•  

  pokaż komentarz

  Budowla z Goseck pochodzi z ok. 4900 r.p.n.e. a więc poprzedza najstarsze znane cywilizacje oraz najsłynniejsze budowle megalityczne. Nieznana grupa ludzi stworzyła interesujący krąg. Stojąc w środku kręgu w dniu przesilenia zimowego, wschodzące słońce padało przez płd.-wschodnią bramę do środka obiektu, zaś płd.-zachodnia brama wyznaczała wówczas zachód słońca. Z kolei dwie mniejsze przerwy w ścianach wyznaczały wschód oraz zachód słońca podczas przesilenia letniego. Dzięki bramom i "wizjerom" ludzie epoki kamiennej mogli określić nadłuższy i najkrótszy dzień roku. Po 200 latach z nieznanych powodów budowla została porzucona. Goseck znajduje się prawie na tej samej szerokości geograficznej co Stonehenge. Z kolei dysk z Nebry znaleziony nieopodal Goseck (24km) zawiera najstarsze znane przedstawienie kosmosu w historii ludzkości. Historia Europy jest znacznie ciekawsza niż się wydaje - a to megality z Malty czy Bretanii, a to Goseck czy dysk z Nebry, a to wszystko tuż obok terytorium Polski. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: os.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: Jak zawsze wielkie dzięki, dobra robota!

  •  

   pokaż komentarz

   poprzedza najstarsze znane cywilizacje

   @Gorti: To zależy od tego, jak zdefiniujesz cywilizacje. Przed Sumerami istniało mnóstwo małych osad, czasami całkiem sporych a ich datowanie wskazuje nawet 12 tys. lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gorti: łączenie dysku z obserwatorium jest bezzasadne, dzieli je 3 tysiące lat. Istnienie obserwatorium jest intrygujące, ale sama wiedza nie aż tak bardzo. W tamtym czasie na tym terenie rozwijały się kultury naddunajskie, które były już rolnicze, ba! Są przecież datowane na 2 tys. lat starsze chociażby stanowiska w Lepeńskim Wirze(Lepenski Vir), które to miejsce było ośrodkiem kultu i prawdopodobnie kalendarza solarnego, bo występuje tam zjawisko podwójnego wschodu Słońca w przesilenie letnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MarcinusZ: Cywilizacja to poziom rozwoju społeczeństwa, ogólnie przyjmuje się według wiki:

   Za przejawy cywilizacji uznaje się:

   zorganizowane życie miejskie
   monumentalne obiekty sakralne
   pismo
   rozwinięty handel
   jakiś rodzaj organizacji zajmowanego terytorium


   Czyli mówiąc krótko, chodzi po prostu o miasta. Przed cywilizacją masz kultury. Kultury to nie jest cywilizacja

  •  

   pokaż komentarz

   udowla z Goseck pochodzi z ok. 4900 r.p.n.e. a więc poprzedza najstarsze znane cywilizacje oraz najsłynniejsze budowle megalityczne.

   @Gorti: to zdanie to wierutne kłamstwo.

 •  

  pokaż komentarz

  Będę szczery, odpaliłem na 2 sekundy by sprawdzić, czy muzyka wciąż ta sama. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  @Gorti podoba mi się ta ewolucja którą przeszedłeś od typowych filmów foliarzy o kosmitach, do rzetelnego i naukowego jak na YouTube wyjaśniania ciekawych historii i teorii, gdzie kosmici są wspomniani tylko jako nienaukowa hipoteza, a nie "hurr durr naukofce i iluminaci prawdziwą prawdę ukrywajom, a to byli na pewno kosmici".

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: naukofce nie ukrywają zwyczajnie są zbyt...ehhhm na taka wiedzę wystarczy spojrzeć przez pryzmat polskich uczelni i naukowców nie raz to dziadki które zaklepaly miejsca xx lat temu i cieplabposadka to sposób na życie raz na jakis czas jakiś artykuł o jiczym

  •  

   pokaż komentarz

   @Strzelec_Kurpiowski: Prawda. Szanuję bardzo @Gorti za jego napracowanie się nad tymi materiałami, które są po prostu ciekawe, nawet jak tezy są często "z kosmosu" :D. Jednak sam autor robi się coraz bardziej rzetelny, wyciągając jeszcze ciekawsze rzeczy. To bardzo miłe zjawisko.

   Dzieki @Gorti !

  •  

   pokaż komentarz

   Prawda. Szanuję bardzo Gorti za jego napracowanie się nad tymi materiałami, które są po prostu ciekawe, nawet jak tezy są często "z kosmosu" :D. Jednak sam autor robi się coraz bardziej rzetelny, wyciągając jeszcze ciekawsze rzeczy. To bardzo miłe zjawisko.

   @johny-kalesonny: ostatnio oglądałem film o baterii z Bagdadu i podane tam było kilka teorii naukowych na temat jej powstania, były przytoczone eksperymenty udowadniające jej działanie, a teori o kosmitach nawet nie było.

   Widać napracowanie, choć równie dobrze autor mógłby pójść na łatwiznę i założyć kolejny foliarski kanał z negacją całego dorobku naukowego i twierdzeniem, że wszystko zrobili kosmici.

   Takie coś może nawet doedukować foliarzy, bo niby jest o kosmitach itd. i ich to przyciąga, ale 95% to nauka, nawet jeśli nie na akademickim poziomie, to zawsze coś.

   Zwłaszcza, że poważniejsze kanały naukowe zwyczajnie boją się mówić o takich rzeczach jak te dyski, baterie czy inne dziwne megality, gdyż źle to się kojarzy i nie chcą być brani za foliarzy.

   A jak nikt naukowo nie będzie się o tym wypowiadał i wyjaśniał tego, to foliarze będą mogli całkowicie zdominować te tematy, a naiwni ludzie będą mogli mieć wątpliwości wobec nauki, bo te kontrowersyjne rzeczy naprawdę istnieją, ale nikt ze świata nauki o nich nie mówi.

   Sam zauważyłem po swoich znajomych, że przeciętny foliarz swoją antynaukową karierę zaczyna zazwyczaj od takich kontrowersyjnych, ale realnie istniejących rzeczy i dopiero potem, gdy uwierzy, że naukowcy kłamią, zaczyna wierzyć w totalne głupoty. Dlatego tak ważne jest aby wyjaśniać na bieżąco wszelkie wątpliwości.

   źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  @Gorti coś Ty znowu znalazł ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  czytałem wiele razy w komentarzach żebyś popracował nad dykcją.... stary ja p$##$?#e, serio? czy ty na prawdę każde zdanie kończysz tak jak byś pytał o coś?