•  

  pokaż komentarz

  Resuscytacja krążeniowo-oddechowa to zestaw procedur mających na celu usunięcie osoby ze stanu klinicznej śmierci. Obejmuje pośredni masaż serca i wentylację mechaniczną pluc.
  W pierwszych minutach po wystąpieniu stanu krytycznego takie środki mogą pomóc osobie przeżyć - i bardzo często mogą w tym pomóc przypadkowe przechodnie.

  W ubiegłym roku naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 20 000 przypadków zatrzymania krążenia i odkryli, że mężczyzna ma szansę uzyskać pierwszą pomoc od przypadkowego przechodnia, a przeżycie jest o 23 procent wyższe niż u kobiety.
  Naukowcy zasugerowali, że za to winić należy stereotypy dotyczące płci: ludzie nie udzielają pierwszej pomocy kobietom, ponieważ obawiają się oskarżenia o molestowanie seksualne.

  Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado, kierowani przez Sarah Perman, postanowili empirycznie przetestować to założenie.
  Przeprowadzili niewielką ankietę internetową, w której wzięło udział 54 osoby.
  Poproszono ich o określenie w formie swobodnej, dlaczego ich zdaniem kobiety rzadziej niż mężczyźni otrzymują pierwszą pomoc w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  Wśród respondentów ponad połowa (60 procent) to mężczyźni.
  Większość ankietowanych zgodziła się, że kobiety są mniej skłonne do otrzymania pierwszej pomocy, ponieważ proces ten można uznać za nieodpowiednie działania, a także z obawy przed oskarżeniem o molestowanie seksualne. Uczestnicy cytowali również obawy przed naniesieniem urazów lub obrażeniami jako możliwe wytłumaczenie, a niektórzy twierdzili, że powodem może być to, że kobiety rzadziej mają problemy z sercem i można podejrzewać że taki atak serca jest inscenizowany.
  Na koniec niektórzy sugerują, że powodem może być to, że kobiece piersi mogą zakłócać procedurę okazania pomocy.

  Co ciekawe, molestowanie seksualne, jako potencjalna przyczyna, była dwukrotnie czyściej deklarowana przez mężczyzn, podczas gdy kobiety sugerowały, że zabieg może spowodować fizyczne uszkodzenie.
  Dużym ograniczeniem tego badania jest to, że jest mała grupa badanych.
  Niemniej autorzy obiecali, że wkrótce opublikują wyniki bardziej kompletnego badania z większą liczbą uczestników.

  W innym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii pod kierownictwem Marion Leary użyli rzeczywistości wirtualnej.
  Jako grupa kontrolna w eksperymencie wzięło udział 75 osób.
  W rzeczywistości wirtualnej przed uczestnikami pojawiła się scena, w której przechodzień zasłabł na ulicy.
  Każdy uczestnik miał wirtualny defibrylator, i wszystko, czego wymagano od niego, to udzielenie pomocy.
  Naukowcy twierdzą, że kobiety były wspomagane znacznie rzadziej niż mężczyźni.

  Pomimo faktu, że oba badania różnią się bardzo małą próbą, naukowcy są przekonani, że w przyszłości przyczynią się do podniesienia świadomości problemu nierówności płci w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom.
  Autorzy zauważają również, że przyjęcie jakichkolwiek minimalnych środków, które mogą uratować życie danej osoby, jest znacznie lepsze niż bezczynność.

  Stereotypy związane z płcią pojawiają się oczywiście pod wpływem społeczeństwa i najczęściej rozwijają się w świadomym wieku.
  Naukowcy odkryli jednak, że dzieci już w wieku sześciu lat wierzyły, że mężczyźni mają o wiele bardziej wybitne zdolności niż kobiety.

  Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę. https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.
  Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.

  #swiat #spoleczenstwo #logikarozowychpaskow #logikaniebieskichpaskow #gender #feminizm #metoo

  #kobiety #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow

  źródło: youtube.com

  •  
   z...n

   +813

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: bardzo ciekawe, wykop. Oskarżanie wszystkich dookoła o molestowanie wychodzi teraz bokiem.

  •  
   z....m

   +78

   pokaż komentarz

   Pomimo faktu, że oba badania różnią się bardzo małą próbą, naukowcy są przekonani, że w przyszłości przyczynią się do podniesienia świadomości problemu nierówności płci w udzielaniu pierwszej pomocy ofiarom.

   @RFpNeFeFiFcL: 54 osoby, 75 osób ... badania były robione w bardzo wąskim gronie i to jeszcze w USA, kraju pełnym kontrastów. Nigdy nie miałem okazji przeprowadzić resuscytacji (chociaż przeszedłem kilka szkoleń), ale kiedyś pomagałem po potrąceniu starszej osobie (była nieprzytomna, oddychała i miała puls, ale jednak ostatecznie nie przeżyła). Jak to czytam to utwierdzam się w przekonaniu, że żadna z tych ankietowanych osób nawet była w pobliżu osoby w zapaści. Wtedy się po prostu nie myśli o tym kogo się ma przed sobą, tylko działa, żeby uratować jej życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziuumm:

   A taka "próba" opublikowana na stronie American Heart Association jest wiarygodna ?

   ANAHEIM, California, Nov. 11, 2017:

   Men are more likely to receive bystander CPR in public locations compared to women, and they are more likely to survive after the life-saving measure, according to preliminary research presented at the American Heart Association’s Scientific Sessions 2017, a premier global exchange of the latest advances in cardiovascular science for researchers and clinicians.

   Using data from the Resuscitation Outcomes Consortium, a network of regional clinical centers in the United States and Canada studying out-of-hospital treatments of cardiac arrest and trauma, researchers analyzed 19,331 cardiac events in the home and in public.

   They found:

   Overall, bystanders administered CPR in 37 percent of cardiac events in varied locations.
   _35 percent of women and 36 percent of men received CPR in the home, showing no significant difference in the likelihood of one gender getting assistance over the other in this setting.

   In public settings, 45 percent of men got assistance compared to 39 percent of women._
   _Men were 1.23 times more likely to receive bystander CPR in public settings, and they had 23 percent increased odds of survival compared to women.

   “CPR involves pushing on the chest so that could make people less certain whether they can or should do CPR in public on women,” said Audrey Blewer, M.P.H., the study’s first author and assistant director for educational programs at the Center for Resuscitation Science at the University of Pennsylvania in Philadelphia._

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: Idiotki oskarżały, normalne siedziały cicho, także świetnie że wraca do nich co zasiały. Oby więcej takich efektów się objawiało, może choć część przejrzy na oczy... choć wątpię.

  •  

   pokaż komentarz

   @madmat:

   Niestety dane są nieubłagane, chociaż jestem pewny że większość "feminoskrętnych" osób nie rozumie skali zjawiska.

   Według American Heart Association, każdego roku(!) ponad 350.000 zatrzymań krążenia ma miejsce poza szpitalem.
   Około 90 procent osób, które doświadczyły zatrzymania akcji serca poza szpitalem, umiera.

   CPR, zwłaszcza jeśli jest wykonywane bezpośrednio po zatrzymaniu krążenia, może podwoić lub potroić szansę przeżycia danej osoby.

   According to the American Heart Association, over 350,000 cardiac arrests occur outside of the hospital each year. CPR, especially if administered immediately after cardiac arrest, can double or triple a person’s chance of survival. About 90 percent of people who experience an out-of-hospital cardiac arrest die.

   https://newsroom.heart.org/news/men-more-likely-to-receive-bystander-cpr-in-public-than-women?preview=89b5

  •  

   pokaż komentarz

   @ziuumm:
   Zauważ jedną rzecz: 10 lat temu w przypadku nieudzielenia pomocy to mówiło się o znieczulicy. Teraz jako jedną z głównych przyczyn wymienia się strach przed oskarżeniem o molestowanie seksualne. To dosyć znamiennie, nie sądzisz?

  •  
   C....t

   +7

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Tu bardziej chodzi o ,,czas i miejsce''... W południe na środku rynku pomożesz nieprzytomnej kobiecie... W sobotni wieczór w ciemnym zaułku niedaleko dyskoteki możesz równie dobrze stać się sprawcą...
   Coś jak pomoc ,,pijanym'' w Polsce...

  •  

   pokaż komentarz

   Naukowcy zasugerowali, że za to winić należy stereotypy dotyczące płci: ludzie nie udzielają pierwszej pomocy kobietom, ponieważ obawiają się oskarżenia o molestowanie seksualne.

   @RFpNeFeFiFcL: jakie za przeproszenie k#%@a stereotypy? Więcej akjci metoo to faceci zaczną wiązać się z lalkami barbie z obawy przed molestowaniem idiotek( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: staje się finalnie przyczyną śmierci w niektórych, prostych przypadkach

  •  

   pokaż komentarz

   @useYbrain:

   rysutuowałbym :)

   Miałbyś odwagę taką księżniczkę złapać za piersi? ( ͡º ͜ʖ͡º)

   GIF

   źródło: media1.tenor.com (1.5MB)

  •  

   pokaż komentarz

   Naukowcy zasugerowali, że za to winić należy stereotypy dotyczące płci: ludzie nie udzielają pierwszej pomocy kobietom, ponieważ obawiają się oskarżenia o molestowanie seksualne.

   @RFpNeFeFiFcL: lewacto weszło im tak mocno, że stan systemu prawnego nazywają stereotypem. Równie dobrze mogą napisać, że ludzie boją się w Polsce przechodzić na czerwonym jak nic nie jedzie, bo wyrobili sobie stereotyp, że dostaje się za to mandat.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: dla pomacania takiego skowyrnego cyca warto zaryzykować, ratując komuś życie( ͡° ͜ʖ ͡°) ależ to zdanie poj%?!nie wygląda, lewactwo czasami naprawdę zmusza mnie do kombinowania żeby te ich herezje skomentować.

  •  

   pokaż komentarz

   W sobotni wieczór w ciemnym zaułku niedaleko dyskoteki możesz równie dobrze stać się sprawcą...

   @Cynikt: najwazniejsza zasada w ratownictwie mowi, zeby pierw zadbac o swoje wlasne bezpieczenstwo. W sytuacji z cytatu mozesz byc mocno skupiony na pomagania a w tym czasie ktos ci rozbije butelke na glowie i cie przebutuje, bo inaczej zrozumie sytuacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: bardzo ciekawe, wykop. Oskarżanie wszystkich dookoła o molestowanie wychodzi teraz bokiem.

   @zuken: podziękujmy tym wszystkim pasztetom, które czuły się gwałcone wzrokiem i innym przekrętom, którzy za uratowanie życia jeszcze oskarżyli ratującego o gwałty, molestowanie i tak dalej. Efekty teraz wychodzą bokiem, a kto najbardziej na tym cierpi? Ci normalni, do których nikt nie chce podejść "bo a nuż".

   pokaż spoiler Tak, tylko i wyłącznie ci normalni, bo tych "gwałconych wzrokiem" nie jest mi żal ani trochę, niech zdychają

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: ja mam w to wyjebane:) zawsze pomogę, choćby menelowi. W ratowaniu życia nie ma czasu na gdybanie, brak reakcji to przyłożenie ręki do ewentualnego uszczerbku na zdrowiu/śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   Przeprowadzili niewielką ankietę internetową, w której wzięło udział 54 osoby.

   Jako grupa kontrolna w eksperymencie wzięło udział 75 osób.

   @RFpNeFeFiFcL: n=54 n=75
   social "sciences" xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Jan0l:

   Also: researchers analyzed 19,331 cardiac events in the home and in public.

  •  

   pokaż komentarz

   ja mam w to wyjebane:) zawsze pomogę, choćby menelowi

   @zuken: Możesz mieć wyj%@?ne .. ale w przypadku oskarżenia o molestowanie seksualne to nic Ci nie da (takie wyjebanie). Zapłacisz solidną grzywnę, zadośćuczynienie lub spędzisz kilka latek za kratkami to Ci się odechce pomagania "wszystkim" :D Oczywiście siedząc w pierdlu możesz mieć nadal "wyjebane" :)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: jeżeli miałoby jej to uratować życie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Eurokalifat: trudno, tak zostałem nauczony przez rodziców, szkołę, harcerstwo, kursy na prawo jazdy, zasady BHP w pracy. Wiem że kiedyś może ja, moja lala, moje dzieci będą potrzebowały takiej pomocy i wolałbym żeby ktoś, zamiast mi/im pomóc, nie rozkmnilał czy go później oskarżę czy nie. Zresztą nie udzielenie pomocy to przestępstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken #metoo hehe kobiety podziękujcie feministkom

  •  

   pokaż komentarz

   @prauat: teraz tylko liczyć na to że feministki będą dostawać zawałów i czekać aż ludzkość sama wyczyści się z tego syfu:D

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: inzyniera tez nie bede ratowal, bo mnie oskarżą o pobicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @useYbrain:

   rysutuowałbym :)

   Miałbyś odwagę taką księżniczkę złapać za piersi? ( ͡º ͜ʖ͡º)
   @RFpNeFeFiFcL: ja bym się bal, żeby nie nadepnąć...

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Jedna z lepszych akcji w tym serialu. cycycyccycycy

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Statystyka tego badania nie powala. Co innego wyrażać opinię o podanym fakcie mniejszej ilości uratowań kobiet, co innego być w takiej sytuacji. W zasadzie badanie wykazało jedynie, że istnieje społeczna opinia na temat przyczyn jakiegoś zjawiska. Na miejscu recenzentów bym takiego artykułu nie przyjął do druku.

  •  
   d............z

   +6

   pokaż komentarz

   Cóż #lewackalogika zabija - był przypadek w Arabii Saudyjskiej gdzie paliła się "hala sportowa" przebywały w niej dziewczynki bez hijabu - więc zabarykadowano drzwi aby się usmażyły mężczyźni nie mogli ich zobaczyć bez nakrycia - lewacka logika przede wszystkim, gender macht frei, marksizm, Euroland über alles

   @RFpNeFeFiFcL: @KubaGrom: @Przeemek06: @KrzysiekEire: @zuken: @zuken: @useYbrain: @Eurokalifat: @Nowa_twarz_starej_Europy: @Eurokalifat: @useYbrain: @Nowa_twarz_starej_Europy: @zuken: @zuken: @RFpNeFeFiFcL: @RFpNeFeFiFcL: @ziuumm:

  •  

   pokaż komentarz

   Na koniec niektórzy sugerują, że powodem może być to, że kobiece piersi mogą zakłócać procedurę okazania pomocy.

   Co ciekawe, molestowanie seksualne, jako potencjalna przyczyna, była dwukrotnie czyściej deklarowana przez mężczyzn, podczas gdy kobiety sugerowały, że zabieg może spowodować fizyczne uszkodzenie.

   @RFpNeFeFiFcL: Pomijam juz pytanie: co oznacza "dwukrotnie czysciej"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Wyniki badan opisane w stylu, ze bulgoczaca woda we wlaczonym czajniku moze niektorych odstraszac od natychmiastowego i bezposredniego kontaktu z ta woda. Osoby deklarujace doswiadczenie w kuchni czesciej wskazywaly, ze moze istniec pewien ulotny zwiazek pomiedzy niechecia w takiej sytuacji, temperatura wody i biologia.

   Dlaczego biali heteroseksualni chrzescijanscy/ateistyczni faceci boja sie oskarzen jakiejs losowej nieznanej gowniary przy obecnej praktyce prawno-wykonawczej, to chyba tylko tepakowi lub aktywnej feministce trzeba tlumaczyc...
   Pomijam juz, ze widok centralnie ustawionej na ulicy Upadlej Madonny z Wielkim Cycem Na Wierzchu zakrawa o jakas patusowa prowokacje (niekoniecznie policyjna) z ktorej nie wynika absolutnie nic dobrego...

   Najgorsze, ze te prawdziwe ofiary gwaltu sa tym calym politycznym wykorzystaniem #meetoo krzywdzone najbardziej, bo ich cholerne nieszczescie i zwiazane z nim niezawinione odrzucenie (czesto rowniez chocby przez same j##$ne organy scigania w trakcie proby zgloszenia zdarzenia) wkladane jest do jednego worka z indoktrynujaco-politycznymi wysrywami jakichs zenskich podludzkich smieci weszacych(i czesto dostajacych za to) latwa kase...

   Jedyne, co te badania wykazaly, to bardzo delikatny wzrost swiadomosci mezczyzn, ze od baby (jakiejkolwiek, w jakimkolwiek wieku) to lepiej trzy chuje w bok...

   źródło: pics.me.me

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: jak zagłębimy się w "tłumaczony" tekst to już mniej ciekawe.
   @RFpNeFeFiFcL: Twoje tłumaczenie to jedno wielkie naciągnięcie, które pewnie by przeszło bez bólu, gdyby zachowane zostało chociaż minimum przyzwoitości gramatycznej. Po kolei:

   Piszesz:

   Poproszono ich o określenie w formie swobodnej, dlaczego ich zdaniem kobiety rzadziej niż mężczyźni otrzymują pierwszą pomoc w postaci resuscytacji krążeniowo-oddechowej...
   W oryginale jest:

   Colorado researchers asked 54 people online to explain, with no word limit, why women might be less likely to get CPR when they collapse in public. In the replies, the team identified four themes...
   Co znaczy:

   Badacze poprosili 54 osoby, o wytłumaczenie (bez limitu słów), czemu kobiety upadające/mdlejące w miejscu publicznym mogąmiećPOTENCJALNIE mniejsze szanse na to, żeby podjęto się dokonania na nich RKO.

   Piszesz:

   Większość ankietowanych zgodziła się, że kobiety są mniej skłonne do otrzymania pierwszej pomocy, ponieważ proces ten można uznać za nieodpowiednie działania, a także z obawy przed oskarżeniem o molestowanie seksualne.
   W oryginale jest:

   "Worries about accusations of sexual assault or inappropriate touching were cited twice as many times by men as by women, while more women mentioned fear of causing injury."
   Co oznacza:

   Obawy przed byciem oskarżonym o molestowanie lub "zły dotyk" były w grupie mężczyzn wyrażane dwa razy częściej, niż przez kobiety, podczas gdy te obawiały się głównie uszkodzenia ciała resuscytowanego.

   Gwałt na logice i matematyce.
   1. "większość ankietowanych zgodziła się" - na co mieli się zgodzić, jak pytanie dotyczyło opinii o przyczynach zjawiska, a nie fakcie jego istnienia?
   2."proces ten można uznać za nieodpowiednie działania, a także z obawy przed oskarżeniem o molestowanie seksualne." - tutaj widać pokrętne tłumaczenie i brak czytania tego co się pisze, jednak zaintrygowało mnie użycie w pierwszym zdania terminu "zestaw procedur" i postawienie znaku równości z "procesem".

  •  
   M.....y

   0

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: przeciez kobieta moze udzielic pomocy

  •  

   pokaż komentarz

   @zuken: teraz się zacznie oskarżanie o seksizm i mężczyzna będzie zastraszony niezależnie co będzie robił

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom:

   Ale poprzednie badanie na 20 000 pokazuje że takie zjawisko realnie istnieje

  •  

   pokaż komentarz

   Większość ankietowanych zgodziła się, że kobiety są mniej skłonne do otrzymania pierwszej pomocy,

   @RFpNeFeFiFcL: Kto to k##$a pisał? Jak kobieta z zawałem może nie być skłonna do otrzymania pomocy:

   -Widzę że ma pani zawał, jest pani skłonna podać się resuscytacji?
   -Nie dziękuję nie jestem

   To osoby ratujące mogą być mniej skłonne do udzielenia pomocy kobiecie.
   Ja wiem że to nie twój tekst ale musiałem zareagować.

  •  

   pokaż komentarz

   @dodajkomentarz: ale to właśnie PRAWACKA LOGIKA była! Co ty gadasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: kolega pojechał pracować do USA i odradzano mu pracę na basenie jako ratownik, bo uratowani Amerykanie niejako dla sportu lubią oskarżać o molestowanie seksualne. Temat nawet był częściowo poruszony w Iniemamocni. Prawdopodobnie wiąże się to z tym, że ludzie chcą odszkodowanie, bo inaczej nic nie dostaną (nie ma tam ZUSu)

  •  

   pokaż komentarz

   @LB55:

   To ja źle przetłumaczyłem - przepraszam : (
   Powinno być " kobiety maja mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania pierwszej pomocy ".
   Dzięki za korektę .

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Masz wybaczone w takim razie za to że w ogóle chciało ci sięto tłumaczyć i wykonałeś porządną pracęw 99% wyglądało jak profesjonalny artykuł nie licząc tego małego babola. Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Poprzednie badanie na dużej grupie przypadków wskazuje na istnienie zjawiska rzadszego ratowania kobiet, natomiast to drugie oparte o małą ankietę wykazuje jedynie opinię pytanych na temat przyczyn tego przedstawionego im faktu. Nie jest to to samo, co wykazanie przyczyn zjawiska wykazanego wcześniej. To znaczy, wyniki ankiety mogą się przekładać na częstość podjęcia akcji ratunkowej, choćby na zasadzie znajdowania sobie wymówki, ale trudno je wprost ilościowo przekładać na sytuację - zwłaszcza biorąc pod uwagę małą liczebność grupy badanej. Równie dobrze przyczyny bezpośrednie mogą być jeszcze inne niż uwzględnione w ankiecie, na przykład obrzydzenie do dotykania grubych kobiet, które często zostają zawałów, albo branie utraty przytomności u kobiety za omdlenie a nie problem z sercem (czyli stereotypy płciowe ale działające inaczej).

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL 54 osoby w naukowej ankiecie. Dziekuje, nie czytam dalej. ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Wtedy się po prostu nie myśli o tym kogo się ma przed sobą, tylko działa, żeby uratować jej życie.

   @ziuumm: Myślę, że to nie tyle strach przed oskarżeniem tylko racjonalizacja i szukanie usprawiedliwienia. W przypadku kobiet ludzie mają dodatkową wymówkę, żeby nie udzielić pomocy.

 •  

  pokaż komentarz

  Trafisz na feministkę a potem za gwałt do pierdla.

 •  

  pokaż komentarz

  Zaprzyjazniony lekarz powiedzial mi kiedys, ze podczas interwencji jakis przypadkowy przechodzeń krzyknal, ze ten ukradl resuscytowanemu lancuszek. I teraz z jednej strony walczysz o zycie czlowieka, a z drugiej strony jakis idiota rzuca ciezkie oszczerstwo, ktore lyka polowa gapiow. Ludzie w swjej masie to idioci.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy z technicznego punktu widzenia za reanimację osoby z zatrzymaną akcją serca można być oskarżonym o nekrofilię?

  źródło: hmm.jpeg

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna

Dodany przez:

avatar RFpNeFeFiFcL dołączył
2320 wykopali 12 zakopali 58.1 tys. wyświetleń