•  

  pokaż komentarz

  kult świętych to ogólnie jedna z największych głupot KK. taki pseudopoliteizm, żeby ludziom było łatwiej ogarnąć. już pominę, że to z czasem nie jest w żaden sposób weryfikowane i jeżeli jakiś skorumpowany papież wyniósł sobie na ołtarze jakiegoś zbrodniarza lub kogoś kto po prostu nawet nie istniał (św. jerzy), to 1000 lat później ludzie dalej się do tych tworów modlą, a nie jest przewidziana chyba procedura "dekanonizacji"

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: bo takowy proces groziłby niezłym skandalem i ewentualnymi schizmami

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: to jest po prostu woda na kielki schizofrenii.

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: dokładnie. Najlepszym przykładem jest św. January, patron Neapolu. Gościu wcale nie istnial(co potwierdza sam Watykan) a i tak co roku, wszyscy Neopolitanczycy pielgrzymują do jego relikwii, które podobni krwawią:)

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Zabawne, że ludzie wierzą, że modlitwa do randomowego świętego jest w stanie wpłynąć na decyzję poniekąd WSZECHMOCNEGO boga. Przecież to tak jakby żul spod monopolowego doradzał Einsteinowi...

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Bardziej przerażające jest to, że jakby nie patrzeć o wiele częściej wychwala się jakiś świętych czy Maryje, ale nie Boga. Co się stało z "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną"? KK jest strasznie bałwchowalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzie: w dużej mierze faktycznie tak

   @ChochlikLucek: dodatkowo świętym zawsze przypisywane są jakieś nadprzyrodzone historie, hitem np. jest ojciec pio, któremu przypisywane są takie skille jak (cytując za wiki) "uleczania chorych, bilokację, lewitację, dar proroctwa, dar czynienia cudów, zdolność do abstynencji od snu i pokarmów (w jednej z relacji, czytamy, że ojciec Augustyn da San Marco zaobserwował przypadek, gdy ojciec Pio był w stanie żywić się jedynie samą Eucharystią przez przynajmniej 20 dni), zdolność do czytania w ludzkich sercach, dar mówienia w nieznanych mu językach, dar nawracania i zapach perfum lub kwiatów wydobywający się z ran po stygmatach"

   ogólnie to brzmi jak opis zajebistej postaci z jakiegoś RPGa

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar olga jest akurat swieta cerkwi prawoslawnej, a nie kk ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: A jak ja mam rozumieć "dar nawracania"? Zdalne pranie mózgu? ( ಠ_ಠ)

   pokaż spoiler WOLOLO ( ͡° ͜ʖ ͡°)


   A najbardziej mnie rozwala "dar czynienia cudów" - to te wszystkie fantastyczne rzeczy nie kwalifikują jako takie? A może to jest wyższy krąg cudów, coś jak w Gothicu kręgi magii?

  •  

   pokaż komentarz

   @ChochlikLucek: Podobnie prawosławni oni też czczą świętych i Bogarodzicę u anglikanów też występuje kult świętych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karbik: gdyby bóg zmieniał swoj boski plan za każdym razem gdy ktoś się do niego modli to szybko niewiele by zostało z tego planu

  •  

   pokaż komentarz

   @Karbik Nie jestem wierzący, ale podobnie jest z wiarą w przesądy. Śmieszą mnie znajomi ateiści, którzy śmieją się z wierzących, a sami nie przywitają sie na krzyż albo przez próg...

