•  

  pokaż komentarz

  Program Macierewicza przebiega zgodnie z planem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: wykonał plan Rosjan unieszkodliwiając nasze siły zbrojne na długie lata.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: To on zapoczątkował rozbrajanie Polskiej armii

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: @przeciwko78: A co konkretnie jest tym rozbrajaniem

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Kolejne uwalone przetargi, głownie chodzi o helikoptery

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny kolejne ? A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Pry pyr pyr helikoptry już lecą.

   źródło: comment_GVgzid646BSm0pQxlowjpH36pi9B2oAj,w400.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Bluecard88: BMS, KRUK,wszystkie BSL-e, Systemy dowodzenia , Czapla, Miecznik. Starczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: po za tym udało się rozformować wojska pancerne, wywalić masę generałów czy odciąć wojsko od inwestycji pakując miliardy w najmniej potrzebny WOT.
   @Bluecard88:
   Ujawnione powiązania Macierewicza a także parasol ochronny jaki miał za komuny nie mogą być przypadkiem.
   Delegalizacja akt WSI, atak na polskich żołnierzy z Nangar, próba storpedowania produkcji rosomaka, motyw jest zawsze ten sam.

  •  

   pokaż komentarz

   pakując miliardy w najmniej potrzebny WOT.

   @przeciwko78: WOT jest po prostu substytutem realnego zapotrzebowania armii na obsadzenie etatów na wschodniej flance w Polsce. 4 temu gdy pracowałem przy jednostce wojskowej po cywilnemu, to po cichu się mówiło, że brakuje ponad 20 tys. etatów na wschodzie Polski, aby zapewnić realną obronę terytorialną przed agresją. W efekcie zamiast zatrudnić "profesjonalnych" żołnierzy zawodowych, pozwolono pobawić się cywilom w weekendową armię, co znacznie obniżyło koszta etatowe armii, bo cywile biegają za 1/4 wypłaty żołnierza zawodowego, a potencjał bojowy praktycznie ten sam jeśli chodzi o chowanie się w okopach i walenie z broni automatycznej do wszystkiego co się rusza po drugiej linii frontu.

   rozformować wojska pancerne
   Nic nie rozformowano. Na początku byłem przeciwnikiem rozbicia czarnej dywizji. Jednak potem gdy się okazało, że w ich miejsce wejdą brygady pancerne z USA, to wszystko nabrało sensu. W efekcie część 11 dywizji poszła na wschód. Po prostu brakło miejsc w garażach dla amerykańskiego sprzętu.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Nie kłam. Kasy na okręty nie ma, zresztą MW sama nie wie czego chce. BSM i systemy dowodzenia są kupowane. Kruk jest na końcu naszych potrzeb, a przetarg na śmigłowce wielozadaniowe uwalono podczas negocjacji offsetowych i z powodu braku elastyczności Francuzów, o czym świadczy brak jakichkolwiek działań procesowych względem Polski. Co do BSL to kolejny raz betonowy Instytut Uzbrojenia nie wie czego chce.

   I tak wygląda niszczenie armii przez Macierewicza, według ruskich trolli.

   W tym samym czasie podpisano Wisłę, Grota, Pilicę, Kraby, Raki, modernizowane są Leopardy, zamówiono kolejne Kormorany oraz powołano nowy rodzaj sił zbrojnych, by odtworzyć zanikające rezerwy - WOT.

   Problem z Macierewiczem był taki, że chciał włączyć do modernizacji SZ RP polski przemysł zbrojeniowy, który niestety został rozłożony przez Tuska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: jakie cywilne zadania przejął WOT, który "pracuje" w niektóre weekendy?
   Gdzie i na czym ćwiczą pancerniacy przeniesieni wbrew generalicji na wschód, pod zasięg ruskich rakiet?
   Możesz podać link o tym braku miejsc w Żaganiu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztejer: Kasa jest, co roku idzie mld zł na okręty.

   BSM i systemy dowodzenia są kupowane Cytowany tekst...

   Jak juz to BMS, a skoro są kupowane, to kiedy był ostatni kontrakt. Przypomniesz nam, bo ten dla rosomaków padł w 2016 r.

   a przetarg na śmigłowce wielozadaniowe uwalono podczas negocjacji offsetowych i z powodu braku elastyczności Francuzów Cytowany tekst...

   Szkoda, ze ten słynny przeciek z ministerstwa tego nie potwierdza, a pokazuje, że ministerstwo celowo sabotowało negocjacje.

   W tym samym czasie podpisano Wisłę, Grota, Pilicę, Kraby, Raki, modernizowane są Leopardy, zamówiono kolejne Kormorany oraz powołano nowy rodzaj sił zbrojnych, by odtworzyć zanikające rezerwy - WOT. Cytowany tekst...

   Wisły nie klepną Macierewicz, a jesli dla ciebie to sukces, to gratuluje. Marne 10 mld za baterie, gdy inni kupują za max 3-3,5 mld zł.

   A co do reszty programów , to coś słabo, ze taki , wielki patriota musiał się podpierac programami poprzedników.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: No dobra, to załóżmy, że z Białorusi anektują przesmyk. Co mogą zrobić terytorialsi? Albo zielone ludziki przejmują cichaczem drogi i na zasadzie "no i co nam teraz zrobicie?" albo centralnie nie będą się pitolić i zajmą regularnym wojskiem. Co mogliby w takim razie uczynić chłopaki z WOT-u? Przeciez nie są w stanie atakować wroga, a bronić się w okopach nie będa - no chyba, że że się już teraz tam okopią i będą przez miesiące czy lata czekać na ruskich

  •  

   pokaż komentarz

   jakie cywilne zadania przejął WOT, który "pracuje" w niektóre weekendy?

