•  

  pokaż komentarz

  Kryzys, bo mieszkania będą tańsze.. . A 50mln rodzin będzie miało gdzie mieszkać...

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to jest część planu przenoszenia ludzi do miast - po prostu przygotowali się wcześniej na migrację ludzi z terenów wiejskich która postępuje.Xi Jinping wie co robi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat @Mars_is_flat Ale czytałeś artykuł? Bo z treści wynika coś innego. To nie są mieszkania nowe, a porzucone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat
   @mahisna
   Jest jeszcze inny aspekt. Chiny w celu napędzenia gospodarki budowały nowe bloki, osiedla a nawet całe miasta w różnych miejscach, nawet odludnych tylko po to, żeby był 'ruch w interesie'. Masa z tych lokali stoi pusta bo są umiejscowione np. między wioskami albo w dziczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mahisna:

   Badacze nie wliczają do tej liczby nowych lokali, które jeszcze nie zostały sprzedane przez deweloperów. Uwzględnia się natomiast domy wczasowe i opuszczone domy migrantów zarobkowych, choć według Gana kluczową rolę w utrzymywaniu wysokiego odsetka pustych mieszkań odgrywają lokale kupowane jako inwestycje.

   Migracja tam gdzie są większe pieniądze ale nadal w obrębie jednego państwa. Pamiętaj, że biorąc pod uwagę ilość mieszkań należy uwzględnić geografię kraju oraz jego populację. Dlatego katastrofa wydaje się mało realna.

  •  

   pokaż komentarz

   @veldrinn: Ale gospodarkę jakoś trzeba nakręcać tym bardziej jeśli chcesz z kraju produkującego tanie dobra stać się krajem światowej czołówki co powoduje bogacenie się społeczeństwa. Biorąc pod uwagę mechanizację i automatyzację tradycyjnych miejsc pracy trzeba myśleć przyszłościowo gdzie ludzie ze wsi będą uciekać i też to co będą mogli robić w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @mahisna: Kupione na inwestycje, nie zamieszkałe.
   Zazwyczaj za gotówkę, przez klasę z small bizz i w górę.

   Chociaż w ostatnich latach przy miastach top tier, takie mieszkania kupowała często klasa średnio-wyższa za kredyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: @veldrinn: Rozumiem argument z budowaniem osiedli na przyszłość, choć to bardzo ryzykowne i kosztowne rozwiązanie. Pomijając aspekt planu awaryjnego, to nakręcanie gospodarki i bogacenie się ludzi poprzez samo budowanie dla budowania to już jednak zabobony i brednie. W jaki sposób wydobywanie surowców, przetwarzanie ich na materiały budowlane i wielomiesięczne stawianie ich na odludziu w postaci bloków, w których nikt nie będzie mieszkał prawdopodobnie przez długi jeszcze czas sprawia, że ludzie się bogacą? Nazywajmy rzeczy po imieniu. To można nazwać pewnego rodzaju zabezpieczeniem, może inwestycją, w każdym bądź razie dla ludzi, dla gospodarki to jest w tej chwili koszt.

  •  

   pokaż komentarz

   @concord_lexington:

   bogacenie się ludzi poprzez samo budowanie dla budowania
   Źle mnie zrozumiałeś. Chiny bogacą się w inny sposób. To jest jednie jeden z elementów walki z bezwładnością światowych rynków używany na krajowym podwórku. Po prostu jak chcesz zostać światową potęgą produkcji wysokozaawansowanych dóbr to warto również pomyśleć o ludziach, którzy nie znajdą pracy w najbardziej rozwojowych gałęziach gospodarki a zapewnianie im pracy prowadzi do redystrybucji kapitału w miarę cywilizowany sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: Zgoda, że jest to forma redystrybucji bogactwa. Koszt jest jednak spory, ale można go traktować jako po prostu ryzykowną inwestycję, co jest może nawet lepsze dla morale ludzi, niż zachodnia forma redystrybucji w postaci bezpośrednich zasiłków i dopłat.

  •  

   pokaż komentarz

   @concord_lexington: Koszt jest spory ale ryzykowność inwestycji nie jest tak duża jak może się wydawać z racji, że mamy tutaj jednak kraj, który jest centralnie zarządzany. Co do reszty masz pełną rację. Taka wędka vs. ryba w komunistycznokapitalistycznym wydaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: Jestem bardzo ciekaw jak ten eksperyment się potoczy. Z jednej strony wydaje się, że Chińczycy mają predyspozyje do takiej organizacji społeczeństwa, z drugiej strony przy tak złożonych systemach jak społeczeństwo ciężko o przewidywalność, na której można polegać na tyle, by faktycznie prowadzić centralne sterowanie. Chińczycy zdają się to jednak rozumieć i dają obywatelom trochę „luzu” w gospodarczych kwestiach na najniższym poziomie, gdzie dynamika jest największa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat To było jednym z celów programu ale okazało się, że ludzie nie chcą się tam przeprowadzać ze swoich wiosek a ci, którzy wyjechali za pracą lub nauką do większych ośrodków już tam zostają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: @concord_lexington: Myślę, że zabrnęliście w ślepy zaułek. Tak jak w Chinach obecnie, było do 2008 w Hiszpanii i pewnie wielu innych krajach. Na półwyspie iberyjskim wybudowano miliony mieszkań, w których nikt nie zamieszkał. Kupowały je fundusze inwestycyjne jak i zwykli obywatele skuszeni łatwym zyskiem. Bo skoro rok temu mieszkania podrożały np. o 10 % to czemu w tym miałoby być inaczej? Miliony ludzi z całego świata inwestowały w te mieszkania choćby poprzez zakup jednostek funduszy inwestycyjnych kupujących takie mieszkania. I tak to się kręciło, bo chętni byli, więc ceny rosły, aż przyszedł kryzys i rynek zweryfikował faktyczną ich wartość.

   Tu nie było, żadnego planowania na lata, a chęć zarobienia jak najszybciej i jak najwięcej na spekulacji. W Chinach jest pewnie tak samo. Dzięki tym budowom na papierze wszyscy się bogacą, a miliony robotników ma pracę, więc odsuwa się w czasie groźba niezadowolenia społecznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @concord_lexington to jest propaganda sukcesu. To.sie uprawiało w Polsce też w komunizmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @concord_lexington: @veldrinn: @marian1881: Trzeba pamiętać, że wszystkie nasze prognozy biorą w łeb, ponieważ są ekstrapolacją naszej wiedzy o historii zachodnich społeczeństw. Tu mamy jednak państwo totalitarne daleko odchodzące od naszych pojęć wolności i demokracji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: Zgoda. Jednak pominąłeś prawa rynku, a te choćby w najbardziej totalitarnym kraju zawsze w jakiejś formie działają. Nie da się ich "wyłączyć".

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: Człowiek-slogan. Gospodarkę trzeba napędzać, Chiny to państwo totalitarne, więc tam jest jakoś inaczej, walka z bezwładnością rynku, etc. A wszystko po to, aby uzasadnić, że inwestycja, której nie podjąłby się żaden prywatny inwestor ze względu na jej ekonomiczny absurd, jest ekonomicznie świetna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mars_is_flat: @marian1881:

   Sytuacja w Chinach jest tragiczna i za chwilę złożą się jak domek z kart i będą musieli drukować walutę na potęgę. Rozumieją to jednak bogaci Chińczycy i dlatego masowo wykupują nieruchomości w największych miastach całego świata oraz dokonują innych inwestycji poza Chinami, wszystko aby tylko nie zostać z workiem Yuanów jak cały system p#@$#%?nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Masa z tych lokali stoi pusta bo są umiejscowione np. między wioskami albo w dziczy.

   @veldrinn: To jest długofalowa polityka Chin. Te całe nowo-budowane miasta stoją dziś spokojnie, porusza sie po nich ochrona i czekają na inżynierów i wszelakich specjalistów z całego świata. Tam już sie oferuje zamieszkanie różnym ludziom - fachowcom, naukowcom, przykładów sporo. Luc Montagnier "przepadł" od kilku lat - niedoceniony w swoim kraju teraz najprawdopodobniej pracuje nad projektami dla wojska (badania nie sa publikowane). To jeden z przykładów.

  •  

   pokaż komentarz

   I oni maja przescignac USA? Jak na dloni widac ze to jeden wielki sztucznie pompowany balon ktory peknie z takim hukiem ze zagrozi to stabilnosci w Azji.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901:

   Człowiek-slogan.

   Łap plusa

   GIF

   źródło: media.giphy.com (1000KB)

 •  

  pokaż komentarz

  22% mieszkań w Chinach stoi i puste i bańka nie pękła. U nas brakuje kilku milionów mieszkań, a niektórzy wieszczą że już niedługo bańka pęknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @keneth_: Ale tu chodzi o kredyty nie o puste mieszkania. Z tym że u nas to inaczej działa niż w USA. Tam możesz zostawić dom i wynieść się gdzie indziej i bank zostaje z problemem. U nas jak cię nie stać na spłatę to bank bierze komornika i tracisz mieszkanie i zostajesz jeszcze z kredytem. W tym był problem z frankowiczami, jak ktoś wziął 500k zł w frankach szwajcarskich i teraz zostało mu jeszcze 1mln do spłaty to ma duży problem, bo tyle mieszkanie/dom nie jest warte.
   Teraz wyobraź sobie że większość ludzi przestaje spłacać kredyty, na rynku pojawia się mnóstwo mieszkań na których nikogo nie stać. Deweloperzy nie mogą sprzedać tego co wybudowali. Ta bańka może pęknąć. Oddalono to jednak wpuszczając sporo lewej kasy z Ukrainy. Ludzie stamtąd masowo kupują mieszkania, a nasz fiskus nie ma możliwości sprawdzić skąd biorą na to pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @keneth_:

   bo w PL peknie

   dlaczego? Bo obecnie stopy procentowe sa bardzo niskie, wiec i zdolnosc kredytowa urosla mocno. Mieszkania sa stosunkowo drogie w niektorych miastach (Krk, Wawa, 3city, Wroclove, itd). Ci co biora mieszkania w cenie "pod korek" wywolaja ten kryzys. A jest ich naprawde sporo.

  •  

   pokaż komentarz

   @keneth_: i mają rację że pęknie. Wzrost cen hamuje popyt zarówno na kupno jak i najem - sam jestem tego przykładem. Wiesz co się stanie jak stopy pójdą w górę, a bezrobocie wzrośnie?

  •  

   pokaż komentarz

   22% mieszkań w Chinach stoi i puste i bańka nie pękła. U nas brakuje kilku milionów mieszkań, a niektórzy wieszczą że już niedługo bańka pęknie.

   @keneth_: bańki spekulacyjne mają więcej niż jeden scenariusz, w Polsce przy obniżonej podaży i tak sprzedaje się znacznie mniej mieszkań niż wcześniej, a niedługo ceny zaczną spadać, podobnie jak odbywa się to w Toronto

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwek2k: jeżeli będziemy mieli sensowną politykę, to nie wzrosną drastycznie przez długi czas. Zwróć uwagę, że dzisiaj naprawdę nie każdy może kupić mieszkanie na kredyt, musisz mieć przynajmniej 20% wkładu i zarobki z bezpiecznym marginesem, banki nie dają hipoteki każdemu. W Polsce może nastąpić chwilowe załamanie na rynku, ale na pewno nie kryzys, nasze potrzeby mieszkaniowe są naprawdę spore, mamy teraz okres z niskim bezrobociem i pozytywnymi perspektywami, więc ludzie chcą to wykorzystać, to zrozumiałe.

  •  

   pokaż komentarz

   Zwróć uwagę, że dzisiaj naprawdę nie każdy może kupić mieszkanie na kredyt

   @santdner:

   no tak, zul nie moze xD

   musisz mieć przynajmniej 20% wkładu

   @santdner:

   nie musisz, jest sporo bankow, ktore daja przy 10% wkladzie, pojedyncze daja nawet bez wkladu wlasnego. Ba! ciagle mozna dostac kredyt na mieszkanie+remont przy 10% wkladzie wlasnym.

   i zarobki z bezpiecznym marginesem

   @santdner:

   Co?!?! Banki przy ustalaniu zdolnosci kredytowej potrafia przeznaczyc ponad 50% dochodu netto na splate raty. OBECNA SPLATE RATY. Czyli jak wzrosna stopy procentowe, to udzial ten wrosnie do nawet 70-80%.

   mamy teraz okres z niskim bezrobociem i pozytywnymi perspektywami, więc ludzie chcą to wykorzystać, to zrozumiałe.

   @santdner:

   alez nie twierdze, ze jest to zle. Zle jest zaciaganie kredytu pod korek mozliwosci. Obecnych mozliwosci.

 •  

  pokaż komentarz

  szkoda, że nikomu nie chciało się oszacować ile gazów cieplarnianych zostało niepotrzebnie wypuszczonych do atmosfery żeby zbudować tyle zbędnych mieszkań. Przecież jakiekolwiek działania pro eko z jednej strony w samych Chinach czy u nas w Europie przez takie budowanie dla samego faktu budowania są zapewne skutecznie niwelowane.
  Bądź ekologiczny, staraj się dbać o planetę a chińczyk i tak p?#%#%@nie osiedle które będzie stało puste i popadało w ruinę a na którego wybudowanie do atmosfery zostanie wypuszczone CO2 w ilościach większych niż tobie się uda zaoszczędzić kupując produkty o większej sprawności czy prowadząc styl życia który zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.
  ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @iron_fox2: Nie tylko w Chinach tak jest. Do czasu ostatniego kryzysu tak samo, choć może w mniejszej skali było choćby w Hiszpanii. Wybudowali miliony mieszkań, często beznadziejnej jakości, w których nikt nigdy nie zamieszkał, ale w aktywach funduszy inwestycyjnych świetnie wyglądały.
   W Hiszpanii masz przecież wielkie nieużytkowane lotniska czy puste autostrady. Inne obiekty tez pewnie się znajdą.

   Pamiętam, że w tym filmie (https://www.filmweb.pl/film/Zar%C3%B3bmy+jeszcze+wi%C4%99cej-2008-493267/awards) były dobre zdjęcia pokazujące skalę tego problemu, Choćby zużycie wody na podlewanie pól golfowych w miastach widmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @iron_fox2:

   Bądź ekologiczny, staraj się dbać o planetę a chińczyk i tak p?#%#%@nie osiedle które będzie stało puste i popadało w ruinę a na którego wybudowanie do atmosfery zostanie wypuszczone CO2 w ilościach większych niż tobie się uda zaoszczędzić kupując produkty o większej sprawności czy prowadząc styl życia który zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.
   Dobra cicho i z uśmiechem na ustach kupuj ekogówno o zmniejszonej trwałości bo ci ekologiczne Niemcy nowy podatek dowalą za nietrzymanie norm (norm czego? Norm produkcji ekobadziewia w GMbH) ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  czyli 50 mln muzułmańskich imigrantów miało by w Chinach swój dom,a chińczycy wzrost gospodarczy ze względu na nową siłę roboczą która napędzi ich gospodarkę .( ͡° ͜ʖ ͡°)