•  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°) Swoją drogą, to ktoś nawet dobrze ujął jedną sprawę w komentarzach pod filmem.

  Mamy zbyt agresywną naturę. Pozbawieni jesteśmy instynktu. Z każdą nową rasą najpierw próbowaliśmy walczyć tłumacząc że to zagrożenie. Myślę że inne rasy specjalnie nas unikają. Musimy wyjść z piaskownicy najpierw. A potem próbować się komunikować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77: musimy zacząć myśleć miedzygwiezdnie. Cała energię, wysiłek populacji, skierować w stronę gwiazd. Jednak patrząc co dzieje się Tutaj, daleka droga jeszcze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33: Może w tym stuleciu dałoby radę ogarnąć coś jeszcze innego niż wysyłanie sond i teleskopów? Zakładając, że do jego końca ludzkość się zmieni pod jakimś kątem, na tyle wygodnym, aby mogła zacząć wysyłkę energii i populacji w stronę gwiazd. Na to potrzeba przygotowań, dokładniejszego sprawdzania sprzętu (aby nie trafiła się niespodzianka w postaci wywierconej dziurki ( ͡° ͜ʖ ͡°)), a przede wszystkim technologii. Kto wie, może się jeszcze doczekamy za życia budowy pierwszej bazy na Księżycu, o ile nie rozpieprzy nam kontynentów/planete wojna. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77 chciałbym dożyć lądowania na Marsie. Tak jak przewidział hawking będą dwie kasty ludzi. Jedni poleca w kosmos, drudzy zostaną na ziemi

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33: Słowa Hawkinga bardziej przypominają mi film 'Elizjum' z 2013. Nie wiadomo jak się to jeszcze potoczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77 z drugiej strony utopijna wizja jaką przedstawił Lem w Powrocie z Gwiazd.

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33: Nawet jeżeli dojdzie do utopii, to warto zacytować fragment opisu książki Glukhowsky'iego "Futu.re".

   Lecz każda utopia ma swoje cienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33: Na Marsie będą żyli przygłupy bez mięśni. Niska grawitacja, promieniowanie i jedzenie z puszek.

  •  

   pokaż komentarz

   musimy zacząć myśleć miedzygwiezdnie.

   @kazy33: może najpierw zacznijmy międzyplanetarnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Przecież te mrzonki o podróżach do innych gwiazd, skoro nawet nie podróżujemy do innych planet. Są więcej niż śmieszne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 widzę, że trafił nam sie realista :) przypomnę, że ponad 100 lata temu smiano się również z pionierów lotnictwa. Gdybyś wyskoczył z lotem na księżyc czy orbitę....

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77: lepiej nigdzie się nie ruszać i tylko obserwować. Im większa interakcje będziemy mieli ze wszechświatem tym więcej zasobów będzie zajmować jego symulacja i w końcu jakieś CPU czy inny RAM może nie wyrobić....( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33: > Cała energię, wysiłek populacji, skierować w stronę gwiazd. No kolego to sie juz powoli dzieje. #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77: Najlepsze jest to, że takie myślenie promuje się w kulturze, a ludzie się na to cieszą. Jak bowiem wyglądają typowe filmy SF z kosmitami? Przylatują żeby nas zniszczyć. To nic innego jak właśnie odzwierciedlenie wciąż naszego myślenia o spotkaniach z nowymi rasami. Oczywiście, niby to my jesteśmy "poszkodowani" w tych obrazach, ale przylot obcych to nic innego jak mierzenie innych własną miarą. Jesteśmy bardzo agresywnym gatunkiem, i nawet się z tym nie ukrywamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nabzd czyli zupełnie tacy sami ludzie jak połowa piwniczaków z wykopu

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77 Astronomowie popadają w hurraoptymizm jeśli chodzi o życie w kosmosie. My naprawdę jesteśmy ultra rzadkim zbiegiem bardzo szczęśliwych okoliczności...

  •  

   pokaż komentarz

   @Yurusenai: @przemomemoo: Ewentualnie ludzkość napotka formę życia podobną do tej w 'Solaris' lub 'Astronauci' Lema. Może też być tak, że jednak przylecą obcy, jednak pokojowo nastawieni według ich własnych zasad. Dla ludzkości, która interpretuje pokój na swój sposób, takie coś może być zachowaniem agresywnym. Chociaż sam nie wiem, jakby to się potoczyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77: w sumie jeszcze ciekawa była opcja w Grze Endera. Obcy na zaatakowali ale ludzkość się obroniła więc obcy odlecieli i nie chcieli wracać. Za to ludzie postanowili ich zupełnie zniszczyć bo nikt nie przypuszczał żeby obcy sobie odpuścili. Jasne że w kulturze mamy inne historie czy bardziej złożone niż "przylecieli żeby nas zniszczyć" i podejmujące różne zagadnienia takiego kontaktu, ale wciąż, to co najbardziej cieszy widownię to właśnie ta agresja. Dlatego nawet jeśli przylecieli by w pokoju, ludzkość i tak w ogromnie doszukała się złych intencji i "profilaktycznie" przyjęła agresywnie obronną strategię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rave77: Wystarczy, że na jakiejs planecie znajdzie sie tryliardy ton różnego rodzaju dóbr luksusowych czy innych ciekawych rzeczy, to ludzie się pozabiją by byc tam pierwszymi itd. #pdk najpierw to w swoim ogródku zróbmy porządek. Człowiek się ze swoim sąsiadem pokłóci o kawalek ziemi a co dopiero jakies miedzyplanetarne podróże xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33 to nie przewidział hawking tylko setki reżyserów. On tylko oglądał te filmy i wyciągał wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   @stoprocent mało wiesz. Akurat, to może każdy przewidzieć, kto się trochę interesuje. Również hawking

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33 no to są jego wizję tak jak i moje czy twoje, nic nie przewidział jeszcze nigdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kazy33:
   A trzeci zapadną się pod ziemię. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @glownights: kłótnia o kosmiczny gumolit #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Kto wie, może się jeszcze doczekamy za życia budowy pierwszej bazy na Księżycu

   @Rave77: Raczej się nie doczekamy, a to dlatego, że nie ma żadnego sensownego powodu, aby budować tam bazę. Tam po prostu nic interesującego nie ma. Martwa, skalista planeta i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdybyś wyskoczył z lotem na księżyc czy orbitę.

   @kazy33: cieszy mnie twój optymizm. Ale moja wiedza na ten temat na to mi nie pozwala. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Wznieść się w powietrze, a przelecieć 6 mln km w kosmosie. To całkowicie dwie różne sprawy.
   I już nawet nie chodzi o technologię. Bo podstawy są znane, ale o ich wykonanie i późniejszą weryfikację. Także podczas takiego lotu, mogą wyjść 'na wierzch' problemy o których wcześniej nikt nawet nie pomyślał. Dlatego podróże międzyplanetarne to obecnie mrzonki. Jak powstanie jakaś mikro baza na Księżycu, to wtedy będzie można zacząć myśleć na poważniej o podróży na Marsa. Być może do tego czasu powstaną jakieś nowe materiały, który zastąpią wodę jako osłonę przeciw promieniowaniu kosmicznemu, oraz przeciwko mikrometeorytom. Nie pamiętam za dokładnie wyliczeń, ale żeby stworzyć skuteczną barierę. Potrzeba ok 1 m grubości powłoki wodnej. To da ok. kilkudziesięciu ton samej wody. Pozostaje problem zmniejszonej grawitacji, gdzie jeszcze nigdy nie testowaliśmy wirującego modułu. W którym naprężania będą naprawdę duże i trzeba go tak skonstruować, aby się zwyczajnie nie rozleciał od byle czego. Bez tego, astronauci po 6 miesiącach podróży, nie byliby w stanie wyjść z lądownika. A to tylko kilka w istotnych problemów do rozwiązania, a są ich setki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Długość podróży, groźne promieniowanie kosmiczne, zderzenia z meteoroidami czy rozbłyski słoneczne.. przez takie problemy może się wydawać, że podróże międzygwiezdnę są wyłącznie czystą abstrakcją. Mimo tego kiedyś ludzkość z pewnością podejmie się takich wyzwań i będzie trzeba odpowiednio wyposażyć taki statek. Ekrany ochronne przed promieniowaniem, tarcze do ochrony przed planetoidami takie jak ta opracowana przez Franka Whipple'a, bariery ochronne z wody, hibernacja lub anabioza pasażerów - stosując takie rozwiązania kto wie czy nie udałoby się wysłać ludzi do którejś z najbliższych egzoplanet (Proxima b o 4 lata świetlne od nas, kilkanaście innych do 15 lat świetlnych). Co do statków to projektów pojazdów międzygwiezdnych była cała masa - Projekt Orion, Projekt Dedal czy Statek Enzmanna to pojazdy, które miałyby rozwinąć szlachetną prędkość wynoszącą od 10 do 30% prędkości światła.

  Ciekawy temat do rozważań, co by z kolei ludzie zrobili z obcą fauną oraz florą, jeśli takowa występowałaby na innej planecie. Być może ludzie zachowywaliby się względem tych istot dokładnie tak jak wobec zwierząt na Ziemi, a więc delikatnie mówiąc w sposób niezbyt uprzejmy. Z drugiej strony być może wtopiliby się w ten świat, zajmując mały skrawek planety i nie zajmowaliby się niepokojeniem fauny oraz flory, prowadząc niezależną egzystencję. Kolejna kwestia odnosi się do samych ludzi. Osoby które pokonały dziesiątki lat świetlnych być może zadomowiłyby się w nowym świecie i nie chciały nigdy wracać na Ziemię. W ten sposób nastąpiłby swoisty podział ludzkiej cywilizacji planetarnej, przypominając trochę te momenty z naszej historii, gdy kolonizatorzy nowych lądów budowali tam nowe imperia, odcinając się od korzeni. A potem wojna polityczna z planetą Ziemia. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  @Gorti

  Pomimo tego, że sam temat wygląda na ciekawy to nie jestem w stanie obejrzeć (Twojego?) materiału.

  Zaraz każdy zjedzie mnie tutaj nazywając "hejterem" ale po prostu nie mogę przetrawić dlaczego każdy film czytasz na zasadzie:

  [głośniej wolniej] [szybko, coraz szybciej] [zwolnienie i wydłużenie końcówek wyrazów]

  Słowo sinusoida - myślę najlepiej by określała to w jaki sposób czytasz praktycznie każde zdanie po sobie.

  Taka dykcja jest pomocna jak chcesz zwrócić uwagę na coś istotnego, ale w takiej formie jaką wykorzystujesz w filmach przypomina to raczej czytanie linijek tekstu, które są ze sobą niepowiązane. Tu zaznaczam, nie jest to problem z barwą głosu, tylko ze sposobem w jaki nagrywasz narrację do filmu. Myślę, że spokojnie byłbyś w stanie udoskonalić ten element, przez co filmy byłyby narracyjnie bardziej podobne do tych znanych z telewizji... tylko ktoś musi Ci zwrócić na to uwagę.

  Nie odbieraj tego jako bezpodstawną krytykę, tylko jako chęć zwrócenia uwagi na coś, co mógłbyś spróbować poprawić w następnych filmach a zarazem się w tym doskonalić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Spróbuj na test nagrać sobie fragment odcinka, w którym mówisz normalnie, bez patosu i niepotrzebnego unoszenia głosu. Zupełnie tak, jakbyś rozmawiał ze znajomym a nie nagrywał film.

 •  

  pokaż komentarz

  Nima szans. Dopuki ludzkość nie odkryje jakiegoś tunelu czasoprzestrzennego, nigdzie nie polecimy.

 •  

  pokaż komentarz

  Podróże międzygwiezdne to (niestety) Sci-Fi, przynajmniej teraz i w najbliższej przyszłości. Przypominam, że od lądowania na księżycu minęło już prawie 50 lat i można powiedzieć, że na tym eksploracja kosmosu przez ludzi się skończyła. Nie powstała żadna baza na księżycu, człowiek nie wylądował na Marsie czy innej planecie układu słonecznego i nie zapowiada się na to, że obecny stan się zmieni w przeciągu kilkunastu kolenych lat.

  Z czego to wynika? Z ekonomicznego punktu widzenia eksploatowanie z surowców planet czy księżyców jest wciąż nieopłacalne oraz brakuje do tego odpowiedniego zaplecza technologicznego. Innym powodem może być brak rywalizacji politycznych tj. wyścig kosmiczny USA i ZSRR w latach 50 i 60 ubiegłego wieku, który spowodował bardzo szybki rozwój technologii kosmicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc: Bo należy mieć świadomość czym był program księżycowy.

   Program księżycowy był technologicznie prymitywnym i ekonomicznie nieefektywnym popisem politycznym.

   To tak jak wielkie budowle z przeszłości, takie jak np. piramida Cheopsa. Budowa ich była "wyskokiem", czymś potwornie kosztownym, wynikającym jedynie z fanaberii rządzących.

   A dzisiaj budowa zaawansowanych konstrukcji jest względnie tania i wiele podmiotów prywatnych może sobie na to pozwolić.

   Tak samo podbój kosmosu - lot na Księżyc był taką piramidą Cheopsa wynikającą z zimnej wojny.

   Prawdziwy podbój zacznie się dopiero wtedy, gdy zacznie być ekonomicznie opłacalny. A już to się dzieje, bo kosmos się coraz bardziej komercjalizuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cesc:

   nie zapowiada się na to, że obecny stan się zmieni w przeciągu kilkunastu kolenych lat.

   owszem, właśnie teraz jak nigdy się zapowiada.