   @przeciwko78: Nie rozchodzi się o cywilne zadania, a wyszkolenie. Żołnierz biegający po poligonie z bronią automatyczną niczym się nie różni od cywila biegającego z bronią automatyczną. Najbardziej istotne jest wykonywanie rozkazów. W efekcie niech żołnierze zawodowi zajmą się obsługą skomplikowanego sprzętu wartego setki tys. jak nie mln. a mięso armatnie niech dala biega na weekendy, bo takie w armii też jest potrzebne.

   Gdzie i na czym ćwiczą pancerniacy przeniesieni wbrew generalicji na wschód, pod zasięg ruskich rakiet?
   @przeciwko78: Na poligonach, na leopardach przeniesionych wraz z nimi do jednostek do wesołej.

   Możesz podać link o tym braku miejsc w Żaganiu?
   @przeciwko78: Nie dostaniesz. Wychowałem się w miejscowości w której stacjonują amerykanie. Regularnie tam przyjeżdżam do rodziców. Obecnie amerykanie przenoszą bazę nieco dalej i finansują sobie wszystko od podstaw (albo Polska finansuje jeśli chodzi o samą infrastrukturę, zwał jak zwał).

  •  

   pokaż komentarz

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: To, co wyszło w grach wojennych z 2016, zgina heroiczna, lecz bezsensowna śmiercią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: WOT w tym roku kosztował 1/6 kosztów pensji WL, przy maksymalnym obsadzeniu stanowisk 57 tys OT, w tym 10 tys zawodowców, bedzie kosztowało 2 mld zł na same pensje, a 45 tys WL 3,1 mld. Wychodzi bardzo tanio.

  •  

   pokaż komentarz

   Co mogą zrobić terytorialsi? Albo zielone ludziki przejmują cichaczem drogi i na zasadzie "no i co nam teraz zrobicie?" albo centralnie nie będą się pitolić i zajmą regularnym wojskiem. Co mogliby w takim razie uczynić chłopaki z WOT-u? Przeciez nie są w stanie atakować wroga, a bronić się w okopach nie będa - no chyba, że że się już teraz tam okopią i będą przez miesiące czy lata czekać na ruskich

   @mlotek_to_uniwersalna_odpowiedz: Nie rozchodzi się o to co mogą, a samą umiejętność obsługi broni. Żołnierze zawodowi i ich pensje to spory kawałek budżetu MON (kiedyś oszacowałem, że może to być nawet więcej niż połowa rocznego budżetu) i w efekcie zatrudnienie kolejnych zawodowych spowoduje to, że zabraknie w budżecie pieniędzy na modernizację, co zresztą już widać po przerwanych przetargach i zamiataniu problemu pod dywan z zakupem nowego sprzętu na kolejne lata. W efekcie obecnie odbywa się modernizacja, ale toczy się ona znacznie wolniej niż w przypadku zanim doszło do pomysłów powstania WOT. Nie wiem nawet co pomyśleć o powstaniu WOT, ale jeśli ludzie sami się do tego zgłaszają, mają ochotę samorozwoju i nie gardzą pieniędzmi za zabawę w wojsko i chcą się szkolić, to i tak są o wiele lepszym potencjałem na mięso armatnie, jak pierwszy lepszy cywil, który dostanie powołanie do wojska w razie godziny W.
   @h225m: W efekcie z jednej strony WOT jest kiepskim pomysłem, ale biorąc pod uwagę same koszty, to jednak są tańszą alternatywą wyszkolonej siły zmilitaryzowanej, o większym potencjale bojowym jak cywile, ktorzy przejdą szkolenie ale będzie one znacznie bardziej okrojone, jak te które otrzyma WOT przez te kilka lat funkcjonowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: Jest kiepskim i to jak, 20 tys nowych etatów to extra 1,5 mld zł i mamy pełne obsady w brygadach na wschodzie, a tam mamy drogie OT z zerową wartoscia po za działaniami wartowniczymi i pomocniczymy, a brygady 20 km od rosyjskiej granicy nadal mają 15 % stanów.

  •  

   pokaż komentarz

   w tym 10 tys zawodowców

   @h225m: W efekcie to oni podbijają koszty.

   45 tys WL 3,1 mld.
   @h225m: Z tego co wiem, koszty pensyjne niecało 100 tys. armii polskiej łącznie z obsługą emerytur, to około 15~18 mld. złotych. Nie robiłem wyliczeń na ten rok, ale przy załozeniu, że MON ma budżet około 30 mld złotych, to na pensje i emerytury szło bodajże 3/5 do 2/3 budżetu MON

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla:Teraz jest ich 2 tyś, a mimo to płacimy na pensje ponad 550 mln zł i lepiej nie bawić się w półśrodki.
   Na same pensje w WL idzie 3,1 mld zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: myślałem że żołnierz od cywila czymś się jednak różni.
   Fantastyczne rzeczy opowiadasz:)

  •  

   pokaż komentarz

   myślałem że żołnierz od cywila czymś się jednak różni.

   @przeciwko78: Czym się niby różni? To, że 19 letni gówniarz wejdzie w mundur i zacznie biegać po poligonie z bronią czynni z niego żołnierza? Czy może raczej suma doświadczeń faktycznie zdobytych na treningach, szkoleniach, wyjazdach zagranicznych, które powodują to, że nabiera odruchów warunkowych, które pozwalają mu przetrwać czyni z niego jednostkę bardziej przydatną od cywila? W efekcie to zawsze miałem za złe poprzednim rządom powiązanymi z PO, że nie wykorzystali potencjału żołnierzy biorących udział w misjach zagranicznych i wyrzucali szeregowych przed ich 15 latami służby w WP. W ostateczności WOT jest jednostką lepiej wyszkoloną niż cywile, ale gorzej niż zawodowi. Tak czy siak ich potencjał bycia mięsem armatnim jest o wiele mniejszy, jak u cywili po szybkim przeszkoleniu.

