•  

  pokaż komentarz

  Pojawiaja sie niesmiale proby oddzielenia pasozyta od szkoly. Wiadomo, pasozyt bedzie popiskiwac. Gdy pchle odczepic od psa i potrafila by mowic, mowila by podobnie: nie stygmatyzuj mnie; jestem ptrzebna; nie wykluczaj mnie; zawsze tu bylam..

 •  

  pokaż komentarz

  Nauczanie religii w publicznej szkole w Polsce jest organizowane na wniosek rodziców lub pełnoletnich uczniów
  Nie jest.
  W teorii może i tak, ale w praktyce, to osoby niezainteresowane zmuszone są składać oświadczenia o nieuczestniczeniu.

  Jeśli chodzi zaś o dyskryminację i stygmatyzację, to dotykają one przede wszystkim uczniów, którzy nie chodzą na religię.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankVincentino: XD nie wypisał się? to znaczy że się zapisał. Wiadomo już skąd się biorą te kościelne statystyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankVincentino:

   Otóż nie muszą, bo w związku z rozporządzeniem MEN dotyczącym organizowania religii w szkole podstawowej, przedmiot ten organizuje się na życzenie rodziców. Jeśli opiekunowie prawni takiego życzenia nie przedstawią w formie pisemnej w szkole, dziecko nie uczestniczy w lekcjach. Szkoła nie ma prawa upominać się, wymagać pisemnego oświadczenia o nieuczęszczaniu dziecka na religię. Jeżeli praktykowane jest "wymuszanie", o którym piszesz, krótkie przypomnienie rozporządzenia, przyda się dyrektorowi szkoły i najbliższemu oddziałowi kuratorium.
   W przypadku dyskryminacji z powodu wyznania, również pisemko do dyrektora o braku kompetencji pedagogicznej. Nie pomoże, to ustawić grono na drodze prawnej.
   Pozdrawiam

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest. W teorii może i tak, ale w praktyce, to osoby niezainteresowane zmuszone są składać oświadczenia o nieuczestniczeniu.

   @FrankVincentino: Od roku szkolnego 2014/2015 trzeba się zapisać na religię. Przynajmniej w teorii

  •  

   pokaż komentarz

   W teorii może i tak, ale w praktyce, to osoby niezainteresowane zmuszone są składać oświadczenia o nieuczestniczeniu.

   @FrankVincentino: > : XD nie wypisał się? to znaczy że się zapisał.

   @jfrost: Macie jakieś info na ten temat? Od paru lat, lekcje religii są nieobowiązkowe i nie można się z nich wypisać. Po prostu się na nie chodzi. Jeżeli chce się chodzić na te lekcje, to trzeba się ZAPISAĆ. Trochę wam się poj!!%ło xD

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankVincentino: Nie mam nawet bierzmowania na religie nie chodziłem od ukończenia 6 klasy podstawówki, nikt mnie nigdy nie stygmatyzował skończ pisać płatne brednie na portalach z gównoniusami.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost: Jak stwierdziłem, że gówniaka chrzcił nie będę, to moja matka, niepraktykująca, wierząca w "moce", "wróżki" czakramy itp itd stwierdziła, że "ale dziecko ochrzcić to trzeba" :D A który z rodziców złoży deklarację wychowywania w wierze, jak jesteśmy agnostykami? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @mogewszystko100: @Marek1991: @Ferred: Patrzycie tu na pryzmat tego co czytacie w internecie a nie na pryzmat ucznia który nie chce chodzić na religie. Teraz wytłumaczę wam z własnych obserwacji jak to działa w praktyce. Nawet jeśli uczeń nie chce chodzić na religie to ostateczne zdanie mają jego rodzice którzy mogą dziecko wypisać/ zapisać wbrew jego woli. I o ile w mieście Większość rodziców nie obchodzi opinia innych, to na wsi lub w mniejszych miejscowościach, gdzie ksiadz jest uważany za jakiegoś mesjasza, zaczynają się pytania „co ludzie powiedzą” „nie będziesz jedyny co nie chodzi bo koledzy będą się śmiać”.

