•  

  pokaż komentarz

  Jestem laikiem w sprawach podatkowych, o to nie moja broszka zawodowa, więc zapytam: po jakiego chija to split payment?
  Jeżeli dostaje przelew lub wysyłam, np "zapłata za fakturę VAT nr 14/33/2018" to i tak to widnieje w systemie i muszę podatek odprowadzić, bo jest ślad w rachunkowości. Co daje to split payment? Przecież podatek i tak się należy, co to za różnica czy zapłace po obliczeniu, czy z każdej wpłaty będą mi walic VAT? Przecież to tylko utrudnienie i blokada kapitału (który .oglbym jeszcze wykorzystać do dnia zapłaty vatu).

  Ja nie rozumiem tego...

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus i właśnie o to chodzi... (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @LoboV:
   Znaczy chodzi o to bym nie rozumiał?
   No to teraz rozumiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus po co? Żeby rząd pissdzielców się chwalił nadwyżką budżetową lub małym deficytem. Ze split payment rząd robi sobie darmową linię kredytową, bo są to rachunki nieoprocentowane. To prawo jest chore, ale jak pokazuje korupcja w KNF i NBP, jest ono celowo uchwalane w celu doprowadzenia do upadłości i przejęcia przez pissdzielców i znajomych królika wielu firm i banków. Cóż się dziwić pissdzielcy wytrwale kontynuują schedę po PC i srebrnej i bez zająknięcia uwlaszczaja się na obywatelach Polski, okradają uch

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: tak z grubsza i tak na szybko to żebyś nie był uwikłany w żadną karuzelę vatową. Odpowiedzialność jest dzielona solidarnie a jeżeli zapłacisz komuś tą metodą to skarbówka nie ma prawa cię o nic podejrzewać i ścigać.
   Na przykład sam robię zlecenia dla samorządów i 23% mi wpłacają na osobny rachunek z którego mogę tylko opłacić należny vat dla państwa.
   Z ciekawostek to robię w poligrafii i miałem firmy zamawiające pieczątki że nie przyjmują płatności w systemie split payment. Jeżeli taką adnotację zobaczycie na fakturze to kilka razy się zastanówcie czy chcecie podejmować współpracę z taką firmą. Ona się może zwinąć a wam pozostanie zobowiązanie wobec skarbówki za tę firmę. Później Polsat robi z tego afery że ludzie są tak bardzo nieświadomi i oszukani.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature:
   Ale dlaczego w takim przypadku ma odpowiadać ten co nie zawinił?

   Ja np nie chcę by mi płacili split payment, bo nawet nie wiem jak później się tym rozliczać ze Skarbówka. Powiedzmy vatu mam do zapłacenia 1000pln, a na splitpayment mam tylko 500pln, to resztę mam płacić zwykłym przelewem jak zawsze? Dwie płatności robić? Jakieś specjalne oznaczenia i numerację platnosci? Sorki, ja chcę pracowac i zarabiać, a nie zajmować się analizowaniem przepisów...

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: Wszystkie banki wprowadziły dodatkowy rachunek w rachunku głównym i jeżeli ktoś sobie zażyczy płatność split payment to vat leci na osobny rachunek. Teraz ty płacąc vat do skarbówki nic nie musisz dodatkowo zaznaczać i jeżeli masz do zapłaty 1000 złotych vatu a na tym rachunku osobnym split payment masz 300 złotych to automatycznie zostanie pobrane od ciebie 700 i 300 z tego rachunku. To działa automatycznie bo przelewy do skarbówki są oddzielone od innych przelewów.
   Ogólnie to nie jest złe rozwiązanie. Prosty sposób na odsiew lewych i niewiarygodnych firm które mogą ci zagrozić w przyszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale dlaczego w takim przypadku ma odpowiadać ten co nie zawinił?

   @pretorus: a o to to się pytaj prawników bo solidarnie odpowiada się za wiele długów w tym państwie. Tak wygląda prawo.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus:
   Przyklejam :
   Wy naprawdę nie wiecie o czym piszecie. To wam wytłumaczę.
   Firma handlowa kóra sprzedaje produkty. Na początku roku ma budżet 1 230 000 na zakupy towaru handlowego.
   Kupuje go za kwotę z wat 23% kupuje go i sprzedaje z marżą 10% tj 1 350 300 obraca to dajmy raz w kwartale.
   z tym że mając konto Split payment VAT. kontrahenci cześć VAT przelewali na konto Split payment VAT.
   wiec na koncie podstawowym ma 1 100 000 a na VAToskim ma 250 300 Kórych nie może ruszyć
   wiec pomimo tego że zarobił obrócił tym dajmy na to do 15 lutego i jeszcze raz jest w satnie zainwestować to ma do pomnożenia tego kapitału mniej jak na samym początku inwestycji... bo tylko 1 100 000 na zakup z VAT.
   wiec kupuje towar płaci i sprzedaje to z marża 10% brutto do 29 marca. i ma 1 210 000 na koncie i znowu na konto wat wpływa 278 300 VATU na konto.
   wiec po kwartale obrotowym firma 1 210 000 kwote do opodatokwania 18 % i do zapłacenia 528 600 zł vatu do zapłacenia.
   jak komuś sie chce to niech przeliczy jaką kwotą operował by przedsiębiorca jak by po pierwszym obrocie i drugim mógł wykorzystać kwotę z rachunku VAT.
   I tu parę tysiaków sie uskrobie które jest w plecy. Dodatkowo.
   System ten buduje czysta kredytową patologie bo żeby co kolwiek podliczać vat trzeba sie zakredytować najlepiej na bańke a najlepiej miec stratę.

   odpowiedzcie sobie kto na tym zarobi i od kogo będzie najlepiej robić zakupy najefektowniej obracać gotówką bez czesci VAT.
   czekam na odpowiedzi jak nie pójdzie to troche podpowiem. XD

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature:
   Czyli wystarczy że zrobię przelew na 1000pln jak zawsze robię, a z konta pobjerze tylko te 700, bo resztę weźmie z tego splitkonta?

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: no fajnie ale czemu nie wspomnisz że kupujący i sprzedający solidarnie odpowiadają wobec skarbówki. Jeżeli jeden się zawinie po zapłacie to drugi pomimo że zapłacił z vatem dalej jest winny coś państwu. Liczby fajnie wyglądają na papierze ale nie chciałbym za kogoś odpowiadać przed skarbówką.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: nie rozumiesz co napisałem, przecież to nie jest w superlatywach tylko o tym ze nie obracając częścią VAt jesteśstaratny i do tego w ciągu kwartału masz mniej jak zaczynałeś rok z 1 000 000 netto
   Pyam sie kto na tym zarabia XD

  •  

   pokaż komentarz

   no fajnie ale czemu nie wspomnisz że kupujący i sprzedający solidarnie odpowiadają wobec skarbówki

   @sicknature:

   I takich rzeczy jak tutaj piszesz (np o tym split pahmemt też) powinni uczyć w szkole na lrzedsie jorvzosci, a nie pisać gowno biznesplany pół roku.

   Szacunek za wyjaśnienie o co biega z tym split payment.

   Czyli z kogucikami i nieznanymi firmami zawsze lepiej rozliczać się splitpayment.

   Wytestuje to niedługo :-)/ciekawe jaka będzie reakcja kontrahenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: raczej kolego to bedzie nakaz, ze wszystkimi bedzisz sie tak rozliczać. To nie będzie tak że sobie wybierasz. No rozumie że można mieć obawy jak firma ma sie rok. ale jak firma ma sie 5 , 8,9 , 10 lat ? Z reszta wprowadzą rejestr gdzie od reki będziesz widział kto płacił podatek ostatnio a kto nie. Z reeztą juz to funkcjonuje, nigdzie nie dosytaniesz finansowania jak masz nie zapłacony podatek z przed miesiaca.... kredytu kupieckiego też nie dostaniesz jak masz problem z US

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: no właśnie pod przykrywką takiego myślenia jakie ty tu prezentujesz i widziśz superlatywy w tym lokalnym mysleniu transakcji, wprowadza sie system kóry wypleni z tynku te mniejsze firmy lub zaczynające,
   kóre sa uczciwe i skrupulatnie będą płacić podatki.
   Bo żeby narobić kosztów i podejść pod amortyzacje 3 lat muszą zaciągnąć Kredyt żeby jakoś ociec od dochodowego

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: małe i nowe firmy nie żerują na vacie, poza tym ten podatek nigdy nie powinien być księgowany tak jak myślisz

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: po huja w skróce, tak wymyślili i tak ma być, ja na koncie firmowym już mam sub konto split payment i co? juz wiem, i wiedziałem że uszczupli to moje obroty kasą w towar - jak to w sklepach bywa, na szczęście jest paypal i skrill. Niech się jebią.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: o to chodzi aby firmy między innymi miały mniejsza płynność finansową i brały kredyty w bankach napędzając maszynę....

  •  

   pokaż komentarz

   @Pro_Test: jak pada deszcz to tez wina „pisdzielcow”?
   Poczytaj najpierw które instytucje wymagają takich zmian i w jakich planach się one znajdują.

   Poniżej trochę teorii. Mam nadzieję, że tekst „katoli” Cię nie zgorszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   https://www.m.pch24.pl/zrownowazony-rozwoj---walka-z-rakiem--ktorym-jest----czlowiek,47539,i.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Pro_Test:

   . To prawo jest chore, ale jak pokazuje korupcja w KNF i NBP, jest ono celowo uchwalane w celu doprowadzenia do upadłości i przejęcia przez pissdzielców i znajomych królika wielu firm i banków.
   Chcesz powiedzieć, że split payment wprowadził PiS, by rozwalić Getin? A czemu inne banki w takim razie nie upadają?

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: no wreszcie ktoś to rozumie, a dodam jeszcze że ty podałeś już dosyć spore obroty, a jak ktoś ma małe np:10k netto miesięcznie to krótko mówiąc jego biznes wkrótce zostanie zamknięty bo stanie sie nie rentowny. Jak pisałem wcześniej zostaje skrill lub paypal np: dla sklepów internetowych. Jednym słowem wydymają małe działalności.

  •  

   pokaż komentarz

   Jestem laikiem w sprawach podatkowych, o to nie moja broszka zawodowa, więc zapytam: po jakiego chija to split payment?(...) Przecież to tylko utrudnienie i blokada kapitału
   @pretorus:
   Sam sobie odpowiedziałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: przecież t środki możesz wykorzystać przy płatnościach split payment.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: ale przeciez mozna zawnioskowac o przeniesienie pieniedzy z konta vat na glowne ?

  •  

   pokaż komentarz

   Jestem laikiem w sprawach podatkowych, o to nie moja broszka zawodowa, więc zapytam: po jakiego chija to split payment?

   @pretorus: Jestem laikiem w sprawach prawa bo to nie moja broszka zawodowa więc zapytam: po kiego c@$?? nam więzienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: Kredytujesz państwo. Masz vat na koncie nie do ruszenia przez miesiąc dwa... lub do większego zakupu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: państwo dba o to, abys zawsze miał na koncie kasę na zapłacenie VAT, a nie wydał jej na jakieś „pierdoły”

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature:

   Z ciekawostek to robię w poligrafii i miałem firmy zamawiające pieczątki że nie przyjmują płatności w systemie split payment. Jeżeli taką adnotację zobaczycie na fakturze to kilka razy się zastanówcie czy chcecie podejmować współpracę z taką firmą. Ona się może zwinąć a wam pozostanie zobowiązanie wobec skarbówki za tę firmę.

   Czyli masz na myśli firmy takie jak m.in. @sendit od @allegro_pl, która na fakturze prosi o regulowanie płatności z pominięciem split-payment. @sendit uważajcie! @sicknature już ma Was na oku! (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   Tylko dlatego, że ktoś doda taką adnotację to już powoduje by " kilka razy się zastanówcie czy chcecie podejmować współpracę z taką firmą"?

   A gdybym ja napisał, żeby ludzie kilkukrotnie zastanowili się nad współpracą z firmą prowadzoną przez
   @sicknature, która wykonuje pieczątki? I jako powód podał, że wykonuje zamówienie specjalnie dla klientów a później pisze po anonimowych kontach na wykopie, że osoby/firmy, które taką pieczątkę zamówiły są z góry podejrzane. Szkoda słów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: no dobra, a co w sytuacji następującej bo tego nie wiem. Wystawiam fakturę na 10k plus VAT 30 listopada za usługi listopadowe. Do 25 grudnia muszę zapłacić 2300zl VAT, których nie mam, bo kasa trafi do mnie po 30 dniach. Płacę z normalnego rachunku, a po 30 dniach przychodzi kasa z VATem. VAT trafia na rachunek split i jest zablokowany kolejny miesiąc?

  •  

   pokaż komentarz

   @000loki: dodaj do tego: nadpłatę na rachunek.

   Masz kontrahenta, który przepłaci za konkretną fakturę. Co możesz zrobić?

   Minicerstwo Finansów nadchodzi z pomocą!

   W przypadku pomyłkowej wpłaty zbyt wysokiej kwoty na rachunek VAT (np. podatek na fakturze wynosi 800 zł, a wpłacono 1000 zł), nie ma możliwości zwrotu 200 zł z rachunku VAT. Kontrahenci mogą uzgodnić, że podatnik zwróci nabywcy 200 zł ze swojego rachunku rozliczeniowego. Co innego, jeśli wpłacona kwota wynika z faktury, a następnie do tej faktury będzie wystawiona korekta – wówczas można dokonać zwrotu tej kwoty z rachunku VAT.

  •  

   pokaż komentarz

   @musztarda_1: piszesz że proszą a nie że nie akceptują takich płatności. To jest duża różnica. Poza tym każda firma której działalność zahacza o instytucje państwowe musi się na to godzić z automatu. Gdybym handlował materiałami budowlanymi, stalą, paliwem czy elektroniką na niewielką skalę to w życiu nie chciałbym się zastanawiać czy akurat nie biorę udziału w karuzeli i wolałbym zapłacić sprzedawcy netto a vat prosto do Państwa. Wg prawa stajemy się wtedy czyści i nietykalni i nikt nam nie podważy nigdy zaksięgowanej faktury. I tak, dla mnie firmy które finansują swoją działalność VATem są z góry podejrzane bo ten podatek z założenia powinien trafiać do budżetu państwa.
   @000loki: to że wystawiasz fakturę przelewową to twoja dobra wola i sam wybierasz na jaki termin to robisz. Jeżeli rzeczywiście będzie ci zależało zawsze możesz się zwrócić z wnioskiem do skarbówki o wypłatę tych środków bo jest taka możliwość. Też nie widzę problemu żeby ustalić z nabywcą twoich usług/towarów żeby przelewał ci całość środków skoro sam pierwszy dajesz mu tak długie terminy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: no tak, ale ja mam usługi wykonane w miesiącu wg kontraktu, i płatność za nie w ciągu 30 dni. Nie ma możliwości skrócenia tego terminu. Nie ma możliwości, że wystawię fakturę później, a choćby nawet to obowiązek podatkowy tyczy się okresu w którym usługa została wykonana.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: Wiemy dobrze, że nie można nie przyjmować płatności split-payment. Dlatego firmy, które tak piszą mają mało tutaj do gadania, muszą taką płatność przyjąć.

   Mogą się po prostu nie zgadzać na bzdurne rozliczanie faktur w ten sposób, który generuje dla małych i średnich przedsiębiorstw niepotrzebne problemy, których chcą uniknąć dopisując takie adnotacje. Prośby jakie robi np. SendIT na swoich fakturach mało kiedy działają, dlatego niektórzy mogą decydować się na tryb oznajmiający czy rozkazujący. Nie zmienia to faktu, że czy chcą, czy nie - rachunek VAT ma każdy i nikt nie ma prawa odmówić sprzedaży produktu, jeżeli ktoś w tej formie chce płacić.

   Wg prawa stajemy się wtedy czyści i nietykalni i nikt nam nie podważy nigdy zaksięgowanej faktury.

   Do czasu aż 99% osób będzie korzystać z tej płatności i wtedy nagle znowu każdy będzie podejrzany. Ten argument jest tylko baitem, żeby ludzie myśleli, że rzeczywiście będzie bezpieczniej.

   Jak większość będzie płacić split-paymentem to nie ma możliwości, że nie dojdzie w końcu do kontroli gdzie nabywca jak i wystawca faktury będzie grubo kontrolowany, np. przez to, że wystawiał faktury ze złą stawką podatku (albo przez dowolnie inny "problem").
   Wtedy wyjdzie interpretacja, że nabywca faktury też jest współodpowiedzialny, bo płacąc taką fakturę nawet za pomocą split-payment przyczyniał się do mniejszych zysków US.

   nikt nam nie podważy nigdy zaksięgowanej faktury
   (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   Jak czytam Twoje posty na ten temat, to mam wrażenie, że split-payment rozwiązałby nawet problem głodu w Afryce.

  •  

   pokaż komentarz

   Z punktu widzenia przedsiębiorcy przy rozliczaniu kwartalnym, państwo zlikwidowało niezwykle tan kredyt - przez 3 miesiące mogłem jeszcze swobodnie obracać tymi pieniędzmi. Kolejny koszt co zostanie przerzucony na klienta.

  •  

   pokaż komentarz

   @vveasel: ale wtedy, według takich ludzi jak @sicknature jesteś z góry podejrzaną firmą!

  •  

   pokaż komentarz

   @musztarda_1: Nie wiem czemu miałbym być podejrzany, skoro płace wszystko zgodnie z prawem.

   Potem będzie płacz, że zgnili kapitaliści podnoszą ceny, inflacja itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @vveasel: jakie koszty będziesz ponosił? I właśnie o to chodzi abyś nimi nie obracał bo to nie Twoje pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: ciekawe, fajnie ze zabrales sie do tego sensownie ale popelniles blad w zalozeniach - wlasciciel teoretycznej firmy obraca towarem na ktory 2 krotnie nalicza sie VAT. W swoich przeliczeniach musisz doliczyc zwrot VAT ktory zaplacil kupujac towar.

   Split payment nie wyklucza zwrotow.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: jeśli wykonujesz usługe np czyszczenie butów za 12,30 to spoko wyczyscisz 100 par masz zarobek 1000 zł i 230 zł na rach vat

   Jak handlujesz np wodą w butelkach którą kupujesz za 11.03 a sprEdajesz za 12,30

   kupujesz za przedpłatą wiec już uiściłeś vat do sprzedawcy kolejno twój klient płaci platnoscia podzieloną 10 zł na konto obrotowe a 2,30 na vat gdyż automat
   bankowy dzieli wg wskaznika netto brutto
   vat 23% tym sposobem masz na 1 butelce tyły gdyż kupując zaplaciles vat 2,07 i winnes dopłacić 23 grosze od 1 złoty
   marrzy
   ( czyli w uproszczeniu zarobku ale to tylko tak w uproszczeniu ) a na rwoje konto trafia 10 zł netto i już raz zapłacony vat na konto blokowane w kwocie 2,30 i jak widać wypada ci z obrotu 2,07 zł czyli marża x 2 teraz policz ze prowadzisz hurtownie sprzedajesz tira dziennie np jakieś 10.000 butelek

   Pomijają terminy ile czasu zajmie wypompowanie z twojej firmy kapitału i doprowadzenie do braku płynnosci finansowej ?

