•  

  pokaż komentarz

  Zlikwidować fundusz kościelny i religię w szkołach, opodatkować grunty i biznesy kościelne jak wszystkich innych przedsiębiorców, normalne ZUSy PITy itd. dla duchownych.

  Tak powinno być bo wszsyscy jesteśmy równi.

 •  

  pokaż komentarz

  Zrobić tak jak w funkcjonuje kościół w Niemcach jak wierzysz to płać i zero dotacji z państwa

  •  

   pokaż komentarz

   @malo: Model niemiecki jest niefajny, bo skutkuje stworzeniem centralnej ewidencji "kto w co wierzy", poza tym wymusza konkretne wpłaty wg rozdzielnika. Zero w tym wolności, to jest IMHO sprzeczne z naszą mentalnością i w Polsce nie wypali.

   Polecam model francuski, Kościoły działają jak fundacje i wierzący obywatele przelewają im np. raz do roku paręset czy tam ile euro. Diecezje prowadzą normalną księgowość i zatrudniają księży na etatach.

   Proste i eleganckie (przynajmniej w tym obszarze, bo model francuski ma też kontrowersyjne elementy, patrz mój komentarz obok).

  •  

   pokaż komentarz

   @malo: jestem wierzący i nie potrzebuję pośredników do kontaktów z Bogiem. A tym spaślakom i pedofilom nie daję złamanego grosza. Jest jakaś garstka księży z powołania, ale osobiście nie znam. Gdyby był u mnie w parafii "prawdziwy" kapłan, to nawet bym chodził do kościoła na msze i był skłonny rzucić na tacę.
   Mój szef opowiadał mi jak kiedyś rozmawiał z naszym ŚP proboszczem (niech mu ziemia lekką będzie) który przyznał że musi rocznie oddawać 15000zł biskupowi. Kwota jest uzależniona od ilości parafian i nie ma znaczenia, czy jest wierzący i praktykujący, czy nie.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja p@!!@%%e. Zagłosowaliście ta tego samego dziadka który rzadzi tam 12 lat chyba i który nie raz oddawał grunty za 1 zł a teraz pretensje. No Krakusy trochę szacunku do innech i do siebie samych. Głosować możemy od 18 roku życia bo w takim wieku odpowiadamy za swoje czyny wiec proszę Was odpowiadajcie za swoje wybory samorządowe.

 •  

  pokaż komentarz

  To, co zrobili Francuzi w 1905 (konfiskata majątków kościelnych przez państwo, ale też nieodpłatne, nieograniczone czasowo, udostępnianie ich wspólnotom religijnym, o ile mają jakieś potrzeby lokalowe związane z kultem religijnym; to co sobie Kościół wybudował od 1905 jest jego) jest z jednej strony szokujące, z drugiej - ilekroć o tym myślę, nie mogę im odmówić jakiejś racji.

  No bo zobaczcie, w Polsce mamy w tym momencie postępującą laicyzację, ale Kościół coraz bardziej przerzuca się na wpływy od państwa i z kapitału, którym są atrakcyjne nieruchomości w ścisłych centrach miast. Postępuje "deweloperyzacja" Kościoła, która nie służy chyba też samemu Kościołowi i celom, do których jest rzekomo powołany.

  Jak Kościół wszedł w posiadanie tych gruntów? Były to praktycznie zawsze donacje od króla/księcia/magnata. Dawniej wszyscy byli religijni, więc zlewała im się darowizna dobroczynna/na cele społeczne z tą na rzecz Kościoła. Ludzie starsi mają to do dziś, przelewają na "Rydzyka" czują się nie gorzej, niż gdyby wspomogli jakąś organizację pomocową.

  No ale wróćmy do takiej Francji. Do kościoła chodzi 2-5% ludzi (w Polsce - 36%). Czy całe społeczeństwo - choć już ześwieczczone - nie ma jakiegoś prawa do tego dziedzictwa? Czy król, który dał klasztorowi grunty na uboczu (a dziś w środku) Krakowa robił coś czysto religijnego, czy jednak też obywatelskiego?

  Sytuację komplikuje fakt ciągłości instytucjonalnej Kościoła. Rody magnackie przez zawieruchy dziejowe już w dużej części dawno potraciły majątki, a Kościół ciągle trwa. Zwykłe mechanizmy regulujące nadmierną koncentrację majątku tutaj nie działają.

  PS: Zanim mnie ktoś oskarży o bycie komunistą - 10x bym się zastanowił, zanim bym komuś coś skonfiskował, niemniej ta refleksja może też prowadzić do konkluzji, że trzeba zakręcić Kościołowi wszelkie bieżące kurki z kasą, bo nie jest biedny, ba - jest bogatszy niż społeczeństwo, bo siedzi na "starym kapitale".

  pokaż spoiler Na zdjęciu upaństwowiony kościół w Aups z mottem Republiki Francuskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: W Norwegii było podobne zdarzenie, ale dużo wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @wiecejszatana: na tym polegała reformacja i rewolucja, zeby kościół pozbawić majątku, późnej szlachtę a na koncu ze wszystkich zrobic nadarzy na garnuszku urzędu

  •  

   pokaż komentarz

   Czy całe społeczeństwo - choć już ześwieczczone - nie ma jakiegoś prawa do tego dziedzictwa?

