•  

  pokaż komentarz

  zdarzyło się w ciągu 30 lat jedno morderstwo co do którego sprawca jest pewny, wprowadźmy karę śmierci do systemu prawnego pamiętając o sprawie Tomasza Komendy którego policja i prokuratura wrobiły w gwałt i morderstwo - cytując JKM ktoś ma gwoździa w mózgu

 •  

  pokaż komentarz

  To w ogóle nie jest problem pierwszej kategorii... Mamy kurczacą się klasę pracującą, a przyrost emerytów więc problemem do rozpatrzenia jest ZUS. poza tym nadmierne przeregulowanie przedsiębiorczości i dług publicznych. Ale Korwin będzie swoje o karze śmierci, a reszta o aktualnym temacie na tapecie: tym razem Adamowicz, innym razem jakiś marsz, jeszcze innym krzyż; po dwóch tyg. nikt już nie pamięta, a Rzeczpospolita nadal umiera po cichu

 •  

  pokaż komentarz

  Ale patrząc na przypadek Tomasza Komendy to jaką mamy pewność na na karę śmierci będą skazywane osoby które faktycznie na nią zasługują?

  •  

   pokaż komentarz

   @elim Chodzi o przypadki oczywiste. Natomiast JKM już wypowiadał się co w sytuacji, gdy jednak taki przypadek nie był oczywisty. Otóż JKM stwierdził, że jak każda machina, machina sprawiedliwości (czy jakoś tak) też może się mylić, ale korzyść przeważa na tyle, że godzi się na takie sytuacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @elim: Na szczęście europejski system prawa wymaga aby wina została udowodniona ponad wszelką wątpliwość, zatem można np. w przepisach zastrzec, że KS nie mogłaby być orzeczona w procesie poszlakowym.
   U nas KS była stosowana przez wiele lat i jesli wziac pod uwagę sprawy kryminalne - nie przypominam sobie nawet jednego przypadku żeby się okazało że skazano czy wykonano wyrok KS na kimś niewinnym. Raczej nie wykonano KS na kimś winnym :)

   W USA system prawny bardzo mocno się różni, tam np. jest zasada że winę wystarczy udowodnić ponad uzasadnione wątpliwości, niby szczegół ale różnica ogromna. Więksozsc przypadków niewinnych skazanych na KS pochodzi sprzed czasów badań DNA, a także z czasów kiedy uprzedzenia rasowe często miały wpływ na stwierdzenie winy oskarzonego.
   No i umówmy się, ława przysiegłych w przypadku procesów zagrożonych możliwością wydania KS to jakieś szaleństwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Na szczęście europejski system prawa wymaga aby wina została udowodniona ponad wszelką wątpliwość
   W kontynentalnym systemie prawa zawsze sąd musi być w 100% pewny, że skazuje właściwą osobę - w sprawie Tomasza Komendy też był w 100% pewny, w innym przypadku musiałby go uniewinnić

   zatem można np. w przepisach zastrzec, że KS nie mogłaby być orzeczona w procesie poszlakowym.

   @senkjuwerymacz: można prosić prawną definicję procesu poszlakowego?

   pokaż spoiler nie ma takiej, jest orzecznictwo i wg niego poszlakami są odciski palców, ślady butów, ślady zapachowe itd. - czyli jeśli sprawca zabije kogoś będąc w sytuacji 1:1 bez monitoringu, to mamy proces poszlakowy

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Dokładnie, i wtedy żaden sąd nie ma szans stwierdzic czy to zabójstwo z premedytacją czy nie. A skoro tak, to KS odpada.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie, i wtedy żaden sąd nie ma szans stwierdzic czy to zabójstwo z premedytacją czy nie.

   @senkjuwerymacz: ale co ma poszlakowość do premedytacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: To samo co zabójstwo do zabójstwa z premedytacją.
   Poszlakowość procesu oznacza że nie ma żadnych bezpośrednich dowodów na to co się tak naprawde działo, nie wiadomo, czy np. doszło do jakiejś bójki i w jej wyniku ktoś poniósł smierć czy faktycznie doszło do morderstwa.

   Sąd może być przekonany że dany człowiek popełnił zabójstwo ale nie będzie mógł stwierdzić ponad wszelką watpliwość że było to morderstwo.

 •  

  pokaż komentarz

  niech ktoś wytłumaczy dziadkowi rzeczywistośc prawną. Ale w sumie, po co, jakby jakies fakty do niego docieraly

 •  

  pokaż komentarz

  Ale przecież to Ci sami ludzie którzy nie chcą aborcji bo życie jest święte i nie wolno odbierać?