•  

  pokaż komentarz

  inkowie to conajwyzej zrobili ta dobudowke na powzyszym zdjeciu z malych kamieni z wypelniaczem w lewym gornym rogu.. megaliczne kamienie czesto wazace kilknascie ton idealnie wpasowane kazdy innego ksztaltu to raczej nie byla ich robota.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krole: najlatwiej tlumaczyc cos czego sie nie rozumie czarami albo ufoludkami :) te ruiny prawpodobnie sa starsze niz myslimy i sa pozostaloscia po ludziach a nie ufoludkach..

   https://en.wikipedia.org/wiki/Younger_Dryas_impact_hypothesis

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: a jakiej sie spodziewałeś odpowiedzi po ludziach oglądający #danielmagical albo rolnik szuka żony? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: dokładnie. Obecnie nawet nie posiadamy technologi, która by pozwalała tak spasować kamienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Technologię mamy, ale już dawno nie budujemy nic z kamieni, może oprócz kominków

  •  

   pokaż komentarz

   Technologię mamy

   @RandyBobandy: taak? To podaj mi linka na tą technologię. :p

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Frezarka z wiertłem diamentowym? Wytnie dowolny kształt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Massad: Frezarka to raczej z frezem...

   pokaż spoiler ...i nie, nie wytnie dowolnego kształtu.

  •  

   pokaż komentarz

   @bratpitt: z tych które są pokazane na zdjęciu da radę.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: szlifierka kątowa powinna wystarczyć, chyba nie mówisz na poważnie tego że nie potrafimy dopasować do siebie dwóch kamieni, a żeby wykryć fale grawitacyjne naukowcy mierzą wiązki lasera z dokładnością ponad 10000 razy mniejszą niż średnica protonu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:

   tekst dokładnie. Obecnie nawet nie posiadamy technologi, która by pozwalała tak spasować kamienie.

   Nie k?%!a, wcale xD

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: całkiem możliwe, w każdym razie potrafili czynić kamień "miękkim", a w jaki sposób i skąd mieli tą wiedzę...

  •  

   pokaż komentarz

   Obecnie nawet nie posiadamy technologi, która by pozwalała tak spasować kamienie.

   @szopa123: Poczekaj. Potrafimy przecinać metalowe płyty z dokładnością przekraczającą milimetr, a nie potrafimy przeciąć kamieni z mniejszą dokładnością?

   Jesteś tego pewien?

   taak? To podaj mi linka na tą technologię. :p
   Na szybko, to masz to. Jeśli chcesz coś "terenowego", to wszelkie narzędzia które potrafią w miarę dokładnie ciąć, albo szlifować kamień.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 Nie posiadamy technologii by spasować kamienie z kilkumilimetrową dokładnością, ale umiemy zbudować procesor w którym upakowane są miliardy tranzystorów na kilku cm kwadratowych. Ech... (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: Byłem w Cuzco i widziałem to sexywoman czy jak to tam się pisze. Zajebiste. Są różne hipotezy o tych megalitycznych konstrukcjach, ale raczej nie powstały wcześniej niż 1000 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   w każdym razie potrafili czynić kamień "miękkim", a w jaki sposób i skąd mieli tą wiedzę...

   @eternitydreamer: Wiedzę mieli od Pudziana i byli cierpliwi( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wiesmin: To połącz takimi wrębami. Może w jakiś sposób by sie udało tylko po co? My nie potrafimy w łatwy, uzasadniony sposób tak zrobić wiec dlaczego indianie zadali sobie tyle trudu? Nie uważam że to jest kosmiczne ale idź do dowolnego wykonawcy elementów kamiennych i spróbuj takie coś skosztorysować. Byłoby cholernie drogo o ile w ogóle jest to do wykonania seryjnymi maszynami. Z tego co widziałem na własne oczy to jakby nie bardzo. To z drzewa takie połączenia na wcisk trudno zrobić bez forteli. Chciałbym to zobaczyć w 3d, jakie są dalej płaszczyzny. Czy da się te kamienie po prostu rozebrać i jeszcze raz jak klocki ułożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: jakis czas temu koles rozkminil ze mur ktory wydawal sie nie do zbudowania to tak naprawde worki z 'cementem' takze tego odpowiedz na 99% zagadek historii jest prostsza niz sie wszystkim wydaje

  •  

   pokaż komentarz

   @eternitydreamer: Gdyby mogli bez wysiłku przycinać dowolnie kamienie to dlaczego zdecydowali się na takiego "tetrisa"? A może po prostu obróbka kamienia była żmudna i starali się dobierać jak najlepiej pasujące do siebie głazy.

  •  

   pokaż komentarz

   Może w jakiś sposób by sie udało tylko po co?

   @wuadek: Nie może, a na pewno. Co do kwestii "po co", to z tego samego powodu z którego ludzkość robi wiele bezsensownych rzeczy. Religia, albo przepych. Weź wszelkiej maści wielkie świątynie dowolnej wiary. Ludzie je budowali z religijnych pobudek i nie miały one kompletnie żadnego, praktycznego zastosowania.

   My nie potrafimy w łatwy, uzasadniony sposób tak zrobić wiec dlaczego indianie zadali sobie tyle trudu?
   1) Potrafimy. Mamy narzędzia i ludzie, więc jedyna kwestia dyskusyjna to cena. W przypadku społeczeństw gdzie władzę absolutną pełni jedna kasta, to cena zwykle nie gra roli.
   2) Zgaduję, ze Indianie zadali sobie tyle trudu z pobudek religijnych. Ktoś powiedział, że to zadowoli ich bogów, więc to zrobili.

   Nie uważam że to jest kosmiczne ale idź do dowolnego wykonawcy elementów kamiennych i spróbuj takie coś skosztorysować. Byłoby cholernie drogo o ile w ogóle jest to do wykonania seryjnymi maszynami.
   Że niby przycięcie kamienia byłoby drogie? Jeśli byś chciał naprawdę sporo go przyciąć, to byłoby drogie, na tej samej zasadzie co wszystko w ogromnej ilości.

   Z tego co widziałem na własne oczy to jakby nie bardzo.
   Mało widziałeś.
   Wskaż konkretnie czego, według Ciebie, nie jesteśmy w stanie zreplikować, a ja Ci się zaśmieję w twarz i pokażę, że się mylisz. Cięcie mamy już z głowy, bo samo cięcie wodą jest dużo dokładniejsze niż potrzeba, a po taniości, to wykuć kamień i szlifować go do uzyskana danego kształtu. Wymagana jest dokładność kilku milimetrów, a to nie jest nieosiągalne dla człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @QuantumBeret: Ale tutaj masz różne wielkości, niektóre, akurat nie w filmiku mają po kilka metrów. Po co sobie komplikować montaż? Niektóre wcięcia nie są zbyt estetyczne i wygląda jakby bryły przychodziły jak leci bez dopasowania a na miejscu docinano. I niektóre są z naprawdę twardych skał. Widziałem jak traki godzinami przecinają bloki granitowe na płyty, non sto płuczka itd. Przy urabianiu wiertnica też zagłębia się powoli, otwór za otworem. Potem załadownie prochem i odstrzelenie. W dwóch płaszczyznach, dół musisz odłupać wg. płaszczyzny łupliwości. Pozyskanie bloku nie jest prostą sprawą. A zrobienie wrębu na pierwszy blok...

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek

   Fakt że te mury stoją nienaruszone (w większości) po tak długim czasie jest Twoja odpowiedzią - region w którym położone jest Peru, jest dosyć aktywny sejsmicznie, i tworzenie budowli z bloków o różnej masie i kształcie powoduje u nich odporność na "rezonans" spowodowany ruchem podłoża; ustaw sobie mur o takiej samej masie i wielkości lecz z identycznych bloków, "w kratkę", a zobaczysz jak szybko się rozleci przy najmniejszym trzęsieniu ziemi, bloki będą się nawzajem popychać; w przypadku takiego zróżnicowana i wzajemnego dopasowania jak te w Peru - bloki te wzajemnie "się przytrzymują".

  •  

   pokaż komentarz

   @Wiesmin: Radzę wycieczkę do zakładu obróbki kamienia i do tzw. kamieniołomu blocznego. Ja to widziałem i nie uważam że takie docięcie bloków jest łatwe. Nie widzę zakrytych płaszczyzn tego muru ale taki układ nie wskazuje na działanie wg. planu. Łatwiej byłoby produkować standaryzowane bloki. Co tu dużo gadać. Wytnij taki wzór z płytek ceramicznych. Piłą, szlifierką, obcinarką i złóż na płasko do milimetra. Dzisiaj taki mur może i by był do zreplikowania ale układ wskazuje na projekt in situ, spróbuj pobrać wymiary z ułożonego bloku do docięcia następnego. Teraz maszyna ciśnieniowa tnie płaszczyznami. Zaprogramuj tak cięcia by dały taki wieloboczny blok. Po tym stole będziesz operował tymi wielkimi blokami? Dla sportu pewnie by można specjalną maszynę wybudować ale powiedz jak oni to dopasowali na miejscu? Przykładali blok, zaznaczali kredką co skuć, kładli sobie na bok, skuwali, docinali i tak po kilka razy?

  •  

   pokaż komentarz

   ziemi, bloki będą się nawzajem popychać; w przypadku takiego zróżnicowana i wzajemnego dopasowania jak te w Peru - bloki te wzajemnie "się przytrzymują".

   @eternitydreamer: A co w takim układaniu jest szczególnie zagadkowego i pomysłowego. O tu masz podobny murek z nierówno ułożonych kamieni z japonii.

  •  

   pokaż komentarz

   bloki te wzajemnie "się przytrzymują".

   @eternitydreamer: Pokaż jak dociąć by sie przytrzymywały. Tu masz filmik jak ciężko na płyty pociąć. Płaskie. Filmik jest poglądowy. Przecięcie takiego bloku to chyba w godziny idzie.https://youtu.be/bkXLAPLemSQ

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben:

   nie napisałem, że tego typu konstrukcja była jedyna i unikalna dla megalitów z Peru (pomijając już jakość wykonania z zamieszczonego przez Ciebie zdjęcia, jak i przypuszczalnie dużo młodszy wiek..) Nie wiem kto był budowniczym starożytnych budowli z Peru, lecz wiem kto nim nie był - a na pewno nie była nimi cywilizacja Inków. Starasz się negować jakiekolwiek wątpliowści związane z tym tematem i ośmieszać ludzi którzy mają odmienne od Ciebie zdanie - Twoja sprawa. Dla mnie pytanie, kto zbudował te konstrukcje i jak - pozostaje otwarte, nie byłem tam, nie wiem co się tam działo, lecz jestem, po częsci intuicyjnie, pewien, że prawda na ten temat została stracona na przestrzeni dziejów, być może na zawsze.

   Tutaj dla przykładu masz pozostałości oryginalnej konstrukcji, oraz "dobudówkę" wykonaną z całą pewnością przez Inków bądź inne plemiona zamieszkujące te regiony. Jeśli dla Ciebie wszystko tutaj pasuje i nie masz żadnych wątpliwości - to nie mamy już o czym mówić. Pozdrawiam

   `https://hiddenincatours.com/wp-content/uploads/2014/09/Megalithic_stones_Inca_ruins_at_Ollantaytambo_Andes_Mts_Perucopy.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek

   Nie wiem jak dociąć tak dokładnie tak masywne bloki - tym bardziej jeśli mieli by tego dokonać Inkowie :) Dlatego uważam, iż zamiast na ślepo rzucać teoriami na ten temat, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że prawda w tym wypadku może być bardziej nieprawdopodobna od fikcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli dla Ciebie wszystko tutaj pasuje i nie masz żadnych wątpliwości - to nie mamy już o czym mówić. Pozdrawiam

   @eternitydreamer: Znaczy co to że dobudówkę robił ktoś inny później niż fundament? No to jest oczywistym i nie jest to niczym nie zwykłym szczególnie na terenach zamieszkały przez tysiące lat że z czasem coś jest przebudowanie. Po za tym dlaczego twierdzisz że jednego ani drugiego nie mogli zrobić Inkowie? Samo państwo innków istniało przez ponad 300 lat, duże głazy mogły być ułożone jako część większej konstrukcji której nie udało się skończyć mniejsze kamienie dołożono znacznie później gdy ktoś wpadł na inny pomysł wykorzystania tanim kosztem nieukończonej/zniszczonej konstrukcji.

   nie napisałem, że tego typu konstrukcja była jedyna i unikalna dla megalitów z Peru

   @eternitydreamer: No nie ale robisz z tego tajemnice jakby to była jakaś niezwykła trudna sztuka, podczas gdy jest to dojść łatwa i powszechnie używana technika w różnych częściach świata.

   Nie wiem jak dociąć tak dokładnie tak masywne bloki - tym bardziej jeśli mieli by tego dokonać Inkowie :) Dlatego uważam, iż zamiast na ślepo rzucać teoriami na ten temat, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że prawda w tym wypadku może być bardziej nieprawdopodobna od fikcji.

   @eternitydreamer: No prawda jest taka że transportowali różniej wielkości i kształtów bloki a na miejscu je obrabiali tak by jakoś dopasować do innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: O, pałac w Osace. też tam byłem. Fajny.

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: To na pewno kamienie a nie beton i imitacja fugi ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos:  dobrze mowisz. Na megalitach i mniejszych idealnie spasowanych murach nadbudowe robila inna cywilizacja. Wyjasnienie jest proste. Megality i wszystkie inne idealnie dopasowane kamienie zbudowala cywilizacja zyjaca przed potopem biblijnym. Kolejne pokolenia nie potrafily tak budowac i kladli kamienie jak leci. Zawsze mnie minusuja, nie wierza w to. Wierza w ufoludki.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jak dociąć tak dokładnie tak masywne bloki

   @eternitydreamer: Ależ proszę bardzo - zdradzę ci tę tajemnicę.

   Bierzesz kamienny blok. Bierzesz kupę piasku. Bierzesz piłę.

   Robisz nacięcie, na przykład zestawem kamiennych tłuczków. Do nacięcia sypiesz piach. Wkładasz piłę. Piłujesz. Piłujesz. Piłujesz. Piłujesz...

   ...i w wyniku dostajesz IDEALNIE wyciętą kamienną płytę, z powierzchnią gładką jak szkło. Żadnych laserów, żadnych pił z diamentowymi ostrzami, żadnych obcych cywilizacji.

   W bardzo podobny sposób, przy wykorzystaniu PODSTAWOWYCH narzędzi jesteś w stanie wycinać w kamieniach dziury czy polerować je na błysk. Tutaj masz filmik, prezentujący te metody w działaniu - wiemy że używali ich starożytni Egipcjanie, więc spokojnie można założyć że znały je i inne cywilizacje.

   https://www.youtube.com/watch?v=qeS5lrmyD74

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1 Biorąc pod uwagę, że Wieka Piramida składa się z około 2.300.000 bloków, to tymi metodami pokazanymi w filmie cieli by te bloki do dzisiaj, jest to po prostu niedorzeczne. Czytając co niektóre komentarze po prostu smuci mnie bardzo taki stan rzeczy, iż ludzie wola wygodne kłamstwo od niewygodnej prawdy, i zamiast otworzyć umysł to ograniczają się byle by nie wyjść poza utarte, bezpieczne schematy. Tak, budowniczy piramid posiadali narzędzia pozwalające im wznieść to co chcieli, i nie - nie były to narzędzia z filmu który zalaczyles w swoim komentarzu.

  •  

   pokaż komentarz

   @eternitydreamer: I myślisz że każdy jeden z tych bloków jest obrobiony w podobny sposób? Im bardziej w głąb piramid, tym większą fuszerkę zobaczysz, bloki w zasadzie nieobrobione lub... po prostu gruz, pozostały po obrabianiu bloków warstw zewnętrznych. Widać to choćby po piramidzie Cheopsa - warstwę zewnętrzną szlag trafił więc miejscami widać warstwy mocno wewnętrzne... a te są obrobione byle jak.

   Plus - te metody nie są wcale aż tak czasochłonne jak to się może wydawać, na dodatek trzeba pamiętać że nie robiła tego jedna osoba, tylko kilka tysięcy robotników.

   i nie - nie były to narzędzia z filmu który zalaczyles w swoim komentarzu.

   Ziomek, przecież te narzędzia "pokazali" nam sami Egipcjanie - na malowidłach, dla przykładu. Na kamiennych blokach widać ślady po obróbce, na starożytnych placach budowy znajduje się dzisiaj pozostałości tych narzędzi (głównie kamiennych obijaków, bo narzędzia drewniane/metalowe już dawno szlag trafił). Owszem, musimy się domyślać jak te narzędzia dokładnie wyglądały, zachowało się bardzo niewiele eksponatów... ale, kurna, wiemy że były stosowane.

   Kamienny blok z "dziurą" w środku, widoczny na zdjęciu? Bierzesz blok, bierzesz kłodę, bierzesz kupę piasku - i trzesz. Trzesz, trzesz, trzesz - i po jakimś czasie dostajesz idealnie "wywiercony" otwór, z gładkimi ścianami.

   Powtarzam - do wywiercenia takiego otworu potrzebna jest ci drewniana kłoda i masa piasku. Nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1

   Co do fuszerki o której piszesz - masz jakieś źródło bądź zdjęcia którymi możesz to poprzeć? A może sam byłeś w środku i widziałeś na własne oczy?

   Piramida wygląda jak wygląda gdyż wierzchnia warstwę, tak zwane "casing stones", rozebrali w większości Arabowie na potrzeby rozbudowy Kairu po tym jak podbili te ziemię (tak, dzisiejsi Egipcjanie nie mają nic wspólnego z pierwotnymi egipcjanami). Wielka Piramida to majstersztyk architektury, zarówno pod względem ogromu pracy włożonej jak i złożoności struktury (wewnętrznej). Sama Piramida jest położona idealnie na centrum masy Ziemii, co mogliśmy wywnioskować stosunkowo niedawno - przypadkowo tam ją umieścili? Rozumiem że ciężko Ci dopuścić do myśli że prawda jest zgoła odmienna od tego co mówiono Ci w szkole - ale nie możesz przynajmniej wziąć pod uwagę że tak może być? Tego typu dyskusje to jak walka z wiatrakami - nie mam ochoty dłużej walić głową o beton który najwidoczniej otacza Twoja świadomość, mam tylko nadzieję że chociaż parę osób zechce zapoznać się głębiej z tematem, a wiem po sobie że tematyka jest fascynująca, nawet jeśli nie ma na nią "twardych" dowodów. Niektórzy nie dopuszczają do siebie żadnych argumentów, negują fakty nawet jeśli mają je tuż przed oczami.

   Tutaj masz przykłady tej fuszerki, rzeczywiście patałachy to robiły.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1

   Co do fuszerki o której piszesz - masz jakieś źródło bądź zdjęcia którymi możesz to poprzeć? A może sam byłeś w środku i widziałeś na własne oczy?

   Piramida wygląda jak wygląda gdyż wierzchnia warstwę, tak zwane "casing stones", rozebrali w większości Arabowie na potrzeby rozbudowy Kairu po tym jak podbili te ziemię (tak, dzisiejsi Egipcjanie nie mają nic wspólnego z pierwotnymi egipcjanami). Wielka Piramida to majstersztyk architektury, zarówno pod względem ogromu pracy włożonej jak i złożoności struktury (wewnętrznej). Sama Piramida jest położona idealnie na centrum masy Ziemii, co mogliśmy wywnioskować stosunkowo niedawno - przypadkowo tam ją umieścili? Rozumiem że ciężko Ci dopuścić do myśli że prawda jest zgoła odmienna od tego co mówiono Ci w szkole - ale nie możesz przynajmniej wziąć pod uwagę że tak może być? Tego typu dyskusje to jak walka z wiatrakami - nie mam ochoty dłużej walić głową o beton który najwidoczniej otacza Twoja świadomość, mam tylko nadzieję że chociaż parę osób zechce zapoznać się głębiej z tematem, a wiem po sobie że tematyka jest fascynująca, nawet jeśli nie ma na nią "twardych" dowodów. Niektórzy nie dopuszczają do siebie żadnych argumentów, negują fakty nawet jeśli mają je tuż przed oczami.

   Tutaj masz przykłady tej fuszerki, rzeczywiście patałachy to robiły.

  •  

   pokaż komentarz

   Na dole widać to co jest robotą Arabów, wyżej - jak normalnie wyglądał wierzch piramidy

  •  

   pokaż komentarz

   @eternitydreamer: Tak mi do głowy przyszła jeszcze jedna rzecz. Pamiętam w jakimś filmie badaczkę która powiedziała, ze im starsza budowla megalityczna tym większa precyzja wykonania i tym bardziej nic nie da się wcisnąć pomiędzy skały. A co jeśli pierwotnie wszystkie te głazy były nieprecyzyjnie oszlifowane, ale przez tysiąclecia spływająca woda rozpuszczała skałę i gromadziła materiał w szczelinach? Tak powstają przecież stalaktyty w jaskiniach. Przecież to miękkie skały są. W szczelinach gromadziłby się materiał wypłukiwany deszczem, zaś na wierzchu wiatr wietrzyłby kamienie nadając im zaokrąglone kształty. Czyżby rozwiązanie byłoby aż tak proste?

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: cos podobnego mozna powiedziec odnosnie Sfinksa i podloza skanlego z ktorego zostal wykuty.. sa tam widoczne slady erozji wodnej. tylko problem w tym ze w Egipcie ostatnie tak intesywne opady deszczu mialy miejsce okolo 10 000 lat temu. jakies 5 tysiace lat przed przybyciem "oficjalnych budowniczych" piramid

   źródło: i.ytimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: Piszę o czymś innym Tu masz kości z sprzed chyba 2 tys lat, które zostały wchłonięte przez rozpuszczane wodą skały.
   https://www.flickr.com/photos/gokrzy/2463751257/

   Ty natomiast mówisz o wymywaniu i erodowaniu skał poprzez cieki wodne.
   I tak, na sfinksa działała woda, pytanie jednak czy sfinks wówczas był sfinksem?
   Możliwe, że była to skała przypominająca zwierzę i po tysiącleciach Egipcjanie postanowili uczynić ją bardziej wyglądającą jak zwierze wykorzystując istniejącą formację skalną.

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako

   To że Egipcjanie zrobili Sfinksowi lifting twarzy jest niemal pewne, pytanie jak wyglądał wcześniej i co reprezentował, w każdym razie ślady erozji są idealnie rozłożone na scianach wokół Sfinksa, a teren ten został wyrównany i przygotowany, jeszcze przed bądź w trakcie okresu gdzie występowały silne opady w tym regionie, tj. co najmniej 10tys. lat temu, więc na logikę coś tutaj nie gra jeśli weźmiemy pod uwagę "oficjalna" wersję. Teren wokół Piramid również został wyrównany i wyłożony bazaltowym "chodnikiem", który prawdopodobnie na skutek jakiegoś kataklizmu leży w gruzach (weźmy pod uwagę że większość czasu znajdował się pod piaskiem, więc musiało się to wydarzyć bardzo dawno temu). Nawet na tych chodnikach są ślady cięcia piłą, prawdopodobnie tarczowa, a takiej technologii Egipcjanie, według naszej wiedzy, nie posiadali.

  •  

   pokaż komentarz

   @orkako: bo bylo to zwierze.. prawdopobnie lew, glowa zostala przerobiona. jest nieproporcjonalna do reszty ciala i nie posiada sladow erozji jak na na tułowiu.

   a to o czym ty mowisz masz na mysli piramidy? czy te kamienne sciany w peru? erozja wodna nie pozostawi jednolitej powierzchni, woda splywajac zawsze szuka najmniejszego oporu a skała rowniez nie jest jednolita niektore jej skladniki wyplukuja sie bardziej inne mniej dlatego powstaja wżłobienia.

  •  

   pokaż komentarz

   atwiej byłoby produkować standaryzowane bloki.

   @wuadek: Zapominasz wziąć pod uwagę, że zawsze ktoś mógł spieprzyć kawałek i by całego nie wyrzucać, to się go jakoś ogarniało i kolejny dopasowywało.

   Przykładali blok, zaznaczali kredką co skuć, kładli sobie na bok, skuwali, docinali i tak po kilka razy?
   Albo brali patyki, związywali je tak by wyszedł kształt który mają otrzymać i na jego podstawie skuwali blok obok.

  •  

   pokaż komentarz

   Albo brali patyki, związywali je tak by wyszedł kształt który mają otrzymać i na jego podstawie skuwali blok obok.

   @Wiesmin: Wypróbuj swoją metodę. Jak zmądrzejesz wróć i napisz lepszą hipotezę. Gdzieś tu już jest filmik z uzupełniania bloku w greckich zabytkach. Obejrzyj.

 •  

  pokaż komentarz

  "Inkowie"... tak samo jak Egipcjanie obrabiali wielotonowe bloki granitu dlutami z brązu i transportowali na drewnianych balach przez pustynie... zamiast tłumaczyć sobie coś na siłę lepiej nic nie mówić na ten temat, a przynajmniej mieć na tyle pokory w sobie aby dopuścić do siebie możliwość, że coś pozostaje dla nas zagadką...

 •  

  pokaż komentarz

  @szopa123:

  Obecnie nawet nie posiadamy technologi, która by pozwalała tak spasować kamienie.

  Brainlet.jpg Nie gurwa, wcale...

  źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @PEPE_Le_Sfont:
   Obejrzałem.Robi wrażenie.A Inek brał wodę w usta, prukał- i też dał radę.
   Poważne pytanie: nie mamy pojęcia jak to zrobili.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lootzek: Ktoś wyżej wyjaśnił, jakie są problemy z utrzymaniem (darmowych) niewolników.Ja zapytam tylko o maszyny i narzędzia- samo ścierniwo może leżeć na kupce i sto lat.Piętami tego też nie ścierali.Musi być energia,napęd,choć proste- ale jednak narzędzia.Nie ma po tym śladu.A przecież powinno się coś zachować-nawet jeśli jeszcze nie możemy zrozumieć zasad działania. Tym bardziej, że tam robiono również rzeczy bardziej zaawansowane, niż te"kamyczki"

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: Weź kamień, weź coś czym będziesz mógł zetrzeć kamień (zgaduję, że twardszy kamień wystarczy) i trzyj aż dostaniesz kształt który chcesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito Masz rację, samo ścierniwo roboty nie zrobi. Jeśli budowali urządzenia z drewna, podobnie jak starożytni Rzymianie, do tego w sposób uproszczony, tak by łatwo zastąpić zużyte nowym, zamiast konserwować stare to mogły się nie zachować ślady. Biorąc pod uwagę tamtejszy raczej wilgotny klimat, urządzenia mogły ulegać naprawdę szybkiej biodegradacji. A co do napędu takich maszyn, jest mnóstwo rozwiązań leżących w zasięgu ich możliwości technicznych. Od zawsze mój sprzeciw budziło traktowanie członków zamierzchłych cywilizacji jak nieogarniętych idiotów, tylko dlatego że żyli dawno.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: No właśnie gdzie są te wasze magiczne narzędzia od kosmitów, czy magiczne narzędzia tej pradawnej cywilizacji co to wzniosła? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Lootzek: Nie uważam ich za idiotów.Odwrotnie- wiedzieli znacznie więcej niż nam się wydaje.Zauważ, że na niektórych kamieniach są takie cycki". mały szczegól, ale mnóstwo roboty.Po co?A niedaleko tych bloczków są jeszcze inne. jeszcze bardziej zagadkowe.I dopóki nie znajdzie się racjonalnego powodu ich budowy, zawsze będą mity o ich pozaziemskim pochodzeniu.
   Pamiętam, jaki był szok, gdy posągi a Wyspy Wielkanocnej "same" zaczęły chodzić!Jak w legendach!

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: Inkowie mieli dużo czasu. Bardzo dużo czasu. Nie oglądali telewizji, nie grali na komputerze, nie czytali książek, raczej nie mieli też specjalnie czasochłonnych hobby. No to sobie siadali i szlifowali kamienie. W 8 godzin da się dużo wyszlifować. A jak usiądzie 2000 takich Inków przy tych kamieniach to spokojnie w kilka lat uszlifują tyle ile potrzeba.

   Ot cała tajemnica. Przy okazji - wewnątrz te kamienie często nie były aż tak dopasowane, puste przestrzenie były wypełnianie, przykładowo:

   źródło: przyklad.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka Dlatego z bazaltu raczej nie korzystali, natomiast co do granitu... To mit o jego trudności w obróbce. Jest tak powszechny w użyciu właśnie ze względu na jego względną łatwość obrabiania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pivoo: Dzięki! Takiego zdjęcia szukałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lootzek: Skąd wiesz, że nie używali bazaltu? Robiłeś badania geologiczne? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka Praktycznie we wszystkich źródłach podane jest że używali granitu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lootzek: Ale wiesz, że nikt tego poza Zalewskim nie badał dokładnie? Przyszedł historyk, o jaki ładny granit. A to był inny kamień. Generalnie historycy nie znają się na geologii i wiele opisów jest błędnych. Oczywiście są tam i miękkie kamienie, ale bazaltową wazę trochę trudno wykuć drewnianym dłutem i rzemieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka O lol... pomylić granit z bazaltem? Trzymajcie mnie, te skały różnią się wyglądem nawet na oko. Granit ma wyraźną strukturę krystaliczną, bazalt jest skałą drobnoziarnistą.

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka: Granit i bazalt tak ciężko się obrabia, że co drugi nagrobek jest z granitu. Bazalt jest dużo prostszy w obróbce.

   Kamienie można sobie szlifować jak się chce, znacznie gorzej jest z obróbką metali. W tym sensie, że indianie nie znali nawet żelaza, nie mówiąc już o jego obróbce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pivoo: ale to jest wlasnie styl budowy inków- i ich dzielo. w calym peru widoczne sa 2-3 zupelnie rozne style budowy, na Twoim zdjeciu widac niedbale ulozone kamienie z wypelniaczem pomiedzy, ktore nijak sie maja do megalitycznych zakleszczajacych sie kontrukcji bez jakiegokolwiek cementu. ok 1300 roku bylo ogromne trzesienie ziemi ktore zrzuciło czesc kamiennej licówki oslaniajacej piramidy i araby uzyly tychze kamieni do budowy Kairu. duzo wskasuje ze podobna sytuacja miala miejsce np na Machu Picchu gdzie do dzisiaj leza OGROMNE kamienie rozrzucone i rozstrzaskane jak domki z kart.. wiele scian nosi slady nadbudowy i naprawde dziwne jest czemu np polowa sciany ma tak misterna kontrukcje jak ponizej a kolejne jej czesc sklada sie z dopasowanych "na oko" kamieni ulozonych w podobny geometryczny sposob jak na Twoim zdjeciu , zupelnie jakby ktos chcial imitowac ten meglityczny styl

  •  

   pokaż komentarz

   @fajkonos: Wiem, byłem w tamtym roku na Machu Picchu, byłem w Ollantaytambo, Sacsayhuaman, Tambomachay i jeszcze w paru miejscach których nazw nie pamiętam. Ogólnie jakieś 4000 kilometrów po Peru przejechałem, widziałem to i owo. Te kamienie robią gigantyczne wrażenie i owszem część jest idealnie z każdej strony oszlifowana, a część po prostu ładnie wygląda z zewnątrz, a w środku już widać niedoskonałości i puste przestrzenie.

   Zdjęcie które wkleiłem jest z Sillustani. To są wieże wzniesione przez cywilizacje pre-inkaską. Najprawdopodobniej Sacsayhuaman też zostało początkowo zbudowane przez cywilizacje pre-inkaską w 11 wieku, a Inkowie dopiero rozbudowali te mury.

   Serio, nie wszystkie te kamienie wyglądają tak pięknie :P.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lootzek: Nie ja pisałam, jakie kamienie są w piramidach, tylko XIX wieczni historycy. A że nikt tego nie sprawdzał później... w piramidach jest wiele materiałów, również bardzo łatwe w obróbce kamienie. Natomiast nawet ja widywałam opisy w książkach, że układano je bez zaprawy. Otóż nie, zaprawa jest. Na dodatek kamienie na zewnątrz pokryte są szkliwem, które nie powstaje w warunkach naturalnych, a w temperaturze kilku tysięcy stopni. Kolejna zagadka, a takich jest więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Aha i co do obróbki kamienia, my sobie z tym radzimy, bo mamy narzędzia. Zrobiłbyś granitowy nagrobek za pomocą rzemyka ze skóry? Bo taka jest oficjalna wersja historyczna obróbki kamienia w tamtych czasach.

 •  

  pokaż komentarz

  Tu nie chodzi nawet o to jak to zrobili itd. ciekawe jest to że podobna sytuacja występuje na całym świecie. Praktycznie wszędzie są podobne konstrukcje, które przypisuje się jakimś tam cywilizacją i kulturom, oraz wszędzie powtarza się ten schemat - jakiś ultra precyzyjny mur z kamienia, do którego ktoś się dobudował na odpierdol.

  To jest bardzo fajny przykład - na pierwszy rzut oka widać że pierwotna konstrukcja była zupełnie w innym stylu, a potem ktoś dobudował górę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Norwag93: A tu mamy "całość" w stylu dolnej połowy konstrukcji.

   Chyba że kazali im budować tak precyzyjnie, po 10 latach postawili jedną ścianę w mieście i potem było "dobra chłopaki, zróbcie na odp#%#!#% byle by szybciej"

   źródło: i.ytimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   jakiś ultra precyzyjny mur z kamienia, do którego ktoś się dobudował na odpierdol.

   @Norwag93: Co dziwnego w tym że z czasem budynki zmieniają swoje przeznaczenie i są przebudowywane do innych potrzeb czasami przez zupełnie innych ludzi niż tych co je wznieśli? Niesłychana tajemnica xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Norwag93: Generalnie takie konstrukcje sie powtarzaja bo sa zazwyczaj najlatwiejszymi do wymyslenia konstrukcjami i przy okazji najprostszymi brylami. piramida czyli czworoscian, szescian itd. zaleznie od regionu.
   Zauwaz ze te zaawansowane cywilizacje nie budowaly wielkich kopul, skoro do dzis kopuly z Rzymu czy Konstantynopolu sa takimi cackami technologicznymi to czemu te zaawansowane cywilizacje wspierane przez 'kosmitow' jak wielu mysli nie tworzyli kopul? Albo chociaz kilkupietrowych budynkow dla zamieszkania, tylko zazwyczaj jako grobowce/swiatynie? Dlaczego nie stawiano masywnych podpor jak w stylu gotyckim?
   I to nie koniecznie jest tak, ze dobra chlopaki zrobcie dalej na odp@!%@!?. Takie cos zazwyczaj powstawalo dla wodza-z woli boskiej. Zbudowane wielkim kosztem przez cale zycie wladcy, jak zginal wodz to nastepny chcial miec swoje a tamten projekt szedl w odstawke.
   Na yt jest mnostwo filmikow jak czlowiek z drewna tworzy proste konstrukcje pozwalajace przenosic w pojedynke nawet kilkadziesiat-krotnosc wagi niz jego wlasna.
   Dlaczego np. na gwalt Egipcjanie brneli z ekspansja w lewant i Hetytow? Dla drewna a po co? Glownie dla budowy domow i narzedzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Tu nie chodzi nawet o to jak to zrobili itd. ciekawe jest to że podobna sytuacja występuje na całym świecie.

