•  

  pokaż komentarz

  ja nienawidzę płacenia bezgotówkowo uwielbiam płacić pianiadzem wtedy czuć ze ma to wartość. płacąc kartami itd często nie zastanawiasz się ile to kosztuje potem patrzysz i łoooo kur*a to mi było nie potrzebne to to i to.

 •  

  pokaż komentarz

  Już kij z tymi śladami, ale nie będzie możliwości fizycznego posiadania swoich środków, bo te będą tylko cyferkami w komputerze. Nie będzie więc można mieć kontroli nad swoimi pieniędzmi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: Zgadza się, ale ślady to też coś złego, bo władza może je wykorzystać na różne sposoby. Np. komu dowalić niezapowiedzianą kontrolę? Temu kto kupuje prorządową prasę, czy temu, kto kupuje prasę potępiającą władzę? Nie dość, że mogliby dokopać przeciwnikom politycznym, to jeszcze by nie drażnili własnego elektoratu.

  •  

   pokaż komentarz

   Zgadza się, ale ślady to też coś złego, bo władza może je wykorzystać na różne sposoby.

   @motonita: Tak, ale celowo tę kwestię pomijam, bo to jak władza może te informacje wykorzystać jest właściwie tematem na osobną dyskusję.
   Więc jeśli jest mowa o likwidacji gotówki staram się po prostu skupić na tym, co jest moim zdaniem najbardziej istotne - na tym jaką mamy kontrolę nad własnymi pieniędzmi gdy gotówka istnieje.
   Kwestia o której wspomniałeś jest dla mnie czymś co jest dopiero drugie w kolei, ponieważ ten brak fizycznej kontroli nad własnym pieniądzem właściwie powoduje to, że rząd będzie miał dostęp do tych informacji - bo skoro nie masz tej kontroli (nie możesz sobie pieniędzy wypłacić i iść zapłacić gotówką) to nie możesz uciec od niepozostawiania śladów (bo musisz, chcąc nie chcąc, zostawiać ślady dokonując płatności elektronicznych). Więc jeśli usunie się możliwość płacenia gotówką, to fakt, że rząd będzie miał dostęp do tych informacji będzie tylko skutkiem, zaś przyczyną będzie usunięcie gotówki.
   Podsumowując: uważam, że dyskutowanie na temat likwidacji gotówki przede wszystkim pod kątem anonimowości transakcji odciąga uwagę od najważniejszego problemu - braku kontroli, jaki taka zmiana niesie, nad własnymi pieniędzmi. Cała reszta to tylko skutki tego (narzuconego) braku kontroli.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będzie więc można mieć kontroli nad swoimi pieniędzmi.

   @Xagog: I tak nie masz bo władza ma narzędzia by nawet przy fizycznych pieniądzach manipulować wartością.

  •  

   pokaż komentarz

   I tak nie masz bo władza ma narzędzia by nawet przy fizycznych pieniądzach manipulować wartością.

   @sylwke3100: Tak, ale nadal możesz je sobie wypłacić i mieć je w domu w skarpecie (banalny przykład). O to głównie chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Tak, ale nadal możesz je sobie wypłacić i mieć je w domu w skarpecie (banalny przykład). O to głównie chodzi.

   @Xagog: No możesz ale niewiele to zmienia że wystarczy jeden podpis np Dudy i będziesz miał małowartościowe papierki w skarpecie. Z resztą w historii Polski już był taki przypadek.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, ale nadal możesz je sobie wypłacić i mieć je w domu w skarpecie

   @Xagog: logika myślenia większości ludzi. Po wypłacie pod bankomat wyzerować konto i do skarpety( ͡° ͜ʖ ͡°) dramat

  •  

   pokaż komentarz

   logika myślenia większości ludzi. Po wypłacie pod bankomat wyzerować konto i do skarpety( ͡° ͜ʖ ͡°) dramat

   @IgorexFromOstrow: Specjalnie w nawiasie napisałem "(banalny przykład)"...

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: wiem że to niby taki obrazowy banalny przykład ale prawda jest taka że naprawdę dużo ludzi tak robi.

  •  

   pokaż komentarz

   No możesz ale niewiele to zmienia że wystarczy jeden podpis np Dudy i będziesz miał małowartościowe papierki w skarpecie. Z resztą w historii Polski już był taki przypadek.

   @sylwke3100: Tylko, że takie akcje nie zdarzają się często. Poza tym w momencie gdy pieniądz jest jedynie cyferką na koncie też może on stracić na wartości, więc na jedno wychodzi. Tak czy siak może do tego dojść, więc nie jest to argument przeciwko gotówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Tylko, że takie akcje nie zdarzają się często.

   @Xagog: Ale co to za logika( ͡° ͜ʖ ͡°) To przy masowym wypłacaniu pieniędzy jest bardzo realne i jednocześnie zmusza do ujawnienia swojego majątku to raz a dwa PiS pokazał że da się w ciągu kilku godzin przejść ścieżkę legislacyjną więc czas nie jest problemem.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: tak, nie jest problemem w ciągu kilku godzin obrócić do góry nogami całą politykę pieniężną, żeby wywalić jednego Kowalaskiego, którego nie lubi urzędnik. Ty się słyszysz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: a to dużo większe niebezpieczeństwo odpływu środków. Nie płacisz za rachunki, alimenty czy jesteś niewygodny dla systemu. Cyk, blokujemy ci dostęp do konta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: i bach blokada konta bankowego... Giń.. ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo pit się pomylił i skarbówka siadła...

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: ale jak coś kupujesz to nie ma informacjie co kupujesz tylko gdzie. Już takiej propagandy nie siej. Ten kij ma dwa końce. Ma swoje dobre jak i złe strony. Po prostu czarny rynek będzie musiał wtedy zareagować i wprowadzić równoległy środek płatniczy. I tak będzie to zapewne wyglądać.

  •  

   pokaż komentarz

   @IgorexFromOstrow: Co w tym złego? Widziałeś co się działo w Grecji? Myślę, że teraz dużo obywateli Grecji tak robi.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jak coś kupujesz to nie ma informacjie co kupujesz tylko gdzie. Już takiej propagandy nie siej.
   @niezwykly_89: O tym już pomyśleli
   https://fiskalne.com/informacje/e-paragony-fiskalne-czym-beda-nowe-dokumenty-i-kiedy-podatnicy-je-wystawia/

  •  

   pokaż komentarz

   @jusuk: Ale to jest całkiem inna sprawa i za wszelką cenę chcesz ją podpiąć pod teorię. Przypatrz się jak wyglądają paragony i nie pisz głupot... proszę

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to jest całkiem inna sprawa i za wszelką cenę chcesz ją podpiąć pod teorię.
   @niezwykly_89: Komentarz na który odpowiedziałeś to:

   ślady to też coś złego, bo władza może je wykorzystać na różne sposoby.
   Dzięki e-paragonom będzie wiadomo co kto kupuje. Tak, to inna sprawa, ale bardzo powiązana z tą. A w jaki sposób będzie podawać się e-maila? Wątpię by przy zakupie trzeba go dyktować, obstawiam, że terminal będzie wysyłał na serwer paragon + nr karty, a tam będzie wiązanie nr karty <-> email, PESEL przez udostępnione narzędzie banku. Natomiast nie wiem jak miałoby to być powiązane i uwierzytelniane gdy ktoś płaci gotówką.

   Przypatrz się jak wyglądają paragony i nie pisz głupot
   @niezwykly_89: Nie wiem co masz na myśli. Paragon zawiera m.in.

   `2) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;

  •  

   pokaż komentarz

   żeby wywalić jednego Kowalaskiego

   @bodziodestruktor: Nie jednego. 100k niepokornych. Wojna wymaga ofiar...

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: tak, nie jest problemem w ciągu kilku godzin obrócić do góry nogami całą politykę pieniężną, żeby wywalić jednego Kowalaskiego, którego nie lubi urzędnik. Ty się słyszysz?

   @bodziodestruktor: Tu nie chodzi o kowalskiego jako kowalskiego a o kryzys i moment kiedy ludzie zaczną masowo hodować gotówkę

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: nie, tu chodzi o to, że bez gotówki możesz uwalic po cichu dowolnego obywatela, z byle powodu i nikt po nim nie zapłacze.

   Uwalenie 100 tyś poprzez manipulacje gotówką nie jest tak trywialne, nie można tego zrobić po cichu i może mieć szereg niepożądanych (z perspektywy rzadu) efektów.

   Moje pieniądze - moja sprawa, co z nimi zrobię. Rezygnacja z gotówki, to rezygnacja z wolności i nie wyskakujcie z wizjami z przyszłości, tylko postawcie się w sytuacji tu i teraz. Dużo więcej kont zostało zablokowanych, przez co ludzi byli bez środków do życia, niż paraliżu gotówki w obiegu, czyż nie?

  •  

   pokaż komentarz

   nie, tu chodzi o to, że bez gotówki możesz uwalic po cichu dowolnego obywatela, z byle powodu i nikt po nim nie zapłacze.

   @bodziodestruktor: teraz też możesz bo większość trzyma kasę w banku.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będzie więc można mieć kontroli nad swoimi pieniędzmi.

   @Xagog: I tak nie masz bo władza ma narzędzia by nawet przy fizycznych pieniądzach manipulować wartością.

   @sylwke3100 ale mając gotówkę to w razie W zawsze możesz spoerdolic za granicę. A tak pan państwo zrobi Ci blokadę na rachunku i nara. No chyba, że zapłacisz exit tax w wysokości 60%. I co zrobisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: Jak sie nie spodobasz wladzy to cyk i nie masz srodkow.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jak coś kupujesz to nie ma informacjie co kupujesz tylko gdzie. Już takiej propagandy nie siej. Ten kij ma dwa końce. Ma swoje dobre jak i złe strony. Po prostu czarny rynek będzie musiał wtedy zareagować i wprowadzić równoległy środek płatniczy. I tak będzie to zapewne wyglądać.

   @niezwykly_89: informacja jaką widzisz na swoim koncie, to jedno, a skąd wiesz do czego wgląd ma bank? Poza tym czasem wystarczy sama branża sklepu/usługi i już mniej więcej wiadomo co kupujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: bank ma obecnie taką samą informację jak Ty. Gdy płacisz kartą liczy się kwota i kto komu. I banku nie interesuje czy kupiłeś bułki, ser czy pomidory. Najważniejszy jest bilans. Najbardziej podejrzane jak domniemam w tej chwili są wpłaty własne. Tu chodzi o ciągłość przepływu gotówki. Gdzie znika i gdzie się pojawia. Próba zaprowadzenia kontroli nad szarą strefą. Wiem, że to wszystko wygląda jak u Orwella. Nie bez powodu na dolarze widnieje piramida z okiem. Bankierzy chcą kontrolować wszystko. Zwykli ludzie myślą innymi kategoriami. Nie ma się tak na prawdę czego obawiać. Bo oni opierają się na liczenu. A człowiek jest był i będzie nieobliczalny. Nie należy walczyć z systemem za wszelką cenę. Trzeba go rozbić od środka wykorzystując ich własną broń przeciwko nim.

  •  

   pokaż komentarz

   @niezwykly_89: Nawet jeśli w tej chwili wiedzą tylko za ile, a nie co, to co stoi na przeszkodzie, żeby w razie likwidacji gotówki to zmienić? Poza tym banki mogą się wtedy zmówić (i nic im nie zrobisz) i dowalić dużą marżę za każdą transakcję. Rządy mogą wpływać na banki, by te w imię walki z szarą strefą, przekazywały im wszystkie informacje o klientach w zamian za jakieś profity. Jeśli jakaś władza chce walczyć ze szarą strefą, to robi się to na zasadzie niskich podatków, prostego prawa i dopiero wtedy dużych kar za łamanie przepisów.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: I tutaj nie do końca masz rację. Te kraje, które mają niezależne Banki narodowe, mogą(podkreślam mogą co nie zawsze jest możliwe w praktyce) wpływać na banki. W innych przypadkach to banki wpływają na rządy. Jeżeli chodzi o bezgotówkowe rozliczenia to już dawno zostało to zaplanowane, ale do tej pory budowano fundament pod tą operację. Ludzie zostali uzależnieni od dobrobytu na kredyt. To jest najsilniejszy argument po stronie banków. Jak myślisz co się stanie w momencie silnego sprzeciwu społeczeństwa? Zostanie wywołany kryzys finansowy. Którego skutki nie trudno przewidzieć. Banki ze skutkiem natychmiastowym zarządzają zwrotu gotówki. Skończą się zakupy, domy i wakacje na kredyt. Czy ludzie pójdą po rozum do głowy? Nie! Będą chcieli, aby rząd rozwiązał ich własne problemy za nich. A jak to się skończy? Banki postawią na swoim. Tak wygląda obecny systemem w którym nie ma parytetu złota, a pieniądze można drukować i sobie nimi dupę podetrzeć. Dziękuję za uwagę

  •  

   pokaż komentarz

   @niezwykly_89: Może masz rację, ale banki na siłę nie wciskają kart, tylko ludzie, którzy nagle robią ogromny problem z istnienia gotówki, bo wola plastik, mogą sprawić, że reszta będzie zmuszona do zrezygnowania z gotówki. To nie jest w porządku. Z tym, że dużo ludzi żyje na kredyt też masz rację, najgorzej, gdy powodem brania kredytu jest "żeby sąsiadowi gól wyskoczył" na widok np. nowszego auta itd. Pod tym względem ludzka próżność i głupota potrafi powalać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: już od dawna tak jest, te papierki co trzymasz w dłoni to nic innego jak cyferki w komputerze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Xagog: mnie ciekawe jak politycy beda przyjmowac lapowki...

  • więcej komentarzy(21)

 •  

  pokaż komentarz

  To nic innego jak ukłon w stronę banków! Połowa moich klientów myśli, że jak płaci kartą to oni nic więcej za to nie płacą - ba, nawet bank ich zmusza do minimum kilku transakcji w miesiącu.
  Szkoda tylko, że nikt im nie powiedział, że nie ma nic za darmo a skoro oni nie płacą, znaczy, że płaci sklep (prowizja od transakcji) a skoro chciałem na produkcie A (kosztuje 100zł.) zarobić np: 5zł. a ktoś mi mówi, że tyle nie zarobię bo np: 1zł muszę oddać bankowi za to, że klient zapłacił kartą - to nie zmienia faktu, że ja nadal chcę zarabiać 5 zł. Więc sprzedaję produkt za 101 zł. - tak oto kołem wraca ten koszt na klienta (właściciela karty).
  Bo nikt do biznesu nie będzie dopłacał.

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: tym płacącym gotówką też sprzedajesz za 101 zł

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_masz_racj_idioto: " Cena produktu zawiera rabat x% udzielany przy płatności gotówką" szach

  •  

   pokaż komentarz

   @psposki: poza xkom nigdzie sie z takim czymś nie spotkałam

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: za transfery gotówki ze sklepu do banku też płacisz

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: Tyle że jak taki sklep ma na koniec dnia utarg w dziesiątkach albo setkach tysięcy złotych w gotówce to pani Basia z kasy tego w kieszeni do banku nie przenosi, tylko płaci się firmie za konwój, co również podnosi koszty sklepu. Które bardziej - nie wiem, ale to też nie jest tak że obsługa płatności gotówki jest darmowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: ciekawe ze nikt sie nie czepia ze to teoria spiskowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_masz_racj_idioto: szmaty z proline tez to maja:
   https://proline.pl/?n=faq-czyli-czesto-zadawane-pytanie-na-temat-zakpow-sklepie-proline-pl

   Wszystkie podane ceny oferowanych produktów zawierają rabat w wysokości 2.5%. Rabat ten nie jest naliczany w przypadku płatności za produkt kartą płatniczą

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: czekałem na takie narzekanie. Ja od kiedy wprowadziłem karty płatnicze mam znacznie wyższe obroty.
   Wielu klientów przychodzi po pierdołę i dopiero w sklepie poznaje nowy produkt, mało kto miał przy sobie gotówkę a przy karcie takie zakupy są możliwe.
   Kasę mam na drugi dzień w banku, z gotówką muszę latać by ją wpłacić - to jest realny koszt.
   Odpukać - ryzyko utraty gotówki podczas przemieszczania.
   Prowizję od karty mam średnią około 0,3% - jak masz 1% to nie marudź tylko zmień operatora.
   Jeśli masz biznes gdzie marża wynosi 5% to tylko współczuć, sama gotówka nie uratuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_masz_racj_idioto: Na razie mam bez prowizyjne transakcje- gdybyś chciał wiedzieć już od roku s ą programy, gdzie ty płacisz za to, że ja mam terminal (znaczy się rząd dopłaca z twoich podatków bankowi) - polska bezgotówkowa - i do maja mogę szaleć. Pamiętaj, że podałem głupi przykład ze 100 zł. co jeśli to będzie 10 000 albo 1000 klientów po 100 zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Iskaryota: W teorii tak w praktyce nie! Da się to obejść ale to temat rzeka!

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: to powiedz jak bezkosztowo przenieść gotówkę bo banku. Nie mam warzywniaka i za towar zawszę płacę przelewem. Każdy transfer gotówki go banku to pół mojego dnia, stanie w kolejkach do kasy, paliwo itd. Zmarnowany czas i pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzie:

   Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Margaret Thatcher

   A jak ci mówią, że rząd zapłaci to co wtedy myślisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziki_pl:

   to powiedz jak bezkosztowo przenieść gotówkę bo banku. Nie mam warzywniaka i za towar zawszę płacę przelewem. Każdy transfer gotówki go banku to pół mojego dnia, stanie w kolejkach do kasy, paliwo itd. Zmarnowany czas i pieniądze.

   Może w twoim przypadku - w moim to 20 min roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli masz biznes gdzie marża wynosi 5%

   @dziki_pl: Całe IT w hurcie tak wygląda.

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: U mnie w rodzinie ciocia ma sklep i obecnie prowizje od płatności kartą to marne grosze i łącznie wychodzi na plus, bo każdego miesiąca zdarzają się kradzieże gotówki przez pracowników lub pracownik źle policzy i klient go oszuka itd. Na płatnościach kartą ciocia wychodzi na większy plus niż płatnością gotówką xD

  •  

   pokaż komentarz

   @dziki_pl: Oddziały banków co 500 metrów, taki problem zrobić konto w najbliższym co ma kasę?.

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss: Nie szmaty tylko mają rację - większość zapłaci przy odbiorze lub przelewem jeśli wie o tym - konsument ma wybór. Lepsze niż wrzucanie w ceny produktów.

  •  

   pokaż komentarz

   @YourDoom:

   U mnie w rodzinie ciocia ma sklep i obecnie prowizje od płatności kartą to marne grosze i łącznie wychodzi na plus, bo każdego miesiąca zdarzają się kradzieże gotówki przez pracowników lub pracownik źle policzy i klient go oszuka itd. Na płatnościach kartą ciocia wychodzi na większy plus niż płatnością gotówką xD

   Nigdy nie twierdziłem, że komuś to się nie opłaca - zaznaczam po prostu, ze konsument i tak za to płaci chociaż o tym tak nie myśli - zwycięzcą i tak zawsze jest bank bo nie ma nic za darmo. A teoretyczne korzyści są drogie.
   Co mnie śmieszy to fakt, że mam coraz więcej klientów którzy nie posiadają nawet 20 zł. w gotówce!!!
   Fajny artykuł czytałem jak w USA po jakiejś powodzi nie było prądu, zasięgu - nic. A facet miał pełny sklep towarów i siedział sobie ze strzelbą i czekał na klientów (miał wszystko to co potrzebne ludziom wodę etc...) - problem w tym ,że nikt nie miał gotówki każdy chciał zapłacić kartą (ale terminale działają na kartę sim ) a bankomaty nie działały (generalnie brak prądu wszystko popsuł)

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: No to ciekawe, ale z drugiej strony strach byłoby chodzić z gotówką lub zostawić ją w domu, kiedy po tych dużych powodziach szalała przestępczość w miastach. Wiem, że możesz napisać "ale wystarczyłoby mieć chociaż 50 dolców". No nie bardzo, bo po powodzi każdy chce coś kupić, a towar występuje w skrajnym niedoborze, co powoduje, że zwykła butelka wody może kosztować 50 dolarów.

   Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

  •  

   pokaż komentarz

   @YourDoom:

   No to ciekawe, ale z drugiej strony strach byłoby chodzić z gotówką lub zostawić ją w domu, kiedy po tych dużych powodziach szalała przestępczość w miastach. Wiem, że możesz napisać "ale wystarczyłoby mieć chociaż 50 dolców". No nie bardzo, bo po powodzi każdy chce coś kupić, a towar występuje w skrajnym niedoborze, co powoduje, że zwykła butelka wody może kosztować 50 dolarów.

   Ale jeśli nie masz tych 50 dolców to sam albo kradniesz, albo kogoś napadasz bo umierasz z pragnienia - oczywiście też tak skrajnie to obrazuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @ojojvoj: @ojojvoj: przy odbiorze tez masz wieksza cene jak placisz karta. Jak o tym nie wiesz, to placisz wiecej, bo nie kazdemu chce sie dymac 100-150m do bankomatu

  •  

   pokaż komentarz

   @patefoniq: i hurt IT płaci kartą? Marże hurtowe 5% przy towarach pod zamówienie gdzie nie mrozimy kasy w towarze i szukamy nabywcy są ok. Tutaj mówimy o sprzedaży detalicznej.
   @ojojvoj: u mnie do najbliższego banku jest więcej, w dodatku osiedlowe oddziały są obstawione przez babcie co każdy rachunek płacą "w okienku". Masz już kilkadziesiąt minut czekania, a nawet dłużej jak kolejna dyskutuje z kasjerką że za prąd jej rachunek wzrósł i kasjerka ma jej to tłumaczyć. W małych oddziałach siedzą też "seby", dla których zobaczenie torby z większą ilością gotówki może być początkiem głupich pomysłów. Jak jadę do banku to wpłacam >100k więc samo policzenie zajmuje też chwilę.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziki_pl: Ja tylko odniosłem się do marży, do niczego innego.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystkie podane ceny oferowanych produktów zawierają rabat w wysokości 2.5%. Rabat ten nie jest naliczany w przypadku płatności za produkt kartą płatniczą

   @stormkiss:
   I bardzo dobrze bo sytuacja jest klarowna.
   Płacisz kartą - tworzysz koszt więc za niego zapłać.
   Dlaczego koszt stworzony przez ciebie ma ponosić ktoś kto płaci w sposób który nie nabija kabzy operatorom kart?

  •  

   pokaż komentarz

   @friesee: za obrót gotówką też się płaci: konwojowanie, segregacja, liczenie itp. Obrót gotówka jest też narażony na kradzieże, pomyłki przy liczeniu, czy też zwykłe zagubienie. Rozwój technologii powoduje, że dziś można zapłacić plastikiem, telefonem czy też kodem QR. Utrzymywanie dodatkowo gotówki jest stratą pieniędzy ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: bo w przypadku gotowki tez masz koszta? Sejf/kasa do trzymania pieniedzy, liczenie czy wszystko sie zgadza na kasie (w przypadku platnosci karta nie ma ryzyka, ze wydasz za duzo pieniedzy), konwojowanie z ochrona tychze. Rozumiem, ze to nic?

   Do tego, oplaty za taki terminal to jakis 1% wartosci (marza za terminal, interchange,etc), wiec z kazdych 100pln, sa na plusie 1.5%.

  •  

   pokaż komentarz

   Sejf/kasa do trzymania pieniedzy, liczenie czy wszystko sie zgadza na kasie (w przypadku platnosci karta nie ma ryzyka,

   @stormkiss:
   Ty się troszczysz by prywatny sklep dobrze policzył swoje koszty?
   To żart?
   Skoro dają rabat od płatności niekarcianych to chyba wiedza ile ich te karty kosztują w porównaniu do innych opcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra: to ty zaczales od tego, ze ponosza koszty platnosci karta to przerzucaja ta kwote na klienta. Ja ci odpisalem, ze masz tez koszty platnosci gotowka, wiec nie rozumiem dlaczego jest taka gowniana oplata (bo to jest oplata, niezaleznie od tego jak debile z proline'a sobie na to mowia).

  •  

   pokaż komentarz

   @stormkiss:
   Ci "debile" prowadząc sporawy biznes nie są w stanie policzyć sobie kosztów.???
   Jesteś analitykiem finansowym czy gościem z mema o naukowcach i wieku wszechświata?

  •  

   pokaż komentarz

   @satba:

   za obrót gotówką też się płaci: konwojowanie, segregacja, liczenie itp. Obrót gotówka jest też narażony na kradzieże, pomyłki przy liczeniu, czy też zwykłe zagubienie. Rozwój technologii powoduje, że dziś można zapłacić plastikiem, telefonem czy też kodem QR. Utrzymywanie dodatkowo gotówki jest stratą pieniędzy ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   To jest temat rzeka i tyle - dlaczego Biedra nie miała przez kilka lat płatności kartą ? Bo się nie opłacało!
   Tyle, że jak potem mieli już 2000 czy 3000 sklepów - to oni stawiali warunki!
   Co ma powiedzieć średni i mały biznes - czyli większość w PL?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nie_masz_racj_idioto: w prolinie masz 2-3% za płatność kartą, przynajmniej jeszcze w zeszłym roku tak było

  •  

   pokaż komentarz

   skoro chciałem na produkcie A (kosztuje 100zł.) zarobić np: 5zł.

   @friesee: 5% marża, reallly?

  •  

   pokaż komentarz

   @dziki_pl: wymyślono coś takiego jak wpłatomat, tak że polecam

  •  

   pokaż komentarz

   @okin: wpłatomaty przyjmują w ciągu dnia maks 20-30kPLN, za mało.

  • więcej komentarzy(24)

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę, że minusuje się ludzi którzy chcą płacić pieniędzmi a nie plastikiem, który to można wyłączyć z dnia na dzień? banksterzy sypnęli złotem za minusowanie czy naprawdę ludzie są takimi kretynami?

  •  

   pokaż komentarz

   @tdobe: Są kretynami którzy myślą,że chodzi o
   postęp ewolucyjny,a nie o kontrole nad nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @liczba81: no ale jaki to postęp jak się zmusza, postęp nie ma nic wspólnego ze zmuszaniem, można być postępowy a jak ktoś nie chce to nie musi... lewactwo jedno tępe

  •  

   pokaż komentarz

   @tdobe: @liczba81: nie jestem kretynem a popieram plastik. Żadne rozwiązanie nie jest idealne, bo i sama gotówka ma swoje wady (zwłaszcza obecnie, nie mająca oparcia w niczym poza wirtualnymi przeksięgowaniami funduszów walutowych i banków centralnych), ale mając do wyboru plastik i papier to jestem jednak zwolennikiem plastiku.

  •  

   pokaż komentarz

   Są kretynami którzy myślą,że chodzi o postęp ewolucyjny,a nie o kontrole nad nimi.

   @liczba81: Ludzie są bardzo podatni na takie hasełka. "To dla ich wygody" "To postęp" itp. Dokładnie tak samo jak producenci telefonów kasujących gniazda czy producenci aut wstawiający wielkie ekranu. Postęp, rozwój technologii, wygoda, XXI wieku... A prawda jest banalna za tym, że o żaden postęp dla użytkownika chodzi, tylko o to że mniej gniazd w telefonie czy przycisków w autach to mniej fizycznych części które trzeba wyprodukować. Części których produkcja zawsze kosztuje. Niby może "tylko" dolar się urwie na taki procederze, ale x 50 mln sprzedanych sztuk daje całkiem niebagatelne 50 mln $ zysku...

   Ergo producenci redukują koszta produkcji zostawiając, a nawet podnosząc cenę bo "postęp" co daje im tylko i wyłącznie większy zysk. Ale ludzi i tak wierzą że to dla ich wygody i postępu...

  •  

   pokaż komentarz

   @AlgorytmPrima: nie zrozumiałeś co napisałem, też nie mam nic przeciwko plastikowi, jestem przeciwny zmuszaniu tylko do takiego rozwiązania - tych nazywam kretynami. Bo zdanie każdy może mieć i opinie jaką chce, może żyć jak chce, ale ten kto zmusza innych by żyli wg jego przekonań - nazywam kretynami (tak żeby ich obrazić).

  •  

   pokaż komentarz

   @AlgorytmPrima: Tylko trzeba zadać pytanie, komu gotówka przeszkadza. Sam głównie płacę kartą, ale na awaryjne sytuacje, gotówka jest bardzo przydatna. Wycofanie gotówki to krok wstecz też z innego powodu, dojdziemy w końcu do momentu, że państwo będzie miało wgląd do wszystkich prywatnych transakcji, walka w polityce, biznesie może przejść do szantażu w stylu "rób co mówimy, albo wyciekną informacje z jakich lekarzy korzystasz, jakie leki kupujesz, ile kasy zostawiasz w klubach i w jakich, jakie datki zostawiasz w kościele". Wyobraź sobie sytuację, że wycieka informacja, że jakiś konserwatywny polityk wydał tyle i tyle w klubach dla homoseksualistów, tylko dlatego że podpadł partii.

   Z taką wizją przyszłości, będzie trzeba wrócić albo do srebra i złota albo barteru, bo w pewnych sytuacjach płatność bezgotówkowa nie będzie mieć mogła miejsca ze względu na potencjalne konsekwencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @adiq94: ok, ale to ma też drugą stronę. Jak skończy się dawanie pod stołem kasy, to w końcu może się skończy myślenie "a to niech podnoszą te podatki, bo w końcu idzie na socjal, to sobie wezmę, a pod stołem dostanę drugie tyle i będzie miodzio", tylko może w końcu dostaną po dupie i skończy się myślenie "o bo ci dają" - nie, odczują to na własnej kieszeni.
   Kolejna kwestia, większość nielegalnych tranzakcji (narokotyki, broń, handel ludźmi) są realizowane anonimowo za pomocą gotówki. Jakieś wprowadzanie w obieg nielegalnej gotówki, etc.
   Ja jednak widzę, że śledzenie tego, co kupuje Janusz do bułek to w tym najmniejszy problem i raczej nikt się takim nie będzie przejmował. Co do kompromitowania polityków - podsłuchy Morawiekiego, Sowa i Przyjaciele, Czarniecki - no jak widać, teraz też nie ma problemu z tym i wcale nie potrzeba patrzeć nikomu na wyciągi z banków.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzie są bardzo podatni na takie hasełka. "To dla ich wygody" "To postęp" itp. Dokładnie tak samo jak producenci telefonów kasujących gniazda czy producenci aut wstawiający wielkie ekranu. Postęp, rozwój technologii, wygoda, XXI wieku... A prawda jest banalna za tym, że o żaden postęp dla użytkownika chodzi, tylko o to że mniej gniazd w telefonie czy przycisków w autach to mniej fizycznych części które trzeba wyprodukować. Części których produkcja zawsze kosztuje. Niby może "tylko" dolar się urwie na taki procederze, ale x 50 mln sprzedanych sztuk daje całkiem niebagatelne 50 mln $ zysku...

   Ergo producenci redukują koszta produkcji zostawiając, a nawet podnosząc cenę bo "postęp" co daje im tylko i wyłącznie większy zysk. Ale ludzi i tak wierzą że to dla ich wygody i postępu...

   @przemomemoo: Jestem tego samego zdania, pamiętam nawet jak ktoś się podniecał tym, że w którymś tam iphone'ie usunięto gniazdo mini jack (może w 6) i dzięki temu będzie miał cyfrowe słuchawki i nawet głośnik działający na cyfrowym sygnale hahaha. Tablet w tesli powinien być równoznaczny z brakiem homologacji. Tak samo śmieszy mnie zachwalanie w autach braku kluczyka, a z tym jest więcej pieprzenia niż z normalnym odpaleniem. Dodatkowo takie auta są bardziej podatne na kradzież przez profesjonalnych złodziei. Część ludzi jest strasznie głupia, np. po co te wszystkie reklamy 4K ultra HD? Ludzie nasłuchają się, kupią taki sprzęt, a później oglądają na nich programy, które rzadko są w full HD, a nigdy w 4K, a o blu ray nigdy nie słyszeli.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlgorytmPrima: A co ma pieniądz fizyczny do dawania łapówek? Jak zlikwidują pieniądze, to łapówkarstwo nigdzie nie zniknie. Po pierwsze, grubych pieniędzy nikt rozsądny, nikomu nie daje do ręki - usługi konsultingowe na ciotkę żony załatwiają tę sprawę w 100%. Mniejsze kwoty, można dać zegarek w prezencie, albo bilety na wycieczkę, a grosze? Znowu będzie się z flaszką chodziło. Argument, że to likwidacja łapówkarstwa, jest ułomny.

   Pieniądz fizyczny ma niezaprzeczalny atut - mogę odpalać nim cygara( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wojniz: nie mówię, że łapówkarstwo nie zniknie, ale zawsze to jakieś urozmaicenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @AlgorytmPrima:Weź gościu przestań z tym dawaniem pod stołem bo nie wszyscy są złodziejami.Nie potrzeba do tego banknotów jak byś nie wiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   czy naprawdę ludzie są takimi kretynami?

   @tdobe: muszę cię zmartwić...

  •  

   pokaż komentarz

   @liczba81: @tdobe: mi się nie chce wierzyć w to że ludzie nie potrafią zauważyć że tu tylko i wyłącznie chodzi o przepływ gotówki... chodzi po prostu o pobieranie haraczu z każdej transakcji (przepraszam podatku, daniny czy jak to sobie każdy tam tłumaczy). Jak masz w pracy system premiowy to zazwyczaj pod stołem, jak dostajesz od firmy kasę na święta, jak pomożesz sąsiadowi naprawić auto, wykopać rów... cokolwiek co będzie wiązało się z zapłatą, przepływem gotówki z rąk do rąk. Wiadomo niby jest kwota wolna od podatku ktoś powie, ale Ci bardziej ambitni którzy chcą coś więcej zarabiać będą tłamszeni II progiem podatkowym czy innym syfem, wiadomo jak to w państwie socjalnym lepiej nic nie robić niż robi/zarabiać za dużo

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness:

   Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
   Albert Einstein

   :D

  •  

   pokaż komentarz

   @liczba81: Dokładnie, jadą na jednym wózku z cymbałami co by chcieli głosować elektronicznie w wyborach.
   Są tak głupi że mają zaufanie do władz.

  • więcej komentarzy(5)

 •  

  pokaż komentarz

  O nie! RZĄD będzie wiedzieć, że dziś kupiłem 30l gazu LPG! Wykorzysta tę informację przeciwko mnie! W najmniej oczekiwanym momencie zablokuje mi kartę i zabroni zakupu alkoholowego Pawełka na stacji paliw - prewencyjnie! Od paru lat gdy tylko mogę to płacę kartą. Gotówkę noszę tylko jakiś banknot wyłącznie awaryjnie lub gdy wiem, że nie będzie innej możliwości (bilety wstępu, parking itp.)

1 2 3 4 5 6 7 ... 20 21 następna