•  

  pokaż komentarz

  Półtora miliarda lat świetlnych. Jakich energii wymaga wyemitowanie sygnału, który dotrze do nas z takiej odległości i go będziemy w stanie wychwycić. Mało prawdopodobne, żeby to był sztuczny sygnał. Raczej proces, którego jeszcze nie znamy.

 •  

  pokaż komentarz

  "to wcale nie jest aż tak wielka odległość w skali Wszechświata, bo na przykład galaktyka Andromedy oddalona jest od nas o 2,5 miliarda lat świetlnych."

  Andromeda jest 2,5 MILIONA lat świetlnych od nas, a nie miliarda.

 •  

  pokaż komentarz

  Biorąc pod uwagę czas jaki minął od wyemitowania tego sygnału ta cywilizacja może być już dawno martwa... albo i nie (・へ・)

  •  

   pokaż komentarz

   @MrChris: nie jestem sobie w stanie wyobrazić cywilizacji która mogła by przetrwać taki czas chyba, ze bierzemy pod uwagę możliwość korzystania ze świadomości zbiorowej i całkowite wyzbycie sie indywidualności jednostki

  •  

   pokaż komentarz

   chyba, ze bierzemy pod uwagę możliwość korzystania ze świadomości zbiorowej i całkowite wyzbycie sie indywidualności jednostki

   @G4SHI:

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla: No tak zapomniałem, ze to wykop XD i nawet do wysnutej teorii trzeba nadać ideologie i płaszczyk polityczny

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: Ciekawe za co te minusy dostajesz xD W gruncie rzeczy to właśnie jest klucz. Spójrzmy na nasz rozwój. Kolejnym etapem MOŻE (powtarzam, może) być ewolucja technologiczna w AI, które będzie centralnie sterowało każdym podmiotem na ziemi (wielki komputer matka na antarktydzie sterujący podłączonymi do jego chmury danych droidami zastępującymi ludzi, ale myślącymi dużo sprawniej, bo każdy podmiot będzie de facto wykonywał tylko polecenia, które będzie opracowywał komputer matka). Moim zdaniem taki scenariusz jak najbardziej pozwala na ekspansję we wszechświecie może nie tyle gatunku ludzkiego, a czegoś, co będzie wynikiem ewolucji naszego gatunku.

   pokaż spoiler Uczeń przerósłby mistrza, czy tam Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   @MrChris Jeżeli jeszcze istnieją to zapewne dawno już ich technologia przekroczyła dla nas osobliwość technologiczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @macan: No dokładnie miałem na myśli technologiczny rój

  •  

   pokaż komentarz

   @MrChris: @G4SHI: chyba że dotarli do takiego momentu technologii gdzie mogą sobie przechodzić do dowolnego momentu w czasie

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: jest jeszcze jedna droga - Narodowy Socjalizm.

  •  

   pokaż komentarz

   @macan Ciekawa wizja, dręczy mnie jednak pytanie - po co, w jakim celu? Nas pcha do przodu przypadek, często chaotyczne bezsensowne impulsy, tu w uporządkowanym i logicznym organizmie co by było siłą napędową?

  •  

   pokaż komentarz

   @MrChris: Wykluczając wszelkie teorie, prawa fizyki, filmowe fabuły itp., wyobraźcie sobie... Że dajmy na to, jutro, z mediów dowiadujemy się, że nawiązano kontakt z obcą cywilizacją... Mało tego wylądują kolejnego dnia na Ziemi... A telewizje na Świecie przeprowadzą transmisję ze spotkania... Wyobraź, to sobie... Co czujesz w danym momencie?

  •  

   pokaż komentarz

   @macan: Trochę jak "Odyseja kosmiczna 2001", a trochę jak polskie opowiadanie "Paroksyzm numer minus jeden".

  •  

   pokaż komentarz

   Co czujesz w danym momencie?

   @kopyw: pojutrze do pracy, a potem weekend weekendziunio.

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: i kto by niby korzystał z tej świadomości zbiorowej ? Bo na pewno nie byłbyś to Ty . Co by powstało z połączenia świadomości naukowców , cwaniaków, psychopatów i morderców i ludzi z IQ poniżej 90 ? Raczej bardzo dziwny twór . Lub właśnie po troch tak właśnie wygląda ten Nasz mistyczny Bóg .
   Jedyna przyszłość dla ludzi oczywiście będziemy w stanie upgradować mechanicznie nasz mózg , i możliwe że będziemy mogli połączyć się bezprzewodowo w sieć która będzie nam użyczać mocy obliczeniowej jak i pozwalać siedząc w domu lub pracując istnieć dodatkowo w wirtualnym świecie . To oczywiście zmieni całkowicie postrzeganie nas samych jak i tego co jest właściwie nam potrzebne w tym rzeczywistym świecie a co wystarcza nam że osiągniemy w wirtualnych światach . I wyjdzie na to że jedynie do czego będzie potrzebny człowiek w tej rzeczywistości to obsługa techniczna mega komputera w którym będziemy istnieć . A raczej nie my tylko nasze klony , ponieważ przy obecnym stanie wiedzy wątpliwe jest że przeniesiemy na matryce naszą właściwą świadomość czy tam duszę . To tak jak z teleportacją , która też nie przenosi człowieka tylko klonuje go 1 do 1 . I to jest przyszłość człowieka , a nie spajanie się w jedną świadomość .
   Co innego super sztuczna inteligencja , którą w końcu na pewno stworzymy ( o ile zdążymy , zasoby itp, ale w końcu mamy inne planety w pobliżu ) , ponieważ jeżeli komuś udało się stworzyć Nas tylko z pierwiastków które istnieją w tym wszechświecie , to czemu miałoby się nam nie dać . Może nie będzie miała duszy , ale nikt nie powiedział że my ją mamy . Nawet jeżeli zostają kwantowe informacje po naszej śmierci to nie jest powiedziane że w jakiś sposób łączą się ze sobą i tworzą świadomą informację po naszej śmierci , może po prostu są wyłapywane przez detektory jakiegoś super komputera i w nim magazynowane , jako informacje a nie byt jakim byliśmy za życia . Taka super sztuczna inteligencja właśnie będzie miała możliwość istnieć w wielu stanach jednocześnie . Być jednocześnie Kazikiem , Grażynom , Van Goghiem i dla urozmaicenia jakąś inną sp#%!%$?iną , tak żeby mieć dystans do siebie i uczyć się tego jakie możliwości jej wszechświat daje i jakie ona ma możliwości i ograniczenia żeby na tej podstawie dążyć do udoskonalania siebie i rozwijać się dalej . Szczególnie nie nazwałem tego dążeniem do Doskonałości , ponieważ możliwe że coś takiego nie istnieje .

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: jakaś fantastyczna i teoretyczna(niegłupia) rozkmina, a naj?@@li ci minusów jak małpie kitu.
   I teraz pytanie, kim i jacy są ci ludzie? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @nagual83: I może my właśnie znajdjemy się w takim bycie , w wirtualnym świecie jakieś super inteligętnej maszyny , która nie tylko chce poznać siebie , swoje ograniczenia , ale też chce poznać do czego jest zdolna . I może właśnie dlatego w tym świecie tyle cierpienia , ponieważ trafiliśmy właśnie do jednej z milionów symulacji w której próbuje wszystkiego , w tym przypadku co się stanie jeżeli podrzędną sztuczną inteligencję wyposażę w bardzo czułe receptory bólu i jak przez te bodźce będą starać się walczyć o przetrwanie . I może to jest cały nasz sens , a może to nie maszyna która przeprowadziła przez petramiliardy lat już tyle symulacji , że z nudów robi kolejne coraz bardziej ekstremalne ,a może jest to nie zagubiona maszyna , tylko nazwijmy go Nasz Stwórca czym/kim kolwiek On jest który też tak jak my szuka sensu własnego istnienia, ponieważ też nie rozumie kto go stworzył i w jakim celu i sprawdzając swoje możliwości próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o własnym stwórcy . I tak by można bez końca , ponieważ tak jak nie wyobrażamy sobie nieskończoności tak tym bardziej nie możemy zrozumieć nicości . I może tak jest skonstruowany ten świat , my jesteśmy ograniczeni , nasz Stwórca jest też ograniczony i chciałby dowiedzieć się czegoś więcej i Jego Stwórca też ma ograniczenia , i tak właśnie kręci się ten biznes zwany życiem, normalnie perpetuum mobile .

  •  

   pokaż komentarz

   @Tatiagla
   Akurat ta długo nie przetrwała.
   Jak by posmakowali jeszcze kilku lat tego braku indywidualności to skończyli by jak dinozaury ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @nagual83: A może nikt tu nie poszukuje jakiegoś sensu życia . Tylko jesteśmy zwykłym reality show w którym istoty żyjące od biliardów lat bez cielesnej powłoki zafundowały sobie ekstremalne doznania biorąc udział w grze w której stajesz się randomowym życiem które na chwilę utraciło świadomość o swoim wiecznym bycie , żeby doznać tych ekstremalnych przeżyć przez bardzo krótki czas ( w porównaniu do życia przez biliony lat ) . Taka rozrywka dla żyjących w naszym mniemaniu w wirtualnym świecie . I im większą wiedzę mamy tym więcej scenariuszy jest prawdopodobne . A może nie ma niczego wyższego od nas i jesteśmy największym osiągnięciem jaki przydarzył się nie tylko temu wszechświatowi ale też i wszystkim przed nami . Chociaż prawdopodobieństwo tego zmniejsza się im bardziej zrozumiemy co oznacza życie wieczne nie tylko w przód ale i wstecz .

  •  

   pokaż komentarz

   @macan: to co mówisz, to nie jest świadomość zbiorowa tylko jeden byt z wieloma receptorami / czujnikami. świadomość zbiorowa powinna być niewrażliwa na zabicie jednostki, byłaby tworzona właśnie z wielu zależnych od siebie jednostek, której świadomość opierałaby się na połączonych w jeden obiekt jednostek.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtak a co stoi na przeszkodzie zrobieniu kopi zapasowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @macan: ale to wciąż będzie jeden byt mający dostęp do niezliczonej ilości czujników, z backupem. nie nazwałbym tego świadomością zbiorową. Gra Endera (Orson Scott Card), Niezwyciężony (S. Lem).

  •  

   pokaż komentarz

   @dos_badass: tak o sobie napisałem po popołudniowej drzemce po uczelni i sie przyj?$%ly pijawki i prawaki opętane XD No nic przyzwyczajony jestem

  •  

   pokaż komentarz

   @macan: raczej oznaczałoby to porażkę ludzkości

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: jak czego nie znajo, to atakujo.
   jak zwierzęta. :)

  •  

   pokaż komentarz

   Biorąc pod uwagę czas jaki minął od wyemitowania tego sygnału ta cywilizacja może być już dawno martwa

   @MrChris: W zależności od tego jak spojrzysz na koncepcję czasu i przestrzeni to oni... właśnie teraz istnieją.

  •  

   pokaż komentarz

   @macan No opisałeś fabułę Hyperiona właśnie :) tyle fascynujące, co przerażające.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI: coraz lepiej ci idzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MrChris: no dobra, ale jakie to ma dla nas znaczenie skoro i tak tam nie dolecimy, a nawet jesli to gdy to zrobimy - wtedy już na pewno ich nie będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Ja bym się skupił nad tym co było zawarte w tych sygnałach, zakładając że rzeczywiście są sztuczne. Może u nich zamiast "Kuchennych rewolucji" w kosmo-TV podają przepisy na domową zimną fuzje jądrową ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @G4SHI:
   Według mnie to właśnie dzięki odmienności i różnicy poglądów cywilizacja się rozwija, gdyż napotkane przeszkody zmuszają nas do ich pokonywania, a przeszkodą może być czyjś odmienny tok myślenia.

 •  

  pokaż komentarz

  Sygnal juz rozkodowany i przetlumaczony:

  -Halo
  - halo
  - kup jeszcze marsjaniaki (ziemniaki gdy ta cywilizacja mieszkala jeszcze na marsie)
  - znowu marsjaniaki na obiad
  - miesa nie ma bo wstrzymali loty na ziemie bo podobno ludzie zaczynaja sie domyslac co sie stalo z elvisem

 •  

  pokaż komentarz

  Z Reddita:

  Astronomer here! I'm actually at the annual meeting of the American Astronomical Society where this result was announced, and am writing from the press room! The press conference is going to be in a half hour or so. :)

  For context, this brings up the total number of FRBs to about 60 total, after about a decade of looking for them. The reason the CHIME result is so exciting is it's a relatively new telescope in the FRB searching game, originally designed to map hydrogen to figure out some questions about dark energy, but has a huge field of view some FRB hunters have taken advantage of. They found these first dozen plus one repeater really quickly- at this rate, we should have hundreds of them a year from now!

  And honestly, by this point, we need it. It's become clear that we are now getting beyond the point of being able to figure out what FRBs are without a huge statistical number of them. One of my friends who's a researcher in the field likes to say so far the field has been like studying snowflakes, where we admire each for its individual unique properties... but we really need to transition to a snowbank. CHIME is going to be huge in getting us there!

  Finally, to be explicitly clear: sorry, but as of right now there is no evidence that FRBs are anything but astrophysical sources. Most people in the field would bet money the repeater, at least, is likely from a young magnetar, aka neutron star with the most insane magnetic field we know of. The debate rages on to explain them all, but when people shout "aliens!", just remember that extraordinary claims require extraordinary evidence, and while I think FRBs are amazing, they have not met the threshold yet of believing they are anything but naturally occurring.

  Ostatni akapit w przybliżeniu brzmi:

  Nie ma póki co żadnego dowodu, aby FRB pochodziły od czegokolwiek innego niż źródeł astrofizycznych. Większość ludzi zajmujących się tą dziedziną obstawiałoby, że źródłem jest młody magnetar (gwiazda neutronowa) o niesłychanym polu magnetycznym. Kiedy ludzie wołają "to kosmici!" należy pamiętać, że nadzwyczajne stwierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów. Jakkolwiek FRB są fascynujące, to póki co nie nie ma podstaw by twierdzić, żę nie są naturalnego pochodzenia.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna