•  

  pokaż komentarz

  Jestem za. Dlaczego? Rozmawiałem ze znajomym lekarzem o pacjentach po przedawkowaniu różnych narkotyków. Na każdy narkotyk wiedział mniej więcej co podawać. Jak przyjeżdżały warzywa po dopalaczach to nie wiedzieli co mają robić. Marnowali swój czas nie wiedząc jak mają pomóc. Tam tyle chemii jest, że cholera wie czym takiego leczyć, jak neutralizować. Marnujesz czas lekarza? Zapłać. Zapewne wielu się nie spodoba mój punkt widzenia. Cóż. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: spoko... jak ty się czymś strujesz, to lekarze zdiagnozują 'dopalacze' i albo płacisz, albo zdychasz.
   Twój komentarz to pokaz sp$@%%%!enia umysłowego w najwyższej formie. GRATULACJE!!
   Choć to nie jest raczej powód do dumy.

   Jak dopalacze były legalne, to każdy z tyłu miał zapisany wzór chemiczny substancji. Co na niektórych był nawet 'przeciwśrodek' jaki należy zastosować. To durna i nieprzemyślana penalizacja prowadzi do tych tragedii.
   Ale dla ludzi podobnych do ciebie, wykracza to poza zdolność rozumowania.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego? Rozmawiałem ze znajomym lekarzem o pacjentach po przedawkowaniu różnych narkotyków. Na każdy narkotyk wiedział mniej więcej co podawać.

   @kogutm: pamiętaj, że do tego doprowadziła durna polityka antynarkotykowa POPiSu - obie partie popierały (co nie zmienia tego, że teraz PiS obwinia z dopalacze Tuska, w zasadzie to za wszystko nie tylko za dopalacze) twardy kurs antynarkotykowy

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt kurs antynarkotykowy rozpoczął się za Kwaśniewskiego, który kiedyś przepraszał za to, że podpisał taki papier, a nie inny, bo nie osiągnęli tego co mieli zamiar: dorwanie się do grubych ryb. Ostatecznie "cierpieli" Ci najniżej - konsumenci i drobni dilerzy. Do 90-któregoś (do Kwaśniewskiego) nie było to aż tak karane i ścigane. Lata mijały, aż wreszcie ktoś wpadł na GENIALNY pomysł, że można "legalnie" wprowadzać ludzi w stan odurzenia. Jestem za legalizacją, żeby móc i leczyć i rekreacyjnie spożywać. Państwu na początku boomu sporo złociszy by wpadło z akcyz, zezwoleń. Potem by konsumpcja spadła, bo nie było by to już takie cool i trendy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: ,,wzór i odtrutka" nadal może być napisane. A jak nie ma napisu, to producent tymbardziej widziany jako truciciel.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: > spoko... jak ty się czymś strujesz, to lekarze zdiagnozują 'dopalacze' i albo płacisz, albo zdychasz.
   Znalazł się lekarz specjalista

   Twój komentarz to pokaz sp@$!!#%enia umysłowego w najwyższej formie. GRATULACJE!!
   Choć to nie jest raczej powód do dumy.
   raczej twój rozwój kulturalny

   Jak dopalacze były legalne, to każdy z tyłu miał zapisany wzór chemiczny substancji. Co na niektórych był nawet 'przeciwśrodek' jaki należy zastosować. To durna i nieprzemyślana penalizacja prowadzi do tych tragedii. Ale dla ludzi podobnych do ciebie, wykracza to poza zdolność rozumowania.
   Jak widać mamy do czynienia z osobą zażywającą dopalacze czy też inne substancje psychoaktywne

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: To nie lekarz jest od decydowania komu pomoc, a komu nie. Żuli też przyjmują mimo ze pewnie nigdy nie placili skladek.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 poraża mnie logika Twojego rozumowania, widzę też, że na dopalaczach zeby zjadłeś, szkoda tylko, że to gówno którego tak bronisz wykończyło już tyłu młodych ludzi, a jak chcesz się truć to nie narzekaj jak bulisz za leczenie...

  •  

   pokaż komentarz

   jakby nie polikwidowali starych substancji byłoby tego 10xmniej. No ale panstwo opiekuncze znalazło problem a teraz nowe rozwiązanie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: Przecież płace k#@$a ubezpieczenie. Jak ktoś się naj!#@! wódą, to taż niech płaci. A najlepiej jak kazdy będzie płacił za siebie

  •  

   pokaż komentarz

   szkoda tylko, że to gówno którego tak bronisz wykończyło już tyłu młodych ludzi,

   @zimny74: sorry ale jak młody człowiek ma siano zamiast mózgu że próbuje płynu do kibla albo innych wynalazków no to sorry.

   Jest tyle przepadanych narkotyków, z dokładnie opisanym działaniem, składem. zioło, M-ka, LSD czy grzyby.
   Jak po tym przywiozą kogoś do szpitala (chociaż po ziole to jeszcze nie słyszałem), to lekarze wiedzą w razie czego jak ratować / co podawać itd. Od tego się nie umiera, a można sobie bez najmniejszego problemu zakupić. A dopalacze? Nieprzepadana przez nikogo chemia która mozna zrujnować organizm

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm gdyby państwo nie zakazywalo używek niskiej szkodliwości to by nie było problemu. Poprzez zakazywanie zwykłych narkotyków wspomagają handel i popyt na dopalacze. Ludzie biorą i brać będą, tego nie zmienisz. Więc lepiej żeby brali coś stosunkowo bezpiecznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: Ja jestem zdania, żeby im w ogóle nie pomagać. Chcieli ryzyk fizyk - przeżyją albo kopną

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Warzywo które zdechło od dopalaczy to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek by się cieszyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Magdalie: No to nie pomagajmy nikomu. Prawdopodobnie z 99% ludzi je niezdrowe żarcie od czasu do czasu, niech nikt im nie pomaga w takim wypadku. Albo ofiarom wypadków drogowych, przecież jak wsiadasz za kółko to też 'ryzyk fizyk'.

   Po pierwsze, to jak ktoś jest ubezpieczony i płaci składkę zdrowotną itp. to w ogóle nikomu nie powinno wpaść do głowy, aby pomocy odmawiać.

   Po drugie, to ile od znajomych słyszałem historii, że chcieli zapalić zwykłe marihuanen, a okazało się to być jakimś syfiastym dopalaczem prawdopodobnie, po którym bardzo źle się czuli. Czasem jakiś syf można zażyć zupełnie przypadkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @flito przeczytaj komentarz do którego się odnosiłem, mówimy o tym samym.

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm:

   Marnujesz czas lekarza? Zapłać
   Przepraszam ale dlaczego tak wybiórczo?
   A co z ludźmi:
   - co palą fajki i marnują czas lekarzy na raki płuc.
   - a alkohol - czemy oni nie mają płacić za własne decyzje?
   - a ci agenci co przekraczają prędkość i powodują wypadki drogowe? Dlaczego oni nie?
   - w końcu ci co marnują czas lekrzy bo kostke skręcili na nartach. Chciało się jeździć i ryzykować zamiast w bezpiecznym domu siedzieć? Niech płacą. Nie wpomnę o ludziach których trzeba ratować bo ryzykują życie pływając w wodzie.
   - a na końcu ci co bez czapki chodzą. Było założyć kalesony a nie później z grypą do lekarza...

   Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi i dlaczego taki pomysł nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież płace k#!#a ubezpieczenie. Jak ktoś się naj%?%$ wódą, to taż niech płaci. A najlepiej jak kazdy będzie płacił za siebie

   @wypokowy-egzorcysta: heh tez to mialem napisac. Leczmy wybiorczo. Robmy wiecej zakazów, podnosmy podatki. Ogolnie ten kraj to jakis j$$%ny zart.

  •  

   pokaż komentarz

   @hokus_pokus: Nie myl ofiar wypadków czy chorych z ćwierćmózgami, co się naćpią jakimś gównem, gorszym niż prochy. Skoro grają z włąsnym życiem w rosyjską ruletkę i biorą to ścierwo, to niech grają na full - o życie. Przeżyją albo nie.
   Tak, bo te patusy płacą. Płacą albo ich rodzice albo państwo, bo oni do pracy nie pójdą.
   Ohohoh, biedni narkomani - chcieli się naćpać i się podtruli, bo zły diler im sprzedał nietaką maryśkę czy inny kompot.

  •  

   pokaż komentarz

   @flito spoko, jest tyle przebadanych narkotyków to fakt, tylko jest problem z dostępnością i tu jest problem. O wiele łatwiej o wszelkiej maści beta ketony i inne gówno niż o dobre MDMA, które w porównaniu z tym jest stosunkowo bezpieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @wi2ard palacze i pijący płacą pośrednio za swoje leczenie zasilając budżet akcyzą

   Aż sprawdziłem, z akcyzy na alko i fajki budżet państwa ma prawie 30mld zł

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: a ja jestem za ze znacznie bardziej prozaicznego powodu- jeśli na własne życzenie się doprowadzili do stanu jak to określiłeś warzywa i trzeba ich przed skutkami własnej, intencjonalnej głupoty, to niech sobie płacą za tą zabawę.
   I specjalnie to "intencjonalnej" podkreśliłem, bo już kilka razy znalazł się jakiś ważniak, który próbował p!!?@!$ić coś o tym, że to to samo, jak sobie złamiesz nogę na lodzie, czy spadniesz z drabiny, bo mogłeś tego nie robić.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak dopalacze były legalne, to każdy z tyłu miał zapisany wzór chemiczny substancji

   @szopa123: ta k!!#a xD tam bylo napisane "MOCARZ nie do spożycia przez ludzi" "Proszek do czyszczenia"
   Ogromna wiekszosc zazywajacych nawet nie wiedziala co dostaje, dystrybucja wygladala tez w praktyce w ten sposob ze dilerzy kupowali mniej kub bardziej hurtowo i wciskali to jako normalne narkotyki
   Delegalizacja jest koślawa ale przynajmniej nie ma już takiego boomu na to gowno jak wczesniej

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy-egzorcysta kupując wódę płacimy sporo o podatki więc skoro państwo dodatkowo ten środek opodatkowało to musi leczyć z następstw stosowania tego środka.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: A czemu mam się martwić za podludzi co biorą dopalacze? Mieli wybór, wziąć albo nie wziąć, jak są debilami, niech teraz płacą za to

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: Mam pewien rysunek z tamtych lat, który oddaje sedno sprawy. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: jeżeli ktoś płaci składki to obowiązkiem państwowej służby zdrowia jest go leczyć bez dodatkowych opłat

  •  

   pokaż komentarz

   @wi2ard: ej ale

   a) w alkoholu masz akcyzę

   b) palacze nie dość, że biorą mniej hajsu na emeryturze to wpłacają do budżetu o wiele więcej niż wynosi ich leczenie, wpłacają ponad 30% całego budżetu NFZ :)

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm jeżeli uznajesz przymusowe składki na publiczną służbę zdrowia oraz konieczność istnienia tej ostatniej, to jesteś hipokrytą

  •  

   pokaż komentarz

   @KakaowyTaboret:
   ludzie korzystajacy duzo z alkoholu tez dlugo nie zyja, wg szybkich internetowych danych alkoholicy dozywaja 50 roku zycia
   palacze zyja o 9 lat krocej czyli kolo 67 lat

   dlacego palacze biora mniej hajsu na emeryturze ?

   akcyza tytoniowa 18 mld, alkohol 12 mld do budzetu panstwa, ochrona zdrowia 8 mld.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:
   dorosnij, chcesz jarac to jaraj, ale nie placz jak wiekszosc ludzi placacych skladki nie chce placic na wasze leczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123 po cholere legalizowac dopalacze. Zalegalizować narkotyki. Dopalacze to substytut narkotyków. Nie powstały by gdyby nie penalizacja narkotykow. Żeby brać dopalacze to trzeba mieć inteligencję ameby. Wolałbym się nie odurzac niż odurzac się tym gownem. Ale patologia tego nie zrozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Magdalie: Ale przecież nie każdy wypadek samochodowy jest 'wypadkiem', jest cała masa wypadków spowodowanych prędkością lub brawurową jazdą. Dlaczego ich leczyć i jak to sprawdzisz i wyegzekwujesz?

   Nie każdy ćpun jest totalną patologią. Uwierz mi że Twoim otoczeniu jest więcej ludzi, którzy regularnie biorą i np. są na haju w pracy, niż byś podejrzewała. Ja sam byłem zaskoczony, jak dowiadywałem się, że kompletnie normalny człowiek w sumie jest cały czas na jakichś stymulantach. Są też przecież ludzie uzależnieni od leków, całe mnóstwo ludzi. Ilość dopalaczy na naszym rynku jest skutkiem debilnej polityki antynarkotykowej tego państwa i nie każdy nawet weźmie to świadomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hokus_pokus: Nie, moje otoczenie nie bierze. Nie oceniaj otoczenia każdego człowieka na podstawie swojego własnego.
   Nie, wypadek samochodowy dotyczy wyłącznie ofiar głupiego kierowcy, a nie kierowcy. Zwłaszcza jeżeli winą była prędkość, alkohol, brawura, głupota i dodatkowe stymulanty. Zdecydowanie za wiele jest niewinnych ofiar, kierowców idiotów, którzy z wypadków wychodzą żywi. Jeżeli nie działają prośby, groźby, nie ma kultury jazdy, nie działa nic, to może zadziała świadomość, że jak spowodujesz wypadek przez własną głupotę, to umrzesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: sp??%@%$iną umysłową trzeba być aby legalizować dopalacze! one już są legalne weź sobie domestos, ace trochę wapna jako granulat dodaj kreta i wciągaj. A i takmznajdzie się janusz co to zrobi coś lepszego tańszegi i mocniejszego. Jeśli są sp??%@%$iny umysłowe które takie gówno kupują i biorą to niech jak gówno zdychają. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @Magdalie jak zachorujesz na raka to też mają nie pomagać, przecież kiedyś zjadłaś spalona kiełbasę z ogniska która wywołała nowotwór - sama chciałaś ryzyk fizyk( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @stoprocent:
   Porównujesz p$!$##!onych narkomanów do ludzi, ktorzy zachorowali wbrew sobie, gdzie nie ma w tym ich winy. Trzeba mieć nasrane we łbie albo rozpieprzony mózg prochami by wyj?#?ć z czymś takim. p$!$##!nij się w łeb tą spaloną kiełbasą z ogniska.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: mnie się wydaje że to właściciel strony placi żeby takie debilizmy pisać i żeby się wszystko kręciło, aktywizuje użytkowników..

  •  

   pokaż komentarz

   @Magdalie a kogo to wina że zresztą spalona kiełbasę bo lubisz, że palisz fajki bo lubisz, że wciagniesz bo lubisz. W każdym z nas jest wina.

  •  

   pokaż komentarz

   @iRickGrimes: wszyscy tutaj zapłaciliśmy za twoją edukacje z której wyszło co wyszło, tak więc wiecej pokory

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: Brawo bronisz debili, co ćpają. Pewnie w głębi duszy byś się zgodził ze mną, bo dopalacze to gówno, a Ci co je biorą to debile, ale nie możesz się zgodzić, bo zawsze się musisz do mnie czy do @Kezcliw o coś przyj!$!ć. (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: Mi to nawet płacisz żebym miał na chleb.

  •  

   pokaż komentarz

   @iRickGrimes: nie bronię bo to faktycznie często debile, ale samemu nie odbiegając nie powinieneś ich w tak ostry sposób krytykować. Nic tak nie wkurza jak właśnie takie tanie cwaniakowanie.

   A podstawowym problemem jest tutaj poj!!#ne prawo zachęcające młodzież do takich używek i jeszcze bardziej poj!!#ni ludzie którzy powinni go pilnować.

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: Krytykuje, bo sami sobie niszczą życie, a tylko solidna krytyka danego zachowania może postawić drugą osobe na nogi. Każde pobłażanie nic dobrego nie wnosi, a często pogarsza sytuację

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm a wystarczy zalegalizować, jednak to nie jest po myśli tych, ktorzy na tym chemicznym syfie zarabiają. Przynajmniej towar będzie czysty i lekarze będą wiedzieli co podać jak ktoś przesądzi, tak jak to ma miejsce w przypadku alku

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Szpital nie może uzależnić leczenie ratującego życia od zapłaty, nie posiadających ubezpieczenia się normalnie ratuje a nie zostawia by zdychali, tylko później dostawia rachunek do zapłaty, ściągalność od bezrobotnych i bezdomnych jest niska, ale lekarze mają obowiązek ratować choćby i ktoś miał milion długu, z dopalaczami byłoby podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WixaDrv: Zastanówmy się czy w Polsce mamy większy problem z narkomanami czy z alkoholikami? Wydaje mi się że z alkoholikami bo alkohol jest legalny, legalizując wszystko oprócz alkoholików pojawi się problem narkomanów. Warto po prostu podjąć debatę społeczną czy godzimy się na pojawienie się tego problemu w zamian za wolność zażywania co chcemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Swojego czasu to były tryptaminy dostępne na stronie laboratorium chemicznego. I tak jak mówisz, zawierały informację o składzie chemicznym, którą można było przekazać lekarzowi w razie jakichkolwiek komplikacji. I to było bezpieczne, bo od razu wiedziano jak należy pomóc. I tryptamina nie powodowała tego co zaczęło się wraz z wejściem ery "dopalaczy"

  •  

   pokaż komentarz

   @kogutm: jeśli chodzi marihuane to być może była by ona lepsza niż dopalacze, się historycznie patrz co zrobiły narkotyki,,(opium) z żołnierzami USA w Wietnamie,.
   Patrz na kraje gdzie obecnie narkotyki nie są ścigane - jaki odsetek ludzi jest najsilniej uzależnionych

  •  

   pokaż komentarz

   Mi to nawet płacisz żebym miał na chleb.

   @Kezcliw: no niestety sponsorujemy te zasiłki nierobom (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @absurd00:

   ludzie korzystajacy duzo z alkoholu tez dlugo nie zyja, wg szybkich internetowych danych alkoholicy dozywaja 50 roku zycia
   palacze zyja o 9 lat krocej czyli kolo 67 lat

   dlacego palacze biora mniej hajsu na emeryturze ?

   akcyza tytoniowa 18 mld, alkohol 12 mld do budzetu panstwa, ochrona zdrowia 8 mld.

   moze jest rano, ale nie rozumiem co chciałeś mi przekazać

  •  

   pokaż komentarz

   @Kezcliw no ale kto ma palić marychę czy wciągać inny syf i tak będzie to robił, ale legalizując, wiesz na co pozwoliłeś. Znikną chemiczne dopalacze, bo będą normalne narkotyki. Można to porównać do alku, nikt już bimbru czy metylu nie pije, bo są normalne zamienniki, którymi nieodpowiedzialni też się mogą zatruć....tak samo jak witamina C.....ale na to już nic się nie poradzi. Na szczęście takich ludzi jest promil lub mniej

  •  

   pokaż komentarz

   @flito:

   a można sobie bez najmniejszego problemu zakupić.
   Potrzeba kontaktu ze światem przestępczym na czarnym rynku, ryzyko kupienia towaru wątpliwej jakości z chust wie czym domieszanym oraz możliwość wylądowania w pierdlu z zasranym życiorysem.
   Sorry ale to jest w pytę daleko od "można bez najmniejszego problemu".

  •  

   pokaż komentarz

   @EsoGetsReal
   @less_is_more

   Ale w szpitalu zawsze Cię przyjmą i wylecza na SORze. Tylko potem najwyżej wystawia fakturę jak nie masz ubezpieczenia. Także w przypadku dopalaczy mogłoby być tak samo. Leczyć leczą, wychodzisz ogarnięty i płacisz za głupotę. Ja się pod tym podpisuję. Nikt nie karze wciągać czy palić byle gówna.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko potem najwyżej wystawia fakturę jak nie masz ubezpieczenia.

   @Deathek: A to ciekawe, jak to jest realizowane w przypadku zuli, ktorzy są niewypłacalni. Moze oprocz dopalaczy dorzucmy uzytkowników kawy? Moze pojdzmy dalej i dorzucmy ludzi ktorzy uprawiaja sporty ekstremalne, albo ktrozy w ogole sportu nie uprawiaja? Po to place skladki zeby miec pewnosc ze mnie wyleczą w razie problemów i nie beda etykietować. Takie rozwiazanie jakie prezentujesz -ok, ale tylko w przypadku gdy bede mial pelna dowolnosc jaka ubezpieczalnie wybrac, teraz nie mam.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: a co z żulami w tramwajach? Też nie płacą mandatów. A co z żulami w ogóle? Bezdomność jest nielegalna, i? Ten argument nie ma sensu. Cały system jest dziurawy jak mówimy o żulach ;)

   W ramach każdego ubezpieczenia (również obowiązkowego) masz ustalone tzw. OWU na które się godzisz podpisując polisę (a w tym wypadku płacąc składkę). Tak samo jak zachorujesz na coś mega dziwnego to Twoje leczenie również będzie odpłatne pomimo tego że jesteś ubezpieczony. Patrz choćby na OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest obowiązkowe - musisz je zrobić. Jak wsiądziesz w auto będąc pod wpływem i narobisz szkód to ubezpieczalnia pokryje straty ale będzie Cię ścigać regresem bo OC ma wyłączona odpowiedzialność w takim wypadku. Tu by było to samo - świadomie podejmujesz spore ryzyko to Cię naprawią, ale za to zapłacisz. Są tysiące innych również nielegalnych substancji które również dają sporego kopa, a są mniej toksyczne ;) także za głupotę się płaci.

   P.S. Co do sportów ekstremalnych ciekawy argument i szczerze mówiąc jestem za. Co więcej w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń turystycznych jak wykupujesz koszty leczenia to składka jest zależna od tego czy deklarujesz na wyjeździe uprawianie sportów ekstremalnych czy nie. Moim zdaniem podejście jest fair bo i ryzyko większe.

   P.S.2 W wracając jeszcze do żuli - faktura jest wystawiana, żul nie płaci, a potem próbują go ścigać ale jest niewypłacalny ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Deathek: No widzisz, proponujesz jakiś dziwny mix ubezpiecznia przymusowego z dobrowolnym, ja za tym nie jestem, albo jedno albo drugie. Jesli przymusowe to niech nie dyferencjonuje ludzi i leczy kazdego, jesli nie, to niech kazdy sam okresli sie na jakie ubezpieczenie go stac, albo jakie chce placic.

  •  

   pokaż komentarz

   @less_is_more: w sumie to w takiej postaci w jakiej jest propozycja to będzie bardziej jak OC i pijany kierowca - przymusowe z wyłączeniem odpowiedzialności za jazdę pod wpływem (w tym wypadku za leczenie z gówna które się samemu sobie spowodowało)

 •  

  pokaż komentarz

  Szpital może sobie mówić co chce, ale to nie on o tym decyduje. Równie dobrze, można by każdemu zarzucić, że nie dbał wystarczająco o zdrowie i dlatego teraz jest chory. Więc albo płaci, albo niech zdycha.
  Ale większość i tak tego nie zrozumie. Bo wydaje im się, że jakimś durnym przepisem, można rozwiązać dowolny problem.
  Polecam kredę i malowanie chodników... na postępowym zachodzie już to od dawna praktykują.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: nie do końca się zgodzę. O ile dbałość o zdrowie to rzec względna o tyle dopalacze, nadużywanie alkoholu, papierosy to świadome igranie z poważnymi chorobami. Albo faktycznie takie osoby winny pokrywać koszty leczenia albo powinny się ubezpieczać (pod warunkiem że znajdą takiego ubezpieczyciela)

  •  

   pokaż komentarz

   @myszkowy: Zdefiniuj nadużywanie alkoholu. Czy konsekwencje biernego palenia też muszę pokrywać z własnej kieszeni? Jak zróżnicujesz czy rak płuc jest wynikiem palenia, smogu, palenia biernego, czynników środowiskowych etc?

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123:

   Równie dobrze, można by każdemu zarzucić, że nie dbał wystarczająco o zdrowie i dlatego teraz jest chory. Więc albo płaci, albo niech zdycha.
   a tak nie jest?
   - paliłeś fajki? dostałeś raka płuc? to do onkologa zapraszamy za 5 lat jak już będą przerzuty w dupie
   - jadłeś za dużo? dostałeś zawału? to do kardiologa za 4 lata jak już pewnie nic nie da się nic zrobić
   Najgorzej jak dbasz o zdrowie i regularnie robisz badania bo skierowania srania i trzeba czekać latami a choroba się rozwija. Dobrze za to się zaćpać/zachlać bo wtedy zaliczasz zjazd, do szpitala wiozą na sygnale i masz leczenie od razu.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Dokładnie, a później będziesz kwiczał, że ta kolejka na 3 lata to nie twoja wina... i w ogóle jak to "niesprawiedliwe" że jak zapłacisz to idziesz od razu bo NFZ twoją kasę roztrwonił na urzędników i żuli :)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Jak zróżnicujesz czy rak płuc jest wynikiem palenia, smogu, palenia biernego, czynników środowiskowych etc?

   @xkajteqx: Pomijając całą dyskusję, to chyba płuca palacza da się łatwo rozróżnić od ew. biernych palaczy

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie, a później będziesz kwiczał, że ta kolejka na 3 lata to nie twoja wina... i w ogóle jak to "niesprawiedliwe" że jak zapłacisz to idziesz od razu bo NFZ twoją kasę roztrwonił na urzędników i żuli :)

   @juesend_ej: takie kolejki są ogólnie zbiegiem wielu rzeczy. A nie wspomniałeś o dwóch najbardziej patologicznych. Horda bezrobotnych zarejestrowanych w PUP tylko po to by mieć ubezpieczenie i robiący na czarno. Podobnie studenci jednosemestrowi(ci jeszcze wyłudzają zniżki). Oraz druga patola czyli rzesze uprzywilejowanych emerytów i rencistów. Przede wszystkim rolnicy płacący kosmicznie niski KRUS, ale także górnicy, policjanci etc.

   A urzędasy, żule czy smakosze dopalaczy to jest coś co wcale nie ma tak dużego znaczenia...

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: to sie nazywa mania przesladowcza .

   Jak nie wierzysz lekarzowi to do niego nie idziesz

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: jest roznica miedzy niedbaniem o zdrowie, a powolnym popelnianiem samobojstwa.

   Otylosc, palenie tytoniu i picie alkoholu, zazywanie narkotykow ma swoj wplyw na zdrowie i koszty opieki zdrowotnej i pierniczy ta opieke dla wszyskich ktorzy jesli nawet robia rzeczy glupie to z umiarem.

  •  

   pokaż komentarz

   @xkajteqx: jak sie schlejesz to wiadomo, ze alkohol nie znalazl sie we krwi z powietrza. Bierni palacze nie laduja na oddzialach jak narkomani i alkoholicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @absurd00: Czyli przyjmujemy za definicję nadużywania alkoholu, jako "bycie schlanym"? Ile promili?
   Bierny palacz może wylądować na oddziale z POChP, może mieć astmę i też wylądować na SOR.
   Głosisz populistyczne hasła bez realnych rozwiązań

  •  

   pokaż komentarz

   @xkajteqx: taka ilosc promili, ktora gwarantuje wyladowanie na izbie wytrzezwien.

   Tylko POChP i astma moga miec kilka roznych, niezwiazanych ze soba przyczyn i bez badan ciezko jednoznacznie rozstrzygnac co jest powodem. Nie twierdze, ze nie nalezy pomagac, tylko nalezy obciazyc kosztami w przypadku gdy bylo to na wlasne zyczenie, tak jak jest z alkoholem i izbami wytrzezwien.

   Moja opinia: Uwazam, ze ludzie powinni byc odpowiedzialni za swoje decyzje i nie ma obowiazku moralnego, zeby otoczenie ponosilo koszty z tego tytulu. W przypadku wysokiego prawdopodobienstwa, ze ktos jest bezposrednio odpowiedzialny poprzez autonomiczne podjecie decyzji, za gwaltowne znalezienie sie w stanie krytycznym powinien ponosic tego konsekwencje.

   Nie wiem czy to populistyczne haslo. Wiem za to ze odpowiedzialnosc zbiorowa za decyzje jednostki wykonczy jakikolwiek system ekonomiczny. Alternatywa to prywatna opieka zdrowotna.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzek: Nie słyszałam, aby dało się odróżnić. Masz na to jakiś źródło? Najlepiej naukowe
   Żeby nie było, pytam z ciekawości a nie niedowierzania...

  •  

   pokaż komentarz

   @Lunait: płuca palacza (długotrwałego) będą z tego co wiem jeszcze z podstawówki lekko zczerniałe i wysuszone, normalnie będą jak świeże mięsko z marketu, rozowe. W necie znajdziesz fotki, ale ja nie wkleje, bo nie znam się na medycynie, a wiem, że w necie dużo przesady i fejkow, nie chciałbym żeby akurat moje zdjęcie przedstawiało tak naprawdę np płuca z nowotworem po chemii czy coś i żebym kogoś w błąd wprowadzał

  •  

   pokaż komentarz

   @Lunait: a ściśle naukowego to nawet nie wiem jak szukać.

 •  

  pokaż komentarz

  Co z fajkami? Alkoholem? Sportami ekstremalnymi? Siedzącym trybem życia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Fajki i alkohol są tak obłożone podatkami, że przy moim spożyciu wódki powinienem do lekarza wchodzić przed dawcami narządów, kobietami w ciąży i kombatantami.

  •  

   pokaż komentarz

   Fajki i alkohol są tak obłożone podatkami

   @gonorrhoea_: Słaby argument.

   1. Wszystko jest obłożone podatkiem, zatem ćpun też się dokłada do systemu.
   2. Narkotyki typu marihuana nie są obłożone podatkiem TYLKO z wyboru Rzeczypospolitej, albowiem nic nie stoi na przeszkodzie aby zalegalizować narkotyki i nałożyć na nie akcyzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @gonorrhoea_: Uwaga, sprawdzam.
   Według money pl, butelka wódki jest opodatkowana w 75%. Przyjmuję że pół litra to ok. 20 zł. Czyli podatki to 15 zł.
   Operacja wycięcia guza wątroby (wybrałem pierwszą operację związaną z wątrobą) na wolnym rynku to 8800 zł.
   By pokryć koszt tej tylko operacji (zakładając że w ten sposób nie dokładasz się w żaden sposób do dróg, edukacji i wszystkiego co robi państwo), musisz kupić 587 połówek.
   Wniosek jest taki
   że faktycznie masz problem z alkoholem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: @gonorrhoea

   Double check! Też sprawdzam.

   587 połówek to to 293 litry wódki czyli jakieś 117 litrów czystego etanolu.

   Przeciętny Polak wypija rocznie około 10,3 litra czystego alkoholu.

   117/10,3= 11,6

   Czyli pijąc tyle ile wynosi średnia wystarczy niecałe 12 lat by spłacić operację guza wątroby :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: no jednak alkohol i fajki daja dochody budzetowe, sporty ekstremalne tez powinny byc z prywatnego ubezpieczenia, a siedzacy tryb zycia to nie da kategoria szkodliwosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @absurd00: Ze wszystkim się zgadzam, chodzi mi jednak o co innego: że działając w ten sposób otwieramy puszkę Pandory. W tej chwili uznajemy że każdy ma taki sam dostęp do publicznego leczenia i nie ma żadnych wyjątków. W momencie gdy pozwalamy na malutki wyjątek, to zaczyna się stawianie granicy. A granice są od tego, że lubią się przesuwać zależnie od tego np. kto jest u władzy. Dlatego nie mówię, że sam pomysł jest zły, mówię jedynie: bądźmy ostrożni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Karkasonne: Mamy juz wyjatek jakim sa izby wytrzezwien.

   Co do ostroznosci popieram.

  •  

   pokaż komentarz

   @szkorbutny: właśnie udowodniłeś, że wypadki samochodowe po alkoholu to poważny problem. ("szkodliwość dla innych"). W przyszłości dołóżmy jeszcze wypadki po narkotykach i dopalaczach, gdy je zalegalizujemy - w końcu skoro alkohol szkodzi, to należy pomnożyć kłopoty.
   I jeszcze: dużo jest substancji psychoaktywnych, ale nie każda działa jednakowo "cięzko". Stąd i nie ma równości między alkoholem i innymi używkami.
   przykładowo czekolada - ona jest psychoaktywna. Ale rzadko się zdarza, by ludzie wpadli w uzależnienie tak ciężkie, że okradają własną rodzinę i wynoszą rzeczy z domu, by kupić Jeszcze. Jedną. Tabliczkę. Rzadko się zdarza, by wpadali w ciąg czekoladowy i w omamach zatłukli najbliższych. Rzadko się zdarza by wpier#$lali x tabliczek dziennie, aż do wymiotów.
   Zdarza się to przy alkoholu i narkotykach/dopalaczach - tylko, że biorąc pod uwagę jak dużo ludzi spożywa alkohol - są to wyjątki. Odloty i strata kontaktu z rzeczywistością - są celem brania narkotyków. Celem picia alkoholu jest np. opicie zdanego egzaminu lub urodzin matki/ojca.
   Polecam tag narkotykizawszespoko, gdzie ludzie opisują jak komu odwala po jakich substancjach i przekonują się, że jeśli ktoś zbyt mocno rozwalił sobie zdrowie/zrąbał pamięć w wieku 23 lat, to znaczy że nie był dość dobrym wyjadaczem i specjalistą w temacie, bo zdarza się to tylko "głupszym i niedoinformowanym".

 •  

  pokaż komentarz

  Prawo do opieki medycznej jest zagwarantowane w konstytucji i stosownych ustawach, szpital nic nie może.

  Inna sprawa to nieudolna polityka antynarkotykowa polskich polityków od dłuższego czasu. Odpowiedzią rynku na delegalizację znanych substancji psychoaktywnych są właśnie dopalacze. Ciekawe co bardziej szkodzi felix_hmmmm.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  miecz obusieczny
  Ludzie którzy nigdy nie zażywali narkotyków mogą być posądzeni że zażywali.

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna