•  

  pokaż komentarz

  a te dziki to wpadają sobie na kawkę do świnek i w chlewiku je zarażają czy jak?

 •  

  pokaż komentarz

  DOŚĆ KŁAMSTW!
  ASF wnoszony jest przez rolników mających w dupie wytarcie gumofilców, nie przez dziki nie mające kontaktu ze swiniami.
  ASF przenoszony jest przez ludzi na odzieży pojazdach sprzęcie i wyposażeniu.
  To ze u szkopow wybito ponad pół miliona dzikow nie ma prawa rzutować na Polskie lasy. Dlaczego wiec mam z własnej kieszeni(podatków)finansowac odstrzał bogu duch winnych zwierzat? A tym samym dać "mysliwym" do łapy kase za nastepne wybory?
  Jak wybiją dziki to lasy wp%@%%!%ą robale, których larwami dziki sie zywią, i tym razem nie bedzie to tylko kornik. No chyba że jest to celowe działanie na szkode...
  Zamiast strzelać wystarczy wypuścić wilki, zrobią porządek, a loch przestana miec mioty 2x w roku.
  Do żubrów chodowlanych też strzelali bo choroba wsciekłych krów?!
  Takiej komuny i sk#$@ysyństwa nie było nawet za Gierka.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: do żubrów akurat chcieli dlatego że są rezerwuarem gruźlicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mishkaliina: Patrz a myślałem że wiewiórki...

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: no niby fakt, sam jestem przeciwko i widzę absurdy tej akcji, ale fakt jest faktem, że dzików Ci u nas urodzaj ostatnimi laty (kukurydza) i to zaczęło powodować problemy (inne nawet niż ASF; kto spotkał dzika zdzieckiem, psem, z autem lub z działką ten wie).

  •  

   pokaż komentarz

   ASF wnoszony jest przez rolników mających w dupie wytarcie gumofilców, nie przez dziki nie mające kontaktu ze swiniami.
   @BionicA: Ale żeby zarazić ASF nie trzeba się spotkać ryjem w ryj. To się roznosi drogą kropelkową. Wystarczy, że zarażone osobniki będą podchodzić pod gospodarstwo, wszak chlewnie nie są szczelnymi bunkrami, wręcz przeciwnie. A że chrumki nagminnie podchodzą pod zabudowę to cóż... Swoją drogą o tym, że tylko ludzie to roznoszą wiesz z...? Stronka pokroju mysliwitozlodzieje.blogspot.com czy jednak coś bardziej ambitnego?

   ASF przenoszony jest przez ludzi na odzieży pojazdach sprzęcie i wyposażeniu.
   Może Cię to zaskoczy, ale... rolnicy też się nie spotykają z dzikami twarzą w twarz.

   Jak wybiją dziki to lasy wp%@%%!%ą robale, których larwami dziki sie zywią, i tym razem nie bedzie to tylko kornik. No chyba że jest to celowe działanie na szkode...
   Ale dieta dzików nie jest stała. To są zwierzęta wszystkożerne, oportuniści jakich mało. Jak można to jedzą pędraki, jak nie to idą w pole na szkodę. Zresztą, robić z dzików głównego regulatora populacji larw to trochę jaja. A co do korników to one bytują w drewnie, raczej wysoko na drzewie, więc chrumki tak średnio się nadają do ich wybijania.

   Zamiast strzelać wystarczy wypuścić wilki, zrobią porządek, a loch przestana miec mioty 2x w roku.
   Nie wiem czy masz świadomość, ale wilki namnożyły się na potęgę. Zapytaj leśników albo myśliwych. Być może są nawet w Twojej okolicy (swoją drogą atak na człowieka to kwestia czasu). Niemniej nadal jest ich za mało, wataha na powiat nie wyreguluje populacji dzików idącej w tysiące. Oczywiście, możemy poczekać aż się namnożą, ale to zajmie lata, a my potrzebujemy rozwiązania tu i teraz.

   Do żubrów chodowlanych też strzelali bo choroba wsciekłych krów?!
   Chodowlanych... (-‸ლ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Pozwól że wytłumacze:
   Przez poł roku nie było zgłoszonego przypadku asf, które wcześniej w ilości cos koło 4 ognisk było zgłoszene w przeciagu roku(!). Wirus nie przeniesie sie sam do gospodarstwa musi być zawleczony, ale kiedy jako gospodarstwo traktuje sie 4 dechy i pół metra gnoju to nie ma sie co dziwić.

   " Może Cię to zaskoczy, ale... rolnicy też się nie spotykają z dzikami twarzą w twarz. " To skąd tyle tych dzików skoro rolnik dzika nie widzi? I po co ten odstrzał?
   "
   "Ale dieta dzików nie jest stała. To są zwierzęta wszystkożerne, oportuniści jakich mało. Jak można to jedzą pędraki, jak nie to idą w pole na szkodę. Zresztą, robić z dzików głównego regulatora populacji larw to trochę jaja. A co do korników to one bytują w drewnie, raczej wysoko na drzewie, więc chrumki tak średnio się nadają do ich wybijania."
   Dzik wpierdziela wszystko i jako oportunista woli pedraki takiego np chrzaszcza majowego niż zołędzie. A to tylko jeden ze szkodników. A jak trafi na pole to i ziemniaki. Wystarczyło by ogrodzic pole, ale żyjemy w kraju w którym kradną siatke z autostrad wiec o czym mowa. Napisałem że korniki bedą najmniejszym problemem (Szyszko i tak to wykorzysta)

   "Nie wiem czy masz świadomość, ale wilki namnożyły się na potęgę. Zapytaj leśników albo myśliwych. Być może są nawet w Twojej okolicy (swoją drogą atak na człowieka to kwestia czasu). Niemniej nadal jest ich za mało, wataha na powiat nie wyreguluje populacji dzików idącej w tysiące. Oczywiście, możemy poczekać aż się namnożą, ale to zajmie lata, a my potrzebujemy rozwiązania tu i tera"
   Te same wilki na których introdukcje jeszcze 3-4 lata temu kase zbierali bo mało? Jak ktoś zdziczałego psa od wilnka nie rozroznia to nie moja wina. Wilków (Canis lupus) jest ZA MAŁO.
   "Chodowlanych... (-‸ლ) "
   Pare miesicy temu były odstrzały chodowlanych za kase, bo za dużo(!!!) ich było. Ale przez 20 lat rok w rok fundacje wspierały żubry bo to polski symbol itp. Też geniusze z ministerstwa to klepneli. Wiec analogia cisnie sie sama, dlatego jej użyłem.

  •  

   pokaż komentarz

   wypuścić wilki
   zjedzo dziki

   i to jest plan ( ͡º ͜ʖ͡º)
   @Nicolai:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: Myśliwi są temu przeciwni tylko nie mówi się o tym głośno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai Wilki nie są rozwiązaniem przy tej ilości dzików i ogromnej ilości jedzenia dla nich. Dziki są wszędzie, nawet w miastach, natomiast wilki tylko w większych kompleksach leśnych.

   @BionicA Ja nie jestem rolnikiem, a mieszkając w Warszawie spotykam dziki i łażę po tych samych trasach co one (prawie w centrum miasta).
   Typowy mały rolnik w tych samych butach czy spodniach pójdzie po krowy za stodołę, skoczy do sklepu po jedzenie, wsiądzie na ciągnik i pojedzie na pole, a następnie wsiądzie do auta i skoczy do weterynarza po worek osypki dla kur, a wracając odwiedzi kolegę myśliwego. Jego drogi codziennie krzyżują się ze ścieżkami dzików. A dorzuć jeszcze wałęsającego się kota i psa spuszczanego na noc, "bo musi się wybiegać" i masz isrne combo.

   Jeśli dobro zwierząt i przyrody leży Ci na sercu to bierz strzelbę i strzelaj do jeleni, lisów czy saren (o dzikach się nie wypowiadam, bo nie wiem czy obecnie planowana ilość jest zasadna, choć ogólnie rzecz biorąc to trzeba do nich strzelać) i jak najdalej uciekaj od pomysłu grodzenia pól. Setki tysięcy km siatki to poza kosztami finansowymi, dużym śladem węglowym, oszpeceniem krajobrazu to jest przecięcie tysięcy szlaków migracyjnych i pewnie śmierć nie jednego zwierzaka zaplątanego w druty. Nie jeden gatunek zwierząt, szczególnie tych już i tak rzadkich, np. głuszce, mógłby mocno ucierpieć, a nawet u nas wyginąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Do żubrów chodowlanych też strzelali bo choroba wsciekłych krów?!

   @BionicA: Jak widzę komentarz odnośnie żubrów jakiegoś anona na necie to zawsze z tego kisnę. Obudź się z tego snu bo Polska jest p??!%!$onym królem, elite końcowym bossem numero uno jeśli chodzi o zachowanie tego gatunku NA ŚWIECIE. Żaden kraj na tej planecie nigdy nawet nie bezie śmiał kwestionować naszych działań dot tego zwierzęcia ale podludzie z okopress i wyborczej będą p??!%!$ić swoje. hahah
   Krócej na świecie jest ok 7000 osobników żubra. W Polsce ok 2000. Gdyby się rozmnażały gówniane chorowite osobniki, a nie najlepsze okazy to za 50 lat byś miał gówno nie żubra. Obciążenie genetyczne synek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pro-Xts: No toś mi pojechał z wyborczą i pressem, az mnie otrzepało z wrażenia...
   2000 szt. Z taką ilością to przecież powinny w sklepie na półce leżeć z napisem żubrowina. A tak przy okazji nieanonie pochwal sie dokonaniami w zakresie introdukcji gatunków, opisz mi swoje doświadczenia z panterą śnieżną albo innym dowolnym.
   Następnym razem będę tłumaczył bo sarkazm to pojęcie niezbyt widać znane.

  •  

   pokaż komentarz

   2000 szt. Z taką ilością to przecież powinny w sklepie na półce leżeć z napisem żubrowina.

   @BionicA: 31 grudnia 2017 roku w Polsce żyły 1873 żubry. W stadach zamkniętych - 238 żubrów, w stadach wolnych - 1635 żubrów. ¯\_(ツ)_/¯

   A tak przy okazji nieanonie pochwal sie dokonaniami w zakresie introdukcji gatunków, opisz mi swoje doświadczenia z panterą śnieżną albo innym dowolnym.

   @BionicA: Ciekawy kontrargument

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: no i czekam na twoje "wcale, że nie. Te dane są błędne". Muah

  •  

   pokaż komentarz

   @Pro-Xts: zrozum jedno, zbliżają się wybory. Za zabicie nie będzie płacił jak do tej pory, myśliwy tylko państwo. W Polsce jest jakieś 50 tysięcy myśliwych, i w cholerę rolników którzy zawsze mają pod górę i im dziki uprawy niszczą. 2 grupy wyborcze...
   Czy teraz rozumiesz absurdalność tego pomysłu, zasłaniając się wyimaginowana choroba za twoje 8 moje pieniądze chcą kupić głosy. Proste?

  •  

   pokaż komentarz

   zrozum jedno, zbliżają się wybory. Za zabicie nie będzie płacił jak do tej pory, myśliwy tylko państwo. W Polsce jest jakieś 50 tysięcy myśliwych, i w cholerę rolników którzy zawsze mają pod górę i im dziki uprawy niszczą. 2 grupy wyborcze...

   @BionicA: Dobrze. Nie zaprzeczam. Może tak jest jak piszesz. Rząd daje zgode myśliwym, którzy każdy z nich jak nie zaj?!@ł zwierzęcia z rana to mu nogi chodzą, a jak mu dadzą to normalnie bajka i głosuje. No i rolnicy, którzy mają stratę - to sensowniejsze.

   Teraz krótki test. Nie musisz mi odpowiadać. Skoro niemcy nap?$?@%!ają dziki ile się da, żeby nie dopuścić u nich do AZS. To czy skorzystają na tym ich hodowcy jeśli nasi dostaną bana na eksport z powodu epidemii AZS w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA debilu jak jesteś chory to też sterylnie buty wycieraszw domu? Nie, łazisz i roznosisz zarazki to sp##@@$@aj znawco od rolnika byłeś kiedy na gospodarstwie? Może k#%$a jeszcze mają woreczki jednorazowe na opony zakładać bo dla Cb takie to proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: a po to idioto zebys nie placil blacharzowi albo w gorszej wersji zus nie musial wyplacic zasilku pogrzebowego.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczyło by ogrodzic pole,

   @BionicA: Powodzenia z ogrodzeniem tysięcy hektarów. Wiesz jakie to byłyby koszty? A wiesz, kto by te koszty poniósł? Ty, ja i reszta społeczeństwa, bo ceny żywności by wzrosły.

   Te same wilki na których introdukcje jeszcze 3-4 lata temu kase zbierali bo mało? Jak ktoś zdziczałego psa od wilnka nie rozroznia to nie moja wina. Wilków (Canis lupus) jest ZA MAŁO.

   Problem w tym, że nie mamy układu zamkniętego wilk-dzik, a układ otwarty z setkami innych stworzeń. Więcej wilków to nie tylko mniej dzików, ale też zwierząt innych gatunków. Nie wiem czy powinno być więcej czy mniej wilków, ale nie można mówić, że skoro dzików jest za dużo to wypuśćmy wilki, bo to może doprowadzić do zmniejszenia liczby innych gatunków (a dalej wpłynie to na kolejne gatunki zwierząt i roślin) i wtedy co? Odstrzelić wilki czy znaleźć gdzieś ten brakujący gatunek i jego wypuszczać?

   Przez poł roku nie było zgłoszonego przypadku asf, które wcześniej w ilości cos koło 4 ognisk było zgłoszene w przeciagu roku(!). Wirus nie przeniesie sie sam do gospodarstwa musi być zawleczony, ale kiedy jako gospodarstwo traktuje sie 4 dechy i pół metra gnoju to nie ma sie co dziwić.

   Problem w tym, że wirus do gospodarstwa może zostać zawleczony nie tylko przez dzika czy człowieka, ale też i inne stworzenia. O ile psy i koty można uwiązać lub zamknąć ograniczając ich kontakt z wirusem to już na ptaki, szczury czy muchy (tak, one też przenoszą ASF) już wpływu nie mamy. Nie znam sposobu na zabezpieczenie gospodarstwa przed szczurami czy muchami - one zawsze znajdą jakąś drogę. Możesz mieć maty na wejściu do chlewu, a szczur przejdzie sobie boczkiem, jakąś dziurą i na nic Twoje maty. Można oczywiście wykładać trutki czy montować lampy owadobójcze, ale to zmniejszy ryzyko, a nie je wyeliminuje.

   Edytuj:

   Za zabicie nie będzie płacił jak do tej pory, myśliwy tylko państwo

   Ile myśliwy płaci za zabicie dzika? Bo z tego co wiem (ale może o czymś nie wiem) płaci tylko za amunicje. Natomiast co do pomysłu, że taki odstrzał miałby kupić głosy myśliwych to większość jest przeciwna takiemu masowemu odstrzałowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA Tak mi przyszło na myśl z tego co pamiętam, że dziki jedzą też rośliny z nasionami przez co wydalając powodują rozrastanie się terenów zielonych. Ryją ściółkę przez co drapieżniki mają łatwiejszy dostęp do gryzoni( myszy). Ale lepiej jakby ekolodzy się wypowiedzieli jaki wpływ na ekosystem będzie.miało wybicie prawie całej populacji dzików.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pro-Xts: Po co się z trolem za łeb bierzesz? Pewnie też antyszczepionkowiec i płaskoziemca.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA ale kupa bzdur... Przenoszony na odzieży i sprzęcie... dlatego nie ma nowych ognisk cjoroby poza strefami? Kto poza myśliwymi finansuje polowania? Przecież to kłamstwo, to że PZŁ stara się o dofinansowanie do chłodni nie znaczy, że je dostanie. Lasów raczej nikt nie wp$#%!##i, bo po pierwsze populacja dzika jest NIEDOSZACOWANA, a dwa - rok wystarczy na odbudowanie populacji o takiej zdolności rozrodczej jak dzik. Bez zmian środowiskowych i w gospodarce rolnej nie ma szans na STAŁE ograniczenie populacji. Wypuścić wilki... skąd z ZOO( ͡º ͜ʖ͡º)? desant wilków z orbity będzie powodował też inne skutki - takie których nie jesteś na dzień dzisiejszy w stanie przewidzieć... A co do żubrów... "chodowlanych" - temat na inna dyskusję... ale chodzi bardziej o gruźlicę.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: to myśliwi finansują polowania a nie z kieszeni podatników, ogarnij się ... do tego nie chcemy strzelać do dzików a tym bardziej loch

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubasa: @Odyniec-83: @Sisal: @steefaan2: @krak: No proszę, elita myśliwska się pokazala, a co jeden to ciekawszy. A jakie kontrargumenty...

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: a co złego napisałem? to że nie będę strzelał i popierał patologii? że nie chcę wytępić gatunku do 0? że to myśliwi finansują polowania to też kłamstwo?

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: myśliwych jest 110 tys. skąd Ty te dane bierzesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubasa Może dlatego trafiłeś do powyższej listy, bo traktujesz myśliwych jak parologię. Ja w życiu nie zabiłem zwierzaka, ale cieszę się, że są myśliwi i robią to co robią.
   Nie wypowiadam się jednak co do obecnych planów ws dzików, bo nie wiem czy są właściwe. Jednak generalnie coroczny odstrzał dzików, saren czy jeleni jest niezbędny. Tak mocno przekształciliśmy śtodowisko naturalne, że dziś musimy ingerować w liczebność zwierzyny.
   Z jakiegoś powodu masz w sklepie mleko za 2 zł, a nie 4, ser żółty za 20, a nie 50 zł/kg, itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @marian1881: sam jestem myśliwym więc jak traktuje ją jako patologię?to że odstrzały są niezbędne to wiem, ale nie depopulacja do 0...

  •  

   pokaż komentarz

   @Kubasa Mea culpa, nie przeczytałem jednego z wpisów i nie wiedziałem żeś myśliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA: Ale to ty kłamiesz. "Robale" jak fachowo nazwałaś larwy szkodników drzew, to wg wszelkich badań poniżej 1% diety dzików.

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA chcesz kontrargument prosze. Ten wirus skąd się wziął w PL cud, kolejne niepokalane poczęcie? Skoro dała dupy weterynaria roznosząc zarazki i błędnie diagnozując chorobe to niech służby za to odpowiadają. Jeśli myślisz że dzik reguluje ekosystem w lasach to jesteś poprostu głupi. Jedynie co reguluje to zagony kukurydzy rolnikowi. Kolejna sprawa zakładając gume na wacka masz 99% ochrony a zarazki są "ciuta" mniejsze od plemnika, to nawet mogli by te świnie w gumki pakować i tak by się to roznosiło.

 •  

  pokaż komentarz

  Zaproponowaliśmy szereg zmian legislacyjnych mających na celu ułatwienie myśliwym walki z ASF, w tym:

  - wydłużenie okresu polowań zbiorowych na dziki do końca lutego;

  - dopuszczenie termo i noktowizji oraz sztucznego światła do polowań na dziki w całym kraju;

  - zwiększenie dostępności łowiectwa dla Polaków;

  - dopuszczenie polowań na dziki przy współpracy pomocnika z psem;

  - umożliwienie odstrzałów dzików przy użyciu łuków myśliwskich tam, gdzie ostrzały z broni palnej są niemożliwe i wiele innych.
  To wygląda raczej jak ułatwienie powania myśliwym a nie latwiejsza walka z ASF, którego nie stwierdzono w Polsce od 14 września, więc od 4 miesięcy.
  Ciekawe ilu myśliwych z zagranicy uczestniczy w tym polowaniu na dziki? I ile zapłacili za to polowanie?

 •  

  pokaż komentarz

  Zapowiada się ostra rzeź... :(

 •  

  pokaż komentarz

  Kto przenosi ASF?
  Weterynarze... odwiedzajacy kolejne gospodarstwa. Wystarczy ze na poczatku rozniesiono ASF na pare farm, reszta poleciala juz z gorki...

  pokaż spoiler XD bawcie sie dobrze, klasyg :P http://pandemic3.com/