•  

  pokaż komentarz

  Dziwne że Lubelskie jest najbiedniejsze, ja bym stawiał na Podkarpackie ew. Warmińsko-Mazurskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: musiało cię dawno nie być na podkarpaciu

  •  

   pokaż komentarz

   @daweed666: Z pół roku nie było, ostatnio jechałem do Turbi na lotnisko i widać różnicę między centrum a ścianą wschodnią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: To najbardziej rolnicze województwo w PL, zresztą ma chyba jedne z lepszych ziem, co pokazuje w jakim kierunku PL zmierza pchając się w agraryzmy. Z drugiej strony taki rolnik z hektarami, domami i maszynami jest i tak przeważnie bogatszy od zakredytowanego warszawiaka, choć dużo mniej wytwarza i zarabia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B: Temat rzeka, można mieć miliony w ziemi czy sprzęcie i debet na koncie i odwrotnie, nie mieć nic, mieszkać w wynajmowanym mieszkaniu ale mieć np 5 tys pensji wydawanej na bieżąco i kto jest bogatszy?!

  •  

   pokaż komentarz

   Dziwne że Lubelskie jest najbiedniejsze, ja bym stawiał na Podkarpackie ew. Warmińsko-Mazurskie.

   @Sepzpietryny: Stawiam na odległość do Warszawy i drenaż najzdolniejszych. Lubelskie zaczyna się blisko Warszawy, więc część mieszkańców ma blisko do stolicy. Z Podlaskiego czy Warmińsko-Mazurskiego jest trochę dalej.

   Poza tym to tak naprawdę różnice są znikome. Mogą też oddziałowywać jakieś zaszłości historyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Jedno wiąże się z drugim. Niemniej jednak 100x lepiej urodzić się jako dziecko podupadłego milionera niż informatyk 15+. Są oczywiście wyjątki, ale to tylko wyjątki. Zresztą cała nasza przepaść majątkowa w stosunku do Zachodu opiera się głównie na różnicach w majątku, a nie zarobkach. Zachód w dużej mierze żyje sobie z firm, rynku akcji i odsetek na lokatach. A to napędza też ceny i pensje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny to nie jest dziwne, na Podkarpaciu jest Dolina Lotnicza, a w Lublinie głównie call center. W Świdniku powiedzmy coś jest

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B Lubelskie ma lepsze gleby akurat niż Podkarpackie. Podkarpackie ma o wiele więcej przemysłu niż Lubelskie

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B: Dokładnie, zachód ma kury znoszące złote jajka - marki globalne, których u nas brak. Dodatkowo system u nich w większości lepiej działa. Jak kilkadziesiąt lat temu myśmy stali w kolejkach za papierem toaletowym oni doskonalili systemy zarządzania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B: I ilu jest takich rolników? xD O wiele mniej niż pewnie samych programistów w Warszawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B: Taki rolnik to bardziej Wielkopolska. Lubelskie to bardziej malorolny rolnik żyjący z dotacji. Nowoczesne rolnictwo może być bardzo efektywne i wspierające gospodarkę ale to jest praca dla może 1% populacji a nie 10% jak w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Gdyby z Mazowsza wyciąć Warszawę i miasteczka z nią sąsiadujące to Mazowieckie byłoby najbiedniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Stawiam na odległość do Warszawy i drenaż najzdolniejszych. Lubelskie zaczyna się blisko Warszawy, więc część mieszkańców ma blisko do stolicy. Z Podlaskiego czy Warmińsko-Mazurskiego jest trochę dalej.

   @marian1881: Różnica w odległościach jest zbyt mała aby mieć jakieś znaczenie.

   Warszawa - Zamość 270km
   Warszawa - Lublin 180km

   Warszawa - Suwałki 292km
   Warszawa - Białystok 198km

   Warszawa - Bartoszyce 286km
   Warszawa - Olsztyn 215km

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: turbia jest obok stalowej woli, bardzo piękne przemysłowe miasto tak samo kw kocham jak Lublin, czy tylko ja lubię taką wolną wschodnia egzystencję na łące blisko natury w drewnianym domku?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek_B: @Sepzpietryny: @FireDash: @Herubin:

   Dobry rolnik ze smykałką do interesu może mieć z 10 ha milion złotych zysku. Żeby coś takiego uzyskać to trzeba mieć głównie wiedzę, kontakty i wyjechać ze swojej wiochy za zachód żeby zobaczyć co to produkt ekskluzywny.

