•  

  pokaż komentarz

  Mnie najbardziej rozp... jak jechałem nad morze albo w góry lub do Uniejowa i mi pobierali opłatę klimatyczną...

 •  

  pokaż komentarz

  Zaxoscuczynienie? Chyba akcyza bo mozna mniej szlugowpalic.

 •  

  pokaż komentarz

  Powinniśmy rozliczać polityków w wyborach z tego, jak radzą sobie z realnymi problemami (np. zanieczyszczeniami powietrza).
  Niestety ludzie i tak będą kierowali się pobudkami ideologicznymi, jak to czy dany polityk/partia wspiera kościołek, czy nie wspiera, albo perspektywą dostania jakiegoś ochłapu w stylu 500+.

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy no ło, panie, rozliczanie polityków to dla narodu niestety dalej abstrakcja.
   Milion prozent racji, to powinno być robione w ciemno, no ale daj masie 500 plus i już 40 procent poparcia. A to, że potem te 500 wychodzi z podatków jakieś 800 od łebka (i to każdego w kraju) no to ee panie, nieprawda, fejk i gej i w ogóle robota homo imperium UE itd.
   Nie wiem, czy się ten naród kiedyś nauczy. I co musiałoby się stać, żeby to weszło po prostu w nawyk.

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy: większość polaczków to głupie pustaki, głosują np. na podstawie czy lubią kogoś z plakatu czy nie. Gardzę takim plebsem z niskim IQ, bo nie powinni mieć prawa głosu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Uzytkownik2: masz racje ze ludzie to debile ze glosuja na plakaty czy tez na partie a powinno sie glosować za czynny w sumie to demokracja to lipa przed wojna był lepszy ustrój tzw SANACJA

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy: no ok, powiedzmy, że "rozliczysz" obecnych polityków, czyli co? Nie wybierzesz na następną kadencję? Brzmi jak hoho ciężka kara. To, że w Rybniku jest c%!!#we powietrze to wynik wieloletniego złego planowania przestrzennego. Ci ludzie, którzy te strategie i plany miejscowe uchwalało bez żadnego badania skutków środowiskowych powinni za to odpowiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kadbery: nie wybiorę na następną kadencję, za to wybiorę ludzi którzy chcą tych wcześniejszych polityków wsadzić do więzień. Między innymi za:
   - złe planowanie przestrzenne
   - brak rzetelnych badań skutków środowiskowych
   - brak egzekwowania prawa i zaniechanie ścigania trucicieli

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy: no tak, politycy powinni w asyście policji i monterów wchodzić do prywatnych domów i wymieniać stare piece na nowe, a później napuszczać na delikwenta komornika celem wyegzekwowania zapłaty. Ludzie muszą zrozumieć, że za zanieczyszczenie powietrza przede wszystkim odpowiadają sami. 90% smogu to niska emisja.

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Polaco: za smog odpowiadają przede wszystkim domki jednorodzinne opalane gównem. Ktoś wydał pozwolenie na budowy tych domów, ktoś przeznaczył tereny na funkcje zabudowy jednorodzinnej w miejscach, gdzie nie ma żadnej infrastruktury CO

  •  

   pokaż komentarz

   @xarcy: no napewno nie zaglosuje na tego kto bedzie chcial muzulmanow przyprowadzac

 •  

  pokaż komentarz

  Mieszkaniec Rybnika pozwał skarb państwa za to, że jego sąsiedzi i kolejne pół miasta palą śmieciami w swoich piecach?

