•  

  pokaż komentarz

  My w tym czasie moze rozpiszemy projekt dopuszczalnego debetu na koncie NASA na przyszly rok

  A w europie moze nawet uda sie nie spalic londynu do konca...

  Dobrze ze socjalizm pcha nas w lepsze czasy a te biedne chiny dogorywaja

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: chodzilo mi raczej o tolerancyjny, socjalistyczny i rownosciowy cywilizowny swiat z europa i usa na czele

   grunt zeby rakieta nie byla homoficzna i nie obrazala zadnej religii a latac nie musi, Chiny przez takie podejscie nas rozniosa za kilka pokolen

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Dokładnie. Rakiety NASA i ESA mają kształt falliczny przez co feministki czują się urażone

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Przecież ESA i NASA już dawno wysyłały i miały lądowniki na Marsie...

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: ESA co najwyżej dwa wraki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Rancor: Ale były, a Chińczycy kombinują z tym łazikiem na około 2030.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: Nie wiem o czym mówisz. Ich łazik ma być wystrzelony w lipcu 2020 roku

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Przecież ESA i NASA już dawno wysyłały i miały lądowniki na Marsie...

   @DanielAquarius:

   cicho, teraz Chiny są modne na wykopie. Trzeba się cieszyć, że udaje im się to co dekady temu zrobili Amerykanie czy Ruscy.

   @3mortis wali komentarz-combo, będzie dużo plusów :)
   Narzekanie na Londyn - jest.
   Nawiązanie do socjalizmu - jest.
   Straszenie co z nami zrobią Chiny za X lat - jest.
   Narzekanie na przesadną tolerancje (rakieta homofobiczna? xD) - jest.
   Brakuje chyba tylko hejtu na Apple i byłby wykopowy komentarz doskonały.

   A tak na serio to koledzy chyba przespali ostatnią dekadę, nie widząc zwrotu w kierunku rynku prywatnego (ze spacex na czele) i progresu jaki tam zachodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rancor: A jednak masz rację, polecą wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: co to im da, że będą latać na marsa a my nie? słucham poważnej odpowiedzi?

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: rozwój technologiczny? Tylko tyle i aż tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: a ja myślałem, że tu chodzi o odkrywanie świata... a nie technologię. Pokonywanie barier. Technologia jest ważna, to fakt, ale niestety nasz świat się s p$%?@ił, biurokracja i inne dziadostwo umysłowo. Dobrze że ktoś inny pcha ten wózek, bo gdyby inni byli tacy jak my....

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: podbój kosmosu ma 2 cele, w czasach zimnej wojny było dokładnie to samo: propaganda (my możemy co chcemy, Wy nie) I rozwój technologii, pokonywanie barier jest dla ludzi typu musk, a nie rządowych programów

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: co on pokonuje to nikt nie wie, zobacz sobie jaki zrobił miotacz ognia, on tworzy PR, bo teraz trzeba mieć PR, a nie jakieś osiągnięcia. Rozwój technologi jest ok, ale kosztuje krocie. Świat się zatrzymał, spójrzmy na to że kiedyś amerykanie latali wahadłowcem na orbitę, dziś nie latają, bo starego wahadłowca nie potrafili naprawić. Bo jest może i też drogi, ale wypadek po wypadku a oni ciągłe nie potrafili go zrobić, to już nie ten poziom nauki, wiedzy co kiedyś.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi: nie opłacało się budować czegoś lepszego, niż wahadłowce, nie bylo potrzeby, bo usa osiągnęły taka przewagę na reszta, że zaczął się u nich przestój. To się zdziwią, jak Chińczycy wykazują na masie wcześniej:) A jak ktoś pisał wcześniej, tam nie ma wyborów, nikt się nie przejmuje najbliższymi 4-5 latami, tylko można planować dekady do przodu i nie przyjdzie ktoś, kto za 10 lat utnie budżet

  •  

   pokaż komentarz

   @bodziodestruktor: no właśnie, demokracja jest zdecydowanie przereklamowana

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis:

   chodzilo mi raczej o tolerancyjny, socjalistyczny i rownosciowy cywilizowny swiat z europa i usa na czele

   grunt zeby rakieta nie byla homoficzna i nie obrazala zadnej religii a latac nie musi, Chiny przez takie podejscie nas rozniosa za kilka pokolen

   Albo sami popadna w ten dziwny stan ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @dawkus: @3mortis: rozumiem,, że dużo bardziej wolelibyście żyć w komunistycznych Chinach niż w tej złej socjalistycznej Europie? :D

  •  

   pokaż komentarz

   @rakiwo: ciezko mi powiedziec ktore miejsce jest obecnie faktycznie komunistyczne...

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: No tak przecież dbanie nawet przesadne, nawet uwłaczające logice o godność homoseksualistów czy kobiet można porównać, z permanentną cenzurą wszystkiego, zamykaniem wrogów systemu do więzień i ograniczaniem wolności obywateli. Grunt, że mają odrobinę wolnego rynku i mogą bułki bez kasy fiskalnej na ulicy sprzedawać.

  •  

   pokaż komentarz

   @oremi To co dalo Hiszpani i Portugali podbuj niwego świata

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis Np. to, gdzie w kościołach wiszą slogany wychwalające socjalizm, a wizyta policji przyprawia całą kongregację w stan przedzawałowy? (Z własnego doświadczenia, żeby nie było.)

  •  

   pokaż komentarz

   @rakiwo: Skoro już mowa o tej chińskiej wolności gospodarczej, to u nas na kampusie przed wakacjami znienacka administracja zamknęła cały szereg takich knajpek, po latach nieskrępowanej działalności. Nikt nie wie dlaczego, ale bez wątpienia nie miało to nic wspólnego z tym, że zaraz na jesieni tuż obok wyrosła wielka nowa stołówka, z której zyski czerpie bezpośrednio władza uczelni. To przecież byłoby takie... socjalistyczne, a jak już na Wykopie ustaliliśmy, państwo, które nazywa się Chińska Republika Ludowa i które rządzone jest autokratycznie przez Chińską Partię Komunistyczną takim bytem być nie może.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: xDD No nie, no po prostu k$@?a nie xDDD

   Największym sukcesem chińskiego programu kosmicznego jest umieszczenie łazika na księżycu i wysłanie człowieka w kosmos.

   Największym sukcesem amerykańskiego programu kosmicznego... no nie wiem? 6 razy wysłanie człowieka na ksieżyc? Lądowanie próbnika na Tytanie? Umieszczenie kilku łazików na Marsie? Wysłanie 4 sond kosmicznych, które już opuściły Układ Słoneczny? USA wysłały teraz też specjalną sondę, która zbliży się na rekordową odległość od Słońca (Parker Solar Probe)

   Ale hurr durr!!! Świat zachodu upada, klękajcie przed Chinami!!!!!

   pokaż spoiler kto te głupoty lajkuje OP-owi? xDD

  •  

   pokaż komentarz

   @yarpen26: i bardzo dobrze, że zamknęła. Na szczęście w tym kraju żeby prowadzić działalność gospodarczą trzeba spełnić takie wymogi jak chociażby sanepid i przynajmniej mam podstawowe, elementarne poczucie bezpieczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: W NASA będą się zastanawiać jak dostarczyć tam elementy by zbytnio sie nie sforsować puścić pare bilionów w powietrze i zrobic to tak by projekt trwał możliwie najdłużej. Bo cieżko było pomysleć że zamiast człowieka puścić maszyne która obsadzi kapsułe z mikro klimatem i roślinkami.

   W europie nadal bedzie rozmowa ile okienek musisz zamknąć wchodząc na stronę internetową,
   Albo czy w Polsce panuje faszyzm i nietolerancja.

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: ogólnie to myślę że USA ze swoimi projektami będąc w kosmosie nie informują jak tam jest naprawdę, bo po co żeby Chiny czy Rosja korzystali z ich informacji. Specjalnie dają przez filtr naukowców info że tam jest hu!owo i nic sie nie da żeby ile sie da w czasie, nikt z konkurencji tam sie nie pokazał, bo może lepiej sobie tam radzić niż oni sami.
   Samo wysyłanie wahadłowców za pomocą rakiety gdzie trzeba było nad tym zapanować i spalić miliony ton paliwa było wersja dla wszystkich(patrzcie ile to trzeba pracy wiedzy i piniedzy żeby wysłać coś w kosmos a spokojnie można było zaadoptować samolot transportowy by wynosił wahadłowiec na orbitę tak jak to chyba robi virgin.
   W europie nadal będzie rozmowa ile okienek musisz zamknąć wchodząc na stronę internetową,
   Albo czy w Polsce panuje faszyzm i nietolerancja.

  •  

   pokaż komentarz

   @dawidfischer4: Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, ale w chwili obecnej rząd to firmy które mało płacą, oczekują biurokracji, nie koniecznie skupieni są na technologi, czy zysku. W chwili obecnej takie warunki jakie zapewniały kiedyś rządy zapewniają firmy prywatne, to one nakręcają rynek i go tworzą. A chińczycy to taka stara europa u nich się liczy i zysk i efekt, bo tam ludzi mnogo, nie starasz się, nie znasz się - wynocha, inna mentalność, oni gonią europę, usa, ba oni chcą i wierzą że ją przegonią, ale nie jest ich myśl okraszoną biurokracją i demokracją, gdy szef się zmieni będziemy budować coś innego, u nich jest cel długofalowy. To jest ta przewaga nad demokracją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hans_Olo: a w USA debata na temat łazienek dla 3 płci

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis zakażą lotów, bo to obraża plaskoziemcow :)

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88 Trochę racji obśmiewając taki komentarz masz oczywiście. Ale nie zgodzę się z tym co piszesz o zapóźnieniu Chińczyków w wyścigu o parę dekad. Racja. Ale spójrz ile przez te parę dekad zrobili - bo już nawet nie jest to doganianie biegiem, to sprint połączony ze skokami w dal. Zobacz jak wyglądał taki np. Szanghaj 40 lat temu, a jak dziś, technologiami telekomunikacyjnymi przebijają się przez duopol USA i Korei Płd., militarnie dominują w regionie po ich stronie Pacyfiku i oburzenie opinii międzynarodowej na ten fakt bardziej przypomina obszczekiwanie mastiffa przez ratlerka. Jest głośno, ale skutek nijaki. Czy tego chcemy, czy nie, 30 letni układ sił po zakończeniu Zimnej Wojny i prymat USA się zmienił. Znów jest dwóch graczy na planszy, ale tym razem ten na wschodzie ma nie tylko silną armię, atom i terytorium, ale dodatkowo (czego brakowało ZSRR) sprawną gospodarkę, a także w zasadzie niewyczerpany zasób ludzki.
   Program kosmiczny jest tego ukoronowaniem.
   Zresztą, kpiąc należy zapytać jednocześnie co my, jako kraj osiągnęliśmy w tym czasie? Przez ostatnie 30 lat powiedzmy. Wybudowaliśmy nieco "autostrad", w ciul centrów handlowych i jeszcze więcej dyskontów, parę biurowców i kilka stadionów oraz montowni? Bo naprawdę wartościowe odkrycia i technologie jakie udało się opracować zaprzepaścilismy i inni zaraz odkryli je po naszych śladach, albo sprzedaliśmy za garść paciorków.

  •  

   pokaż komentarz

   @rakiwo: napisalem poemat ale skasowalem... to nie ma senu :)

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis: Co to w ogóle za p%@#%?#enie xD

   Jedź sobie do Chin, pożyj trochę i zobacz jak tam jest. Tylko potem nie wracaj z płaczem do tej lewackiej Europy. Typowe gadanie ludzi którzy gówno się znają, gówno widzieli i potem wypisują to gówno w komentarzach

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie zgodzę się z tym co piszesz o zapóźnieniu Chińczyków w wyścigu o parę dekad.

   @Lootzek:

   przecież sam fakt, że dopiero teraz coś osiągają (głownie z łazikami) świadczy o takim opóźnieniu...
   Technologicznie obecnie NIE są dekady w plecy za USA, ale moim zdaniem nie powinno się wyolbrzymiać ich sukcesów do bólu. Zwłaszcza, że największe przełomy w tej dziedzinie robią obecnie prywatne firmy, a nie państwa.

   Jeśli chodzi o resztę, trochę przeceniasz jak to wygląda.
   Szanghaj wygląda fajnie, ale prowincja to już bieda i zapaść społeczna.
   Nawet Hongkong (oficjalnie nie-Chiny, ale już za paredziesiąt lat tak) nie jest taki różowy jak go malują. Byłem tam w Grudniu, i wrażenie zaskakująco kiepskie - mało zieleni, sporo smrodu i brudu, większość miasta obdrapane i brzydkie, pomimo nadmorskiego położenia smog jak w Krakowie zimą itp. Nawet sam pociąg z lotniska do centrum - niby szybka kolej, ale w środku zagrzybiała klima, obdrapane siedzenia... Ogólnie w życiu nie chiałbym tam mieszkać, w porównaniu do takiego Singapuru niebo a ziemia...

   Oczywiście ponad miliard ludzi musi robić swoje, jeśli chodzi o wielkość gospodarki, ale też nie jest tak różowo, jakby wykopki chciały. Zdalnie sterowana gospodarka prędzej czy póżniej odbija się czkawką. Już teraz mają ogromne problemy ze sztucznie kreowanym popytem przez inwestycje w infrastrukturę - nigdzie nie ma tak dużych miast duchów, jak tam.
   Sporo firm to też firmy wydmuszki, tworzone tylko by istnieć na papierze i wyciągać kasę od inwestorów - polecam dokument China Hustle - https://www.imdb.com/title/tt7215388/.
   Ogólne nastawienie na produkcję też przypomina czasu industrialne, podczas gdy wysoko rozwinięte gospodarki od dawna odchodzą w kierunku usług i technologii.

   Nie warto też pomijać ich ogólnie akceptowalnych wartości - człowiek jako jednostka znaczy tam tyle, co nic. Wolność słowa i ogólne podstawowe prawa są mocno ograniczane. Z tego choćby powodu w przypadku jakiegokolwiek konfliktu, czy to z USA czy z Japonią czy z innym krajem, w żadnym wypadku nie powinno się stawiać za Chinami...

  •  

   pokaż komentarz

   @pawciow88 A prowincja w Stanach? Też raczej szału nie ma, w miastach podobnie, brud, smród i wieżowce. Z gospodarką i zdalny sterowaniem też tak nie do końca - nadzoruje ją pewna kasta, oczywiście związana z partią, ale mechanizmy zarządzania kombinatami mają więcej wspólnego z tymi znanymi z gospodarek zachodnich, niż modelem radzieckim. Świadczą o tym firmy wydmuszki o których wspominasz - skąd my to znamy? ;) Miasta-duchy to fakt. Jedynie należy zapytać po co je zbudowali i kiedy zaczną być potrzebne. Dużo można Chińczykom zarzucić, ale nie bezmyślność, rozrzutność na taką skalę i brak planowania. Planowania w innej skali niż my przywykliśmy. Pamiętam wywiad z jednym z głównych inżynierów odpowiedzialnych za budowę tych wielkich tam na rzekach, powiedział coś w stylu: ja nie skorzystam z dobrodziejstw tych konstrukcji, moje dzieci najprawdopodobniej też nie, ale wnuki na pewno. Wartość pracy też stale tam rośnie, faktycznie idzie to w stronę systemu kastowego. Z drugiej strony czy na zachodzie (poza nazwą) jest inaczej? Usługami, bez przemysłu popytu nie zaspokoisz, z technologiami prą do przodu, a co do konfliktu, jeśli choć część przemysłu przekierują na zbrojeniówkę, to z ich ilością fabryk, wytwórni i siły roboczej, są w stanie zalać przeciwnika sprzętem może gorszym jakościowo, ale w wystarczającej ilości do zrównoważenia przewagi technologicznej, oraz armią w ilości i z motywacją większą niż potencjalny przeciwnik. Vide II W.Ś. - przewaga Niemiec w technologii pancernej i kunszt dowódczy przegrały z masowo produkowanymi, prostymi, nie posiadającymi nawet radia czołgami, obsadzanymi przez traktorzystów i ludzi po przyspieszonych kursach, głębokością frontu i ilością zasobów ludzkich kierowanych na front. Ja nie gloryfikuję Chin, każdy kolos może się potknąć o drobiazgi, ale nie wolno ich nie doceniać.

   P.S. Dzięki za link, chętnie obejrzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rancor pomyliło mu się z umówioną wizytą do lekarza na nfz

  •  

   pokaż komentarz

   @waro: ale co cię tak boli dupa, że Chińczycy sobie chcą teraz eksplorować kosmos? bardzo dobrze że chcą, i niech gonią Amerykę pod tym względem. wszyscy na tym zyskają

  •  

   pokaż komentarz

   @3mortis trzeba było nałożyć limity co2 na chiny i brakło by im pieniędzy na takie zabawy. Tylko że oni mają gdzieś Unię i jej chore pomysły.

 •  

  pokaż komentarz

  A za 2 lata wylądują na Słońcu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Technologia (europejska i amerykańska) została, kadra szkoląca wyjechała. A Chińczycy już krok milowy przed wszystkimi.To się nazywa wykorzystać daną szansę ...

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy niby Chińczycy wylądowali na Księżycu? Wysłali na Księżyc jedynie jakiś łazik z p%!$y. To samo robili Amerykanie i Ruscy sześćdziesiąt lat temu. Jeśli chodzi o ludzi, to jedynie Amerykanie byli na Księżycu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mecenas_z_piaseczna: skrót myślowy, zaznaczyli tam swoją obecność.

  •  

   pokaż komentarz

   @januszniepije: Raczej przekłamanie... Nie pracuję w NASA ani dla Elona ale domyślam się że jest znaczna różnica między wysłaniem w kosmos człowieka, a wysłaniem robota. Na zdjęciu jeszcze kosmonauta z flagą... clickbaitowo -dlatego zakop

  •  

   pokaż komentarz

   @kywopek: Inna sprawa, że kraje, które nie są tłamszone przez kompleksy niższości, i które nie muszą trąbić na prawo i lewo o swojej wielkości, dawno darowały sobie propagandowe misje ludzkie i skupiają się na robotach, które akurat do warunków życia w próżni i na innych planetach są świetnie przystosowane.

   Masz gazylion dolców i masz do wyboru albo wydać je na dopracowanie żagla słonecznego, który umożliwi wysłanie sondy do Alfy Centauri, albo na przeniesienie kilku Azjatów na jałową pustynię, żeby zrobili sobie selfie na tle chińskiej flagi, wzruszyli ramionami i pakowali się z powrotem, umierając po kolei na raka w ciągu kolejnych dwudziestu lat. Well the choice is clear...

  •  

   pokaż komentarz

   @yarpen26: oczywista sprawa i w pełni się zgadzam, jednak człowiek na księżycu brzmi lepiej niż łazik na księżycu i wciąż robi różnicę - abstrahuję teraz od sensu takiej eskapady, chodzi mi bardziej o aspekt medialny

 •  

  pokaż komentarz

  W sumie Mars i tak już jest czerwony. ( ͡º ͜ʖ͡º)