•  

  pokaż komentarz

  To zdarzenie jest nagłośnione jest tylko dlatego, że ofiarą jest czarne dziecko, a sprawcą prawdopodobnie biały mężczyzna. Prawdopodobnie, bo w Teksasie prędzej mógł to być Latynos.

  Dla porównania, w każdy weekend w w pewnych rejonach Chicago ginie kilkanaście do kilkudziesięciu osób, również w wyniku "drive-by shooting". Prawie zawsze taka przemoc jest związana z grupami przestępczymi, które walczą pomiędzy sobą o wpływy na danym terenie.

  Natomiast te niesprowokowane przypadki przemocy da się dość logicznie wytłumaczyć. Nowe osoby próbujące wstąpić do gangu muszą udowodnić, że nie są związane w żaden sposób z organami ścigania. Takim sposobem jest popełnienie przestępstwa, którego tajniak nigdy nie popełni; zabójstwo niewinnej osoby. To jest swego rodzaju inicjacja. Możliwe więc, że mamy tu właśnie do czynienia z taka sytuacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @jdoe: Sprawca według zeznań był biały. Jakby broń nie była tak łatwo dostępna dla wszystkich to dziecko by nie zginęło. W Polsce też są grupy przestępcze i jakoś nikt do nikogo nie strzela bez powodu. Dlaczego? Może dlatego, że nielegalna amunicja i broń są drogie z powodu małej dostępności i nawet jak jakiś sebix ma broń to nie traci bezsensownie drogiej i trudno dostępnej amunicji.

  •  

   pokaż komentarz

   @jdoe: a to jak czarne dziecko to nie ma sprawy, specjalnie to nagłośnili

   Natomiast te niesprowokowane przypadki przemocy da się dość logicznie wytłumaczyć.

   Idź być debilem gdzie indziej.

  •  

   pokaż komentarz

   Sprawca według zeznań był biały

   @yggdrasil: Być może dlatego, że Latynosi w USA są w grupie zwanej "biali".

   Dlaczego? Może dlatego, że nielegalna amunicja i broń są drogie z powodu małej dostępności i nawet jak jakiś sebix ma broń to nie traci bezsensownie drogiej i trudno dostępnej amunicji.

   A może dlatego, bo inna kultura?

  •  

   pokaż komentarz

   @EmDeCe: Dziękuję za bardzo merytoryczny komentarz. Wiele on mówi o adwersarzu.

   Jeżeli moje argumenty nie są przekonujące, to proponuje polemikę z autorem poniższego i jego wnioskami:
   https://popcenter.asu.edu/sites/default/files/problems/drive_by_shooting/PDFs/Davis_1995.pdf

   materiał źródłowy z https://popcenter.asu.edu/problems/drive_by_shooting/ w kontekście dynamiki zachowań grup przestępczych.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: O ile nie sposób nie zgodzić się z dość oczywistym argumentem, że dostęp do nielegalnej broni zwiększa prawdopodobieństwo tego typu przestępstw, to już cala reszta jest gigantycznym uproszczeniem.
   Dla przestępców handlujących narkotykami, koszt broni i amunicji jest pomijalny. Dodatkowo, bez problemu mogą się zaopatrzyć z tego samego kierunku, z którego przemycają narkotyki.
   Grupy przestępcze w Polsce są doskonale zorganizowane i raczej nie bawią się w takie brudne interesy, jak narkotyki i jakieś strzelaniny do postronnych osób. Profil tych grup jest nastawiony na przestępstwa gospodarcze, a niewygodnych ludzi usuwają profesjonalnie i po cichu. To jednak temat na inna dyskusje.
   Chce przez to powiedzieć, ze cena i dostępność broni wcale muszą oznaczać zwiększenia przestępczości. Korelacja jest bardziej taka; legalna bron sprawia, że ludzie bardziej przestrzegają prawa, nielegalna, dokładnie odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jdoe: Mi nie chodzi o zorganizowaną przestępczość, ponieważ tacy ludzie mają możliwości i pieniądze. Mi chodzi o pospolitych przestępców, zwyczajowych "sebiksów". W USA pojedyncze jednostki napadają na sklepy z bronią, w Polsce tego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: Chyba chciałeś napisać "jeszcze nie ma". Tak samo, jak Polska jest jeszcze jednorodnym społeczeństwem o określonym wzorcu zachowań.
   Europa jest metodycznie zmieniana i ten przykład "już" idzie z zachodu oraz południa i za chwile będzie również w Polsce. Gwałty, morderstwa, betonowe choinki... jeszcze zatęsknimy za naszymi "sebiksami".

 •  

  pokaż komentarz

  LaPorsha.... Imię dla grubej murzynki....

  Brakuje istotnej informacji : czy użyta w tym akcie broń była legalna czy nielegalna?

 •  

  pokaż komentarz

  No jak tam kumple mi powiedzieli, że zdechłaś

 •  

  pokaż komentarz

  Wina głupiego prawa, gdyby rodzinie pozwolono mieć zamontowany karabin na dachu samochodu i grzać nim do przechodniów w samoobronie, nic by się nie stało ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Sprawa jakby śmierdzi na kilometr...