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Ej ale to nie wina kk... to bóg zj$@#ł sprawę z tym monoteizmem. jak biedni księża mają zarabiać na figurkach i obrazkach jeśli jest tylko jeden bóg i to taki co zabronił robienia jego podobizn?
   Kiedyś od każdego problemu trzeba było mieć figurkę innego boga i wszyscy byli zadowoleni ^^
   Koniec końców trzeba było jakoś obejść tą niedogodność a że braku kreatywniści naszym klechom zarzucić raczej nie mozna to wyszło jak wyszlo :)

   To że skorumpowany papierz może kanonizować zbrodniarza nie jest jeszcze takie najgorsze. Jak spróbujesz poczytać życiorysy niektórych co bardziej barwnych papierzy to wyjdzie że gorszych zbrodniarzy od nich naprawdę trudno znaleźć w ich czasach. A papierze zostają po śmierci świętymi prawie z automatu :p

  •  

   pokaż komentarz

   @maxwol: Identycznie jest z moimi bliskimi, niby tacy wierzący, a jednak nie przywitają się przez próg, bo "po co kusić los". To w sumie ile warta jest ta wiara skoro byle przesąd jest ważniejszy?

  •  

   pokaż komentarz

   lub kogoś kto po prostu nawet nie istniał (św. jerzy),

   @foolcaviar:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Święty Jerzy to chyba jednak żył, ale fakt że co poniektórych można by według dzisiejszych kanonów moralności spokojnie zdyskredytować.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubota_crew Św. Jerzy to najprawdopodobniej "remix" trackiego boga polowań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Destr0: dużo jest materiałów na jego temat więc bez głębszej analizy tematu ciężko coś potwierdzić

  •  

   pokaż komentarz

   @kubota_crew: według dzisiejszych kanonów moralności to wiele rzeczy inaczej byśmy rozumieli z przeszłości. I tu jest pewien błąd w myśleniu. Pewnie gdyby oceniać wiele innych postaci historycznych to wyszłoby, że w świetle współczesnej moralności są raczej niezbyt światłe.

   Co do historycznosci św Jerzego nie mogę za wiele powiedzieć, bo źródeł ni mogę znaleźć potwierdzających jednoznacznie lub jednoznacznie zaprzeczających (wiarygodnych, a nie blogów w stylu szlak czarownic).

   Nie zgodzę się z zarzutem o pseudopoliteizm w kwestii Kultu Świętych. Faktem jest, że często tak o wygląda w Kościele, co jest winą niewłaściwego wychowania w wierze, ale sam KK jest przeciwny stawianiu świętych na równi z Bogiem, co jest raczej oczywiste. Zachęca do proszenia ich o wstawiennictwo (co nie jest modleniem się do nich), co niczym się w sumie nie różni od #mirkomodlitwa, która też jest wstawiennictwem jednego wiernego za drugiego, w myśl tego co Jezus mówił o zgodnym proszeniu w danej intencji. KK tłumaczy skuteczność modlitwy wstawienniczej świętych w prosty sposób: skoro są w Niebie, to stoją przed Panem i proszą Go bezpośrednio spod Jego tronu. Nie ma żadnych, nazwijmy to, przeszkadzaczy w modlitwie w postaci grzechu, którego tam nie ma.

   No. Ale jak ktoś nie chce to i tak nie uzna mojej argumentacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kefirowa1: podaj mi proszę źródło wg. którego św. January nie istniał, bo nigdzie nie mogę go znaleźć. Co do relikwii owego świętego, to radzę się doinformować, bo piszesz nieprawdę.

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar ok moj blad myslalem ze tylko u ruskich swieta ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Scorpjon: ok ja nie twój wróg ( ͡° ͜ʖ ͡°) zgadzam się, że 500 czy 1000 lat późnej wiele spraw wygląda inaczej i inaczej było odbieranych, trudno wszystko mierzyć dzisiejszą miara.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubota_crew: Swoją drogą, niedawno czytałem o przypadku jednego ze św. Mikołajów bodaj, który Arianowi na soborze dał, mówiąc kolokwialnie, w pysk tak, że ten wziął i głupi ryj sobie rozwalił ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za co mu dał w pysk? Ano za głoszenie herezji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedyś to były sobory ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dzisiaj jakby jeden biskup drugiemu dał z liścia to byłaby drama, że jeden jest brutalem i niewychowany, i napaść.

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Nie jest łatwo wystartowac z firmą jak jest spora konkurencja ze strony ,,starej'' religi. Zastąpili wielu bogów świętymi. Kalendarz świąt KK jest BARDZO dziwnie zbiezny z dawnymi świętami słowian. Część obrzędów także bardzo podobna

  •  

   pokaż komentarz

   Kalendarz świąt KK jest BARDZO dziwnie zbiezny z dawnymi świętami słowian.

   @ozzmann: Mamy kilkadziesiąt świąt katolickich, średnio co tydzień jakieś wypada. Trudno żeby się często nie spotykały biorąc pod uwagę wszystkie stare religie na wszystkich terenach gdzie przyszło chrześcijaństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emeref: wydaje mi się, ze najlepszy dokument o gościu, którego istnienia nikt nie jest w stanie udowodnić. Tak wiele nieścisłości co do sposobu jego śmierci, w końcu pojawienie się tajemniczej buteleczki z rzekoma krwią ale dopiero 1000 lat po jego smierci. No i brak zgody przeprowadzenia badań nad relikwia zwiększają tylko wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emeref: https://wolnemedia.net/swieta-barbara/. A tu masz następna wieka swieta, która nie istniała. Ale ciiichosza, żeby górnicy nie usłyszeli bo się wkurwia:))

  •  

   pokaż komentarz

   @Kefirowa1: jak zwykle film z discovery czy inne żółte napisy XD oj mijasz się z prawdą kolego, raz piszesz że nie istnieje a potem, że istnieje. Typowy czytelnik Faktów i Mitów XD

  •  

   pokaż komentarz

   @korbixon: wiem, ze wy czytelnicy Frondy wiedzę czerpiecie ze Starego Testamentu. To źródło niewyczerpanej wiedzy:)) a po drugie widzę, ze kolego dokumentu jedna nie zobaczył bo na temat Januarego wypowiadają się naukowcy i profesorowie, którzy twierdzą, ze nie ma żadnych dowodów na jego istnienie. Pierwsze zapiski pojawiają się ponad 100 lat po jego rzekomej śmierci! No ale mam świadomość, ze dla katoli, jedynymi pewnymi źródłami są te, które pokrywają się z waszymi poglądami. Co tam naukowcy publikujący w Nature , wystarczy wiaraxD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kefirowa1 akurat oba pisma uważam za podobny sort wiarygodności ;D o widzisz i tu już merytorycznej, chętnie się zapoznam jak i z nature.

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Daj spokój, stare dzieje. Już dawno tego nie potrafię. Teraz już tylko pijo.

  •  

   pokaż komentarz

   @foolcaviar Kościół Katolicki to zbrodnia na Chrześcijaństwie...

  •  
   O................z

   +4

   pokaż komentarz

   @foolcaviar: Nie rozumiem problemu, wśród świętych kościoła było wiele osób które dopuszczały się wielu niezwykle ciężkich grzechów, zdarzało się nawet że ci święci w pewnym etapie swojego życia byli oprawcami chrześcijan, przecież nawet jeden z autorów listów apostolskich wchodzących w skład Nowego Testamentu również prześladował wyznawców Chrystusa, jednakże każdego z nich łączy fakt iż na pewnym etapie życia przeszli przemianę, owe okrucieństwa Olgi Kijowskiej wspomniane w artykule miały miejsca jeszcze przed jej nawróceniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karbik Sam fakt wpływania Boga na losy ludzi jest nielogiczny. Jeżeli Bóg miałby wpływ na losy świta to musiałby za to wszytko tutaj odpowiadać...a przecież ma sądzić ludzi... Kabaret.

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: Chodzi jednak o te najważniejsze. Wszystkie były ustanawiane po to aby zapomniano jak najszybciej o tych pradawnych oraz żeby przejście na wiare było łagodniejsze i łatwiejsze do wykonania. Wszystko po to aby osiągać zysk i wpływy. Zwykła firma( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann: Raczysz kpić. Chrześcijaństwo dotarło na tereny Polski w IX wieku, a zetknęło się w ogóle z kulturą słowiańską w VI wieku. Tymczasem data Bożego Narodzenia jest obchodzona liturgicznie już od IV wieku, podobnie data Wielkanocy (o której mówiono zresztą na Soborze Nicejskim). Teza że najważniejsze święta chrześcijańskie mają daty podebrane Słowianom, jest zwyczajnie nie do obrony.

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: A to z kolei ten 25 dzien grudnia byl ustanowiony dla oslabienia kultu Mitry bo wlasnie na ten przypadkowo dzien przypadalo swieto jego narodzin. Wiec raczysz sobie kpic. Zwykly przypadek ze akurat trafilo w okolice swieta slowianskiego, podpasowalo przy okazji. Data narodzin Chrystusa nie ma nic wspolnego ani z grudniem ani z zima.

  •  

   pokaż komentarz

   A to z kolei ten 25 dzien grudnia byl ustanowiony dla oslabienia kultu Mitry bo wlasnie na ten przypadkowo dzien przypadalo swieto jego narodzin.

   @ozzmann: Raczysz ponownie kpić z historii. Najpierw pisałeś o łączności dat ze Słowiańskimi, teraz się przerzucasz na Mitraizm? No to wciąż pudło. Choć długo nie było przekonania co do pewnej daty, to mimo wszystko Hipolit Rzymski, jeden z Ojców Kościoła, urodzony w drugiej połowie II wieku, pisał o tym, że Chrystus urodził się w dniu 25 grudnia. To samo, Sekstus Juliusz Afrykański w pierwszej połowie III wieku. Nie ma z kolei ani jednego źródłowego dowodu że mitraiści obchodzili 25 grudnia jako datę narodzin Mitry. Koncepcja łączenia daty Bożego Narodzenia z mitraizmem narodziła się dopiero... w XIX wieku. Natomiast wiemy że to Mitraizm rozpowszechniony wśród rzymskich żołnierzy był religią synkretyczną, która czerpała inspiracje od innych religii (zresztą sam mitraizm rzymski podebrał sporo wierzeniom chaldejskim i syryjskim, zanim wyewoluował z mitraizmu stricte perskiego).

   Data narodzin Chrystusa nie ma nic wspolnego ani z grudniem ani z zima.

   @ozzmann: Ależ skąd. Wyrzućmy źródła i najbardziej prawdopodobne hipotezy (a jest ich kilka odnośnie samej daty 25 grudnia), a weźmy najbardziej sensacyjną hipotezę która jest najsłabiej uzasadniona.

  •  

   pokaż komentarz

   Teza że najważniejsze święta chrześcijańskie mają daty podebrane Słowianom, jest zwyczajnie nie do obrony.

   @southlander: więc twierdzisz, że to Słowianie (czy raczej - poganie) podebrali chrześcijańskie daty świąt?

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: U nas trafiaja mniej więcej w Szczodre Gody słowiańskie, przez spory przypadek na święto MItry. Mitraizm był dość wpływową religią. Jest to święto Mitry narodziny słońca jesli chodzi o ścisłosć. Dlatego właśnie pierwsze wzmianki o 25 grudnia jako o święcie Bożego Narodzenia pochodzą z IV wieku, bo właśnie wtedy zostało to zmyślone i podklejone pod kult Mitry aby lepiej pasowało. Inaczej mimo przyjęcia chrześcijaństwa nadal w te dni świętowaliby swoje pogańskie święta. Sprytne i w zasadzie się temu nie dziwię.

   Oczywiste jest i niepodważalne że święta ustanawiano w ten sposób aby stłumić kult starej wiary wprowadzając swoje porządki. W większości są to rzeczy zmyślone, nie mające potwierdzenia w Biblii. Nie ma tam żadnego nakazu aby to świętować. Nie ma słowa o tym aby chrzcic ludzi w tak młodym wieku bez świadomości, nie ma słowa o spowiedziach, rozgrzeszeniach nadawanych przez księży, bierzmowaniach czy nawet ślubach - totalna bzdura.. To wszystko wymyślono aby podporządkować sobie lud od najmłodszych lat i uzależnić w celu nie innym niż czerpanie z tego korzyści.
   Nie jest to tylko Boże Narodzenie vel Szczodre Gody pogańskie ale także
   Święto Zmarłych (dawne Dziady)
   tzw. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - jakie wniebowzięcie skoro go NIE BYŁO!!!! i jest to ludowe święto Matki Boskiej ZIelnej. Zupełnym przypadkiem wtedy obchodzono święto ku czci kultu bogini zbóż, ziemi i urodzaju.... Ale przypadek - oczywiście
   Boże CIało - procesje, ołtarze w cztery strony świata - niby że cztery ewangelie - bzdura, tradycja Świętowita i do tego jeszcze święcenie ZIÓŁ!!!! zupełnie jak w religiach słowiańskich - kpisz sobie czy jak?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego właśnie pierwsze wzmianki o 25 grudnia jako o święcie Bożego Narodzenia pochodzą z IV wieku

   @ozzmann: Ty w ogóle czytasz co piszę? Po co ja się produkuję skoro omijasz kluczowe fakty? Jaki IV wiek jak podaję Ci konkretne historyczne osoby które podawały tę datę już wcześniej? Ty mi nie podałeś ani jednej historycznej osoby, czy historycznego wydarzenia które potwierdzają Twoje tezy.

   Jest to święto Mitry narodziny słońca jesli chodzi o ścisłosć.

   @ozzmann: Czyli Sol Invictus. Święto powołane przez Cesarza Aureliana w 274 roku, druga połowa III wieku. A więc później niż świadectwo o 25 grudnia, Hipolita Rzymskiego z przełomu II/III wieku. Jest też świadectwo Teofila z Antiochii z końca II wieku który potwierdza datę 25 grudnia. I kolejne potwierdzenie, cofamy się coraz bardziej, św. Telesfor, papież, ustanawia na dzień 24 grudnia mszę pasterską (tzw. pasterkę) w Wigilię Bożego Narodzenia. To była pierwsza połowa II wieku.

   tzw. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - jakie wniebowzięcie skoro go NIE BYŁO!!!! i jest to ludowe święto Matki Boskiej ZIelnej. Zupełnym przypadkiem wtedy obchodzono święto ku czci kultu bogini zbóż, ziemi i urodzaju....

   @ozzmann: I znowu brak wiedzy historycznej. Wniebowzięcie jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich, świętowano je już w Efezie w V wieku na podstawie tradycji w której na miejscu zniknięcia/zaśnięcia NMP pojawiły się kwiaty i dużo zieleni. Jakim cudem wytłumacz mi, chrześcijanie w Efezie w V wieku mogli coś zgapić od słowiańskiej tradycji ludowej która się pojawiła setki lat później dwa tysiące kilometrów dalej?

   W większości są to rzeczy zmyślone, nie mające potwierdzenia w Biblii.

   @ozzmann: W katolicyzmie Biblia nie jest i nigdy nie była jedynym źródłem Objawienia, więc zarzut że czegoś nie ma w Biblii nie jest zarzutem, bo... sam Kościół w swojej doktrynie sam tak twierdzi.

   Skupmy się na 25 grudnia, bo zaczynasz już produkować się poza tematem a ja nie zamierzam spędzać godzin na tłumaczeniu całego katolicyzmu osobie która ignoruje podawane źródła.

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: Nie odnosze sie bo piszesz bzdury. To ze pojawily sie kwiaty moglo znaczyc ze ktos je tam zostawil a nie ze zostala ,, wniebowzieta''. I co z data tego swieta ktore przypada dokladnie wtedy kiedy obrzed slowianski? Czy w Efezie mialo date ta sama? ;)
   Jesli nie opiera sie na Biblii tylko na dodatkowych wymyslach wiec nie jest w ogole wiara chrzescijanska tylko firmo sekta ktora bazuje na motywach chrzescijanskich a sluzy jedynie do zbijania majatku i osiagania wplywow co podwaza calkowicie sens chrzescijanstwa. Chrystus ksiezy katolickich wyrzucilby na zbity pysk jak przekupniow ze swiatyni.

   Ok skupmy sie. Gdzie i kto dokladnie w Biblii podaje date 25 grudnia to moze uznam to za swieto chrzescijanskie a nie wymysl KK sluzacy do lagodnego przejscia ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie odnosze sie bo piszesz bzdury. To ze pojawily sie kwiaty moglo znaczyc ze ktos je tam zostawil a nie ze zostala ,, wniebowzieta''.

   @ozzmann: I znowu uciekasz. Ja nie rozmawiam o tym czy wniebowzięcie było czy nie było, rozmawiam o dacie świętowania. Ja w ogóle nie rozmawiam o teologii, ta mnie w tej chwili kompletnie nie interesuje. Rozmawiam o historii, gdzie możemy operować datami i faktami które nie są dyskutowalne. Proszę o jakiekolwiek historyczne daty, potwierdzające że święto narodzin Mitry było znane przed datę chrześcijańską. Poruszyłeś temat na początku, więc udowodnij swoją rację konkretami. Bo fajnie się mówi "piszesz bzdury", ale jakoś moje "bzdury" potwierdzam konkretami.

   Ok skupmy sie. Gdzie i kto dokladnie w Biblii podaje date 25 grudnia to moze uznam to za swieto chrzescijanskie a nie wymysl KK sluzacy do lagodnego przejscia ;)

   @ozzmann: O, super, czyli nie złapałeś mnie na gruncie historycznym, teraz uciekasz w teologię. Przecież wciąż nawet nie potwierdziłeś żadnymi faktami swojej tezy o mitraistycznym pochodzeniu daty Bożego Narodzenia o którym mówiłeś na początku, a już chcesz brnąć dalej. Czyżbyś nie miał potwierdzenia w faktach?

   Ale ja się wyzwań nie boję więc uporządkujmy dyskusję i umówmy się tak: Ty mi podajesz potwierdzenia historyczne mówiące o mitraistycznym pochodzeniu święta Bożego Narodzenia 25 grudnia, wraz z datami które są wcześniejsze od chrześcijańskich (przypominam, musisz przebić pierwszą połowę II wieku) a jak je zobaczę to mogę się zająć przesłankami biblijnymi. Pasuje, czy uciekasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: kult był obecny co najmniej od 3 wieku pne, za Wikipedią. Oficjalna legalizacja nie ma tu nic do kwestii pierwszeństwa. Po źródła odsyłam na wikipedie, hasło Sol Invictus.

   Invictus ("unconquered, invincible") was an epithet utilized for several Roman deities, including Jupiter, Mars, Hercules, Apollo, and Silvanus. It had been in use from the 3rd century BC. The Roman cult to Sol is continuous from the "earliest history" of the city until the institution of Christianity as the exclusive state religion. Scholars have sometimes regarded the traditional Sol and Sol Invictus as two separate deities, but the rejection of this view by S. E. Hijmans has found supporters.

   P. S. 25 grudnia w Palestynie pada śnieg z deszczem i jest zimno. Jezuś raczej struchlałby w stajence o tej porze roku xD

  •  

   pokaż komentarz

   @DerMirker: Dziękuję za Twój odzew, bo wreszcie rozmawiam z kimś na poważnie o konkretach. Chętnie zwrócę uwagę na kilka kwestii.

   Invictus ("unconquered, invincible") was an epithet utilized for several Roman deities, including Jupiter, Mars, Hercules, Apollo, and Silvanus. It had been in use from the 3rd century BC.

   @DerMirker: W tym tekście masz przecież jedynie napisane że pojęcie Invictus było używane dla różnych bóstw. Nawet rozdział artykułu nazywa się "Invictus as ephitet". Natomiast przeczytasz dalej, że Invictus w odniesieniu do bóstwa Słońca (Sol), pierwszy raz datowane jest na 158 rok. A więc również z Wiki z artykułu który mi poleciłeś:

   "the earliest extant dated inscription that uses invictus as an epithet of Sol is from AD 158."

   Przypominam: porównujemy to, że pojawiła się w ogóle pierwsza datowana wzmianka na temat samego bóstwa z tym, że mamy już konkretną datę konkretnego święta u chrześcijan.

   Pójdźmy dalej, skoro już podpieramy się Wikipedią, bo szkoda że nie czytałeś dalej artykułu:

   "The Philocalian calendar of AD 354 gives a festival of "Natalis Invicti" on 25 December. There is limited evidence that this festival was celebrated before the mid-4th century"

   Czyli pierwszy dowód odnośnie znanej daty świętowania narodzin Sol Invictus pochodzi aż z IV wieku! Nawet powołanie świątyni Sol Invictus przez Aureliana w 274 roku nie było związane z datą narodzin Sol Invictus. W sumie tego nie wiedziałem, a to oznacza że rozstrzał pomiędzy wymienianą datą Bożego Narodzenia a wymienianą datą narodzin Sol Invictus może sięgać nawet 200 lat! (a nie tylko ponad 100 jak wcześniej myślałem).

   No to jeszcze dalej pójdźmy, zaglądnijmy do innego artykułu z Wiki o bóstwie Sol:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Sol_(mythology)

   zejdźmy do działu o Sol Invictus i czytamy coś co powinno zamknąć dyskusję:

   "When the festival on December 25 was instituted is not clear, which makes it hard to assess what impact (if any) it had on the establishment of Christmas. "

   Wiki mówi jasno, więc jeśli chciałeś coś udowodnić podpierając się Wikipedią, tylko potwierdziłeś to co ja pisałem wcześniej.

   P. S. 25 grudnia w Palestynie pada śnieg z deszczem i jest zimno. Jezuś raczej struchlałby w stajence o tej porze roku xD

   @DerMirker: Średnia temperatura w grudniu w Betlejem, jest taka sama jak w średnia temperatura w październiku Krakowie. Na południu Polski jesienią turyści normalnie sypiają w namiotach a ognisk przecież nie rozpalają w środku, a Maryja z Józefem już mogli rozpalić. Wykres dla Krakowa i Betlejem:
   https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/prognoza/modelclimate/betlejem_terytoria-palesty%C5%84skie_284315
   https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/prognoza/modelclimate/krak%C3%B3w_polska_3094802

   Nawet jeśli Maryi i Józefowi było ciężko, to przecież oni nie planowali noclegu w terenie, po prostu nigdzie ich nie przyjęto. Ale Maryja rodziła i nie było wyjścia. Skończmy już te mity o zamarzającym Dzieciątku.

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander: ok, ale nie jest pewne, że 2000 lat temu panowała taka sama temperatura jak dzisiaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @DerMirker: Pewne nie jest, ale to jedyne dane z którymi możemy coś zrobić. Jednak niezależnie od temperatury, czy w takim razie dzieci się w zimie w ogóle nie rodziły? Kobiety się napinały i przesuwały poród na wiosnę? Przecież wtedy nie było ogrzewania, a domy nie były ocieplane w żaden sposób. Temperatura w domach podczas zimy zależała przede wszystkim od ognia. Więc warunki temperaturowe w których spędził pierwszą noc nowo narodzony Jezus, po rozpaleniu przez Józefa ognia, niewiele odbiegały od tych jakie miały noworodki w domach.

 •  

  pokaż komentarz

  Była wikingiem. Kiedyś to do czegoś zobowiązywało. Cały ród rurykowiczów pierwszych władców rusi przywędrował ze skandynawii podbił miejscowych i zaczął rządzić.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeszcze jakby tak tekst przed publikacją przeszedł korektę, to nawet dobrze by się go czytało.