•  

  pokaż komentarz

  Liczę na to, że kolejny artykuł będzie o potencjalnych możliwościach na dalszy rozwój w obecnym lub większym tempie np. poprzez zastąpienie krzemu grafenem (którego proces wytwarzania gdy tylko drastycznie stanieje czeka nas jedna z największych rewolucji w dziejach)

  •  

   pokaż komentarz

   @mar-v-son: Tylko pytanie, czy to wtedy będą "klasyczne" komputery, o architekturze podobnej do obecnych? Bo tak naprawdę od dekad jedziemy na tej samej zasadzie i to właśnie tę formułę wyczerpujemy. Ale jak najbardziej, może pojawić się coś nowego, lepszego.

  •  

   pokaż komentarz

   @mar-v-son: Myślę, że przed grafenem może być sporo innych rewolucji - np. powrót do germanu, oparcie obliczeń na świetle, szybsza pamięć, memrystory.

   @AAA90: Moim zdaniem kompletnie nowa formuła jest trudna do spopularyzowania. Głównie dlatego, że to wiąże się to z dostosowaniem obecnego kodu do nowego typu obliczeń.

   Zresztą nie trzeba daleko szukać - obliczenia równoległe to jest jakiś rodzaj nowej formuły (a przynajmniej na rynku konsumenckim). I do tej pory jest mnóstwo programów pisanych jednowątkowo.

   Ja bym bardziej obstawiał, że obecny paradygmat zostanie ulepszony - np. poprzez trwałą pamięć RAM.

   Co więcej, moim zdaniem jest wciąż dużo rzeczy, które nie są optymalizowane i może się okazać, że niedługo będziemy świadkami odwrotu od języków skryptowych i innych wirtualizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   poprzez zastąpienie krzemu grafenem

   @mar-v-son: jak chciałbyś zastąpić krzem grafenem w obecnej technologii, jeśli grafen jest doskonałym przewodnikiem a krzem jest półprzewodnikiem? Tranzystory działają wyłącznie dzięki temu, że półprzewodniki posiadają pasmo zabronione, którego przewodniki nie mają

 •  

  pokaż komentarz

  Pamiętam podobne artykuły z początków XXI wieku, wtedy jojczyli na to samo i że granica jest gdzieś w okolicach 1GHz. Potem pękło i poleciało gdzieś pod 4GHz, potem poszli w wielordzeniowość. A że poniżej iluś nanometrów nie da się zejść to czytałem jeszcze w latach 90. Ówcześnie podawana granica była gdzieś w okolicach 15nm...

  A pecety miały zdechnąć juź dawno. I w sumie trochę tak jest - ile jest pecetów, a ile komórek z armami?

 •  

  pokaż komentarz

  trochę czuję niedosyt po tym artykule ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Skąd się wziął ten kretyński styl pisania artykułów adresowanych do jednej osoby, w sensie zwracanie się do czytelnika w drugiej osobie l. poj. zamiast pierwszej lub drugiej osobie l. mn.?

  Czytając "pamiętaj, że coś tam polega na czymś tam" zamiast "pamiętajmy, że coś tam polega na czymś tam" czuję się traktowany jak debil.