•  

   pokaż komentarz

   Zrodzeni do Szabli

   @kaganiec_oswiaty: Nie, film z prywatnych pieniędzy. Producenci mają szkołę walki szablą i łożą z prywatnej kasy. Odpowiadają za sceny walki w Ogniem i Mieczem i tego typu produkcja. Powinno być dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: @Vattghern: zeby bylo dobre musza jeszcze miec dobry scenariusz i aktorow. Bez tego moga zrobic film akcji, konkretnie walki szablami;) klasy C.

   Aczkolwiek sama idea nawet ciekawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: wręcz przeciwnie. Do tematu podeszli porządnie bo przede wszystkim w tym biorą udział rekonstruktorzy którzy działają w pierwszej połowie XVII wieku. Ode mnie z grupy też człowiek się załapał w to, gdzieś bardziej jako tło/tłum co prawda.
   A film robią Sieniawscy, dość znani ziomkowie, ludzie którzy uczą technik krzyżowych szablą, bardzo specyficznych, bardzo silnych i ciekawych. Myślę że tacy pasjonaci za ułamek sumy korony królów zrobią o niebo lepsze dzieło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981: Przecież to jest dokument, który okraszony jest elementem fabularnym. Nie trzeba na taki projekt kokosów. Film ma na celu promocje naszej kultury. Jak teraz jest? Frencja - wieża, wina, Napoleon, Niemcy - cesarstwo, technologie, rozwalone pół świata, Polska - bigos, pierogi i Jan Paweł II. Tak nas widzą, a to sporo niedomówienie. Mamy, oprócz tej tragicznej, również wspaniałą historię i trzeba o tym mówić. Jej elementem jest właśnie polska szabla i sukcesu naszego oręża w złotym wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89 O proszę, to może się nawet skuszę (。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   Film ma na celu promocje naszej kultury.

   @Vattghern: szkoda, że osoby z władz odpowiedzialne za kulturę chyba mają to głęboko w czterech literach skoro producenci muszą się prosić ludzi o marne w skali ministerstwa 70k...
   Władze widać jednak wolą

   bigos, pierogi i Jana Pawła II.

   ... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern: możesz rozwinąć te nasze osiągnięcia (poza pierogami i bigosem, które bardzo lubię, dorzuciłbym kiełbasę i szyneczkę), które stawiają nas na równi z Francją czy Niemcami? Otrzymanie w prezencie ślubnym od Litwinów olbrzymiego terytorium a następnie koncertowe przesranie go przez własną głupotę? Mamy podobne osiągnięcia jak dajmy na to Bułgaria czy Rumunia i tka jesteśmy postrzegani.

  •  

   pokaż komentarz

   @kauzyperda pijemy dużo wódki. Możemy wypić jej więcej niż Niemcy i Francuzi. Także nawet nie równi a lepsi.

  •  

   pokaż komentarz

   Korona królów 2.0?

   @kaganiec_oswiaty: nie.
   Król Koron

   pokaż spoiler ewentualnie Król Konon (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   No... Bigos, Pierogi... hehhehe Ani to, Ani to nie jest tak na prawdę polskie ;]

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Korona królów jest całkiem przyzwoita obecnie. Początki mieli kiepskie ale się wyrobili.

  •  

   pokaż komentarz

   @kauzyperda: Oczywiście. Uzyskanie Litwy to szereg zabiegów politycznych, a nie jakiś prezent ślubny. Jest to oczywiście bardziej skomplikowane, ale ja nie o tym - to akurat Twój argument :) Naszym tutaj osiągnięciem jest, że chciało na naszych terenach żyć wielonarodowe społeczeństwo i to, że (jak na standardy epoki) wszyscy mogli cieszyć się niespotykaną gdzie indziej wolnością. Wspaniały wiek dla szlachty, rzecz jasna, ale też dla chłopów, którzy pańszczyzny na rzecz swych panów płacili mniej niż mi teraz podatków - a ponoć teraz wielka jest wolność i demokracja, a wtedy wielki ciemnogród. Żydzi nie spadli tu z księżyca, tylko osiedli tam, gdzie żyć szło w miarę najlepiej. Zaznaczmy, że były to czasy, gdzie multi-kulti to mógł być atut, a nie strzał w kolano.
   Pozostając w epoce, a idąc w stronę tego co wykopałem: SZTUKA KRZYŻOWA, szabla i sukcesu oręża polskiego. Husaria to najnowocześniejsza formacja tamtych lat i niezwykle potężna. Odsyłam tutaj do Jędra z zamku Chojnik. Fakt, że o to pytasz, właśnie dowodzi tego jak potrzebny jest nam taki film. Co wiesz o naszej szabli? Kojarzysz pewnie powiedzonko "wojować szabelką" i jego oddźwięk? Pejoratywne znaczenie nadali mu komuniści, bo wcześniej było synonimem polskiego sukcesu. Wiesz co to sumo, bushido czy BJJ, ale sztuka krzyżowa? Kto teraz z nas wie, że mamy własną sztukę walki? Tyle z tego okresu.
   Jesteśmy również najmniej racjonalnym, a najbardziej romantycznym narodem. Który naród podczas WW II tak heroicznie zachowywał się jak my, kto uratował tysiące żydów, ryzykując własnym życiem? Owszem, może to i nie najmądrzejsze, ale taki są nasze cechy, taka jest nasza kultura, i niechaj ją narodowie znają, że i my taką mamy.
   Teraz w zestawieniu do innych potęg (bo 200 lat byliśmy mocarstwem i innym mocarstwom radę dawaliśmy również) jak się zachowywaliśmy? Robiliśmy ludobójstwa, jak niemcy, rosjanie, ukraińcy, brytyjczycy, belgowie, japończycy czy hiszpanie? Poczytaj pamiętniki, jak ludzie cieszyli się, że polak najechał, bo względny spokój będzie i gwałtów niezbyt dużo. Tak było.
   Jeżeli Cie to nie przekonuje, a lubisz kuchnie, to poczytaj o tej staropolskiej, jakie potrawy wymyślali fikuśne. Nie jakiś kotlet schabowy (de facto z Francji i Austrii przybyły), a przepiórki w rozmarynie i delikatesach ze wschodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Otrzymanie w prezencie ślubnym od Litwinów olbrzymiego terytorium a następnie koncertowe przesranie go przez własną głupotę? Mamy podobne osiągnięcia jak dajmy na to Bułgaria czy Rumunia i tka jesteśmy postrzegani.

   @kauzyperda: Bajki, bzdury, bzdety, debilimy, farmazony niedouczonego krotoszyla. Unia polsko litewska ta prawdziwa odbyła się w 1569 roku. I ZMARTWIĘ CIEBIE. JAGIEŁŁO ABY MIEĆ POPARCIE SZLACHTY ZACZĄŁ DAWAĆ IM PRZYWILEJE NO I ZACZĘŁO SIĘ GNICIE OD WEWNĄTRZ PAŃSTWA POLSKIEGO WŁAŚNIE OD Władysława Jagiełły i większość przywilejów szlachta uzyskała właśnie od Litweskich monarchów https://pl.wikipedia.org/wiki/Przywileje_szlacheckie. Ta unia z 1385 roku w DUŻYM UPROSZCZENIU nie różniła się od Uni polsko-szwedzkiej, polsko-saksońskiej, polsko-siedmiogrodzkiej ba nawet polsko-saksońsko-francuskiej. A więc był wspólny król i nic więcej. Prawdziwa Unia gospodarcza, polityczna, militarna to była Rzeczpospolita Polsko-Litewska a przez parę miesięcy Polsko-Litewsko-Ukraińska.

  •  

   pokaż komentarz

   Otrzymanie w prezencie ślubnym od Litwinów olbrzymiego terytorium a następnie koncertowe przesranie go przez własną głupotę

   @kauzyperda: A ile były warte te nieskolonizowane pustki? Polacy angażowali swoje siły od XV-XVIw., by wspomagać Litwę, bić się z Moskwicinami o jakieś zap?!?zia na drugiej części świata zamiast skupić się na rewindykacji ziem odłączonych od Koron przed XIVw.

   Zresztą, nikt w prezencie ślubnym Polakom tych puszcz nie dawał Litwini nie mieli zbytnio wyboru, mogli albo zdechnąć w XVIw pod naporem Moskwy albo związać się na śmierć i życie z silniejszym sąsiadem.

   Na zdrowie te nabytki też nikomu nie wyszły, prócz może magnatów, dla których rozpoczął się złoty okres prosprity.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern: Święta prawda, dodałbym jeszcze że chłopi z Rosji uciekali do Polski, imigrantach z zachodu(m.in Szkoci i Holendrzy). Polakami było też wiele wybitnych naukowców dokonali oni przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny, przemysłu naftowego, zbrojeniowego, kosmicznego, komputerowego i wielu innych. Nazwisk nie chce mi się podawać bo to długa lista.

  •  

   pokaż komentarz

   @mieszko111: @penetrator123:

   Panowie, my tu nie o tym, jaki złoty wiek wolności braci sarmatów i RP Obojga Narodów miała wpływ na naszą historię, ale o tym, że istniała wtedy nasza specyficzna i warta rozgłosu KULTURA(rokosze, rozboje, zajazdy, infamie, pojedynki, popijawy, awantury i wywołańcy - barwne czasy). Pojmujecie? Jeżeli nie to zacznijcie też negować dorobki Starożytnego Rzymu - WSZAK UPADŁ, a dzisiejsze Italia do bankrut :)

  •  

   pokaż komentarz

   @zdunek89: "Dawno temu w Iłży" też robili pasjonaci a nie wyszedł z tego Breveheart.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwert0: chlopi uciekali i z Polski i z Rosji - tak powstała Ukraina

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern: wiesz ja nie twierdzę ze w Polsce niczego dobrego nie bylo ale jedynie ze nasza liga to Rumunia czy Bułgaria (kiedyś też bardzo potężna) ale nie ekstraklasa jak Niemcy czy Francja. Z idealizowaniem RP szlacheckiej bym nie rozpedzal sie bo zlota wolnosc to po prostu rozpasana arystokracja jakiej wszedzie bylo pelno, tyle ze u nas zamiast placic najemnikom arystokraci za poklepek po plecach i faske bigosu utrzymywali fagasow zwanych "szlachcicami".

   Z sielskim zywotem chlopow to juz pojechales totalnie, gospodarka folwarczna to bylo to co zabilo I RP poprzez niedorozwoj ekonomiczny. 90% spoleczenstwa bylo prawnie niewolnikami i dopiero zaborcy ich wyzwolili.

   Szable fajne (legendarne czarne szable itd) jak kto lubi. Wolę rapier i lewak ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Husaria tez spoko w okreslonym czasie i warunkach ale tez nic nadzwyczajnego - wiekszosc panstw miala jedna albo i kilka jednostek ktore w jakichstam latach jakichs tam warunkach niezle sie sprawdzaly. Owszem, fajnie ze to bylo ale znowu z czym do ludzi, znaczy Francuzow czy Niemcow jesli chodzi o wplyw na dzieje i kulture swiata?

  •  

   pokaż komentarz

   @kauzyperda: W sumie nie będę wdawał się w dalszą polemikę, bo prawda jak dupa, każdy ma swoją i pewnie do niczego się już nie przekonamy.
   Zauważę tylko, że swojego czasu mieliśmy tu niezły bordel (to co szlachta wyprawiała obyczajowo, politycznie i zbrojnie) na kółkach, a nic o tym nigdzie widu i słychu. Na Dzikim Zachodzie były 2-3 strzelaniny, a zrobiono na ten temat tysiące filmów i nawet też takich dobrych. U nas odwrotnie, było tysiące takich akcji, a filmu nie zrobiono w sumie żadnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern: Ja tylko temu gościowi wytłumaczyłem że Unia z Litwą pomimo jak wydawać się by mogło dobrego startu i dużego terytorium była przyczyną obdarowywania polskiej szlachty przywilejami przez litewską dynastię Jagiellonów. Jagielonowie byli cwani i chcieli mieć pod swoją kontrolą jak najwięcej dworów a polska szlachta w każdej chwili mogła chcieć powołać Piastów na tron lub jakąkolwiek inną dynastię na tron. Kupczenie "wolnością" od zobowiązań wobec Korony zakończyło się coraz wyższymi oczekiwaniami szlachty wobec króla. Efektem został gwóźdź do trumny Rzeczpospolitej - wolna elekcja pod koniec złotego wieku, liberum veto wreszcie Potop Szwedzki i sarmatyzm.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern: a to akurat szkoda, i tu sie zgadzam ze temat zaniedbany tez w naszej wlasnej literaturze. Bardzo dobry "Crimen" Hena i w zsadzie tyle nie liczac wspolczesnych historic fantasy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: Polski, Niemiec i Rosji również. No ale przyznaję się że uprościłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kauzyperda W okresie wojen religijnych w Europie w Polsce wprowadzono pełną wolność wyznania. Masz kraj był także do czasu narodzin Nederlandów oraz republiki angielskiej najbardziej demokratycznym krajem Europy. W Demokracji Szlacheckiej 10% populacji miało pełne prawa wyborcze. W takich USA- super duper hiper demokracji było to 2-3%.
   Mieliśmy system w zasadzie prezydencki- wybierano króla dożywotnio, który stał na czele rządu - ale prawa były uchwalane przez sejm i senat.

   Dlaczego mieliśmy 15% żydów w 1939? Bo właśnie z powodu wolności religii przez setki lat. Dlaczego upadła Polska w XVIII wieku? Bo mieliśmy "tanie państwo" i nie poszliśmy za ideami absolutyzmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vattghern czyli kolejna sztuka dla sztuki... bez sensu. Chłopaki się pobawią w filmowców A film zobaczy max 1000 osób (o ile nie wrzucą do sieci za darmo... to może dobije do 5k)

 •  

  pokaż komentarz

  A jak nie zbiorą to co? Filmy im się prześwietlą, utlenią czy ulegną samospaleniu? Czy przyjdą smutni panowie i powiedzą " nie ma takiego filmu, idziesz do więzienia, nie przechodzisz przez start, nie otrzymujesz 200$".

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli to pyknie, to może wreszcie dostaniemy jakiś dobry film w tych czasach. Po "Ogniem i mieczem" długo długo nic.

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam obejrzeć ten film.
  Walka szablą w Polsce to była dosyć rozbudowana rzecz i dobrze wyszkolony wojak był niezmiernie niebezpieczny.
  Na filmie widać jak to wyglądało, zupełnie co innego niż to co widać na gówno januszo pokazach albo filmach. Tutaj wykorzystują zalety szabli.

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem, co to znaczy ze przepadnie jak nie zbiora w 40 dni xD
  Wespre film kupując bilet do kona jak okaże sie dobry