•  

  pokaż komentarz

  Jakby ktoś się zastanawiał, czemu otagowałem #conowegownejczer - cóż, nowy odcinek "Czytamy naturę" w tym roku przesunie się chyba o tydzień (na 14 stycznia), więc pomyślałem, żeby coś Wam dać w zamian do poczytania. A że byłem redaktorem tego dodatku i zrobiłem do niego parę rzeczy, to w sumie trochę też moje dziecko. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  @LukaszLamza: Zgadzam się, świat nie jest matematyczny, ale tylko matematyka potrafi go opisać. Świat również nie jest symetryczny, ale tylko symetria świetnie się sprawdza "w praktyce". To nie matematyka stworzyła prawa fizyki, lecz fizyka wraz z jej prawami pozwoliła matematyce dać się opisać. Tak samo, to nie symetria spowodowała powstanie materii tylko jej załamanie, aczkolwiek dzięki symetrii i wyłaniających się z niej zasad przewidujemy doskonale otaczający nas wszechświat. W moim przekonaniu wszystko co znajduje się ponad matematyką, i pośrednio symetrią, znajduje się w sferze praw, których być może nigdy nie zrozumiemy poprzez nasz ograniczony pogląd na świat. To mówiłem ja, humanista. Matematyków i fizyków proszę o wyrozmumiałość. Jeśli macie ochotę możecie mnie nie brać na poważnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  P.S. Wielkie dzięki za komplet ciekawych artykułów! Sama dyskusja nt. czy świat jest matematyczny czy też nie dostarcza niesamowitych emocji, a co dopiero gdybyśmy rzeczywiście poznali kiedyś kardynalne właściwości natury.