   Fantastyczne rzeczy opowiadasz:)
   @przeciwko78: Nie muszę ci uwiarygadniać informacji o Żaganiu. Będąc wychowanym w zmilitaryzowanej miejscowości od jej początku pojawienia się na mapach Polski (zawodu rodziców się nie wybiera), mam masę znajomych pracujących w wojsku i w efekcie czasem można usłyszeć od nich ciekawe rzeczy, które nie przejdą do mediów. Natomiast każdy może zasięgnąć takich informacji, jak odpowiednio się zakręci w towarzystwie.
   @h225m: Zawsze mi się wydawało, że struktura wydatków na WL jest proporcjonalnie wyższa, niż w innych rodzajach sił. W efekcie w MON problemem nie jest to, czy rządzi nimi Macierewicz, Błaszczak, Klich czy Siemoniak. Problemem samego MON jest to, że decyzję o pewnych rzeczach podejmują na ministerialnych posadkach osoby, które nie potrafią liczyć i zarządzać pieniędzmi. Jednakże jeśli porównać Polski budżet (i te 2% PKB, za które amerykanie nas chwalą) to się on okaże być śmiesznie mały w porównaniu do budżetu Niemiec (chyba ~1,7% PKB, za które amerykanie ich gnoją), gdzie w wartościach nominalnych Niemcy wciąż mają kilka razy większy budżet niż Polska. Trzeba być naprawdę dobrym "menedżerem" aby z tak małych środków podjąć decyzję o odpowiednich priorytetach dla armii, a cywilne rządy nad wojskiem zmieniające się z każdym rządem (Co 4 lata po każdych wyborach i co ~2 lata w obecnym rządzie) nie sprzyjają ciągłości projektów.
   Niestety wojsko, które jest "projektem" długofalowym cierpi na roszadę priorytetów i w efekcie jest co jest. Pudrowanie ropiejącego trupa. Jestem przeciwnikiem podnoszonych głosów, że wojsko za rządów PiS zostało zdemilitaryzowane, rozbrojone i rozformowane biorąc pod uwagę, że sporo decyzji zostało podjętych przez sam fakt tego, że amerykanie mieli mieć rotacyjne bazy w Polsce. Natomiast osobiście wiem, że decyzje polityczne podejmowane co do armii nie są tymi najgorszymi z szerokiego spektrum wyborów, ale na pewno nie są też najlepsze. Obserwując zmiany i ich tempo jakie zachodzą w Polskiej armii, to rzekłbym, że są to decyzje po prostu przeciętne.
   Obecnie zostało wybranych kilka dróg rozwoju dla wojska, a w przypadku gdy któraś zawiedzie, to kolejny minister czy kolejny rząd po prostu ją uwali i wprowadzi kolejną cudowną receptę na uzdrowienie wojska. Gdzie najprostszą receptą byłoby po prostu faktyczne oddanie planowania potrzeb dla armii przez samych wojskowych, gdzie powinno się skupić na wojskach lądowych z racji naszego położenia i w drugiej kolejności na wojskach powietrznych z racji tego, że w XXI wieku istotne jest wypracowanie przewagi na powietrzu i faktyczne zaplanowanie długotrwałych procesów na długie lata, jak nie dekady przez wszystkie opcje partyjne ponad podziałami, gdzie rola ministra sprowadzałaby się tylko, do podpisywania przetargów już zaplanowanych, podpisywania się pod odebranymi przetargami i pilnowaniu tego, aby budżet dla odpowiednich jednostek wojskowych i obiektów badawczych i zbrojeniówki dopiął się tak jak powinien.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: Już w średniowieczu wpadli na to, że zaciężne wojsko zawodowe jest lepsze/wydajniejsze/cholera wie, czy tańsze w tamtych czasach, jak chłop się nie liczył.
   Raczej watpię, żeby w teoretycznie 38 milionowym kraju (gdzie kilka milionów w wieku poborowym wyjechało i będzie miało wywalone na ew wojnę, jak to aktualnie maja Ukraińcy) to byłby dobry pomysł wysyłać WOT-owych januszów na pierwszą linię na pewną śmierć. To juz nie te czasy. Teraz jest tragedia, jak kilkudziesięciu wojskowych zginie, niszczy się przecież bardziej potencjał wojskowy. A tego WOT nie jest w stanie zrobić, bo nie mają ani przeszkolenia, ani broni. A mięso armatnie już wyszło z mody, nawet ruscy się nie chwalą, ile ich zginęło w Donbasie czy w grupie Wagnera. Nie stać nas na tracenie ludzi, a żeby się bronić przed napaścią, to potrzebny jest sprzęt i zawodowi żołnierze. Zamiast na to, kasa poszła na WOT. Dla zawodowców z tych wszystkich Caracali, okretów podwodnych, Krabów itd zostało kasy na pomalowanie starych hełmów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: Po cieciach Klicha i Siemoniak widać było, że jednak trochę potrafią liczyć, nawet szkoda, ze nie zrobili ciec do bulu i do likwidacji by poszły dwie brygady aeromobilne czy garnizony w suwałkach czy pruszczu. To nowa ekipa wprowadziła nowe foramcje i tworzy nowe garnizony, a nasz stac na max 9-10 brygad.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4
   Wywalił najlepszych fachowców od przetargów bo nie byli wyznawcami kultu smoleńskiego i zwolennikami dobrej zmiany. Zrobił czystki w wojsku jakich nie było po 89. nie pod klucz kompetencji czy korupcji lecz pod swoją paranoiczną wizję spisku I zdrady wsadzajac niekompetentnych misiewiczów i partyjniaków.

   Na podobnej zasadzie uwalil Caracale. Dzisiaj wojsko ma problemy z przetargami na drobiazgi jak autobusy dla wojska czy saperki dla piechoty. Gdy poszukasz i przeczytasz o przetargu na te saperki to zrozumiesz jacy niekompetentni idioci pracują w wojsku.

   Chciałbym też zauważyć, że takie sukcesy jak system patriot to w zasadzie efekt długiej pracy poprzedniej ekipy, które Macierewicz na szczęście nie uwalił a pociągną do końca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: No, i tu się zgadzam. Koszmarnym nieporozumieniem jest np ta teoretycznie korweta. Tyle lat, tyle kasy i w zasadzie po nic. Nie mamy floty, w której by ten okręt mógł być w czymś pomocny. A jak jednak wybuchłby konflikt, to jak to w tych grach wojennych wyliczyli, za 40 sekund by było po wszystkiemu (po ataku z Kaliningradu)

  •  
   a...o

   -15

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: chyba mówisz o siemoniaku, to przecież on rozbroił polską armię, tak, że nawet służby wartowniczej nie była w stanie sprawować - czy wy na prawdę macie tak krótką pamięć, niekupienie gównianych helikopterów z francji, do tego awaryjnych i za drogich, nie będących w zadnym razie priorytetem zakupowym ciężko nazwać rozbrojeniem, możesz to krytykować, ale używaj słów zgodnie z ich znaczeniem. Podobnie z zakupionymi przez PO leopardami starymi do modernizacji, łaczny koszt zakupu + modernizacji to cena nowych czołgów najnowszej generacji, do tego niemcy blokują nam dostęp do części zamiennych więc leopardy są nie do użycia w razie prawdziwego konfliktu, no ale dla leminga wychodzi, że PO uzbroiło polskie wojsko.

  •  
   a...o

   -17

   pokaż komentarz

   Sepzpietryny

   @ediz4: nic , ale półgłówkom z wykopu nie wytłumaczysz, po prostu macierewicz jest bardziej medialny niż siemoniak, więc wszystko na niego zrzucają,a to przecież siemoniak rozbroił polską armię, choć samemu macierewiczowi ciężko zarzucić brak działań, większość ludzi nie ma nawet pojecia ile lat mija od decyzji o zakupie do jego realizacji i jak takie zakupy narażone s ana bład i korupcję. Plan macierewicza nie był zły, a to o co mżna się og czepiać, choć nie wiem na ile to jego wina to to, że nie udazło się uzyskac od USA spodziewanego transferu technologii, ale to bardziej efekt stosunku USA do podrzędnego kraju, bo nie wiem co wiecej macierewicz mogl w tej sprawie zrobic, napewno "łaska" by nie pomogła

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: fejk o psujących się caracalach był tutaj wielokrotnie prostowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: no to luzik, skoro to macierewicz zapoczatkowal rozbrajanue, to mamy ledwo dwa lata w placy. Tyle co nic. Co za dzban.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Widziałeś kiedykolwiek antoniego, kaczora lub innego z pisu w rosjii lub ściskającego sie z carem władimirem?? Nie, to stul pysk z tą durną propagandą.W dupie byłeś gówno wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Wytłumacz, na h!! polskiej armii 50 ciężkich niezdolnych do niczego helikopterów jakie chciał nam zaserwować rząd peło?? NIKT ich nie chce, ale nasi załatwili...

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Przecież tu chodzi o to że Macierewicz dogadał się z Amerykanami na blackhawki , i dlatego airbus się wycofuje
   Nikt nie startuje w przetargu jak wie że go nie wygra

  •  

   pokaż komentarz

   kolejne ? A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

   @Bluecard88: Kupił Autosan, stale ustawia im przetargi, a oni rezygnują bo nie umieją w autobusy i nie mają technologii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   kolejne ? A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

   @Bluecard88: Uchwalona w 15 września 2017 ustawa o modernizacji sił zbrojnych zakłada zmniejszenie liczby zawodowych żołnierzy ze 150 tys. do 130 tys. etatów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Gość który tworzył Komitet Obrony Robotników i dokuczał ruskim na pewno nie działa w ich interesie
   tu chodzi o budowę FortTrump dlatego kupują wszystko co amerykańskie a żabojady i wp mają ból dupy

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztejer: ciezko mowic ze przemysl zbrojeniowy zostal rozlozony przez Tuska jak od lat nie ma pieniedzy dla naukowcow na badania. Nowoczesny sprzet wojskowy nie bierze sie z samego faktu posiadania kiepskich zakladow wojskowych.

  •  

   pokaż komentarz

   potencjał bojowy praktycznie ten sam jeśli chodzi o chowanie się w okopach i walenie z broni automatycznej do wszystkiego co się rusza po drugiej linii frontu.

   @Tatiagla: Różnica jest taka że wyszkolony żołnierz ma pewne morale i dyscypline. WOT będzie uciekać na widok Ruskiej flagi. W Syrii była pokazana taka cywilina milicja za psi ch!? xD Jak tylko wiedzieli flagi ISIS to uciekali w pustynie gdzie byli bez szans. Z WOTem będzie tak samo. Zbieranina kiepsko uzbrojonego chłopstwa wsadzona w okopy z nadzieją że utrzymają cokolwiek.

   Trzeba być niezłym odrealnionym dzbanem który nie śledzi żadnego konfliktu wojennego żeby zrównać CYWIL Z KARABINEM NICZYM SIĘ NIE RÓŻNI OD ZAWODOWEGO ŻOŁNIERZA xD No faktycznie bo morale i dyscyplina to nie są czynniki właściwie najbardziej kluczowe w CQB czy dowolnej innej walce xD W ogóle w człowieku nie ma instyntku zachowawczego który każe sp%@$$@#ać jak się znajduje w zagrożeniu xD Po co nam armia skoro można uzborić brzuchatych januszy xD

  •  

   pokaż komentarz

   Zbieranina kiepsko uzbrojonego chłopstwa wsadzona w okopy z nadzieją że utrzymają cokolwiek.

