•  

  pokaż komentarz

  Bo ścisła naukowa wiedza o dawnych Słowianach zawiera więcej dziur niż całostek. Więcej można opowiedzieć o mitach i błędach w wiedzy o Słowianach (np. o nie istnieniu boga Kupały, czy Czarnoboga), natomiast reszta to w dużej mierze hipotezy oparte o rozproszone ślady i wierzenia ludowe utrwalone dobrze dopiero w XIX wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Jedyne co z całą pewnością wiemy o mitologi Słowian to fakt, że ta istniała. (Cytat za "Mitologią Słowian" Aleksandra Gieysztora.)

   źródło: mitologia.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @qxbqxb: To słaba książka. Mam, nie polecam

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: dokładnie, można jedynie wspomnieć ze chrześcijanie bardzo starannie pozbawili nas jakikolwiek źródeł na temat Słowian i naszych korzeni jeżeli chodzi o wiarę.

  •  

   pokaż komentarz

   @qxbqxb: @wuadek: tyle razy zasnąłem chcąc ją przeczytać ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie no, jest kilka konkretów zebranych do kupy - ale chyba za mało żeby budować coś więcej na tym i nauczać w szkołach. Jest jeszcze opracowanie Aleksandra Brucknera iiii... nie wiem czy coś jeszcze konkretniejszego jesteśmy w stanie uzupełnić do historii przedchrześcijańskich Słowian? Może archeologia pomoże, ale o ile dobrze wiem to archeologia odkryła tak z 70 popalonych grodów na terenie dzisiejszej Polski z wieków IX-X, co wygląda na to że w czasie formowania się państwa za czasów przodków Mieszka (wspomina o tmy Gall Anonim) po prostu się tutejsi ostro wzięli za łby. Jak to się ma więc do tych bajek że Słowianie taką pokojową cywilizacją byli? Wygląda też na to że nazewnictwo i funkcje jednego i tego samego bożka mogły się różnić między sobą na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów nawet - patrz bóg Wołos, jeśli dobrze pamiętam. Jakże więc to rozeznać jak nawet porządnych źródeł brak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Takim torem myslenia nie było fenicjan czy etrusków. Słowianie to w europie największa grupa. 30% o ile pamietam. Nasza historia jest w wedach. Jesteśmy ariami.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: no nie bardzo. W wedach to swoją historię mogą mieć conajwyżej Romowie. Słowianie to część długiej historii indo-europejskiej i są pewne punkty wspólne ale żebyśmy byli Ariami to ciężko powiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: Romowie czyli cyganie to dawni mieszkańcy wyparci przez ariów. DNA nie kłamie a i język podbny. agni-ogień, weda-wiedza... PO usunięciu angielskiej transkrypcji mowa hindusów łatwą jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @szkorbutny: Nie wiem za co te minusy. To jest złoto!

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: A co wiemy o Chazarach? Ktoś tu równo pozamiatał.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: Większość ludów europejskich ma pochodzenie wschodnie, Słowianie nie są pod tym względem wyjątkowo wyróżnieni. Równie dobrze za potomków Ariów mogą się uważać Szwedzi czy Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: jeśli mówisz o Haplogrupie R1a1 to chyba nikt nie udowodnił do końca jej rodowodu indyjskiego, a wręcz chyba kierunek rozprzestrzeniania się był odwrotny. Ty chyba używasz pojęcia ariowie w znaczeniu ludy posługujące się językami indo-słowiańskimi. To jest koncept z XIX wieku. Jeśli mówisz że hindi jest łatwe, to powodzenia :D próbowałeś się kiedyś porozumieć?

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek:

   DNA nie kłamie a i język podbny. agni-ogień, weda-wiedza... PO usunięciu angielskiej transkrypcji mowa hindusów łatwą jest.
   Co jest w DNA? Który to język, w Indiach jest kilka?

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: c%%@% wiemy o Słowianach . Nie wiem co było przed chrystianizacja ale wiem tyle ze nie było siły przebicia w nas żeby ta wiedzę zachować. Mógłbym żyć tradycjami Słowian ale nie jakimiś zmyślonymi p!%$%#$ami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Partydog: Naszych korzeni? Człowieku jeszcze w 20 wieku byli chłopi którzy mówili po polsku a nie czuli się Polakami. Nie czuli więzi narodowej. Nasze korzenie a przynajmniej te najgrubsze to chrześcijaństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @wuadek: Wszystkie języki indoeuropejskie są podobne. Jeśli chodzi o pokrewieństwo pomiędzy podrodzinami, to nie wiadomo zbyt wiele, ale są hipotezy, że języki najbardziej spokrewnione z bałtosłowiańskimi to języki germańskie, a nie indoirańskie. Po prostu języki bałtosłowiańskie i indoirańskie były bardziej konserwatywne niż italskie, celtyckie i germańskie, i to dlatego wydają się bardziej podobne.

   źródło: mun.ca

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Nawet na filmie Krzyżacy Bolko z rana mówi "pokłońmy się słońcu".
   Wiemy co Jagiełło jadł na śniadanie, a nic nie wiemy o wierzeniach jego wojsk ?
   To może jasno napiszemy, że przez setki lat kościół katolicki zaciera ślady.

  •  

   pokaż komentarz

   są pewne punkty wspólne ale żebyśmy byli Ariami to ciężko powiedzieć.

   @Tosca303: proszę prześledzić sobie pojęcie "haplogrupa R1a1" https://pl.wikipedia.org/wiki/Haplogrupa_R1a1_(Y-DNA)

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet na filmie Krzyżacy Bolko z rana mówi "pokłońmy się słońcu".

   @maciej-kossakowski: k...wa, MAĆKO!!!!!

  •  

   pokaż komentarz

   Bo ścisła naukowa wiedza o dawnych Słowianach zawiera więcej dziur niż całostek.

   @KubaGrom: dokładnie to samo można powiedzieć o początkach chrześcijaństwa, a jednak jest to bardzo szeroko omawiany temat w szkołach.

  •  

   pokaż komentarz

   @straga: to właśnie zrobiłem odpisując koledze wyżej. Ty czytałeś treść artykułu który linkujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @straga: a co za różnica, ważne , że 400 lat po chrzcie Polski dalej się słońcu kłaniał. ( ͡º ͜ʖ͡º)
   P.S. tak, tak
   Maćko z Bogdańca
   a Bolko z Sierocińca

  •  

   pokaż komentarz

   można jedynie wspomnieć ze chrześcijanie bardzo starannie pozbawili nas jakikolwiek źródeł na temat Słowian i naszych korzeni

   @Partydog: ofkorsik, źli katole i wgle xD

   Ale wyjaśnij mi dwie rzeczy:

   -czemu wykopaliska świadczą o wszelkich kulturach i ich rozwinięciu; przeworskiej, kurhanów zachodniobałtyckich, Celtach, ale nie ma tych "wielkich" zdobyczy Słowian?

   I nie, nie uwierzę w p?!@@@$enie "HURR DURR KOŚCIUŁ PSZEKOPAU SZYSKIE ZIEMIE NA KILOMETR FGŁOMP I ZOSTAFIŁ TYLKO NIESŁOWIAŃSKIE".

   -czemu brak też wiedzy o Słowianach w Chinach?
   Wszak Chiny nigdy nie były katolickie.
   Jeśli Słowianie to nie była banda dzikusów mieszkających w chatkach z gówna, czemu chińskie kroniki o nich milczą?

  •  

   pokaż komentarz

   to właśnie zrobiłem odpisując koledze wyżej. Ty czytałeś treść artykułu który linkujesz?

   @Tosca303: oczywiście. A ty?

  •  

   pokaż komentarz

   @straga: także, i coś tam jest takiego co predysponuje nas do wywodzenia słowiańskiej ludności Rzeczpospolitej od Ariów?

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: już Ci mówię , przede wszystkim dlatego ze te zdobycze nigdy niebyły wielkie, ani tak rozbudowane, nie było jako takiego państwa o którym byłoby co wspominać w kronikach, bo generalnie byli właśnie banda dzikusów. I nie mam pojęcia skąd wziąłeś to o przekopywaniu wszystkiego xD i o tych złych katolach o których pisząc próbowałeś być śmieszny. Chrystianizacja nie polegała na przekupywaniu czegokolwiek, ale na stopniowym wyparciu wiary np poprzez zmiany nazwy świąt, niszczenie świętych zagajników i budowanie na ich miejscach swoich świątyń,oraz niszczeniu wszelakich symboli i materiałów na temat starych bóstw i mordowaniu nie wiernych - w przypadku bandu dzikusów którzy większość wiedzy na ten temat przekazywali z pokolenia na pokolenie poprzez opowieści w zupełności wystarczyło. Jeżeli takie zachowane uważasz za dobre i całkiem normalne to z ciekawości zapytam jak podchodzisz do muzułmanów którzy zapowiadają wprowadzenie szariatu w Europie ? Oni tez są w porządku mordując niewiernych ?

  •  

   pokaż komentarz

   @straga: no spoko, ale to świadczy o mojej tezie.
   Obecność słowiańskich ludów przy braku wpisach w kronikach świadczy o tym że dla Chin to były takie Mokebe mieszkające w chatkach z gówna o których nie warto pisać

  •  

   pokaż komentarz

   przede wszystkim dlatego ze te zdobycze nigdy niebyły wielkie, ani tak rozbudowane, nie było jako takiego państwa o którym byłoby co wspominać w kronikach, bo generalnie byli właśnie banda dzikusów

   @Partydog: to próbuję wyjaśnić turbosłowianom.
   Oni są przekonani że za boga Twaroga i Światłowoda była jakaś wielgachna cywilizacja lepsza niż Rzym, a przyszedł Kosciół i to wszystko zataił xD

   mordowaniu nie wiernych

   Tylko agresywnych, np. Prusów którzy organizowali regularne najazdy na sąsiadów katolickich.

   Jeżeli takie zachowane uważasz za dobre i całkiem normalne

   Tak, to normalna kolej rzeczy, tak działa cała istota ekspansywna człowieka, czy to religia, naród, kultura lub język.

   jak podchodzisz do muzułmanów którzy zapowiadają wprowadzenie szariatu w Europie? Oni tez są w porządku mordując niewiernych?

   Jeśli zachowają swe prawa, czyt. dżizja i brak prześladowań innowierców tak jak niegdyś ich przodkowie w Hiszpanii lub Kościół w Ziemi Świętej to mam to w dupie tak długo jak nie wpływa na moje codzienne funkcjonowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Obecność słowiańskich ludów przy braku wpisach w kronikach świadczy o tym że dla Chin to były takie Mokebe mieszkające w chatkach z gówna o których nie warto pisać

   @WodzNaczelny: stosując taką logikę, równie dobrze możesz to odwrócić.
   Obecność Chińczyków przy braku wpisów w kronikach Słowian świadczy o tym, że Chińczycy dla Słowian to byli tacy MOkebe w chatkach z gówna, o których nie warto pisać.
   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: nie no p#?!!#@enie o wielkich cywilizacjach odłóżmy gdzieś pomiędzy książki zięby xD przecież to było dużo gorzej niż mokebe, przynajmniej wiemy skąd mokebe jest a myśle ze dla Chin na tych terenach po prostu „nie było niczego” xD totalnie źle mnie odebrałeś. Chodzi mi po prostu o to ze chrystianzizacja nie przebiegła niestety zbyt pokojowo i niestety trochę tych prześladowań DZIKUSÓW było. I nawet jeżeli mielibyśmy bogata wiedzę na temat starych bóstw nie uważam ze mielibyśmy teraz ich wyznawców. Chodziło mi o to że nie polegało to na tym ze dzikusów oświeciło i poczuli nagle miłość Jezusa tylko ze kazano im się oświecić i byli trochę przyparci do muru, i taka jest właśnie kolei rzeczy, Niemcy, Szwedzi itp tez już powoli musza kochać nowego Boga, i najpewniej w przyszłości ktoś oświeci muzułmanów. Dlatego tez uważam ze religia przynosi więcej złego niż dobrego.

  •  

   pokaż komentarz

   także, i coś tam jest takiego co predysponuje nas do wywodzenia słowiańskiej ludności Rzeczpospolitej od Ariów?

   @Tosca303: serio czytałeś? A zrozumiałeś coś z tego?
   Bo jak dla mnie, pokrewieństwo Słowian ogólnie z Indoirańczykami jest niezaprzeczalne. Czy Słowianie pochodzą od Ariów, czy Ariowie od Słowian, czy są to terminy tożsame (a spotkałem się z wszystkimi wymienionymi twierdzeniami) nie podejmuję się stwierdzić. Jednak ok. 65% obecność R1a1 wśród słowiańskich Serbołużyczan, 57,5% wśród Polaków, 38-73% w Azji i Indiach Północnych, to nie jest przypadek, a wynik wspólnych przodków.

  •  

   pokaż komentarz

   @straga: tak, ale powiedz mi po co mylić biologiczne pochodzenie z kulturą i tożsamością etniczną bo nie wiem? Po pierwsze to Skowianom do pełni szczęścia, żeby z mogli zaistnieć na mapie historycznej migracji genów, jeszcze potrzeba haplogrupy I2 z tego co pamiętam. Po drugie to jak sobie sprawdzisz pojęcie słowa Ariowie to zobaczysz iż ta ich mityczna haplogrupa mutowała gdzieś na stepach Kazachstanu lub północego Kaukazu i potem te grupy ludności przemieściły się na teren dzisiejszych Indii lub Afganistanu. I uwaga, dalej nie było nagle migracji nad Wisłę. To jakiś odłam tej pół koczowniczej grupy pierwotnej migrowal do Europy. Tak jak napisałem wyżej Ariowie to przede wszystkim koncept językowy z XIX wieku. A wywodzenia z tego teorii iż jesteśmy przodkami Irańczyków, no sorry ale chyba nie bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Duch, dusza są. Gdyby nie zjawiska paranormalne nic by nie było. Nie ma nicości ani niebytu. Prawdziwa nicość nie istnieje. Stan sprzed narodzin nie jest żadnym dowodem. Pokazuje tylko, że jeszcze nas nie było, a mieliśmy już zadatek. Fluktuacje kwantowe są wszędzie nawet w próżni, nie ma zakamarka nicości, wirtualne cząstki są wszędzie.
   Energia jest stała. Promieniowanie mikrofalowe tła i elektromagnetyczne jest wieczne, do dziś mamy sygnały z Wielkiego Wybuchu. Całą materię ożywioną i nieożywioną otacza to promieniowanie, które opuszcza w momencie śmierci organizm i otacza wszystko. Wspomnienia i doświadczenia prawdopodobnie są kasowane ale nie jest pewne jakie informacje wiążą się z tą falą elektromagnetyczną, energią kwantową, to nie ma związku z religią, bajką, niebem, piekłem, tylko prawami fizyki kwantowej. Z samej energii nie może powstać materia, materia nie jest stała, energia już tak, jest wieczna, czy to świadczy o zyciu po śmierci, według mnie bardziej wskazuje na reinkarnacje ale to nic pewnego, rzeczywistość jest bardziej skomplikowana niż dostrzegamy to gołym wzrokiem. Świadomość jest jak sygnał transmisyjny z telewizora. Telewizor wyłączony, zepsuty,sygnał dalej jest. Śmierć nic nie kończy oprocz calosci ciała fizycznego. Bog to źródło, absolut, tworca, kreator informacji, nie byt osobowy ani organizm żywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciej-kossakowski: kościółkowe przydupasy minusują
   obudźcie się barany, ksiądz to nie Bóg
   i z tego co wyprawiają księża widać, że nic wspólnego z Bogiem nie mają
   gdyby wierzyli w to co mówią całymi dniami modliliby się o chlebie i wodzie
   a nie kasa, pedofilia, kobiety i alkohol

  •  

   pokaż komentarz

   @AlexRener: a odnosi się to do mojego wpisu w ten sposób, że...?
   ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Ze dotyczy mojej nerwicy natrectw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Partydog: chyba raczej odwrotnie - chrześcijanie przyprowadzili ludzi uczonych i piśmiennych (np gala anonima), wcześniej ich po prostu w Polsce nie było. A jasne ze nie będą pisać o pogańskich wierzeniach. Polecam pooglądać trochę kanałów historycznych na ten temat...

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Te same hipotezy są o Germanach i Celtach, a jednak się o nich uczymy. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Wiekszość myśli, że Wiedźmin to słowiańskość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ponieważ Polak to rzymski katolik...

 •  

  pokaż komentarz

  ...szkoda, że zapominamy o dziedzictwie przodków...

  •  

   pokaż komentarz

   @1910: Szkoda, że przodkowie nie spisali swojego dziedzictwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender:
   ano szkoda...ale trochę jednak się uchowało, warto hołubić choćby i to

  •  

   pokaż komentarz

   @1910: Jakich przodków? Polskość zaczęła się rodzić dopiero po chrzcie, dawniej w naszym rejonie funkcjonowały luźne związki plemienne o których historii nie mamy absolutnie żadnego pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   Jakich przodków? Polskość zaczęła się rodzić dopiero po chrzcie, dawniej w naszym rejonie funkcjonowały luźne związki plemienne o których historii nie mamy absolutnie żadnego pojęcia.

   @Ortalionowy_Rycerz:

   przodek
   1. «osoba, od której wywodzą się następne pokolenia w rodzinie lub plemieniu» za sjp.pwn.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender: Spisali tyle, że po chrzcie państwa i pacyfikacji tych, którzy nie chcieli się modlić do Jezusa mnisi dodali coś od siebie, tyle, że kilkadziesiąt lat później król Kazimierz I po namowie biskupów kazał te księgi spalić zapewne po stłumieniu reakcji pogańskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: W innych krajach to jakoś nie zadziałało. Mimo podobnych buntów na prawdę sporo piśmiennictwa zachowało się w Skandynawii, zaś zwyczaj przekazywania ustnie pieśni w Finlandii był na tyle rozwinięty, że jeszcze w XIX wieku udało się spisać tysiące zwrotek Kalewali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender: spisali, ale wszystko było sukcesywnie niszczone przez wyznawców nowego Boga. Sam chrzest był motywowany jedynie strachem przed spuszczeniem nam wp%$%?$$u. Już widzę podręczniki do historii za 50 lat. Święto narodowe 10.10.2020„Bohaterska Angela Merkel oficjalnie wybrała Allaha na nowego Boga narodu Niemieckiego” - bo w praktyce tak to wyglądało, z każdej strony wyznawcy Jezusa, albo go wybierzecie na swojego nowego Boga, i zapomnicie o swoich bóstwach albo macie wp%$%?$$

  •  

   pokaż komentarz

   Sam chrzest był motywowany jedynie strachem przed spuszczeniem nam wp%$%?$$u.

   @Partydog: To duże niedopowiedzenie. Jako państwo niechrześcijańskie, praktycznie nie moglibyśmy funkcjonować w ówczesnym świecie. Jakbyśmy nie przyjęli chrztu, to by nas w ogóle nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: masz jakieś źródło do tych twierdzeń?

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: Wiem o tym, tyle tylko, że przez Polską ziemie nie raz przechodziła obca armia niszcząc i paląc wszystko co się dało, rozbicie dzielnicowe też zrobiło swoje rozkradano i niszczono wszystko co się dało, już nie mówiąc o tym ile dóbr naszej kultury i starych ksiąg zrabowali i wywieźli Rosjanie podczas rozbiorów i już zapewne nie wrócą bo po rewolucji bolszewickiej, bolszewicy sprzedawali wszystko przez Szwecję dalej na zachód. Ludzie mieszkający na wsiach dalej się modlili do starych bogów aż do końca XVII wieku, pomimo zgorszenia księży którzy grzmieli z ambony, że mają tego nie robić, to dzięki ich ustnym relacjom wiemy o bóstwach, demonach, duchach, zwyczajach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fren: Dowiedziałem się o tym od mojego nauczyciela historii ze szkoły średniej. Nie wiem skąd się on o tym dowiedział, czy to podczas studiów czy podczas jego badań.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: To czemu zachowały się znaleziska innych kultur europy środkowej? Wygląda na to, że Słowianie na tym obszarze nie spisywali swoich dziejów, wszystko musiało opierać się na tradycjach ustnych. Nie ma też dowodów na używanie jakiegokolwiek pisma przed przybyciem piśmiennych w łacinie (nieliczne znaleziska runiczne to importy lub ślady obecności skandynawów). Prywatne, nie kościelne zabytki piśmienne ze średniowiecza zachowały się tylko z rejonów, gdzie znano cyrylicę, a ta była dość późnym wynalazkiem. Znany ponad tysiąc "gramotów" pisanych na korze brzozowej, ani jednego z terenu Polski i najbliższych okolic. Kora wyrzucona do bagna świetnie się zachowuje, może przetrwać wojny i najazdy; najstarsze listy pochodzą z roku 1000.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom Jakich innych kultur, Jaćwingowie czy Prusowie którzy również zamieszkiwali nasza cześć europy? Nic z ich pisma również się nie zachowało a czemu bo Prusowie zostali wybici i zgermanizowani przez Krzyżaków a Jaćwingowie wyginęli w XVI wieku. Zapomniałeś wspomnieć o glagolicy bracia mnichowie przy jej tworzeniu wykorzystywali system słowiańskich znaków: nacięć,kresek i kropek, nasi przodkowie którzy pełnili rolę wodzów czy kapłanów korzystali z pergaminów a ten jest łatwo zniszczyć. Ja wspomniałem o okresie już po chrystianizacji, czyli jak Mieszko przyjął chrzest zapewne rozkazał mnichom spisać całą dostępna wiedzę a ci zapewne żeby zdyskredytować starą i pogańska wiarę pisali o niej jak najgorsze rzeczy. Reakcja pogańska też zrobiła swoje, skoro poganom udało się przegonić króla, ściąć wszystkie krzyże i zniszczyć większość kościołów to myślisz, że król dalej by pozwalał, żeby stare teksty dyskredytujące jego autorytet czy autorytet kościoła mogły być pozostawione same sobie? Wszystko zostało systematycznie zniszczone.

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof:

   Prusowie zostali wybici i zgermanizowani przez Krzyżaków

   Ale wiesz że Polacy też polonizowali Prusów

   Zapomniałeś wspomnieć o glagolicy bracia mnichowie

   Normalnie jak "binuska"

   król dalej by pozwalał, żeby stare teksty dyskredytujące jego autorytet czy autorytet kościoła mogły być pozostawione same sobie?

   Jaki tekst dyskredytuje kościół i autorytet króla

   Wszystko zostało systematycznie zniszczone.

   "DOWODY DAI"

  •  

   pokaż komentarz

   @Quentof: Może się jeszcze dowiemy, że brak dokumentów jest dowodem na ich istnienie? :)
   Pergaminu wcześniej u nas nie używano. W sytuacji gdyby powszechne było używanie pisma, coś by się zachowało, nie da się zniszczyć śladów, o których się nie wie, a gramota czy zapis na pergaminie, wrzucone do bagna, nieźle by się zachowały.

   Z Prusami mamy o tyle dobrą sytuację, że nie zostali w pełni wyparci kulturowo w okresie piśmiennym. W zasadzie zachowywali uchwytną odrębność jeszcze w XIV wieku. Mamy na ich temat źródła polskie, krzyżackie i łacińskie, w XVI wieku wydano kilka książek w języku pruskim. Z kolei o Jaćwingach wiemy mało, bo opierali się wpływom zewnętrznym i jeszcze w XIII wieku byli niepiśmienni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ortalionowy_Rycerz:

   Jakich przodków? Polskość zaczęła się rodzić dopiero po chrzcie, dawniej w naszym rejonie funkcjonowały luźne związki plemienne o których historii nie mamy absolutnie żadnego pojęcia.

   no i te "luźne związki plemienne" to nasi słowiańscy przodkowie...po chrzcie zaczęło się państwo polskie

  •  

   pokaż komentarz

   @1910: Nigdy nie było żadnego chrztu. Podaj dowód z X wieku na chrzest Mieszka. Nie z XII tylko z X. Podpowiem, nie istnieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: "W innych krajach to jakoś nie zadziałało. Mimo podobnych buntów na prawdę sporo piśmiennictwa zachowało się w Skandynawii, zaś zwyczaj przekazywania ustnie pieśni w Finlandii był na tyle rozwinięty, że jeszcze w XIX wieku udało się spisać tysiące zwrotek Kalewali."

   Kiepski przykład bo skandynawskie kamienie z runami oddzielone od najeźdzcy Bałtykiem, miały o wiele większą szansę zachowac się nienaruszone, niż drewniane tabliczki i sznury z węzłami.
   Tak samo Kroniki Strullsona, bo Islandia to była dla Europy wówczas Ultima Thule, coś jak dla nas dzisiaj Antarktyda albo Księżyc - mało osób tam jeździ:) To samo z Finlandią.

   U nas też zachowało się dużo ustnych przekazówdzięki temu wiemy o takich nazwach jak Swarożyc, Łado, Marzanna (Marjena/Mora), Perun, Światowid, Radogoszcz, Noc Kąpały, rodzanice, postrzyżyny, swadźba, dziady.
   (jak już przytaczasz przykład Finlandii - Kelevali nie mamy, bo żerców i wiedźmy (kobiety z wiedzą - wiedzące) wybijano lub zakazywano im praktyk robiąc miejsce dla księży i zakonnic)
   Bardzo dużo można czerpać z tradycji/obrzędów zaadoptowanych przez katolików jak i z samego języka (współczesny polski jest najbardziej odslawizowanym językiem ze względu na wpływ łaciny (katolicy) i niemieckiego (kulturkampf - osiedlanie się niemców na zachodniej słowiańszczyźnie i forsowanie swoich słów).
   Więcej odkrywa staropolski (więc warto uczyć się czeskiego - odrodzenie językowe Czechów (po germanizacji od bitwy pod Białą Górą do XIX wieku), bazowało w sporej mierze na staropolszczyźnie).

  •  

   pokaż komentarz

   @nauka-transport: "Najeżdźca" schrystianizował Skandynawię jeszcze w X wieku, przysyłał z kontynentu księży. Ba, są też opisy działalności Inkwizycji na tych terenach. Drewniane tabliczki też się zachowały, w pewnym okresie deszczułek z ponacinanymi runami używano jak listów.
   Wiele sag i poematów mitologicznych skrupulatnie przepisywali mnisi.

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka:
   daj mi chwilę, kronikarze Mieszka zrobili backup, ale jest w rarze, a nie mam pełnej wersji ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  jeśli ten gość ma dyplom to musi szybko go oddać. Niby miało być naukowo, a takie byki. Nie chce się pastwić i brnąć w ten bełkot, ale jak ktoś stwierdza "w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami Słowianie byli prymitywni" to doradzam zastanowić się jak przez 6 wieków ci prymitywni ludzie stawiali odpór zachodniej cywilizacji, a już po chrzcie byli uważani za sporą siłę. Czy aby nie dlatego że za linią Odry byli dokładnie tacy sami prymitywni ludzie, a Paryż też był drewniany?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: Ten gość ma ogólnie rakowe rzeczy.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: Nope. Fangotten się pochylił nad tym "twórcą".

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: przez pierwszych kilka wieków tej cywilizacji było do nich za daleko.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaGrom: no niestety jesteś w błędzie. Walka o dominację nad terytorium m.in. obecnej Polski była zawsze. Napierający czynnik słowiański osiągnął znaczne postępy (Praga jest znacznie bardziej na zachód iż Wiedeń). Zresztą: a jak już było blisko to czemu "wyższa cywilizacja" nie zmiotła niższej?

  •  

   pokaż komentarz

   to doradzam zastanowić się jak przez 6 wieków ci prymitywni ludzie stawiali odpór zachodniej cywilizacji

   @SzwagierPrezydenta: może dlatego że porównując do zachodu to Słowianie mieli nieco luźniejsze struktury społeczne, brak jakiegoś dużego ogranizmu państwowego - państwo Wielkomorawskie było i przepadło. A ponadto brak np. śladów pisma, brak śladów ujednoliconych wierzeń religijnych i lasy lasy lasy lasy lasy lasy dzielące nas od Zachodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: a na "zachodzie" to pola, huty i fabryki. Tak się składa, że ja akurat dyplom mam i zupełnie inną wiedzę wyniosłem z uczelni. Dlatego napisałem, że "nie chcę się pastwić"

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: brawo, użlyło ci że się dyplomem pochwaliłeś? Też mam, nawet w tym temacie. I co z tego? Co to zmienia w dyskusji, bo nie wiem? Mimo wszystko jednak naukowcy mogą wydatować i prześledzić ciągłość istnienia cywilizacji na zachód od Odry w dużo większym stopniu niż na terenach słowiańskich. U nas ciężko jest nawet określić czy Pańswo Wielkomorawskie było kontynuacją Państwa Samona.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: no to kolego po fachu: co było za Odrą jeśli nie lasy, lasy, lasy... Jak odniesiesz się do stwierdzenia autora filmiku "pierwsze wzmianki o słowiańskich bogach pochodzą od Jana Długosza"? Jak odniesiesz się do stwierdzenia "jest taki przedmiot "Prehistoria Polski"? No generalnie "co ty mi tu pierdolisz"? k?@%a wychodzi "nie wiem to się wypowiem"

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie stawiali odpór zachodniej cywilizacji, a już po chrzcie byli uważani za sporą siłę

   @SzwagierPrezydenta: Tez na to zwrocilem uwage. Generalnie pod koniec jak zaczyna p$%%?$%ic o tym ze nie lubi rodzimowiecow bo sobie cos wymyslaja to wylaczylem. Tak jakby kazda inna religia byla w 100 procentach zgodna z historią xD Kultywuja stare tradycje na tyle na ile je znamy i chwała im za to, dzieki takim ludziom popularyzuje sie chec zasiegniecia do informacji skad pochodzimy, a ten kretyn mam wrazenie ze jest jakims zagorzalym katolem i boli go to ze ktos moze miec inne poglady.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: a ja mam gdzieś ten pseudonauowy filmik, nawet go nie ogladałem i nie komentuje go. Tylko zauważyłem iż ty się odpaliłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skoro mówisz że tam p$%!@??ą głupoty, to w porządku, zgadzam się z tym, a jeszcze te cytaty... to już w ogóle. A ch#$ z tym filmikiem.

   Mi chodziło o to że jednak, jak to nazwać żeby było krótko i zwięźle? Może tak: promieniowianie kultury i jakichś wzorców cywilizacyjnych na tereny na zachód od Odry a sąsiednie dla nas, były po prostu wcześniejsze i pozostawiły po sobie bardziej uchwytne, namacalne dowody. I tak, wiem że była cała masa półdzikich plemion germańskich czy słowiańskich na tych terenach, ale o obcowaniu z nimi, chociażby taki przykry przykład jak upadek Arkony, no jest jednak ciut więcej źródeł pewniejszych i wcześniejszych niż to działo się na ziemiach Polska-Czechy-Słowacja.

   Tutaj nie chodzi mi o prymitywność jako taką, nie stawiam przodków Mieszka w roli jaskiniowców. Tylko świadomość społeczna i państwowa była jakby inna. Czas Mieszka I to już czas po zjednoczeniu wielu plemion (na to krwawe zjednoczenie też są dowody archeologiczne) i w takim wypadku owszem, państwo Mieszka I i jego syna już jest silne, jest godnym przeciwnikiem / sojusznikiem Cesarstwa (sam wiesz pewnie lepiej jak tam było pokolei, ja obecnie nie w zawodzie, a to trzeba mieć łeb to wszystko pamiętać po wielu latach, przyznaję i szanuję) i to już znajdue jakieś realne odzwierciedlenie w źródłach chociażby kronikarzy niemieckich że opisują coś, co znają - państwo z granicami i władzą centralą, a nie grupę luźno połączonych albo i nie, niezrzeszonych miast-grodów-Opoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzwagierPrezydenta: Są hipotezy, że te nierówności wyrównywało się handlem z bliskim wschodem - są pozostałości w Polsce, które wskazują na handel niewolnikami na wschód już w czasach Mieszka, który za piniondz zarobiony na niewolnictwie budował armie itp.