•  

  pokaż komentarz

  "Ówczesny szef rządu Vichy, Pierre Laval godził się z tymi działaniami. Uważał on, że "sprzedanie” Żydów, jeżeli dzięki temu można ochronić obywateli francuskich, jest w całkowicie usprawiedliwione. W skutek tego myślenia życie straciło około 85 tysięcy osób zabranych, wywiezionych i dostarczonych przez policję w operacjach przeprowadzonych w latach 1942-1943."

 •  

  pokaż komentarz

  To znalezisko powinni przeczytać wszyscy co bredzą zawszę że Polska głupia i powinna wejść do sojuszu w Niemcami albo że w ogóle nie powinniśmy stawiać oporu i współpracować z nazistami. Tutaj granica została przekroczona i tak by musiało być przy tych egzotycznych pomysłach wykopowych historyków. A samego Lavala rozstrzelano.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Ale to żydzi tracili, nie Polacy, gdzie problem?.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: Nie tylko Żydzi skoro chcesz wiedzieć choć sam fakt że to napisałeś wiele o tobie świadczy. Vichy też zwalczało partyzantkę francuską - często w podobnie brutalny sposób co Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Ale ogólnie nie ponieśli wielkich strat jak Polacy, a że żydzi ponieśli to tylko zysk dla Francuzów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:
   Wysuwasz błędne wnioski, porównując dwie różne sytuacje.
   Francja przegrała wojnę z III Rzeszą i została zmuszona do sojuszu. Polska wg "wykopowych historyków" miała nie wikłać się w wojnę z Niemcami tylko być sojusznikiem od początku. Sytuacja Żydów mogłaby być podobna, do sytuacji węgierskich Żydów (do 1944).

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Trudno gdybać jeśli w każdym dobrowolnym satelicie sytuacja wyglądała inaczej, nawet w kwestii obywateli wyznających judaizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonradLuzik: No do 1944 roku. To że mieli pewien czas względnego spokoju niewiele oznacza. To w Polsce było najwięcej Żydów, To Polska była przestrzenią życiową dla Hitlera - nie Węgry.
   @ZiobroV: Możemy pogdybać ale bazując na materiałach Polacy musieliby czynnie pomagać Hitlerowi w eksterminacji Żydów jak i zapewne własnej partyzantki. Bo chyba nie twierdzisz że każdy Polak przeszedł by z takim sojuszem do porządku dziennego. A jak Hitler rozwiązałby problem przestrzeni życiowej o której pisał w swojej książce a która znajdowała się właśnie na terenach tamtej Polski i dalej na Wschód - tego się nie dowiemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Równie dobrze można w tej sytuacja powiedzieć, że jeśli budowanie sojuszy nawet opartych na sile wygrałoby z ideologią Hitlera na tym etapie to może OKH byłoby w stanie przeforsować plan nieatakowania ZSRR w 1041 roku.

   Dlatego gdybologia jest ogólnie zabawą w eksperymenty myślowe, a nie argumentem w dyskusji.

  •  

   pokaż komentarz

   No do 1944 roku. To że mieli pewien czas względnego spokoju niewiele oznacza.

   @ediz4: Do 1944 bo później "admirał bez floty w kraju bez morza" zaczął negocjować odrębny pokój.

   ale bazując na materiałach

   @ediz4: Jakich materiałach?

   jak i zapewne własnej partyzantki. Bo chyba nie twierdzisz że każdy Polak przeszedł by z takim sojuszem do porządku dziennego.

   Tutaj odpłynąłeś...Jakby sanacja przyklepała sojusz z III Rzeszą, to kto by organizował partyzantkę? Chyba komuniści...

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: w sensie, że martwi francuscy żydzi nie zostawili potomków którzy dzisiaj mogą upominać się o kamienice?
   #czarnyhumor

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Głupie porównanie przegranego państwa do sojusznika. Węgry nie tylko nie zaatakowały Polski, ale i nie oddały III Rzeszy swoich obywateli żydowskiego pochodzenia. Zmuszeni zostali do tego dopiero pod koniec wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmuszeni zostali do tego dopiero pod koniec wojny.

   @Tytanowy: To oddali czy nie? Czy Węgrzy walczyli za Niemcy na froncie wschodnim?

  •  

   pokaż komentarz

   Jakich materiałach?

   @KonradLuzik: historycznych

   Tutaj odpłynąłeś...Jakby sanacja przyklepała sojusz z III Rzeszą, to kto by organizował partyzantkę? Chyba komuniści

   @KonradLuzik: A co by było jakby Sanacja zaczęła wysyłać na śmierć swoich własnych obywateli? Co by było gdyby setki tysięcy Polaków zaczęło umierać za jakichś Niemców w Rosji? A komunistyczna to by była na pewno.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: "Oddali" po wypowiedzeniu sojuszu z III Rzeszą, która przejęła kontrolę nad państwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: No to oddali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sporo sojuszów z Hitlerem się tak kończyło. Na Włoszech też Hitler ustawy antyżydowskie a potem wjechał z wojskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Oba przypadki to wypowiedzenie sojuszu i de facto wypowiedzenie wojny przez byłych sojuszników. Jak można na tej podstawie oceniać sam sojusz - przecież to bez sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   A co by było jakby Sanacja zaczęła wysyłać na śmierć swoich własnych obywateli?

   @ediz4: Nic, przecież dokładnie to zrobiła wystawiając kraj na dwa ciosy w 1939. Wysłała Polaków na wojnę która była nie do wygrania. Później, już rząd emigracyjny, wysyłał kolejne tysiące Polaków na śmierć w operacji burza. Również AK wysyłała Polaków na pewną śmierć w jednej z największych klęsk w historii Polski, czyli zakończone hekatombą Warszawy PW44.

   historycznych

   Raczej sci-fi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: Nope. Wymuszenie wprowadzenia ustaw antyżydowskich było sporo przed wjechaniem wojskiem. Jak można oceniać sam sojusz? normalnie. Hitler był niespełna rozumu już pod koniec wojny a my ponieślibyśmy jeszcze większą klęskę niż ponieśliśmy. Teraz byśmy jeszcze żyli z piętnem nazistowskim.
   @KonradLuzik:

   Nic, przecież dokładnie to zrobiła wystawiając kraj na dwa ciosy w 1939....
   xD. Reszty już nie będę komentował bo szkoda czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Ogarnij się. Krytykuję ocenianie sojuszu z III Rzeszą na podstawie relacji z państwami okupowanymi/satelickimi lub tymi, które sojusz wypowiedziały, a nie zasadność takiego sojuszu w ogóle.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz byśmy jeszcze żyli z piętnem nazistowskim.

   @ediz4: To jest dopiero XD. Nawet ciężko to skomentować, przecież codziennie widać tych Francuzów, Węgrów czy Finów którzy chodzą z piętnem nazistowskim wypisanym na czole. XD

   a my ponieślibyśmy jeszcze większą klęskę niż ponieśliśmy.
   Nie wiem czy to możliwe. Tylko potop szwedzki był gorszy.

   pokaż spoiler "z piętnem nazistowskim." hahahaha XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: Ja ten sojusz krytykuje na podstawie wiedzy historycznej a więc książek Hitlera, ideologii którą wcielał w życie oraz kierunków w których podążął. Oceniam go krytycznie nie tylko ze względów zła czy dobra ale interesu narodu. Rezultatem mogłoby być zniknięcie Polski z mapy

  •  

   pokaż komentarz

   To jest dopiero XD. Nawet ciężko to skomentować, przecież codziennie widać tych Francuzów, Węgrów czy Finów którzy chodzą z piętnem nazistowskim wypisanym na czole. XD

   @KonradLuzik: No. Na pewno są dumni ze swojej historii. Finów akurat bym do tej grupy nie wkładał bo oni odzyskali tylko swoje ziemię i dalej Hitlera olali.

  •  

   pokaż komentarz

   codziennie widać tych Francuzów, Węgrów czy Finów którzy chodzą z piętnem nazistowskim wypisanym na czole. XD

   @KonradLuzik: nas nawet bez tego piętna żydzi oskarżają o odpowiedzialność w holocauście, a jak Polska by brala w nim udział to by do nas żydzi pewnie strzelali i bombardowali jak Syryjczyków

  •  

   pokaż komentarz

   i dalej Hitlera olali.

   @ediz4: Polska w odpowiednim momencie też mogłaby olać Hitlera. Tak samo jak Piłsudski olał kajzera.

   Na pewno są dumni ze swojej historii.

   Owszem są. Tak swoją drogą to lepiej mieć mniej jakiejś wyimaginowanej dumy i mieć całą stolicę, niż szczycić się czymś co cały świat ma w dupie i żyć w zrujnowanym kraju. Niby nie byliśmy sojusznikami Hitlera, a Żydom i tak musimy płacić i ich przepraszać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   a jak Polska by brala w nim udział

   @apkwiatosz: Dlaczego miałaby brać udział? Węgrzy nie brali udziału dopóki byli wiernymi sojusznikami.

  •  

   pokaż komentarz

   Polska w odpowiednim momencie też mogłaby olać Hitlera. Tak samo jak Piłsudski olał kajzera.

   @KonradLuzik: No i Niemcy by wjechali i nas wyrzynali. A potem by ruskie wjechały znacznie gorzej niż wjechały. A potem nikt by się za nami nie wstawił i bylibyśmy częścią ZSRR.

   Owszem są. Tak swoją drogą to lepiej mieć mniej jakiejś wyimaginowanej dumy i mieć całą stolicę, niż szczycić się czymś co cały świat ma w dupie i żyć w zrujnowanym kraju. Niby nie byliśmy sojusznikami Hitlera, a Żydom i tak musimy płacić i ich przepraszać ( ͡° ͜ʖ ͡°) ....
   Poproszę pokazać tą dumę. Daj jakąś paradę związaną z rządem Vichy. Może jakiegoś weterana na święcie narodowym pokaż chociaż.

  •  

   pokaż komentarz

   No i Niemcy by wjechali i nas wyrzynali. A potem by ruskie wjechały znacznie gorzej niż wjechały.

   @ediz4: Jakby nas wyrzynali? Tak samo jak Włochów? Ruskie nigdzie by nie wjechały, bo albo byłby pokonane albo zostaliby naszymi sojusznikami. Taki układ Sikorski-Majski tylko, że to my bylibyśmy na pozycji silniejszego.

   Poproszę pokazać tą dumę.
   Dlaczego mają być dumni z Vichy skoro oni przegrali wojnę xD. Francuzi wykazali się geniuszem politycznym i mieli dupę krytą z dwóch stron. Z jednej mieli Wolnych Francuzów na wypadek wygranej aliantów (oni ostatecznie "wygrali" i z nich są dumni) i mieli też Vichy na wypadek wygranej osi. Nie spotkałem się z przykładem tego, żeby Francuzi się wstydzili swojej historii. Polacy i tak muszą przepraszać i płacić XD.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to żydzi tracili, nie Polacy, gdzie problem?

   @ojojvoj: Na tej samej zasadzie można powiedzieć iż to Żydzi tracili, nie Niemcy, więc Hitler nie zrobił nic złego.

 •  

  pokaż komentarz

  Nazwanie holokaustu "dyskryminacją" to jak nazwanie zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę ostrzeżeniem.

 •  

  pokaż komentarz

  To byli przebrani Polacy¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Uuuuuuuuuuuuu Panie anty semityzm