•  

  pokaż komentarz

  Jak się uczyć, to od najlepszych... dajcie jeszcze sowiecką szkołę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  @botpoziomu Goebbels był takim dobrym propagandystą, że do dziś ludzie powszechnie wierzą niezliczone niemieckie siły pancerne i w to, że każdy niemiecki żołnierz poruszał się jak nie w czołgu to chociaż w wozie opancerzonym, a już w najgorszym wypadku w ciężarówce.

  A siły pancerne w wojskach III Rzeszy nigdy nie przekraczały liczebnością 15-20% całej armii, której trzon stanowiła zwykła, szara piechota, choć doskonale dowodzona.

  •  
   b........u

   +25

   pokaż komentarz

   Goebbels był takim dobrym propagandystą, że do dziś ludzie powszechnie wierzą niezliczone niemieckie siły pancerne i w to, że każdy niemiecki żołnierz poruszał się jak nie w czołgu to chociaż w wozie opancerzonym, a już w najgorszym wypadku w ciężarówce.

   @Strzelec_Kurpiowski: dla nas najbardziej wymownym sukcesem jego propagandy powinno być to, że wiele osób na zachodzie wciąż, wierzy, że masowo szarżowaliśmy kawalerią uzbrojoną w szable na czołgi.

   źródło: Screen Shot 2018-11-26 at 12.51.18 pm.png

  •  

   pokaż komentarz

   dla nas najbardziej wymownym sukcesem jego propagandy powinno być to, że wiele osób na zachodzie wciąż, wierzy, że masowo szarżowaliśmy kawalerią uzbrojoną w szable na czołgi.

   @botpoziomu: Wynika to z tego, że ludzie nie wiedzą jak walczyła kawaleria w XX wieku.

   Prosty schemat myślowy: żołnierz na koniu = szarża na wroga z czymś ostrym w dłoni

   A kawaleria w XX wieku to po prostu piechota z indywidualnym dla każdego żołnierza środkiem transportu.

   Szarże robiło się tylko w idealnych sytuacjach tj. na otwartym terenie, atakując nieprzygotowany oddział z bronią niegotową do walki, czyli np. odpoczywające wojska.

   Wielu ludzi wciąż jednak myśli, że domyślnym atakiem kawalerii była szarża i dlatego ten mit jest taki silny.
   Dużo więcej ludzi wie jak walczy piechota, dlatego nikt by im nie wmówił, że polska piechota szturmowała czołgi bagnetami i taki mit nawet nie powstał.

  •  
   b........u

   +5

   pokaż komentarz

   A kawaleria w XX wieku to po prostu piechota z indywidualnym dla każdego żołnierza środkiem transportu.

   @Strzelec_Kurpiowski: dokładnie. Kawaleria była szykowana na ZSRR w rzeczywistości bo to najlepszy transport w razie roztopów / błota. Jednak z drugiej strony konie pochłaniały lwią część budżetu II RP. Samochody głównie karmisz jak używasz, konie niezależnie jeść i żyć muszą ciągle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Akurat kawalerzyści mieli też karabiny przeciwpancerne.

  •  

   pokaż komentarz

   Kawaleria była szykowana na ZSRR w rzeczywistości bo to najlepszy transport w razie roztopów / błota.

   @botpoziomu: Oczywiście masz rację. Ogólnie całe nasze wojsko było przygotowane do prowadzenia wojny na Wschodzie. Z Niemcami II Rzeczypospolita wojować nie chciała, a do 1938 roku wręcz z III Rzeszą współpracowała dosyć intensywnie, co było dosyć logiczne po tym jak Alianci odmówili wojny prewencyjnej i jakichkolwiek prób blokowania Niemiec.

   Tekst Becka o honorze, oznaczający kierowanie się wprost na kurs wojenny, został wypowiedziany przy braku jakichkolwiek przygotowań do wojny z Niemcami. Przygotowania rozpoczęto dopiero w czerwcu, albo lipcu 1939 roku.

