•  

  pokaż komentarz

  Dojechali faceta, bo stanął na drodze korporacją. Polecam film "vaxxed".

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis:

   Polecam film "vaxxed".

   Nawet jak na komedię wypada słabo, co dopiero gdy brać go na poważnie.

  •  

   pokaż komentarz

   korporacją

   @Kulalis: stanął na drodze czym? Na czym polega stanięcie na drodze korporacją?

  •  

   pokaż komentarz

   korporacją

   @Kulalis: ja polecam słownik... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: facet sam się dojechał, odwalając gówniane badania, które mogą zostać zdyskredytowane przez byle studenta, nie mówiąc już o środowisku naukowym, które odnosi się do sprawy tylko dlatego, że coraz większa rzesza matołów wierzy, bo inaczej nazwać się tego nie da, w antyszczepionkowe brednie.. Robienie męczennika z nieudacznika, tylko dlatego że antywacki sami nie rozumieją tego, w jaki sposób prowadzi się rzetelne badania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: nie da się lepiej oznaczyć siebie samego jako kretyna niż takim komentarzem xD

  •  

   pokaż komentarz

   odwalając gówniane badania, które mogą zostać zdyskredytowane przez byle studenta

   @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta: jakoś redaktorzy lanceta nie widzieli w tych badaniach nic złego a raczej debile tam nie pracują. Opublikowali te badania i przez ponad dziesięć lat nie widzieli problemu, dopiero po czasie kiedy środowiska antyszczepionkowe zaczęły rosnąć w siłę to koncerny wytoczyły swoje działa w postaci jelenia czyli pana Deera który rzekomo zdemaskował całe "fałszerstwo" lecz jak do tego ma się uniewinnienie współautora Johna Walkera-Smitha przez sąd najwyższy? https://static1.squarespace.com/static/57698667d2b8574e2db7710a/t/590c6d2fb8a79b19e29d1510/1493986612061/Walker-Smith.pdf
   Smith został uniewinniony bo się odwołał choć było to bardzo drogie $_$

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: dojechali faceta bo sfalszowal badania do czego sam sie przyznal. Przestan opowiadac takie gowno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: wypoczki Cie zminusują ale prawda jest taka ,że korporacje zniszczą każdego kto im stanie na drodze.

  •  

   pokaż komentarz

   @ghostface: ortografia to spisek producentów słowników, nie wiedziałeś

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis:
   Ciekawe ilu z minusujacych ma placone za obsmiewanie tego tematu

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: Ja mam płacone, górkę hajsu.

   pokaż spoiler z przyjemnością wzmacniam u Ciebie paranoję, bez ^^^^tów świat byłby nudny

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: "stanął na drodze korporacją"... fałszując badania? ¯\_(ツ)_/¯.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: Niezła faza. I ty i ten wyżej którzy tak pierdzielą trzy po trzy, zrobiliście ten dam błąd - korporacjom. Człowieku OM to nie Ą. Musicie mieć coś wspólnego poza poglądami ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Na czym polega stanięcie na drodze korporacją?

   @ghostface: No założył korporację i nią stanął ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pyrrusowy_zwyciezca @drq911: O k@@$A PŁACĄ ZA WYŚMIEWANIE PROEPIDEMIKÓW? Dlaczego do tej pory robiłem to za darmo? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: halo dalem minusa kiedy hajsy na koncie?

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: Częśc ludzi ma płacone, a druga część to pożyteczni idioci. Ludzie są zapracowani, nie mają czasu na sprawdzanie tematu dogłębnie, posiłkują się to co im podrzucą często sponsorowani dziennikarze, a ta podrzutka to często dlugi artykuł z rzekomymi dowodami. Jak duza kasa to jest odpowiedni dlugi artykuł z bardzo wiarygodnymi dowodami, lub za małą kase jest zwykły atak. Większość ludzi jest głupich, ludzi bardzo łatwo zmanipulować. Często na wykopie w sprawach zdrowotnych ludzie posiłkują się artykułami z gazeta.pl, newsweeka, czy tvn (wtedy jest wiarygodny tvn a tak to samo zło) a ta grupa zwłaszcza jest sponsorowana i to grubo(to nie miliony, to miliardy) przez korporacje farmaceutyczne. Pamietajcie, ze nie gryzie się ręki która karmi.
   @Gnxx: @Kulalis: @Slonx: @pyrrusowy_zwyciezca: pyrrusowy...ty akurat jesteś w tej drugiej części czyli pożytecznym idiotą.

  •  

   pokaż komentarz

   @reaton1: Artykuły w czasopismach są przyjmowane do druku na podstawie tego co jest w artykule. Recenzent nie ma jak sprawdzić czy wyniki badań zostały sfałszowane. Jeśli jest to ewindentne to sprawa jest dość prosta. Jeśli pozamieniasz liczby to recenzent nie ma jak tego zweryfikować. Musi uwierzyć w to co piszesz. W tym przypadku potrzeba było kilku lat, żeby na pewno potwierdzić, że wynki były sfałszowane. Nie usunięto tego artykułu tylko dlatego, że powstało podjerzenie. Poczekano na pełne wyniki z różnych i niezależnych źródeł. Artykuł usunięto dopiero gdy uznano, że z całą pewnością wyniki zostały sfałszowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @ghostface: no wziął korporację i stanął nią na drodze. Proste ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jak do tego ma się uniewinnienie współautora Johna Walkera-Smitha przez sąd najwyższy?

   @reaton1: Może tak, że Smith miał zupełnie inne zarzuty? ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Polanin: heheh wspaniale... Czyli recenzent nie moze sprawdzic czy badanie bylo sfalszowane i w sumie to tak ze jak wyglada pi razy drzwi ok to publikuja je w topowych i prestizowych czasopismach naukowych? XD
   Czyli jak koncerny dysponujace miliardami srodkow zaproponuja panu doktorowi X ( z dobrym papiorem dobrej nuczelni) napisanie artykulu ze szczepionki sa samym dobrem i ciezki nop powoduja w 0.0009% przypadkow zaszczepionych.... to material bedzie opublikowany? Wh twojej teorii pewnie bedziem
   No bo czemu by nie? Jak falszerstwo dziala w jedna strone to czemu nie w inna? Jak recenzent ma to sprawdzic?
   A tu niespodzianka bo pan X "niechcacy" rabnal sie pare miejsc po przecinku bo powinno byc ciezkie nop wystepuja w 0.9% przypadkow szczepien, a nie 0.0009%.
   Ci debile nawet tego nie sprawdzaja.
   I teraz trzeba z 10 czy 15 lat czekac az prestizowre czasopismo uzna ze to w sumie pic na wode byl?
   Tylko debile wierza w takie zrodla w takim razie.

  •  

   pokaż komentarz

   @orzeszkowakrolowa:
   Recenzent ma prawo poprosić autora pracy o: dane źródłowe, informacje o pacjentach, oryginalne zdjęcie, wykonanie dodatkowych badań itd. Można oczywiście to wszystko zafałszować, tylko nie do końca.

   Publikujesz badanie, że nowa szczepionka ma tylko 0.0009% ciężkich NOP po podaniu. Ok, były wcześniejsze doświadczenia na modelu zwierzęcym? Też wyszło 0.0009% ciężkich NOPów? A inny zespół nie robił takich badań? Im też wyszło 0.0009%? Jeśli wyszła niespójność danych to nikt się nie zgodzi na testy na ludziach.

   Dalej, testy na ochotnikach mają kilka faz i są dodatkowo kontrolowane. I po każdej fazie są sprawdzane -> dopiero po uzyskaniu zgody można przejść do następnej. Najpierw sprawdza się bezpieczeństwo szczepień, potem dopiero ich skuteczność.

   W przypadku fałszerstwa dana osoba jest niemal skończona - wycofana praca jest opatrzona informacją, że została wycofana z powodu oszustwa. Dany naukowiec praktycznie zamknął sobie drogę awansu/kariery w nauce - nie dostanie grantów, etatów na uczelniach, możliwości stażu itp. Zostaje mu tylko alt-med.

   Możliwy zysk nie jest wart ryzyka. Poza tym, doświadczeń nie wykonuje się pojedynczo. W przypadku szczepień są to duże zespoły, w których każda osoba musiałaby należeć do spisku. Wystarczy, że jeden ze współautorów/współpracowników powie, że coś było fałszowane i już afera się zaczyna.

  •  

   pokaż komentarz

   @bondzo: masz duzo racji. Rodzice nie szczepiacy dzieci czytaja i poglebiaja wiedze. Im wiecej czytaja tym bardziej sie odechciewa oddawac dziecko na ta rosyjska ruletke z watpliwa korzyscia dla dziecka a mityczna i tajemnicza korzyscia dla ogolu.
   Jak wieze kataklizmy epidemiczne i wizje armagedonu odrowego u wykopkow przypominaja mi sie ptaki dodo z epoki lodowcowej z ichniejszym.
   "Wielki mroz zagna nas do podziemi na wiele milionow lat" (z trzema melonami?)
   Alegoria mantry o straszliwej epidemii odry i innych lekkich chorb... dziesiatkujacej ludzkosc juz niebawem. Wylacznie w zaszczutych propaganda tvn umyslach kakze bystruych dodokarin i dodosebow.
   Rodzice szczepiacy zakladaja ze ze lekarz to bog.
   Pana na zagrodzie nie ma... politycy to klamcy.., ksiadz kradnie, ksiadz jezdzi mercem... ksiadz pedofil... no to ktos musi byc tym bogiem co im powie co maja myslec i co robic z dzieckiem i zadecydowac za nich. Bo myslenie boli.
   Oni nie umieli zdac matury bo nie wiedzieli kto to wokulski i wzoru na pole kwadratu. A taki doktur to musi byc ktos. Oj taki doktur to jak pan. Jak swiety taki madry i dobry.
   Bo studia takie trudne i mature zdal. I pan doktur na pewno kocha mojego brajanka jak ja i jak mowi ze szczepionki sa zdrowe i bezpieczne jak mleczko z mamy cyca to musi tak byc. No bo jak dziecku sie cos stanie to doktur bedzie odpowiadal bo nam mowil ze wszystko bedzie dobrze.
   A pozniej zdziwienie bo doktur umywa rece. No kurcze przykro mi pani karina. Sama pani chciala szczepic.
   Szwadrony lemingow tego narodu

  •  

   pokaż komentarz

   @orzeszkowakrolowa: Tak, to działa w dwie strony. Jednym z zabezpieczeń jest informacja o źródle finansowania i powiązaniach finansowanych. Wakefiled miał takie powiązania, ale to zataił.
   W przypadku dopuszczenia do obrotu jakiegoś leku (w tym szczepionek) procedura jest inna. Wykonuje się badania kliniczne, które są monitorowane i wykonywane w wielu miejscach i w kilku etapach. Dość długi temat, ale jest szereg dość skutecznych zabezpieczeń przed fałszowaniem wyników. Opisał to powyżej trochę szerzej @MalyBiolog. Po takich badaniach lek jest dopuszczany, albo nie. Potem teoretycznie możesz napisać artykuł ze sfałszowanymi wynikami, ale jest to znacznie łatwiej zweryfikować i niewiele to zmieni. Nawet jeśli z jakiegoś powodu taki artykuł zostanie przyjęty w czasopiśmie o uznanej renomie to łatwo jest to zweryfikować i historia potoczy się jak w przypadku Wakefielda. Po sprawdzeniu tez zostanie usunięty i też grożą za to konsekwencje prawne. Plus pewnie jakieś wzmożone kontrole zamieszanego w to przedsiębiorstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @MalyBiolog: mhm. Wiesz co bym robila majac praqie nieskonczone srodki finansowe? Przekupila paru naukowcow w paru waznych instytutach i kazdemu dala lekko naginac swoje tezy albo cyferki i publikowac prace. Nic wielkiego cos na zasadzie kropelka do kropelki...
   Weryfikacja tysiecy stron badan zajmie innym zespolom naukowym kilka kilkanascie lat o ile w oglole ktokolwiek to zrobi. Bo na to trzeba ogromnych srodkow.
   No i zawsze mozna przekupic kolejna grupe ludzi. Jak uwazasz ze sie nie da zobacz miliardowe walki w strukturach naszego panstwa. A to wierzcholek gory lodowej. Rozkradaja miliardy naszych pieniedzy jak w ofe czy amber gold... i winnych nie ma. Mozna polityka zlapc z krwia na rekach i nozem w reku dzgajacego cieplego jeszcze trupa. I okaze sie ze to nie jego reka. Nie zabil, niewinny nic sie nie stalo.
   Posiadanie tabunu swoich ludzi w instytutach ma swojw plusy... razie gdyby ktos jednaos moi naukowcy mogliby sie odwolywac sami do siebie (do prac kolegow w innych instytutach ktore tez sa lelko ponaciagane)
   Skoro praca tego pana walkefielda, ktorego tu nazywacie wielkim klamca ominela wszystkie zawory bezpieczenstwa w takich prestizowych pisamach, a on mial do dyspozycji 55 tys funtow plus 400k... to jakie mozliwosci kretactwa ma ktos komu srodkow nigdy nie zabraknie i zawsze moze cos komus zaproponowac za przymykanie oczu na male niedociagniecia?
   I co mi z tego ze zaufam publikacji w jakims takim pismie jak za 15 lat redakcja doda:
   "Ten pan klamal we wszystkim my to teraz skreslimy. No sorry troche pszypal ale w sumie to mozna sie rozejsc. Mozecie nam zaufac. Serio. Jestesmy bardzi rzetelna redakcja"
   No to kurcze fajne te zrodla macie.

  •  

   pokaż komentarz

   @predicat: „Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec…”

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: patrzę na nicka i sobie myślę co trzeba mieć w głowie, żeby samemu się nazwać Kutalis ale po wpisie już wiem... a nie czekaj...

  •  

   pokaż komentarz

   @Purple: To tak jak ci ludzie mówiący o bolerozie

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: 10 gr za minus, nie jest to dużo, ale lepsze to niż nic

  •  

   pokaż komentarz

   @liptonski: Oooo szacun za nazywanie ich PROepidemikami, też postuluję tak nazywać!

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: Jakią masz wiedzę i możliwości żeby zweryfikować to co pokazane jest w tym filmie? Widziałem go i wiem że jeżeli jesteś zwykłym szarym człowiekiem bez wiedzy medycznej to bardzo łatwo jest dać się zmanipulować oglądając go.

  •  

   pokaż komentarz

   @Slonx: bo? Czy tak gadasz od rzeczy? Prawda w oczy kole?

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: wszyscy. Podobno ja dostaję najwyższą stawkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kulalis: Na co należy patrzeć, gdy palec wskazuje skroń? Skoro nie umiesz sklecić po polsku zdania, to dlaczego mam wierzyć, że mówisz prawdę?

  •  

   pokaż komentarz

   @predicat: gdybym napisał prawidłowo i tak by zaminusowali bo większość wykopków wybrało niebieską pigułkę i płyną z prądem.

 •  

  pokaż komentarz

  Polecam wywiad z prof. Majewską
  https://dziecisawazne.pl/masowe-szczepienia-nie-sa-potrzebne-rozmowa-z-prof-maria-dorota-majewska/

  Szansa na Nop jest wieksza niz ryzyko zarazenia sie choroba zakazna. Zwiazek autyzmu ze szczepieniami jest niezaprzeczalny dla kazdego kto choc troche zglebil temat.
  Usa 1 na 30 chlopcow z autyzmem dane 2012. W latach 70tych bylo to 1dno dziecko na 5000

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911:

   Zwiazek autyzmu ze szczepieniami jest niezaprzeczalny dla kazdego kto choc troche zglebil temat.

   Zgłębiłem temat. Dawaj te meta-analizy, na temat autyzmu poszczepiennego. Zarzuć linkami z pubmedu oraz wskaż mechanizm powstawania autyzmu w wyniku szczepienia. Jaki element układu immunologicznego jest odpowiedzialny za powstawanie autyzmu? Która szczepionka powoduje silniejszy, a która słabszy autyzm. Co z badaniami na temat genetycznych podstaw autyzmu - szczepienia wpływają na XX pokoleń do przodu? Czekam.

   Szansa na Nop jest wieksza niz ryzyko zarazenia sie choroba zakazna.

   Ponieważ dzięki szczepionkom drastycznie zmniejszyliśmy ryzyko chorób zakaźnych? Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu - tak skutecznie eliminują choroby zakaźne, że zapominamy o tym, jak wirusy czy bakterie są groźne.

   prof. Majewska.

   Ta co twierdziła, że po szczepieniach jesteśmy cyborgami? k##?a, jestem cyborgiem od lat '90; może dlatego tak czekam na #cyberpunk2077?

   W skrócie. Nie masz żadnej wiedzy na temat immunologii, autyzmu, szczepień czy chorób zakaźnych. Zgrywasz osobę, która ma informacje o jakieś "zakazanej i niedostępnej wiedzy", a tak naprawdę nie miałeś nigdy w rękach nawet publikacji naukowej, nie wspominając o podręczniku do immunologii. Odnieś się do zarzutów to możemy podyskutować w komentarzach, w innym wypadku EOT.

   A Łukasz odwalił kawał dobrej roboty z solidnym tekstem. Zasłużony wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   Usa 1 na 30 chlopcow z autyzmem dane 2012. W latach 70tych bylo to 1dno dziecko na 5000

   @drq911: to dlaczego w Polsce statystyka wciąż jest w 1 do kilku tysięcy skoro u nas też stosuje się np. MMR2 a przez większość lat zdecydowana większość osób była szczepiona? Wasze argumenty zawsze mają dziury, które je całkowicie wykluczają.

  •  

   pokaż komentarz

   Usa 1 na 30 chlopcow z autyzmem dane 2012. W latach 70tych bylo to 1dno dziecko na 5000
   @drq911: W latach siedemdziesiątych było także mniej telewizorów, więc może to one mają związek ze wzrostem liczby osób cierpiących na autyzm? A może globalna liczba zachorowań na autyzm jest wynikiem zmian kulturowo-politycznych w Europie, które miały miejsce od lat siedemdziesiątych do początku XX wieku? No, dlaczego nie? Przecież widać tutaj dwie zmienne - związek musi istnieć.
   Korelacja nie oznacza przyczynowości, ale tego nie wiedzą nawet wasi guru.

  •  

   pokaż komentarz

   Szansa na Nop jest wieksza niz ryzyko zarazenia sie choroba zakazna

   @drq911: Bzdura.

   Zwiazek autyzmu ze szczepieniami jest niezaprzeczalny dla kazdego kto choc troche zglebil temat.

   @drq911: Brednie.

   Usa 1 na 30 chlopcow z autyzmem dane 2012. W latach 70tych bylo to 1dno dziecko na 5000

   @drq911: Kwestia rozpoznania.

   Łżesz jak pies.

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: chyba zgłĄbił temat - od głąba

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911 oczywiście masz rację
   "
   Zwiazek autyzmu ze szczepieniami jest niezaprzeczalny dla kazdego kto choc troche zglebil temat."

   Ludzie z autyzmem nie szczepią dzieci bo mają ograniczoną inteligencję, korelacja występuje. Jedyny związek jaki można zaobserwować.

  •  

   pokaż komentarz

   @MalyBiolog stary, z cyberpunkiem2077 to wyj!?@łeś mnie z butów (⌒(oo)⌒)

  •  

   pokaż komentarz

   Szansa na Nop jest wieksza niz ryzyko zarazenia sie choroba zakazna. Zwiazek autyzmu ze szczepieniami jest niezaprzeczalny dla kazdego kto choc troche zglebil temat.

   @drq911: szczepie swoje dzieci i NOP to nie jest nic dziwnego, zreszta na kazdej ulotce od szczepionki masz mozliwe skutki uboczne wypisane i czesto informacje jakiego procenta szczepionych to dotyczy. Moja corka niemalze zawsze ma NOP po szczepieniu, tj. goraczke, zle samopoczucie a po rotawirusach bolal ja brzuch. Wiec nie pitolcie i nie straszcie ludzi NOPami bo to jest calkiem powszechna reakcja organizmu na szczepienie. Ameryki nie odkryles, ze szansa na NOP jest wyzsza:)

  •  

   pokaż komentarz

   Szansa na Nop jest wieksza niz ryzyko zarazenia sie choroba zakazna
   @GordonL: To jest akurat prawda. Głównie dzięki temu, że PRAWIE nikt nie choruje na wymieniane choroby zakaźne właśnie dzięki szczepieniom ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Szczepionki wyeliminowały choroby == większa szansa na NOP (ale nie piszą nigdy jaka jest ta "większa" - intelektualiści z przedszkola).

   Jak to było? "Zainteresowana matka wie więcej niż lekarz!" ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bartoszp: @MalyBiolog: @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta: Panowie można się rozejść, znalazłem winnego, to na pewno musi być bio żarło.

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: Nie wziąłeś pod uwagi tego, że:
   1. zwiększono wykrywalność autyzmu
   2. zmieniono jego definicję (poszerzono zakres objawów)

   Te 2 powyższe czynniki znacząco wpłynęły na ilość osób z autyzmem i nie ma to absolutnie żadnego związku ze szczepieniami. Autyzm jest chorobą o podłozu genetycznym. Szczepionki nie zmieniają kodu DNA.

   Polecam też:
   https://www.youtube.com/watch?v=k3TBGxVbI-Q

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: k@#$a, jaka szansa większa na NOP? Że dziecko co poswędzi jeden dzień? Podwyższy mu się temperatura o jeden stopień albo je zaboli głowa? No masakra i tragedia. Nie warto szczepić, bo te NOPy to zazwyczaj są takie straszne.

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: a to w latach 70tych nie bylo szczepionek z rtecia? I to za czasow komuny gdy stac nas bylo na najgorszej jakosci szczepionki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Abomination: nie przesadzajmy w drugą stronę. Większość osób po szczepieniu ma fizjologiczną (normalną) reakcję organizmu - umiarkowany ból w miejscu szczepienia, lekka gorączka, uczucie rozbicia. Organizm musi zwalczyć zagrożenie i wytworzyć odporność, a stan zapalny pomaga.

   Polecam artykuł ze strony MP - możliwe, że dostęp jest zablokowany, więc przekopiuję całość.

   CZĘŚĆ I
   https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/szczepienia/158389,niepozadane-odczyny-poszczepienne

   Co to są niepożądane odczyny poszczepienne?

   Niepożądane odczyny poszczepienne (w skrócie NOP, ang. adverse event following immunization – AEFI) są to nieprawidłowe reakcje organizmu, które czasami występują po podaniu szczepionek. Definiuje się je bardzo szeroko, jako wszelkie zdarzenia lub reakcje następujące po szczepieniu. Reakcje te mogą mieć różne nasilenie: od łagodnych (np. miejscowy obrzęk/zaczerwienienie, stan podgorączkowy, gorsze samopoczucie), po bardzo rzadko występujące odczyny poważne, a nawet zagrażające życiu. W powyższej definicji przyjęto, że niepożądany odczyn poszczepienny wiąże ze szczepieniem związek czasowy, a nie przyczynowo-skutkowy.

   Za poważny odczyn poszczepienny uznaje się, według WHO takie niekorzystne zdarzenie czasowo związane z wykonaniem szczepienia, które kończy się śmiercią, wymaga hospitalizacji lub wydłużenia aktualnego pobytu w szpitalu, prowadzi do trwałego ubytku sprawności fizycznej lub umysłowej albo zagraża życiu. Za ciężki odczyn uznaje się zdarzenie czasowo związane ze szczepieniem, które nie stanowi zagrożenia dla życia ani nie prowadzi do trwałego uszczerbku dla zdrowia. Przykładem może być duży obrzęk w miejscu szczepienia, czy przejściowa wysoka gorączka, ustępujące bez trwałych następstw.

   Przyczyną niepożądanego odczynu poszczepiennego mogą być:

   niepożądane działanie szczepionki (np. uczulenie na jej składnik),
   błąd w podaniu szczepionki (np. podskórne zamiast domięśniowe, zbyt duża dawka, zbyt krótki odstęp od poprzedniej dawki)
   lub każda inna przyczyna, która zupełnie przypadkowo zbiegła się w czasie ze szczepieniem ochronnym.


   Niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić natychmiast, po kilku godzinach, po kilku dniach, a nawet po kilku tygodniach od wykonania szczepienia.

   Zgodnie z polskim prawem (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania Dz.U.10.254.1711 wydane na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Dz. U. Nr 234, poz. 1570, z 2009 r. Nr 76, poz. 641 oraz z 2010 r. Nr 107, poz. 679) terminem „niepożądany odczyn poszczepienny” określa się każdy objaw chorobowy, który pojawia się po szczepieniu, niezależnie od tego czy pozostaje w związku przyczynowym z przeprowadzonym szczepieniem. Wystarczającą przesłanką do podejrzewania niepożądanego odczynu poszczepiennego jest proste następstwo czasowe. Niepożądany odczyn poszczepienny jest zatem zdarzeniem lub objawem, który wystąpił w związku czasowym z wykonanym szczepieniem – wystarczy, że wystąpi w ciągu 4 tygodni po szczepieniu (szczegóły – patrz cytowane Rozporządzenie).

   Jak wynika z powyższej definicji, szczepienia ochronne są prawdziwą przyczyną tylko części zgłaszanych niepożądanych odczynów poszczepiennych. Weryfikacją niepożądanych odczynów poszczepiennych zajmują się państwowe władze sanitarne. Większość niepożądanych odczynów poszczepiennych pozostających w związku przyczynowym ze szczepieniem ma łagodny przebieg i mija nie pozostawiając trwałych następstw.

   Szczepionki, ze względu na skład i możliwe niepożądane odczyny poszczepienne, można podzielić na dwie grupy: zawierające żywe drobnoustroje o osłabionej zjadliwości (atenuowane) i szczepionki zawierające zabite drobnoustroje lub ich antygeny (zob. Klasyfikacja i skład szczepionek). Szczepionki żywe, zwłaszcza stosowane u pacjentów z niedoborami odporności, w rzadkich przypadkach mogą spowodować poronną, bardzo złagodzoną postać choroby, przed którą chronią (np. poronną odrę z towarzyszącą wysypką i gorączką, czy świnkę z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych). Szczepionki zabite nie mogą powodować choroby, przeciwko której uodparniają, natomiast powodują przede wszystkim odczyny typu uczuleniowego. Najczęstszymi powikłaniami szczepień są: gorączka, złe samopoczucie, miejscowy odczyn zapalny (ból, zaczerwienienie). Do rzadszych należą odczyny alergiczne. Miejscowe odczyny typu nadwrażliwości na jeden ze składników szczepionki, wynikają przede wszystkim z reakcji na adiuwanty i inne substancje pomocnicze. W praktyce ciężka nadwrażliwość na szczepionki jest bardzo rzadka.

  •  

   pokaż komentarz

   CZĘŚĆ II
   Jakie są rodzaje niepożądanych odczynów poszczepiennych?

   Ze względu na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między szczepieniem a niepożądanym odczynem poszczepiennym, odczyny poszczepienne dzieli się na: koincydencje (coincidental AEFI), czyli po prostu zbiegi okoliczności, na przykład zachorowania, które mogą wystąpić niezależnie od szczepienia, odczyny wywołane błędnym wykonaniem szczepienia (programmatic errors) i odczyny zależne od szczepionki (vaccine related AEFI). Odczyny wywołane błędnym wykonaniem szczepienia są to zdarzenia spowodowane nieprawidłowym wykonaniem szczepienia lub wadą szczepionki – takie jak zakażenia w miejscu wstrzyknięcia wskutek niezachowania aseptyki. Odczyny zależne od szczepionki to zdarzenia wywołane przyczynowo przez działanie szczepionki – na przykład miejscowy odczyn alergiczny, poszczepienna choroba o poronnym przebiegu czy wstrząs anafilaktyczny bezpośrednio po podaniu.

   Pod względem lokalizacji niepożądane odczyny poszczepienne można podzielić na miejscowe i ogólne.
   Miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne

   Do miejscowych niepożądanych odczynów poszczepiennych zaliczamy ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu podania szczepionki. Odczynem miejscowym jest też powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Miejscowe niepożądane odczyny poszczepienne najczęściej są łagodne i ustępują bez pozostawienia trwałych następstw.
   Ogólne niepożądane odczyny poszczepienne

   Do najczęstszych ogólnych niepożądanych odczynów poszczepiennych należą: złe samopoczucie, drażliwość i gorączka, które wystąpiły wkrótce po szczepieniu. Do ogólnych niepożądanych odczynów poszczepiennych zalicza się także wszystkie objawy wykraczające poza zmiany miejscowe, jak drgawki, ciągły płacz, epizod hipotensyjno-hiporeaktywny, odczyny anafilaktoidalne i wstrząs anafilaktyczny.

   Biorąc pod uwagę ciężkość i znaczenie dla zdrowia osoby szczepionej, niepożądane odczyny poszczepienne można podzielić na odczyny łagodne, poważne oraz ciężkie, które potencjalnie mogą zagrażać życiu.
   Łagodne odczyny poszczepienne

   Łagodny odczyn poszczepienny jest krótkotrwałą (trwającą od kilku godzin do kilku dni) reakcją organizmu, która nie upośledza w znacznym stopniu funkcjonowania osoby zaszczepionej i ustępuje nie pozostawiając trwałych następstw. Do typowych łagodnych odczynów poszczepiennych należą: powiększenie (odczyn) okolicznych węzłów chłonnych, gorączka oraz złe samopoczucie po szczepieniu. Wspomniane obawy są zazwyczaj wyrazem prawidłowej reakcji immunologicznej na bodziec antygenowy, jakim jest szczepienie. Zmiany miejscowe o charakterze zaczerwienienia, obrzęku oraz bólu w miejscu wstrzyknięcia także są łagodnymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi. Łagodne niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć różne nasilenie i są nieuniknione podczas powszechnego stosowania szczepionek. Nowoczesne, lepiej oczyszczone szczepionki z dokładnie określoną zawartością antygenów zmniejszają częstość występowania niepożądanego odczynu poszczepiennego.

  •  

   pokaż komentarz

   CZĘŚĆ III
   Poważne niepożądane odczyny poszczepienne

   Zgodnie z polskim prawem, za poważny uznaje się niepożądany odczyn poszczepienny, który charakteryzuje się dużym nasileniem objawów w postaci znacznego obrzęku kończyny, silnego jej zaczerwienienia lub wysokiej gorączki, ale nie wymaga zwykle hospitalizacji w celu ratowania zdrowia. Poważne niepożądane odczyny poszczepienne obserwowano po podaniu wielu rutynowo stosowanych szczepionek. Występują one jednak bardzo rzadko (znacznie poniżej 0,01% podanych dawek szczepionek). Poważne niepożądane odczyny poszczepienne mają bardzo niejednorodny charakter. Do najważniejszych patomechanizmów powikłań wywoływanych przez same szczepionki należą odczyny alergiczne (typu natychmiastowego lub opóźnionego) oraz reakcje anafilaktoidalne.
   Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne

   Za ciężki uznaje się niepożądany odczyn poszczepienny, który zagraża życiu, może wymagać hospitalizacji w celu ratowania zdrowia, może prowadzić do trwałego ubytku sprawności fizycznej lub umysłowej lub kończyć się śmiercią. Przykładami ciężkich odczynów poszczepiennych są: wstrząs anafilaktyczny z powodu uczulenia na składnik szczepionki, ostre porażenie wiotkie po podaniu doustnej szczepionki przeciwko polio (w Polsce nie jest już stosowana), trombocytopenia w okresie 30 dni po podaniu szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce, uogólnione zakażenie lub zapalenie kości i szpiku kostnego po podaniu BCG, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz zakłócenia przebiegu ciąży.

   Co ważne, w Polsce w ostatnich 10 latach nie zanotowano ani jednego zgonu w następstwie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

   W przypadku wystąpienia poważnego lub ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego władze sanitarne przeprowadzają dokładną analizę, aby odróżnić niepożądane odczyny poszczepienne wywołane przez szczepionki od powikłań natury czysto technicznej, powikłań związanych z sytuacją stresową na skutek szczepienia oraz zaostrzenia wcześniej istniejących chorób.
   Jakie błędy w wykonaniu szczepienia mogą być przyczyną wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych?

   Błąd w wykonaniu szczepienia jest szerokim pojęciem, które obejmuje różnorodne sytuacje związane z nieprzestrzeganiem zaleceń przy produkcji szczepionki (np. nieprawdopodobne przy współczesnych standardach zakażenie serii szczepionki w trakcie pakowania), jej przechowywaniu i transporcie (np. przegrzanie szczepionki) oraz błędów w zakresie techniki wykonania szczepienia (np. nieprzestrzeganie aseptyki w punkcie szczepień). Do najczęstszych błędów związanych z procedurą szczepień, które mogą prowadzić do wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego należą: zbyt duża dawka (np. podanie osobie dorosłej szczepionki pięcio-walentnej DTaP-IPV-Hib przeznaczonej do stosowania u dzieci do 3. roku życia), podanie przeterminowanej lub źle przechowywanej szczepionki, podanie kolejnej dawki szczepionki zbyt szybko (np. dawki przypominającej szczepionki przeciw tężcowi), podanie szczepionki złą drogą (np. dożylnie), w nieprawidłowe miejsce (np. okolicę splotu barkowego) lub błędna technika podania, niewłaściwe przygotowanie szczepionki (np. niewłaściwe rozpuszczenie szczepionki) oraz niedozwolone połączenie kilku szczepionek w jednym wstrzyknięciu.
   Jakie niepożądane odczyny poszczepienne są najczęstsze?

   Najczęściej występującymi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi są łagodne odczyny miejscowe i ogólne: obrzęk i odczyn zapalny w miejscu wstrzyknięcia szczepionki oraz gorączka i gorsze samopoczucie. Poważne odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko (raz na dziesiątki do setek tysięcy szczepień), ale bywają wśród nich reakcje mające ciężki przebieg. Poważne niepożądane odczyny poszczepienne mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet zagrozić życiu. Należy jednak pamiętać, że pomimo występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych bilans programu szczepień ochronnych jest bardzo korzystny, pozostaje on jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych interwencji chroniących zdrowie, ponieważ ryzyko powikłań chorób zakaźnych, którym można zapobiec przez szczepienia ochronne, jest znacznie większe, niż ryzyko niepożądanych odczynów poszczepiennych pozostających w związku przyczynowym ze szczepieniem ochronnym.

