•  

  pokaż komentarz

  Zaczyna się. Wiedziałem że lewica zacznie w końcu kraść termin libertarianizm po tym ja ukradli liberalizm, postęp, demokracja itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: marksiści próbują się chować za kolejnymi ideologiami byleby tylko robić zasłonę dymną dla swoich niecnych planów.

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: tak własciwie to i słowo socjalizm ukradli,

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: proponuję się z historią terminu zapoznać, to prawa strona "zawłaszczyła" od socjalistów ten termin.

   he use of the word "libertarian" to describe a new set of political positions has been traced to the French cognate, libertaire, coined in a letter French libertarian communist Joseph Déjacque wrote to mutualist Pierre-Joseph Proudhon in 1857.[18][19][20] Déjacque also used the term for his anarchist publication Le Libertaire: Journal du Mouvement Social, which was printed from 9 June 1858 to 4 February 1861 in New York City."

   "Wyjechał następnie do Stanów Zjednoczonych; najpierw Nowego Orleanu (w latach 1856-1858) gdzie powstała jego najbardziej znana książka L'Humanisphère, utopie anarchique (utopia opisująca anarchistyczny świat w 2857 roku). W latach 1858-1861 mieszkał w Nowym Jorku, gdzie wydawał czasopismo „Le Libertaire” („Wolnościowiec” – Déjacque był autorem tego pojęcia, synonimu słowa „anarchizm”, którego użył po raz pierwszy w liście do Pierre Josepha Proudhona z 1857 r., słowo rozpowszechniło się później w tłumaczeniu angielskim jako „libertarian”[1]). Wyszło 27 numerów, w okresie 9 czerwca 1858-4 lutego 1861. Pismo było rozprowadzane w Stanach Zjednoczonych, trafiało też do Londynu, Brukseli i Genewy. Déjacque żył wówczas w biedzie (panował wtedy kryzys, był bezrobotny) uznał również, że w Stanach Zjednoczonych jego idee nie znajdują oddźwięku, w 1861 r. powrócił więc do Londynu, a potem do Paryża, gdzie zmarł po kilku latach w nędzy."

   pokaż spoiler https://pl.wikipedia.org/wiki/Joseph_Déjacque
   https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Déjacque
   https://en.wikipedia.org/wiki/Libertarianism

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: Przepraszam, ale jakim cudem lewica ukradła postęp, skoro de facto ją to definiuje? To lewica wprowadziła wiele rozwiązań, które dzisiaj uznajemy za "normalne". Chociażby prawo wyborcze kobiet wprowadził socjalista Ignacy Daszyński, co często wykorzystują prawacy chwaląc, że nasz kraj jako jeden z pierwszych na świecie wprowadził pełne prawa kobiet. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @co_jest: Definiowanie lewicy jako postęp jest tak dużym uproszczeniem, że aż błędnym :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @co_jest: Jeśli już, to nie postęp a zmiana. Jeśli ktoś nie chce konserwatyzmu (charakterystyczne dla tzw. prawicy, swoją drogą nie lubię tego podziału), nie chce statusu quo, to chce zmiany. Równie dobrze może być to i progres, jak i regres. Gdy na to spojrzymy w ten sposób, to nagle trudno mieć pretensje do drugiej strony (lewa do prawej, prawa do lewej) za sam fakt bycia "lewakiem" czy "prawakiem", bo oczywistym jest, że zmiana jest potrzebna, ale również brak zmiany jest lepszy niż regres.

  •  

   pokaż komentarz

   @supermoc: Lewica nie używa argumentów, tylko dialektyki. Nagiąć pojęcia pod ideologię i nie musisz z nikim dyskutować. Dla przykładu: Są tylko dwie płcie? No to zmieńmy definicję płci.

  •  

   pokaż komentarz

   Przepraszam, ale jakim cudem lewica ukradła postęp

   @co_jest: w taki, że obecnie autorytarna lewica - aka: radykalni konstruktywiści, libtardzi, wojownicy dżender (SJW) - forsują marksizm kulturowy, który jest ograniczaniem wolności, regresem, a więc przeciwieństwem postępu (stąd też często określenie regressive left) oraz cenzurę pod postacią politycznej poprawności, a dalej udają postępowych nazywając się progressive.

  •  

   pokaż komentarz

   To lewica wprowadziła wiele rozwiązań, które dzisiaj uznajemy za "normalne". Chociażby prawo wyborcze kobiet...

   @co_jest: Jeśli nadanie kobietom praw wyborczych jest zasługą lewicy a nie wysokiej pozycji kobiet w polskim społeczeństwie, to dlaczego w wielu innych państwach rządzonych przez lewicę kobiety uzyskały prawa wyborcze znacznie później?

  •  

   pokaż komentarz

   @co_jest:
   noo nareszcie mądra wypowiedz jak na socjalistę albo raczej jej brak nieprawdaż?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @f423r: Tutaj masz rację, za bardzo się zapędziłem zrównując te dwa pojęcia tj. postęp i zmianę ;). Ogólnie zgodziłbym się z Twoim zdaniem.
   @Nicolai: Duże uproszczenie, analogicznie można nawiązać do prawicy, poza tym słowa zmieniają swoje znaczenie. Małżeństwo kiedyś oznaczało związek mężczyzny i kobiety, dzisiaj już niekoniecznie. Co jest w tym złego? Normalna kolej rzeczy, wszystko ewoluuje, jedynie szeroko pojęta prawica ma z tym problem, z dosyć wiadomych względów.
   @szpongiel: No dobrze, ale ja nie pisałem o konkretnym rodzaju lewice, tylko w sensie ogólnym. Analogicznie mogę powiedzieć, że dla prawicy charakterystyczny jest patriarchat i ograniczanie praw kobiet (aka kraje np. arabskie).
   @stawo73: Mnóstwo czynników wpływa na pozycje kobiet w społeczeństwie, ale pragnę zaznaczyć, że to w krajach uznawanych za socjalistyczne (np. Szwecja) kobiety mają najsilniejszą pozycję, kraje natomiast uważane za bardziej konserwatywne przodują w ograniczaniu tychże praw. Tutaj wystarczy spojrzeć poza Europę ;).

  •  

   pokaż komentarz

   Mnóstwo czynników wpływa na pozycje kobiet w społeczeństwie, ale pragnę zaznaczyć, że to w krajach uznawanych za socjalistyczne (np. Szwecja) kobiety mają najsilniejszą pozycję, kraje natomiast uważane za bardziej konserwatywne przodują w ograniczaniu tychże praw. Tutaj wystarczy spojrzeć poza Europę ;).

   @co_jest: Przegięcie w drugą stronę też nie jest pozytywne. Obie płacie powinny mieć takie same prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   No dobrze, ale ja nie pisałem o konkretnym rodzaju lewice, tylko w sensie ogólnym. Analogicznie mogę powiedzieć, że dla prawicy charakterystyczny jest patriarchat i ograniczanie praw kobiet (aka kraje np. arabskie).

   @co_jest: ogólnie tak ale na dziś to nie do końca. Regresywna libtardzka lewica, to obecnie dominujący rodzaj lewicy i na dodatek groźny pełzający totalitaryzm. Także o definicjach można sobie filozofować przy piwku, a w praktyce lepiej się skupić na realnych zagrożeniach.
   Natomiast co do prawicy i Islamu, choć rozumiem analogię, to lepszym przykładem byłoby coś z naszego podwórka. Nie jestem przekonany czy kraje islamskie w ogóle można rozpatrywać w kontekście zachodniego podziału na lewicę i prawicę (który bez mieszania do tego islamu, jest wystarczająco rozmyty i nieprecyzyjny).

  •  

   pokaż komentarz

   @stawo73: Uważam dokładnie tak samo, jedyne co chciałem wskazać, że proces zrównywania (nie idąc dalej, czyli już nie pisząc o przykładach, gdzie ten proces idzie w kierunku uprzywilejowania jednej grupy kosztem drugiej) zaczęła SZEROKO pojęta lewica. Począwszy od Rewolucji Francuskiej, która zerwała z feudalizmem i wyzwoliła zwykłych ludzi z kajdanów feudalizmów, które były bardzo na rękę przedstawicielom ancien regime. Trzymajmy się prawdy historycznej, a nie wojenek ideologicznych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: "jesli fakty sie nie zgadzaja ,tym gorzej dla faktow""lewackie" motto

  •  

   pokaż komentarz

   @co_jest: To wcale nie jest takie oczywiste. Jeśli chodzi o odchodzenie od feudalizmu, to główną przyczyną była rewolucja przemysłowa, która stworzyła zapotrzebowanie na robotników fabrycznych. Zauważ, ze od feudalizmu w równym stopniu odchodziły państwa, gdzie rządzili konserwatyści.

  •  

   pokaż komentarz

   @stawo73: Rewolucja francuska (która odeszła od feudalizmu) to tok 1789, rewolucja przemysłowa to de facto końcówka XVIII wieku i zaznaczam, że to się działo dopiero w Anglii i Szkocji. Francja dołączyła później i to o niej pisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Definiowanie lewicy jako postęp jest tak dużym uproszczeniem, że aż błędnym :-)

   @KakaowyTaboret: Nie, nie jest. Lewica to postęp, prawica to stagnacja, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie zacofanie na tle innych nacji. Wszystko, dzięki czemu dziś żyje ci się dobrze zawdzięczasz myśli lewicowej. To, że Twoja matka urodziła cię, bo chciała, a nie byłeś przykrą konsekwencją gwałtu randomowego gościa (taką mam przynajmniej nadzieję), to ze w przyszłości możesz sobie wybrać taką żonę jaką tylko chcesz, albo możesz nie wybierać jej wcale. Właściwie to może być też i mąż. To, że możesz jeździć samochodem. To, że możesz iść do urny i wybrać kto ma podejmować ważne decyzje w twoim imieniu. To, że za swoją pracę będziesz dostawać pieniądze. To, że możesz się edukować. I mógłbym tak wymieniać w nieskończoność. Oczywiście się nie zgodzisz i powiesz, że to normalna kolej rzeczy, że tak dzisiaj wygląda życie. Zgodzę się, ale to prawica zawsze płacze, protestuje i zgrzyta zębami przed jakąkolwiek zmianą, czegokolwiek by nie dotyczyła. I kiedy już te zmiany wejdą w życie, mijają lata i wszystkim się dobrze żyje, to kolejne pokolenia konserw protestują przed innymi, idącymi zmianami zapominając o tym co było dawniej. I tak, dziś może wydawać ci się, że lgbt to regres i w ogóle gówno, ale za 50 lat twój wnuk będzie miał męża i dwójkę adoptowanych dzieci, będzie się określał jako prawicowy konserwatysta i walczył z innymi pomysłami lewicy.

   I kolejny raz proszę się o minusy, bo piszę prawdę, przed którą uciekacie i której się boicie. Ja też przez to wszystko przechodziłem. Byłem konserwą, prawakiem, korwinistą, chwilę nawet o narodowców się obiłem. Ale człowiek dorasta, poznaje ludzi, świat i życie. Mądrzeje przede wszystkim. Też tobie, i wszystkim tutaj życzę, żebyście zmądrzeli.

   A co do samych założeń gościa z filmu to są to czyste głupoty. Przecież widać na pierwszy rzut oka, że to jakiś studento-dzban po kilku dyskusjach z jakimś uczelnianym wegan-squot-guru. Jego poglądy mają tyle wspólnego z lewicą, co palenie czarownic na stosie i czczenie urodzin Hitlera w lesie z prawicą, czyli są kretyńskie i niebezpiecznie skrajne.

  •  

   pokaż komentarz

   Zaczyna się. Wiedziałem że lewica zacznie w końcu kraść termin libertarianizm

   @supermoc: On nic nie kradnie, on po prostu nie jest libertarianinem "w amerykańskim i kapitalistycznym tego słowa znaczeniu". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wcfilmowe:

   Nie, nie jest. Lewica to postęp, prawica to stagnacja, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie zacofanie na tle innych nacji

   Więc ruchy antykomunistyczne w państwach komunistycznych były czysto lewicowe, a Stalin który nie chciał w pewnym momencie zmian w ZSRR był prawakiem? Podział lewica-prawica jest bardziej skomplikowany, więc definiowanie na podstawie samego konserwatyzmu nie ma sensu- patrz ciut wyżej. Mam Ci dać listę innowacji i zmian które wprowadziły rządy prawicowe? :-)

   Co do tej stagnacji... to lepiej było być w krajach bardziej prawicowych niż lewicowych w Europie lat 50 XX wieku... zresztą praktycznie na całym świecie w tym okresie :)

   To, że możesz iść do urny i wybrać kto ma podejmować ważne decyzje w twoim imieniu

   To było bardzo widoczne w państwach socjalistycznych z okresu zimnej wojny :-) raczej lewicowych niż prawicowych. I tu dochodzimy do modnego słowa w współczesnych ideach zarządzania i jednego z największych marnotrawstw- polecam Ci hasło o utraconych możliwościach.

   Wszystko, dzięki czemu dziś żyje ci się dobrze zawdzięczasz myśli lewicowej

   W większości jednak zawdzięczamy to postępowi technologicznemu :-)

   W innym przypadku poziom życia w demoludach byłby wyższy niż w krajach kapitalistycznych.

   I kolejny raz proszę się o minusy, bo piszę prawdę, przed którą uciekacie i której się boicie. Ja też przez to wszystko przechodziłem. Byłem konserwą, prawakiem, korwinistą, chwilę nawet o narodowców się obiłem. Ale człowiek dorasta, poznaje ludzi, świat i życie. Mądrzeje przede wszystkim. Też tobie, i wszystkim tutaj życzę, żebyście zmądrzeli.

   Z tego co zauważyłem, to najbardziej rasizm wzrasta u ludzi pracujących i studiujących z osobami z innych kultur szczególnie z hindusami i murzynami :D

   Przykładami regresu lewicowego może być systemowy rasizm objawiający się parytetami na uczelniach, czy tym, że w UK studentka będąca szefem jakiejś organizacji ds. przeciwdziałania dyskryminacji pisze na Twitterze #killallwhitemen i nie ma to większych konsekwencji :)

 •  

  pokaż komentarz

  Chyba było ale nadal dobre ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ładnie to tak ... chłopak ma spojrzenie tęskniące za rozumiem, sam tak naprawdę nie wie co myśli bo za dużo broszurek się naczytał... nie trzeba się z niego nabijać

 •  

  pokaż komentarz

  Piękne (ʘ‿ʘ) Gość mówi że jest liberałem a jest komuchem a u nas rządzi partia którą mówi że jest prawicą a jest lewicą XD