   Jak pojedzie się na zachód i zobaczy owoce, które tam sprzedają jako produkt najwyższej jakości to widać różnicę w jakości i cenie. Każdy owoc jest idealny, dojrzały, żadnej skazy, normalnie jakby był narysowany, ale jest też 20 razy droższy od zwykłej masówki w Polsce.

   Trzeba wybudować wielką szklarnię/zadaszenie, wywiercić studnię i zrobić nawadnianie, zainwestować w dobrej jakości nawozy, specjalistyczne urządzenia(np. do produkcji mgły - tak, do produkcji mgły).

   Niestety dużo rolników wali masówki, nie dba o rośliny, a podlewa tylko gdy deszcz spadnie. Potem taką najgorszą masówkę sprzedaje do skupu po kilkanaście groszy za kilogram. Po kreską taki rolnik może mieć 50 ha i zarabiać mniej od rolnika z 10 ha, ale dbający o każdy szczegół.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: ZUS nie widzi przepaści US też nie i jednakowo traktuje np usługodawców niezależnie od dochodów czy regionu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kot_w_butach7: Skończą ekspresówkę to zacznie się jak w USA gdzie 100 km do pracy to nie jest za daleko na codzienny dojazd

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Ja obstawiałem Lubuskie, tam jest k@??a tylko las i jednostka wojskowa xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: podkarpackie ma rozwijająca się turystykę górka dzięki sloganów: Rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady. Lubelskie jest nijakie - nie ma wiodących branży. Oprócz kopalni Bogdanka.

  •  

   pokaż komentarz

   @NosaczZpassata: Dokładnie, ludzie na Lubelszczyźnie nie znają pojęcia produkt ekskluzywny. Z wyjątkiem PlantWaer.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Podkarpacie ciągnie dolina lotnicza. Zagraniczne firmy które dobrze płacą. Mnie jedna firma sciagnela z Wrocławia do Jasionki i jestem mega zaskoczony warunkami. O płacy nie będę wspominał. Do tego mieszkania mega tanie w porównania do Wrocławia do tego nie ma korków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marker_8: Na lubelszczyznie tez moglaby byc turystyka, taka ordynacja Zamoyskich.... Tylko tam poza latem wiekszosc rzeczy zamknietych, wiec po co tam jechac? Pomijam juz fakt, ze ciezko tam dojechac, bo autokary nie dojezdzaja, bo busiarze zablokowali... Dodatkowo brak miejsc noclegowych dla ludzi wymagajacych cos wiecej niz pokoj, jak chce jeszcze sniadanie, to juz dziwny...

  •  

   pokaż komentarz

   Różnica w odległościach jest zbyt mała aby mieć jakieś znaczenie.

   @Kot_w_butach7: Polecam najpierw ćwiczenia na czytanie ze zrozumieniem. Nie wymieniałem konkretnych miast, a odległość do danego województwa. Lubelskie jest najbliżej.
   Różnica w PKB jest tak niewielka, że odległość może mieć znaczenie. Tym bardziej, że w dużej mierze liczy się nie ilość kilometrów, a czas dotarcia. Pociągi Kolei Mazowieckich nawet wjeżdżają codziennie na teren Lubelskiego (Łuków i Dęblin). Mogą ją zrobić (różnicę w PKB) mieszkańcy kilku powiatów, którzy dojeżdżają do stolicy do pracy i żeby mieć tańszą kartę miejską to podatki płacą w Warszawie.
   Różnice w PKB nie tworzą się nagle, to wynik czynników, która mają miejsce wiele lat.

   Na lubelszczyznie tez moglaby byc turystyka, taka ordynacja Zamoyskich....

   @Kaczus2B: Lubelskie w turystyce nie ma szans w pojedynku z innymi województwami na ścianie wschodniej, bo niczym się nie wyróżnia. Inni mają silne, duże marki, które przyciągają ludzi. Lubelskie jest nijakie, a małe punkty jak Kazimierz czy Zamość nie mają szans np. z Mazurami czy Bieszczadami.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziwne że Lubelskie jest najbiedniejsze, ja bym stawiał na Podkarpackie ew. Warmińsko-Mazurskie.
   @Sepzpietryny: Dziwi mnie bardzo średnie tempo wzrostu to 6,9 ( bez inflacji). Tyle, że w biednych w granicach 6-7 prc, a w bogatych 8prc.
   Czyli :
   - Bogate regiony stają się bogatsze (ten sam procent wzrostu przy wyższej bazie)
   - PKB na mieszkańca to wróżenie z fusów - komu doszedł ten milion Ukraińców i komu ubyło 3 mln naszej emigracji ?
   - Konwergencja nie działa na poziomie krajowym (wymagamy od Unii dzielenia się bogactwem, po czym sami na poziomie kraju pompujemy najbogatsze miasta).

   Efekt jest taki, że w wielkiej piątce płacz, że nie ma komu pracować (Ukraińcom), a na dookoła miasta i wsie się wyludniają bo nie ma co do garnka włożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: Na mapce widać, że różnice między tymi województwami (podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie) są minimalne, więc nie ma co się od razu jarać, że lubelskie to taka biedota, bo cała Polska B to niezły syf ( ͡° ʖ̯ ͡°) Na mniejszą skalę jest też Polska B po drugiej stronie (zachodniopomorskie, lubuskie, opolskie).

  •  

   pokaż komentarz

   @Sepzpietryny: panie.. Ja z podkarpackiego. Jak byłem na pograniczu warmińsko mazurskiego i Pomorskiego to się ludzie za moim kilkuletnim fiatem obracali :-P:-P a poeaznie to byłem zaskoczony że na wsiach ludzie tak nie dbają. Wszystko rozwalone, domy odrapane. Na południu panuje zasada zastaw się a pokaż się - biedy nie widać nawet jeśli jest :-\

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby z Mazowsza wyciąć Warszawę i miasteczka z nią sąsiadujące to Mazowieckie byłoby najbiedniejsze.

   @Kmil92: No chyba nie, widać po plusach ile osób czyta artykuły ze znaleziska :D Przecież tam jest mapka gdzie właśnie oddzielono region warszawski z okolicznymi powiatami od reszty województwa i mazowieckie bez stolicy jest bogatsze od 9 województw (8 miejsce na 17):

 •  

  pokaż komentarz

  oj pieprzycie głupoty, nie wiem kuźwa gdzie wy mieszkacie, chyba wszyscy w Warszawie i zarabiacie po 15k+. Jestem z Lubelskiego, dużo ludzi wyjeżdża, praca jest przede wszystkim w samym Lublinie i Świdniku, do tego dochodzą Puławy i ich Azoty, potem Parczew, i w sumie małe działalności które zatrudniają po 5-10 osób, i to cała Lubelszczyzna - jeśli chodzi o pracę w produkcji, natomiast jest bardzo duzo gospodarstw hodujących kury, świnie itd, nie ma co się oszukiwać to są tereny w większości wiejskie z nastawieniem na chów zwierząt i ich "przetwarzanie", zresztą sam w okół siebie mam kilka "świniarni", do tego dochodzą nasadzenia tuj, świerków i innych cudów, jak ktoś jedzie starą drogą do Puław to wie o co chodzi. Powiem więcej u nas jest ogrom nowych fajnych domów i to nie tylko pod Lubliniem np: Uniszowice,Palikije, Motycz, tylko po prostu wszędzie gdzie nie pojedziesz w Lubelskim tam masz nowe domy i fajne osiedla, na prawdę to co było 15 lat temu a teraz to niebo a ziemia. Z 1.5 roku temu byłem w dolnośląskim - bez porównania na korzyść woj. Lubelskiego, mówie to z pełną odpowiedzialnością, nie wiem co ci ludzi robią z kasą, ale tego kuźwa nie widać, chyba zakopali i czekają aż się wungiel zrobi( ͡° ͜ʖ ͡°) . Oczywistym jest to że Mazowieckie ma większe pkb itd no do cholery przecież to stolica i do tego z wielu województw napływa wykwalifikowana lub mniej, ludność więc taki trochę wewnętrzny drenaż następuje - nic z w tym dziwnego, w każdym kraju tak jest że stolica jest bogatsza od reszty regionów. Wkurza mnie takie pieprzenie głupot że to że tamto, jest jak jest, a jeśli już mamy porównywać to porównajmy może Niemcy, Japonię, USA do Polski. Też mi odkrycia niczym za Kolumba( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Czytam "Jestem z Lubelskiego", myślę "Parczew" i oczywiście się to pojawia. Nie obrażaj się, ale na grupie dyskusyjnej pl.misc.kolej przez lata był taki gość, który wyjaśniał, że kolej w Polsce nie ma sensu, bo busiarze wygrywają na relacji Świdnik-Parczew xD

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: ja oraz wiekszośc moich znajomych z Lubelskiego musiało wyjechac czy to za granicę czy do Warszawki/Krakowa jednak w znakomitej wiekszości na emigrację bo nasz rejon nie był w stanie niczego nam zaproponować, o fajną rozwojową pracę ciężko, choćby za minimalna krajową, janusze biznesu kombinują jak mogą, proponują staże z urzędu za 900zł/msc by mieć przez pół roku darmową siłę roboczą, niewykonalne jest się utrzymać za minimalną bez pomocy rodziców a co dopiero za 900zl :) wynajem pokoju wbrew pozorom wcale nie wychodzi tanio, bo przeciez hehe Polska B więc jakie to koszta xD powiedźcie to wynajmującym bo ceny wynajmu 1os pokoi nie różnią się mocno od tych wynajmowanych w polsce A, bywa czasem i drożej, no nierzadko tak jest, zupełnie nieproporcjonalnie do zarobków. Ludzie a zwłaszcza młodzi wyjeżdżają i nawet nie myślą o powrocie, chyba, że na święta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Antocyjan: W świętokrzyskim znam przypadek, gdzie u lokalnego janusza działalności unijno-samorządowej potrzebowali magistra archiwistyki, żeby móc prowadzić usługi jako archiwum. Magister został zatrudniony na wolontariacie, żeby po roku dostać szansę na staż.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Dolnoslaskie wyglada jak wyglada, bo Wroclaw wszystko spija. Pojedz tam i sie zesrasz w porownaniu do sciany wschodniej. Co wiecej powolutku zaczyna odzdzialywac na okolice i to bedzie za 20-30 lat widac. Walory turystyczne DS sa potezne, do tego wszedzie blisko. Zrobi sie czeste i szybkie kolei, do tego drogi i tutaj bedzie prawdziwy zachod. Samemu Wroclawiowi juz niewiele brakuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @DzyndzaNyga szału we Wrocławiu nie ma. Nie przesadzaj. Miasto jest piękne i odnowione, ale jeszcze braki widać. A za kilka lat to każde miasto się zmieni na lepsze bo nikt do tyłu się nie cofa. W latach 90 panowała bida. Polacy narzekali bo nie było co jeść. Teraz po 30 latach ludzie wszystko mają. W każdym domu łazienki i płytki zamiast klepiska na ziemi. I dalej mówią że bieda. Ja biednych ludzi w żadnym regionie Polski nie widzę. Chyba że głupich to z tym się zgodzę. Bo jak się komuś robić nie chce to pieniądze same z nieba nie zlecą.

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: Jest sporo dużych zakładów. Nie sądzę by za Lublinem i Swidnikiem prym ciągnął Parczew. Niezapominaj o Bogdance, która jest pierwszą w Polsce jeśli chodzi o wydobycie. Zakłady mięsne Łuków, BBraun, Spomlek Radzyń Podlaski, Krasnystaw itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marker_8: ooooooooooooooooooooo i o to mi chodzi, ja tylko podałem co mi się przypomniało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marker_8: @DzyndzaNyga: @Antocyjan: dobra, nie ma co dyskutować, są rejony biedniejsze i są rejony bogatsze i koniec kropka. Każdy goni za chlebem czy to we Wrocku, Poznaniu, Krakowie czy Warszawie. Mieszkając w Lubelskim widzę ogromny progres przez ostatnie lata, nawet od 2010 roku, zresztą ja mam działalność gospodarczą i nie narzekam, owszem zus za pracowników itd doskwiera bo sam za siebie płace, potem za pracowników, a jeszcze podatki, ale jak dobrze idzie to dobrze idzie. Trzymam kciuki żeby ta tzw: ściana B, rosła w siłę a rośnie z każdym rokiem to widać, teraz byle wieść ma ścieżki rowerowe czy nowy asfalt + chodnik, kiedyś to było nie do pomyślenia, teraz staje się to normą. Także według mnie nie ma co walić głupa że tu lepiej, tam gorzej itd, ważne by Polska parła do przodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89: Wroclaw to ruina zniszczona I zapuszczona przez polakow I ukraincow ktorzy sie tam sprowadzili po Wojnie.
   Wyglada jak sraczka slowianska z niemieckim stylem.
   Tylko centrum jest znosne I wyglada jak zachodniej miejsce ale to tylko centrum

  •  

   pokaż komentarz

   @boskii89: to szybko powiedz to takim graczom jak UBS, CS, IBM, EY, CAP, BNY, VOLVO... (masz niepelna liste, z miare realnymi wynagrodzeniami tutaj: https://www.karierawfinansach.pl/artykul/raporty/bpo-ssc-w-polsce-wroclaw ) co oni robia w tej ruinie, szybko szybko do Rzeszowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: popieram cie ,chociaz nie przepadam za goldmanami i innymi mojsze ajwajami- pisza pisza a nie rozumieja,ze Wwa to mnostwo firm,muzeow,skleow i tym samym wiecej kasy zpodatkow??gdyby znalezc inwestorow na Lublin to tez by sie zmimenilo na lepsze ,bogate znane firmy wiecej placily by i by sie krecilo tzw popyt wewnetrzy w USA zawsze gdy krzyzys to prezydent apeluje o wieksza KONSUMPCJE
   Ponadto Londyn stolica uk ma PKB na poziomie calej naszej Polski -ludzie z calego swiata tam inwestuja oraz przyjezdzaja turystycznie bo jest do czego
   Wyobrazacie sobie ile jest kasy w Londynie z samych podatkow od nieruchomsci?
   miliony olbrzymich domow i kamienic 10 lat temu placilem 120funtow miesiecznie za nieduze mieszkanko na peryferiach west london
   Zwolajcie kilku miliarderow do Lublina i oni na polu postawia np bank jak u Golcow i sie zacznie krecic -proste?

  •  

   pokaż komentarz

   @Chrissi-londoner: wszystko jest proste jak jest $$, u nas w Lublinie jest przecież strefa ekonomiczna, ale co z tego jak nikt poważny nie chce tam inwestować, tylko przyglądają się czy młodzi z polibudy czy innych umcesów - coś odkryją i nie zdążą opatentować( ͡° ͜ʖ ͡°) wiem jak tam jest bo miał tam kilku klientów a dwa moja żona po skończeniu studiów też tam działała, to brytola i holendrzy przyjeżdzali czy coś przypadkiem nie okryli( ͡° ͜ʖ ͡°) a u nas sprawa patentowa to jest makabra, prędzej brytol optentuje coś u siebie niż my u nas bo u nas biurokracja i chyba 5 lat od "odkrycia".

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: @OscarGoldman: no tak ,dolara mozna nawet wydrukowac czyt pozyczyc jesli ma sie pewnosc ze biznes wypali
   Lublin to nadal zascianek i tak juz zostanie ,w Anglii tylko Londyn jest taki naj naj

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: fiu fiu Goldman ten nick to prowokacja rozumiem?
   a gdzie ty byles?

 •  

  pokaż komentarz

  Ściana wschodnia temat rzeka. Większe środki dostała z UE wiec mamy piękne odnowione wsie i miasteczka w których mieszkają ludzie 50+ i brak życia. Młodzi aby tylko skończyć liceum i wyjechać do dużego miasta, skończyć studia, złapać pracę w korpo i kupić mieszkanie.nikt nie myśli o powrocie ,, chyba że na starość,, i tak ściana wschodnia umiera powoli. Brak kapitalu, ludzie nastawieni na etat i mentalność naszych ojcow. Ale uwielbiam tam wracać bo zdarzają się rodxlzynki. Tak jak ostatnio gdy wracałem od mechanika pieszo i jakis nieznajomy dziadeczek zatrzymał się i zaproponował podwozkę.

 •  

  pokaż komentarz

  Na Podkarpaciu biedy nie widać. Ale wykopki przywykli pisać, że to biedny region. Wejdzie jakaś zielonka przeczyta, uwierzy i dalej biedzie p#@@#%@ila, że na Podkarpaciu jest jak w lesie.

  A tak nawiasem to Polsce A daleko żeby osiągnąć poziom estetyki Podkarpacia. Może nie jest to najbogatszy region, ale ludzie nie mają nasrane przed domem. Każdy dba o swoje domostwo i wioski są najpiękniejsze w całej Polsce. W Małopolsce zresztą jest podobnie. Widać zabory tu właśnie. Galicja jest pod tym względem bardzo do przodu. Biedę i niezaradność we wsiach Polski A widać bardzo wyraźnie.

  I jak widać na wykresie Podkarpacie nie jest już na samym końcu. Znaczy, że region się rozwija.

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89 "w Polsce A" też są tylko w większości pojedyncze prosperujące aglomeracje, a polska powiatowa A jest biedniejsza niż Rzeszów, czy Białystok

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89 w sumie nie bywalem na wsiach "Polski A", ale pewnie dużo popegeerowskiego bałaganu

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89 Jest dokładnie jak mówisz. Co prawda jestem z Lubelskiego ale u nas jest tak samo. Każdy dba od swój dom i ogród na tyle ile może. W porównaniu do Dolnośląskich wiosek to nawet najgorsza dziura tu wygląda elegancko :-) Każdy swój dom wybudował za własne pieniądze i dba o niego jak może. A na zachodzie? Przed domem bród smród i kupa kupy.

  •  

   pokaż komentarz

   w sumie nie bywalem na wsiach "Polski A", ale pewnie dużo popegeerowskiego bałaganu
   @Kapitan_d weź tam jeszcze jest komuna. Tak jak było w latach 70 tylko wszystko się postarzało. Nie wiem co ludzie tam robią z pieniędzmi. No ale się nauczyli tak żyć i żyją. Jest im wygodnie najwidoczniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89: mieszkam na Podkarpaciu, wez nie gadaj ze biedny nie ma. Fakt u nas dominuje mentalność, żeby się pokazać, więc każdy dba o swój dom i co z tego? Przecież to porównanie ilości wytwarzanego pkb przez wojewodztwo. Widze u mnie na wsi duza czesc osob wyjezdza za granice zeby zarobic, a pozniej tutaj sie wybudowac zeby pozniej znowu jechac za granice. Patrz jak Przemyśl z roku na rok się wyludnia. Tutaj za proste rzeczy typu praca na produkcji no 2k da rade wyciagnac moze wiecej czasami w jakies fimie, a tak to lipa jest zazwyczaj minimalna to ludzie wyjezdzaja i wracaja. Szczyt marzen to dostac sie do budzetowki (typu policja w Rzeszowie, a na Katowicach, Warszawie itp. praca w sluzbie nie jest taka atrakcyjna, bo tam na produkcji czy gdzies spokojnie mozna dostac 3k a tutaj jak widac po rankingach pkt i ilosci chetnych)

  •  

   pokaż komentarz

   @dredunio: To mało byłeś na tym zachodzie. W centralnych Niemczech, w mniejszych miejscowościach wszystko zadbane. Pięknie, zielono, spokojnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Antiax: Nawet w tych uważanych za trzeci świat wschodnich landach można zobaczyć różnicę. Porównaj Słubice i Frankfurt nad Odrą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Politoczika biedę to miałeś w latach 90 . Teraz nikt z głodu nie umiera. Jak komuś chce się robić to na życie zarobi.

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89: wsie w centrum Polski też wyglądają fatalnie. Jeżeli gospodarz jest zamożny to gospodarstwo wygląda jak mała firma, czysciutko, podwórko wybetonowane i uporządkowane. Ale większość to syf i gnój.
   Bardzo podobał mi się wygląd opolskich wsi. Inny świat, uporządkowana zabudowa. To spadek po Niemcach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Antiax mówię tu o polskich wsiach na zachodzie kraju. Nie o niemieckich

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89: jest tam jeden problem, brak na codzien mezczyzn, bo ci oficjalnie bezrobotni siedza w Niemczech, Szwecji itp....

  •  

   pokaż komentarz

   @Politoczika: głupoty opowiadasz. Jeśli tylko masz chęci i dwa zwoje w mózgu więcej od kury to nawet na produkcji można ponad 3k zarobić. Ale jeśli ludzie pokończyli gówno studia i za samego magistra i zero wiedzy/ doświadczenia chcą zarabiać 5k za ładny uśmiech to później można spotkać takie komentarze. Wiadomo trzeba się narobić i zawsze będzie gorzej jak np. na górnym Śląsku ale nie popadajmy w paranoje..

  •  

   pokaż komentarz

   @trombek89: pojedz sobie na wschód Podkarpacia - okolice Lubaczowa, wioski w okolicach Przemyśla, powiaty leski i bieszczadzki (poza miejscami typowo turystycznymi jak Solina czy gminy w pobliżu popularnych szlaków bieszczadzkich) owszem z zewnątrz to może ładnie wygląda bo raz gminy z funduszy unijnych kładą asfalt i chodniki, a dwa ludzie budują domy za euro i funty z zachodu, ale młodych praktycznie tam nie ma, są tylko dzieci, młodzież szkolna i emeryci. Reszta po szkole średniej albo wyjechała "w Polskę" na studia albo na Zachód (UK, Niemcy, Holandia, Norwegia) do pracy. Bo tak to zostaje tam januszex na staż z UP czy jak ma się szczęście potem praca za minimalną krajową, jest też budżetówka (zwłaszcza Straż Graniczna i Służba Celna), ale bez znajomości nawet nie ma co składać podania na konkurs. Gdyby nie warstwa zewnętrzna nie różniłoby się to zbyt dużo od wiosek położonych kilkanaście kilometrów dalej po drugiej stronie granicy. Nie na darmo byłe przemyskie zostało uznane za najbiedniejszy podregion w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @galicjanin według Ukraińców przemyskie to Ukraina także może się za bardzo nie różnic. Ja jestem z Podkarpacia ale od zachodu. Prawie, że małopolska. Na wschód tam daleko nigdy nie miałem po co jechać i dziwię się ludziom bo powinni dawno stamtąd uciec. Oglądałem kiedyś zdjęcia Przemyśla to się mi podobało to miasto. Nawet bardzo. Tylko położenie geograficzne to masakra. W sumie to mnie nie zaskoczyłeś tym, że tam jest biednie. Tylko nie rozumiem tych młodych którzy dalej budują tam domy i swoje dzieci skazują na takie samo życie. Jakiś mały domek letniskowe żeby pobyć na ojcowiźnie wystarczy. Ale żeby mieszkać to to euro zarobione za granicą lepiej wydać gdzieś w normalnej lokalizacji. Ja mam nowych sąsiadów spod Lubaczowa właśnie. Taki jest urok Polski że buduje się gdzie się chce, a potem się ma pretensje że do autobusu daleko albo że nie ma drogi dla karetki itp. Są takie miejsca że powinien las rosnąć i nic więcej.

 •  

  pokaż komentarz

  Ale przecież tak jest na całym świecie! Np. PKB samego London City (nawet nie całego Londynu!) jest większe niż całej Polski ale także pozostałej części GB!
  Więc nie widzę tu sensacji! Ani dyskredytacji regionu lubelskiego!