•  

  pokaż komentarz

  I tak twierdzę, że dużo większe szkody niż II Wojna Światowa, wyrządziło Polsce 45 lat komunizmu. Budynki i infrastrukturę da się łatwiej odbudować, niż zniszczoną mentalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: ale wiesz że ci źli komuniści po wojnie właśnie część zabytków (chociażby zamek królewski) odbudowali? Nie twierdzę że stalinizm był super bo nie był ale powiedzieć że II wojna światowa była i tak lepsza od całej komuny to trzeba na prawdę mieć złe intencje.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiesz że ci źli komuniści po wojnie właśnie część zabytków (chociażby zamek królewski) odbudowali

   @warpig566: i tak zostały by odbudowane.

   powiedzieć że II wojna światowa była i tak lepsza od całej komuny

   nie napisałem, że była lepsza, tylko że wyrządziła więcej szkód. Zachodnie Niemcy (RFN) też byli zniszczeni po Wojnie, a stoją na wyższym poziomie niż byłe NRD, nie mówiąc już o Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: To nie precyzyjniej byloby powiedzieć że większe szkody wyrządziło to iż zostaliśmy w bloku wschodnim a nie zachodnim ? Przytaczanie w tym kontekście II wojny jest bezcelowe.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie precyzyjniej byloby powiedzieć że większe szkody wyrządziło to iż zostaliśmy w bloku wschodnim a nie zachodnim

   @warpig566: Było by precyzyjniej.

   Przytaczanie w tym kontekście II wojny jest bezcelowe

   Trudno nie mówić o II wojnie w tym kontekście, skoro komunizm w Polsce był jej bezpośrednim skutkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: twierdzisz że bez II wojny nie byłoby komunizmu ? To przed czym broniliśmy się 20 kilka lat wcześniej w wojnie polsko-bolszewickiej? Gdybyśmy wtedy przegrali to owszem myślę że twarda komuna dopadła by nas ze zdwojoną siłą. 45 lat komunizmu było jakie było ale żeby stawiać tezę iż było bardziej destrukcyjne od II wojny światowej uważam za ostro przesadzone.

  •  

   pokaż komentarz

   twierdzisz że bez II wojny nie byłoby komunizmu ?

   @warpig566: dokładnie.

   To przed czym broniliśmy się 20 kilka lat wcześniej w wojnie polsko-bolszewickiej?

   Obroniliśmy się, prawda? Po WW2 nie mieliśmy się już jak bronić. Dlatego napisałem, że komunizm w Polsce był jej bezpośrednim skutkiem WW2.

   stawiać tezę iż było bardziej destrukcyjne od II wojny światowej uważam za ostro przesadzone.

   @warpig566: uważam, że społecznie i ekonomicznie owszem, było bardziej destrukcyjne. Marksizm był eksperymentem społecznym który rozpoczął kolektywny proces demoralizacji społeczeństwa. Komunizm był systemem totalitarnym, który wykoślawił moralność i mentalność ludzi których w nim żyli i pokoleń wychowanych przez tych ludzi. Ta różnica jest bardzo subtelna, ale widać ją wyraźnie kiedy pojedzie się "na zachód".

   Odsyłam do literatury źródłowej:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: Ah Testo :D choć w jednym punkcie możemy się zgodzić. Tylko że Stany po II wojnie dzięki produkcji broni mogli potem sobie pozwolić na wrzucenie grubych dolarów a przy okazji prowadzić jeszcze wojnę w Korei a potem w Wietnamie (co na dobre im nie wyszło).

   My musieliśmy radzić sobie na własnym podwórku sami i twierdzę że pomimo okoliczności takich jakie były do pewnego stopnia udało nam się stworzyć jako taką państwowość. Ale bez zmiany ustroju by się nigdy nie obyło .

  •  

   pokaż komentarz

   pomimo okoliczności takich jakie były do pewnego stopnia udało nam się stworzyć jako taką państwowość

   @warpig566: myślę, że poradziliśmy sobie świetnie. Testo ma racje w tym, że Polacy są jak karaluchy - trudno nas zniszczyć :)

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: dodatkowo polscy chłopi rozebrali więcej zamków, niż zniszczyli Szwedzi podczas potopu. I w dzisiejszych czasach też się nie szanuje zabytków

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: Zło komunizmu leży właśnie w tym, że, w przeciwieństwie do np. nazizmu, powierzchownie może nie wydawać się totalitarny.

   I można było łatwo dać się złapać na haczyk różnych yntelektualistów, którzy tak twierdzili.

   pokaż spoiler A potem, jak już przejęli dany kraj... z zewnątrz wszyscy widzieli tylko "porządną" republikę ludową/radziecką, a nikt nie widział czerwonego świra zapuszczanego przez rządzącą lokalnie Partię w starą mentalność, obyczaje, zwyczaje... i ekonomię kraju. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fizdejko: Wyżniecie 1/6 populacji całej populacji a przedstawicieli nie których zawodów w ponanad 50% procent bardzo ruskim sprawę uprościło.

  •  

   pokaż komentarz

   @warpig566: Zamek królewski zaczęto odbudowywać długo po śmierci Stalina a na jego odbudowę składali się wszyscy Polacy.Chodziłem w tym czasie do podstawówki i co roku obowiązkowo kupowałem znaczek - cegiełkę za kilka złotych na odbudowę zamku.Więc nie odbudowali go komuniści tylko my ,Polacy.A komuniści wykorzystali to tylko propagandowo do swoich celów.To była epoka Gierka i zależało im żeby dobrze wyglądać w oczach zachodu od którego porzyczali kasę.Na miłość do zabytków z jch strony specjalnie bym nie liczył.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie ma żadnego większego miasta w Niemczech, które ocalało w całości wojnę. Poza Warszawą, zniszczenia w miastach niemieckich zasadniczo były większe niż w polskich (za wiki). Także karma wraca, że tak powiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: hehe. No ruscy lubili niszczyc. To co np. u nas z malborkiem zrobili ...

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Akurat nie ruscy, tylko alianci.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: ruscy to była pieprzona szarańcza, wywozili każdy sprzęt jaki mogli, a w zgliszczach to pozostawili setki budynków

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: "ruscy to była pieprzona szarańcza" dokładnie jak niemcy

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: „w całości”. Jeden budynek z uszkodzoną cegłą i już statystyki w górę

  •  

   pokaż komentarz

   @Sefton: Hamburg, Drezno i Kolonia - szkody podobne jak w Warszawie. Lipsk, Monachium około 30%, większość jednak 50-60%. Nieruszone zostało jako jedno z niewielu na przykład Gorlitz, ale dotyczy to miast mających około 50 tys. mieszkańców. W Polsce zachował się prawie w całości Kraków, nie ma odpowiednio tak dużego miasta w Niemczech, które zachowałoby się w takim stanie. Proponuje więc wziąć cegłę i walnąć się w głowę zanim zacznie pisać się bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry:
   Po pierwsze Niemcy też rabowały na potęgę. I nie tylko dzieła sztuki. Z polski niemal cały zaawansowany sprzęt rolniczy i mnóstwo inwentarza, przez co produkcja rolna spadła tak bardzo że wdrożyli program pomocy dla polskiego rolnictwa....
   Jedyna różnica miedzy nimi a ruskimi jest taka że niemcy rabowali w po przemarszu wojska, a rosjanie w trakcie.
   Wywożenie wszelkiego maszyn i artykułów wbrew pozorom było bardzo rozsądną i o niebo skuteczniejszą metodą pobrania "zadość uczynienia".

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: > Hamburg, Drezno i Kolonia

   O jej. W ramach przypomnienia Niemcy próbowały zrównać z ziemią Londyn, i bardzo się do tego przyłożyli. Np. zrzucając miny morskie na spadochronach które zdmuchiwały domy do fundamentów. Wiedzili w co grają, nie jest mi ich ani trochę żal. A Londyn przetrwał tylko dlatego że bomby z początku wojny były mniejsze niż te z jej końca, ale taka już jest kolej rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: oczywiście, że Niemcy rabowali, choć robili to w sposób, że tak powiem zorganizowany. Ruscy to była pijana swołocz wyjęta całkowicie spod prawa, która gdy wpadała na tereny gwałciła, mordowała i paliła wszystko co im w ręce wpadło. Wielcy wyzwoliciele, którzy pozostawili nam tysiące spalonych budynków, w ramach ogni zwycięstwa. Ponadto byli to ludzie prymitywni, z wiosek oddalonych lata świetlne pod względem cywilizacyjnym w porównaniu do ziem niemieckich. Ale czy uważasz, że jest sens licytować się w tym temacie? Obie strony chciały wymazać Polskę i Polaków z map.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: i nie musisz mi nic przypominać, kłania się czytanie ze zrozumieniem. Nie napisałem, że żal mi Niemców, ale ponieśli zasłużoną karę, tym bardziej, że jak to bywa w dziejach, była to tylko masa ślepych ludzi, uwiedziona przez ogarniętych szaleństwem przywódców kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: Niby nie muszę przypominać ale teraz znowu wywijasz kota ogonem i robisz z nich niewinne baranki idące na rzeź. Przywódce demokratycznie wybrali kogo wybrali, a każdy nawet głupi swój rozum ma. Tylko nie mów że takie nastroje panowały z powodu niezadowolenia w ograniczeń nałożonych po pierwszej wojnie światowej i to nie ich wina ze tak było. Bo jeśli wybrali wariata dlatego że wynik ostatniej rzezi(którą sami wywołali) im się nie podobał to innych efektów nie można było się spodziewać i są od początku do końca sami sobie winni.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: Obie strony chciały wymazać Polskę i Polaków z map.

   Stalin chciał podbić cała Europę a podbił tylko nasze pół, Hitler natomiast chciał podbić cała Europę ale eksterminować chciał tylko nasze pół. Różnica jest może subtelna ale istotna.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: na wykopie ludzie smieja sie z pisu, ich propagandy i 500plus, a jakims cudem to oni wygrali wybory. I teraz odpowiadasz za ich wszyskie decyzje i postrzeganie Polski na arenie miedzynarodowej. Masz jakies pytania? Aha Hitler obiecal rozwoj panstwa, a Kaczynski, ze wyjasni katastrofe smolenska i nie wpusci ciapatych (bo zamiast nich przyjada ukraincy i chinczycy) i wystarczylo by ludzie za nim poszli.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: przypominam, ze stalin eksterminowal wlasnych obywateli z usmiechem pod wasem, czyzbysmy zasluzyli na lepsze wzgledy??? Mielismy dwa despotycznie rzadzone panstwa za sasiadow, wiec jednak mysle, ze wyszlismy na tym calkiem niezle. I paradoksalnie to moze wlasnie hitler uratowal nam dupe przed kolchozami.

  •  

   pokaż komentarz

   przypominam, ze stalin eksterminowal wlasnych obywateli z usmiechem pod wasem, czyzbysmy zasluzyli na lepsze wzgledy??? Mielismy dwa despotycznie rzadzone panstwa za sasiadow, wiec jednak mysle, ze wyszlismy na tym calkiem niezle. I paradoksalnie to moze wlasnie hitler uratowal nam dupe przed kolchozami.

   @jaroslaw_madry: W ciągu 5 lat okupacji Niemcy wyrżnęli 1/6 populacji polski, w ciągu 40 lat komunizmu populacja się prawię podwoiła. Tu nie ma ani porówna ani pola do dyskusji. Kazdy kto próbuje jak kolwiek bronic nazimu jest albo sk@!@ysynem który szerzy dezinformacje albo kimś kto te dezinformacje łyknął jak młody pelikan. Jedną i drugą postawę trzeba piętnować.

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: to bylo tak glupie porownanie, ze az wstyd byloby mi pisac to publicznie. Kojarzysz cos takiego jak wojna? powojenny wyz demograficzny. Z reszta po co mam rozmawiac z czlowiekiem, ktory nie potrafi zrozumiec prostych komentarzy na wykopie. Jestes kolejnym przykladem na to, jak duze straty poniosla Polska, przez wyrzniecie w pien polskiej inteligencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaroslaw_madry: W auszwitz zamordowano 1 mln 100 tys ludzi. Polska w kampani wrześniowej miała 1 mln a straciła 100 tys. o jakiej wojnie ty mówisz? Masz poprostu naj!?#ne wełbnie i nie mozesze przezyc ze ktos ma inne zdanie a sam nie masz racji. Po za tym ameba . Nie rozmawiam z tobą

  •  

   pokaż komentarz

   @topikPajak: to powiedz co sie stalo miedzy 1939 a 1945? to byly kolonie, czy moze pieprzona 2 wojna swiatowa???? Jak mam przezyc Twoje odmienne zdanie, jesli jeszcze go nie zaprezentowales? Chyba, ze chciales przekazac, ze nimcy byli ci zli, a ruscy ci dobrzy?

 •  

  pokaż komentarz

  Było rozegrać wojnę inaczej to ile ludzi by ocalało czy budynków, ale jak to Polacy, my umiemy tylko szabelką machać i zgrywać kozaka szczególnie do wiekszych, a potem płacz i zgrzytanie zębów.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: Wieksosc Wykopu uwaza ze robienie powstanie z kamenami na czołgi to cos dobrego. Chwała Bohaterom!

  •  

   pokaż komentarz

   @kommie: Niestety, beton dalej tkwi w niektórych Polakach.
   Toć celebrowanie porażek/kompromitacji czy klęsk to Polska specjalność.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: To smutne ale mało kto potrafi spojrzeć na historię "na sucho" i stwierdzić fakty. Prawda jest taka, że PL nigdy nie uczy się na błędach. I tak jak we wrześniu 39 tak i dzisiaj jesteśmy nieprzygotowani do czegokolwiek pokładając nadzieje w "papierowych sojusznikach"...najgorsze jest to że rządzącym udało się doprowadzić do zniszczenia patriotyzmu w ludziach.

   Obserwując naszą historię stwierdzam, że nigdy nie potrafiliśmy dbać o swój interes narodowy, planować czegokolwiek z wyprzedzeniem. I zawsze te tłumaczenia: "Bo nas napadli; oszukali..." cała polityka właśnie tak działa, a my niczym małe dziecko zdziwione, że ktoś w konia może zrobić...

   Aby było jasne nie ujmuję niczego bohaterskim żołnierzom, jednak ich ofiara jest winą dowódców i polityków którzy doprowadzili do takiego rozwoju sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: II RP rządziła masoneria, powstanie zorganizowała masoneria, NSZ sprzeciwiał się powstaniu jednak jak zobaczyli że decyzja już zapadła i młodych ludzi poślą na pewną śmierć to postanowili pomóc. Hołdujemy masonów, nawet mamy masoński hymn. Masoni są internacjonalistami i nigdy nie zależało im na Polsce, weszli w wojnę z Niemcami tylko po to by Anglia miała więcej czasu na przygotowanie się do obrony tylko tego już społeczeństwu nie powiedzieli za to szybko się ewakuowali z Polski w 1939r.

  •  

   pokaż komentarz

   @technojezus: No ku..a, przy takich sasiadach raczej ciezko zyc bez wojny. Tego nie mozna bylo uniknac. Predzej czy pozniej i tak ktos by nas napadl. Raz na wozie, raz pod wozem. My tez grabilismy i zdobywalismy tereny. To ze wciaz tu jestesmy to jednak swiadczy o tym ze tak zle z nami nie jest. Kazdy narod narzeka na politykow bo nie da sie wszystkim dogodzic.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: a gdzie ja ci pisałem że ciężko aby wojen nie było?

   Polskę jak nie Polacy niszczyli to przez nasze idiotyczne decyzje jak w podczas IIWŚ, a potem wszyscy źli tylko nie biedni Polacy....

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: Każdy kraj ma "ciężkich sąsiadów". Podróżując zawsze staram się wcześniej poczytać historię danego Państwa i zawsze u kogoś obok jest albo jakiś jeden silniejszy sąsiad albo zmowa grupki. Nie tylko Polska ma wesoło ale podobnie tłukli się na całym Świecie. Natomiast faktem jest że przez nasze "machanie szabelką" zbieramy za każdym razem łomot w postaci zniszczonych miast i milionowych startach ludności cywilnej. Tak to wyglądało właśnie podczas 2 wojny światowej, gdzie inne "okupowane" kraje jak np Czechosłowacja czy nawet Francja nie doznały takich zniszczeń... Przypomnijmy sobie sytuację z Ukrainą - Polska się najbardziej rzuca, a najmniej z tego konfliktu jest w stanie uzyskać... choć gdybyśmy chcieli moglibyśmy z Rosją podzielić "niestabilne" Państwo ukraińskie... a tak pokrzyczeliśmy, nic nie zyskaliśmy, zachód nas nie lubi i wschód podobnie za wtrącanie...

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: Tak? a ile panstw ma Rosje i Niemcy za sasiadow? Kto w Europie robil od zawsze najwiekszy raban? Kto do dzisiaj jest mocarstewm Europejskim? Mielismy oddac Gdansk i inne tereny? Moze teraz o ile w ogole bylibysmy rozmiarow Luksemburga. Nasze polozenie geopolityczne zmusza nas do machania szabelka. Musimy odstraszac, chociaz ciezko sie to robi. Jak bysmy byli takimi cip...mi jak Czechy czy Francja to juz swiat by o nas zapomnial bo niebyloby o kim pamietac, a tak zawsze z tylu glowy maja "ah i jeszcze ci wiecznie wrzeszczacy Polacy, trzeba im cos dac zeby sie przymkneli"

  •  

   pokaż komentarz

   ewm Europejskim? Mielismy oddac Gdansk i inne tereny? Moze teraz o ile w ogole bylibysmy rozmiarow Luksemburga. Nasze polozenie geopolityczne zmusza nas do machania szabelka. Musimy odstraszac, chociaz ciezko sie to robi. Jak bysmy byli takimi cip...mi jak Czechy czy Francja to juz swiat by o nas zapomnial bo niebyloby o

   @relax: Francuzi całe życie tłukli się z Anglikami i Niemcami, do tego konflikty kolonialne, Włosi z Turkami, Turcy z Persami, Rosja ...

   Także jak wspomniałem każdy ma ciężko... Nie musimy być cipami, zacznijmy od stabilnego wewnętrznie państwa... Szwajcaria jakoś może być liczącym się graczem... i wiem że nią nie będziemy ale nie porywajmy się z motyką na Słońce i nie róbmy z siebie potęgi niczym główni światowi gracze.

   Hmm oddanie Gdańska - polecam zgłębić temat propozycji sojuszu od Niemiec który nam przez wiele lat proponowali...

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: No wlasnie kazdy mial kogos, a my od zawsze mamy dwa mocarstwa obok siebie i dalej zyjemy. Gdyby ci "waleczni" Francuzi i Anglicy mieli jakies chociaz male jajeczka to by nam pomogli, wiec co z nich za wojownicy? Sa rowni sobie. Oddanie Gdanska wchodzilo w uklad z Niemcami, do tego wydanie zydow. Na co sie nie zgodzilismy. To zle wedlug ciebie? Wolalbys byc po stronie Osi? Niemcy jakby wygrali wojne i tak dobraliby nam sie do dup.y i bylibysmy jeszcze wiekszymi przegranymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: Dodam jeszcze ze gdyby wszyscy uszanowali pakt jaki zawarlismy z wspomnianymi Francuzami i Anglikami ale tez np z Wegrami i Rumunia to Niemcy nie mieliby szans, a Rosja siedzialaby cicho. Niestety trafili sie nam jak to mowi Jarek "zdradzieckie mordy". Nawet przy najlepszej dyplomacji sami nie bylismy w stanie nic zrobic.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: Liczenie na wsparcie Anglii i Francji było mrzonką i mnóstwo osób zdawało sobie z tego sprawę. Będąc po stronie "aliantów" wyszliśmy na tym c??$$wo, jakoś inne kraje będące po stronie osi (Rumunia, Norwegia, Czechosłowacja, Włochy, Ukraina, Węgry) nie zostały tak wyniszczone jak my ... no i w dodatku to my mamy przypiętą metkę obozów śmierci ...

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: Jaka Ukraina? Wegry, Rumunia, Czechoslowacja trafily pod but Sovietow. W dodatku Wegrom i Rumunom jest wstyd do dzisiaj ze zmieniali front. Norwegia tez lawirowala jak bezpanski pies, ale maja duzo surowcow wiec zyje im sie dobrze. Jedynie Wlosi wyszli z tego calo. Pracuje za granica i czesto rozmawiam o tym z ludzmi z innych krajow. Nawet nie wiesz jak np tacy Rumuni nam zazdroszcza bycia soba, u nich w kraju sie mowi ze Polska jest dla nich przykladem. Az dziwnie sie to slucha kiedy w Polsce ludzie tylko narzekaja. Powinnismy byc dumni z tego kim jestesmy i jaka mamy historie, a to inni czesto pamietaja lepiej od nas. Wracajac do tematu to jedyna nasza szansa na wygrana byl atak wyprzedzajacy, co brano pod uwage ale zdecydowalismy sie zaufac sojuszom.

  •  

   pokaż komentarz

   . Norwegia tez lawirowala jak bezpanski pies, ale maja duzo surowcow wiec zyje im sie dobrze. Jedynie Wlosi wyszli z tego calo. Pracuje za granica i czesto rozmawiam o tym z ludzmi z innych krajow. Nawet nie wiesz jak np tacy Rumuni nam zazdroszcza bycia soba, u nich w kraju sie mowi ze Pol

   @relax: Chodzi mi o to że żaden z tamtych krajów nie został aż tak zrównany z ziemią jak nasz.
   Co do historii - jest przeidealizowana i to tyle w tym temacie, gdyż wracając do punktu wyjścia nic z tego nie wynika. Z bohaterstwa ludzi nie zyskaliśmy zasadniczo nic (powstania nie wyzwoliły kraju, a doprowadzały do większych represji będąc podsycanymi przez sowieckich agentów), a utraciliśmy elity intelektualne. Pasuje tutaj cytat z pewnej gry - Lepszy żywy dowódca niż martwy bohater.

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: Co nam po dowodcach kiedy nie ma czego bronic? 123lata czekalismy na wolnosc. Ilu w tym czasie madrych i zdolnych ludzi zginelo? Z bohaterstwa mamy to ze nie musimy sie teraz wstydzic historii jak inne kraje. Na tym buduje sie tozsamosc narodowa. Polska stracila wiele ale nadal tutaj jest i bedzie o ile ludzie nie zamienia sie w lewicowe cioty, do czego dazy UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: To że mogę przekazywać wiedzę i edukować kolejne pokolenia kiedy Niemcy zaczną padać w wojnie na 2 fronty... 123 lata czekaliśmy na wolność, mięsiąc temu obchodziliśmy 100 rocznicę - zadaj sobie pytanie czy faktycznie czujesz się wolny w tym kraju i czy jesteś gotowy oddać życie za kraj który ma Cię za nic (w świetle praw i obowiązków)

  •  

   pokaż komentarz

   @STRawny: No nie przesadzajmy. W Polsce nie jest tak zle. Tak czuje sie wolnym Polakiem. Wkurza mnie tylko ze inne kraje na zachodzie niepotrafia uszanowac naszych tradycji, pogladow czyli generalnie Polakow kiedy u nich dzieja sie cuda. Moze wlasnie boja sie naszej solidarnosci? Wkurza ich ze u nas jest spokojnie kiedy oni musza walczyc we wlasnych krajach z obcymi ludzmi. Politycy stworzyli im swiat jednopogladowy, stracili podmiotowosc u siebie w domu. W Polsce moze i czesto wyklucamy sie o rozne rzeczy ale na koncu jestesmy razem. Dzien Niepodleglosci swietnie to pokazal ze jak cos trzeba zrobic razem, chozby na pohybel hejterom to to robimy. Na zachodzie przecierali oczy.

 •  

  pokaż komentarz

  No tak, a Polacy bez opamiętania zburzyli cerkiew jaka stała na miejscu obecnego Placu Piłsudskiego w Warszawie (niedługo potem Niemcy zburzyli przedstawiony na głównym zdjęciu pałac stojący obok zburzonej cerkwii- może to karma która wraca).
  Natomiast w Helsinkach- stolicy Finlandii w centrum miasta stoi do dzisiaj postawiona za czasów rosyjskiego panowania jedna z największych poza Rosją cerkwi w Europie- mimo, że prawosławnych Finów jest niewielu, ale to jeszcze nic... W centralnym punkcie Helsinek stoi pomnik cara Rosji, a zaraz na przeciw ratusza miejskiego stoi pomnik przedstawiający rosyjskie godło (Keisarinnankivi), a główna ulica miasta- nazwana od imienia cara Rosji cały czas ma tą nazwę.
  Również na przeciwko estońskiego parlamentu w stolicy kraju- Tallinie stoi duża cerkiew i także nie została zburzona, mimo, że prawosławnych Estończyków jest bardzo mało i o wiele mniej niż prawosławnych Polaków (większość to luteranie- tak jak Finowie).

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: i co? Nie burzylismy budynków w innych krajach tylko we własnym. Idiotyczne porównanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: Rozebranie Soboru Aleksandra Newskiego, symbolu władzy Rosji carskiej nad Polakami i rusyfikacji zestawiasz ze zrównaniem miasta przez Niemców. Co tu dużo mówić, ciulnij się w łeb

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: Czy car wysyłał Finów na Sybir, czy może dał im autonomię, której nam odmawiał? Czy istniała po wojnie FRL na wzór PRL? (niby była finlandyzacja, ale to trochę co innego).

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Istniała z ziem zabranych Finlandii i wchodziła w skład ZSRR- Karelo Fińska SRR https://pl.wikipedia.org/wiki/Karelo-Fi%C5%84ska_Socjalistyczna_Republika_Radziecka

   Jednak oczywiście podejście Finów do panowania rosyjskiego jest całkiem inne niż Polaków i Finlandia powstała po raz pierwszy po upadku władzy carskiej, a Polska odzyskała niepodległość.

   Muzycy, grający na kantele (tradycyjny fiński instrument) z Karelo-Fińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, na festiwalu w Budapeszcie, 1949 r.

  •  

   pokaż komentarz

   @BobMarlej: Aha, wielu Finów zostało wysłanych na Sybir w czasach ZSRR, natomiast o czasach carskich nie wiem. Może nie bo się nie stawiali Rosji, nawet jak była rusyfikacja silna pod koniec rządów. Finowie byli oburzeni na to, że Polacy buntują się Rosji i z radością tłumili w armii rosyjskiej powstanie listopadowe- poczytaj w necie, jest artykuł fińskiego historyka o tym... Finowie brali udział np. w bitwie pod Tykocinem.

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: No i? Moze sie boja i wola zeby to szpecilo ich miasta. Trzeba miec jaja jak supersajan zeby fikac do dzisiejszej Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: Nieprawda, oni chcą by tak było bo mają inny stosunek do Rosji, tzn. Finowie uważają czasy rosyjskie za bardzo dobre, w przeciwieństwie do Polaków. Finlandia nie była niepodległa. Ludy fińskie (który przybyły do Europy z terenów środkowej Rosji) zostały najechane przez Szwecję, a potem przez Rosję. Finowie niepodlegli są dopiero od 1917r. Polska była niepodległa gdy została zajęta przez Rosją. To jest główna różnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: Twierdzisz ze lubia byc pod rosyjskim butem? To po co im niepodleglosc? Dlaczego dla niej wyzynali Rosjan? To po co sie zbroja? To dlaczego chetnie przystapiliby do NATO? a nie moga ze wzgledu na Rosje. Czuja sie slabi i ulegaja. Dobrze wiedza ze jak zaczna usuwac ich pomniki itd to Ruskie tez im zrobia kolo dup.y. Nie maja tyle odwagi zeby podjac ryzyko.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: Wytłumaczyłem Ci z czego to wynika. Rosjanie traktowali Finów lepiej niż Szwedzi, a wcześniej Finlandia nie istniała jako niepodległe państwo tak więc czasy rosyjskie są dobrze postrzegane w Finlandii. Finowie rwali się do boju przeciwko Polakom gdy tłumili polskie powstanie listopadowe, byli oburzeni polskim powstaniem, jest nawet obraz przedstawiający Finów w rosyjskiej armii podczas bitwy pod Tykocinem, stąd Mickiewicz mówił o Finach bardzo źle jako o "urodzonych niewolnikach". Jest o tym artykuł fińskiego historyka Jussiego Jalonena, umieszczony w Tygodniku Powrzechnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @watchoutguy: No dobrze. A dlaczego w takim razie walczyli przeciw przyjaciolom o niepodleglosc? Mieli tam nawet tego super snajpera co bil rekordy ubitych Rosjan.

  •  

   pokaż komentarz

   @relax: .... Bo to było później! Po tym gdy Finlandia uzyskała już niepodległość w 1917r., bronili swojego kraju, a w czasach carskich czego mieli bronić? Szwecji rządzącej Finlandią? Nie było wtedy niepodległej Finlandii.
   Ponadto w czasie Fińskiej Wojny Domowej zostało zabitych wielu komunistów więc był mniejszy nacisk na chęć włączenia do Rosji sowieckiej (choć wielu tego chciało np. Kuusinen).
   Na marginesie mówiąc ludność fińska (rdzenna) popierała komunistów w większości w czasie Wojny Domowej, ale Fińską Wojnę Domową (poczytaj sobie w necie) wygrały siły dowodzone przez szwedzkojęzyczną arystokrację i wpierane przez Niemców. Gdyby było odwrotnie to Finlandia nie powstałaby w ogóle albo w 1991r. jak Białoruś czy Ukraina bo od razu włączono by ją do ZSRR i tyle.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlatego powinni nam zwrócić odszkodowania wojenne około 1bln dolarów