•  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @superfps99: Samobójstwo to grzech, nazwał rzecz po imieniu. Jedyne co tutaj dostrzegam po przeczytaniu artykułu to wątpliwość, czy faktycznie doszło do samobójstwa, bo jak można wywnioskować z treści nie jest to oczywiste.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka tak jak jestem w stanie współczuć rodzinie,bo tragedia niewyobrażalna,tak wyglądają na kiepskich "wiernych" skoro nie znają zasad swojej swojej religii. Samobójstwo jest grzechem i tyle w temacie

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: zasady zasady, ale poza tym istnieje jeszcze coś takiego, jak bycie taktownym. Księżulo zachował się trochę tak, jakby poszedł w gości, nasrał na dywan w salonie, a potem powiedział gospodarzowi, żeby to sprzątnął bo śmierdzi. No niby powiedział prawdę ale sam fakt zaadresowania tego w taki sposób jest po prostu chamski.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka @h3r3tic @kaganiec_oswiaty
   Przecież wszyscy jesteśmy grzesznikami. O to chodzi w tej całej wierze żeby sobie to uświadomić i chcieć poprawy. To tak jakby nazwać człowieka człowiekiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Samobójstwo to grzech

   @moooka: Do XIV wieku samobójstwo nie było grzechem.

   A skoro jakieś zasady wymyślił człowiek, a nie <rzekomo> bóg poprzez pismo święte, to dlaczego księża tak chętnie wydają wyroki ¯\_(ツ)_/¯

   Zwłaszcza że Jezus mówił by nie sądzić by samemu nie być sądzonym. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Znaczny wpływ na decyzję o samobójstwie mają także ciężkie zaburzenia psychiczne, strach lub poważna obawa przed próbą, cierpieniem lub torturami. Wszystkie te sytuacje mogą znacznie zmniejszyć odpowiedzialność samobójcy, a nawet wyeliminować jego odpowiedzialność subiektywną, choć z obiektywnego punktu widzenia samobójstwo jest zawsze aktem głęboko niemoralnym.

   @moooka: @h3r3tic: Jest to grzech, ale jeśli chłopak żył w cierpieniu, i miał jakieś problemy psychiczne(np depresja) to mogą wyeliminować odpowiedzialność za ten grzech.
   Nie wiem gdzie macie tutaj problem, ksiądz zachował się nie na miejscu, zrobił przykrość wiernym mimo że żadna zasada nie każe mu tego robić, wręcz przeciwnie. Należy mu się krytyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: Tutaj chodzi o pokutę i poczucie winy. Kościół chce nami gardzić więc wpaja nam, że rodzimy się z grzechem (ja nie widzę grzechu w miłości między ojcem a matką), by ON następnie mógł nas z niego (grzechu) wyzwolić poprzez chrzest. A potem już z górki - nie wierzysz w kościół? A byłeś chrzczony, hipokryto? (tak tak, dziecko ma największy wpływ na to czy będzie chrzczone)

   A teraz, hate me, cry me a river katols ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky ja myślałem, że chodzi o to iż człowiek z natury jest zły. Tak samo jak natura: bezwzględny, brutalny, walczący o przetrwanie wszelkimi dostępnymi środkami. Dopiero kultura czyli wszystko co zostało wymyślone wskutek rozwoju myśli i przekazywania jej z pokolenia na pokolenie, kształtowanie postaw, szacunku do drugiego człowieka, pojęcia wspólnego dobra potrafi nas wyzwolić z tego grzechu. Stąd się wziął cały rytuał, dziecko bez dobytku kulturowego, surowa natura w trakcie rytuału zwanego chrztem jest włączany w krąg kulturowy który przekaże mu cały swój dobytek kulturowy dzięki któremu ujarzmi swoje naturalne zapędy.

  •  
   tadol555

   -1

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: Gdybyś przeanalizował choć troszeczkę historię kościoła, to wiedziałbyś, że to tylko przykrywka (najpopularniejsze czyny na rzecz rozwoju nauki i kultury przez kościół: palenie czarownic, inkwizycja)

   /edit/ dlaczego uważasz, że człowiek z natury jest zły? Dlaczego potępiasz walkę o przetrwanie? Indoktrynacja mocno?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky jprdl kolejny gimboateista. Jedyne co w kwestii nauki można zarzucić kościołowi to to, że skrzętnie pilnowali monopolu na nią przez setki lat. To kościół dbał o przepisywanie ksiąg aby zapisane w nich mądrości nie zaginęły, szerzył naukę czytania, pisania jak i liczenia. Czarownice paliła władza świecka nie kościelna, w kościele karą za herezję było m.in. czytanie psalmów. Poczytaj trochę, a nie wypisujesz bzdury.

   Człowiek jak każde zwierzę z natury jest bezwzględny i zrobi wszystko żeby osiągnąć swój cel, w tym rzeczy powszechnie uznane za niemoralne. Kształtowanie postaw w trakcie socjalizacji pozwala na hamowanie takich zapędów i poruszanie się według ogólnie przyjętych norm w społeczeństwie. Nie potępiam walki o przetrwanie, potępiam niemoralne działania krzywdzące innych wynikające z prymitywnych mechanizmów mających służyć przetrwaniu takich jak agresja.

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: Widzę argumentum ad personam i zastanawiam się, kto tu jest gimbem, hmm?
   Niestety muszę Cie zmartwić. Rzeczone "dobro i zło" istnieje na całym świecie, jeżeli uważasz kościół za "jedyną ostateczną formę dobra" to ja zakończę tutaj tą dysputę.

   Co do palenia czarownic - no tak, kościół musiał mieć "czyste rączki", stąd traktowano ludzi niezgodnych z naukami kościoła procesem o praktykowania "sił nieczystych?" czy wyznawanie diabła etc. Gdyby ci źli świeccy ludzie tego nie znieśli, prawdopodobnie nadal palono by ludzi, którzy rozwijają naukę na własną rękę.
   Co do dbania i przepisywania ksiąg - kościołem rządzą mądrzy ludzie, chcieli mieć na tą mądrość monopol. Zresztą do dziś dzień robią wszystko by nie ujawniać tego co przez parę tysięcy lat nagromadzili (zastrzeżona biblioteka watykańska, nie wiem jaką mają oficjalną nazwę, idc)(efekty pracy teleskopu Lucyfer, o ironio jaka nazwa)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky jedyny związek jaki mam z kościołem to taki, że kiedy mnie tam zanieśli żeby mi ksiądz główkę zamoczył w chrzcielnicy ale irytują mnie osoby które uważają kościół za jedyną i ostateczną formę zła. Kościół jest tak samo skorumpowany jak każdy inny twór człowieka, nie zmienia to faktu, że cała wiara ma jakiś tam sens i oparcie w psychosomatyce człowieka, oraz w jego kulturze, rytuały które w nim istnieją również i podważanie tego w imię walki z kościołem jako instytucją jest po prostu głupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @etutuit: Teraz wmawiasz mi coś czego nie powiedziałem/nie napisałem. Spoko, tacy jak ty bardzo często to praktykują gdy brakuje im argumentów. Lecz widzę, że powoli zaczynasz łapać.

   jedyny związek jaki mam z kościołem to taki, że kiedy mnie tam zanieśli żeby mi ksiądz główkę zamoczył w chrzcielnicy
   No to gratuluję

   ale irytują mnie osoby które uważają kościół za jedyną i ostateczną formę zła
   Mnie także

   Kościół jest tak samo skorumpowany jak każdy inny twór człowieka
   Cieszę się, że traktujesz to jako twór człowieka
   Ja traktuję kościół jako instytucję (twór człowieka), coś na wzór prototypu psychoterapeuty. Lecz skoro mamy już psychoterapeutów, nie widzę powodu by z problemami "duszy" iść do kościoła.
   zgodnie z zasadą: "Nie bierz lekcji przedmałżeńskich od typa, który nie r**ha" (choć ostatnio nawet to traci sens, pewien klecha mi powiedział, że księża wcale nie mają nakazu żyć w celibacie).

   Ogólnie cały ten wątek z kościołem jest grubymi nićmi szyty - dlatego wolę tylko obserwować. Przyznam się, że mam znikomą wiedzą na jej temat (lecz mi ona wystarczy), a studiowanie tego byłoby stratą czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: Moim zdaniem postąpił słusznie ponieważ należy wskazywać innym wiernym co jest grzechem i potępiać. To jest jedna z podstaw.
   Kiedyś taka osoba nie zostałaby dopuszczona do kościelnego pochówku, teraz jak widać być może z powodów, o których piszesz postępuje się łagodniej.

   Spór, o ile można o takim w tym przypadku mówić, powinien w mojej ocenie co najwyżej dotyczyć tego, czy faktycznie doszło do samobójstwa czy nie.
   W artykule jest mowa o niejasnościach i niejednoznacznej ocenie policji.

   O dziwo, kiedyś nawet bym się z Tobą zgodził, ale z wiekiem jestem jednak zdania, że zasady i prawda nie mogą być spychane na drugi plan przed dobrym samopoczuciem. Temat jest bardzo trudny i musi boleć.
   Szanuję Twoje zdanie, ale jednak uważam, że ksiądz nie postąpił źle, choć miał też prawo postąpić inaczej i przemilczeć. Mógł też wspomnieć o chorobie jeśli to nieładnie mówiąc okoliczność łagodząca.

  •  

   pokaż komentarz

   inkwizycja

   @Bacsky: Dziwne, że ludzie woleli iść przed sąd inkwizycji, a nie przed sądy świeckie, które wtedy panowały. Kara śmierci częściej była zadawana przez władców feudalnych niż przez samą inkwizycję (która zresztą nie miała prawa wykonywać kary śmierci i przekazywała tę sprawę rządom świeckim). W efekcie inkwizycja realnie opierała się na właściwym zbieraniu dowodów i orzekaniu o winie lub jej braku na ich podstawie. Różniło to się znacznie od panujących wtedy świeckich sądów, gdzie dostałbyś karę śmierci za kradzież worka bulw z pola pana feudalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky: Kolego, weź sobie poczytaj kto palił czarownice i kiedy. Co ciekawe w KK było to zakazane (bo to znaczyło, że wierzysz w czary).
   Mógłbyś też poczytać historię najważniejszych uniwersytetów w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezydentGalaktyki: Czekaj, czekaj. Do XIX w. nie było przykazań, zwłaszcza "nie zabijaj"? Przecież samobójców nie chowali w poświęconej ziemi, mieli swoje miejsce pod płotem cmentarza, albo za nim. Dopiero przy rozwoju psychologii powoli doszli do tego, że o ile sam czyn jest dalej zły, to już odpowiedzialność może być mniejsza (np. z powodu depresji).

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: @Tatiagla: Łap plusa za fajną odpowiedź. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na źródła wiedzy na temat inkwizycji ¯\_(ツ)_/¯ tak jak wcześniej wspominałem - nie znam się na tyle by dyskutować o szczegółach. Lecz ogólny zarys kościoła na przełomie wieków w mojej interpretacji bardziej przypomina działania mafijne, które to też bardzo często są zlecane rządom.
   @Nemrod: patrz wyżej.

   Jeżeli już mam się utożsamić z jakąś ideologią - antyklerykalizm: https://pl.wikipedia.org/wiki/Antyklerykalizm
   W kościele jest tyle hipokryzji (nawet w tym dzisiejszym), że nie trzeba patrzeć kilka stuleci wstecz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky: O inkwizycji też poczytaj :)
   Wynalazek obrońcy z urzędu, utrzymania aresztanta, możliwość apelacji (znana wcześniej, ale dostępna dla nielicznych), zakaz wymuszania zeznań przez tortury (takie były nieważne, co było nowością). Do tego już typowo kościelne dodatki typu: czas łaski i obrona przed samosądami. Bardzo często wyrokiem było odmawianie psalmów pokutnych (Galileusz).
   Nie ma co ukrywać: Kościół to ludzie, czyli zawsze będą grzechy, problemy mniejsze lub większe. Tu nigdy nie będzie idealnie. Jednak samych plusów było i jest dość dużo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky No właśnie poczytaj najpierw historię kościoła ( w której pierdoły pokroju palenia czarownic i wogule magi i kabanos człowieka jak szmata zaczynają się gdzieś w połowie XVI w wraz z ruchami filozoficznymi ) potem poczytaj Biblię ( która i owszem pokaże rozbierznoasci w wierze ) potem zacznij pisać , a wogule to usuń konto

