•  

  pokaż komentarz

  Początki

  W 1984 r. W Stanach Zjednoczonych podjęto decyzję o budowie międzynarodowej stacji Freedom we współpracy z Kanadą, Japonią i Europą.
  Jednak po zakończeniu projektu okazało się, że jego wdrożenie będzie kosztować zbyt wiele.
  W tym samym czasie w Rosji planowano zastąpić stację Mir, której zasoby dobiegałi końca, i postanowiono zbudować stację Mir-2.
  Jednak Rosja również miała dokładnie ten sam problem z niewystarczającym finansowaniem na realizację swoich planów.

  W związku z tym Stany Zjednoczone i Rosja podpisały w dniu 17 czerwca 1992 r. porozumienie o współpracy w dziedzinie eksploracji kosmosu, zgodnie z którym rozpoczęto realizację projektu Mir-Shuttle.
  Wkrótce rozpoczęły się negocjacje w sprawie stworzenia połączonej stacji, która wchłonęła w siebie stacjie "Freedom" i "Mir-2".
  Porozumienie w sprawie utworzenia ISS zostało podpisane 28 stycznia 1998 r. Pomiędzy 15 krajami: Rosją, USA, Japonią, Kanadą i państwami - uczestnikami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA): Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Holandii, Belgii, Danii, Szwecji, Szwajcarii. i Wielkiej Brytanii.
  Planowano zakończenie budowy ISS do 2010 r.

  Już 10 grudnia 1998 r. rosyjski kosmonauta Siergiej Krikalev i amerykański astronauta Robert Kabana otworzyli właz modułu łączności Unity i jako pierwsi weszli do stacji.
  Dwa lata później ISS była już „domem„ do na stałego zamieszkiwania: oprócz powrotu Krikaleva na orbitę załoga objęła Jurija Gidzenkę i Williama Shepherda.

  ISS to przede wszystkim największe gwiezdne laboratorium.
  Przez dwie dekady - tysiące eksperymentów naukowych w wyjątkowych warunkach: mikrograwitacja, próżnia, promieniowanie kosmiczne.
  Ponad pięćdziesiąt międzynarodowych wypraw. Rosja, Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, członkowie Europejskiej Agencji Kosmicznej - łącznie obecnie w projekcie uczestniczy 14 krajów.

  Początkowo korzystanie z międzynarodowej stacji było zaszpanowano na 15 lat.
  Ale w 2014 roku jego żywotność została przedłużona do 2020 roku, a następnie do 2024 roku.

  źródło: 565456985.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   1.
   Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest najdroższym obiektem zbudowanym przez ludzkość.
   Całkowite koszty wszystkich uczestników projektu stacji zbliżają się teraz do poziomu 220 miliardów dolarów.

   2.
   ISS składa się z 16 połączonych ze sobą modułów, które dzielą wnętrze stacji. Pierwszy z nich, wybudowana przez Rosję (lecz sfinansowana przez USA) Zaria została wyniesiona na niską orbitę okołoziemską 20 listopada 1998 roku. Po zakończeniu budowy, stacja będzie liczyć 17 hermetyzowanych modułów, o łącznej objętości około 1000 m3. Są to moduły laboratoryjne, dokujące, śluzy, łączniki. Obecnie 15 z tych modułów zostało dołączonych do stacji. Są one wynoszone na orbitę za pomocą wahadłowców, rakiet Proton lub Sojuz. W grudniu 2018 r. do ISS ma dołączyć 17 rosyjski moduł „Nauka”.

   3.
   ISS otrzymuje całą energię potrzebną do pracy od Słońca, zbierając ją za pomocą paneli słonecznych.

   4.
   Po tym, jak Stany Zjednoczone ostatecznie wycofały się z przewozów wahadłowych, orbita ISS została podniesiona, aby zaoszczędzić paliwo w celu regularnych dostosowań. Poprzednio był niższy pułap, ponieważ wysokość, na którą można dostać się wahadłowcami Shuttle się wspiąć, była ograniczona.

   5.
   Pięć modułów ISS zostało zbudowanych przez Rosję, siedem - Stany Zjednoczone. Jeden moduł został zbudowany przez Japonię i Unię Europejską.

   6.
   Laboratorium kosmiczne Columbus – europejskie laboratorium naukowe przeznaczone dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pierwotnie miał stanowić główny moduł samodzielnej stacji orbitalnej Columbus planowanej przez ESA

   7.
   Waga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to ponad 417 ton.
   Wewnętrzna objętość ISS to około tysiąca metrów sześciennych przestrzeni.

   8.
   Obszycie i ściany konstrukcji ISS częściowo chronią astronautów przed promieniowaniem słonecznym, ale tylko częściowo.

   9.
   ISS krąży na wysokości 415-420 kilometrów. Wartość ta nie jest stała, ponieważ stacja stopniowo traci wysokość z powodu tarcia o górne warstwy atmosfery i wysokość orbity musi zostać skorygowana.

   10.
   Czasami ISS trzeba musi zmienić kurs, tak aby nie zderzyć się z kosmicznymi śmieciami.
   Roskosmos i NASA mają możliwość śledzenia obiektów o wymiarach 10 cm lub więcej. Równocześnie ekrany ochronne stacji wytrzymują uderzenia obiektów do 1 cm.
   W "ślepej strefie" 1-9,5 cm na różnych orbitach wokół Ziemi znajduje się szacunkowo około 670 tysięcy obiektów kosmicznych śmieci.
   Chociaż zdarzają się przypadki zderzenia ISS z małymi odpadkami, ale przez 20 lat istnienia stacji, nie było ani jednego przypadku przebicia obudowy za sprawą mikrometeorytu lub fragmentu kosmicznego gruzu. ( Ta słynna dziura jest przewiercona przez człowieka (debila).

   źródło: 85212323.jpeg

  •  

   pokaż komentarz

   11.
   Szybkość, z jaką ISS porusza się po swojej orbicie, jest niesamowita - wynosi 27 700 kilometrów na godzinę. [plus lub minus 100 km/h]

   12.
   ISS to stacja kosmiczna odwiedzana przez największą liczbę osób.
   Przez ostatnie 20 lat na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleciało 170 osób.
   Aż 50 z nich to astronauci wchodzący w skład stałych załóg.
   Rekordzistą pod względem czasu spędzonego w kosmosie jest rosyjski astronauta Giennadij Padałka, który poza Ziemią spędził 878 dni.

   13
   ISS w swojej historii gościła też kilku kosmicznych turystów. Pierwszym w historii jest amerykański milioner Dennis Tito, który w 2001 roku spędził na ISS 8 dni. Za swój lot i swój pobyt zapłacił 20 mln dolarów.

   14
   ISS można zobaczyć z ziemi gołym okiem.
   Stacja kosmiczny jest trzecim najjaśniejszym obiektem na nocnym niebie po Księżycu i Wenus.

   15
   Astronauci na pokładzie ISS mogą oglądać wschody i zachody słońca co 45 minut. W ciągu dnia udaje jej się wykonać prawie 16 takich lotów. Oznacza to, że astronauci mogą obserwować przez 24 godziny, 16 zachodów i wschody słońca.

   16
   W skład wyposażenia rosyjskich astronautów, podróżujących do ISS, wchodzi broń osobistą. Jest to konieczne w celu ochrony przed atakiem dzikich zwierząt, jeżeli po powrocie ze stacji lądowanie modułu będzie miało miejsce w dzikim bezludnym obszarze.

   17.
   Pewnego razu w 2001 roku jedna pizzeria sieciowa zorganizowała dostawę pizzy do ISS. Dostawa kosztowała firmę milion dolarów, ale stanowiła doskonałą reklamę dla tej firmy. [nazwy ne podaje celowo]

   18.
   Na pokładzie ISS znajdują się tak zwane "świeczki tlenowe". Po zapłonie jedna taka "świeca" emituje wystarczającą ilość tlenu dla jednej osoby do przeżycia przez około jeden 24h.
   "Dysk nieśmiertelności" jest przechowywany na pokładzie ISS, stanowi repozytorium informacji, które przenosi zaszyfrowane DNA od wybitnych ludzi, takich jak na przykład Stephen Hawking.

   19.
   W rosyjskich i amerykańskich modułach ISS są zainstalowane oddzielne źródła wody pitnej . Wynika to z faktu, że Rosja i Stany Zjednoczone używają różnych systemów do oczyszczania wody, a jeśli je połączyć/„zmieszać”, sprzęt może się zepsuć.
   ISS ma na pokładzie dwa systemy do filtracji: jeden, z którego korzystają Amerykanie i jeden dla Rosjan. Rosjanie wykorzystują srebro do dezynfekcji wody, Amerykanie postawili za to na jod. Jednak z racji tego, że jod musi być osobno odfiltrowywany z zasobów wody, NASA ostatecznie zdecydowała się postawić na zjonizowaną srebrem wodę podczas kolejnych misji. Mimo, że Rosjanie poddają recyklingowi swój pot i wilgoć z powietrza, stanowczo odmawiają picia wody z odfiltrowanego moczu – w przeciwieństwie do astronautów z USA.

   20.
   W sumie z ISS zostało przeprowadzonych 212 kosmicznych spacerów, zawsze z udziałem dwóch kosmonautów biorących udział w każdym z nich. Całkowity czas spędzony za stacją osiągnął 110 dni, 14 godzin i 34 minuty w przeliczeniu na jedną osobę.

   Bonus pack
   - Po wnętrzu IIS można spacerować za pomocą Google Street View https://www.google.com/streetview/#international-space-station/

   - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była też miejscem kilku ciekawych wydarzeń i eksperymentów. W sierpniu 2003 roku przebywający na ISS rosyjski astronauta Jurij Malenczenko ożenił się z Ekateriną Dimitriewą. Młoda para pierwsze chwile po ślubie spędzała osobno - Jurij na pokładzie ISS, a Ekaterina na Ziemi, w Teksasie w USA.

   - W 2015 roku NASA przeprowadziła też bezprecedensowy eksperyment. Rozdzieliła dwóch braci bliźniaków (obaj to astronauci): Marka i Scotta Kelly. Pierwszy z nich został na Ziemi, drugi spędził 340 dni na ISS.
   Po powrocie był o kilka centymetrów wyższy i miał minimalnie zmodyfikowane DNA. Zmiany ustąpiły po powrocie Scotta Kelly na Ziemię.

   ZDJĘCIE:
   Próbki po badaniu skutków uderzenia kosmicznych śmieci.
   Od lewej do prawej: blok aluminiowy o grubości 10 cm po uderzeniu w kawałek z tworzywa sztucznego o średnicy 2,5 cm z prędkością 6,76 km / s; Platforma aluminiowa 3,8 cm po uderzeniu aluminiowym walcem o średnicy 6 mm i długości 12 mm z prędkością 6,41 km / s; kabel elektryczny stacji zewnętrznej po uderzeniu w aluminiową kulkę o średnicy 3,2 mm z prędkością 6,9 km / s.


   Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
   https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.
   Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.

   Najwięcej nowości z ciekawostek i wartościowych znalezisk możesz mieć zapisując się do #gruparatowaniapoziomu
   https://mirkolisty.pvu.pl/list/1UH8sCyT1AtCCdXr

   #nauka #astronomia #astrofizyka #kosmos #wszechswiat #iss #astronautyka #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Warto dodać też, że na pokładzie przeprowadzane są dosłownie setki eksperymentów - od tych prostych, jak zwykłe badania zdrowia załogi i wpływu mikrograwitacji na nich (potrafimy już sobie prawie całkowicie poradzić z zanikiem mięśni czy kości) czy zwykłe pomiary pogodowe, magnetosfery itp ; przez hodowle roślin, zwierząt (muchy, ślimaki, ryby, pająki, myszy - zbyt wiele tego aby wymienić wszystko) do zaawansowanych i mocno specjalistycznych, o których nawet nie będę próbował mówić..

   Dodatkowo są dziesiątki samoobsługowych modułów, które są wysyłane na stacje, podłączane do prądu (wody itp.) i wymagają minimalnej lub zerowej obsługi załogi.

   Oraz oczywiście ciągle ulepszane są moduły filtrujące i odzyskujące wodę i powietrze, czy inne "standardowe" elementy stacji potrzebne do przeżycia człowieka w kosmosie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morit:

   Jak najbardziej warto o tym napisać.

   Jeden z ostatnich eksperymentów:
   NASA stworzyła w kosmosie piąty stan skupienia

   Polski analizator bada środowisko wokół ISS

   Eksperyment z Alpha Magnetic Spectrometer

   A tu można zobaczyć mnóstwo bardzo ciekawych filmów z prostymi eksperymentami dla zwykłych ludzi.
   W 2008 roku, podczas pobytu w ISS, astronauta Donald Pettit przeprowadził serię pouczających eksperymentów:

   Jak zachowują się obiekty i substancje w mikrograwitacji?
   Co się stanie, jeśli potrząśniesz ładunkiem sprężyny?
   Jak wygląda Ziemia przez kamerę na podczerwień?
   Czy na orbicie można grać jo-jo?

   To, co się dzieje, zostało zarejestrowane na kamerze, a eksperymenty Pettit'a, opublikowane w ramach serii Science Off the Sphere, pozwoliły aby tysiące entuzjastów, amatorów i, oczywiście, uczniów zobaczyli je na Ziemi.
   Każdy filmik ma krótki opis eksperymentu lub tego co ma być pokazywane.
   Oraz kosmonauci komentują ( w bardzo prostym angielskim ) co chcą zrobić i dla czego to tak się dzieje.
   Uprzedzam, jest to cholernie wciągające : )

   http://www.physicscentral.com/explore/sots/index.cfm

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: To jak już tak wciągamy ludzi:

   Playlista 49 filmów nagranych przez astronautę Chrisa Hadfielda z drobnymi eksperymentami, odpowiedziami na pytania itp:
   https://www.youtube.com/playlist?list=PLPfak9ofGSn9vOEkIz328i4xQQq7e0kjc

  •  

   pokaż komentarz

   [nazwy ne podaje celowo]

   @RFpNeFeFiFcL: Jaka to firma?

  •  

   pokaż komentarz

   potrafimy już sobie prawie całkowicie poradzić z zanikiem mięśni czy kości

   @Morit: Nie, nie potrafimy. Kelly po powrocie ma duże problemy zdrowotne.

  •  

   pokaż komentarz

   @John_archer: Ma ogromne problemy zdrowotne.

   Ja tylko pisałem, jak zapewne zauważyłeś, że potrafimy sobie prawie całkowicie poradzić z zanikiem mięśni czy kości.

   Organizm ludzki to znacznie bardziej skomplikowany system niż tylko mięśnie i kości.. a i co do zahamowania ubytków masy kostnej, to sporo zmian zostało wprowadzone dzięki niemu właśnie.

   Sama ilość radiacji jaką przyjął jest tak wielka, że będzie niesamowite jeśli go rak nie dopadnie..

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @John_archer: Ta najbardziej znana jeśli chodzi o pizze ;)

  •  

   pokaż komentarz

   "Dysk nieśmiertelności" jest przechowywany na pokładzie ISS, stanowi repozytorium informacji, które przenosi zaszyfrowane DNA od wybitnych ludzi, takich jak na przykład Stephen Hawking.

   @RFpNeFeFiFcL: DNA nie jest zaszyfrowane a Hawking jest jedyną wybitną osobą z tych ludzi :)

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12:

   Sorry, miało być ocyfrowane.
   Co do drugiego to zgadzam się na 100% .
   Umieszczenie obok Hawkinga tej paniusi, czy tam jakiegoś koksa od wrestlingu, jest totalną profanacją.

   źródło: assignmentx.com

  •  

   pokaż komentarz

   @zarowka12: Można się też kłócić z tym, czy DNA kogoś kto choruje na stwardnienie zanikowe boczne - chorobę uwarunkowaną (prawdopodobnie) genetycznie - jest takim wartościowym DNA ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Warto nadmienić, że wszyscy astronauci mają wykształcenie w dziedzinie aeronautyki, więc nie ma tam wśród nich naukowców z prawdziwego zdarzenia. To nie oni przeprowadzają eksperymenty, a jedynie są pomocnikami naukowców z Ziemi. Dostają gotowe paczki, i instrukcje, żeby taką gdzieś przytwierdzić i nie ruszać, a całość jest monitorowana zdalnie.

  W sumie to trochę smutne, bo w fantastycznonaukowych opowieściach o lotach kosmicznych to tam zawsze cała uczelnia leciała, a tak chyba nigdy nie będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Antyradek: ale po co ma lecieć kwiat intelektualny? Astronauta, to jak górnik, ma wykonać pracę i wrócić.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto nadmienić, że wszyscy astronauci mają wykształcenie w dziedzinie aeronautyki, więc nie ma tam wśród nich naukowców z prawdziwego zdarzenia.
   @Antyradek: Ale to nie prawda, astronauci mają wykstałcenia z różnych dziedzin i różnorodność jest zawsze bardzo ważna przy dobieraniu ekipy.

   Ogromna większość eksperymentów jest bezobsługowa, lub mało obsługowa, ale bywają też takie, które wymagają całkowitej obsługi i uwagi astronautów - oczywiście tych, ze względu na ilość załogi i ograniczenie czasowe jest mniej.

 •  

  pokaż komentarz

  No i czekam na mema z ISIS : )

  ( Tak przy okazji wiecie że jeden z narzędzi sondy Parker Solar nazywa się właśnie ISIS Integrated Science Investigation of the Sun .

  https://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi.ntrs.nasa.gov/20110013395.pdf

  Dla politycznej poprawności hamerykańskie bracia dodali w środku symbol słońca w nazwie. (IS☉IS)