   Marża w Hurcie to czasem 1-5 %

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: no właśnie to małe nie żeruja na wacie. A ksiegowany jest tak jak dostajesz przelew z Konta VAT nie możesz ruszyć nic. I zakażda transakcja towoja możliwość zakupu jest pomniejszana o VAT. po pierwszym obrocie 1230 000 łż z marża 10% masz do obrotu (zakupów z VAT 1 210 000 ) ja nie mówei od odliczaniu watu z przychodu minus VAt z zatowarowania bo to jest po staremu ale masz zamrożone za każdą transakcją prawie 1/4 srodków. I to jest kiła...

  •  

   pokaż komentarz

   @000loki: no a w czym tobie to przeszkadza ? Skoro ustawodawca stwierdził ze to ok to napewno tak jest :)

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: jako koncowy sprzedawca masz przekazac caly VAT od osob kupujacych (nie, to nie sa pieniadze przedsiebiorcy - to sa pieniadze klientow ktore przedsiebiorca przekazuje do US). Przedsiebiorca powinien "tylko" uzyskac zwrot zaplaconego VAT-u. Fakt blokuje to troche plynnosci ale teoretycznie split payment powinien ulatwic uzyskiwanie zwrotow.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: "Ona się może zwinąć a wam pozostanie zobowiązanie wobec skarbówki za tę firmę." a to z jakiej paki? Przecież VAT na fv jest zapłacony, to dlaczego mam płacić za kogoś?

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: Ale bzdety piszesz (。◕‿‿◕。)
   Jeśli dostajesz płatność podzieloną - split payment, czyli ktoś Ci płaci za fakturę netto na normalne konto i VAT na konto wydzielone, to ty możesz to samo zrobić - czyli za otrzymaną fakturę płacisz netto z konta normalnego i zaznaczasz VAT z konta wydzielonego.
   Nie ma co kombinować !
   Dodatkowo zwrot VAT po zaznaczeniu na deklaracji na konto VAT - dostajesz prawie natychmiast, a nie po 60 lub 180 dniach!
   A zaletą jest, że korzystając z tego jesteś kryty w razie gdyby firma która Ci wystawiła fakturę nagle się rozmyła bez płacenia podatków (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: ale ty jestes typ... jak se k. zapłace za towar z UE z vatem. Że wychodziSZ po jabłka do warzywniaka to nie mierz ludzi własna miarą. sroDki na rachunku VAT SA ZAMROŻONE JAK JESTES IMPORTEREM TOWARÓW DO POLSKI.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: A NIE LEPIEJ BYŁO BY wprowadzić system w US ze podane sa dane firmy i info:
   Placi vat w ostatnim miesiącu lub nie płaci, lub zalega tyle i tyle dni... czy nie prościej? Ale ludki dalej nie rozumieją po co to jest zrobione....

  •  

   pokaż komentarz

   @RadioBezCenzury: Ale... kupując tą "wodę" dostajesz fakturę - to płacisz za tą fakturę w taki sam sposób vat z konta vatowskiego i nie ma żadnego blokowania kapitału.
   przykład:
   -sprzedałeś towar za 11 tyś netto + VAT 2,53 tyś i powiedzmy, że zapłacili ten VAT na konto wydzielone,
   -kupujesz towar za 10 tyś netto + VAT 2,3 tyś to płacisz ten VAT z konta wydzielonego
   czyli z całości zostaje tylko 0,23 tyś na koncie VAT, z którego możesz zapłacić VAT do skarbówki

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: A widzisz właśnie również kupuję towar z UE i nigdy nie miałem problemu ze zwrotem VAT z konta VAT-owskiego, nawet szybciej niż przepisowe 60 dni. Płacę terminowo, w papierach jest "Tip-Top" to i VAT ze skarbówki mam szybko. A ty myślisz, że Importując towar z UE to VAT-u nie płacisz? To, że za towar zapłaciłeś netto to nie znaczy że księgowo i na deklaracji wychodzi tak samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @1234AQ: Ja akurat wiem po co. Miałem (akurat nie jest to już moja firma) już w tym roku kontrolę ze skarbówki, i wyobraź sobie że "ciasteczkowe panie" w ogóle nie interesowały faktury zapłacone w płatności podzielonej, za to trzepały dokumenty które były zapłacone ( w dwie strony) bez podzielonej płatności! Szczególnie zapłacone przez kontrahentów - intensywnie sprawdzały w swoim systemie!

  •  

   pokaż komentarz

   @pretorus: obecnie jak dostaniesz pieniądze za FV, możesz je wypłacić, zamienić na diamenty i wyjechać do Birmy, a Państwo będzie stratne o 23% VAT z twojej faktury. Przy split payment, kwota VAT jest cały czas pod kontrolą Urzędu Skarbowego i nie ruszysz jej bez ich zgody.

  •  

   pokaż komentarz

   @sicknature: Nie rozumiem dlaczego mam solidarnie odpowiadać za przestępcę ?Jakie mam narzędzie do zweryfikowania czy ktoś jest uczciwy czy nie.Od tego jest Państwo.To Państwo właśnie przerzuca na przedsiebiorce swoje obowiązki.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: no tak oczywiscie masz racje w modelu 100% jest jak piszesz

   Ja natomiast opisuję jak to wygląda teraz.

  • więcej komentarzy(43)

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby nie janusze biznesu kręcący na wacie jak na swoim smigle
  nie było by konieczności takich regulacji

  •  

   pokaż komentarz

   @josempremier: Gdyby nie VAT, to problemu by wogóle nie było żadnego. Jeden z najbardziej kretyńskich wymysłów podatkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @josempremier: @josempremier: To nie kwestia kręcenia tylko tworzenia furtek dla swoich. 1% podatek przychodowy załatwia z miejsca 100% tych przekrętów. Ale z czego wówczas żyli by wszelkiej maści doradcy i interpretatorzy?

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby nie janusze biznesu

   @josempremier: Tak, bo karuzele vatowskie to janusze biznesu robią

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Nie zgadzam się. VAT to najsensowniejszy podatek. Najgorszy pomysł to podatek dochodowy od osób fizycznych (firmy, szczególnie większe to swoją drogą). Problemy z VATem są takie, że są z niego zwolnienia, zwroty i różne stawki. Wyj!#!ć zwolnienia, wyj!#!ć zwroty, dać liniowe np. 10-15% na wszystko i chuj. Nie ma prawa być już nigdy problemów z VAT. Żywność i towary o niskich stawkach by trochę podrożały ale byłby spokój. Większość towarów ma jednak 23% VAT więc podejrzewam, że to by mogła być nawet niewielka obniżka podatków sumarycznie. Ale gospodarka by dostała kopa jak pojebana.

   Podatek dochodowy jest najgorszy bo działa demotywująco wobec generowania dochodu. Jesteś de facto karany za sam fakt zarabiania i to jeszcze zanim zrobisz cokolwiek. Natomiast VAT jest podatkiem konsumpcyjnym. Dużo zarabiasz, dużo kupujesz, dużo płacisz podatków. VAT jak już to zachęca do oszczędzania, więc nie tak źle. W każdym przy VAT płacisz podatek i masz towar/usługę (zyskujesz niejako i ty, i sprzedawca, i państwo - każdy ma coś dla siebie). Przy dochodowym płacisz podatek i masz beniz w buzi a drugiego w dupie jak wbijesz się w drugi próg.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine no jak możesz wyj?%$c zwolnienia skoro VATu firmy nie płacą są tylko pośrednikiem na linii konsument - urząd skarbowy?

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy:

   1% podatek przychodowy załatwia z miejsca 100% tych przekrętów
   Faktycznie problemy z VATem załatwia. Jednocześnie generuje nowe, znacznie poważniejsze...
   By ukrócić wyłudzanie VAT na 0% stawkę to trzeba zastosować jednolity VAT wszędzie i na wszystko

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby nie VAT, to problemu by wogóle nie było żadnego. Jeden z najbardziej kretyńskich wymysłów podatkowych.

   @slx2000: VAT nie tyle jest problemem sam w sobie, co jego system. To różne stawki, wykluczenia, zwolnienia i tym podobne powodują wszelkie straty i prowokują do przekrętów. Przy banalnie prostym systemie, np. 15% na wszystko, bez ulg, zwolnień, odliczeń, wyjątków, stawek zwyczajnie nie ma miejsca na wałki, bo albo zapłacisz, albo nie.

   VAT jest o tyle sprawiedliwym (o ile to dobre słowo w przypadku podatków) że jest rzeczywiście progresywny. Bogaci kupują więcej lub droższe rzeczy, płacą odpowiednio więcej podatku. No i VAT jest podatkiem od konsumpcji, tego na co wydajesz swoje pieniądze, a nie karą za to, że się w ogóle pracuje jak PIT. Chcesz żyć rozpustnie, zapłacisz więcej, chcesz żyć oszczędnie, zapłacisz mniej. Tak wiec poniekąd sam decydujesz o swoim progu podatkowym, a nie jakiś urzędas określający ile bez względu an wszystko masz oddać państwu.

  •  

   pokaż komentarz

   VAT to najsensowniejszy podatek

   @Khaine: nie

   pokaż spoiler sales tax jak w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Nie, większość nie ma 23%. Efektywny VAT w Polsce to 16-17%.

  •  

   pokaż komentarz

   @patriota-gospodarczy: gdyby ten 0.5% podatku przychodowego wprowadzić zamiast CIT to budżet by na tym zyzskał, po uwzględnieniu że spory udział wpłat CIT mają spółki skarbu państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy banalnie prostym systemie, np. 15% na wszystko, bez ulg, zwolnień, odliczeń,

   @przemomemoo: jak działa VAT bez odliczeń? Cały ten podatek na tym polega.

  •  

   pokaż komentarz

   wyj%##ć zwroty,
   Ale gospodarka by dostała kopa jak pojebana

   @Khaine: taa, dostałaby kopa po zamknięciu firm, które głównie eksportują i mają zwrot VAT miesiąc w miesiąc.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: <lewak mode on> likwidacja podatku dochodowego nie jest sprawiedliwa, to ludzie biedniejsi zazwyczaj żyją ponad stan i dużo kupują. Bogatsi często są bardzo oszczędni i przez to ciężej ich opodatkować ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @roszej jak to nie płacą?! Płacą od wartości dodanej pełną stawkę!

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: to co proponujesz to jest spore uszczuplenie wpływów do budżetu - teraz przecież jest najpierw podatek dochodowy, a pózniej podczas wydatków dochodzi obrotowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: gdyby nie VAT, nie byłoby miejsca na wałki. Oni w dupie mają Polskę, miejsce przy korycie jest po to, żeby się nachapać

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: VAT to niestety również głupi podatek. Choć idea jest słuszna (płacenie za konsumpcję), to nie da się tego dobrze zaimplementować. Po pierwsze nieodłączną cechą systemu z VATem są jego zwroty. I tutaj niestety zawsze to będzie skomplikowane, skoro z natury VATu wynika, że sprzedawca jest jednocześnie poborcą podatkowym. Stąd są wyłudzenia na VATcie w ogromnych kwotach (wprowadzenie jednej stawki VAT by tego problemu nie naprawiło).

   Jedyny podatek, który jest sensowny, to jakiś podatek od bogactwa, np. podatki od nieruchomości, od samochodów lub od rzeczy o znacznej wartości (np. statki, maszyny, itp.). Tego typu podatków również trudniej unikać niż VATu (wygenerowanie sztucznych kosztów np. za używanie logo zagranicznej firmy niczego tu nie zmienia).

   Podatków dochodowych nie powinno być w ogóle, bo służą wyłącznie kontroli obywateli, podobnie jak brak gotówki w formie fizycznej. Dodatkowo przeszkadzają ludziom w bogaceniu się i zapewniają elitom finansowym nienaruszalność ich pozycji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine:

   VAT jak już to zachęca do oszczędzania, więc nie tak źle
   W gospodarce napędzanej długiem i konsumpcją z inflacyjnym systemem monetarnym oszczędności to zło.
   Masz wszystko wydać jak najszybciej i zapłacić podatki od tego, a jeszcze lepiej sam wziąć kredyt i od razu wydać. Będzie większy wzrost PKB i to "będzie dobre", a nie jakieś antysystemowe oszczędzanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @nme: Przerzucenie wszystkiego na jakieś formy podatków katastralnych też by nie było takie złe, ale wtedy musielibyśmy kontrolować ile kto ma. A wydaje mi się, że raczej ludzie nie byliby zbyt chętni aby się przyznać - tylko nieruchomości i samochody by były łatwe do kontrolowania, bo to grube zakupy. Podejrzewam że ściągalność podatków byłaby kiepska a połowa ludzi by praktycznie nie płaciła. Wystarczy być "gołodupcem" z wynajętym mieszkaniem i wydawać wszystko na konsumpcję którą trudno by było wyłapać. Bogaci niechętnie by się zgodzili na utrzymywanie całego systemu na swoich plecach i wkrótce by ich w kraju po prostu nie było. System by się po prostu zawalił. To już prędzej ten VAT ma szansę powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Mógłby być jedynie podatek od nieruchomości i pojazdów z regresją podatkową (de facto teraz też jest pewna zdegenerowana regresja podatkowa, bo im ktoś bogatszy, tym mu łatwiej unikać dochodowego).

  •  

   pokaż komentarz

   Mógłby być jedynie podatek od nieruchomości i samochodów z regresją podatkową

   @nme: I taki system miałby utrzymać budżet państwa? Nie ma szans. Budżet byłby biedny jak mysz kościelna a państwo sparaliżowane, bo na nic nie byłoby go stać. Putin by się zesrał z radości chyba, bo Polska nie byłaby zdolna do jakichkolwiek działań reakcyjnych. Bylibyśmy ledwo zdolni do rozbudowy infrastruktury.

   Tak jak zafundowaliśmy sobie rozbiory, bo byliśmy demokracją otoczoną monarchiami absolutnymi - tak teraz bylibyśmy krajem z bogatymi obywatelami ale ekstremalnie słabym, więc wszyscy naokoło też by nami mogli pomiatać. System podatkowy musi być dostosowany także do naszych sąsiadów, a nie ma co liczyć że taka Rosja by nagle stwierdziła że w sumie to znosi podatki, bo już nie chcą się zbroić. Przypominam że Rosja sąsiaduje z Chinami a tam szansa na coś takiego też jest zerowa. Katastralny by można było wprowadzić jako dodatek do pozostałych i zdejmując obciążenie z pozostałych. To by przeniosło trochę podatków z biednych na bogatych oraz firmy, bo firma by fizycznie nie była w stanie takiego podatku nie zapłacić.

   Trzeba rzeźbić w tym co się ma. Więc de facto nie jesteśmy w stanie usunąć podatku dochodowego i nie jesteśmy w stanie usunąć VAT. Możemy jedynie zrobić liniowy dochodowy z jakąś ogarniętą kwotą wolną i liniowy VAT w którym trudniej będzie o machloje. Zacząć od takiego poziomu który pozwoli na zachowanie obecnych wpływów (realnie pewnie by te wpływy zwiększył), potem ciąć koszty i powoli te wszystkie stawki podatkowe. Osobiście uważam, że takie rzeczy jak edukacja, służba zdrowia czy emerytury powinny zostać pół-państwowe, czyli jakaś podstawa zapewniona przez państwo a kto chce więcej albo lepiej, to już we własnym zakresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine uproszczenie przepisów i systemu podatkowego nigdy nie będzie leżeć w interesie bandy urzędniczej. Część z nich straciła by rację egzystowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Część z nich straciła by rację egzystowania.

   @panzernick: No i co z tego? Trzeba ich powoli wykorzeniać i tyle. A w zamian za to, tym co zostali dawać podwyżki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ci zwalniani będą kwiczeć, ale koledzy ich nie będą bronić ¯\_(ツ)_/¯ I powolutku wycinać raka w ten sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba rzeźbić w tym co się ma

   @Khaine: Jasne. Nie mówię, że to powinno być wprowadzone jutro. Droga do takiego stanu rzeczy byłaby długa i stopniowo należałoby wprowadzać wszelkie zmiany. Co do tego, że państwo by było biedne jak mysz kościelna, to się nie zgadzam. Przecież to zależałoby wyłącznie od wysokości podatku.

   Wystarczy być "gołodupcem" z wynajętym mieszkaniem i wydawać wszystko na konsumpcję którą trudno by było wyłapać

   No nie wystarczy. Ten "gołodupiec" musi gdzieś mieszkać, a ktoś za to mieszkanie będzie musiał zapłacić podatek, co wliczy sobie w koszty wynajmu.

  •  

   pokaż komentarz

   uproszczenie przepisów i systemu podatkowego nigdy nie będzie leżeć w interesie bandy urzędniczej. Część z nich straciła by rację egzystowania.

   @panzernick: Stołki to najmniejszy problem. Skomplikowane prawo jest w interesie samego aparatu państwowego. No bo przy uproszczeniu kurczą się luki dla oszustów, ale i kurczą się narzędzia opresji państwa wobec przedsiębiorców i obywateli. Jak w prostym systemie podatnik ma zapłacić np. 15% to płaci 15% i po sprawie. Dla urzędnika sprawdzenie tego to matematyka na poziomie podstawówki (i tutaj pojawia się redukcja stołków bo aż tylu ludzi nie byłoby potrzebne). Tylko wtedy nie ma do czego się przyczepić u takiego podatnika. Ale jak pojawiają się wszelkie skomplikowane luki, wyjątki i tym podobne, to nieuczciwy Kowalski kombinuje jak "zaoszczędzić", ale i państwo Kowalskiemu który uczciwie zapłacił (albo myślał że płaci uczciwie w tym całym bajzlu prawnym) w każdej chwili może powiedzie że fajnie że zapłacił, ale tak nie do końca jak powinien i znajdują olejne paragrafy na dowalenie kary.

   I w tym wszystkim oszuści zdają się wręcz być dopuszczalną anomalią w tym całym systemie. Bo co tam jak ktoś sobie ukradnie kilka milionów, jak dzięki temu ma się narzędzia opresji wobec pozostałych podatników. Co więcej, dzięki istnieniu oszustów zawsze można argumentować kolejne dokręcanie śruby (niby mechanizmy mające zwalczyć grube ryby, a zawsze okazują się najbardziej uciążliwe dla płotek). Czasem nawet można nabić sobie propagandowy sukces że kogoś tam się złapało i jak państwo dzielnie walczy z wyłudzeniami (czyli problemem który samo sobie tworzy). Tak więc każdy wie że prosty system to działający system, ale nie to jest w interesie władzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @SharpEdges: i nagle idziesz do lekarza i płacisz za to 23% więcej... idziesz na studia, lub posyłasz dzieciaki i tak samo dodatkowe 23%, już nie mówiąc o żarciu, bez którego się nie obędziesz z 5% skoczy do 23%, no brawo!

  •  

   pokaż komentarz

   @josempremier: Gdyby nie VAT, to problemu by wogóle nie było żadnego. Jeden z najbardziej kretyńskich wymysłów podatkowych.
   @slx2000: rozumiem że obrotowy był fajniejszy, nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Choć idea jest słuszna (płacenie za konsumpcję), to nie da się tego dobrze zaimplementować.

   @nme: Ależ da się. Rozwiązanie nazywa się podatkiem od sprzedaży detalicznej (sales tax). Bo ostatecznie VAT do tego się właśnie sprowadza. Płaci go de facto konsument. Więc zamiast naliczać, odliczać, przeliczać, brutto/netto, milion stawek, liczenia ile należnego, ile naliczonego, zwroty, wpłaty, JPK-i i całej tej masy innego biurokratycznego gówna itp. pośrednicy rozliczają się bez podatku, a sam podatek dolicza się do ceny przy sprzedaży na paragon. Prosto i klarownie. Brak możliwości kombinowania.

  •  

   pokaż komentarz

   na itp. pośrednicy rozliczają

   @slx2000: Sales tax jest na pewno lepszy niż VAT, ale i tak są z nim związane problemy z rozliczaniem i wcale nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Otóż można zrobić taki myk, że ma się sklep internetowy za granicą i firmę magazynującą w kraju. Wówczas, gdy klient coś kupuje, to płaci sklepowi internetowemu zarejestrowanemu w innym kraju, a następnie ta firma płaci firmie magazynującej za to, by dostarczyła to do klienta. W rozliczeniach B2B nie ma sales taxu, więc firma może w ten sposób zupełnie uniknąć opodatkowania.

   Mimo wszystko sales tax byłby chyba w Polsce dobrym pomysłem.

  • więcej komentarzy(19)

 •  

  pokaż komentarz

  debilna miniatura... UE NIE NARZUCA SPLIT PAYMENT ani NIE NARZUCA WYCOFANIA GOTOWKI.... k#$%a co za dzbanowanie

 •  

  pokaż komentarz

  Zamiast obnizyc, uprościć i zlikwidowac zwroty vatu to k###a kombinowac, komplikować i kontrolować coraz bardziej, a dużym "swoim" i tak pozwalać robic wałki...

 •  

  pokaż komentarz

  Ten split payment to chyba tylko po to by mieć kolejną możliwość się pomylić czy zapomnieć, a wtedy już oczywiście mozna doj?@@ć karę czy kontrolę. Przyjazne państwo, przyjazna unia.

  •  

   pokaż komentarz

   @DingDongChinChong: No właśnie nie. Jak wykonujesz operację split payment, to od razu widać, czy zapisałeś coś na koncie VATowskim czy też nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @DingDongChinChong: ale split payment chroni ciebie przed wp!@@$?$eniem się w karuzelę podatkową. jako strona, jeżeli firma której płacisz sp!@@$?$i z kasą, to ty za to odpowiadasz, przy split payment nie masz tego ryzyka. bardzo sensowna ustawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @DingDongChinChong: oj tam karę - nowa ustawa pozwoli uwłaszczyć firmę

  •  

   pokaż komentarz

   ale split payment chroni ciebie przed wp!@@$?$eniem się w karuzelę podatkową. jako strona, jeżeli firma której płacisz sp!@@$?$i z kasą, to ty za to odpowiadasz, przy split payment nie masz tego ryzyka. bardzo sensowna ustawa.

   @sunnycoast: ale to prawo trzeba poprawić bo jest zj?@$ne, a nie że split payment bo k$$@a inna firma się może zwinąć. Płacisz fakture, kwotę brutto z vatem, masz potwierdzenie przelewu i niech sp?!$%#@ają, a nie komplikują

  •  

   pokaż komentarz

   Płacisz fakture, kwotę brutto z vatem, masz potwierdzenie przelewu i niech sp#@#%?!ają, a nie komplikują

   @TheDzions: w split pyament robisz dokładnie tak samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: w takim razie po ch%@ ten split payment? Jak kupuję coś do firmy, gotówkowo to jak mam płacić jak chce później VAT odliczyć? załóżmy, wystawią jedną fakturę netto na 10k, 2,3k VATu leci na konto split. - ale to nie jest jeszcze należny podatek, bo mogę dokonać jeszcze odliczeń (paliwo itp) założymy na kwotę 200zł, więc obecnie należny podatek do 25 powinienem zapłacić 2,1k, więc jak mam sobie przelać skoro nie mogę? dostanę zwrot do 90 dni? :D co ze sklepami które przyjmują cześć płatności w gotówce, a część kartami? to z gotówki będą musieli wpłacić na specjalnie konto? Nazwisko dzbana który to wymyślił

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: po to żeby przeciwdziałać oszustwom na VAT. Co do reszty to się zgadzam. Chyba, że będzie jakieś rozwiązanie na płatności kartą w split payment.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: to nie jest przeciwdziałanie oszustwom, tylko wmawiają że po to to jest. Jakby chcieli działać przeciwko oszustom to bym uprościli przepisy a nie jeszcze bardziej całą procedurę komplikowali

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: uproszczenie przepisów tylko ułatwi oszustwa. W takim razie po co to jest i na jakiej podstawie twierdzisz, że właśnie tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: nie, oszustwa biorą się stąd, że jest bardzo duża zawiłość ustawy o VAT, różnych stawek, sposobów interpretacji itp. Jeśli by sprowadzić wszystko do jednej stawki, braku odliczeń to raz dwa by to zostało ukrócone. Tak to tylko wprowadzamy kolejne poziomy utrudnień, w imię kontroli i j!#?nia obywatela.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: choćby ustawa była najprostsza to jak ktoś nie zapłaci to nie zapłaci i tyle. W jaki sposób miałby funkcjonować VAT bez odliczeń? To jest podstawa tego podatku. Bez tego to nie jest już VAT.

  •  

   pokaż komentarz

   ale split payment chroni ciebie przed wp!@@$?$eniem się w karuzelę podatkową.
   @sunnycoast: ale to prawo trzeba poprawić bo jest zj%#%ne, a nie że split payment bo k%##a inna firma się może zwinąć. Płacisz fakture, kwotę brutto z vatem, masz potwierdzenie przelewu i niech sp?@?@!$ają, a nie komplikują
   @TheDzions: niby jak chcesz prawnie zabezpieczyć przed kradzieżą VATu poprzez zwrot i łańcuszek lewych firm? Niestety split payment jest konieczny, chyba że wolisz potworki typu solidarna odpowiedzialność albo trzymanie zwrotu VAT przez rok...

  •  

   pokaż komentarz

   Jakby chcieli działać przeciwko oszustom to bym uprościli przepisy a nie jeszcze bardziej całą procedurę komplikowali

   @TheDzions: jako że widzę mamy eksperta, to napisz nam w jaki sposób "uprościć przepisy". Czekam - chętnie się pośmieję.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: wiesz ogolnie jakie waly robiono z VAT? To nie byli zwykli przedsiebiorcy tylko zwykli przestepcy. Wracajac to blednego postrzegania - 23% z 10k ile jest? To jest wlasnie 2300 VAT ktory masz przekazac. Ja placac Ci 12300 oczekuje ze 2300 pojdzie do US. Twoje zwroty mnie nie interesuja i nie chce abys tych pieniedzy dotykal bo moze sie okazac ze z nimi uciekniesz. Gdybym kupujac placil Ci tyle ile chcesz za towar/usluge a to co nalezne panstwo od razu panstwu tez byloby zle? Zwroty to zwroty i nadal bedziesz mogl je uzyskac. Fakt ze wczesniej bylo to latwiejsze bo "sami" moglismy to robic. Teraz wazne aby ten split payment ulatwil/przyspieszyl uzyskiwanie zwrotow

  •  

   pokaż komentarz

   Wracajac to blednego postrzegania - 23% z 10k ile jest? To jest wlasnie 2300 VAT ktory masz przekazac.

   @abgaha: Nie. Jako firma przekazać do US to ja mam 23% od tego ile na Tobie zarobię. Resztę muszę przekazać swoim podwykonawcom. A jak jeszcze obsuniesz się z płatnością to będzie trzeba te 2300 za Ciebie założyć bo oni też mają swoje zobowiązania w stosunku do US. Wały na VAT to jedno, a utrudnianie prowadzenia działalności to drugie. Najlepiej by było jakbyś móg sam przelewać tę kasę do US. Wszyscy by mieli mniej problemów. Bo wtedy US zamiast prześladować firmy wziąłby się za tych na samym końcu - zwykłych Januszy i Grażynki (nie będących firmami) co to zamawiają usługę, a potem za nią nie płacą.

  •  

   pokaż komentarz

   @remul: to co piszesz to teoria jak podatek teoretycznie powinien dzialac. Jednak tak nie bedzie dzialac i nie dziala - z mojego vat-u przedsiebiorca odliczal sobie co wczesniej sam zaplacil (pomijam wyjatki gdy za towar masz zaplacic po dokonaniu transakcji - tu faktycznie tak to dziala ale jest to sporadyczne). Zablokowany VAT ktory przekazales podwykonawcom traktujesz jako pewien koszt dzialalnosci. Zwrot za to co im zaplaciles otrzymasz od US - split nie utrudni w szczegolny sposob dzialalnosci jesli opracowanoby sprawny sposob zwrotow. Przypadek ze VAT placi konsumer jest swietny w uczciwym spoleczenstwie - niestety u nas znalazlo by sie sporo osob ktore by twierdzilo ze wszystko kupuja na dzialalnosc (czesc firm udawalaby ze w to wierzy), panstwo przeniosloby odpowiedzialnosc na firmy aby sie upewnily ze sprzedaja konsumentowi i maja pobrac vat, polecialyby kary, kazda firma zaczelaby pobierac vat aby nie ryzykowac kary:/.

   Co do placenia za vat bez zaplaty - z tego co kojarze zmieniono to tak ze vat masz placic gdy otrzymasz pieniadze.

   Finalnie - nie zebym wierzyl iz przemysleli dokladnie jak split payment ma ulatwic zwroty... Szczerze mowiac to nie widze jakby mial to zrobic przy obecnych zalozeniach. No ale ktos pewnie zerobi pare miliardow piszac system ktory poprawi niedorobki obecnego systemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @abgaha: ale czy Ty rozumiesz, że wałki na vat z reguły robią spółki postawione na słupy a nie jdg? powinni usunąć odpowiedzialność osób które po opłaceniu fv są pociągane do odpowiedzialności o otrzymujący zapłatę nie zapłacił za vat. W momencie przelewu cała odpowiedzialność powinna spłynąć na osobę która płatność otrzymała i tyle, a nie jakiejś j$$?ne utrudnienia. widzę, że ludzie w polsce to jednak lubią być j$$?ni i ograniczani

  •  

   pokaż komentarz

   Co do placenia za vat bez zaplaty - z tego co kojarze zmieniono to tak ze vat masz placic gdy otrzymasz pieniadze.

   @abgaha: Nie. VAT masz zapłacić do 25 dnia miesiaca. US nie interesuje czy to masz czy nie. Owszem, możesz zgłosić do US że nie dostałeś kasy od zleceniodawcy i odroczyć płatność, ale to jest strasznie dużo papierkologii i ryzyko kontroli podczas której będziesz musiał udowodnić że to że kasa Ci nie wpłynęła na konto, to jej nie masz. Przecież zawsze mogłeś ją wziąć w gotówce do łapy, nie? A udowodnij im potem że jesteś uczciwy i nie wziąłeś...
   Lepiej jest w ogóle nie korzystać z tej możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @remul: nie wiedzialem ze tyle p$#@%!$ z tym jest.

   @TheDzions: tak, wiem ze to byly slupy - tylko jak odroznic slup od zwyklej firmy automatycznie? Co do utrudnien - jak powinny byc zrealizowane zwroty wg Ciebie? Bo wg mnie urzad skarbowy powinien moc sprawdzic czy dostal pieniadze ktorych zwrot chcesz i dopiero wtedy je zwracac - walkow nie bedzie tyle ze na zwrot troche dlugo sie bedzie czekac. W przypadku gdyby split payment od razu szedl do US teoretycznie mozna by to przyspieszyc (placisz i po 2 oznaczasz ze ta i ta czesc do zwrotu na Twoje konto - taki luzny pomysl).

  • więcej komentarzy(9)