•  

  pokaż komentarz

  Mocne i dobre. No i z nutką edukacji. Takie wykopy lubię ᶘᵒᴥᵒᶅ

  Warto by też wspomnieć, że zagraniczne delegacje udające się do ZSRR były obficie pojone alkoholem. Oczywiście w ramach poczęstunku i zachowania dobrego humoru.
  Raczej ciężko było w tego typu sytuacjach spodziewać się mocnej krytyki tej sowieckiej unii. Zwłaszcza gdy delegaci byli tak otumanieni trunkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Wielu było autentycznie zachwyconych industrializacją ZSRR. Sztandarowy przykład przyszły premier Indii, Jawaharlal Nehru

  •  

   pokaż komentarz

   @FlaszGordon: Swego czasu przeczytałem kilka pozycji o reżimie Czerwonych Khmerów i przypomina mi to sytuację opisywaną w książce "Uśmiech Pol Pota", gdzie przedstawione są wydarzenia, jak lewicowe organizacje ze Szwecji (i chyba Danii, choć nie jestem pewny, czy to akurat w tej pozycji było) latały do Kambodży, by przekonać się, jak korzystnie na kraj wpływają rządy Pol Pota i móc później udowodnić w Europie jak komunistyczny kraj może być rajem, a sam komunizm może mieć przyjazną, ludzką twarz...

   Oczywiście Europejczykom w podróży po kraju towarzyszyli im przewodnicy, ludność tubylcza wydawała się szczęśliwa, podział dóbr został zrealizowany tak, jak Marks przykazał w swoich dziełach. Nawet gdy sytuacja się wydała, to część europejskich komunistów broniła reżimu Pol Pota i próbowała obwinić Jankesów o krzywdę na narodzie Kampuczy czy poddawała w wątpliwość relacje uchodźców z Kambodży (takiej krytyki nie doznawał sam przywódca, który w ciągu niespełna czterech lat doprowadził do zagłady 1/4 swojego narodu).

   https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/usmiech-pol-pota

   źródło: czarne.com.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @RedRight taa tyle że to tylko Moskwa, reszta po dziś dechy i lepianki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: A więc jednak "prawdziwego" komunizmu nigdy nie było ( ͡º ͜ʖ͡º) tylko udawano prawdziwy przy wizytach zagranicznych, z tego, co piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @RedRight: Fakty są takie, że rozwój Rosji był rzeczywiście zachwycający, zarówno pod względem technologicznym jak również kulturowym. Rosja z państwa zacofanego, rządzonego przez absolutystycznego cara, którego najważniejszym doradcą był nawiedzony chłop z Syberii stała się potęgą technologiczną i naukową.

   Nie znaczy to, że wszystko zmieniło się na lepsze. Były takie rzeczy, które się nie zmieniły i było tak samo źle jak za cara i do dziś tak jest. Tylko dopóki działo się to za cara, to wszyscy uznają, że to było całkowicie normalne i nie warte wspominania.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Idąc historycznie to przypomina trochę proces Krawczenki, który jako pierwszy zaczął po wojnie zaczął opisywać co się dzieje w ZSRR i procesował się francuska gazeta o to czy związek radziecki ma łagry NKWD itp.

  •  

   pokaż komentarz

   Swego czasu przeczytałem kilka pozycji o reżimie Czerwonych Khmerów

   @Roger_Casement: Które byś szczególnie polecił?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sandman: Te pozycje nie są zapewne zbyt popularne, miałem do nich dostęp za biblioteką uniwersytecką, ale gdy jesteś zainteresowany tematem, to poleciłbym też te tytuły:

   - Pola śmierci http://lubimyczytac.pl/ksiazka/95188/pola-smierci
   - Duchy. Korespondencje z Kambodży http://lubimyczytac.pl/ksiazka/272618/duchy-korespondencje-z-kambodzy
   - Powrót z piekła. Cztery lata w obozach Czerwonych Khmerów http://lubimyczytac.pl/ksiazka/24680/powrot-z-piekla-cztery-lata-w-obozach-czerwonych-khmerow

   W tej drugiej pozycji jest podobny motyw co we wspomnianej przeze mnie wcześniej książce. Wprawdzie też obwinia się trochę Amerykanów (i zapewne są podstawy do pewnej krytyki), to jednak na łamach tej pozycji autor dokonuje przede wszystkim swoistego rachunku sumienia za popieranie komunizmu, do czasu, kiedy wyszło na jaw, jak komunizm wygląda w praktyce.

   Nie wiem, czy jest jakaś książka o najsłynniejszym więzieniu w Kambodży (Tuol Sleng), https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuol_Sleng ale wystarczy przeczytać choćby kilka zdań na wiki o tym miejscu, by zdać sobie sprawę, jaką nienawiścią do własnego narodu odczuwali przywódcy Czerwonych Khmerów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roger_Casement: Przeciez Pol Pot to byl wspolpracownik CIA i sojusznik w walce z Wietnamem to czemu obwiniano o szkodzenie amerykanow? To Amerykanie go wspierali i wybielali jeszcze dluuugo po jego upadku kiedy bylo wiadomo wszystko o zbrodniach:

   Po utracie władzy Czerwoni Khmerzy wycofali się do dżungli w zachodniej części kraju. Licząca kilka tysięcy żołnierzy partyzantka Czerwonych Khmerów uzyskała poparcie Chin, Tajlandii i Stanów Zjednoczonych, które wspierając antywietnamski ruch partyzancki dążyły do osłabienia pozycji Wietnamu[21]. Korzystający z protekcji amerykańskiej Czerwoni Khmerowie tylko w 1980 roku otrzymali około 55 milionów dolarów pomocy. Dzięki amerykańskiej i tajlandzkiej protekcji cieszyli się także dostawami żywności ze Światowego Programu Żywnościowego[21]. Jednocześnie CIA prowadziła akcję propagandową mającą wybielić Czerwonych Khmerów. Jednym z jej przejawów była publikacja raportu, w którym przedstawiono pięciokrotnie zaniżoną liczbę ofiar reżimu Demokratycznej Kampuczy[21]. Sytuację ruchu jeszcze bardziej poprawiło uznanie ich (głosami państw zachodnich i ich sojuszników) za prawowitych przedstawicieli Kambodży w Organizacji Narodów Zjednoczonych[21].

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Pol_Pot

 •  

  pokaż komentarz

  @wojna_idei: W przypadku takiego nastawienia brytyjskiej delegacji do radzieckiego komunizmu, nietrudno zrozumieć, dlaczego kilka lat wcześniej na Zachodzie odbywało się podburzanie przez członków lokalnych partii komunistycznych do większego... pacyfizmu i niewspomagania zbrojnego "pańskiej" Polski, której niepodległość widać przegrywała w ich umysłach z wizją pochłonięcia jej przez mrowie spod znaku gwiazdy, sierpa i młota.

  pokaż spoiler Oraz dlaczego kilkanaście lat później na takim 'luzie' potraktowali zarówno rozdarcie "fashystowskiej" Polski przez III Rzeszę i ZSRR, jak i jej późniejsze włączenie (razem z większością Europy Środkowo - Wschodniej) do bloku wschodniego, gdzie przez prawie 50 lat wmuszano w nią pseudonaukowy, czerwony zabobon. ( ͡° ʖ̯ ͡°)


  pokaż spoiler A o tym, że potem ich dzieci, gdy sam przywódca ZSRR ujawnił niewygodną prawdę o "Wielkim Literacie i Sterniku Ludzkości" Stalinie, zaczęły wdzięczyć się do nieskażonych zbędnym człowieczeństwem oblicz Mao Zedonga i Che Guevary, szkoda strzępić ryja, cytując nietrzeźwego Proroka o stu nogach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: I tu wchodzi Jonathan Haidt:

   Ludzie inteligentni wcale nie są lepsi w bezstronnym poszukiwaniu prawdy, są po prostu lepsi w wynajdywaniu argumentów, które popierają ich uprzednie poglądy.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @wojna_idei: Trzeba tu też przypomnieć o tym, że hybrydowy w swej ideologii ruch nazistowski w Niemczech prawdziwie wybił się na popularności, gdy zaczęli go popierać nie tylko robotnicy, bankruci i rozgoryczeni porażką Cesarstwa Niemieckiego pierwszowojenni pruscy weterani, ale i niemiecka klasa średnia, część arystokracji, nauczycieli i profesorów uniwersyteckich.

   pokaż spoiler A więc ludzi niewątpliwie inteligentnych, oczytanych, światowych - i zarazem posiadających talent do propagandy rozsiewanej na wielu płaszczyznach. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Jak spojrzysz na (byłe już) kierownictwo ISIS to też masz lekarzy, inżynierów, dziennikarzy. Tego typu idee niestety zawsze łykają również ludzie inteligentni i wykształceni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: A może po prostu, rzeczywistość nie wyglądała do końca tak, jak przestawiane jest to w polskiej propagandzie. Może polscy panowie woleli być polskimi panami pod butem zaborców, niż gdyby Polska miała odzyskać niepodległość, a socjaliści w stylu Kościuszki i Piłsudskiego rozdali by chłopom ich ziemię, bo pod carem, czy królem było im równie dobrze dopóki chłopi musieli na nich harować. Może dlatego endecja tylko pierdzieliła o odzyskaniu niepodległości, a w rzeczywiści za największy problem uważała proletaryzacje i popularność socjalistów. Może gdyby Dmowski nie jeździł po świecie po to, żeby krytykować Piłsudskiego i jego antyrosyjskość, to ten świat patrzyłby na Polskę inaczej.

   Na szczęście przyszła rewolucja październikowa i skończyły się stare, "dobre" czasy dla polskich panów.

  •  

   pokaż komentarz

   Tego typu idee niestety zawsze łykają również ludzie inteligentni i wykształceni.

   @wojna_idei: skąd pomysł że kierownictwo wierzy w idee a nie wykorzystuje je pragmatycznie by pod daną ideą zgromadzić ludzi którzy się z nią będą utożsamiać i za nią walczyć dając siłę polityczną kierownictwu?
   Podejrzewam że wierzysz w idee i wierzysz, że świat się opiera na idei a nie na interesie wykorzystującym idee. Chcesz rządzić? Patrzysz na nastroje społeczne i głosisz idee na których możesz zbić kapitał polityczny. Kto zdrowy na umyśle jest w polityce dla idei? No może w radzie osiedla...

  •  

   pokaż komentarz

   @MateriaBarionowa: Jeśli jesteś lekarzem/inżynierem mieszkającym we Francji to masz znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze możliwości na zrobienie władzy i pieniędzy niż jechanie do dżihadystów w Syrii.

   I oczywiście masz rację, że opisane przez Ciebie przypadki jak najbardziej też się zdarzają, po prostu zaznaczam, że sam fakt bycia inteligentnym i wykształconym nie gwarantuje bycia na te ideologie odpornym.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli jesteś lekarzem/inżynierem mieszkającym we Francji to masz znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze możliwości na zrobienie władzy i pieniędzy niż jechanie do dżihadystów w Syrii.

   @wojna_idei: Jakie masz szanse włądzy i pieniedzy jako lekarz we francji? pare może parenaście tysiecy euro miesiecznie? to są pieniądze porównywalne z polityką? a wladza? żadna
   Zorganizowanie i dowodzenie w ISIS to "strzał życia" "okazja jedyna w życiu" na którym możesz zbudować szybką fortunę liczącą w milionach euro i układanie się polityczne z największymi graczami w regionie a nawet i na świecie w zamian za korzyści własne.

  •  

   pokaż komentarz

   @MateriaBarionowa BEZROBOTNY znalazł jeden prosty sposób na MILIONY EURO. Pracodawcy go NIENAWIDZĄ ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @wojna_idei: Nie zgadzam się z tą tezą. Inteligencja z definicji to umiejętność abstrakcyjnego myślenia. A to przekłada się na umiejętność analizowania informacji, przewidywanie przyszłych wydarzeń i konsekwencji swoich czynów. A to szalenie przekłada się właśnie na odnajdowanie prawdy. Jeśli jesteś inteligentny, to po prostu odnajdujesz "prawdziwszą prawdę" - no i jasne, lepiej układasz do niej argumenty, co mnie zmienia faktu, że prawdopodobniej masz więcej racji.

   To jest wg. mnie empirycznie szalenie łatwe do potwierdzenia:
   szczepionkowcy, komuniści, osoby głębokiej wiary itp, itd...

  •  

   pokaż komentarz

   To się opłacało, tak jak w przypadku niemców, więc to zrobili.

   @ojojvoj: Moment, moment. Co Niemcy zrobili, co nie było "hamerykańskim zabobonem", a się im 'opłacało'?

   pokaż spoiler Narodowy socjalizm? ( ͡° ͜ʖ ͡ლ)


   Rosja się rozwinęła, opłaciło się.

   A potem do władzy w "zabobonnej" Hameryce doszedł Reagan, pomajstrował trochę przy cenach ropy, wplątał jeszcze bardziej Sowietów w wojnę w Afganistanie... i nagle przestało się opłacać, a okres wzrostu się skończył! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Co się stało z gospodarką Rosji jak "zabobon" się skończył?

   W wyniku koniecznej transformacji i oderwania się od niej ponad 16 krajów, które wcześniej mogła sobie bezkarnie doić z wszystkiego, co miały... wydarzyła się (dla nich) ekonomiczna tragedia! ¯\_(ツ)_/¯

   Szybko chcieli wracać do "zabobonu", tylko dyktatora wsadzono żeby przypadkiem nie.

   Czyli nie wiedzą, że tak to się nie da. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   W ogóle przywoływanie współczesnej Rosji jako argumentu za hasłem "Komuno, wróć!" to jest jakieś... nieporozumienie! ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Bo ten postkomunistyczny kraj, gdzie obywatele mają taką sieczkę w głowie, że część chciałaby kanonizacji Stalina, część na nowo hajluje Hitlera, część chciałaby powrotu absolutystyczno - prawosławnego Imperium Rosyjskiego, a większość ponownego położenia niedźwiedziej łapy na swoich niepodległych sąsiadach (pomimo tego, że przez epidemię alkoholizmu i AIDS łapa ta im się mocno telepie), stanowi raczej przykład udanej inżynierii społecznej i prania mózgu, gdzie ci, którym dano wolność, chcą wrócić do czasów, gdzie im "było najlepiej", zamiast zadać sobie zasadnicze pytanie "za jaką cenę nam było najlepiej w całym ZSRR"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   pokaż komentarz

   A może po prostu, rzeczywistość nie wyglądała do końca tak, jak przestawiane jest to w polskiej propagandzie. Może polscy panowie woleli być polskimi panami pod butem zaborców

   @cyrkiel: "Polscy panowie" w większości połamali sobie zęby w 1795, 1832 i 1863 roku.
   Gdy polscy romantycy wzniecili żar rewolucyjny, ale zawiedli w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości, sztandar przejęli od nich odszlacheccy społecznicy, inteligencja i inni ludzie z romantyzmem w sercu, ale solidną, rozsądną "pracą u podstaw" jako metodą.

   pokaż spoiler I to oni w 1918 roku zwyciężyli... ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   Może dlatego endecja tylko pierdzieliła o odzyskaniu niepodległości, a w rzeczywiści za największy problem uważała proletaryzacje i popularność socjalistów. Może gdyby Dmowski nie jeździł po świecie po to, żeby krytykować Piłsudskiego i jego antyrosyjskość, to ten świat patrzyłby na Polskę inaczej.

   Piłsudski, Dmowski, Paderewski... w imię jednej sprawy każdy (w) swoją rzepkę skrobał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler Dmowskiemu można oczywiście zarzucić nadmierne nadstawianie się pod (jeszcze) "białą" Rosję, nieufność wobec działań Piłsudskiego i jego zaprzedanie pozytywistycznej myśli narodowej (((katolicyzmowi))), ale... tego, że na czas próby połączył swoje siły z Paderewskim i razem optowali za szerszymi granicami niezależnej Rzeczypospolitej, podczas gdy Marszałek próbował zapewnić je zbrojnie, zapominać mu nie warto. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   pokaż spoiler Piłsudski... pomimo tego, że nie zorientował się, że czerwona Rosja stanowi jeszcze większe zagrożenie dla Polski, niż jej stara, "biała" wersja i późniejszego demontażu polskiej demokracji, zastąpionej jego quasi-autorytaryzmem, który nie przetrwał próby czasu i oręża... on wszakże zjednoczył wokół siebie liczne ośrodki polskiej władzy, on bił czerwieńsze on niego samego "k###y i złodziei", które próbowały ją zagasić... i to on 'przyklepał' to, co na konferencjach pokojowych zagwarantowali Dmowski i Paderewski... plus nieco więcej terenów na Wschodzie!
   Obok Daszyńskiego, (do czasu) jeden z najskuteczniejszych socjalistów narodowych - a to się ceni!


   pokaż spoiler O Paderewskim głównie w superlatywach... za dyplomację i zainspirowanie jednego z najskuteczniejszych (i wygranych!) powstań narodowych... którego dziś z niewiadomych powodów przyjęło się hucznie nie świętować. ( ͡° ʖ̯ ͡°)


   Na szczęście przyszła rewolucja październikowa i skończyły się stare, "dobre" czasy dla polskich panów.

   Tak właściwie, to wtedy "stare, dobre czasy" skończyły się dla wszystkich w jej zasięgu... w późniejszym okresie nawet dla opływającego w dostatki kierownictwa Partii!

   pokaż spoiler Biorąc pod uwagę to, że przez wygraną rewolucję Lenina i wykopanie z ojczyzny zwolenników Denikina i Kiereńskiego Eurazję nawiedziły takie straszliwe plagi, jak radziecki komunizm (w różnych wariantach, ale o jednym, betonowym posmaku), chiński maoizm i niemiecki nazizm... ja bym się tak tak z tego "Czerwonego Października" nie cieszył! ( ͡º ͜ʖ͡º)


   gdyby Polska miała odzyskać niepodległość, a socjaliści w stylu Kościuszki i Piłsudskiego rozdali by chłopom ich ziemię

   XDDD

   Tadeusz Kościuszko może i był porządnym i prawym generałem amerykańsko - polskim, dyktatorem powstania, republikaninem i masonem... ale nie sądzę, żeby jego działania motywował jakiś kuriozalny marksistowski socjalizm... istniejący przed samym Marksem! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Dla Dmowskiego ważniejsza była walka z "lewactwem" niż niepodległość. Czym innym jest bycie przeciwko powstaniu, które może się nie udać, a czym innym jeżdżenie po świecie w celu dyskredytowania przeciwnika politycznego, bo Dmowski bardziej od tego, że powstanie się nie uda, bał się tego, że się uda pod przewodnictwem socjalistów. Właściwie można to uznać za zdradę. Nikt nie zapomina mu jego zasług, ale to nie tyle była współpraca co konkurencja.

   Moim zdaniem nie powinno dziwić, że Zachód traktował (i traktuje nadal) nas jak jakieś gównopaństwo w Afryce. W dwudziestoleciu międzywojennym zdewastowane Niemcy zbudowały potęgę gospodarczą i militarną, tak samo Rosja, a w Polsce ciągle była tylko ta sama wojenka polsko-polska, morderstwo Narutowicza, getta ławkowe, obóz w Berezie, przemówienia Becka, itd., a na koniec jeszcze to idiotyczne powstanie (które z niewiadomych powodów przyjęło się dziś hucznie świętować). Warto spróbować spojrzeć na to wszystko z punktu widzenia Zachodu i nie dziwić się, że traktują nas jak trzeci świat, skoro tak się zachowujemy (również dzisiaj) i dlatego nikogo nie bolało rozdarcie Polski, ani oddanie nas pod but ZSRR.

   Kościuszko to był radykalny lewak i to nie tylko jak na swoje czasy. Kościuszko nie musiał czytać dzieł zabranych Marksa, bo osobiście brał udział w obalaniu starego porządku w USA i we Francji. W USA i Francji wyszło to lepiej, a w Polsce mieliśmy sarmatów. Wojna o niepodległość USA, Rewolucja Francuska i Insurekcja Kościuszkowska to były przejawy tego samego zjawiska, które doprowadziło do Rewolucji Październikowej i ostatecznie do realnego upadku monarchii i poddaństwa w nowoczesnym świecie.

 •  
  pretorus

  +31

  pokaż komentarz

  Tzw "pozyteczni idioci" z zachodu. Niby elita inteligencji a tak łatwo dawali się robić w balona.

 •  

  pokaż komentarz

  @wojna_idei to bardzo zajebisy kanał na youtubach.