   @Norwag93: Gdybyśmy tylko mogli znaleźć coś co łączy te wszystkie konstrukcje

   źródło: homosapiens.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Norwag93: I zdjęcie z drugiej strony fragmentu.

   źródło: mp.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @Norwag93: Ja bym się przyjrzał czemuś zupełnie innemu. Wszyscy jarają się jakimiś murami i piramidami, ale nikt nie jara się np. schodami. Albo krzesłami.

   Dlaczego wszystkie cywilizacje na świecie używały krzeseł i stołów, w dowolnej formie? Dlaczego wszystkie cywilizacje znały schody lub drabiny? Kosmici podarowali nam krzesła.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego wszystkie cywilizacje na świecie używały krzeseł i stołów, w dowolnej formie? Dlaczego wszystkie cywilizacje znały schody lub drabiny? Kosmici podarowali nam krzesła.

   @mecenas_z_piaseczna: Czy ja napisałem cokolwiek o kosmitach? Uważam że historia może skrywać jakieś ciekawe tajemnice. Wiele cywilizacji opisuje to że kiedyś istniały nieco bardziej rozwinięte regiony itd. Wiele też opisuje kataklizmy i powodzie które te cywilizacje zabrały do piachu. Ostatnio pod lodami Grenlandii odkryto krater meteorytu, który według datowania był by idealnym kandydatem na sprawcę ostatniej epoki lodowcowej i tych opisanych kataklizmów.

   Znajdujemy takie megality, bo to jedyne co mogło się ostać przez kilka tysięcy lat. Po nas też nie wiele by było budowli po takim okresie czasu, nie licząc śladów w atmosferze od wypalania paliw kopalnianych, ciężko było by znaleźć po nas ślady. Ale zakładam że tamci nie kopcili, za to świetnie obrabiali kamienie i budowali fajne rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @maupajoke: Egipt nie atakował Hetytów by ludowi się lepiej żyło... imperia mają to do siebie, że albo rosną albo upadają, zwyczajnie wokół nie było niczego sensownego do atakowania, a oni nie byli potęgą morską... Od Hetytów do tego dostali niezłe wciry... Ale o dziwo to były właśnie czasy stabilizacji systemów politycznych w tym regionie. Powstała równowaga lokalnych potęg, a Egipt nawet wszedł z Hetytami w królewski mariaż. Było z 7-8 lokalnych potęg w równowadze, które zaczęły regularnie handlować i cywilizować się.

   A potem przyszły zmiany klimatu susze, głód, choroby, niestabilność wewnętrzna. Na koniec możliwe, że z tych samych powodów przypłynęły ludy morza i spustoszyły wszystkich po kolei bez litości nawet paląc ich plony.

   Ta zaciekłość to podejrzewam przez to, że byli z północy, mocno różni kulturowo. Analogia do wikingów narzuca się sama.

   Jeśli takie cykle klimatyczne są normą co kilka tysięcy lat to i nas będzie czekać powtórka z rozrywki.

 •  

  pokaż komentarz

  Ogólnie Inkowie to ciekawy temat. Koła nie znali, a wybudowali od cholery dróg pokrytych kamieniami. Budowali wiszące mosty, miasta, kamienne konstrukcje, które i dzisiaj zbudować byłoby ciężko bez dużego nakładu środków.

  •  

   pokaż komentarz

   @sinusik:

   Koła nie znali
   Znali, ale nie stosowali użytkowo, ponieważ

   wybudowali od cholery dróg pokrytych kamieniami
   w górzystym terenie nie mając do dyspozycji zwierząt pociągowych.
   Inkowie hodowali lamy i alpaki - zwierzęta juczne, dla których te drogi powstały.

   Inkaska zabawka:

  •  

   pokaż komentarz

   @fidelxxx: To jest kompletne p?%%!?@enie. Inkowie nie znali koła, a zabawki nie są żadnym dowodem, o ile ta zabawka ze zdjęcia jest prawdziwa.

   Nawet nie chodzi o kwestie poruszania się, Inkowie nie znali koła młyńskiego, ani nawet garncarskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: Posłańcy i zwiadowcy Inków biegali na bardzo długie trasy, maraton to dla nich nic. Co oni mieli tymi drogami transportować? Żelaza nie znali... kukurydzę? Aż tak ciężka nie jest.

   Imperium było rozległe górzyste, wojsko lekko uzbrojone. Nie było możliwości i potrzeby wielkiego handlu. Orać też nie orali zwierzetami pociągowymi to skala gospodarki była nieco mniejsza.

   Że im się w ogóle chciało te kamienie targać to jest cud...