•  
  J...........z

  +174

  pokaż komentarz

  Tak, tak, ale jednocześnie p@$#%#@i o tym, że Ziemie Odzyskane to rekompensata, że znalazł na to jakieś tajne dokumenty (których jakoś nie ujawnia) i że to wszystko trzeba rozliczyć, w sensie że my też mamy zapłacić za to co wzięliśmy. Także proponuje żeby nie dawać się nabierać jakimś słowo wyciągniętym z kontekstu.

  •  
   J...........z

   +11

   pokaż komentarz

   @koral: ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: a patrz, ja całe życie myślałem że zdobycz wojenna.

  •  
   J...........z

   +57

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Wiesz w ogóle co to jest zdobycz wojenna? To jest grabież i łamanie prawa, nawet wojennego. Jak terytorium Ziem Odzyskanych samo w sobie mogłoby być zdobyczą wojenną? Czymś takim to są np. dobra kultury powywożone przez Niemców. Natomiast na zdobycz wojenną nie kwalifikuje się nawet to co znaleziono na Ziemiach Odzyskanych, tak jak chociażby Zbiory Biblioteki Pruskiej, bo to po prostu rzecz porzucona przez Niemców na terytoriach które na mocy ustaleń międzynarodowych znalazły się pod polską jurysdykcją terytorialną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: akurat powyżej hiperbolizowałem, "na aferkę", ale widzę że akurat ty byłbyś w stanie mi to wyjaśnić. Więc zapytam.

   Myślałem że definicję z wiki: "tradycyjnie zwycięzca konfliktu zbrojnego miał sposobność dokonania grabieży terytoriów podbitych lub okupowanych" można pod ziemię zachodnie podciągnąć, ale skoro twierdzisz że nie. Właściwie to dlaczego nie? Poczdam był przecież później niż wkroczenie polskiego wojska na Pomorze na przykład.

   A jeśli jednak nie zdobycz, rekompensata, reparacja, to na jakiej zasadzie pozyskano te ziemie? Cesji na arenie międzynarodowej przez państwo, które wtedy nie istniało?

  •  
   J...........z

   +24

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Zacząłbym od tego, że "tradycyjnie" nie powinno mieć zastosowania do XX wiecznych konfliktów. Skończyłbym na tym, że grabież to jest grabież, to jest ograbienie terytoriów z mienia, z przedmiotów materialnych przedstawiających jakąś wartość i wywiezienie ich do siebie. Takiej grabieży na Ziemiach Odzyskanych dokonali Sowieci. Natomiast jak przyłączenie terytorialne tych ziem do Polski ma wypełniać definicje ich ograbienia? Aneksja to nie jest przecież synonim grabieży. Czym innym jest zajęcie czyjegoś mieszkania na stałe, a czym innym wyniesienie z niego żyrandoli. No nie po prostu i tutaj nie trzeba specjalnie tłumaczyć, chyba językowo to czujesz?

   O umieszczeniu Ziem Odzyskanych pod polską administracją i o wywózce miejscowych Niemców zadecydowały mocarstwa w Poczdamie. Dokonało się to de facto, natomiast faktycznie nie było niemieckiego państwa w tym czasie. Niemieckie państwo, czy raczej państwa potem jednak uznały de iure zaistniały stan faktyczny, najpierw NRD już w 1950 roku, potem RFN w 1970, a potem zjednoczone Niemcy potwierdziły ważność uprzednio zawartych traktatów (a nie że uznały dopiero od nowa, jak niektórzy wypisują). Czyli cesja post factum, coś może na zasadzie konwalidacji zaistniałej już sytuacji. A że odbyło się to jak się odbyło? Wiele rzeczy tak wtedy rozwiązano. Odwracając sytuację, jakie miał prawo PKWN w Moskwie 27 lipca 1944 r. podpisać traktat o wschodniej granicy dokonujący cesji połowy terytorium Polski? A jednak to zrobił i to w sytuacji gdy jeszcze nie było jasno że będzie za to jakaś rekompensata na zachodzie, co dosyć jednoznacznie świadczy o podejściu komunistów do polskiej racji stanu. I ponownie, mający już międzynarodowe uznanie TRJN drugi raz podpisał traktat graniczny w 1945 r. niejako konwalidując tę cesje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: niech Ci będzie że zrozumiałem ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   a patrz, ja całe życie myślałem że zdobycz wojenna.

   @Tosca303: Stalina

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: A jednocześnie szacuje wartość tych ziem na 10-12% całych reparacji. No naprawdę zły ten historyk, chce nas okraść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: @Justycjariusz: W calej tej sytuacji z przesunieciem Polski i odcieciem fragmentu Niemiec bylo duzo polityki, interesow i motywacji zupelnie innych niz dobro Polski (np. Stalin chcial przesunac strefe swoich wplywow jak najdalej na wschod, ale przeciez nie dlatego, zeby Polska na tym zyskala). Naprawde to wielkie szczescie, ze wszystko tak sie skonczylo jak sie skonczylo i Polska przejela z 1/4 przedwojennych Niemiec. Ot, sprawiedliwosc dziejowa.

  •  
   J...........z

   0

   pokaż komentarz

   A jednocześnie szacuje wartość tych ziem na 10-12% całych reparacji. No naprawdę zły ten historyk, chce nas okraść ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @sosen85: Jak przepchnie zasadę to nie on będzie szacował wartość tym ziem.

  •  
   r....n

   +3

   pokaż komentarz

   ja całe życie myślałem że zdobycz wojenna.

   @Tosca303: Tak, ale ZSRR. Jako, że ZSRR wygrał wojnę, to dostał nasze kresy wschodnie. Zachodnia Polska, to rekompensata za nasze ziemie oddane ruskim jako łup wojenny.
   Polska nie wygrała wojny przecież.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: no niby nie wygrała, chociaż propaganda była inna. Polscy żołnierze, milicjanci, osadnicy prowadzili do Poczdamu przecież regularny szaber i wywózkę dóbr z ziem zachodnich. Są na przykład relacje jak to ludzie z Zagłębia ruszyli, w akcie zemsty i wcale się im nie dziwię, plądrować Beuthen czy pałac w Świerklańcu, który akurat był w II RP, ale właścicieli miał niemieckich. W tym kontekście wszyscy oni zachowywali się przecież tak, jakby to był łup wojenny, dla Polaków. Poczdam to uregulował i się uspokoiło. Ale już się nie chciałem kłócić o te kilka miesięcy dzikiego zachodu z J. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   J...........z

   -1

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Widze ze dalej z kolega nie rozumiesz roznicy miedzy grabieza a zaanektowaniem ZO. ZO same w sobie nie byly i mogly byc zdobycza wojenna, tak samo Kresy nie byly zdobycza wojenna Sowietow. Wydawalo mi sie ze przyklad z mieszkaniem i zyrandolem byl prosty ¯\_(ツ)_/¯

  •  
   J...........z

   -1

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Powiedz jeszcze o tym Beuthen to masz jakies opracowanie naukowe, czy znowu tako sobie p$$#!!?isz "na afere" bo nawet silesion podaje ze palac rozgrabili i spalili Sowieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: o o, jak coś nie po myśli to już musi być słownictwo? ( ͡° ͜ʖ ͡°) licznie zachowane wspomnienia i dzienniki autochtonów opowiadają co robili ludzie z Czeladzi i Będzina w Bytomiu w styczniu 1945 roku. Zresztą, oglądałeś prawo i pięść? To nie jest niestety do końca fikcja filmowa.

  •  
   J...........z

   -1

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Po prostu irytuje mnie klamanie raz za razem i jeszcze nie wolanie w sytuacji gdy dalej cos sie prujesz. No, czyli opracowania naukowego w temacie nie masz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: a gdzie ja klamię i się do ciebie pruję, w którym niby momencie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: może nie było sprawy wicestarosty Kiendy, kapitana Bieleckiego i tysiąca innych spraw o regularny szaber. Może nie było w listopadzie 1945 roku próby odgornego ukrócenia traktowania ZO jak zdobycz wojenna i wywożenia dóbr

  •  
   J...........z

   -1

   pokaż komentarz

   wicestarosty Kiendy

   @Tosca303: I co, to była grabież? To czemu państwo się do niego dowaliło i miał wyrok? Jak to była grabież to cholera, cały czas jakiś kryminalista non stop coś grabi xD. Chcesz poczytać o grabieży na ZO w majestacie prawa to się dokształć w zakresie trofiejnych batalionów.

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy to wyjątkowe zgredy. Niczego nie dostaniemy dobrowolnie. Ten historyk z c@!@@ który mówi o odszkodowaniu dla Polski jednocześnie pieje o utraconych ziemiach niemieckich, które leżą w Polsce. Także oni wolą przeinaczać historię i kłamać o obozach śmierci niż płacić i rozliczyć się. Wyjątkowo podły naród.

 •  

  pokaż komentarz

  Warto przypomnieć do czego doprowadziły reparacje po pierwszej wojnie i się zastanowić czy tego chcemy...

  •  

   pokaż komentarz

   @e3b0c: niemcy maja gigantyczne nadwyzki budzetowe - moze zamiast finansowac tabuny i watachy sniadnych inzynierow i lekarzy oddali by kase za to co rozp!#!@?@ili ? Postawa jaka propagujesz to ojej silniejszy mnie zbil i okradl to lepiej z tym nic nie zrobie bo bede mial klopoty.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto przypomnieć do czego doprowadziły reparacje po pierwszej wojnie i się zastanowić czy tego chcemy...

   ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zgłoszone do odpowiednich służb. Nie ma miejsca na antysemityzm. Polska bierze przykład z polityka Izraela, toteż jakakolwiek krytyka Polski to antysemityzm, czyli palący problem, którym trzeba się zająć ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

   @e3b0c:

   źródło: wykop.pl

  •  
   r....n

   0

   pokaż komentarz

   Postawa jaka propagujesz to ojej silniejszy mnie zbil i okradl to lepiej z tym nic nie zrobie bo bede mial klopoty.

   @naydah: Taka zasada wbrew pozorom może uratować czasem życie.

  •  

   pokaż komentarz

   bo bede mial klopoty.

   @naydah: ty chyba nie rozumiesz o czym ja mowie

 •  

  pokaż komentarz

  Obawiam się, że nasi posłowie nie kiwną palcem w tej sprawie, do momentu do kiedy w ich umowie o prace nie znajdzie się zapis

  "Każdemu posłowi przysługuje 10% od wypłaconych przez Niemcy reparacji wojennych"

  Tyle w temacie i aż tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  tak jak mówiłem wcześniej - niemcy oczywiście gadają o cywilizowanym kraju, postępie itd. ale jak cywilizowany kraj nie chcą się zachowywać .... nie pierwszy już raz