•  

  pokaż komentarz

  i w czym jest problem? ten co chce i poswiecil czas na zdobywanie umiejetnosci powinien zarabiać. akumilacja pieniedzy? zamiast narzekać poświęcić godzine dziennie na zdobycie nowej umiejętności. pieniądze nie spadaja z nieba a podzielić to mozna się tylko bieda.

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: Duże dysproporcje sprzyjają wzrostowi przestępczości oraz skrajnym ruchom politycznym.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Gdy nie ma klasy średniej, wszyscy są biedni. Przeciwko komu chcesz się buntować? Tego 1% nawet na oczy nie zobaczysz, bo żyje na strzeżonych osiedlach.

  •  

   pokaż komentarz

   @dither kogo uważasz za bogatych? Bo ktoś kto zarabia pomiędzy 5 tys. - 10 tys jest jeszcze klasą średnią. Zarobki 2 tys - 3 tys - ludzie biedni, zarobki poniżej 2 tys skrajna bieda, 3 tys - 5 tys - niższa klasa średnia. Zarobki netto. Ocena na oko patrząc po cenach i tym na co teoretycznie może sobie pozwolić dana klasa. Tak do tego co napisałeś się zgadzam tylko niestety Ci którzy tak na te umiejętności pracowali często nie potrafią wyjść poza klasę średnią. Ba nawet do niej się zaliczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: wow, to ja już jestem powyżej klasy średniej (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @LeniwiecPracoholik: a mnie się wydawało, że ludzie powyżej klasy średniej nie mają czasu na siedznie na wypokach bo korzystają z zycia

  •  

   pokaż komentarz

   @sokotra: jedno drugiego nie wyklucza ( ͡° ͜ʖ ͡°) świat jeszcze nie raz Cię zadziwi

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: Ale u nas najbardziej dymana jest klasa średnia- specjaliści. Z 1 strony przez januszy wysokością pensji, a z 2 przez państwo wysokością danin, które mają zapewnić byt klasie najniższej. Janusz dzięki oszczędnościom gromadzi coraz większy kapitał oraz ma możliwość nie płacenia podatków, jeżeli zgromadzi odpowiednią liczbę faktur np. na nową S klasę w leasingu. Jego gromadzenie kapitału powoduje kolejną patologię- olbrzymi wzrost cen nieruchomości (tak jest popyt, bo 1 janusz potrafi wykupić 10 mieszkań w 1 inwestycji). Logiczne jest inwestowanie kapitału ale w Polsce bardzo często jest to efekt dokręcania śruby klasie średniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @LeniwiecPracoholik: Te kwoty referencyjne @szynszyla2018 to raczej dolary lub euro, bo "jak ktoś pracuje za mniej niż 6 tys PLN to złodziej albo idiota."

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: A taki pedagog? Trzy studia podyplomowe, kupa kursów, staże zawodowe i 2.500 netto :(

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: dokładnie, przecież bogaty nie trzyma kasy na koncie i nie patrzy jak mu puchnie tylko szuka różnych nowych inwestycji i okazji inwestycyjnych.

   zamiast narzekać poświęcić godzine dziennie na zdobycie nowej umiejętności

   @dither: biedni tego nie rozumieją, wolą użalać się nad swoim losem, niż coś z tym zrobić. A jedną z prostszych rzeczy jakie można zrobić to douczyć się jakiegoś języka

  •  

   pokaż komentarz

   Duże dysproporcje sprzyjają wzrostowi przestępczości oraz skrajnym ruchom politycznym.

   @ZasilaczKomputerowy: Nie duże dysproporcje tylko bieda. Gdyby przy obecnych cenach każdy zarabiałby ok. 10k netto na mies. to miałby w dupie jakieś dysproporcje xD

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018 widełki z dupy czy masz jakieś źródło?

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: % ludzkiej populacji kontroluje 50% kapitału. Uważasz, że to dzięki doskonaleniu i zdobywaniu nowych umiejętności? Powiedziałbym raczej, że dzięki swoim przodkom i neofeudalnemu systemowi w którym żyjemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Tego 1% nawet na oczy nie zobaczysz, bo żyje na strzeżonych osiedlach.

   @KrystianLa: Jakoś w 1917 w Rosji się zbuntowano przeciwko temu 1% żyjącego w strzeżonych pałacach. Nic dobrego z tego nie wyszło jednak.

  •  

   pokaż komentarz

   @TheDzions: Bo biedni nie mają kapitału. W Polsce jest nawiększa dysproporcja zarobków. Gdzie prezes zarabia 50k a szary pracownik 2k. Chodź dzięki lewackim rządom w Europie robi się podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: Efekt 500+. Nierób mając do wyboru pracować za niewiele albo nie pracować za zasiłek który jest trochę mniejsze wybierze to drugie, albo pójdzie do policj

  •  

   pokaż komentarz

   @Borni: W 91 roku nawet i po 20 000 000 zarabiali. Masz w ramach gospodarki pewien tort zasobów do podziału i ilość pieniędzy w obiegu tego nie zmieni. Większe zarobki -> wyższe ceny. Im więcej ktoś ma kasy [w stosunku do reszty społeczeństwa] -> więcej drób może sobie z tego tortu odkroić dla siebie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Ambicje ludzi nie pozwalają być w ogonie społeczeństwa. Bezwzględna kwota zarobków nie ma znaczenia, tylko jej odniesienie do zarobków reszty.

  •  

   pokaż komentarz

   @dither:

   i w czym jest problem?

   W tym, że akumulatorzy okopują się w swoich bunkrach, tworząc bariery innym do wejścia na ten sam poziom.

   Na przykład Polska cały czas ma pretensje do Niemiec, że działają oni na niekorzyść Polski. Oni po prostu mogą więcej, bo mają więcej i ich produkty są lepsze, na innym poziomie jakości i postrzegania.

   Nawet Tesla ma problemy z wejściem na rynek samochodowy, bo nie ma zakumulowanego doświadczenia zbieranego przez inne koncerny przez dziesięciolecia (choć ich produkt może być nowatorski, zmieniający i poprawiający świat), a te inne koncerny okopują się niechętnie dzieląc się swoim doświadczeniem. Tesla ma problemy, konsumenci narzekają na jakość aut i z tych problemów Elon może nigdy nie wyjść.

   To się również dzieje na skalę jednostek ludzkich, gdzie geniusz nie będzie miał dostępu na przykład do komputerów, które by mu pomogły.

   źródło: i60.tinypic.com

  •  

   pokaż komentarz

   @dither: Ot, i cała tajemnica dlaczego biedni zostają biedni, a bogaci się bogacą. Bardzo znamienne jest to co wielu ludzi mówi i o czym lubi marzyć "jakbym miał tyle a tyle pieniędzy to już bym nic nie robił". Ludzie którzy myślą o nic nie robieniu nic w życiu nie robią, albo sprawia im to męczarnie traktując na zasadzie "bo muszą". Bo muszą do pracy, bo muszą coś komuś zrobić, wiecznie jakieś ale do tego co robią. Najczęściej tak bardzo nienawidzą swojej pracy, ale uważają że wyższe pieniądze nagle by to zmieniły w prawdziwą miłość i pasje. Jasne...

   Bogaci się natomiast bogacą, bo oni nie mają takiej poprzeczki że jak zarobią jakąś sumę to dalej nic nie robią. Oni cały czas coś robią, mniej lub bardziej uczciwie, ale robią, czego efektem jest pomnażanie kasy. Trąci to nieraz wręcz pracoholizmem.

   Inna Inna charakterystyczna rzecz, to gadanie "jakbym tyle dostawał to też bym tak biegał/nauczył się języka/etc." Czyli, dopiero jak dostanie to ruszy łaskawie do nauki i rozwoju, ale nie ruszy się taki do rozwoju i nauki nie mając nic, żeby ewentualnie w przyszłości dzięki temu dostawać więcej.

   No ale potem ludzie się dziwią skąd takie dysproporcje...

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: troszkę Ci się przesunęło. 20k netto to niższa klasa średnia. Średnia klasa zaczyna się od 40-50k. No chyba, że pisałeś w euro. Klasa średnia zaczyna się wtedy kiedy możesz sobie raz na trzy lata pozwolić na samochód z salonu... klasy średniej ;)
   Do tego dochodzi kwestia lokowania kapitału. Dopiero klasa średnia jest w stanie inwestować wypracowany dochód. Inwestowanie kredytami to nie klasa średnia, a zwykłe frajerstwo. Przy 20k nadal ciężko kupić mieszkanie za gotówkę dlatego to dopiero niższa klasa średnia.

  •  

   pokaż komentarz

   A taki pedagog? Trzy studia podyplomowe, kupa kursów, staże zawodowe i 2.500 netto :(

   @Indoctrine kiedys mialem krotka dyskusje z pania z zusu kontrolujaca moje dokumenty. Byla troche skonsternowana widzac moje zarobki. I podpytala... A ja jej odpowiedzialem. 'Jak pani uczyla sie przepisow zus ja doskonalilem jezyk angielski. Poświęciliśmy podobna ilosc czasu na naukę.' Pani nie dostala praktycznie zadnej podwyzki a ja wszedlem na miedzynarodowy rynek specjalistów i praktycznie co roku zarabiam ciut wiecej. Niestety nie wszyscy maja te same umiejetnosci ale z pewnością mozna sie doksztalcac w kierunkach w ktorych placa lepiej. W budzetowce nigdy nie placili dobrze ale jako belfer powienes wiedzieć ze sa przedmioty calkiem calkiem platne w ramach korepetycji. Idac na studia latwo bylo przewidzieć ze akurat z nauczania to cudow nie bedzie. Czasem nie da sie przewidziec co bedzie za piec lat szczegolnie w dobie transformacji systemowej.

  •  

   pokaż komentarz

   @brand_new_brain: ostatnio podłączyłem. Faktycznej pracy w tygodniu mam 28h reszta to moja słodka tajemnica ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale u nas najbardziej dymana jest klasa średnia- specjaliści.

   @DonShogun: Klasa średnia - specjaliści, jeżeli tylko może siedzieć na B2B to ma najniższe podatki w Europie.

  •  

   pokaż komentarz

   ten co chce i poswiecil czas na zdobywanie umiejetnosci powinien zarabiać

   @dither: Tak, dlatego Polacy z odrobiną rozumu pracują za granicą, a na polskie warunki godzą się jacyś Ukraińcy i Bengale.

  •  

   pokaż komentarz

   Tego 1% nawet na oczy nie zobaczysz, bo żyje na strzeżonych osiedlach.

   @KrystianLa: No chyba żartujesz:) 1% żyje w Szwajcarii, UK, US, Francji, Niemczech a w Polsce są przejazdem. Mieszkańcy strzeżonych osiedli to niewolnicy kredytów, przedsiębiorczości, i "sukcesu".

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: zawsze mnie bawi jak ktoś ocenia przynależność po zarobkach xD
   Zacznijmy od tego że 3k netto w WWA to śmiesznie małe pieniądze, a w Otwocku już ok.
   Po drugie jeden będzie umiał zaoszczędzić 1k zł z takiej pensji, drugi nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kup_pan_grafen: W Szwajcarii to żyje 1% tego 1%, jeśli patrzysz na skalę światową.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet Tesla ma problemy z wejściem na rynek samochodowy, bo nie ma zakumulowanego doświadczenia zbieranego przez inne koncerny przez dziesięciolecia (choć ich produkt może być nowatorski, zmieniający i poprawiający świat), a te inne koncerny okopują się niechętnie dzieląc się swoim doświadczeniem. Tesla ma problemy, konsumenci narzekają na jakość aut i z tych problemów Elon może nigdy nie wyjść.

   @976497: Koncerny powinny podzielić się to wiedzą z Teslą za darmo. Zgadzam się.

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm: Akurat nie z mojego przykładu, ale z rodziny - i to nie zwykły belfer, ale terapeutka integracji sensorycznej, wczesnej interwencji i takie tam.

  •  

   pokaż komentarz

   @ponton: A gdzie byś szukał tego swojego 1%? Większość ludzi nawet nie wie, gdzie tak naprawdę rezyduje kapitał. Wszystko zakamuflowane w giełdach, funduszach inwestycyjnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Duże dysproporcje sprzyjają wzrostowi przestępczości oraz skrajnym ruchom politycznym

   @ZasilaczKomputerowy: To zagonić towarzystwo do roboty. Jakoś za komuny się dało, więc nie jest to niemożliwe

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoctrine dopoki na rynku pracy byla dupa wielu pchalo sie do budzetowki bo 'stabilnie'. Teraz jak w gospodarce rynkowej ruszylo to sie okazuje ze w buzdzetowce bieda z nędza. Zgadzam sie ze kazdy powiniem byc nalezycie wynagrodzony za swoja prace ale jak widac swiat idealny nie istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   fajnie policzone, tak realnie

   @a-lexis: no realnie, udajesz ironie?

   @szynszyla2018: mocno się zgadzam, wręcz tak samo jak ktoś ma 11 to żaden bogacz, tylko można się pokusić o "wyższą klasę średnią" ale w praktyce to mocno zależy. Bogaty to jak dla mnie ktoś kto ma jakieś dobra, mieszkania, samochody, inwestycje, itd - jedna wypłata #programista15k z nikogo bogacza nie zrobi, tylko nawet zarabiając z 20k potrzeba lat żeby zostać tym bogaczem. Tylko skrajny biedak może uważać, że jedno wzięcie pensji jakiejkolwiek (no chyba że jest asystentką w NBP) zrobi z kogoś bogacza

  •  

   pokaż komentarz

   Większość ludzi nawet nie wie, gdzie tak naprawdę rezyduje kapitał.

   @KrystianLa: Ale ich to nie interesuje. W pewnym momencie frustracja biednej i coraz większej części społeczeństwa jest tak duża, że może wybuchnąć rewolucja, która zawsze kończy się mniej lub bardziej źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: w Holandii klasa srednia zaczyna sie od 80k€/rok
   To co podales w Polsce to tutaj dwa razy wiecej maja zwykli wyrobnicy

   https://youtu.be/JW7DtAeUxU4 takie osoby zarabiaja ok 30-40k€, Sam pracuje podobnie ale klasa srednia sie nie nazywam

   Programisci tu maja 200k€/rok chce byc programista, prosze o rady jak to zrobic, szybko sie ucze

  •  

   pokaż komentarz

   @ponton: No ok, rewolucja, ale przeciw komu, jak nie wiadomo kto jest tym jednym procentem? Przeciwko bankom? W oddziałach banków pracuje pani Grażynka za niewiele ponad minimalną. W siedzibie banku? Tam rezydują studenciaki i biurwy robiące za dwie minimalne. Politycy? To są tylko ludzie na sznurkach, i wcale nie zarabiają tak dużo. Prezesi spółek? Ci siedzą daleko na Zanzibarze. Nie da się ich zresztą łatwo wyrżnąć, bo to rzeczywiście osoby, bez których firmy zatrudniające Grażyny, studenciaków i biurwy, leżą. Prezesi mają know-how zarządzania, mają kontakty z kontrahentami. Gdyby to było takie proste, każdy z ulicy mógłby być szefem spółki. Tymczasem Januszexy się zwijają, a spółki zarządzane przez wykształconych za granicą ludzi kwitną lub przynajmniej utrzymują się na rynku.

   Poza tym 1% to bardzo szeroki zakres. W Polsce to byłby chyba każdy kto zarabia ponad 10k netto. Co możesz mieć zarabiając tyle? Mieszkanie w kredycie? Wakacje w Chorwacji raz do roku? Skode Fabie z salonu?

  •  

   pokaż komentarz

   ale przeciw komu

   @KrystianLa: przeciwko władzy

  •  

   pokaż komentarz

   @Neoplan: Są plany weryfikacji formy zatrudnienia. Klasa średnia to nie tylko programiści i lekarze :)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm: "Mogłeś wybrać inną drogę" to jest najbardziej idiotyczny argument. To co, wszyscy mają być inżynierami? Całe społeczeństwo? Kto będzie uczył, kto będzie pilnował porządku, kto będzie w sklepie pracował. To też są ludzie tacy jak Ty, którzy chcą żyć normalnie.

  •  

   pokaż komentarz

   biedni tego nie rozumieją, wolą użalać się nad swoim losem, niż coś z tym zrobić

   @TheDzions: biedni nie mają czasu - muszą zapieprzać na utrzymanie, nie mają też wolnych środków na kursy językowe.

  •  

   pokaż komentarz

   biedni nie mają czasu - muszą zapieprzać na utrzymanie, nie mają też wolnych środków na kursy językowe.

   @AtoMan: przecież języka obcego żeby się nauczyć nie potrzebujesz kasy akurat, zresztą nie gadaj, bo jak ktoś nie jest w stanie odłożyć 1,5k na roczny kurs, to zawsze może kupić wersję online za kilkadziesiąt zł, albo korzystać z damowych materiałów.

  •  

   pokaż komentarz

   "Mogłeś wybrać inną drogę" to jest najbardziej idiotyczny argument. To co, wszyscy mają być inżynierami? Całe społeczeństwo? Kto będzie uczył, kto będzie pilnował porządku, kto będzie w sklepie pracował. To też są ludzie tacy jak Ty, którzy chcą żyć normalnie.

   @Antiselfist a drugi mniej idiotyczny argument którego juz nie przytoczyles to "jak sie nie podoba to zmien", ja tez chce zyc normalnie i dlatego próbuje cos zmienic w swoim życiu. Widze ze zaliczasz sie do kategorii "elektorat pisu" zgodnie z filozofiami Marksa i Engelsa kazdy chce zyc normalnie. Tylko co to ta normalność co? Wszystkim po równo? Daj daj daj.. Zmien robote jak się nie podoba, idz na kurs operatora piwierzchni plaskich albo zacznij myśleć co moze byc za 5 lat....

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm: "Weź kredyt, zmień pracę." "Emigracja to szansa." Wiadomo. Aha, szacunek dla innego człowieka i wyrażana wobec niego empatia to już marksizm. To raczej Tobie głowę zaczadził neoliberalizm oparty na egoizmie i masowaniu własnego "ja" bez zwracania uwagi na bliźniego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoctrine: To trzeba było nie iść na pedagogikę w czasach potężnego niżu demograficznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamillus: Ty wiesz ile kosztuje samochód klasy średniej z salonu? Po przy zarobkach o których piszesz może sobie pozwolić na nowy samochód z salony raz na 3 miesiące.

  •  

   pokaż komentarz

   To raczej Tobie głowę zaczadził neoliberalizm oparty na egoizmie i masowaniu własnego "ja" bez zwracania uwagi na bliźniego.

   @Antiselfist bez bogatego spoleczenstwa nie ma co komu rozdawac. A bogatego spoleczestwa nie osiagniesz filozofiami pod tytulem kazdy "chce zyc normalnie". Pewmie tego nie zauwazyles ale zachodnie społeczeństwa zanim osiagnely to "kazdy chce zyc normalnie" mialy dziki kapitalizm /liberalizm/cokolwiek w ten ton.A ty teraz oczekujesz czego? Cudu w bolandzie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mrczeg1991: ~150k. Przy zarobkach 20k/mc jak chcesz co 3 miesiące kupować sobie nowy samochód? Przy 50k też nie dasz rady, bo za coś trzeba żyć. Życie na średnim poziomie to nie są zęby w tynk małego m2. Przy takich zarobkach to ja taki samochód muszę brać w leasing, a nie za gotówkę. Ja dopiero wchodzę w dolną część klasy średniej, a jeszcze rok temu nadal należałem do najniższej klasy - robotniczej. Wprawdzie siedziałem już w topce, ale nadal - jestem tylko robolem pracującym na kogoś innego. Nam - społeczeństwu powinno zależeć na tym, aby nazywać rzeczy po imieniu i dążyć do europejskiej klasy średniej jeśli chcemy przetrwać, a nie być meksykiem europy. Europejską klasą średnią to jest średni Niemiec, który prowadzi własny biznes. Żyjąc na jego poziomie żyjemy jako klasa średnia.
   Gdy nie byliśmy w UE i granice były pozamykane to można było patrzeć na rynek lokalny - teraz nie można, bo to jest zwykłe oszustwo, abyśmy się nie wychylali i dalej grzecznie byli murzynami nazioli zza Odry.

  •  

   pokaż komentarz

   @mrczeg1991: A to akurat nie ma większego znaczenia - niż czy wyż. Płaca jest ustalana ustawowo i na przestrzeni ostatnich 20 lat nie zmieniała się jakoś drastycznie względem warunków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoctrine: Akurat ma, kończąc studia które z założenia dają słabą pozycję na rynku pracy, przez dużą podaż absolwentów a mały popyt na ich usługi to ciężko liczyć na dobre zarobki.

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018 tylko 3% osób osiąga drugi próg podatkowy w Polsce ( ͡º ͜ʖ͡º)

   pokaż spoiler Ja wiem że reszta kombinuje z podatkami.

  •  

   pokaż komentarz

   @DonShogun w Warszawie 70% mieszkań jest kupowane za gotówkę. O czym to świadczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @mrczeg1991: Ale zarobki nauczycieli nie zmieniają się pod wpływem wyżu albo niżu demograficznego. Co najwyżej jak jest niż, to więcej nauczycieli nie ma pełnego etatu albo pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Indoctrine: przecież możesz zarobić z 4 razy tyle z korepetycji. A że jesteś jak mój znajomy, który poszedł na oligo coś tam i jest pomocnikiem w klasie specjalnej, to jego problem. Mieszka po 30 z rodzicami, sfrustrowany, że go żadna nie chce... Poza tym jak się społeczeństwo bogaci, to powstają szkoły prywatne i nauczanie indywidualne...

  •  

   pokaż komentarz

   @szynszyla2018: 5tys netto tzn ze 75% Polakow zarabia mniej natomiast 10tys netto to juz 10% najbogatszych Polakow elo.

   Zrodlo: https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wynik

  •  

   pokaż komentarz

   @Poldek0000: o tym że to mieszkania inwestycyjne głównie, a kupują je ludzie z całej Polski bo tam mieszkanie raczej nie stracą na wartości, wszystko dla tego że są zbyt niskie stopy procentowe w bankach, zresztą nie tylko Polacy je kupują ale też Niemcy, Anglicy etc. Bo stopa z nieruchomości w Polsce jest nadal wyższa niż na zachodzie - u nas 6-7% nadal a tam 2-3%

  •  

   pokaż komentarz

   @piachu: dlaczego dobrze policzył on mówi od jaskich kwot według niego się zaczyna dana klasa przy obecnych cenach żywności.

  •  

   pokaż komentarz

   10tys netto to juz 10% najbogatszych Polakow

   @ewangelii: 10% etatowców, jak by się dało policzyć przedsiębiorców to by pewnie się zrobiło 20% pracujących.

  •  

   pokaż komentarz

   i w czym jest problem? ten co chce i poswiecil czas na zdobywanie umiejetnosci powinien zarabiać. akumilacja pieniedzy? zamiast narzekać poświęcić godzine dziennie na zdobycie nowej umiejętności. pieniądze nie spadaja z nieba a podzielić to mozna się tylko bieda.

   @dither:

   źródło: i.redd.it

  •  

   pokaż komentarz

   Programisci tu maja 200k€/rok chce byc >programista, prosze o rady jak to zrobic, szybko >sie ucze

   @jaktrwogatonawykop: bzdury to są, programiści nie zarabiają 200k € w Holandii. Ktoś cię okłamał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @janiszewski152: zobacz sam tutaj https://freelancer.nl co prawda stawki godzinowe podaja ale latwo to na rok przeliczyc, Sam na magazynie zarabiam 40k€, myslalem ze stawka programistow jest swiatowa jednak mylilem sie

  •  

   pokaż komentarz

   > https://freelancer.nl co prawda stawki godzinowe podaja ale latwo to na rok przeliczyc

   @jaktrwogatonawykop: tego nie można tam przeliczać. Jako freelancer nie pracujesz cały czas. Tak samo jak do hydraulika dzwonisz i on chce 40€ za godzinę pracy - to nie znaczy że on miesięcznie zarabia 40e* 160h. Jako freelancer można fajnie zarobic, ale są też miesiące posuchy i w roku wychodzi średnia z tego. W dolinie krzemowej w USA się zarabia po 120k USD i to sa bardzo dobre płace. W Google w Berlinie dostaje się 90k EUR i to są topowe zarobki. Nie patrz na freelancing tylko na zwykłe oferty pracy - one oscylują w okolicych 60-70k

  •  

   pokaż komentarz

   @janiszewski152: 60k to na magazynie zarobisz Jak masz z 50 ludzi pod soba, co wymaga troche szczescia, kilka lat doswiadczenia, umiejetnosc szybkiego rozwiazywania problemow I wyrobienia masy certyfikatow.
   Nie wiem jak w Niemczech ale tutaj pracuje sie 36h / tygodniowo wszystko ponad to jest extra platne.
   Hydrallicy zarabiaja bardziej 25-30€/h, a Jak do domu zamawiasz to z ubezpieczenie pobieraja a jak zapomnisz sie ubezpieczyciel to placisz nawet 6000€ Jak usterka wymaga dwoch dni roboty I zamkniecia ulicy, przy drobnych min 500€, dlatego kazdy ubezpieczonej jest. Zazwyczaj pracuja oni na budowach, usterki w domach prawie sie nie zdarzaja.
   Nic dziwnego ze w dolinie krzemowej sie mniej zarabia, jest to zwiazane z wyjsciem Wielkiej Brutanii z Unii co oslabilo ich rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaktrwogatonawykop: Na etacie w NL przeciętny programista ma 4-6k euro miesięcznie. Na kontraktach krótkoterminowych (gdzie rzadko pracuje się 8h dziennie, ale za tyle płacą) jest max 9k. Dochodowy w tej kwocie to bodajże 40%. Nieco lepiej jest choćby w Belgii, ale bardziej opłaca się pracować w Warszawie, dzięki niskim kosztom życia i niskim podatkom (17%).

   Kuszące kierunki dla programistów to Londyn, Szwajcaria, Norwegia, Dania, Hong Kong, Singapur, Kalifornia (już nie), Texas.

  •  

   pokaż komentarz

   60k to na magazynie zarobisz Jak masz z 50 ludzi pod soba, co wymaga troche szczescia, kilka lat doswiadczenia, umiejetnosc szybkiego rozwiazywania problemow I wyrobienia masy certyfikatow.

   @jaktrwogatonawykop: rozmawiamy o pracowniku etatowym zwykłym czy kierowniku co ma pod sobą 50 os?

   Hydrallicy zarabiaja bardziej 25-30€/h, a Jak do domu zamawiasz to z ubezpieczenie pobieraja a jak zapomnisz sie ubezpieczyciel to placisz nawet 6000€ Jak usterka wymaga dwoch dni roboty I zamkniecia ulicy, przy drobnych min 500€, dlatego kazdy ubezpieczonej jest

   @jaktrwogatonawykop: niech zarabiają nawet i 50€ na godzinę - nie pracują cały dzień po 8h na takiej stawce, tylko to się rozkłada w czasie. Pozatym jak ziomek przyjeżdża jako firma, to 50€ to jego dochód a nie zysk - dojazdy, wyposażenie firmy pozwolenia ubezpieczenia etc. I za to płacisz te 50€.

   Nic dziwnego ze w dolinie krzemowej sie mniej zarabia, jest to zwiazane z wyjsciem Wielkiej Brutanii z Unii co oslabilo ich rynek.

   No dolina krzemowa jest w USA ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Bo bogaci zastanawiają się jak pomnożyć kapitał a biedni szukają TV 60 cali za 500pln i za rok znowu szukają.

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta:
   W sumie taka prawda, wystarczy obejrzeć ten program na TTV, co dali patusom 80 000zł.

   Mieli rozwaloną kawalerkę po babci bez ciepłej wody.
   Po tygodniu był Xbox, telewizor, różne zabawki i gadżety, ale nadal mieli zimną wodę i stare drewniane okna.

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta: a jaki kapitał może pomnażać biedny?

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta a co biedni moją zrobic jak ich na nic innego nie stać?

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy obejrzeć ten program na TTV, co dali patusom 80 000zł.

   @Wygryw11: I wcale nie był to wyreżyserowany program, bo w telewizji samo życie leci. Inna sprawa, że właśnie założyłeś, że każdy biedny to patus.

  •  

   pokaż komentarz

   a co biedni moją zrobic jak ich na nic innego nie stać?

   @Rudyzzadupia: @PosiadaczKonta: każdy nieudacznik obwinia wszystkich dookoła za swoje niepowodzenia a sam nigdy w życiu niczego nie zmienił, nie rozwija się zawodowo żeby zdobyć lepszą pracę tylko jęczy żeby mu dać bo mu się należy a jak ktoś jest w miarę ogarnięty i zarabia trochę więcej to wiadomo że ukradł albo po znajomościach. Smutne ale niestety taka jest mentalność większości

  •  

   pokaż komentarz

   @access_denied: no bo tak jest, jak się urodziłeś w bogatej rodzinie i ojciec czy mama prowadzili jakiś biznes to już niektórzy od małego są ustawieni. Z biedy nie da się wyjść a głupie gadki o samorozwoju to syf dla pelikanów które wszystko łykają.

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta: @KakaowyTaboret: Uproszczone okrutnie, ale to jest właśnie sedno problemu.
   @vitek6: @Rudyzzadupia: Zacząć od inwestowania w siebie, swoje umiejętności i rozwój. Brzmi trochę kołczingowo, ale sam tak zaczynałem. Zamiast kupować Iphona i stare audi z myślą, że to są drzwi które prowadzą do klasy wyższej zainteresować się szkoleniami i uprawnieniami np wózki widłowe, spawanie, kurs angielskiego. Sam skorzystałem z 3 szkoleń nt. zarządzania i marketingu, które były w całości finansowane z UE. Zamiast przeglądać demotywatory i grać w candycrush zacząć czytać blogi np. jakoszczedzacpieniadze.pl i słuchać podcastów np. Kuba Midel etc. Wiele z tych rzeczy naprawdę nic nie kosztuje, ale wiem też jak ciężko się zmusić.

   Od tego się zaczyna jak pracujesz za 2-3 tys. a nie płakać, że nie ma kapitału do inwestowania. I też nie gadać mi, że Polacy marzą o 2 tys, bo sam zatrudniam pomocników, którzy dostają 20zł/h inaczej w dupie mają robotę. To, że całą kasę przechleją i przepalą to ich problem.

  •  

   pokaż komentarz

   Z biedy nie da się wyjść a głupie gadki o samorozwoju to syf dla pelikanów które wszystko łykają.

   @Rudyzzadupia: jak ktoś całe dnie tylko chla piwska, ogląda tv i liczy że będzie zarabiał po 10k to sorry ale jest debilem. Łatwiej zrobić kilka bachorów i zgarniać 500+ czy inny socjal niż się ogarnąć. Nie mówię że to proste ale jak najbardziej osiągalne

   no bo tak jest, jak się urodziłeś w bogatej rodzinie i ojciec czy mama prowadzili jakiś biznes to już niektórzy od małego są ustawieni.

   i prawidłowo. Nie po to ich rodzice ciężko pracowali całe życie żeby nic nie zostawić swoim dzieciom.

   Problemem jest to że większość osób zamiast myśleć o sobie i jak mogą polepszyć swoją sytuacje to pcha łapy do cudzych kieszeni i tylko pilnuje żeby czasem kto inny nie miał lepiej od nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_programista_20k:

   Uproszczone okrutnie, ale to jest właśnie sedno problemu.

   Nie każdy zostanie programistą i będzie pracował w zawodach specjalistycznych, bo:

   a) predyspozycje

   b) zapotrzebowanie (obecnie firmy najbardziej poszukują ludzi na produkcję)

   O szkoleniach nie musisz mi mówić, robię kursy VBA na u demy mam uprawnienia audytora wewnętrznego i wykupiłem kursy AutoCada. Z tym, że jak pisałem- firmy poszukują pracowników produkcyjnych i spora cześć ludzi będzie musiała tę pracę wykonywać (podobnie sprzątaczki, kasjerki itd) W niektórych zawodach nawet mając uprawnienia i dużo poświęcając na naukę, ze względu na zmiany na rynku dużo się nie zarobi (budowlanka i przemysł biotechnologiczny)

   Więc tak jest to uproszczenie problemu, dodatkowo pewnie patrzysz z perspektywy tylko i wyłącznie dużych miast- jasne można się przeprowadzić, ale bądźmy realistami i patrzmy z perspektywy społeczeństwa, a nie jednostek.

  •  

   pokaż komentarz

   @access_denied jak sam nie mam nic w kieszeni to logiczne że pcham łapy do cudzych.

  •  

   pokaż komentarz

   jak sam nie mam nic w kieszeni to logiczne że pcham łapy do cudzych.

   @Rudyzzadupia: aha i to oznacza że inni powinni mieć tak samo źle jak Ty a najlepiej to oddać cześć swoich ciężko zarobionych pieniędzy żeby patologia mogła nadal nic nie robić

  •  

   pokaż komentarz

   @Rudyzzadupia:
   1. Jak mnie na coś nie stać to tego nie kupuje. Zwłaszcza jeśli to nie są rzeczy pierwszej potrzeby.
   2. Ja sam chciałem mieć dziecko głównie po to żebym miał komu dać to co osiągnąłem, a nie jestem jakimś biznesmenem ani krezusem. Więc tak. Dzieci są po to żeby dostać coś od rodzica bo same na świat się nie pchają.

   @vitek6: Ten kapitał, który zdobędzie dzięki pomysłowi na siebie. Jeśli tylko pomysł był dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_programista_20k nie wiem czy wiesz co to ja piramida potrzeb, jak nie to doczytaj. Jeżeli podstawowe potrzeby nie są zaspokojone to nie mamy prawa zaspakajać potrzeb wyższego rzędu.
   Jeżeli nie starcza mi od pierwszego do pierwszego to nie mam prawa, a nawet najmniejszej możliwości żeby się rozwijać drogi "kołczu”.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten kapitał, który zdobędzie dzięki pomysłowi na siebie. Jeśli tylko pomysł był dobry.

   @PosiadaczKonta: jak wszyscy wymyślą jakś super pomysł i zbijać będą kapitał to kto będzie kopał rowy albo kible sprzątał? Nie wszyscy są w stanie zbijać kapitał.

  •  

   pokaż komentarz

   @access_denied a po co tym bogatym tyle kasy skoro mi nie starcza od pierwszego do pierwszego. Zdecydowanie powinny być większe podatki dla lepiej zarabiających i obniżone podatki dla tych najmniej zarabiających.

  •  

   pokaż komentarz

   Po tygodniu był Xbox, telewizor, różne zabawki i gadżety, ale nadal mieli zimną wodę i stare drewniane okna.

   @Wygryw11: Potwierdzam. Sam to widziałem kilka razy. TV 60" a w domu syf i malaria.

  •  

   pokaż komentarz

   a po co tym bogatym tyle kasy skoro mi nie starcza od pierwszego do pierwszego. Zdecydowanie powinny być większe podatki dla lepiej zarabiających i obniżone podatki dla tych najmniej zarabiających.

   @Rudyzzadupia: tak tak, gnoić ambitnych i zdolnych a pomagać patologii

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Właśnie dlatego nie wszyscy mają tyle samo. Hazardzistów i głupców pieniądz się nie trzyma. Szkoda że musimy to co jakiś czas odkrywać na nowo. Komuna minęła.

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_programista_20k: Kuba Midel dupny przykład... Firma odzieżowa po tatusiu który przeżucił sie na budowlanke i też wciągnął syna. Syn żadnej decyzji bez niego nie podejmie. Do szkoły językowej dopłaca. Samemu to właśnie ten coachnig mu dopiero wystrzelił bo gadke ma dobrą.

  •  

   pokaż komentarz

   to kto będzie kopał rowy albo kible sprzątał?

   @vitek6: Roboty, a w pracach które są trudne do zautomatyzowania będą rosnąć zarobki.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli podstawowe potrzeby nie są zaspokojone to nie mamy prawa zaspakajać potrzeb wyższego rzędu.

   Komputer jest podstawową potrzebą, telefon, internet? Chyba nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Kuba Midel dupny przykład...

   @FandangoAz: Wiem, że wiele faktów przemilcza w swoich filmikach i też mnie to wkurza, bo np ja 100% sam na tyle, że w mojej firmie pracuje mój ojciec na etacie. Nie zmienia to faktu, że całkiem sensownie mówi bez jakiegoś coachingowego biadolenia, że możesz wszystko.

   nie wiem czy wiesz co to ja piramida potrzeb, jak nie to doczytaj. Jeżeli podstawowe potrzeby nie są zaspokojone to nie mamy prawa zaspakajać potrzeb wyższego rzędu.

   @Rudyzzadupia: Aha, więc jak nie masz kasy to jesteś upoważniony do shitposotowania na mirko zamiast poczytania ciekawych artykułów xD. Tłumacz tak sobie dalej. Nie piszę o ludziach, którzy są w skrajnej biedzie, nie mają dachu nad głową i jedzenia. Zamiast po pracy siedzieć z piwem przed telewizorem śledząc tańce na lodzie warto wziąć do ręki książke np. "7 nawyków skutecznego działania". To nic nie kosztuje.

   W niektórych zawodach nawet mając uprawnienia i dużo poświęcając na naukę, ze względu na zmiany na rynku dużo się nie zarobi (budowlanka

   @KakaowyTaboret: O przepraszam. Budowlanka to bardzo zły przykład, bo byle pomagier zarabia tu obecnie więcej niż nauczyciel. Jak umiesz kłaść glazurę i masz IQ na poziomie przeciętnego człowieka to masz szansę na 10k/msc. Serio

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @nie_programista_20k: Chodziło mi o inżynierów budowlanych :-) Na wykopie było bardzo dużo historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @eeemil: póki co to tych robotów nie ma a jak będą rosnąć zarobki to znaczy, że będziesz więcej wydawał.

  •  

   pokaż komentarz

   @PosiadaczKonta Dlatego znajomi się się dziwią czemu mam na ścianie 32 cale sprzed 5 lat, mimo że mogę wyjśc teraz z domu i wieczorem wrócić z 60 cali na plecach, ale jak stworzyłem z przyjacielem biznes który po inwestycji 100 tys przyniósł 35 tys w półtorej miesiąca to " ale miałeś farta usłyszałem "....
   (jakby ktoś zainteresowany to zapraszam na PW)

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Bo obecnie nie ma zbyt wielu osób które robią kase na dobrych pomysłach.

   Jakby się okazało że naprawdę nie ma ludzi do tych prac, to wtedy zaczną się pojawiać roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli nie starcza mi od pierwszego do pierwszego to nie mam prawa, a nawet najmniejszej możliwości żeby się rozwijać drogi "kołczu”.

   @Rudyzzadupia: i tak, i nie. Dziś komputery są w miarę tanie. Możesz sobie też kupić czytnik ebooków. Potem wchodzisz na stronę MIT, obczajasz bibliografię, ściągasz książki z neta i się uczysz. Masz też kursy online, filmy na yt organizowane przez najlepsze uczelnie. Jak już zarobisz kasę, to najwyżej kupisz te książki, to a propos piractwa, bo te książki specjalistyczne w języku angielskim to często po parę stów albo i nawet z tysiąc złotych za sztukę.

  •  

   pokaż komentarz

   @eeemil: terwz nie ma i nie powstaja robott a ściągani są ludzie z krajów 3 świata.

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie z krajów 3 świata.

   @vitek6: Bo są tańsi od robotów.

   Korpo inwestuje w robota jeśli ten jest w stanie zarobić na siebie w rok, a że robot przemysłowy z oprzyrządowaniem i oprogramowaniem to minimum 100k, więc do póki idzie znaleźć ludzi za mniej niż 100k rocznie, do póty nie będzie powszechnej robotyzacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @eeemil: i długo będa bo jeat ich cała masa a wiec mrzonki o robotach można póki co włożyć między bajki.

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr240:
   Piszę z pamięci ,,dzień, w którym pojawiła się forsa"

 •  

  pokaż komentarz

  Jak napisałem to samo pod innym znaleziskiem to mnie zminusowali xD

  https://www.wykop.pl/link/4739005/#comment-61915427

 •  

  pokaż komentarz

  Nie tylko w Polsce
  USA, stara UE itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Typowe zjawisko w bantustanach trzeciego świata. Podobne występuje w Rosji, Korei północnej, Kazachstanie i innych bananowych republikach. W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona. Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochodach między robotnikiem a inżynierem nie jest aż tak duża.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochodach między robotnikiem a inżynierem nie jest aż tak duża.

   @Gadgetztan: może dlatego, że są k!%#esko wysokie podatki? Socjale w tych państwach są gigantyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: Nie wiem czy to jest dobre. Zwykły robol w Niemczech zarobi 2000-2500 euro, a inżynier 3000-3500. Gdzie tu sprawiedliwość? W Polsce robol zarobi 2k, a inżynier czy inny programista 5-6k

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Najgorsze w tym jest to, że robol w Niemczech zarobi więcej niż inżynier w Pl

  •  

   pokaż komentarz

   może dlatego, że są k!%#esko wysokie podatki?

   @Marek1991: Podatki nawet nie tyle, że są wysokie, tylko są wysokie dla nie tych ludzi co trzeba. Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   Generalnie za okresu największego prosperity USA podatki dla bogatych sięgały chyba 85%. Czy one były tak absurdalnie wysokie po to aby bogaci je płacili? Nie, te podatki były wysokie właśnie po to aby bogaci robili wszystko aby ich nie płacić - czyli nabijali koszty i inwestowali, czyli w praktyce dawali kasę w obieg dla klasy średniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Nie zgodzę się. Biedni mogą wydać dodatkowy kapitał tylko na konsumpcję. Klasa średnia i upper-middle mogą nadwyżkę pieniędzy zainwestować. Kraje, które chcą się rozwijać, powinny odciążać podatkowo klasy średnie i wyższe. Kraje, które są rozwinięte, mogą się skupić na konsumpcji i spłaszczyć strukturę społeczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine Ale rozważałeś że ten kto zarabia więcej nie ma żadnych przywilejów i także o wiele więcej czasu spędza w pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ej, nie umniejszaj zarobków programistów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Raczej wykwalifikowany pracownik budowlany ma ok 5k na rękę. A programista embedded przez kilka pierwszych lat pracy to tak ze 4 max, ale najpierw jest dużo mniej. To nie prawda z tymi programistami że tak dobrze zarabiają. Tzn. jest OK po dłuższym czasie nawet bardzo dobrze. Ale żeby dobrze zarabiać to trzeba robić jakieś technologie webowe, jakąś jave a nie każdy to lubi i chce to robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: @Marek1991: A teraz przeczytajcie artykuł i zakopcie to gówniane znalezisko za mylący, klikbajtowy tytuł.

   @Khaine: Bogaci nie płacą podatków dochodowych; w ogóle bogaci mało jakie podatki płacą. Nie ma co żyć w iluzji, budżet jest utrzymywany z kieszeni średniaków. Więc jeśli budżet będzie rozpasany cały ciężar idzie na średniaków i mobilność zarobkowa siada. Bo w zdrowej gospodarce nie chodzi o to żeby różnica między bogatymi, a biednymi była mała, albo żeby bogaci stali się biedni, ale o to żeby zdolny biedny mógł stać się bogaty

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: Nie wiem czy to jest dobre. Zwykły robol w Niemczech zarobi 2000-2500 euro, a inżynier 3000-3500. Gdzie tu sprawiedliwość?

   @Marek1991: Nie jest dobre. Jeśli zdolny inżynier-programista ma robić dużo bardziej skomplikowane i odpowiedzialne rzeczy, to zwyczajnie nie będzie pracował za 2x tyle, co robotnik przy taśmie. Po prostu wyjedzie do kraju, gdzie jego umiejętności będą bardziej doceniane ¯\_(ツ)_/¯ Już teraz widać trend, że specjaliści niechętnie podejmują się kierowniczych stanowisk, bo będą zarabiać 1,5x więcej, a odpowiedzialność i stres nieporównywalne, więc coraz częściej mają na to wywalone. Np. u mnie w firmie tak powoli jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona. Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochod...

   @Gadgetztan: Umknął Ci taki niewielki kraj jak USA. Tam różnice są jeszcze większe niż u nas.

   Masz trochę racji, ale dokonałeś zbyt daleko idących uproszczeń. Bo Szwecja (gdzie zarobki są mocno wypłaszczone) nie jest rajem, a USA są krajem cywilizowanym.

  •  

   pokaż komentarz

   @DexterFromLab Porównaj sobie pracę na budowie do siedzenia przed kompem. Do tego praca fizyczna niszczy i na starość już nie będziesz mógł jej wykonywać a klepać kod będziesz mógł do starości nie mówiąc już o pracy zdalnej itp. No i większe możliwości rozwoju. Wziąłbym te 4k jako programista zawsze zamiast tych 5-6k jako robol

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Programista z trzyletni we Wrocławiu tyle dostaje... na rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona.

   @Gadgetztan: Odwrotnie. W krajach bogatych dobrze rozwiniętych tzw. różnice dochodów są największe.
   "Spłaszczone" różnice w dochodach są w krajach najbiedniejszych.

   ALE nawet ci "najbiedniejsi" w kraju dobrze rozwiniętym żyją o wiele lepiej niż w kraju biednym i w tym biednym kraju uchodzili by za bogatych.

   "Nierówności" w dochodach to naturalna cecha bogatych systemów gospodarczych w których żyje się o wiele lepiej.
   Wynika z tego że ludzie nie są równi i osiągają różne rezultaty.

   W krajach z "duszoną" i ograniczoną gospodarką wszyscy są równi - równi w biedzie.

   Nie da się stworzyć systemu w którym wszyscy są równie bogaci. Da się natomiast stworzyć system w którym wszyscy są równie biedni.

   Podsumowując nierówności w dochodach nie oznaczają same w sobie nic złego. Na pewno jednak "walka" z nierównościami w bogatym systemie gospodarczym oznacza wyrównywanie w dół czyli kolektywny spadek dobrobytu.

  •  

   pokaż komentarz

   @DexterFromLab: Nieprawda. Jestem po studiach 5 lat. I w ciągu tych 5 lat rok do roku moje zarobki rosły o 50% przez braki na rynku. Nawet te wszystkie "szkółki" tych braków nie wypełniają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: To po co w takim razie się starać, uczyć, robić coś więcej, skoro nie przekłada się to na wynagrodzenie? Wolałbym być już zwykłym robolem i mieć wywalone na wszystko, skoro za podawanie cegieł dostanę niewiele mniej niż jakiś architekt co ten dom zaprojektował. Równanie w dół nigdy nie było dobre, bo zabija aspiracje.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro za podawanie cegieł dostanę niewiele mniej niż jakiś architekt co ten dom zaprojektował.

   @dr3vil: Widziałeś projekty domów? Przecież wszystko to klepanie tego samego niczym nauczyciel w podstawówce uczący dzieci.
   Architektów z twórczą pracą jest paru na całą Europę, reszta to zwykli wyrobnicy, gdzie podawanie cegły jest bardziej "artystyczne".

  •  

   pokaż komentarz

   Typowe zjawisko w bantustanach trzeciego świata.

   @Gadgetztan: przecież rząd zachowuje się tak jakby chciał zlikwidować całą klasę średnio. Co chwile nowe podatki dla kogoś kto zarabia trochę więcej niż reszta

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine

   Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   A co to za lewackie pomysły w postaci podatku progresywnego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Ja się na architekturze nie znam, ale chodzi mi o to, że jak taki architekt zaprojektuje np. jakąś halę czy coś to musi odpowiednio dobrać materiały, wyliczyć naprężenia, obciążenia, użyteczność, itd. bo inaczej to wszystko pieprznie i będzie na niego, a nie na gościa od cegieł. Brałbyś na siebie taką odpowiedzialność za niewiele więcej niż jakiś murarz albo hydraulik?

  •  

   pokaż komentarz

   Ja się na architekturze nie znam, ale chodzi mi o to, że jak taki architekt zaprojektuje np. jakąś halę czy coś to musi odpowiednio dobrać materiały, wyliczyć naprężenia, obciążenia, użyteczność, itd. bo inaczej to wszystko pieprznie i będzie na niego,

   @dr3vil: Panie ( ͡° ͜ʖ ͡°) wszystko jest znormalizowane i stypologizowane bardziej niż codzienne mycie zębów w łazience.
   Jeśli zdarzają się katastrofy, to -patrz na zawaloną halę na Śląsku - to zawsze wynika to z totalnej glupoty i chytrości. Tam postawiono typową halę w typie śródziemnomorskim, a dokładniej hiszpańskim, gdzie nikt nie brał pod uwagę coś takiego jak zalegający na dachu śnieg.

   Wiesz jak wygląda leczenie przez lekarzy? Procedury, procedury i jeszcze raz procedury medyczne. Wszystko opisane punkt po punkcie, każde ominięcie procedury równa się problemy dla lekarza, choćby to było czymś lepszym dla pacjenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Az musialem Cie splusowac. Siedze troche w temacie i moze mam pecha, ale z roku na rok projekty architektoniczne, ktore trafiaja na moje biurko sa coraz gorsze, mimo iz software jest coraz lepszy. Starzy architekci odwalaja kaszanke jadac na starych projektach z mikroskopijnymi zmianami, a ci mlodsi, nowsi na rynku zaczynaja... rownac do starszych. Dobry projekt (nie mowie o jakichs perlach architektonicznych, ale o zwyklym pozbawionym bledow projekcie, ktory ma wszystkie niezbedne dane do kontynuacji) jest jak... tu wstaw cokolwiek z kategorii 'rare'

  •  

   pokaż komentarz

   @Probz: Dobrze zrobiony podatek progresywny jest pozytywny, swego czasu działało to dobrze w USA. Zmuszało bogatych do reinwestowania zysków jak przekroczą "próg złodziejstwa". Natomiast w tej chwili unika się opodatkowania przelewając ze spółki do spółki, więc duże firmy nie płacą podatków. Stąd zabezpieczenie w postaci Exit Tax jest potrzebne, bo inaczej się tej rosnącej przepaści nie zatrzyma - zawsze się znajdzie raj podatkowy gdzie masz stawkę 1%, więc trzeba zmusić korporacje do płacenia podatków tam gdzie zarabiają a nie wyprowadzania bokiem. Korporacja jest dosłownie nieuczciwą konkurencją dla firm nie mogących unikać opodatkowania.

   Bogate osoby prywatne to znacznie mniejszy problem, ale IMO powyżej np. 1 mln zł rocznie dochodu na rękę już się powinno mocno nie opłacać odkładać tej kasy na kupkę.

   No i oczywiście jestem zwolennikiem podatku katastralnego, w przypadku nieruchomości mieszkaniowych także progresywnego, aby ograniczyć gromadzenie xx mieszkań pod wynajem przez pojedyncze osoby. Wolny rynek jest dobry, ale czasem generuje patologie i trzeba mu wyznaczyć pewne szlaki.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr3vil: Architekt nie projektuje i nie wylicza naprezen ani innych kalkulacji. Architekt to taki ktos, kto ma jakas wizje czegos tam, ale zwykle bardzo mglista. Projekt architektoniczny to zwykle pare kresek plus wklejone szablony. Byleby mialo wymiary i ksztalt. A cala robote pozniej robi projektant, konstruktor i inne 'mrowki'. I gdy cos..ee...pieprznie, beda scigac projektanta. Taka to specyfika tej branzy

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd u mnie też jako programista zarabiam więcej niż mój teamLeader (scrummaster). To ciekawa sytuacja w IT, że podwładny zarabia więcej niż kierownik.

   Ps. Oczywiscie niendotyczy CEO ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   jako programista zarabiam więcej niż mój teamLeader (scrummaster

   @Poldek0000: Dokładnie. Bo umiejętność koordynowania zadań jest znacznie mniej pożądana niż umiejętność ich wykonywania w tym przypadku ¯\_(ツ)_/¯ U mnie też PMowie zarabiają mniej niż specjaliści, ewentualnie tyle samo, ale chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby to było więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: podatek progresywny to rak bo to kara za lepszą płace,''ograniczyć gromadzenie xx mieszkań pod wynajem przez pojedyncze osoby'' kolejny gówno pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anomalocaracid: "Ale rozważałeś że ten kto zarabia więcej nie ma żadnych przywilejów i także o wiele więcej czasu spędza w pracy?"

   Gówno prawda. Znam inżyniera, który ma znacznie lżejszą pracę od magistra. Inżynier po 8h jest wolny i telefon off, a magister cały czas na słuchawce i przenoszący część roboty do domu. Pierwszy zarabia 5k netto, drugo 2,5k netto.

  •  

   pokaż komentarz

   podatek progresywny to rak bo to kara za lepszą płace

   @BoczekPL: Każdy podatek jest swego rodzaju karą za płacę lol, ale korzystać z infrastruktury, służb i usług to pewnie by się chciało.

   A podatek progresywny od liczby posiadanych mieszkań jest po to aby zrównoważyć posiadanie mieszkań w rękach normalnych ludzi względem baronów rynku wynajmu, którzy mają ich xx i z wynajmowania jednych mieszkań kupują kolejne mieszkania puchnąc w nieskończoność (w dodatku coraz szybciej) i pompując ceny. Jak chcą gromadzić nieruchomości pod wynajem to niech skupują gospodarcze, a od mieszkań powinno się ich odepchnąć w taki sposób, żeby im się zwyczajnie nie opłacało.

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd pamiętam jak zgasiłem moją ciocię, kiedy jej powiedziałem że nie chcę być szefem zespołu bo bym MNIEJ zarabiał niż teraz.
   Nie mieściło się jej w glowie że szef zarabia mniej niż praciwnik ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan Wdłg mnie tak samo. W niemczech inżynier zarabia około 30% więcej od robotnika a w Polsce robotnik zarabia około 30% więcej od inżyniera.

  •  

   pokaż komentarz

   @WykopGniazdemPedofili: To chyba nigdy nie zamawiałeś usług tynkarzy albo kafelkarzy skoro tak mówisz.

  •  

   pokaż komentarz

   Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, k

   @Khaine: no zajebiscie. Na umowe minimalna a reszta pod stolem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @eduu: rzecz w tym aby właśnie nie musieli ukrywać dochodów, tylko mogli się powoli dorabiać legalnie

  •  

   pokaż komentarz

   Podatki nawet nie tyle, że są wysokie, tylko są wysokie dla nie tych ludzi co trzeba. Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   @Khaine: I może to jest właśnie problem. Czym innym niż populizmem jest fakt że Ci którzy zarabiaja wiecej, placa procentowo więcej podatków? Czy oni będa beneficjentami tego rodzaju systemu podatkowego? Zobacz jak to wyglada u nas. Coraz więcej osób z własnej kieszeni placi za lekarzy, edukacje etc. Czyli, wpadasz w drugi próg podatkowy (który jest zalosnie niski w Bolzdze), i masz do wyboru - rok oczekiwania na wizyte u specjalisty, lub nastepny miesiac prywatnie - a wiesz ze od tego zalezy Twoje zdrowie.

   Problem jest fakt ze klasy polityczne za wplywy z podatków (których najwiecej generuje wlasnie tzw klasa srednia) kupuja głosy dołów, bo to oni beda decydowac o wygraniu następnych wyborów.

   Ci mityczni bogacze, to watpie żeby stanowili 5% wpływu do budżetu, dlatego ze sa najmniejsza grupa kontrybuujaca, wiec efekt skali u najmniej i srednio zarabiajacych robi swoje.

   Do tego dodaj, ze z dolami zazwyczaj jest tak ze to one generuja najwiecej kosztów. Moj ulubiony przyklad? Ekipy budowlane. Widziales kiedys ludzi z firm <50 osób, które poruszaja sie w kaskach na placach budów, czy posiadajace odpowiednie zabezpieczenie uszu (nauszniki) przy pracy z maszynami które uszkadzaja owy słuch, lub z okularami celem ochrony wzroku? Przeciez to jest regularnosc ze widzisz idiote który tnie pila tarczowa krawezniki bez zadnego z tych elementów. A za 30-40 lat tak ibedzie stał w kolejkach i lazil po specjalistach a ci beda go przerzucac miedzy soba, generujac fikcyjne koszty....

  •  

   pokaż komentarz

   Bogate osoby prywatne to znacznie mniejszy problem, ale IMO powyżej np. 1 mln zł rocznie dochodu na rękę już się powinno mocno nie opłacać odkładać tej kasy na kupkę.

   @Khaine: To odpychanie od wynajmu ma sens tylko wtedy, gdy nie istnieją kredyty hipoteczne. Na rynku z kredytami hipotecznymi, "baroni mieszkaniowi" są po prostu alternatywą dla banku. Każdy może natomiast wybrać, jaka umowa bardziej mu się opłaca.