   Jednak z drugiej strony konie pochłaniały lwią część budżetu II RP. Samochody głównie karmisz jak używasz, konie niezależnie jeść i żyć muszą ciągle

   To wynikało też z "elitarności" kawalerii. Według władz II RP kawaleria musiała mieć wyposażenie najwyższej jakości, do tego ręcznie robione z braku maszyn. Wszędzie była skóra i drogie metalowe elementy, zamiast prostych parcianych pasów i blach wytwarzanych maszynowo.

   Sam rząd koński, czyli siodło i inne takie, kosztował od 350 zł w wersji zwykłej, do 500 zł w wersji oficerskiej.
   Z kolei roczny koszt utrzymania konia to jakieś 300 zł +/- 30%.
   Z kolei 10 tankietek kosztowało 40 tysięcy złotych w 1929 roku.

   Koniec końców Brygada Pancerno-Motorowa kosztowała tyle samo co brygada konna, czyli 20 mln złotych, a dywizja pancerna 30 mln złotych.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat kawalerzyści mieli też karabiny przeciwpancerne.

   @krwawy_zenon: Mieli nawet artylerię i działa przeciwpancerne.

  •  

   pokaż komentarz

   że wiele osób na zachodzie wciąż, wierzy, że masowo szarżowaliśmy kawalerią uzbrojoną w szable na czołgi.

   @botpoziomu: ale zdajesz sobie sprawę, że ten obraz był propagowany przez władze komunistyczne, który tym samy chciały ośmieszyć WP II Rzeczpospolitej?

  •  
   b........u via iOS

   +1

   pokaż komentarz

   @szopa123: ale zdajesz sobie sprawę, ze władze komunistyczne podtrzymały już rozpromowany obraz z kronik niemieckich? Na zachodzie rozeszło się to przez właśnie kroniki niemieckie a nie PRL który nie miał żadnego oddziaływania w dziedzinie propagandy na kraje NATO.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: utrzymanie kawalerii wynikało głównie z tego, że większość generałów była starej daty i duża część z nich miała korzenie szlacheckie. Stąd te upodobanie i nobilitacja kawalerii konnej. A po rozgromieniu ruskich w 1920 roku, miała ona ciągle status 'gwiazdy'. Ten przykład dobitnie pokazuje, że nie można pozwolić wojskowym na decydowanie o tym. Jaki sprzęt oraz formacje wojskowe mają pierwszeństwo przed innymi. MON nie powinien być traktowany jak 'dozorca' WP, ale bardziej jak dyrektor zarządzający.

  •  

   pokaż komentarz

   utrzymanie kawalerii wynikało głównie z tego, że większość generałów była starej daty i duża część z nich miała korzenie szlacheckie.

   @szopa123: to jedno. Inna sprawą jest to, że w walkach na wschodzie kawaleria byłaby bardzo dobra, bo tam są duze regiony bez dróg, które piechotą pokonywałaby bardzo długo, a pojazdy miałyby ciężko przejechać.

  •  

   pokaż komentarz

   @botpoziomu: ale ten przekaz o którym wspominałeś, to dzieło PRL'u. Na zachodzie nie funkcjonował mit polskich ułanów atakujących czołgi. A przynajmniej ja o tym nic nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   że w walkach na wschodzie kawaleria byłaby bardzo dobra, bo tam są duze regiony bez dróg, które piechotą pokonywałaby bardzo długo, a pojazdy miałyby ciężko przejechać.

   @Strzelec_Kurpiowski: czy dobra.. to też dyskusyjne. Na pewno w 1920 r. się sprawdziła. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Dlatego miała później taki specjalny status. A ponieważ wojskowi stanowili jakby inny świat, niż rząd II RP. To było tak jak było.
   Np zamówienie tych nowoczesnych wielkich niszczycieli ORP Błyskawica i Grom, było całkowicie bezzasadne. Bo na Bałtyk były zwyczajnie za wielkie, ale dla wojskowych z MW RP. To było spełnienie marzeń o pływaniu po oceanach świata. Teraz w Polsce jest podobnie i wojskowi chcą nowych zabawek pod swoje potrzeby, a nie pod konkretne działania mające na celu obronę terytorium RP i nas jako obywateli. Co by nie mówić o Macierewiczu, to trochę zburzył ten układ wzajemnej adoracji w WP. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   b........u via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @szopa123: istniał. USA weszło do wojny dopiero w 41. Wszystkie relacje filmowe na zachodzie z wojny 39 z Polska pochodziły z kronik niemieckich ponieważ nie było polskich kronik. Propaganda rzeszy rozpuściła ten mit w Niemczech w celu ukazania polski jako zacofanych prymitywów, a zarazem super przewagę armii niemieckiej. A sam mit poza granicami Niemiec zapoczątkował włoski korespondent na zlecenie propagandy niemieckiej:

   The same day, German war correspondents were brought to the battlefield, together with two journalists from Italy. They were shown the corpses of Polish cavalrymen and their horses as well as German tanks that had arrived at the place after the battle. One of the Italian correspondents, Indro Montanelli, sent home an article, in which he described the bravery and heroism of Polish soldiers, who charged German tanks with sabres and lances.

   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Charge_at_Krojanty

  •  

   pokaż komentarz

   @botpoziomu: traktowanie 1 przypadku jako utrwalonego poglądu, nie jest raczej 'rozsądne'. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A tym bardziej przyjmowanie, że USA brały niemieckie kroniki wojenne całkowicie na poważnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   b........u via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @szopa123: zastanów się troszkę.

   1. Od korespondenta to wyszło włoskiego ale przedrukowywały to gazety na całym świecie.

   2. Widać, ze nie masz pojęcia jak działało pozyskiwanie kronik niemieckich. Nikt w USA nie odtwarzał kronik tylko nimi wspomagano własne kroniki wykorzystując wycinki. Ludzie masowo oglądali w kinach fragmenty filmow zrealizowane przez Niemców gdzie Aktorzy szarżują na czołgi z szablami, a amerykański lektor komentowal, ze to zdjęcia z frontu w Polsce. Nie mam teraz czasu szukać ale jutro ci podeśle oryginalne kroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   zastanów się troszkę.

   1. Od korespondenta to wyszło włoskiego ale przedrukowywały to gazety na całym świecie.

   @botpoziomu: no właśnie... zastanów się. A włosi to niby byli wtedy bardziej wiarygodni?! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Przecież faszyzm pochodzi z Włoch, a Mussolini był uważany za niezbyt psychicznie zrównoważonego.

   Widać, ze nie masz pojęcia jak działało pozyskiwanie kronik niemieckich.
   Za to ty, to na 10000% masz pojęcie jak to wszystko się odbywało. HAHAHAHAHAHAHA
   Ile ty masz lat, że takie bzdury wypisujesz? Chcesz mi udowodnić, że było inaczej, pokaż coś więcej niż jeden link, który odnosi się tylko do jednej sytuacji.

  •  
   b........u via iOS

   0

   pokaż komentarz

   @szopa123: dobra gościu spadaj na czarna jesteś jakiś zbyt wrażliwy

 •  

  pokaż komentarz

  Potomkowie tych nazistów na tej sali dziś czerpią korzyści ze skolonizowanej przez siebie Polski. Hans frank okazał się prorokiem.

  źródło: frank1.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Uff dobrze, że ani TVN ani TVP nie prowadzą propagandy... ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  ein volk! ein union! ein uber-hiper kommissar!
  dajcie nam władzę żebyśmy mieli szansę rozwiązać kryzys, który sami stworzyliśmy!! wy antydemokratyczne kreatury co nie lubią kotków!

  źródło: youtube.com

Dodany przez:

avatar b........u dołączył
351 wykopali 3 zakopali 6.3 tys. wyświetleń
Advertisement