•  

  pokaż komentarz

  Kolejna gównoburza o nic.
  KTO NIE BRONI DZIKA TEN ZA PISEM _ HOP! HOP! HOP!

 •  

  pokaż komentarz

  Mam wrazenie ze ten temat odwraca uwage od innych wazniejszych ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Jako osoba która nie ma o temacie zielonego pojęcia, powiem jak JA zareagowałem i dlaczego.
  W mediach nagle zaczęto mówić o planach wybicia CAŁEJ populacji dzików. CAŁEJ, nie 210.000 sztuk ale CAŁEJ. Dopiero potem zaczęto podawać cyfry, że w planach jest wybicie 210.000 sztuk podczas gdy w przybliżeniu jest ich 180.000 około. Wtedy już oczywiście byłem nakręcony na NIE, choć kompletnie nie znałem tematu, i opierałem się tylko na doniesieniach medialnych, czyli na niczym.
  Jednak te cyfry zaczęło mnie zastanawiać. Coś mi tu nie grało i czułem, że ktoś mnie robi w konia.
  Poszperałem w necie, znalazłem informację, że szacunkowe ilości dzików są obłożone olbrzymim błędem, i jest ich podobno od 170.000 do 1.000.000
  Potem zacząłem dowiadywać się o ilościach wybitych dzików w poprzednich latach (chwilę później ta informacja pojawiła się mediach) i zacząłem się zastanawiać. Skoro w poprzednich latach wybijano takie same ilości dzików, no może ciut mniej, i one dalej istnieją, i to w ilościach, że tak powiem, hurtowych, to po cholerę robić cały ten zgiełk?
  Ano myślę że winne są głownie pierwsze doniesienia które pozostały mi w głowie. Że chodzi (cytuję dosłownie doniesienia niektórych mediów) o wybicie CAŁEJ populacji dzików.
  To jak z plotką na temat kogoś innego. Ludzie w to wierzą, i nawet gdy plotka okaże się nieprawdą, to to pierwsze zdanie już działa w świadomości innych ludzi, i żadne sprostowania nic nie dają.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Nie wiem czy byłoby w ogóle możliwe odstrzelenie całej populacji dzika. Myśliwi musieliby chyba siedzieć cały rok w lesie i nie wychodzić, a i tak to by było mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon:

   Pierwsze doniesieni sformułowane były tak (a przynajmniej takie wiele osób odniosło wrażenie), że oprócz nominalnego celu (który już w listopadzie był wykonany w 90% i było to +- 180000) ma być odstrzelone dodatkowo 210000 osobników w trakcie zmasowanych polowań na początku roku 2019. I stąd cały zgiełk, stąd oburzenie. Bo o ile rzeczywiście co roku odstrzeliwane jest 200000-300000 osobników, to tutaj nagły skok o +-100% w kilka tygodni może budzić wątpliwości. Obecne tłumaczenie PZŁ wygląda dziwnie.

   https://pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www&_PageID=5&newser=no&_C=C_DZIALY.HODOWLA.STATYSTYKI&_Lang=pl&_CheckSum=-747784261

   https://www.pzlow.pl/attachments/article/593/O%C5%9Bwiadczenie%20Zarz%C4%85du%20G%C5%82%C3%B3wnego%20Polskiego%20Zwi%C4%85zku%20%C5%81owieckiego.pdf

   No i jakby nie patrzeć to dodatkowe 210000 wygląda spójnie z polityką depopulacji do poziomu 0,1 osobnika na 100 ha. Także ja już sam nie wiem czy było to celowe zagranie mające na celu zbadanie potencjalnych reakcji środowisk łowieckich i społeczeństwa, czy ktoś się "pomylił".

   A tak czy owak sprawa wygląda jakby miała zająć gawiedź czymś chwytliwym, a w tle dzieje się coś znacznie ważniejszego. Ale nie mam czasu na przeglądanie dzienników ustaw aktualnie ;-) .

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: od 5lat nie ogladam tv i KAZDA informacje krecona na afere sama sprawdzam - 80% to fejki i wyolbrzymienia. Afery, ktore rozdmuc@%%? animalsi to w 99% fejki. Przy tym info nawet juz nie chcialo mi sie w necie szperac bo bylo tak kuriozalne, czekam sobie 2dni i na wykopie od razu jak na tacy wszystko podane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Najgorsze jak potem patrzysz ile tlumokow rozszerza te informacje bez zadnej weryfikacji, bez zaciagniecia jezyka, bez wpisania w google czegokolwiek. Mamy XXIw, terabajty informacji na wyciagniecie palca, a ludzie specjalnie zamykaja oczy i wierza we wszystko co przeczytaja.
   Na takich aferkach mozna tez latwo poweryfikowac wszystkie organizacje i fundacjie, jezeli ja potrafie zweryfikowac informacje w 10min w google to jak mam nazwac osoby, ktore maja swiecic przykladem i powinny miec status "zaufania spolecznego"? Ktore powinny byc obiegane w temacie? W taki sposob juz zadna fundacja nie dostaje ode mnie zlamanego grosza.
   To prowadzi tylko do znieczulicy spolecznej

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Jak ja przeczytałem o CAŁEJ populacji to od razu wiedziałem że to fejk. Przecież to niemożliwe żeby wybijać całą populację jakiegokolwiek zwierzęcia (nawet jeśli chodzi tylko o teren kraju). Nawet tych zasranych komarów nie chcą wybić do 0 bo to mogłoby zachwiać równowagę w przyrodzie, a co dopiero dziki, które w lasach są pożyteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Jestem za to ciekawy jak te tysiące mają się do innego polecenia ministra środowiska dotyczącego zredukowania zagęszczeń dzika w całym kraju do poziomu 0,1 osobnika na 1 km2 na wschód od Wisły i 0,5 osobnika na 1 km² na zachód od niej do końca marca? Ciekawe co to znaczy i jak to wykonać? Obecnie nie są prowadzone żadne badania liczebności populacji dzika zgodne z metodologią naukową. Stąd wynikają tak duże różnice w szacunkach wielkości populacji dzika w Polsce. Trzeba powiedzieć tak: zrobiono niepotrzebny i nieprawdziwy szum medialny z liczbą 210 000. Natomiast to rozporządzenie odnośnie gęstości populacji jest z dupy i nie do wykonania bez przeprowadzenia wcześniejszych poważniejszych badań liczebności populacji...

 •  

  pokaż komentarz

  "Pozyskanie dzika w poprzednich latach kształtowało się na poziomie: sezon 2014/15 - 260 tys., sezon 2015/2016 - 310 tys., sezon 2016/2017 - 282 tys., sezon 2017/2018 - 308 tys." - faktycznie te 185 tys. to wielka liczba.

  Odstrzał dzików jak i innych zwierząt przeprowadzany jest regularnie. W przypadku dzika jego populacja w ciągu roku dobija nawet do 300% populacji wyjściowej. Dlatego to człowiek musi kontrolować ich populację, ponieważ ekosystem, w którym żyją dzikie zwierzęta jest ograniczony. Populacja dzików w Polsce oscyluje wokół 300 tys. Co roku musi być odstrzeliwane kolejne ok 200, 300 tyś, żeby populacja nie osiągnęła w ciągu 2 lat liczby miliona. Przecież to są podstawy biologii i rzeczy oczywiste.

  Polecam GUS i roczny raport Leśnictwo 2017.

 •  

  pokaż komentarz

  Rozwala mnie nomenklatura mysliwska:
  Pozyskanie = zabicie
  Farba = krew
  Komora = serce
  Panowie, uzywanie faktycznych okreslen jakos was boli?