  •  

   pokaż komentarz

   @NieznanyWykopek: Ale zobacz mój post wyżej bo zaraz bana dostane za floodowanie, ja pochodze z małego miasteczka nigdy problemów nie miałem BA nawet mi zazdrościli, kiedyś w technikum Katecheta mnie zaprosił na Religię pytał się czemu nie chodzę i czy wierze w Boga czy nie, odpowiedziałem że tak i poszedłem na jedną lekcje nie spodobało mi się nuda itd i tyle nikt mnie nie obrazał i nie wytykał palcami.

  •  

   pokaż komentarz

   @NieznanyWykopek: Nie przestajecie mnie zaskakiwać ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @mogewszystko100: Twoje własne doświadczenie nie jest wyznacznikiem dla całej społeczności. Ja sam byłem stygmatyzowany nawet przez dyrektora szkoły, rodzina także, czasami nawet obcy ludzie. Sam często udawałem, że wierzę by uniknąć dyskusji i stygmatyzacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thael32: Aha czyli twoje jest a moje nie? Fajnie widac właśnie jakie masz poglądy i spojrzenie na świat jest mi przykro z tego powodu że cię ktoś źle traktował z powodu wiary aczkolwiek może być też w tym troche twojej winy bo wystarczy być stanowczym i dany osobnik widzi że nic nie wskóra, pewnie tam gdzies w dalekiej przeszłości miałem jakieś sytuacje ale nawet ich nie pamietam ponieważ twardo stąpam po ziemi, mam własne zdanie i wiem co odpowiedzieć nie spoglądam w podłogę tylko umiem odpiwiedzieć. Może to w was jest problem, sam nie wiem trudno mi odpowiedzieć. Ja osobiście nigdy sie nie spotkałem czy to z stygmatyzacją Homo (oczywiście jeżeli latają z dildosami po ulicy to mają łatkę zboków i myślę że to normalne w tej sytuacji tak to nikt nikomu nie zaglada do łózka) czy Katolików/islamistów i innych buddystów.

  •  

   pokaż komentarz

   @mogewszystko100: ale ty twierdzisz, że nie ma żadnej stygmatyzacji i podajesz siebie jako przykład, wystarczy jeden kontrprzykład by to obalić. Nigdy świadomie nie wierzyłem nawet przez chwilę, oczywiście w bardzo młodym wieku nie rozumiałem o co chodzi ale jak zacząłem zadawać pytania to okazało się, że to są według mnie straszne bzdury i od tamtej pory świadomie nie wierzę. Stanowczy co do swojego stanowiska jestem, po prostu nie mam zamiaru kłócić się z kimś komu wydaje się, że mnie nawróci. Zresztą miałem okres gimboateizmu, gdzie sam próbowałem przekonywać innych, dopiero później zrozumiałem, że to jest coś do czego każdy musi dojść samemu (wiara lub niewiara). Jeśli uważasz, że nie ma stygmatyzacji ateistów czy homoseksualistów to jesteś zwyczajnie ślepy. Poczytaj komentarze na wykopie, poszukaj spraw o np. pobicie czy wyzwiska, bo ktoś ma inną orientację. Przykro mi, że jesteś tak zaślepiony. Z jednej strony prawica wszędzie promuje klasyczny model rodziny, z drugiej ja nawet nie mogę zawrzeć związku partnerskiego z drugim mężczyznom. Nie wiem w jakim ty świecie żyjesz ale na pewno nie w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thael32: Polska Warmia :) Jakieś tam przypadki są na pewno coś się słyszało, wiesz zależy co i w jakich okolicznościach wystepuje bo to też ważne klasyczny model rodziny jest ważny nie można namawiać dzieci do jakiś dewiacji vide pogadanki transów w podstaówkach to nie jest normalne, z drugiej strony nic mi do tego co kto robi w domu o ile nie wyrządza drugiej istocie krzywdy ale niech nie wpiera swoich przekonan drugiej osobie tyczy sie to i kościoła i homo i wszystkiego co możliwe, można dyskutować nie wolno zmuszać. Odnośnie homo to nie dziw się że czasami są jakieś dziwne sytuacje jak są odchylence co biegaja w erotycznych strojach z akesoriami erotycznymi po ulicy... To nie jest normalne, z drugiej znam pare osób Homo i oni sami takich odhcylenców z dildo co biegają po ulicy się wstydzą. Musisz spojrzeć na dwie strony i zawsze przeanalizować związek skutkowo przyczynowy, inna sprawa że jak idzie dwóch chłopaków za ręke i nagle go leje tłum sebów tego nie popieram absolutnie!

  •  

   pokaż komentarz

   @mogewszystko100: Czyli jednak przyznajesz, że dochodzi do takich sytuacji.
   Ja również uważam, że powinne być pewne granice w strefie publicznej i nie powinno się na paradzie akceptować rzeczy, o których piszesz. Myślę, że wielu tak uważa. Nie zmienia to faktu, że można dostać w pysk za samo posiadanie tęczowej koszulki. Miło mi, że doszliśmy do porozumienia. Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrankVincentino: mówisz o faktach czy o mitach? Osobiście nie znam szkoły w której dyrektor nie miał by zgody na religię dla dzieci. Rodzice takie zgody podpisuja w przedszkolach, podstawówkach na samym początku, później coś im sie pozmienia i nagla szukają tych przepisów zapominając że np. 3 lata wcześniej sami zapisali dziecko na religię. A jeśli dyrektor nie wypełnia papierów jak należy to zgadzam się powinien ponieść konsekwencję.

  • więcej komentarzy(6)

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby 30 lat indoktrynacji religijnej w szkołach zastąpić lekcjami fizyki albo matematyki. Politycy (od lewa do prawa) tak się łasili do KK że oddali nie tylko grunty za dziesiątki miliardów (w ramach "prac" Komisji Majątkowych) ale też pozwolili indoktrynować umysły dzieci w miejscu do którego chodzi się po wiedzę a nie po wiarę. KK to wróg postępu, kler wie doskonale że ma tym większą władzę im biedniejsze i głupsze jest społeczeństwo. Więc przedstawiciele tej mafijnej organizacji uparcie wciskają ludziom na kazaniach że "kościół to wspólnota" - żeby nikomu do głowy nie przyszło tej mafii atakować albo rozliczać. W ramach samego konkordatu ta mafia dostaje ponad 2 mld zł rocznie, ale tak naprawdę jakby policzyć wpływy za wynajem gruntów, zwolnienia podatkowe i wpływy ze spółek skarbu państwa to ta pedofilska mafia kosztuje nas prawdopodobnie kilkanaście miliardów rocznie. Koszty zabijania intelektualnego potencjału Polaków przez 30 lat są niepoliczalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @precz_z_komunia w tym samym miejscu bo ludzie czy by mieli 1h biologii czy 3h dalej będą gowno umieć

  •  

   pokaż komentarz

   @kubica941: myślę że mimo wszystko więcej niż gdyby próbowali sobie tę wiedzę wymodlić

  •  

   pokaż komentarz

   @precz_z_komunia: na szczęście nasza młodzież ateizuje się coraz szybciej, jest więc nadzieja, że za kilka pokoleń będzie w tym kraju normalnie (w tym kontekście).

  •  

   pokaż komentarz

   w tym samym miejscu bo ludzie czy by mieli 1h biologii czy 3h

   @kubica941: korzystając z twojej logiki - jeśli dodanie godziny czy dwóch nic nie zmieni to nie zmieni się również nic jeśli tę jedną godzinę zabierzemy. Wtedy dojdziemy do absurdu kiedy to możemy w ogóle zlikwidować szkołę bo przecież czy wyedukowani czy nie jesteśmy w tym samym miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont hmm podejdź do pierwszej lepszej osoby i zadaj im 5 pytań z gimnazjum np z biologii to może odpowiedzą ci na jedno. Nie mówiąc już o tych wszystkich altmedach którzy przecież mieli biologię a i tak po jej skonczeniu zanegowali wszystko i leczą się witamina C. Większość ludzi po szkole wynosi może 5-10 % wiedzy jaka im się tam przedstawia. Szczególnie to widać po ludziach którzy nie poszli na studia albo poszli na takie ze równie dobrze mogliby na nie nie chodzić. Lepiej puścić dziecko godzinę wcześniej do domu

  •  

   pokaż komentarz

   @precz_z_komunia: pewnie w tym samym. Ale gdyby dać dzieciom 2h w tygodniu więcej wolnego czasu albo chociażby zastąpić religię uczestnictwem w wybranym przez ucznia kółku / SKS-ie, to na pewno przyniosłoby to dużo korzyści.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby 30 lat indoktrynacji religijnej w szkołach zastąpić lekcjami fizyki albo matematyki.

   @precz_z_komunia: Myślę, że tam gdzie jesteście teraz. Jeżeli obecny system edukacji nic wam nie dał, to te parę lekcji by niczego nie zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   @precz_z_komunia: Dalej w chlwie gównem osranym z tym głupim polskim społeczeństwem, po prostu było by więcej kasy na socjale+ i zamiast 500 było by 575zł+ to tyle sorrki ze rozwiałem twoje marzenia o tesli, nasa i pokemonach w polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kubica941: Będę się trzymał Twojego przykładtu, tj. 1h vs 3h biologii. W 3h w tygodniu w najlepszym wypadku można zrealizować 3x większy program (trochę mniej bo odpada czas na sprawdziany itp.) ALBO ten sam program ale dorzucić dodatkowe godziny na zajęcia praktyczne, eksperymenty itp.
   Teraz kolejna Twoja teza: "Większość ludzi po szkole wynosi może 5-10 % wiedzy jaka im się tam przedstawia".
   Czyli albo zapamiętają więcej bo zajęcia praktyczne, albo zapamiętają więcej bo matematyka (5% z 1h < 5% z 3h).
   pzdr

 •  

  pokaż komentarz

  1. W każdej sali krzyż obok godła.
  2. Na RELIGII uczą tylko jednej - katolicyzmu, za publiczne pieniądze. W praktyce jest to domyślne i nie są potrzebne podpisy rodziców.
  3. Na rozpoczęcie roku szkolnego, szkoła organizuje wycieczkę do kościoła nie przewidując zajęć dla nieuczęszczających w mszy.
  4. Szkoły odwołują "lekcję tolerancji" ze względu na naciski kościoła.
  5. Coraz więcej uczniów (w niektórych szkołach ponad połowa) wypisuje się z religii.

  A mimo to KK twierdzi, że jest dyskryminowany? To co mają powiedzieć innowiercy? Że są kamienowani? A nie, to już przeszłość :P

  •  

   pokaż komentarz

   @jan_zwyklak: 1. Nieprawda, tam gdzie istnieje taka potrzeba istnieją grupy z innych wyznań ( prawosławie, luteranizm, zielonoświątkowcy, islam pewnie też się znajdzie gdzies na Podlasiu).

  •  

   pokaż komentarz

   @Kjedne: Cieszy mnie to bardzo. Mnie nikt nie pytał o wyznanie, nawet w liceum.

  •  

   pokaż komentarz

   5. Coraz więcej uczniów (w niektórych szkołach ponad połowa) wypisuje się z religii.

   @jan_zwyklak: Czemu się wypisują, skoro religia jest nieobowiązkowa i wręcz trzeba się na nią zapisać, żeby chodzić?

   2. Na RELIGII uczą tylko jednej - katolicyzmu,

   @jan_zwyklak: Otóż nie. Uczą również o innych religiach.

   3. Na rozpoczęcie roku szkolnego, szkoła organizuje wycieczkę do kościoła nie przewidując zajęć dla nieuczęszczających w mszy.

   @jan_zwyklak: Przewidują. Osoby niechodzące do kościoła np. Jehowi, zostawali w szkolnej świetlicy pod opieką nauczycielki. Tak również było podczas lekcji religii. Nie musiały, a nawet nie mogły czekać na korytarzu, tylko chodziły na zajęcia z etyki.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @jan_zwyklak: Bo nikt nie będzie uczył jednej osoby islamu, bo takowa się trafiła na tysiąc uczniów zaczni myśleć a nie bredzisz drzecie się o marnotrawieniu kasy z budżetu a potem stękacie że w szkole mają uczyć każdej religi, kurva to jest przecież nawet awykonalne z mojego miasto gdzie pochodze jest ksiądz i pop, jakiś zbór jehowy skąd mają wziąć imama czy kogoś tam innego dla jednego żyda i islamisty? z warszawy ma jeżdzić?

  •  

   pokaż komentarz

   W każdej sali krzyż obok godła.
   2. Na RELIGII uczą tylko jednej - katolicyzmu


   @jan_zwyklak: No tak bardzo dziwne w kraju, którego związki z katolicyzmem mają ponad 1000 lat, a w którym znacząca większość obywateli jest mniej lub bardziej wierząca i praktykująca, a odsetek nieochrzczonych jest bardzo niski.

   Takie wątpliwości może i są słuszne, ale tam, gdzie istnieje duże zróżnicowanie jak np. w Belgii czy Holandii.

   PS. Publiczne, czyli tych, którzy chcą religii w szkołach także. Trochę słabe robienie takiego wrażenia, jakoby katolicy żerowali na czyichś pieniądzach. Religię mają za to, co państwo ściągnie od nich w podatkach.
   Demokracja w końcu, c'nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kjedne: powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę, żeby w szkole była religia inna niż KRK, masz jakies konkretne info na ten temat ?

  •  

   pokaż komentarz

   @PrinsFrans: odsetek nieochrzczonych jest bardzo niski, bo chrzci się niemowlęta. Gdyby zależało to od wiedzy i osobistej decyzji osoby powiedzmy pełnoletniej byłoby zupełnie inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @jan_zwyklak: Ogólnie masz rację, tylko drobna uwaga: 1. Krzyż wisi obok herbu Polski, nie obok godła. Bo godłem jest sam orzeł, bez tła. Herb to godło z tłem (w tym wypadku: czerwonym tłem).
   W sumie to ciekaw jestem, czy w innych krajach europejskich (poza Francją, która jest ustawowo laickim państwem) też jest coś takiego, jak uroczysta msza z okazji rozpoczęcia roku szkolnego, na którą zaprasza ksiądz katecheta. Jak ta kwestia wygląda w innych krajach. W Czechach raczej czegoś takiego nie ma, no ale to też jeden z najbardziej niereligijnych krajów europejskich.

  •  

   pokaż komentarz

   @RobbieG: http://www.kopernik.netus.pl/index.php?pokaz=plan_sql randomowy plan lekcji w liceum w Cieszynie : podział na rel. kat. (religia katolicka) i rel. ew. (religia ewangelicka). Z kolei tutaj: http://www.zs-mickiewicz.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,86 w spisie podręczników jest podręcznik do religii prawosławnej. W przypadku gdy jest wystarczająca liczba chętnych tworzy się zajęcia z danej religii (wyznania) w szkole. W przypadku gdy np. w Warszawie raczej nie ma zajęć w szkole z np. religii (wyznania tak właściwie, no ale w nomenklaturze szkolnej tak nazywają) metodystycznej to uczniowie mogą brać udział w grupach międzyszkolnych, a ocena wystawiona z takich zajęć jak najbardziej liczy się tak, jakby te zajęcia odbywały się w szkole.

   Z zastrzeżeniem oczywiście, że dotyczy to wyznań które mają ustawę o stosunkach pomiędzy danym wyznaniem a RP.

  •  

   pokaż komentarz

   5. Coraz więcej uczniów (w niektórych szkołach ponad połowa) wypisuje się z religii.

   @jan_zwyklak: Czemu się wypisują, skoro religia jest nieobowiązkowa i wręcz trzeba się na nią zapisać, żeby chodzić?

   @Marek1991: bo bardzo często w niektórych szkołach jest na opak i by nie chodzić na religię trzeba przynieść pismo zwalniające.

  •  

   pokaż komentarz

   @GregoryX: Masz jakieś info o takich szkołach? w sensie adres takiej szkoły

  •  

   pokaż komentarz

   @GregoryX: lol... akurat tak jest w każdej szkole. Przecież gdy rodzice zapiszą dziecko na te zajęcia to on musi chodzić na nie dopóki rodzice go nie wypiszą, lub jeśli sam się nie wypisze, jeżeli ma 18+.

   26 strona regulaminu

   aktywnie uczestniczyć w lekcjach i w wybranych przez siebie zajęciach pozalekcyjnych,
   w tym także w lekcjach religii lub etyki,o ile zadeklarował wolę uczestniczenia w tych
   zajęciach

  • więcej komentarzy(5)

 •  

  pokaż komentarz

  Ja pierole ci za DEBIL
  religia katolicka jest JEDYNA religia nauczana w szkolach-o innych nawet sie nie wspomina...
  Ktos chyba nie ogarnia znaczenia slowa dyskryminacja