   @KochanekAdmina: Z tego co się orientuję, to jest sporo byłych żolnierzy zawodowych, którym nie przedłużono kontraktu i traktują to jako odskocznię.

   W Syrii była pokazana taka cywilina milicja za psi chuj
   @KochanekAdmina: Myślę, że araby w tej kwestii mają inne podejście, niż europa. Tam to nawet wojska są za psi chuj, skoro pastuchy z ISIS z łatwością przejmowały nowy amerykański sprzęt od wojsk Irackich.

  •  

   pokaż komentarz

   kolejne ? A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

   @Bluecard88: A helikoptery to mało? Już samo zawalenie helikopterów go dyskwalifikuje. Obietnice składane przy zerwaniu rozmów z Francuzami dyskwalifikują go powtórnie i kompromitują. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   kolejne ? A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

   @Bluecard88: przepraszam zapomniałem jeszcze o tym:
   Wyrzucanie generałów takich którzy są prawdziwymi wojskowymi posiadającymi własne zdanie i mogącymi w razie czego decydować i mającymi na tyle honoru, że z reguły sami odchodzą, a promowanie chorągiewek.
   Ośmieszanie instytucji MON na arenie międzynarodowej ale również lokalnej, za pomocą wielu historii z udziałem swoich seks-pomocników.

  •  

   pokaż komentarz

   @Banita77: ktoś tu widzę kupił antyrosyjską pozę Macierewicza. Niestety jego działania mają skutki antypolskie.
   @bolekone: historia Macierewicza jest bardziej skomplikowana, można wręcz uznać, że korzystał z parasola ochronnego esbecji.
   Faktom ujawnionym przez Piątka trudno zaprzeczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Chcesz powiedzieć, że siła naszych sił zbrojnych zależy od kilku śmigłowców? Zabawny jesteś, musisz być jeszcze dzieckiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bluecard88: np zmechanizowana jednostke przeniosl pod warszawe, ale tylko sprzet bez obslugi. Moze samo przeniesienie jednostki mialo jakis strategiczny sens, ale nie ma sensu przenosic sprzetu bez obslugi, bo jest on po prostu niezdatny do uzycia przez pewien czas, az ktos sie nauczy go obslugiwac (jesli wogole, skoro nie ma od kogo sie uczyc)

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: Macierewicz był słabym ministrem ale to co tutaj wypisują to tylko śmieszna wojenka polityczna. Zapytaj ich o Klicha czy Siemoniaka to dostaną orgazmu. Merytoryki ludzi związanych z wojskowością tu nie ma żadnej.
   https://www.defence24.pl/mon-buduje-obrone-terytorialna-watpliwosci-i-pytania-opinia
   Ludzie związani z wojskowością popierają ten pomysł a klakierzy z wykopu którzy znają się na wszystkim napieprzają na niego bo formacja powstała za PiS-u

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: wot niczego nie rozwiazuje, jak malo przydatne sa oddzialy zaciezne pokazala wojna na ukrainie. Tam gdzie placowki bronili komandosi, to kwestia oddania/nieoddania to byla kwestia polityczna, natomiast tam gdzie walczyli ci z pospolitego ruszenia, to do czasu do kiedy nie wkraczali komandosi jakos sobie dawali rade, ale jak przychodzili wachowcy, to nie bylo zmiluj. WOT to pomylka.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba być niezłym odrealnionym dzbanem który nie śledzi żadnego konfliktu wojennego żeby zrównać CYWIL Z KARABINEM NICZYM SIĘ NIE RÓŻNI OD ZAWODOWEGO ŻOŁNIERZA xD No faktycznie bo morale i dyscyplina to nie są czynniki właściwie najbardziej kluczowe w CQB czy dowolnej innej walce xD W ogóle w człowieku nie ma instyntku zachowawczego który każe sp#$#@!%ać jak się znajduje w zagrożeniu xD Po co nam armia skoro można uzborić brzuchatych januszy xD

   @KochanekAdmina: Trzeba być właśnie odrealnionym dzbanem żeby twierdzić że losowy wojak z piechoty pierdzący w stołek w jednostce gdzieś na zadupiu jest jakimś wielkim husarzem. Ty chyba nie masz pojęcia co się robi w jednostkach a morale nie buduje się pierdząc w stołek. Większe morale mogą posiadać właśnie WOT-owcy robiący to dla idei (bo do śmieszne 500 zł to żadna rekompensata) w przeciwieństwie od jakiegoś Janka co poszedł do wojska na starszego bo roboty nie było. Zrozum że oprócz specjalistów do obsługi konkretnego sprzętu w każdym wojsku jest zwykła piechota czy nawet tacy kierowcy których służba wiele się nie różni od etatowego kierowcy dostawczaka.
   Już nie mówię o tym że każda jednostka ma coś takiego jak ukompletowanie i w razie wojny zostaje uzupełniona - kim? rezerwistami czyli ludźmi oderwanymi z cywilnych zajęć. I takie jednostki idą do walki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Holesmaker: niczego takiego nie chcę powiedzieć. Odnoś się do tego co naprawdę napisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztejer: masz racje, Antoni chcial podniesc pgz dzieki xapewne nie tylko polskiej armii. Dupa jednak jako agent marta sadu go rozwalil, a dali slugusa i miernote blaszczaka. Ten jezdzi sobie za nasza kase do usa by placic obcym fabrykom i ludziom. A nie naszym. Chyba najgorszy minister.

   źródło: 1449182411_lvg6ta_600.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: wcale nie. Propaganda belwederu i dupopisu (dupa+dlugopis)dziala.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherusek: wspaniale podniósł PGZ, samych fachowców zatrudnił i w ogóle :)
   No działa propaganda, ty np. wierzysz w antyrosyjską pozę Macierewicza.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: co zrobil blaszczak? Podpisal kontrakt z pgz na cos? Na polskie pistolety? Taki przykład. Nie? To nie bron go. No chyba ze sam jestes ten dzban blaszcak.

  •  

   pokaż komentarz

   @cherusek: no bez jaj, Błaszczak jest ograniczony umysłowo, wywalił jedynie nominatów Macierewicza. Nie bardzo rozumiem czemu miałbym go bronić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Do czasu, jak z Grotem będzie musiał się zmierzyć z nacierającym przeciwnikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: no, juz lepiej. Wielu uwaza ze Błaszczak to ktos znacznie lepszy niz antek. Facet jest jak piszesz. Nareszcie na plus kolego. 78? Rok urodzenia? Tez czwarty krzyzyk zaczynasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lucjusz91: Wielozadaniowy (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   A oprócz helikopterów to co jeszcze konkretnie ?

   @Bluecard88: nawet autobusy...

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Ten sam co lansował dziadka z wermachtu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla Po akcji abw z neonazistami zastanawiam się co jeszcze się dzieje a jest dooracowane i ukryte perfekcyjnie .

  •  

   pokaż komentarz

   @Sztejer Chcieli dać do sprzętu wojskowego rolnicze części do tego doszło za tyska.

  •  

   pokaż komentarz

   @atero: nowy leo to 19 mln euro, a zakup i moderks to od 5 do 7 i coś ws wartowni się zmieniło, bo mój kumpel nadal pilnuje jednostek w Wawie

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: bo lekka piechota wroga to ma dzidy laserowe

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: od kiedy Ukraina ma wojska obrony terytorialnej?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: a kto w rosji bedzie wysyłał do ataku lekką piechotę, co najwyzej rosgwardia bedzie zajmować sie zapleczem, tylko ona ma btry, a nasza jelcze

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Co Ty znowu coś bredzisz o wysyłaniu do ataku. JPRDL. Weź zapytaj wojskowych, specjalistów a nie tworzysz jakieś wizje

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: W artykule chodzi o 4 śmigłowce, a ty napisałeś..."wykonał plan Rosjan unieszkodliwiając nasze siły zbrojne na długie lata", więc wyraźnie wynika z twojej wypowiedzi, że te 4 śmigłowce w/g ciebie, były w stanie powstrzymać rosyjską armię. Napisz coś jeszcze, pośmiejemy się i będzie chociaż zabawnie, być może to ty masz problemy z pojmowaniem tego, co czytasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: przestan juz p!$?#!!ic jak potluczony, k!%@a jego mac!
   Jestes k!%@a wyjatkowo zenujacy.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78
   Macierewicz to podobno agent mosadu a nie ruskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: Jesteś dobrze poinformowany Wania.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: to brednie byłego szefs mon-u

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: A co za roznica jak nazwiesz rezerwistow powolanych jako mieso armatnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: chocby za gen Różańskim - Jako przykład wymienił decyzję ówczesnego ministra Antoniego Macierewicza, który zdecydował o przeniesieniu czołgów Leopard pod Warszawę.

   - Najnowocześniejsze czołgi pojechały w gołe pole. Do jednostki, gdzie nawet nie mieli jednego klucza do ich obsługi. Swoją decyzją Macierewicz pozbawił wartości bojowej trzy brygady za jednym zamachem - powiedział rozżalony.

   Mirosław Różański skrytykował też powołanie przez Macierewicza Wojsk Obrony Terytorialnej. - To nic więcej niż propagandowy chwyt ministra Macierewicza, bardziej fikcyjny twór niż realna siła bojowa - ocenił. Podkreślił jednak, że nie ocenia osób, które się zgłosiły. - Po prostu zostali oszukani. (...) Nie można wmawiać ludziom, że w 16 dni zrobi się z nich żołnierzy - dodał.
   Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24221281,general-rozanski-o-ministrach-w-rzadzie-pis-kiedy-patrzylem.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Bluecard88: sluszna uwaga, Macierewicz nic nie uwalil. Nawet pokusze sie o stwierdzenie, ze temat helikopterow to uratowal przed ponad dwukrotnym przeplaceniem. Slysze w niektorych komentarzach bardziej ryk swin odrywanych od koryta niz merytoryczna dyskusje... A nasze wojsko niewydolne nie bylo i sie poprostu nie zanosi, by sie to zmienilo. Nasze wojsko jest tylko cegielka w NATOwskiej obronie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Skoro nie rozróżniasz rezerwisty czyli np. mnie albo Ciebie od żołnierzy WOT-u którzy np. będą umieli obsługiwać ppk czy manpadsy to nie mamy o czym rozmawiać.

   to brednie byłego szefs mon-u

   @h225m: Cytuj do czego się odnosisz bo kompletnie nie wiem o czym mówisz.
   @ortalionowy: No jeden narzeka a cała masa popiera - link wyżej i inni generałowie.

   https://niezalezna.pl/233910-mocny-glos-w-obronie-zolnierzy-wot-gen-kukula-sa-na-doskonalej-drodze
   Dobrze się stało, że zbudowano Wojska Obrony Terytorialnej. Chwała PiS-owi za tę decyzję, ale ich rozwój nie idzie we właściwym kierunku – uważna gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i były wiceminister obrony....

   Co krytykują to konkretne koncepcje użycia a nie sam fakt ich powstania.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: podpisze sie pod tym. Wot jest dobra decyzja. Mamy ludzi nie wypalonych, pasjonatow i patriotow, ktorzy nie sa tam tylko dla kasy. Sa za polowe dodatku mieszkaniowego zwyklego zolnierza. Skoro zolnierz o tym dodatku nigdy nie wdpomni mowiac o wynagrodzeniach, przyjmijmy, ze trrytorialny jest... darmowy. A na bank nie rzadko umie wiecej.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartousz: Zgadza się. Nie będą to zawodowi ale też nie będzie to rezerwa. Jako wojska wsparcia/pomocnicze jak najbardziej się nadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: heh a to ciekawe

   „Zakładam, że formowanie WOT nie zakłóci programu modernizacji technicznej wojsk operacyjnych. Jeżeli będzie inaczej, popełnimy największy błąd strategiczny w naszej historii. Nie wykorzystamy historycznej szansy modernizacji armii, a wojska WOT nie obronią Polski” – ostrzega były dowódca Wojsk Lądowych RP. https://kulturaliberalna.pl/2016/08/16/waldemar-skrzypczak-wot-wojsko-operacyjne/# wywiad z 16 sierpnia 2016
   "Które z kluczowych programów modernizacyjnych udało się przez ostatnie dwa lata zrealizować?
   Żadnego programu modernizacyjnego, kluczowego dla funkcjonowania sił zbrojnych, niestety, nie zrealizowano. Mimo zapewnień, mimo stawianych co kwartał przez Macierewicza deklaracji. Nie ma ani jednej dobre rzeczy, jaką Macierewicz zrobił dla wojska. No, może poza podwyżkami dla żołnierzy. Dwa ostatnie lata pogłębiły tylko stan zapaści polskiej armii." https://opinie.wp.pl/gen-waldemar-skrzypczak-polska-nie-jest-w-stanie-obronic-sie-przed-najezdzcami-6207599865820801a wywiad z 10-01-2018

  •  

   pokaż komentarz

   @ortalionowy: Co to ma wspólnego? Koszt WOT-u nie wpływa na modernizację techniczną bo to koszty zupełnie innej wielkości.

   Roczny koszt osobowy utrzymania żołnierza OT jest ponad 6 razy niższy niż żołnierza zawodowego....
   No chyba że Skrzypczak sądził że to będą darmowi żołnierze którzy sami sobie broń kupią ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: wiesz, mam wsrod znajomych osobe, ktora zglosila sie i jest w WOT... na cwiczeniach najwiecej czasu zabiera tam logistyka, czyli wydawanie i zdawanie broni.... Sorki, ale to niczym nie rozni sie od przeszkolenia ktory mieli kiedys przyszli rezerwisci, a nawet jest mniej, bo skoszarowania jak na razie mieli tylko na dluzsze cwiczenia chyba 2 tygodnie. Na razie wiec mniej umie niz rezerwista po poltorej roku sluzby. WIec wiesz nie wiem, o czym Ty piszesz. Ich umiejetnosci nie beda wieksze niz wlasnie profesjonalistow, a zblizone do tego co reprezentowali saba rezerwisci.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78 bardzo dobrze. Straszne ramole, regularnie wynajmuje helikoptery i jak sa jakieś problemy to zawsze z maszynami EC. Unikac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B: Wydawanie broni to może pół godziny - wiem bo byłem w wojsku. Więc nie wiem co wymyślasz. A rezerwista co był w wojsku 15 lat temu na sprzęcie którego już dawno w wojsku nie ma to umie tylko maszerować - a i to ciężko a i po powołaniu jego morale może wynosić równe zero

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: zalezy jak ustawisz kolejke i jak to robisz. Pisze o tym jak dzialaja szkolenia w WOT obecnie.

   Rezerwisci po 15 latach przerwy to powolywani sa w ostatecznosci. Jakbys nie wiedzial, to rezerwisci kiedys mieli szkolenia takze po standardowej sluzbie, ale to nie wszyscy. Ale piszemy teraz nie na temat, pisalem o wojsku z powolania ktore walczylo w Ukrainie. Widac bylo roznice, czy walczyli komandosi, czy wojsko z poboru. Jak na przeciw byla zgraja zlozona z bojownikow z niewielkim wsparciem zielonych ludzikow, to dawali sobie rade, jak po drugiej stronie pojawiali sie komandosi, konczyla sie nierowna walka dosc szybko. Z drugiej strony tak samo. Wiec tak - obecnie "mieso armatnie" czesto bardziej przeszkadza niz pomaga.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczus2B:

   Rezerwisci po 15 latach przerwy to powolywani sa w ostatecznosci....
   Są powoływani na okresowe szkolenia.
   https://www.defence24.pl/dgrsz-30-tys-rezerwistow-do-szkolenia-w-2018-roku

   Ale piszemy teraz nie na temat, pisalem o wojsku z powolania ktore walczylo w Ukrainie. Widac bylo roznice, czy walczyli komandosi, czy wojsko z poboru...
   I co Ty myślisz że nasze 57 k żołnierzy służacych w wojskach lądowych minus kierowcy, zaopatrzeniowcy, kucharze, mechanicy co pewnie daje 30k to jakakolwiek siła? Korzystanie z rezerwy czy innych rodzajów sił jak WOT jest musem. A komandosów to mamy 3k razem z dowództwem. Co tych chcesz z nimi tworzyć? A na Ukrainie to miałeś właśnie rezerwistów - osoby oderwane od życia cywilnego często bez żadnego przeszkolenia z zerowym morale. Tak - rezerwistą w Polsce można być nie widząc broni na oczy.

   Z drugiej strony tak samo. Wiec tak - obecnie "mieso armatnie" czesto bardziej przeszkadza niz pomaga.
   Ty chyba sobie nie zdajesz sprawy że w razie wojny to rezerwiści uzupełniają stany w każdej jednostce. Nie ma tak że walczą sobie tylko zawodowcy bo żadna brygada nie będzie kompletna.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: rezerwiści uzupełniają ale straty w każdej jednostce dzieki "genialnemu" pomyslowi rezerwisci beda uzupelniac stany przed jakimkolwiek wyjsciem w pole. dla mnie WOT to jest porazka w kazdym aspekcie. mamy za malo indian za duzo wodzow a teraz jeszcze dochodza zdublowane struktury dowodzace OT, lepiej bylo za te pieniadze uzupelnic stany w jednostkach. przeszkolenie w obsludze manpads to jest 30min tak samo nie trafiaja do mnie jakies funkcje pomocnicze ochraniania obiektow itd, do tego wlasnie powinni byc wykorzystani 50 letni rezerwisci ktorych niedawno powolywali na cwiczenia. podleganie pod bezposrednie zwierzchnictwo ministra obrony narodowej z pominieciem struktur WP prowadzi do wnioskow ze pis zrobil sobie prywatna milicje za pieniadze podatnikow.

  •  

   pokaż komentarz

   rezerwiści uzupełniają ale straty w każdej jednostce dzieki "genialnemu" pomyslowi rezerwisci beda uzupelniac stany przed jakimkolwiek wyjsciem w pole

   @ortalionowy: Bzdura.

   WP prowadzi do wnioskow ze pis zrobil sobie prywatna milicje za pieniadze podatnikow....
   Sris - pomysł powstał znacznie wcześniej

   dla mnie WOT to jest porazka w kazdym aspekcie. mamy za malo indian za duzo wodzow a teraz jeszcze dochodza zdublowane struktury dowodzace OT, lepiej bylo za te pieniadze uzupelnic stany w jednostkach. przeszkolenie w obsludze manpads to jest 30min tak samo nie trafiaja do mnie jakies funkcje pomocnicze ochraniania obiektow itd, do tego wlasnie powinni byc wykorzystani 50 letni rezerwisci ktorych niedawno powolywali na cwiczenia...
   Dla Ciebie wszystko to jest porażka - no chyba że robione za poprzednich rządów. To wtedy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla Ciebie wszystko to jest porażka - no chyba że robione za poprzednich rządów. To wtedy nie.

   @ediz4: porazka sa tylko te glupie decyzje tak jak za obecnych jak i bylych, stopien ukadrowania obecnych jednostek to jest jakis zart, decydenci bredza cos o utworzeniu 4ej dywizji

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: minusuj sobie 500+ i maslo zamiast armat to program modernizacyjny obecnej wladzy

  •  

   pokaż komentarz

   porazka sa tylko te glupie decyzje tak jak za obecnych jak i bylych

   @ortalionowy:

   minusuj sobie 500+ i maslo zamiast armat to program modernizacyjny obecnej wladzy...

   xD

 •  

  pokaż komentarz

  To pęknie 500 baniek za aw101, oczywiście z zerowym offsetem, a heli wyklepane na linii w UK.

 •  

  pokaż komentarz

  2018 a w Polsce podniecamy się dwoma nowymi Black Hawkami dla Policji, robimy przetarg na 4, słownie CZTERY XD śmigłowce do obrony wybrzeża w kraju gdzie mieszka 38 milionów ludzi. A TOPR męczy się na starym gracie który co chwila trzeba remontować. W Polsce jest stabilnie, wstajemy z kolan a dziś Premier oświadcza, że dokonano gruntowej zmiany na lepsze w Polsce i teraz tylko stabilny rozwój XD

  •  

   pokaż komentarz

   @advac: gdyby nie ten pop%@$?@!ony szczyt w Katowicach policja nie dostałaby nic. Przetargi państwowe to kpina, starczy przypomnieć zakup Aro dla policji. W firmie budowlanej z którą współpracuje wymieniali dwie koparko-ładowarki. Szef zapytał się operatorów na jakich będzie im optymalnie pracować. Podyskutowali, policzyli plusy i minusy, ceny mieściły się w budżecie i tak pod koniec stycznia będą nówki. Nie rozumiem jaki problem dla Polski kupić nowy sprzęt kierując się opinią pilotów i techników z marynarki wojennej.

  •  

   pokaż komentarz

   @frosti85: gdybyś w życiu nie zarządzał żadną prywatna firmą, większym budżetem, zespołem ludzi lub dużym projektem to byłoby dokładnie tak samo jak jest teraz. Popatrz na to kto jest decyzyjny na tych stanowiskach - ministrowie z wykształceniem humanistycznym, z których większość siedzi w polityce od lat, nawet tych 90-tych. Oni nie mają bladego pojęcia na temat zarządzania miliardowymi budżetami, podejrzewam że nawet nie mają pełnej wiedzy na temat stanu sprzętu którym dysponują. Nie mówiąc o jakimś zarządzaniu masą krytyczną XD

   U nas na szczeblu decyzyjnym nie ma po prostu menadżerów. Są jedynie kukły z politycznego nadania którzy od razu po przejęciu władzy otaczają się swoimi zwolennikami, którzy za taką przychylność dostają stanowisko i koło się zamyka. A tam już wtedy nikogo nie interesuje jakakolwiek reforma, bo to przecież dodatkowo, niewdzięczna i żmudna robota. Mamy za to takie wrzutki w postaci kilku helikopterów, w TVP rzucą hasło jakie to miliony przeznaczane są na modernizacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @advac: To znalezisko opanowali populiści - każdy jest ekspertem od wszystkiego. Można mieć normalnie beke czytając te wasze wypociny.

 •  

  pokaż komentarz

  Widocznie zorientował się że i tak nie będzie wygranego, bo przetarg zostanie uwalony żeby 500+ się zgadzało przed wyborami.

 •  
  s...........a

  +25

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora