•  

  pokaż komentarz

  Wyższe funkcje mózgu wykonuje nowa kora mózgowa Neocortex
  (nowa kora), obecną wyłącznie u ssaków która jest bardzo rozwinięta i ludzi.Tutaj następuje analiza informacji zmysłowej i świadomego myślenia, powstają polecenia motoryczne i mowa.

  Zakłada się, że nowa kora działa poprzez tworzenie i ciągłe aktualizowanie modelu otaczającego nas świata, obiektów, ludzi i samego „siebie” w nim. Mechanizm działania neuronów w korze mózgowej pozostaje jednak tajemnicą i regularnie pojawiają się nowe hipotezy na temat jego funkcjonowania.

  Oryginalny pomysł przedstawił niedawno Jeff Hawkins jego koledzy z firmy Numenta, która specjalizuje się w opracowywaniu systemów sztucznej inteligencji, które odtwarzają budowę żywego mózgu.
  „Teoria Tysiąca Mózgów” zakłada, że każdy obszar nowej kory tworzy własne kompletne modele obiektów, a odległe połączenia umożliwiają im jednoczesną pracę, tworząc iluzję holistycznego postrzegania świata. Jej opis badaczy zaprezentowany w artykule opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Neural Circuits

  Naukowcy zwrócili się do " komórek siatkowych " charakterystycznych dla kory śródwęchowej płatów skroniowych mózgu.
  Tworzą one struktury sześciokątne i są aktywowane w zależności od ruchu zwierzęcia w wyimaginowanej przestrzennej sieci, odzwierciedlając jego położenie i orientację ( za odkrycie tego mechanizmuw 2014 r. została przyznana Nagroda Nobla ).

  Hawkins i jego współautorzy sugerowali, że podobne struktury mogą występować w całej korze nowej i że każdy z nich tworzy własne modele postrzeganych obiektów. "Jeśli neurony kraty pokażą pozycję w przestrzeni jednego obiektu, a więc samego ciała, to przyjmujemy, że" neurony sieci "w nowej korze jednocześnie wyświetlają położenie wielu obiektów" - piszą naukowcy.

  W rzeczywistości kora naszego mózgu jest zorganizowana z grup, które łączą setki neuronów, ułożonych w wielowarstwowe pionowe kolumny neuronalne.
  "Kolumny w korze somatosensorycznej mogą śledzić położenie właściwości dotykowych obiektu", kontynuują autorzy, "a kolumny w korze wzrokowej mogą śledzić obraz".
  Teoria Tysiąca Mózgów zakłada, że całe mnóstwo takich modeli istnieje w nowej korze równolegle, a połączenia „dalekiego zasięgu” między neuronami umożliwiają ich synchronizację. Podstawą pracy nowej skorupy nie jest hierarchiczne uformowanie jednego modelu otaczającego świata, ale złożone interakcje sieciowe między wieloma "małymi" modelami.

  "Nasza nowa teoria mówi, że mózg działa inaczej niż myśleliśmy. Zamiast studiować jeden duży model świata, nowa kora bada tysiące modeli pracujących równolegle. Nazwaliśmy to "Teorią Tysiąca Mózgów", wyjaśnia współautor dzieła Subutay Ahmad.

  W mózgu powstają setki, jeśli nie tysiące modeli dla każdego z obiektów otaczającego świata. Ich integracja odbywa się w każdej kolumnie korowej. A dzieje się tak nie tylko na wszystkich poziomach hierarchii, ale także równolegle.

  ZDJĘCIE
  A - w ogólnym przypadku organ zmysłów sukcesywnie pobudza obszary kory mózgowej, które analizują informacje z niej pochodzące i formują modele obiektu.
  B - połączenia dalekosiężne umożliwiają współpracę różnych modeli (na przykład wizualnych i dotykowych), tworząc kompletny obraz przykład kubka w ręce.
  Do tego w innym przypadku dochodzi napis/logo KAWA na kubku, który stwarza z swojej kominie obraz kognitywny kawy który tez łączy się z powyższymi modelami kubka.

  Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę
  https://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.
  Wystarczy, że klikniesz "dołącz" na stronie listy.

  #swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #psychologia #mozg #siecineuronowe #ciekawostki #sztucznainteligencja #ai #ewolucja #inteligencja

  źródło: brains1.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: dziękuję Ci za to co robisz. Szanuję

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Kurcze, miałem wrażenie, że to stara teoria i co gorsza wydawało mi się, że to była aktualnie obowiązująca, a tu bach...

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: jak byłam dzieciakiem, miałam wiele dziwnych pomysłów, między innymi chciałam zobaczyć kolor którego nie ma, wyobrazić sobie nieskończoność oraz miałam teorię „nadmyśli i podmyśli”. Przypominało mi się to apropo tego wpisu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: teoria zakłada skrajnie niewydajny proces. Powielanie modeli dla obiektu zamiast np. składania go z coraz bardziej złożonych etykiet odnoszących się do pewnego zbioru pojęć podstawowych/wstecznych byłoby tak energozerne i długotrwałe że zanim człowiek użyłby go w praktyce umarłby z wyczerpania. Dla słonia nie tworzymy 1000 podobnych pojęć słonia i nie zestawiany ich że sobą tylko zastanawiamy się do czego słoń jest podobny co widzieliśmy wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Machas: @Ilmarinen:

   Dzięki za dobre słowo Mirki :)
   Co prawda wczoraj (z powodu swojej beznadziejnej ortografii i gramatyki) oświadczyłem że już nic nie będę pisał na Wykopie, najwyżej tylko memy będę robił i wrzucał.
   Ale otrzymałem dwa maile od kolegów, gdzie w bardzo ostrej i niecenzuralnej formie wezwano mnie abym wrócił po pionu, jak również wskazano gdzie mam wsadzić swoje memy.

   ( z tym ostatnim nie może zgodzić się, bo memy mam fajne i śmieszne [foch!!] )

   Tradycyjnie:

   Przepraszam z góry za wszystkie błędy ortograficzne, stylistyczne, a najbardziej za te za zmysłowo / logiczne związane z sensem wypowiedzi. Proszę o wyrozumiałeś ponieważ mam orzeczone DDD

   ad1.

   Artykuł jest bardzo ciekawy i dość duży, ale jednocześnie napisany zrozumiałym językiem dla nas laików, więc zainteresowanym polecam wrzucić do GT i poczytać.

   ad2.

   Z moich dziewięcioletnich obserwacji naukowych @Moderacja wnioskuję że to towarzystwo głąbów*, a w szczególności Naczelny Głąb niejaki mtm, nie posiadają kory nowej obecnej u ssaków i ludzi, lecz w swoich działaniach posługują się jedynie korą starą (archi- i paleocortex) obecną u niższych grup kręgowców.

   .
   *słowo "głab" wg opinii moderatora mtm nie jest obraźliwe i stanowy normalny zwrot dla konwersacji na Wykopie

  •  

   pokaż komentarz

   Dla słonia nie tworzymy 1000 podobnych pojęć słonia i nie zestawiany ich że sobą tylko zastanawiamy się do czego słoń jest podobny co widzieliśmy wcześniej.

   @walczenyKon: o k%%@a to jest tak genialne ze az w ramke mozna oprawic. Czlowieku co ty wogole miales na mysli piszac to? Napisales "tylko zastanawiamy się" czyli wogole nie odnosisz sie do sposobu w jaki dzialaja neurony a odnosisz sie do SWIADOMOSCI ktora jest efektem dzialania neuronow.

   Tak wiec mam wrazenie ze kompletnie nie rozumiesz o czym jest artykul.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: dzięki! Chodzi o potęgę analogii zapisanej na pewnej zorganizowanej nią np. nazwijmy ją przestrzeni/sieci. Dobrze że trafiam na twoje wykopy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @karer: świadomość to śliski temat i nie odnoszę się do niego , szczególnie 1 palcem na telefonie. Chodzi mi o proces poznawczy który jeśli wymaga dodatkowej kreacji zamiast korzystania z konfiguracji wcześniej dostępnych zasobów to jest skrajnie nieefektywny - czyli w konsekwencji powinien dosyć szybko zostać wykluczony przez selekcję naturalną

  •  

   pokaż komentarz

   @LowcaG: zgadza sie, powstała na początku lat 70. Jeśli do niej dorzucimy samoorganizacje sieci na zasadzie węzeł strzałki będzie można łatwiej to zrozumieć.
   @RFpNeFeFiFcL w połączeniu z tym filmem robi sie ciekawie :)

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   świadomość to śliski temat i nie odnoszę się do niego , szczególnie 1 palcem na telefonie. Chodzi mi o proces poznawczy

   @walczenyKon: no ale przeciez proces poznawczy jest CZESCIA SWIADOMOSCI. Jesli odnosisz sie do procesu poznawczego to odnosisz sie do swiadomosci.

  •  

   pokaż komentarz

   @xyz23: różowy jest kolorem którego nie ma ;). Tzn jest ale poza widmem widzialnym. To co my odbieramy jako róż jest mieszaniną kolorów.

  •  

   pokaż komentarz

   @mathijas: kolor którego jeszcze nie znam, nowy kolor to miałam na myśli :)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: rób dalej to co robisz bo robisz to dobrze, dzięki Tobie jest po co wchodzić na wykop

  •  

   pokaż komentarz

   @semafor1985:

   Dzięki :)
   Chociaż sądząc po dzisiejszej "głównej " to raczej Daniel Magical najbardziej fascynuje umysły naszych kolegów z wykopu. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: i bardzo dobrze że wróciłeś do pionu bo wykonujesz kawał porządnej roboty i jeśli wolisz zamiast "guru" będę Cię miał w opisie jako "super quality content guy". Więc jeśli chcesz motywującej rady, nie rozmieniaj się na drobne tylko skup się na tym w czym jesteś naprawdę dobry (potwierdza to Twoje miejsce w rankingu). Jesteś jednym z powodów dla których codziennie wchodzę na wykop. Dziękuje za Twoją pracę i pozdrawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @europa: @semafor1985:

   Gracias colega :)

   Nic na mnie nie mów, bo nie jestem a ni jednym a ni drugim.
   Będę robił trochę rzadziej znaleziska i dokładnie je sprawdzał przed dodaniem.
   ( chociaż jak już pisałem, ja widzę ( a raczej mój mózg ) słowo brak i bark tak samo.

   Dla mnie to co jest na obrazku to normalny tekst.
   Ja go widzę i czytam płynnie bez najmniejszych problemów, no i niestety takim samym sposobem, k!#@a, "płynnie" piszę.

   źródło: mozg2.png

  •  

   pokaż komentarz

   @xyz23: byłaś niezwykła jednorożcu #thuglife (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @Grendal: myślałam zawsze że inni też tak mają :D

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: świetnie, że robisz co robisz dla nas tutaj, bardzo ciekawią mnie te zagadnienia o których piszesz. Mózg, kosmos itp. Jest to dla mnie mega ciekawe i zacznę pewnie 'subskrybować' twój kanał tutaj. Natomiast chciałbym powiedzieć, iż nie jestem w stanie czytać tych artykułów po angielsku a po polsku po prostu się nie da. Próbuję ale niewiele z tego idzie zrozumieć przez laika. Ja wiem, że prosiłeś o nie hejtowanie orto, styli i błędów w tekście... no ale jak mam tego nie robić? Robisz coś arcyciekawego i wołałbym poczekać na dobrze przetłumaczony tekst parę godzin dłużej niż czytać coś z czego więcej się domyślam lub mylę niż uczę.
   Przepraszam, mam nadzieję, że zrozumiesz o co mi chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @rmk93:

   A przeczytałeś wyżej dla czego tak jest? :(

   "Proszę o wyrozumiałość ponieważ mam orzeczone DDD"

   Żądać ode mnie prawidłowej pisowni, to jak oczekiwać że kulawy zatańczy taniec z szablami

   Czy daltonista namaluję obraz w barwach Van Goha .

   Ale będę się starał - obiecuję :)

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: no nie do końca bo można poznawać a nie posiadać świadomości. Ciekawy sposób przedstawienia tej koncepcji można znaleźć w książce pt. "Ślepowidzenie". Jest to przyjemna lektura w formie s-f opracowana na podstawie dostępnych obecnie koncepcji naukowych

  •  

   pokaż komentarz

   no nie do końca bo można poznawać a nie posiadać świadomości. Ciekawy sposób przedstawienia tej koncepcji można znaleźć w książce pt. "Ślepowidzenie". Jest to przyjemna lektura w formie s-f opracowana na podstawie dostępnych obecnie koncepcji naukowych

   @walczenyKon: ale uzyles terminu "proces poznawczy" ktory ma swoje znaczenie i zeby zachodzil musi byc SWIADOMOSC. Ty po prostu albo nie wiesz co to jest proces poznawczy albo z jakiegos powodu nie umiesz przekazac tego co myslisz.

  •  

   pokaż komentarz

   między innymi chciałam zobaczyć kolor którego nie ma

   @xyz23: Istnieje dość satysfakcjonujące wyjaśnienie problemu qualii: Kolor nie jest bytem samodzielnym, on jest cechą wspólną wielu obiektów. Śnieg ma kolor chmury. Chmura ma kolor śniegu.

 •  

  pokaż komentarz

  mialem proroczy sen, z ktorego ciag zdarzen wydarzyl sie nastepnego dnia popoludniu, wiec c?%%% wiemy i pewnie o wielu rzeczach sie nie dowiemy jako masa robotnicza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Fajne, ale mógłbyś używać zwrotu "hipoteza".

 •  

  pokaż komentarz

  Nie rozumiem tylko dlaczego u ssaków i ludzi? To tak jakby napisać u ludzi i kobiet, albo prostokątów i kwadratów.