 •  

  pokaż komentarz

  Właściwie to ciekawa sprawa, warto śledzić jej przebieg, bo jak wiadomo, nie tylko w Rybniku jest taki problem.
  Gdyby zakończyła się sukcesem to warto przygotować sobie materiały na kolejne pozwy ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ruinsane: Sąd nie pozwoli na to, bo byłby precedens. Pozew jest z góry skazany na klęskę.
   W sądzie sprawiedliwości nie zaznasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @widme: @ruinsane: pamiętajmy że nasze prawo nie jest budowane na precedensach i nawet jeśli taki wyrok zapadnie to nie jest on wiążący dla innych sądów. Temat ciekawy chociaż szanse na wygraną niewielkie ale RPO przyłączył się nie dlatego że uważa że można wygrać tylko że sprawa jest nietypowa a RPO też potrzebuje rozgłosu ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @widme: Gdzie tu sprawiedliwość? Powinien pozywać wszystkich tych, którzy smog "wytwarzają" przy użyciu kotłów i samochodów, a nie miasto. Miasto jakie takie smogu nie emituje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: Pozwał jednostkę administracyjną odpowiedzialną za stan rzeczy, ponieważ jako jedyna ma odpowiednie narzędzia prawne do zmiany tego stanu. Pozew jest słusznie zaadresowany, ponieważ administracja nie robi nic w kierunku poprawy jakości powietrza. Poczytaj sobie na Wikipedii pojęcia takie jak państwo, administracja publiczna, odpowiedzialność prawna w kontekście roli itd. trochę ci się rozjaśni dlaczego koleś nie pozywał wszystkich sąsiadów w około i dlaczego byłoby to bezsensowne.
   Dodam jeszcze, że facet ma małe szanse na wygraną ale nie o $$$ tu chodzi a o wywieranie wpływu na władzę, żeby w końcu zajęła się tym do czego została powołana w wyborach.

  •  

   pokaż komentarz

   Miasto jakie takie smogu nie emituje

   @Bialy88: Rozumiem, że komunikacja, elektrownie i elektrociepłownie działają już na zasadzie zimnej fuzji?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: wg raportu NIK z 2015 roku jakieś 90% zanieczyszczeń powietrza to niska emisja czyli domowe piece. Nawet całkowite zlikwidowanie komunikacji miejskiej, elektrowni i elektrociepłowni nie poprawi sytuacji, więc pozew jest ewidentnie źle zaadresowany.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozumiem, że komunikacja, elektrownie i elektrociepłownie działają już na zasadzie zimnej fuzji?

   @marcinst: To są już konkretne firmy i spółki, a nie "miasto".

   Pozwał jednostkę administracyjną odpowiedzialną za stan rzeczy, ponieważ jako jedyna ma odpowiednie narzędzia prawne do zmiany tego stanu.

   @G_O_: Nie prawda. Co to w ogóle za argument że "pozywam ciebie bo nie wiem kogo innego by można jeszcze"? Czy właściciele kotłów nie mają wpływu na ich stan i sposób palenia? A co do tego ma miasto?

   Mogę palić tak, że dymu praktycznie nie ma, a mogę palić węglem tak że całą okolicę zadymię. I co mi miasto zrobi? Z tego co wiem to straż miejska może sprawdzić czy nie palisz jakimś gównem w postaci plastików, ale co w sytuacji jeśli faktycznie palę tylko drewnem na samą rozpałkę a potem sam dobrej jakości węgiel? Jakie wtedy to miasto ma "odpowiednie narzędzia prawne do zmiany tego stanu rzeczy"?

   To jest zwykły proces dla atencji, pozbawiony jakiegokolwiek sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   To są już konkretne firmy i spółki, a nie "miasto"

   @Bialy88: a-ha, czyli miasto, to jedynie taki budynek urzędu albo urzędasy? Komunikacja miejska i elektrociepłownie są w gestii sektora prywatnego. Wodociągi i wywóz śmieci pewnie też, no ciekawe, ciekawe.
   To czym jest wg Pana rzeczone miasto?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: MPWiK, MPEC, MPK, MPO, ZDM - ta literka M w skrótach to taki przypadek.
   Last but not least KMP (tu fakt, to bardziej ogólnopaństwowe niż miejskie, ale jednak dalej nie prywatna firma).

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: Jak masz problem z wodociągami, to pozywasz wodociągi:

   https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/deweloper-pozywa-do-sadu-wodociagi-warszawskie-aa-Uspq-8Ed9-amjK.html

   No i odnieś się może do drugiej części komentarza. Jak chcesz pozywać miasto o to że ma narzędzia a z nich nie korzysta, to słucham, na jakiej podstawie i jakie to narzędzia są.

   Zakładamy że palę węglem w kotle, ale tak żeby jak najbardziej się dymiło. Zakładamy że opał jest odpowiedniej jakości.

   1. Co mi zrobisz?
   2. Czemu miasto ma za to odpowiadać?

  •  

   pokaż komentarz

   1. Co mi zrobisz?
   2. Czemu miasto ma za to odpowiadać?


   @Bialy88: bardzo proste, jak w Krk.
   Od września 2019 - zakaz palenia paliwami stałymi.
   Ja bym poszedł dalej - jak w Oslo, za wjazd do miasta autem 500 zl na miesiac (u nich ponad 1000, ale uwzględniam polskie płace).
   To są kije, a marchewki:
   Więcej P+R na obrzeżach + mpk za free dla korzystających z P+R.
   Rowery jak w Wiedniu -> do godziny za free.

   Są też inne wzory: tylko dla rejestracji parzystych.
   Rozwiązań jest sporo.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: Czyli idziemy w gdybanie, co pomoże i jak bardzo. Bo jakie wartości byłyby na tyle satysfakcjonujące, że pozwu by nie było?
   Co to zmienia w temacie, skoro w krk zakaz opalania paliwem stałym, jak sam piszesz, jeszcze nie obowiązuje? Czyli pozywać można.

   1. Dlaczego zakazać opalania paliwami stałymi, skoro można to robić bez generowania zbyt dużych ilości zanieczyszczeń? Pewnie, najlepiej, deweloperzy zabudowują Kraków jak chcą, w diabły poszły korytarze powietrzne, a potem chcesz karać zwykłych ludzi?
   2. Dlaczego miasto ma pobierać dodatkowe opłaty za samochody? A jak ktoś jeździ elektrykiem? Albo na LPG? Albo po prostu samochodem które spełnia normy? Jakie masz moralne uzasadnienie karania kierowców za to że jeżdżą samochodami które wszystkie obowiązujące normy spełniają? Bo oczywiście takie które nie spełniają powinny być wyłapywane, ale przecież nie będziemy chyba karać wszystkich z góry.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: ad2: wnikasz w szczegóły, podałem jedynie zarys, a nie siliłem się na ustawę (lub czasopisma).
   Przy okazji: a elektryka ładujesz skąd?
   Nie bierzesz też pod uwagę, że skutki zmniejszenia ruchu w mieście są szersze niż jedynie ograniczenie spalin.

   Pozywać można, ale w przypadku Krk suabo - każdy prawnik wybroni to miasto, bo ono walczy o to od lat. Któreś jeszcze w Polsce zakazuje palenia paliwami stałymi, serio pytam.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy okazji: a elektryka ładujesz skąd?

   @marcinst: A z paneli słonecznych, sprawdzisz to czy karzemy wszystkich jak leci?

   Nie bierzesz też pod uwagę, że skutki zmniejszenia ruchu w mieście są szersze niż jedynie ograniczenie spalin.

   @marcinst: I uważasz że to powinno się robić kijem, opłatami? Czyli bogacze którzy mogą do miasta wjeżdżać, a biedacy robacy niech kanałami przemykają? Ty mówisz o finansowym rozdzieleniu ludzi. Ja wjeżdżam samochodem do miasta bo tam pracuję. Samochodem, bo zamiast jechać 25 minut do pracy, komunikacją miejską jechałbym minimum jedną godzinę, a jak uwzględnić godziny pracy w różne dni to pewnie do 3 godzin w jedną stronę. Nie, rozbudowanie komunikacji miejskiej tak, żeby mi to pasowało jest praktycznie niewykonalne, bo musiałbyś wszędzie położyć tory, zrobić setki nowych linii autobusowych w bardzo nieopłacalnych miejscach - i ja to wiem i rozumiem.

   1. Taki pozew nie ma sensu, bo nie miasto emituje gówno, tylko ludzie.
   2. Ludzie emitują gówno bo ich nie stać na kupienie bezobsługowych kotłów gazowych, pompy ciepła itp. itd.
   3. Jako rozwiązanie chcesz doj#?#ć im kolejne opłaty za to że śmią jeździć samochodami. Bo przecież samochód to oznaka luksusu, jak masz samochód, nawet czinkłaczento, to tak jakbyś w średniowieczu miał miasto z przyległymi wsiami i prywatną armię.

   Nie ma się co srać, wystarczy POCZEKAĆ. Świat idzie do przodu, rozwijamy się, inwestowanie w OZE staje się coraz bardziej opłacalne bo koszty produkcji spadają, ludzie coraz częściej i powszechniej przywiązują uwagę do izolacji termicznej domu, co zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie. Samochody są coraz bardziej eko, widzę nawet tendencję odchodzenia od diesli w stronę hybryd. Ale to się nie dzieje z dnia na dzień, to nie jest tak że wydasz dekret że ma nie być smogu i już. W końcu wybudujemy kolejne nowe, przemyślane pod względem ekologicznym i ekonomicznym domy, w końcu kupimy nowsze samochody w miejsce naszych pełnoletnich dziadków. Mentalność ludzi też się zmienia. Świadomość społeczna rośnie. Ale to wszystko trwa, dlatego moim zdaniem należy robić kampanie informacyjne.

   Sam temat opalania węglem w kotłach - informować ludzi, również w głębokich wsiach, że odpowiednie palenie węglem to nie tylko mniej syfu w powietrzu, to ogrzewanie domu syfem który powinien spłonąć, a zostaje niespalony. Należy ludziom tłumaczyć że to tak jakby im z samochodu ciurkiem benzyna rurą wydechową wyciekała. Prawidłowe palenie jest korzystne i dla ich kieszeni, i dla ich zdrowia, sytuacja win-win. Ale to trzeba edukować społeczeństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bialy88: przepraszam i no offence, nie mam na tyle czasu, a i to nie miejsce na tak rozwlekłe dyskusje.
   W pełni się z Tobą zgadzam at edukacja!
   Niestety musi być też bat, o czym sam wspominasz niejednokrotnie przy dyskusji o czerwonym świetle dla pieszych.

   Podajesz mi swój przykład dojeżdżającego spoza miasta, a ja piszę jako mieszkaniec Bronowic -> nie używam w mieście auta od 15 lat, więc możesz je też zostawić koło mnie, na rogatkach Krk w ramach P+R. I nigdzie tu nie rozwarstwiam. Prezydent Austrii do Ktw przyjechał IC.

   Natomiast OZE obecny rząd niszczy. I nie chodzi tylko o wiatr, znajoma miała na Zagłębiu przerobiony młyn na mikro elektrownie wodną, spadła z rowerka czytaj: po zmianach w ustawach się nie opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcinst: Wiem że obecny rząd w OZE sporo namieszał, więc to jest na minus, ale przewiduję że w jakiejś dłuższej perspektywie czasu się sytuacja pod tym względem ucywilizuje. No i też nie jestem przekonany żeby robić tak że OZE się opłacają tylko wtedy jak będą duże dopłaty. Trzeba dążyć do tego żeby ludziom zwyczajnie się opłacało inwestować w ekologię - nie dopłatami, ale może ulgami?

   Jakbym mieszkał w mieście gdzie jest dobra komunikacja to nawet nie myślałbym o pchaniu się w korki. Miałem okazję zobaczyć jak w takiej wawie działa komunikacja i to jest super rozwiązanie, typu jeden bilet na kilka środków komunikacji, dużo możliwości, częste kursy. To jest coś co zwyczajnie zachęca. I moim zdaniem nie potrzeba dowalać specjalnych opłat na samochody, mi by wystarczyło to że nie stoję w korkach. A w wawie to jakaś tragedia. Jak słyszę że ktoś tam do pracy jedzie 2h bo korki, to jeśli nie jest do tego zmuszony dojazdami ze specyficznego miejsca, to musi być masochistą.

   Zauważ też że dynamicznie rozwijają się rowery elektryczne, deski, jeździki i inne cuda. Dojazdy rowerem do pracy powiedzmy że nie każdemu pasują, np. bo będziesz w pracy zapocony a nie wszędzie masz możliwość wziąć prysznic. Ale pojazdy elektryczne ten problem mocno ograniczają, a już się zmniejsza ruch.

   Te wszystkie zmiany dzieją się na naszych oczach, to że będziemy powszechnie wykorzystywać słońce do ogrzewania wody i czerpania prądu będzie tak powszechne, jak obecnie kotły na węgiel. Do tego pompy ciepła i robi się naprawdę ekologicznie i ekonomicznie. Bo o ile ekologia rozwiązań raczej wszystkich ludzi nie przekona, to ekonomiczność już jak najbardziej. A zobacz po samych panelach słonecznych, jak ich wydajność wzrasta i cena spada.