  •  

   pokaż komentarz

   CZĘŚĆ IV

   Co to jest choroba poszczepienna?

   Choroba poszczepienna jest stanem, który wynika z niedostatecznego osłabienia drobnoustrojów użytych w żywej szczepionce, niedostatecznej inaktywacji drobnoustrojów zawartych w zabitej szczepionce lub niedostatecznej inaktywacji toksyn. Choć takie przypadki nie powinny się już zdarzać, ze względu na coraz lepsze zarządzanie jakością produkcji i przechowywania szczepionek, nie można całkowicie wykluczyć ich wystąpienia. Przykładem choroby poszczepiennej jest rozsiane zakażenie wywołane przez szczepionkowe prątki BCG, które zdarzają się u dzieci z wrodzonymi ciężkimi złożonymi niedoborami odporności.
   Co to jest niepowodzenie szczepienia?

   Za niepowodzenie szczepienia uznaje się zbyt małą lub nietrwałą odporność u wytworzoną u osoby poddanej szczepieniu, a przez to wystąpienie choroby zakaźnej pomimo przeprowadzonego szczepienia.
   Co zrobić w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego?

   W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego należy się zgłosić do lekarza, który przeprowadził szczepienie. Zgodnie z polskim prawem lekarz ma obowiązek udokumentować okoliczności podania szczepionki (sprawdzić opakowanie po szczepionce, określić nazwę, producenta, serię, datę produkcji oraz termin ważności szczepionki). Lekarz powinien również odnotować objawy, które wystąpiły po podaniu szczepionki i na tej podstawie wypełnić formularz zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego, który następnie przesyła do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Prowadzenie rzetelnej rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych i prowadzenie badań epidemiologicznych ma na celu ustalenie rzeczywistego związku między szczepieniami ochronnymi, a przypisywanymi im odczynami.
   Co można robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia i rozwoju powikłań niepożądanych odczynów poszczepiennych?

   Podstawowe znaczenie ma właściwa kwalifikacja do szczepienia oraz przestrzeganie zaleceń wytwórcy szczepionki. Przed planowanym szczepieniem warto się przygotować do odpowiedzi na najważniejsze pytania lekarza: aktualne samopoczucie, choroby przewlekłe, uczulenia i niepożądane odczyny poszczepienne, które wystąpiły w przeszłości oraz przyjmowane aktualnie lub niedawno leki. Kobiety powinny wiedzieć czy są w ciąży. Szczepienia ochronne należy wykonywać w odpowiednio wyposażonym gabinecie, a osoba, która przeprowadza szczepienie powinna być w stanie udzielić pomocy w razie wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego. Ważne jest także pozostanie przez 15–30 minut po szczepieniu w gabinecie lub poczekalni pod nadzorem (np. pielęgniarki).
   Podsumowanie

   Niepożądany odczyn poszczepienny to każdy objaw czasowo związany ze szczepieniem, który może być spowodowany wieloma przyczynami, zarówno działaniem szczepionki, jak i wynikać ze zwykłego zbiegu okoliczności. Do najczęstszych niepożądanych odczynów poszczepiennych należą odczyny miejscowe i gorączka, które występują w ciągu 48 godzin po podaniu szczepionek inaktywowanych.

  •  

   pokaż komentarz

   Usa 1 na 30 chlopcow z autyzmem

   @drq911: co za bredenie
   a dziewczynki dostają inne szczepionki?

  •  

   pokaż komentarz

   @drq911: Obawiam się, że autyzm jest nieco mniej jednoznaczny, niż np. brak ręki, czy oka. Jeśli zmieniły się kryteria uznawania stanu psychicznego za autyzm, to ma to największe znaczenie w statystykach. O ile są one prawdziwe, a nie stanowią jakichś kolejnych wymysłów.

  •  

   pokaż komentarz

   ale żeście wszyscy typa zaorali, na kilka pokoleń w przód

  •  

   pokaż komentarz

   @ostatni_i_sprawiedliwy: u chłopców generalnie ryzyko autyzmu jest większe, może to wynikać z braku pewnych genów na chromosomie Y

  •  

   pokaż komentarz

   @MalyBiolog: Wydaje mi się że dużo nopów może być po prostu zwykłą reakcją organizmu dziecka na sytuację stresową którą nie rozumie, a którą niewątpliwie jest szczepienie. Wiesz lekka gorączka, płaczliwość dziecka, czy nawet biegunka ze stresu.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja p%#$!?$e a moja siostra leczyła swoją córkę herbatą z imbirem i woda utlenioną. Dopiero jak jej dziecko nie mogło już same ustać na nogach poszli do szpitala na opiekę 24h. Okazało się że ma wirusowe (?) zapalenie płuc. Trzy tygodnie leżenia w szpitalu żeby wyjść z tego. Ale Jerzy Zięba to najlepszy lekarz. k$?!a głupią mam siostrę.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe jak on się teraz czuje wiedząc ile dzieci tym zabił...

 •  

  pokaż komentarz

  Tu z dobrym kolegą po fachu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło zdjęcia: witryna Zięby.