•  

  pokaż komentarz

  Nie tylko w Polsce
  USA, stara UE itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak napisałem to samo pod innym znaleziskiem to mnie zminusowali xD

  https://www.wykop.pl/link/4739005/#comment-61915427

 •  

  pokaż komentarz

  Typowe zjawisko w bantustanach trzeciego świata. Podobne występuje w Rosji, Korei północnej, Kazachstanie i innych bananowych republikach. W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona. Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochodach między robotnikiem a inżynierem nie jest aż tak duża.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochodach między robotnikiem a inżynierem nie jest aż tak duża.

   @Gadgetztan: może dlatego, że są k!%#esko wysokie podatki? Socjale w tych państwach są gigantyczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: Nie wiem czy to jest dobre. Zwykły robol w Niemczech zarobi 2000-2500 euro, a inżynier 3000-3500. Gdzie tu sprawiedliwość? W Polsce robol zarobi 2k, a inżynier czy inny programista 5-6k

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Najgorsze w tym jest to, że robol w Niemczech zarobi więcej niż inżynier w Pl

  •  

   pokaż komentarz

   może dlatego, że są k!%#esko wysokie podatki?

   @Marek1991: Podatki nawet nie tyle, że są wysokie, tylko są wysokie dla nie tych ludzi co trzeba. Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   Generalnie za okresu największego prosperity USA podatki dla bogatych sięgały chyba 85%. Czy one były tak absurdalnie wysokie po to aby bogaci je płacili? Nie, te podatki były wysokie właśnie po to aby bogaci robili wszystko aby ich nie płacić - czyli nabijali koszty i inwestowali, czyli w praktyce dawali kasę w obieg dla klasy średniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: Nie zgodzę się. Biedni mogą wydać dodatkowy kapitał tylko na konsumpcję. Klasa średnia i upper-middle mogą nadwyżkę pieniędzy zainwestować. Kraje, które chcą się rozwijać, powinny odciążać podatkowo klasy średnie i wyższe. Kraje, które są rozwinięte, mogą się skupić na konsumpcji i spłaszczyć strukturę społeczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine Ale rozważałeś że ten kto zarabia więcej nie ma żadnych przywilejów i także o wiele więcej czasu spędza w pracy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: ej, nie umniejszaj zarobków programistów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Raczej wykwalifikowany pracownik budowlany ma ok 5k na rękę. A programista embedded przez kilka pierwszych lat pracy to tak ze 4 max, ale najpierw jest dużo mniej. To nie prawda z tymi programistami że tak dobrze zarabiają. Tzn. jest OK po dłuższym czasie nawet bardzo dobrze. Ale żeby dobrze zarabiać to trzeba robić jakieś technologie webowe, jakąś jave a nie każdy to lubi i chce to robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: @Marek1991: A teraz przeczytajcie artykuł i zakopcie to gówniane znalezisko za mylący, klikbajtowy tytuł.

   @Khaine: Bogaci nie płacą podatków dochodowych; w ogóle bogaci mało jakie podatki płacą. Nie ma co żyć w iluzji, budżet jest utrzymywany z kieszeni średniaków. Więc jeśli budżet będzie rozpasany cały ciężar idzie na średniaków i mobilność zarobkowa siada. Bo w zdrowej gospodarce nie chodzi o to żeby różnica między bogatymi, a biednymi była mała, albo żeby bogaci stali się biedni, ale o to żeby zdolny biedny mógł stać się bogaty

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: Nie wiem czy to jest dobre. Zwykły robol w Niemczech zarobi 2000-2500 euro, a inżynier 3000-3500. Gdzie tu sprawiedliwość?

   @Marek1991: Nie jest dobre. Jeśli zdolny inżynier-programista ma robić dużo bardziej skomplikowane i odpowiedzialne rzeczy, to zwyczajnie nie będzie pracował za 2x tyle, co robotnik przy taśmie. Po prostu wyjedzie do kraju, gdzie jego umiejętności będą bardziej doceniane ¯\_(ツ)_/¯ Już teraz widać trend, że specjaliści niechętnie podejmują się kierowniczych stanowisk, bo będą zarabiać 1,5x więcej, a odpowiedzialność i stres nieporównywalne, więc coraz częściej mają na to wywalone. Np. u mnie w firmie tak powoli jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona. Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, tam różnica w dochod...

   @Gadgetztan: Umknął Ci taki niewielki kraj jak USA. Tam różnice są jeszcze większe niż u nas.

   Masz trochę racji, ale dokonałeś zbyt daleko idących uproszczeń. Bo Szwecja (gdzie zarobki są mocno wypłaszczone) nie jest rajem, a USA są krajem cywilizowanym.

  •  

   pokaż komentarz

   @DexterFromLab Porównaj sobie pracę na budowie do siedzenia przed kompem. Do tego praca fizyczna niszczy i na starość już nie będziesz mógł jej wykonywać a klepać kod będziesz mógł do starości nie mówiąc już o pracy zdalnej itp. No i większe możliwości rozwoju. Wziąłbym te 4k jako programista zawsze zamiast tych 5-6k jako robol

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: Programista z trzyletni we Wrocławiu tyle dostaje... na rękę.

  •  

   pokaż komentarz

   W krajach cywilizowanych różnica dochodów jest mocno spłaszczona.

   @Gadgetztan: Odwrotnie. W krajach bogatych dobrze rozwiniętych tzw. różnice dochodów są największe.
   "Spłaszczone" różnice w dochodach są w krajach najbiedniejszych.

   ALE nawet ci "najbiedniejsi" w kraju dobrze rozwiniętym żyją o wiele lepiej niż w kraju biednym i w tym biednym kraju uchodzili by za bogatych.

   "Nierówności" w dochodach to naturalna cecha bogatych systemów gospodarczych w których żyje się o wiele lepiej.
   Wynika z tego że ludzie nie są równi i osiągają różne rezultaty.

   W krajach z "duszoną" i ograniczoną gospodarką wszyscy są równi - równi w biedzie.

   Nie da się stworzyć systemu w którym wszyscy są równie bogaci. Da się natomiast stworzyć system w którym wszyscy są równie biedni.

   Podsumowując nierówności w dochodach nie oznaczają same w sobie nic złego. Na pewno jednak "walka" z nierównościami w bogatym systemie gospodarczym oznacza wyrównywanie w dół czyli kolektywny spadek dobrobytu.

  •  

   pokaż komentarz

   @DexterFromLab: Nieprawda. Jestem po studiach 5 lat. I w ciągu tych 5 lat rok do roku moje zarobki rosły o 50% przez braki na rynku. Nawet te wszystkie "szkółki" tych braków nie wypełniają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan: To po co w takim razie się starać, uczyć, robić coś więcej, skoro nie przekłada się to na wynagrodzenie? Wolałbym być już zwykłym robolem i mieć wywalone na wszystko, skoro za podawanie cegieł dostanę niewiele mniej niż jakiś architekt co ten dom zaprojektował. Równanie w dół nigdy nie było dobre, bo zabija aspiracje.

  •  

   pokaż komentarz

   skoro za podawanie cegieł dostanę niewiele mniej niż jakiś architekt co ten dom zaprojektował.

   @dr3vil: Widziałeś projekty domów? Przecież wszystko to klepanie tego samego niczym nauczyciel w podstawówce uczący dzieci.
   Architektów z twórczą pracą jest paru na całą Europę, reszta to zwykli wyrobnicy, gdzie podawanie cegły jest bardziej "artystyczne".

  •  

   pokaż komentarz

   Typowe zjawisko w bantustanach trzeciego świata.

   @Gadgetztan: przecież rząd zachowuje się tak jakby chciał zlikwidować całą klasę średnio. Co chwile nowe podatki dla kogoś kto zarabia trochę więcej niż reszta

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine

   Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   A co to za lewackie pomysły w postaci podatku progresywnego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Ja się na architekturze nie znam, ale chodzi mi o to, że jak taki architekt zaprojektuje np. jakąś halę czy coś to musi odpowiednio dobrać materiały, wyliczyć naprężenia, obciążenia, użyteczność, itd. bo inaczej to wszystko pieprznie i będzie na niego, a nie na gościa od cegieł. Brałbyś na siebie taką odpowiedzialność za niewiele więcej niż jakiś murarz albo hydraulik?

  •  

   pokaż komentarz

   Ja się na architekturze nie znam, ale chodzi mi o to, że jak taki architekt zaprojektuje np. jakąś halę czy coś to musi odpowiednio dobrać materiały, wyliczyć naprężenia, obciążenia, użyteczność, itd. bo inaczej to wszystko pieprznie i będzie na niego,

   @dr3vil: Panie ( ͡° ͜ʖ ͡°) wszystko jest znormalizowane i stypologizowane bardziej niż codzienne mycie zębów w łazience.
   Jeśli zdarzają się katastrofy, to -patrz na zawaloną halę na Śląsku - to zawsze wynika to z totalnej glupoty i chytrości. Tam postawiono typową halę w typie śródziemnomorskim, a dokładniej hiszpańskim, gdzie nikt nie brał pod uwagę coś takiego jak zalegający na dachu śnieg.

   Wiesz jak wygląda leczenie przez lekarzy? Procedury, procedury i jeszcze raz procedury medyczne. Wszystko opisane punkt po punkcie, każde ominięcie procedury równa się problemy dla lekarza, choćby to było czymś lepszym dla pacjenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Az musialem Cie splusowac. Siedze troche w temacie i moze mam pecha, ale z roku na rok projekty architektoniczne, ktore trafiaja na moje biurko sa coraz gorsze, mimo iz software jest coraz lepszy. Starzy architekci odwalaja kaszanke jadac na starych projektach z mikroskopijnymi zmianami, a ci mlodsi, nowsi na rynku zaczynaja... rownac do starszych. Dobry projekt (nie mowie o jakichs perlach architektonicznych, ale o zwyklym pozbawionym bledow projekcie, ktory ma wszystkie niezbedne dane do kontynuacji) jest jak... tu wstaw cokolwiek z kategorii 'rare'

  •  

   pokaż komentarz

   @Probz: Dobrze zrobiony podatek progresywny jest pozytywny, swego czasu działało to dobrze w USA. Zmuszało bogatych do reinwestowania zysków jak przekroczą "próg złodziejstwa". Natomiast w tej chwili unika się opodatkowania przelewając ze spółki do spółki, więc duże firmy nie płacą podatków. Stąd zabezpieczenie w postaci Exit Tax jest potrzebne, bo inaczej się tej rosnącej przepaści nie zatrzyma - zawsze się znajdzie raj podatkowy gdzie masz stawkę 1%, więc trzeba zmusić korporacje do płacenia podatków tam gdzie zarabiają a nie wyprowadzania bokiem. Korporacja jest dosłownie nieuczciwą konkurencją dla firm nie mogących unikać opodatkowania.

   Bogate osoby prywatne to znacznie mniejszy problem, ale IMO powyżej np. 1 mln zł rocznie dochodu na rękę już się powinno mocno nie opłacać odkładać tej kasy na kupkę.

   No i oczywiście jestem zwolennikiem podatku katastralnego, w przypadku nieruchomości mieszkaniowych także progresywnego, aby ograniczyć gromadzenie xx mieszkań pod wynajem przez pojedyncze osoby. Wolny rynek jest dobry, ale czasem generuje patologie i trzeba mu wyznaczyć pewne szlaki.

  •  

   pokaż komentarz

   @dr3vil: Architekt nie projektuje i nie wylicza naprezen ani innych kalkulacji. Architekt to taki ktos, kto ma jakas wizje czegos tam, ale zwykle bardzo mglista. Projekt architektoniczny to zwykle pare kresek plus wklejone szablony. Byleby mialo wymiary i ksztalt. A cala robote pozniej robi projektant, konstruktor i inne 'mrowki'. I gdy cos..ee...pieprznie, beda scigac projektanta. Taka to specyfika tej branzy

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd u mnie też jako programista zarabiam więcej niż mój teamLeader (scrummaster). To ciekawa sytuacja w IT, że podwładny zarabia więcej niż kierownik.

   Ps. Oczywiscie niendotyczy CEO ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   jako programista zarabiam więcej niż mój teamLeader (scrummaster

   @Poldek0000: Dokładnie. Bo umiejętność koordynowania zadań jest znacznie mniej pożądana niż umiejętność ich wykonywania w tym przypadku ¯\_(ツ)_/¯ U mnie też PMowie zarabiają mniej niż specjaliści, ewentualnie tyle samo, ale chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby to było więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Khaine: podatek progresywny to rak bo to kara za lepszą płace,''ograniczyć gromadzenie xx mieszkań pod wynajem przez pojedyncze osoby'' kolejny gówno pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anomalocaracid: "Ale rozważałeś że ten kto zarabia więcej nie ma żadnych przywilejów i także o wiele więcej czasu spędza w pracy?"

   Gówno prawda. Znam inżyniera, który ma znacznie lżejszą pracę od magistra. Inżynier po 8h jest wolny i telefon off, a magister cały czas na słuchawce i przenoszący część roboty do domu. Pierwszy zarabia 5k netto, drugo 2,5k netto.

  •  

   pokaż komentarz

   podatek progresywny to rak bo to kara za lepszą płace

   @BoczekPL: Każdy podatek jest swego rodzaju karą za płacę lol, ale korzystać z infrastruktury, służb i usług to pewnie by się chciało.

   A podatek progresywny od liczby posiadanych mieszkań jest po to aby zrównoważyć posiadanie mieszkań w rękach normalnych ludzi względem baronów rynku wynajmu, którzy mają ich xx i z wynajmowania jednych mieszkań kupują kolejne mieszkania puchnąc w nieskończoność (w dodatku coraz szybciej) i pompując ceny. Jak chcą gromadzić nieruchomości pod wynajem to niech skupują gospodarcze, a od mieszkań powinno się ich odepchnąć w taki sposób, żeby im się zwyczajnie nie opłacało.

  •  

   pokaż komentarz

   @turbonerd pamiętam jak zgasiłem moją ciocię, kiedy jej powiedziałem że nie chcę być szefem zespołu bo bym MNIEJ zarabiał niż teraz.
   Nie mieściło się jej w glowie że szef zarabia mniej niż praciwnik ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Gadgetztan Wdłg mnie tak samo. W niemczech inżynier zarabia około 30% więcej od robotnika a w Polsce robotnik zarabia około 30% więcej od inżyniera.

  •  

   pokaż komentarz

   @WykopGniazdemPedofili: To chyba nigdy nie zamawiałeś usług tynkarzy albo kafelkarzy skoro tak mówisz.

  •  

   pokaż komentarz

   Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, k

   @Khaine: no zajebiscie. Na umowe minimalna a reszta pod stolem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @eduu: rzecz w tym aby właśnie nie musieli ukrywać dochodów, tylko mogli się powoli dorabiać legalnie

  •  

   pokaż komentarz

   Podatki nawet nie tyle, że są wysokie, tylko są wysokie dla nie tych ludzi co trzeba. Biedni nie powinni płacić praktycznie w ogóle podatków aby było im łatwiej dostać się do klasy średniej, klasa średnia powinna płacić umiarkowane podatki a bogaci powinni płacić stosunkowo wysokie.

   @Khaine: I może to jest właśnie problem. Czym innym niż populizmem jest fakt że Ci którzy zarabiaja wiecej, placa procentowo więcej podatków? Czy oni będa beneficjentami tego rodzaju systemu podatkowego? Zobacz jak to wyglada u nas. Coraz więcej osób z własnej kieszeni placi za lekarzy, edukacje etc. Czyli, wpadasz w drugi próg podatkowy (który jest zalosnie niski w Bolzdze), i masz do wyboru - rok oczekiwania na wizyte u specjalisty, lub nastepny miesiac prywatnie - a wiesz ze od tego zalezy Twoje zdrowie.

   Problem jest fakt ze klasy polityczne za wplywy z podatków (których najwiecej generuje wlasnie tzw klasa srednia) kupuja głosy dołów, bo to oni beda decydowac o wygraniu następnych wyborów.

   Ci mityczni bogacze, to watpie żeby stanowili 5% wpływu do budżetu, dlatego ze sa najmniejsza grupa kontrybuujaca, wiec efekt skali u najmniej i srednio zarabiajacych robi swoje.

   Do tego dodaj, ze z dolami zazwyczaj jest tak ze to one generuja najwiecej kosztów. Moj ulubiony przyklad? Ekipy budowlane. Widziales kiedys ludzi z firm <50 osób, które poruszaja sie w kaskach na placach budów, czy posiadajace odpowiednie zabezpieczenie uszu (nauszniki) przy pracy z maszynami które uszkadzaja owy słuch, lub z okularami celem ochrony wzroku? Przeciez to jest regularnosc ze widzisz idiote który tnie pila tarczowa krawezniki bez zadnego z tych elementów. A za 30-40 lat tak ibedzie stał w kolejkach i lazil po specjalistach a ci beda go przerzucac miedzy soba, generujac fikcyjne koszty....

  •  

   pokaż komentarz

   Bogate osoby prywatne to znacznie mniejszy problem, ale IMO powyżej np. 1 mln zł rocznie dochodu na rękę już się powinno mocno nie opłacać odkładać tej kasy na kupkę.

   @Khaine: To odpychanie od wynajmu ma sens tylko wtedy, gdy nie istnieją kredyty hipoteczne. Na rynku z kredytami hipotecznymi, "baroni mieszkaniowi" są po prostu alternatywą dla banku. Każdy może natomiast wybrać, jaka umowa bardziej mu się opłaca.

 •  

  pokaż komentarz

  By żyło się lepiej wszystkim

 •  

  pokaż komentarz

  'Po nim przemawiał premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że w styczniu-lutym PiS przedstawi program wyborczy. „Nasze punkty programowe to: Europa, wyższe płace i modernizacja Polski” – oświadczył. I zaznaczył, że Polacy powinni zarabiać na takim poziomie jak społeczeństwa Europy Zachodniej. „To jest prawdziwa europeizacja: nie jakieś eksperymentowanie z obyczajowością, nie różnego rodzaju propozycje, tylko to, żeby Polacy zarabiali tak, jak Europejczycy zachodni, żebyśmy dorównali standardem życia do bogatszych państw Zachodu. To jest możliwe, to jest na wyciągnięcie ręki” – stwierdził szef rządu. I oświadczył, że PiS chce kierować swój program także do klasy średniej. „My naszą ofertę kierujemy, sterujemy, budujemy w taki sposób, żeby klasa średnia była jak najsilniejsza, jak najbardziej zasobna, żeby pomóc rozwijać skrzydła młodym – ale też młodym duchem – Polakom, którzy chcą pracować, chcą się dorabiać i chcą zarabiać na poziomie europejskim; Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem takiej drogi” – mówił.''