   @eoneon: Takim prawem da się uzasadnić wszystko. Nawet to, że zabiera się bogatym pieniądze w podatkach, bo Seba i Karyna też mają prawo do dziedzictwa bogatych, dlatego chcą 500+, albo i nawet 1000+, jak 500+ zje inflacja.

   niemniej ta refleksja może też prowadzić do konkluzji, że trzeba zakręcić Kościołowi wszelkie bieżące kurki z kasą, bo nie jest biedny, ba - jest bogatszy niż społeczeństwo, bo siedzi na "starym kapitale".

   To owszem, niech kościół utrzymują wierzący, a jak wierzących jest za mało, to niech kościół sprzedaje grunty, albo je wynajmuje bez ciągnięcia pieniędzy z państwa, które powinno żyć jak najtaniej.

   Jednak pomysł, że państwo przychodzi i mówi "ty już się napasłeś i zabieramy ci wszystko co masz" jest bardzo niebezpieczny, bo dziś będzie to kościół, a jutro w obliczu zmniejszonych wpływów do ZUS z racji małej dzietności, emeryci przegłosują zabranie wszystkiego każdemu "bogaczowi" który zarabia powyżej 6 tysięcy miesięcznie, żeby mieć z tego dodatek do emerytur.

  •  

   pokaż komentarz

   @apacyna: Nad urzędem ty masz władzę, wybierasz co kilka lat ludzi którzy wprowadzają takie czy inne przepisy do których urząd się dostosowuje. Nad kościołem czy szlachtą nie masz żadnej - oprócz urzędu, który jest od nich silniejszy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nad urzędem ty masz władzę, wybierasz co kilka lat ludzi którzy wprowadzają takie czy inne przepisy do których urząd się dostosowuje. Nad kościołem czy szlachtą nie masz żadnej - oprócz urzędu, który jest od nich silniejszy.

   @ojojvoj: Zobaczysz jaką teraz masz kontrolę nad prostym urzędnikiem jak coś w urzędzie będziesz załatwiał. Za komuny byłeś nikim. Stalin stworzył totalitaryzm dzięki biurokracji.
   Na kościół masz większy bo nikt cię do lochu nie wrzuci jak nie dasz na tacę.

  •  

   pokaż komentarz

   @apacyna: Ależ masz, tak jak wszyscy inni a to że niektóre zasady ci się nei podobają, to większości jednak się podobają, skoro są. Za komuny byłeś wszyskim, a "totalitaryzm" komunistyczny przy totalitaryźmie feudalnym który obalono to był pikuś. Choć rozumiem że ty z "szlachty na zagrodzie równej wojewodzie" która by chciała zwykłemu urzędnikowi rozkazywać.

   Masz władzę nad Watykanem, bo tam jest główny monarcha kościoła?. Wow. Teraz cię nie wrzuci, większość majątku kościół zdobył jak mógł wrzucać.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz cię nie wrzuci, większość majątku kościół zdobył jak mógł wrzucać.
   @ojojvoj: Jedź do Rusów (chociaż pewnie tam bywasz) i się spytaj jaką mają władzę nad urzędnikiem i przy okazji gdzie ten ich bajeczny majątek z ropy za który powinni jeździć jak Arabowie Ferrari/ Lamborgini, mieć zegarki jak Patriarcha Cyryl. Ale zamiast tego płacą grosze armii swoich trolli internetowych aby mieli chociaż na stancje w Leningradzie/Moskwie. No i bezpiece, żeby stado baranów za mordę trzymała.

  •  

   pokaż komentarz

   @apacyna: Rusy i reszta miały kontrolę nad urzędnikiem, niestety się skończyło i mała grupka ma kontrolę, nie społeczeństwo. Bezpieka trzymała tą małą grupkę co teraz jeździ lamborgini za mordę żeby zwykły robotnik miał choć transport publiczny w miarę, bo wiadomo że dla wszystkich ferrari nie starczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: I ile to czerwone gówno jest warte? Dawniej bezpieka i inne leśne dziadki musiały robić micro-management a dziś dzięki kapitalizmowi przeciętna polska niezbyt bogata rodzina ma 2 samochody... transport publiczny jest już częściej używany nie z musu a dlatego, że jest wygodny.

   Po prostu dla czerwonych tłumoków gospodarka to gra o sumie zero. Myślą, że jak ktoś zbuduje krzesło albo samochód, to inna osoba tego krzesła czy samochodu nie będzie miała. Jedź sobie na Kubę, tam nadal panuje ten cudowny system :D

   Właściwie to może zamień się z jakimś Kubańczykiem na paszport. On będzie mega szczęśliwy, że w końcu może normalnie pracować i zarabiać a my nie będziemy musieli słuchać tej twojej nienawiści i p!!%!!!enia jak to dawniej było świetnie bo każdy był nędzarzem :) Bon voyage ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Jest warte efektywności i ekologii, no ale jest gufno bo samochód prawie jak karoca a ja pan arystokrata w marzeniach.

   Widzę dla "nietłumoków" to zasoby to się z nikąd wyciąga i alokuje, każdy może być milionerem!.

   Tak wszyskim kapitalizm się spodobał po przejściu że szybko z powrotem na "komuchów" zaczęli głosować, niestety już było za późno. Kubańczykowi też by się "spodobało".

   źródło: 1.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   Jest warte efektywności i ekologii, no ale jest gufno bo samochód prawie jak karoca a ja pan arystokrata w marzeniach.
   @ojojvoj: Rozumiem że polska postkomuna która z biedy pali węglem i śmieciami jest "eko" w odróżnieniu np. od tych trucicieli w UK którzy są bogaci od 80 lat palą gazem :)

   Kubańczykowi też by się "spodobało".
   Widzę, że jeszcze tu jesteś :)

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Jaka "postkomuna", sami kapitaliści milionerzy obniżający koszty, a że społeczeństwo traci to co ich to, i tak hołota.

   Identyfikuj się z szejkami naftowymi, pałace w Arabii Saudyjskiej czekają, ruszaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: Ty to jednak jesteś wzorowy dzban. Chcieć być bydlakiem, bo w tych systemach (oczywiście nieoficjalnie) - nie ma bogatych, podczas gdy zjawisko kawiorowej lewicy jest dość dobrze opisane przez samych niepokornych komunistów którym trochę przepaliły się zwoje i myśleli że ta równość to tak naprawdę... :D

   Komuna nie działa jak squat, największe fortuny tworzy się właśnie w komunistycznych państwach totalitarnych. Więc niestety muszę cię zmartwić, ten arabski szejk w porównaniu z zarządem kuby czy komunistycznej korei - to biedak ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: "Kawiorowa" lewica to jest "lewica" w kapitaliźmie. A gdzie te fortuny niby były, Stalin umarł nawet grosza nie zostawił oprócz jakichś rzeczy osobistych, pokaż mi fortuny Bieruta, Gierka czy Jaruzelskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Kawiorowa" lewica to jest "lewica" w kapitaliźmie.

   @ojojvoj: No tak akurat... korea północna, PRL i rosja sowiecka.. wielki kapitalizm :) A ci wszyscy działacze tacy bidni... sama willa Jaruzela warta 5 baniek ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Korea północna ile ma człowiek kasy?. "Willa" czytaj dom zwykły, tyle że w Warszawie, no normalnie szejkowie się chowają, taaaaki majątek. Rosja sowiecka ci napisałem ile dyktator miał.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj:

   Korea północna ile ma człowiek kasy?
   Tyle że opłaca się raz dać dupy przyjezdnemu z USA niż pracować przez pół roku. A później jeszcze ten przyjezdny się chwali że tanie dziwki to tylko na Kubę :)

   Czy ty chłopie jesteś upośledzony... kwiczysz, że ludzi na nic nie stać a kiedy dom jakiegoś komucha jest wart 5 milionów to znowu kwiczysz, że to grosze. Pomoże tu chyba jedynie dobry psychiatra...bo ja myślę, że ty sam nie wiesz o co ci chodzi. Kwiczysz nam tu o tej twojej kochanej komunie bo ewidentnie sam z sobą się męczysz ;)

   Może w ramach ocieplania wizerunku kapitalistów ci zapłacę za bilet do Korei, jeśli tylko dasz radę załatwić papier że dostajesz obywatelstwo i tam zostaniesz :) Także składaj podanie o azyl, reżim będzie wniebowzięty będziesz pierwszym dzbanem który chce tam wyemigrować. Kto wie, może jeszcze po drodze zaliczysz nagrodę Darwina ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Kuba czy Korea, widzisz co piszesz?. Już zapomniałeś że pisałeś, że szejkowie mają mniej niż komuchy podobno?. Gdy to wcale nie było warte wtedy ani nawet teraz tak dużo, żeby mówić ile to komuchy nakradną jak są u władzy. A willa była warta jakieś 600tyś, nie 5 mln, znowu, zwykły dom. Z komuchami się nie identyfikujesz więc tak bogaci raczej nie są.

   Zgadza się, przydałby się. Choć pewnie identyfikujesz się jako zdrowy psychicznie, to szkoda zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: Bo to był komuch w republice bananowej, majątek starego pijaka Jelcyna wyceniano na 10-15 mld USD. Sam byś to wiedział, gdybyś nie był dzbanem i umiał używać google...

  •  

   pokaż komentarz

   @juesend_ej: Jelcyn to komunizm?. Kiedy rządził?. Umiesz używać google, prawda?.

 •  

  pokaż komentarz

  No jak oni mogą chcieć zarobić?! xD
  Było im tego nie dawać za grosze. Pretensje można mieć tylko do ludzi za to odpowiedzialnych.