•  

  pokaż komentarz

  Kolejna gównoburza o nic.
  KTO NIE BRONI DZIKA TEN ZA PISEM _ HOP! HOP! HOP!

 •  

  pokaż komentarz

  Mam wrazenie ze ten temat odwraca uwage od innych wazniejszych ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Jako osoba która nie ma o temacie zielonego pojęcia, powiem jak JA zareagowałem i dlaczego.
  W mediach nagle zaczęto mówić o planach wybicia CAŁEJ populacji dzików. CAŁEJ, nie 210.000 sztuk ale CAŁEJ. Dopiero potem zaczęto podawać cyfry, że w planach jest wybicie 210.000 sztuk podczas gdy w przybliżeniu jest ich 180.000 około. Wtedy już oczywiście byłem nakręcony na NIE, choć kompletnie nie znałem tematu, i opierałem się tylko na doniesieniach medialnych, czyli na niczym.
  Jednak te cyfry zaczęło mnie zastanawiać. Coś mi tu nie grało i czułem, że ktoś mnie robi w konia.
  Poszperałem w necie, znalazłem informację, że szacunkowe ilości dzików są obłożone olbrzymim błędem, i jest ich podobno od 170.000 do 1.000.000
  Potem zacząłem dowiadywać się o ilościach wybitych dzików w poprzednich latach (chwilę później ta informacja pojawiła się mediach) i zacząłem się zastanawiać. Skoro w poprzednich latach wybijano takie same ilości dzików, no może ciut mniej, i one dalej istnieją, i to w ilościach, że tak powiem, hurtowych, to po cholerę robić cały ten zgiełk?
  Ano myślę że winne są głownie pierwsze doniesienia które pozostały mi w głowie. Że chodzi (cytuję dosłownie doniesienia niektórych mediów) o wybicie CAŁEJ populacji dzików.
  To jak z plotką na temat kogoś innego. Ludzie w to wierzą, i nawet gdy plotka okaże się nieprawdą, to to pierwsze zdanie już działa w świadomości innych ludzi, i żadne sprostowania nic nie dają.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Nie wiem czy byłoby w ogóle możliwe odstrzelenie całej populacji dzika. Myśliwi musieliby chyba siedzieć cały rok w lesie i nie wychodzić, a i tak to by było mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon:

   Pierwsze doniesieni sformułowane były tak (a przynajmniej takie wiele osób odniosło wrażenie), że oprócz nominalnego celu (który już w listopadzie był wykonany w 90% i było to +- 180000) ma być odstrzelone dodatkowo 210000 osobników w trakcie zmasowanych polowań na początku roku 2019. I stąd cały zgiełk, stąd oburzenie. Bo o ile rzeczywiście co roku odstrzeliwane jest 200000-300000 osobników, to tutaj nagły skok o +-100% w kilka tygodni może budzić wątpliwości. Obecne tłumaczenie PZŁ wygląda dziwnie.

   https://pzlow.pl/palio/html.run?_Instance=www&_PageID=5&newser=no&_C=C_DZIALY.HODOWLA.STATYSTYKI&_Lang=pl&_CheckSum=-747784261

   https://www.pzlow.pl/attachments/article/593/O%C5%9Bwiadczenie%20Zarz%C4%85du%20G%C5%82%C3%B3wnego%20Polskiego%20Zwi%C4%85zku%20%C5%81owieckiego.pdf

   No i jakby nie patrzeć to dodatkowe 210000 wygląda spójnie z polityką depopulacji do poziomu 0,1 osobnika na 100 ha. Także ja już sam nie wiem czy było to celowe zagranie mające na celu zbadanie potencjalnych reakcji środowisk łowieckich i społeczeństwa, czy ktoś się "pomylił".

   A tak czy owak sprawa wygląda jakby miała zająć gawiedź czymś chwytliwym, a w tle dzieje się coś znacznie ważniejszego. Ale nie mam czasu na przeglądanie dzienników ustaw aktualnie ;-) .

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: od 5lat nie ogladam tv i KAZDA informacje krecona na afere sama sprawdzam - 80% to fejki i wyolbrzymienia. Afery, ktore rozdmuc@%%? animalsi to w 99% fejki. Przy tym info nawet juz nie chcialo mi sie w necie szperac bo bylo tak kuriozalne, czekam sobie 2dni i na wykopie od razu jak na tacy wszystko podane ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Najgorsze jak potem patrzysz ile tlumokow rozszerza te informacje bez zadnej weryfikacji, bez zaciagniecia jezyka, bez wpisania w google czegokolwiek. Mamy XXIw, terabajty informacji na wyciagniecie palca, a ludzie specjalnie zamykaja oczy i wierza we wszystko co przeczytaja.
   Na takich aferkach mozna tez latwo poweryfikowac wszystkie organizacje i fundacjie, jezeli ja potrafie zweryfikowac informacje w 10min w google to jak mam nazwac osoby, ktore maja swiecic przykladem i powinny miec status "zaufania spolecznego"? Ktore powinny byc obiegane w temacie? W taki sposob juz zadna fundacja nie dostaje ode mnie zlamanego grosza.
   To prowadzi tylko do znieczulicy spolecznej

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Jak ja przeczytałem o CAŁEJ populacji to od razu wiedziałem że to fejk. Przecież to niemożliwe żeby wybijać całą populację jakiegokolwiek zwierzęcia (nawet jeśli chodzi tylko o teren kraju). Nawet tych zasranych komarów nie chcą wybić do 0 bo to mogłoby zachwiać równowagę w przyrodzie, a co dopiero dziki, które w lasach są pożyteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPoteflon: Jestem za to ciekawy jak te tysiące mają się do innego polecenia ministra środowiska dotyczącego zredukowania zagęszczeń dzika w całym kraju do poziomu 0,1 osobnika na 1 km2 na wschód od Wisły i 0,5 osobnika na 1 km² na zachód od niej do końca marca? Ciekawe co to znaczy i jak to wykonać? Obecnie nie są prowadzone żadne badania liczebności populacji dzika zgodne z metodologią naukową. Stąd wynikają tak duże różnice w szacunkach wielkości populacji dzika w Polsce. Trzeba powiedzieć tak: zrobiono niepotrzebny i nieprawdziwy szum medialny z liczbą 210 000. Natomiast to rozporządzenie odnośnie gęstości populacji jest z dupy i nie do wykonania bez przeprowadzenia wcześniejszych poważniejszych badań liczebności populacji...

 •  

  pokaż komentarz

  "Pozyskanie dzika w poprzednich latach kształtowało się na poziomie: sezon 2014/15 - 260 tys., sezon 2015/2016 - 310 tys., sezon 2016/2017 - 282 tys., sezon 2017/2018 - 308 tys." - faktycznie te 185 tys. to wielka liczba.

  Odstrzał dzików jak i innych zwierząt przeprowadzany jest regularnie. W przypadku dzika jego populacja w ciągu roku dobija nawet do 300% populacji wyjściowej. Dlatego to człowiek musi kontrolować ich populację, ponieważ ekosystem, w którym żyją dzikie zwierzęta jest ograniczony. Populacja dzików w Polsce oscyluje wokół 300 tys. Co roku musi być odstrzeliwane kolejne ok 200, 300 tyś, żeby populacja nie osiągnęła w ciągu 2 lat liczby miliona. Przecież to są podstawy biologii i rzeczy oczywiste.

  Polecam GUS i roczny raport Leśnictwo 2017.

  •  

   pokaż komentarz

   @SpiralVortex powiedz to psycho zielonym albo innym vege-oszołomom bo przecież ZWIERZONTKA SOM ZABIJANE!!!!!!111one gdyby nie odstrzały mnożacej się na potęgę dziczyzny, w ciągu kilku lat plony którymi tak się zajadają zostałyby zdewastowane przez nią właśnie, o wszelkiej maści chorobach nie wspominając. Ciekawe ile im płacą za lobbowanie takiego bełkotu i gwałcenia logiki XD

  •  

   pokaż komentarz

   Polecam GUS i roczny raport Leśnictwo 2017.

   @SpiralVortex: tego właśnie mi brakowało. Najlepiej żeby ktoś mądry wrzucił jakieś statystyki

  •  

   pokaż komentarz

   @Shredd1e: Wytłumacz mi zatem z jakiego powodu dziki są zimą dokarmiane. Przyznam, że do dzików, myśliwych nic nie mam, ale trochę mi się tu logika nie klei. Niedaleko mojego domu myśliwy wyrzucają tony jedzenia (jabłka, ziemniaki itp). Kiedyś jeden z naukowców w wywiadzie gdzieś napisał: nie dokarmiajcie, wilki i zima sama zadba o redukcję i jakbym miał komuś tu wierzyć to właśnie ludziom, którzy ekosystem badają a nie pozyskują z niego "zasoby"

  •  

   pokaż komentarz

   @StaryMadryElf: Otwieram dyskusję:
   Czy zamorzenie dzika jest bardziej humanitarne od jego odstrzelenia?

 •  

  pokaż komentarz

  Rozwala mnie nomenklatura mysliwska:
  Pozyskanie = zabicie
  Farba = krew
  Komora = serce
  Panowie, uzywanie faktycznych okreslen jakos was boli?