  •  

   pokaż komentarz

   @Bacsky: Jak spojrzysz na samą historię i tego, że między innymi Europie wtedy zagrażał Islam, a sama Europa utkwiła w wojnach domowych to samo powstanie inkwizycji w tamtych czasach było wybawieniem, gdzie każdego można było oskarżyć o działalność wobec pana feudalnego, co sprzyjało rosnącej paranoi. Natomiast ofiar było dużo w tamtych czasach, gdzie praktycznie większość kar śmierci np. dla czarownic była wyrokowana w protestanckich landach obecnych Niemiec, które nie uznawały władzy zwierzchniej papieża i w Anglii, która odłączyła się od kościoła.
   Tam gdzie spore wpływy miał kościół katolicki, to kwestie czarnoksięstwa uznawał za przypadek herezji, co w częstych przypadkach oznaczało uniewinnienie od takich oskarżeń, a sam fakt orzekania przez księży odżegał tłumy od chęci dokonywania samosądów, bo jak wiadomo, pospólstwem wtedy było łatwiej kierować i straszyć grzechem, a negowanie wyroków kościelnych było uznawane za grzech.
   Ogólnie dlatego o ile kościół ma sporo za uszami, to nie powiedziałbym, że inkwizycja zrobiła dla kościoła więcej złego. Prędzej dla społeczeństwa które miało okazję być sądzone przez inkwizycję i dawało możliwość takich sądów, zrobiła więcej dobrego niż sądy świeckie, gdzie rzucano oskarżeniami o byle gówno, byleby zlikwidować konkurencję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemrod: W przeciwieństwie do @etutuit: masz rzeczowe argumenty. Łap drugiego plusa. Mojego podejścia do kościoła to zapewne nie zmieni (antyklerykalizm), lecz prawdopodobnie zmienię moją ocenę co do jego historii.

   @Ziemcz: Biblię czytałem, szczególnie lubię stary testament (księga Ezechiela moją ulubioną, szczególnie sławny w dzisiejszych czasach 25:17)

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka
   A jak komuś pasożyt uszkodzi mózg i ta osoba popełni samobójstwo to też grzech?
   #bekazkatoli

  •  

   pokaż komentarz

   @kopawdupeswiniom: A jeśli napisałbym o kimś z depresją, że jest chory psychicznie to dostałbym bana na Wykopie?
   Psychiatrą nie jestem, ale są rozróżniane poważne choroby i lżejsze zaburzenia. Księdzem też nie jestem, ale decyzja o zaprzestaniu brania leków, która może w konsekwencji prowadzić do śmierci lub utraty świadomości i w konsekwencji śmierci też raczej może być grzechem.

   Nie chcę się spierać w tej konkretnej sprawie, bo tak jak podkreślałem to wyżej, nie znam szczegółów, nie wszystko jest tam w artykule wyjaśnione. Mam jednak zdanie, że jeśli ktoś chce być częścią tego kościoła to powinien akceptować reguły, a ludzie, którzy zazwyczaj najbardziej bulwersują się pod takimi tematami chyba nie chcą mieć nic wspólnego z tym lub żadnym kościołem, a nawet są niewierzący.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka A jak ktoś nie może brać leków? Boże, świat nie jest taki prosty i w sumie nikt nic nie wie. Niektórzy się mądrzą tak jak Ty bo im ktoś coś powiedział, że tak jest.
   Acha no właśnie ja nie chcę być częścią tego kościoła.
   Bracia wilcy cię potępia bo gdzieś coś ktoś napisał, powiedział bez próby zrozumienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @kopawdupeswiniom: Czyli matka z tego artykułu protestuje, bo jak ksiądz nazwał jej syna grzesznikiem to on nie pójdzie do nieba, czy może, bo sąsiedzi wezmą ją na języki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Według mnie to są sprawy ziemskie i nie wymądrzam się tylko piszę co uważam, zapytałeś to odpowiedziałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Stąd się wziął cały rytuał, dziecko bez dobytku kulturowego, surowa natura w trakcie rytuału zwanego chrztem jest włączany w krąg kulturowy który przekaże mu cały swój dobytek kulturowy dzięki któremu ujarzmi swoje naturalne zapędy.

   @etutuit: więc twierdzisz, że nie-chrześcijanie nie przekazują swoim dzieciom dobytku kulturalnego? Potrzebny jest chrzest?

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: Bycie grzesznikiem nie wyklucza bycia zbawionym. Prawda nas wyzwoli, jak to mówią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik nie. Twierdzę, że chrześcijanie mają rytuał który symbolicznie rozpoczyna ten proces w ich kulturze.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: wtóruję, wszystko zależy od kontekstu, nadanie pejoratywnego wybrzmienia "grzesznik" by podkreślić że charakter czynu i interpretacje przez kościół powszechny było złe i niepotrzebne.
   Ludzie targają się na swoje życie z powodów na które kościół katolicki nie ma lekarstwa. Jeżeli znajdzie w Piśmie Świętym lekarstwo i składnik pozwalający na życie w ukojeniu będąc ofiarą depresji wówczas możemy rozmawiać.
   Odwołanie to zbyt mocne słowo ale reprymenda powinna spłynąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Spokojnie, kiedy zasady religii są niezgodne z naszymi przekonaniami i kłują nas w oczy to należy krytykować religię i ją zmieniać. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: Grzechem jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy osoba ma świadomość i wolę popełnienia zła. Zatem o ile samobójstwo jest czynem grzesznym i należy o tym mówić, to to, czy dany człowiek popełnił grzech zabijajac siebie czy nie - jest już do oceny przez służby Pana Boga po drugiej stronie nieba.

  •  

   pokaż komentarz

   Samobójstwo to grzech, nazwał rzecz po imieniu. Jedyne co tutaj dostrzegam po przeczytaniu artykułu to wątpliwość, czy faktycznie doszło do samobójstwa, bo jak można wywnioskować z treści nie jest to oczywiste.

   @moooka: Nawet jakby nie popełnił samobójstwa to i tak by był grzesznikiem. Każdy jest. No chyba, że jakieś dziecko świeżo po chrzcie

  •  

   pokaż komentarz

   O to chodzi w tej całej wierze żeby sobie to uświadomić i chcieć poprawy

   @etutuit:Jakiej poprawy? Co miał zrobić, zmartwychwstać? Przeprogramować sobie mózg żeby nie być tak skrajnie zdewastowanym psychicznie żeby podjąć tak ostateczną, tragiczną decyzję? I nie widzisz nic złego w tym, że gość w imię ideologii cztery dni po śmierci dziecka mówi rodzicom prosto w oczy, że według niego ich dziecko zasługuje na potępienie w oczach stwórcy wszechświata? Jeżeli tak to jesteś bardzo zagubioną osobą.

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: Dokładnie !
   A muzułmanie mają prawo zabijać niewiernych . I tyle w temacie !

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: @h3r3tic: @DisasterMaster: Grzech bo zamiast żyć na tym c!%?@wym świecie, spotkał się już z bogiem. Katolicka logika

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty Bredzisz. Zachował się tak, że wszedł do kogoś do salonu, zobaczył, że gówno leży na środku dywanu i powiedział: O gówno. A nie p#??%%@il coś o "nietypowym zapachu"

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: @h3r3tic: Nie ma czegoś takiego jak "grzech". To urojony wymysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster: a jeśli masz depresję bo zdradzasz żonę, albo wpadłeś w depresję bo kogoś zamordowałeś to też powinno się wyłączyć odpowiedzialność za te uczynki bo jest ci źle? Jeśli chcesz wprowadzić diagnozę psychologa, mającą na celu określenie "przydatność do grzechu" to obawiam się że zamieniamy religię w naukę a to nie tak działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @h3r3tic: Kolega chyba nie umie czytać.

   Znaczny wpływ na decyzję o samobójstwie mają także ciężkie zaburzenia psychiczne

   Chodzi o czyny spowodowane zaburzeniami psychicznymi, nie zaburzenia psychiczne spowodowane czynami.

   Jeśli chcesz wprowadzić diagnozę psychologa, mającą na celu określenie "przydatność do grzechu" to obawiam się że zamieniamy religię w naukę a to nie tak działa.

   To są nauczania Jana Pawła II.

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezydentGalaktyki mówił w kontekście, a ty wyciągasz nawet nie cytat i jeszcze manipulujesz jak jehowi protestanci albo inni heretycy

  •  

   pokaż komentarz

   @sprawdzajacy: Chciałbym umieć manipulować tak dobrze jak kościół ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezydentGalaktyki: Uproszczę Ci tok rozumowania i napiszę że Kościół - wspólnota wiernych kościół - budynek światyni

  •  

   pokaż komentarz

   @PrezydentGalaktyki: Ewentualnie kościół katolicki jako instytucja - który miałeś na myśli

  • więcej komentarzy(37)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie za bardzo chyba rozumieją jakie są zasady i dogmat wiary. Takie bezmyślne chodzenie bo kazali chodzić, bo wszyscy chodzą. Trochę by się zainteresowali swoją wiarą to by wiedzieli, że samobójstwo to grzech śmiertelny, jeden z najgorszych.

 •  

  pokaż komentarz

  jestem zdecydowanie po stronie księdza, mimo że sam mam myśli samobójcze

 •  

  pokaż komentarz

  Przypominam, że w religii katolickiej samobójstwo jest grzechem, ksiądz miał prawo tak go nazwać. Jak komuś nie pasuje, nie jest zmuszony do tej religii przynależeć. Osobiście jednak uważam, że nazywanie kogoś takiego grzesznikiem jest bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Nie dośc, że nie dał rady poradzić sobie z problemami, to jeszcze się mu pośmiertnie dop#?#!??a.

 •  

  pokaż komentarz

  - zamów pogrzeb samobójcy u kapłana religii która uznaje samobójstwo za grzech

  - miej pretensje że kapłan nazwał samobójcę grzesznikiem

  XXI wiek, Zachód, a ludzie boją się przyznać że są niewierzący lub wierzą w jakąś własną niestandardową wersję chrześcijaństwa, i podczepiają się pod większy jego odłam nie zgadzając się z wieloma elementami jego doktryny. ¯_(ツ)_/¯

  w Polsce to samo, 99,(9)% katolików, ale jak tak pogadać to okazuje się że dla większości spowiedź ani komunia nie jest obowiązkowa, piekło nie istnieje, aborcja jest spoko, najważniejszym rytuałem świąt wielkanocnych jest święcenie pokarmów a pieski i kotki idą do nieba. A i wiara w horoskopy, wiązanie czerwonych wstążeczek dzieciom na wózkach "przeciw urokom" jak również sp!$?$@$anie na drugi koniec osiedla przed czarnym kotem przechodzącym w poprzek ulicy też się zdarzy, i to wcale nie rzadko i nie tylko u starszych ludzi :D

  Ja tam nawet gdybym nie był agnostykiem, miałbym moralnego kaca podszywając się pod katolika podczas gdy popieram np. liberalne prawo aborcyjne, a sprzeciwiam się legalności okaleczania chłopców pt. obrzezanie (w Niemczech o planowany parę lat temu zakaz najbardziej po rabinach pluli się biskupi). Bo uważam że jest to nie w porządku wobec tych którzy faktycznie starają się żyć według wskazań KK.

  •  

   pokaż komentarz

   @farbowany_lis: czemu o zakaz obrzezania pluli się biskupi i to katoliccy czy protestanccy?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @farbowany_lis:

   spowiedź ani komunia nie jest obowiązkowa, piekło nie istnieje, aborcja jest spoko, najważniejszym rytuałem świąt wielkanocnych jest święcenie pokarmów a pieski i kotki idą do nieba.

   Z hardymi heretykami się spotykasz. Przecież każdy kto przebył katechizację na poziomie szkoły podstawowej nie będzie takich poglądów nazywał katolickimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @DuzeIksMaleDe: Masz oczywistą rację, ale i tak jakieś dzbany co myślą, że (a+b)^2=a^2+b^2 cię zminusują. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @farbowany_lis: czyli teraz na pogrzebach będą wymienianiu, co kto nagrzeszył za życia. Sprytne. Więcej na tace wpadnie bo taki show zainteresuje ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Spaniard: a jak jakiś piwniczak umrze to też będą wspominać, że zmarły całe dojrzałe życie konia walił?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Patzer: Niestety nie masz racji. Przykładowo z wikipedi:

   Według autodeklaracji respondentów CBOS w 2012 roku za katolików uważa się około 93,0% populacji, lecz światopogląd zaledwie 8% Polaków pokrywa się z doktryną Kościoła katolickiego[55]. Wierzenia wielu Polaków cechuje bowiem daleko posunięta wybiórczość[56] oraz synkretyzm, niektórzy włączają do swojego światopoglądu obok tradycyjnych pojęć katolickich również idee zaczerpnięte z religii niechrześcijańskich, takie jak np. wiara w reinkarnację (26%) lub przeznaczenie (66%)[55]. Według badań CBOS z 2012 roku 45% Polaków w sprawach wiary stosuje się do zaleceń Kościoła, 47% wierzy na swój sposób, a 6% deklaruje się jako niewierzący, niezdecydowani lub obojętni religijnie[55]. W Polsce regularnie praktykuje około 40% wszystkich wierzących

  •  

   pokaż komentarz

   @DuzeIksMaleDe: no czyli wszystko się zgadza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @nexiplexi: chyba jedni i drudzy, ale nie dam głowy. O katolickich czytałem na 100%
   Czemu? A diabli ich tam wiedzą. Jeszcze jestem w stanie "zrozumieć" protesty żydów i muzułmanów bo ich to bezpośrednio dotyczy (choć tak szczerze powiedziawszy to ciężkie do zrozumienia jest robienie takiej histerii o brak możliwości odcięcia kawałka skóry gówniakowi, jeszcze często bez znieczulenia, to jest jakieś wynaturzenie i niezdrowa obsesja już dla mnie). Ale solidarne mieszanie się w to wszystko Kościoła jest cokolwiek dziwne, to samo było w Polsce z ubojem rytualnym.

   Być może po prostu hierarchowie kościelni wyczuwają nosem że jest coraz więcej krajów, dla których pewne obiektywne wartości jak - w tych przypadkach - prawa dzieci do integralności cielesnej i cywilizowane standardy uboju zwierząt, są ważniejsze niż pojmowana na różne szemrane sposoby "wolność religijna". I boją się że na KK też się coś znajdzie. xD

   ...choć nie za bardzo sobie wyobrażam co by to mogło być, KK jaki by nie był to jednak jakichś krwawych rytuałów na poziomie epoki brązu raczej jego kapłani nie odprawiają, i ciężko się do czegoś doczepić (pomijając przypadki tuszowania pedofilii, no ale to nie jest element doktryny). Może boją się że im wprowadzą jakiś nowy podatek od tacy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Ignacy_Patzer: no ale tak jest xD może kwestia regionu, ja z większego miasta, bardziej zachód niż wschód Polski.

   @Spaniard: no jakoś sobie trzeba radzić w tych czasach, kryzys, panie, mało ludzi wrzuca pinionszki

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna