupisko skał i gazów bez możliwości powstania życia, powiedz mi jedno jesteś katolem?

   @SuperWonderHappyBoy: Wytłumacz mi logicznie. Gdzie biblia zaprzecza istnieniu kosmitów ? Biblia zaprzecza teorii ewolucji ale nie ma wzmianki o kosmitach.

  •  

   pokaż komentarz

   A na koniec dodam, że są dowody dosyć mocne a wręcz niepodważalne na to, że życie we wszechświecie istnieje i dziwie się, że o nich nie wiesz.

   @Z151: wiem, że bardzo w to wierzysz, ale to nie prawda, przykro mi. Twoja postawa naukowo nazywa się fundamentalizmem. I na koniec jeszcze raz się zastanów - różowy jednorożec to dla ciebie abstrakcja, kosmici już nie, dlaczego więc kosmici nie mieli by być własnie w formie różowego jednorożca, na jakiejś planecie gdzie ze względu na panujące warunki taka forma sprawdza się najlepiej z biologicznego punktu widzenia ??? I co z tą abstrakcją ??

  •  

   pokaż komentarz

   @SuperWonderHappyBoy: Nawet religia katolicka nie zaprzecza istnieniu kosmitów. Co innego kościół, co innego religia.

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: albo jesteś profesjonalnym trollem albo profesjonalnym głupcem. Bez sensu dałem się wciągnąć w dyskusję i tracę czas zamiast robić pożyteczne rzeczy. Dowody na istnienie inteligentnego życia we wszechświecie są niezbite i najłatwiej je zobaczyć w lustrze. Ty w lustrze akurat tego inteligentnego nie dostrzeżesz, ale codziennie rozmawiasz z takimi formami życia. Możesz dalej wmawiać mi i innym, że to nieprawda, ale na szczęście nauka ma to do siebie, że istnieje niezależnie od tego w co wierzysz a w co nie durniu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: jak dla ciebie jest bardziej prawdopodobne, że świat stworzył jakiś magik niż to ze we wszechświecie mogą istnieć inne formy życia to iks k%##a de

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: dzięki za streszczenie, właśnie miałem pisać rozprawkę. A tak właściwie, to chciałem w końcu przeczytać książkę...:(

  •  
   B.....8 via Android

   +4

   pokaż komentarz

   @ineedadollar to nie sa moje przemyślenia, tylko obliczenia naukowcow. Nawet zakladajac niesamowicie male prawdopodobienstwo powstania zycia, powstaje ich tysiace. Skala.

   Wiara w to, ze zycie istnieje tylko na naszej planecie podczas gdy mozna powiedziec ze zbadalismy ich kilka - pobieżnie, ale zalozmy ze jednak tak - ociera sie o oszolomstwo. Wiesz, to jakbys zanurzyl wiadro w morzu, wyciagnal, i stwierdzil ze we wiadrze nie ma ryb, to znaczy ze w baltyku nie ma ryb.

   Powtarzam, jesli jakiekolwiek zjawisko jest zgodne z prawami fizyki, i jesli zalozysz ze wystepuje (no bo skoro napisales komsntarz, to zakladam ze zyjesz, wiec sam jestes na to dowodem), to chocbys nie wiem jak niskie prawdopodobienstwo temu zjawisko przypisywal, najbardziej pesymistycznie, to w skali wszechswiata, galaktyk, gromad galaktyk, supergromad galaktyk takie zjawisko bedzie powszechne.

   Zupelnid inna sprawa ze mozemy nigdy nie odkryc innych form zycia ze wzgledu na odleglosci, a takze rozpietosc czasu. Wiekszosc mogla juz dasno wyginac, inne jeszcze sie nie narodzily. Jak zobaczysz na gatunki ktore kiedykolwiek zyly na ziemi to 99% wymarlo i ich juz nie spotkasz. Podobnie moze byc z innymi formami zycia.

   A jeszcze inna sprawa to jaka jest szansa ze dane formy życia na planecie z wyksztalca inteligentna cywilizacje techniczna, co troche ulatwiloby skontaktowanie sie z nami.

   Zeby jeszcze bardziej zamącić, to nalezaloby sie zastanowic czy taka cywilizacja chcialaby się z nami kontaktowac. Moze uznac nas za malo ciekawych prymitywow, jak dla ciebie krowy na lace.

  •  

   pokaż komentarz

   @Orysiek7: Ja myślę że takie F35 to zbytni kosmos jak na początek XX wieku. Oni dopiero raczkowali z lampami elektronowymi a tutaj układy scalone wielkiej skali integracji. Jedyne do czego taki F35 mógłby posłużyć, to jako dogmat, że mozna zrobić silnik odrzutowy, można zrobić elektronikę z krzemu, można zrobić taki czy owaki stop i go obrabiać jakoś. Ukierunkowałoby to badania, byłoby mniej ślepych uliczek. W czasy pierwszowojenne to idealny byłby eksport jakiegoś sprzętu drugowojennego, to byliby w stanie ogarnąć. Analogicznie - w czasy II wojny najlepszy byłby sprzęt gdzieś tak z lat 50-60. Czyli jedna generacja w przód a nie kilka.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: @eM-Ka jezeli jestescie ciekawi, co bedzie dalej to mam cos dla Was :) Goraco polecam trylogie Wspomnienie o Przeszlosci Ziemi. Jest to hard SF z naprawde ciekawymi rozwazaniami z zakresu zagadnien naukowych, polityczno-spolecznych i religijno-filozoficznych. Od lat zadna ksiazka nie wywrla na mnie tak ogromnego wrazenia, jak ten cykl. Tom pierwszy rowniez nagrodzony Nagroda Hugo za najlepsza powiesc. http://lubimyczytac.pl/cykl/13580/wspomnienie-o-przeszlosci-ziemi (calosc dostepna rowniez jako audiobook)

  •  

   pokaż komentarz

   @r3pr3z3nt: To, że skały wcześniej były gwiazdą, a teraz są żywe, nie ujmuje im bycia skałami ;)

   Historia materii Twojego ciała, jest w skrócie taka:
   - początek w wielkim wybuchu jako wodór
   - fuzje jądrowe po wielkim wybuchu, a potem w jądrach gwiazd - wodór zmienia się w cięższe pierwiastki
   - cięższe pierwiastki łączą się ze sobą, tworząc m.in. skały zwane planetami
   - tam pojawia się życie i zaczyna się rozprzestrzeniać, zmieniając skały w materię organiczną
   - która krąży pomiędzy żywymi organizmami, aż trafia w końcu na ciebie
   - jak umrzesz, to nadal będzie krążyć po kosmosie - stając się skałami, częścią gwiazd, lub czymś jeszcze innym.

   Innymi słowy jesteś tym co jesz, a to co jesz, wcześniej było czymś innym co się jadło, a jeszcze wcześniej było roślinami, które powstały z gleby - czyli skał - które powstały z gwiazd, które powstały z pierwotnej materii Wszechświata.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Tak czułem, że tylko podpuszczasz... ;]

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: > Badacze z Harvardu sugerują że Oumuamua był zwiadowczym statkiem obcych

   A jego kapitanem był kot o nazwie nom nom nom.

   https://www.youtube.com/watch?v=OpyK6Dgh1PI

  •  

   pokaż komentarz

   A jak działa skała? Prócz tego, że jak się rzuci to leci (i spada) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @eM-Ka: Jak działa skała? Otóż tak ¯\_(ツ)_/¯

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Manymouse: na miejscu „kosmitów” też bym podchodziła sceptycznie do gatunku, który nie potrafi się komunikować z innymi gatunkami :)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator: Niekoniecznie. Weź karabin snajperski i cofnij się z nim do wczesnego średniowiecza, pokaż ówczesnym ludziom. Mogą zrozumieć zasadę jego działania, mogą używać go, dopóki będą mieli naboje, ale nie jestem przekonany czy potrafiliby go odtworzyć. Przepaść technologiczna może okazać się zbyt duża: zaczynając od kowalstwa, by wytworzyć drobne, metalowe części, i to na tyle precyzyjnie, by odtworzyć wyjściową dokładność, przez jakość samej stali, by karabin nie rozerwał się po wystrzale, po same materiały wybuchowe, które przeszły rewolucję.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubako: Najbardziej ujmujące jest w tym to, że kiedyś atomy (choć bardziej cząstki elementarne) które budują nas, wszystkie zwierzęta i rośliny, góry i morza stanowiły jedność w postaci jednej, ogromnej gwiazdy.

  •  

   pokaż komentarz

   a jeslo sie okaze ze sa w kosmosie istoty o klase wyzej od nas? Popatrza na nas jak na kolejne zwierze na ziemi prychna i oleja...

   @3mortis: Myślę, że takie istoty są badaczami i odkrywcami. Skoro sa ludzie, którzy interesują się bakteriami, czy tam innymi mikroorganizmami, to nie wykluczam, że byliby zainteresowani ludźmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: nic by to nie zmieniło, internet to nieprzebyta skarbnica informacji a ludzie i tak wykorzystują głównie go do ściągania porno, wylewania frustracji na forach lub fotografowania własnego odbicia w lustrze (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: ta, by zatrzęsło. tymi wszystkimi bezrefleksyjnymi amebami..

  •  

   pokaż komentarz

   czy potrafiliby go odtworzyć.

   @loman_alchemik: Potrafili by, karabin z zamkiem czterotaktowym to bardzo proste urządzenie.
   Ale nie miałby to najmniejszego sensu bo tworzony tradycyjnymi, pracochłonnymi metodami karabin (i amunicja), byłby zbyt kosztowny do praktycznego wykorzystania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88:

   Wiesz, to jakbys zanurzyl wiadro w morzu, wyciagnal, i stwierdzil ze we wiadrze nie ma ryb, to znaczy ze w baltyku nie ma ryb.

   Wyciąganie z tego wniosku że ryby byłoby też wątpliwe.

   chocbys nie wiem jak niskie prawdopodobienstwo temu zjawisko przypisywal, najbardziej pesymistycznie, to w skali wszechswiata, galaktyk, gromad galaktyk, supergromad galaktyk takie zjawisko bedzie powszechne.

   Najniższe zgodne z obserwacjami prawdopodobieństwo istnienia życia w danym układzie to 1 / całkowita liczba układów. Gdyby sobie wyobrazić wersje Wszechświata z róźnymi szansami powstania życia, to wyniki obserwacji o takim zasięgu i precyzji, jakie są dostępne obecnie, w każdym przypadku byłyby podobne.

   Gdyby obserwować losowo wybrany układ planetarny od jego powstania, i okazałoby się, że powstaje tam życie, byłby to jakiś argument za powszechnością tego zjawiska. Ale Układ Słoneczny nie jest losowo wybrany. To, że w nim istnieje życie i to, że właśnie go obserwujemy jest ściśle skorelowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepoprawnyKomentator: zależy jak bardzo skomplikowana elektronika by tam była, co jeżeli byłaby na takim poziomie miniaturyzacji, że nie bylibyśmy w stanie stwierdzić do końca co jest w środku i jak funkcjonuje, ale bez problemu stwierdzili, że to na pewno ktoś zbudował

  •  

   pokaż komentarz

   @glos_ze_zlewu: Nadal stanowią jedność, w postaci Wszechświata. To tylko nasza perspektywa powoduje, że postrzegamy świat jako konglomerat różnych, osobnych bytów. A jednocześnie nie postrzegamy siebie jako chmury osobnych atomów czy cząsteczek. Tak samo martwych zresztą jak te, które tworzą skałę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Nadal stanowią jedność, w postaci Wszechświata.

   @kubako: No to już w szerszej perspektywie :p bardziej chodziło mi o ten obraz jednego ciała niebieskiego.

   To tylko nasza perspektywa powoduje, że postrzegamy świat jako konglomerat różnych, osobnych bytów. A jednocześnie nie postrzegamy siebie jako chmury osobnych atomów czy cząsteczek. Tak samo martwych zresztą jak te, które tworzą skałę ;)

   Prawda ale ta różnica skali prawie wykracza poza zrozumienie :p Niemniej bardzo ciekawe są takie analogie i rozpatrywania rzeczywistości. Szkoda, że w codziennym życiu niewiele jest na nie czasu :p

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: udowodnij że nie ma życia poza Ziemią. Logika sugeruje że jest. To kwestia rachunku prawdopodobieństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiekszosc mogla juz dasno wyginac, inne jeszcze sie nie narodzily. Jak zobaczysz na gatunki ktore kiedykolwiek zyly na ziemi to 99% wymarlo i ich juz nie spotkasz. Podobnie moze byc z innymi formami zycia.

   @Bialy88: Jak sam napisałeś, istnieje duże prawdopodbieństwo że w tym momencie jesteśmy sami we wszechświecie jest równie duże jak to, że nie jesteśmy.

   Prawda, wszechświat jest ogromny. Jednak na nasze istnienie złożyło się tak wiele czynników że jest to niepojęte. Też trzeba brać do pod uwagę. Ktoś musiał też w tym całym wszechświecie być tym pierwszym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blaskun oczywiście, ale czy kontaktowali by sie z cywilizacja?
   Tlumaczyli wynalazki?

   Maja caly wszechswiat i beda nas edukowac i zkieniac zamiast obserwowa ?

   To tak jak by jedziemy do dzikich plemion i patrzymy jak zyja, w co wierza, nie wciskamy im od razu teorii względności i ateizmu

   Tak samo, czy tlumaczymy szczurom czemu na nich eksperymentujemy, porywamy, szczepimy choroby o patrzymy jak umiera?

   Czemu obcy maja nam cos tlumaczyc, pokazac itp jako gatunkowi, cywilizacji zmienionej juz nie odzyskaja, a badania moga robic na jednostkach w tajemnicy

   My nawet nie wiemy czy mozliwe sa podroze na skale kosmiczna w sensownym czasie, dlaczego rasa ktora to ogarnia ma nam cos tlumaczyc, brudnym zwierzakom ktore tylko zasmiecaja wlasna planete i nie widza prostych ciągów przyczynowo skutkowych poza ruchaniem i hajsem.

  •  

   pokaż komentarz

   Pewnie by nas odróznili od zwierząt.

   @rastaffan: Co za bzdura. Już z ogromnej odległości byliby w stanie ocenić czy na Ziemi jest jakaś cywilizacja techniczna np. przez nasłuch radiowy.

  •  

   pokaż komentarz

   ale tak się nie okaże, bo kosmici nie istnieją

   @atero: A wiesz to stąd, iż...?

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: to byłby dobry scenariusz na film

  •  

   pokaż komentarz

   powiedz mi jedno jesteś katolem?

   @SuperWonderHappyBoy: powiedz mi jedno... co ma katol do życia na innych planetach? Naprawdę mnie to zastanawia, jak można dojść do takich wniosków. Tym bardziej, że Kościół już dawno temu dopuścił istnienie obcych i stwierdził, że wiara Katolicka nie zawęża się tylko do ludzi. Czy uświadamiasz sobie teraz, jak durne jest te odniesienie? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Napisałeś, że oleją. Nic nie wspominałem o kontaktach. Wystarczy obserwacja tak jak ludzie obserwują zwierzęta i starają się nie ingerować w ich zycie. Powiedzmy, że Ziemia trafiłaby w obszar ochronny dla mało zaawansowanych cywilizacji i jedyny dostęp mają naukowcy, którzy badają naszą cywilizację.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: co ty wygadujesz i akurat zrobiłby przewrotke wokół Ziemi??? Akurat tam gdzie życie pojawiło się z prawdopodobieństwem jak 1:1000000000000000 get real. Jeśli obcy zorientują się że są tu jakies istoty żywe to mamay przej@@%ne na 100%

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: nie kumam skad tyle minusow w tej wypowiedzi. Prawd boli. Wezmy pierwsze lepsze szympansy tyle moglby sie od nas na uczyc a jednak dalej skacza z drzewa na drzewo zamiast spekulowac na gieldzie

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: Może napisz co takiego jest złego w lewicowych poglądach i podaj jakieś źródło w miarę obiektywne z którego czerpiesz informacje, co to są lewicowe poglądy. Może poszukaj informacji skąd w ogóle pochodzi określenie lewica i jakie pierwotnie miało znaczenie, kogo określało i co wg ciebie było złego w tych poglądach. Później zastanów się, czy nazywając kogoś lewicowym, dobierasz odpowiednie określenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nietak_nietak: to jest wykop, widzisz minusy dajesz minus, widzisz plusy dajesz plus¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo możliwe, że dostalibyśmy w bonusie taką technologię, że albo byśmy jako cywilizacja poszli z technologią o kilka poziomów wyżej albo byśmy się unicestwili w walce o nią / za pomocą niej.

   @eM-Ka: biorac pod uwage kto bylby w stanie 'przyholowac' ow statek (panstwa z wystarczajacymi $$$ oraz technologiami mozna policzyc na palcach jednej reki) to patrzac na polityke - wola ich na pokoj anizeli wojowac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: Ty, a jakby na tej komecie przylecieli kosmici lewaki? weź Ty się wiesz co

  •  

   pokaż komentarz

   dalej wmawiać mi i innym, że to nieprawda, ale na szczęście nauka ma to do siebie, że istnieje niezależnie od tego w co wierz

   @Z151: o czym ty bredzisz ?

  •  

   pokaż komentarz

   ie było złego w tych poglądach. Później zastanów się, czy nazywając kogoś lew

   @andyk: wiem ,skąd się wizeło to słowo i jakie mialo znaczenie, dziś ma znaczenie znacznie szersze, ale zarówno w czasie rewolucji francuskiej jak i teraz lewicowość zawsze oznaczała, kradzież, niesprawidliwosć, zboczenia, odebranie ludziom wolności światopoglądowej, szalenstwo mordów które w całej historii zawiera się w tzrecvh literach GGG - gilotine, gulag, gas chamber . Więc dokształć się najpierw zanim rozpoczniesz dyskusję w internecie

  •  

   pokaż komentarz

   dałem się wciągnąć w dyskusję i tracę czas zamiast robić pożyteczne rzeczy

   @Z151: tak swoją drogą rozumiem, że dla ciebie dyskusja polega na tym , że wszyscy się ze sobą zgadzają i sobie na wzajem przytakują ????

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: nie, dyskusja polega na tym, że wymienia się argumentami i się do nich odnosi. Twoja "argumentacja" wskazuje do tej pory na to, że życie we wszechświecie jest niemożliwe a zapominasz o tym, że jesteś tym życiem na jednej z prawie nieskończonej ilości planet i bezpodstawnie zakładasz, że wiesz co jest na wszystkich innych planetach.

  •  

   pokaż komentarz

   Jedynie garstka aseksualnych, aspergerów i schizoidów pcha ten świat do przodu.

   @ameneos: na szczęście, co widać po wypoku, jest nas tutaj całkiem sporo ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Już od dawna jesteśmy obserwowani. Ale jesteśmy zbyt nisko moralni aby ktoś zechciał z nami nawiązać współprace, skoro nam w głowach tylko współzawodnictwo (rywalizacja). Patrzo i Niedowierzajo - "jak można żyć przez miesiąc za 1600 zł?"

  •  

   pokaż komentarz

   @Kumpel19: A - tak naciągając co prawda ale to tylko przykład - jak widzisz walczące mrówki to wiesz co tym mrówką w głowach siedzi? Zakładasz pewnie, że "nic". Instynkt, walczą no bo taka natura, wygra silniejszy, zdobędzie teren, zasoby, przetrwa.

   A jeśli zauważyłbyś, że rozwinęły się jako stworzenia, wykształciły różne sposoby komunikacji i dałoby radę jakimś się z mrówkami porozumieć to zechciałbyś się dowiedzieć czemu są takie, czemu robią to co robią? No tak żeby wiedzieć na pewno, a nie z góry zakładać tylko obserwując.

   Może przekonać je, że zamiast walczyć i niszczyć lepiej się zjednoczyć i wspólnie budować? No, ja gdyby była możliwość to bym spróbował na pewno. Posłuchają to będzie dla nich złota era, nie posłuchają to niech se dalej robią co chcą głupie stworzonka, nie wtrącam się, niech giną. Przy tym to tylko mrówki i jakie agresywne by nie były to mi krzywdy nie zrobią. Jak zechcę to im zrobię upadek cywilizacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   co tym mrówką

   @eM-Ka: mrówkom. celownik liczby mnogiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: no i tu sie pojawia pewien wazny aspekt i funkcja jaka pelni ta walka o teren, jakby sie zjednoczyly przestaly walczyc, stalyby sie niepowstrzymane i nastapiloby przemrowczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Już od dawna jesteśmy obserwowani. Ale jesteśmy zbyt nisko moralni aby ktoś zechciał z nami nawiązać współprace

   @Kumpel19: Bo w Polsce łamana jest KON-STY-TUC-JA ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Kumpel19 Nie zgadzam się. Tak samo mówili np indianie z obu Ameryk. My dzisiaj jesteśmy na ziemi która liczy plus minus 4.5 miliarda lat, a wszechświat według szacunków około 13 miliardów lat to znaczy że inne cywilizacje jeżeli istnieją a ja zakładam że na 100% istnieją to są na podobnym rozwoju co nasza cywilizacja...

   Już pomijając że nie odbieramy radiowo niczego z przestrzeni świadczy o tym że cywilizacje we wszechświecie zaczynają funkcjonować w podobnym przedziale czasowym i teraz będą się dalej rozwijać.

   Patrząc na logikę przyrody na naszej planecie można powiedzieć że natura dubluje organizmy tak aby zabezpieczyć się przed nagłą katastrofą jednego z organizmów. Zatem można założyć że takich ziem jak nasza we wszechświecie jest bardzo dużo, jednak wszyscy żyją na podobnym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @fraps9800: jeśli kogos spotkamy to nie ufoludki. spotkamy nas samych.

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: Lubie to porównanie z mrówkami, ale większość ludzi stawia siebie właśnie na miejscu obcej istoty, a powinno się postawić na miejscu mrówek. Czy mrówki są w stanie zrozumieć co myśli człowiek? Czy w ogóle są w stanie pojąć obecność człowieka obserwującego mrówki? Wątpię.
   Dopiero teraz postaw siebie na miejscu istoty wyższej i zadaj pytane kiedy ostatnio dyskutowałeś na jakiś temat z mrówkami? Moim zdaniem nawet nie podjęliby kontaktu z tak niską cywilizacją. No chyba, że by byli międzygalaktyczną pomocą xeno-humanitarną i chcieli nas uratować przed zagładą, ale po co?

  •  

   pokaż komentarz

   @fraps9800 przy takiej skali czasu to rozwijanie się na "podobnym" poziomie musi się rozjechać, coś u nas pójdzie szybciej, coś u nich wolniej. Czym by było w takim przypadku kilkaset lat? A przecież dla nas to różnica między nawalaniem się dzidami, a lotami w kosmos.

  •  

   pokaż komentarz

   to wiesz co tym mrówką w głowach siedzi?

   @eM-Ka: ale taguj #analfabetyzm

  •  

   pokaż komentarz

   @KrwawyKefir: ja tam nue chce takich kosmicznych Ukraińców. 1500 i umowa zlecenie bo mam jowiszana na twoje miejsce xD. NIEEEEE STOP KOSMOLIZACJI EUROPY ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fraps9800: A może na innej planecie ewolucja poszła w inną stronę? zamiast fal radiowych organizmy wytworzyły zdolność do porozumiewania się telepatycznie? lub poprzez przekaz myśli? :)

  •  

   pokaż komentarz

   przy takiej skali czasu to rozwijanie się na "podobnym" poziomie musi się rozjechać, coś u nas pójdzie szybciej, coś u nich wolniej. Czym by było w takim przypadku kilkaset lat? A przecież dla nas to różnica między nawalaniem się dzidami, a lotami w kosmos.

   @KrwawyKefir: Dodatkowo równie dobrze ich ewolucja mogła pójść lepiej i mogą być 2x inteligentniejsi od nas przez co szybciej się rozwijają.
   150 lat temu zbudowaliśmy pierwszy pojazd z silnikiem benzynowym, a 600 lat temu była bitwa pod Grunwaldem. Równie dobrze u nich rewolucja przemysłowa mogła rozpocząć się 1000 ziemskich lat wcześniej, w skali kosmicznej to okres tak krótki, że pomijalny. Wystarczy pomyśleć gdzie mogłaby być inna cywilizacja, jeśli na naszym obecnym stopniu rozwoju byli wtedy, gdy my paliliśmy czarownice na stosach.

  •  
   D......0

   +8

   pokaż komentarz

   organizmy wytworzyły zdolność do porozumiewania się telepatycznie? lub poprzez przekaz myśli?

   @rastaffan: np falami radiowymi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Już od dawna jesteśmy obserwowani. Ale jesteśmy zbyt nisko moralni aby ktoś zechciał z nami nawiązać współprace, skoro nam w głowach tylko współzawodnictwo (rywalizacja). Patrzo i Niedowierzajo - "jak można żyć przez miesiąc za 1600 zł?"

   @Kumpel19: Może kosmici zmniejszają podatki jak tak będą patrzeć ( ͡º ͜ʖ͡º).

  •  

   pokaż komentarz

   @Doman_60 niekoniecznie muszą to być fale radiowe. To, że te i inne fale są znane ludzkości nie znaczy, że nie istnieją jeszcze te nieodkryte ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @fraps9800: Ta na podobnym poziomie.. to powiedz skad sie wziela technologia obrobki kamienia ktora byla stosowana 12000 lat temu , ktorej do dzis nie potrafimy rozwiklac jakim sposobem cięto maszynowymi pilami skaly na goloborzu,puma punku czy egipcie.

  •  

   pokaż komentarz

   ziemi która liczy plus minus 4.5 miliarda lat, a wszechświat według szacunków około 13 miliardów lat to znaczy że inne cywilizacje jeżeli istnieją a ja zakładam że na 100% istnieją to są na podobnym rozwoju co nasza cywilizacja...

   Zatem można założyć że takich ziem jak nasza we wszechświecie jest bardzo dużo, jednak wszyscy żyją na podobnym poziomie.

   @fraps9800:

   Założenia ABSOLUTNIE nieuprawnione!

   Ludzie jako gatunek mają dajmy na to 200 000 lat, dinozaury istniały ponad 200 MILIONÓW lat.
   A ludzka cywilizacja?

   Ona ma jakieś 200 lat. Bo do momentu wynalezienia maszyny parowej ludzie nie odciskali szczególnie głębokiego piętna na świecie (ok, rewolucja rolnicza ziemię zmieniła ale łagodnie).

   A w "skali kosmicznej", to istniejemy raptem lat 60.

   Więc robienie założenia że inne cywilizacje będą na podobnym poziomie rozwoju jest nieuprawnione, bo szansa na to jest zerowa.

  •  

   pokaż komentarz

   Już od dawna jesteśmy obserwowani. Ale jesteśmy zbyt nisko moralni aby ktoś zechciał z nami nawiązać współprace, skoro nam w głowach tylko współzawodnictwo (rywalizacja). Patrzo i Niedowierzajo - "jak można żyć przez miesiąc za 1600 zł?"
   @Kumpel19: tak na pewno obcy to przeanalizowali, ze w PL zyje sie za 1600zl i nie przyleca na ziemie z tego powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   kosmicznych Ukraińców

   @Maelstrom94:

   pokaż spoiler Czeczot ze starego albumu rysunków dedykowanych Lemowi

   źródło: andromeda-20181104_110805.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Kumpel19: Może zrobią sobie postój po drodze, jak u Strugackich. Albo...

   źródło: kupa-20181104_110939.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Kumpel19: nawet jak ktos nas obserwuje przez teleskop to dostaje obraz gdzie na ziemi dinozaury zyja

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoe1: tez jest szansa ze nie jestesmy pierwsi na Ziemi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: Cywilacja o ktorej nic nie wiemy i byla lepsza istniala 12000 lat temu , udowadnia to dr. Franc Zalewski poprzez nieznane nam technologie obrobki kamienia .

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoe1: dosc luzno wytaczane teorie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcinusZ: Racja - dzięki za zwrócenie uwagi. Generalnie nie popełniam błędów w pisowni, a przynajmniej się staram ale to przeoczyłem, pewnie dlatego, że pisząc byłem porobiony w trzy dupy - weekend ¯\_(ツ)_/¯

   @Krole: Patrząc na to jak rozwinięci jesteśmy my jako cywilizacja to jeśli zakładać, że oni rozwinięci są o wiele, wiele bardziej to myślę, że komunikacja z nami nie stanowiłaby dla nich problemu. Wybrali by jeden z wielu języków którymi się posługujemy bądź jakiś kod który byśmy byli w stanie rozszyfrować na swoim poziomie. Ot tak po prostu zakładam logicznie i optymistycznie.

   No i my nie jesteśmy na poziomie intelektu naszych mrówek nawet jeśli dla nich jesteśmy na bardzo niskim poziomie to wciąż nie na tak takim.

   @ArchDelux:

   GIF

   źródło: fu.gif (81KB)

  •  

   pokaż komentarz

   @sierzchula: Najlepsze jest to ze Doktor ma racje, nie przyznaja mu grantow bo wszystkich naukowcow musieli by pozwalniac poniewaz przez 100 lat nikt z egiptologow nie wiedzial nawet z jakiego kamienia jest fundament pod piramidą.Dlatego go blokuja bo obnazyl ich braki i boja sie o cieple posadki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoe1: oj tak, te slynne uciszanie tych archeologow co odnalezli prawde ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @eM-Ka: Masz rację, ale tak jak z teorią dotyczącą starożytnych kosmitów, nie można jej obalić, ale też udowodnić. Więc dzięki przewadze technologicznej mogliby się z nami skontaktować i fakt byłby to nowy rozdział w historii ludzkości (to byłoby coś zajebistego). Niestety równie dobrze możemy być dla nich na poziomie mrówek i tak jak większość z nas nie zwraca nawet uwagi na przechodzące mrówki tak oni nie zaprzedają sobie uwagi nami. No chyba, że mrówki nam łażą po stole w kuchni to kończy się ich eksterminacją :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Krole: Tak jak pisałem - nie jesteśmy na poziomie intelektualnym naszych mrówek, mrówki to tylko przykład, nie ma co porównywać dosłownie takiej sytuacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przechodzimy obok mrówek obojętnie bo nie ma możliwości na komunikacje między nami na sensownym poziomie, nie ma możliwości na rozmowę. Ale mimo to jest wielu hodowców mrówek, pasjonatów takich, że dam sobie łapę uciąć, że prowadzą z nimi monologi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A do rybek ile ludzi gada?

   I jak bardzo irytuje to, że nie możemy liczyć na odpowiedź choć próbować nigdy nie przestaniemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yoe1: Moim zdaniem to ziemska cywilizacja która upadła.
   Nie bardzo chce mi się wierzyć, że homo sapiens który powstał kilkadziesiąt tys lat temu przez wiekszość czasu siedział w jaskiniach i nagle kilka tys lat temu jakieś p$%!!$!nięcie i wykładniczy rozwój cywilizacji. Musiało być coś wcześniej - co tłumaczyłoby różne starodawne budowle, przekazy biblijne, w Mahabracie itp.

  •  

   pokaż komentarz

   Już od dawna jesteśmy obserwowani.

   @Kumpel19: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: 97acc2d1848b98468277cdb2e35a47c6.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Dopiero teraz postaw siebie na miejscu istoty wyższej i zadaj pytane kiedy ostatnio dyskutowałeś na jakiś temat z mrówkami?

   @Krole: Na pewno były badania nad komunikacją mrówek. W jaki sposób sygnały chemiczne są przekazywane dalej itd.
   Po drugie mrówki mają samoświadomość? No nie sądzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @andromenda: Jest zap$$$@%#, będzie wypłata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   a..........h

   +2

   pokaż komentarz

   @Kumpel19: jedno z najwiekszych p@?@$!@olo durniów o IQ jakiejś "instagramowej influencerki" która przytula sie do drzew i płacze nad losem foczki znalezionym w necie. Rojenia o jakims "uduchowieniu" obcych i o jakichs wysokich standardach moralnych ktore to oceniamy przez pryzmat lekkoducha zyjacego w XXI wieku. Taka odmiana idealizowania spolecznosci dzikich która była modna kiedys w historii. Radosny i dobry dzikus kontra zły kapitalistyczny swiat wyzysku. Tutaj tylko zamiast dzikusa mamy uduchowionego obcego ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nie wiemy nawet czy hipotetyczna cywilizacja obcych stosowałaby jakiekolwiek standardy moralne zblizone do wartosci ludzi. Moglaby byc to przeciez cywilizacja stwrzona na podobienstwo kultury Azteków albo w wersji soft kultury Sparty. Albo po prostu cywilizacja Predatorów. W najgorszym wypadku moglaby byc to cywilizacja w ogole pozbawiona jakiejkolwiek empatii i nastawiona wylacznie na podboj. Nalezy wziac pod uwage ze cywilizacje ta stworzylby najbardziej elastyczny i najbardziej ekspansywny gatunek z innej planety. Zalozenia ze taka cywilizacja bylaby milusia i kochajaca pokoj to po prostu kalka bredni serwowanych w holywoodzkich filmach SF. Obcy wcale nie musza byc spragnieni kontaktu. W ich rozumowaniu kazdy inny gatunek moze byc dla nich potencjalnym zagrozeniem. Albo w ogole moga rozumowac wg kategorii dla nas niepojetych. Albo mozemy byc dla nich dziwolągami z ktorymi kontakt jest w ogole calkowicie zbyteczny bo jestesmy tylko kupa gadajacego mięcha - https://swiatopowiadan.wordpress.com/2012/03/14/46/

 •  

  pokaż komentarz

  To jak oni mają takie sondy to nie chce wiedzieć jakiej wielkości oni mają swoje statki bojowe!!!!!!!!!!

 •  

  pokaż komentarz

  no tak mogli wysłać odpimpowany międzygwiezdny statek kosmiczny cały w chromie podświetlony laserami w wersji amg, a wysłali kawałek skały. brzmi legitnie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes:
   Napędzany wiatrem słonecznym,pewno dla nich to też szczyt techniki i tak przemierzają sobie galaktyki.( ͡° ͜ʖ ͡°) To byłby dopiero przypadek,w zasadzie niemożliwy.Kosmos jest tak rozległy,że wstrzelenie się w przedział czasowy gdy cywilizacja jest na odpowiednim poziomie technicznym do nawiązania kontaktu,a nie gdy jest albo na poziomie bakterii,albo już wyginęła graniczy z cudem.Ziemia ma kilka miliardów lat i ludzkość na poziomie lotów kosmicznych jest od kilkudziesięciu lat.Równie dobrze ktoś mógł tu być,gdy Ziemia była skałą,albo będzie tu,gdy Słońce pochłonie Ziemię.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: do mnie jednak najbardziej przemawia pomysł sondy von Neumanna. W razie awarii czy tez uszkodzenia może się samoczynnie naprawić oraz replikować w postępie logarytmicznym. A w przypadku znalezienia życia zbadać, nawiązać kontakt i wysłać informacje zwrotna dla swoich konstruktorów. Kamień takich funkcji nie ma. Oczywiście można założyć ze skala to forma kamuflażu, jednak patrząc na bezmiar wszechświata postawiłbym na szyk i blistr. Na zasadzie wyróżniaj się jak najbardziej to zwrócisz czyjaś uwagę.

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes: Każda inna cywilizacja na Ziemi ma inne opinie dotyczące szyku, co jest ładne itd. a co dopiero cywilizacja z obcej planety. Może poszli w "naturalizm" i EKO xD i chcieli statek upodobnić do asteroidy. Albo mało metali mieli na planecie i taniej im wyszło przechwycić kamyka, wydłubać cały środek i przekształcić na statek :)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes: może dla nich upodobnienie się do skaly jest szykiem ;D

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes: Zakładając, że obca cywilizacja nie będzie nas chciała rozwalić z dzidy laserowej. Na taką ewentualność lepiej chyba użyć skalnego kamuflażu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes:
   Nawet zakładając,że masz rację,to i tak nic by to nie dawało.Przestrzeń jest taka,że nawet gdyby taka sonda mogła to zrobić,to nie miał by kto odebrać tej wiadomości.Po prostu cywilizacja ją wysyłająca już dawno mogła by przestać istnieć.I to nawet zakładając wysyłanie wiadomości do odbiorcy przez cały kosmos w czasie rzeczywistym (przez jakąś nadprzestrzeń czy coś).Z prędkością światła ta wiadomość "leciała" by miliardami albo milionami lat świetlnych.Chyba,że sonda przemierzała by przestrzeń z niewyobrażalną dla nas szybkością i z taka samą szybkością by skanowała przestrzeń.Na pewno nie była by to skała lecąca prędkością w skali kosmosu niemalże żałosną.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: jasne ograniczenia ze względu na odległości są olbrzymie. Ale popatrz nawet na naszego Voyagera 2. Wysłaliśmy go z cicha nadzieja ze ktoś go znajdzie i odczyta wiadomość. Już sama wiadomość typu, słuchajcie nie jesteście sami w tym wszechświecie i tez z wielką fascynacją was szukamy rozpali umysły innych cywilizacji. Ale do tak wielkich dystansów jednak potrzebna jest postać von neumanna.
   I tu pojawia się kolejne pytanie. Czy będą mieli złe czy dobre zamiary? jakoś nierealne wydaje się angażowanie w misje militarną której zadaniem byłoby przelecieć ileśtam parseków w celu zniszczenia. Nauka cywilizuje, a chce zdobycia wiedzy jest silniejsza niż destrukcji. Fascynujące gdyby okazało się ze ewolucja potrafiła stworzyć życie nie w oparciu o węgiel, a np krzem albo całkowicie inna grupę pierwiastków. Bardziej narażeni bylibyśmy na zawleczenie jakiś wirusów, grzybów czy patogenów z kosmosu na które nie jesteśmy odporni i nie mamy wiedzy jak się bronić.
   Kolejnym elementem jest to czy taka sonda mogłaby pchać nasza wiedzę do przodu? Raczej nie, gdyż stopniowo musimy przejść przez wszystkie etapy rozwoju pozyskiwania nowych materiałów, automatyzacji produkcji, programowania aby badać zjawiska fizyczne i wykorzystywać w praktyce. Za to dużym motywatorem dla nauki gdybyśmy oglądali tak zaawansowana sondę byłaby świadomość tego jak daleko jeszcze musimy się rozwinąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes: tylko ty zakładasz że nie ma powodu bać się kosmosu i jego dobrobytku. Może kosmici boją się i kamuflują się po to aby zbadać system a później odpowiednio zareagować. Nie chcą być bardzo widoczni bo to jest głupie, ponieważ w tak wielkim świecie nie wiadomo czy ktoś cię nie widzi i nie szykuje ataku.

  •  

   pokaż komentarz

   @cerastes:
   Tylko jaka to będzie wiedza?? O naszych kompozytorach,artystach itp.itd.etc. i super.Zaraz potem trafią na Wykop gdzie poczytają znaleziska traktujące o tym,jak ktoś dla własnej chorej przyjemności oblał psa benzyną i podpalił,powiesił kota,znęcał się nad staruszką czy powsadzał dzieci do beczek.Ja bym się nie spieszył z nawiązywaniem kontaktów,tym bardziej,że jeśli by nas obserwowano to już by wiedzieli,że człowiek to istota pożądająca władzy i która wykorzysta wszystko w tym celu.Wszystko co dali by kosmici USA,Rosji czy Chinom zostało by w pierwszej kolejności wykorzystane do celów militarnych.Aby móc w przyszłości pokonać innych.
   Dlaczego tak się już teraz nie dzieje???
   Bo brakuje podstawowego warunku dla agresora czyli bezkarności.Nie ma jej a to oznacza straty lub zagładę agresora.Daj mocarstwu czy państwu technologię,dzięki której bezkarnie i bez strat będzie mogło zgnoić innych to zobaczysz nasze człowieczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   jakoś nierealne wydaje się angażowanie w misje militarną której zadaniem byłoby przelecieć ileśtam parseków w celu zniszczenia

   @cerastes: Napadanie na odległe planety w celu zdobycia surowców czy cycatych blondynek (jak to w amerykańskich filmach ;-)) jest nieopłacalne. Natomiast można sobie wyobrazić jakąś cywilizację z ambicjami, która postanawia wykosić wszelką konkurencję do ich docelowego podboju całej galaktyki.

   czy taka sonda mogłaby pchać nasza wiedzę do przodu?

   @cerastes: Mogłaby. Prawdopodobnie część urządzeń dało by się z pewnym wysiłkiem zrozumieć a zdobyta przy tym wiedza pozwalałaby badać następne. Oczywiście zajęło by to trochę czasu, posuwając się od automatu do spuszczania wody w kiblu do napędu międzygwiezdnego ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @maniak713: Docelowa inwazja mogła by być przypadkowa, wyobraź sobie cywilizację z wyższym poziomem technologicznym. Jednak nadal nie wynalazła silniku który pozwalałby przekroczyć dajmy 1% prędkości światła. Jednak stwierdzili że należy rozwinąć kolonie poza ich domowym układem. Znaleźli dobrą planetę oddaloną o 30 lat świetlnych, jej skład atmosfery jest niemal idealny, nie wykryto znacznych emisji fal radiowych (300 lat temu raczej by ich nie wykryli na ziemi). Więc wysłano statek autonomiczny ze sprzętem do terraformacji, a zaraz po nim statek załogowy. Rasa ta nie była by świadoma o istnieniu innych istot poza nimi, więc cały proces osiedlania został całkowicie zautomatyzowany, bez specjalnych case-ów na wypadek kontaktu. Z naszej perspektywy była by to zwykła inwazja, ponieważ statek terraformujący na przykład rozpoczął zmienianie składu naszej atmosfery do tego stopnia że nasza egzystencja była by dalej niemożliwa. Co uznali byśmy za atak i rozpoczęli wojnę na pełną skalę, natomiast przybycie samych kosmitów by tylko pogorszyło sytuację dla dwóch stron. Z jednej strony my tubylcy broniący się przed najeźdzcą, a z drugiej strony cywilizacje ukształtowana przez 300 letni lot w naszym kierunku tylko z celem znalezienia domu. Mimo iż ta cywilizacja nie chciała wojny, musiała by ją toczyć ponieważ w tym momencie nie miała by wyboru poprzez wielki dystans powrotny.

  •  

   pokaż komentarz

   @MAti_gca: Potencjalnie możliwe. To jest jednak trochę inna sytuacja, nie celowe napadnięcie na inną cywilizację. Na szczęście, jeśli ich automatyczny system byłby tak prymitywny, pewnie byśmy się zdołali obronić.

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna