•  

   pokaż komentarz

   @Cointreau:

   Zwykle światło podlega symetrii w odniesieniu do odwrócenia czasu (T-symetry / Parzystość T ). Oznacza to, że jeśli czas płynie w przeciwnym kierunku, światło powróci do źródła. Jednak badanie wykazało, że przy wysokich poziomach intensywności ta symetria wewnątrz rezonatorów pierścieniowych jest naruszona.

   Naukowcy wykazali również, że światło w rezonatorze pierścieniowym może spontanicznie zmienić swoją polaryzację.

   To tak, jakby struna gitarowa, która wibrowała w kierunku pionowym, nagle zaczyna wykonywać ruchy oscylacyjne zgodnie z ruchem wskazówek zegara ( prawilne świtało z tradycyjnymi wartościami) lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. ( leawckie LGBTQWERTY światło :) )

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: NO dobra tez nie rozumie i wykop ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale prosciejszym jezykiem co to oznacza?? Co nam to daje, co nam to moze dac??

   Oznacza to, że jeśli czas płynie w przeciwnym kierunku, światło powróci do źródła

   Jak czas plynie w przeciwnym kierunku?? Mnie sie zdaje ze czas plynie w jednym kierunku nie ublaganie (。◕‿‿◕。) czy to jest podwalina pod time machine??

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Solitony optyczne? Bezapelacyjne +!!!

  •  

   pokaż komentarz

   leawckie LGBTQWERTY światło :)

   @RFpNeFeFiFcL: Ty się śmiejesz a niektórzy próbują usprawiedliwiać swoje odchyły zjawiskami kwantowymi. New Age się panoszy (╯°□°)╯︵ ┻━┻.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL tez nie czaje xd co to oznacza dla nas?

  •  

   pokaż komentarz

   @Geeza: @fraciu: @BionicA @Cointreau:

   Sorry chłopaki za pożną odpowiedź, byłem na zakupach w Auchan i miałem warzenie że k@#?a zaczął się Armaggeddon i cala Warszawa przyjechała do jedynie czynnego sklepu na Ursynowie ( w W-we ).
   Przyrzekłem na masce samochodu że nigdy w życiu w sobotę nie podejdę bliżej niż na 500 m do dowolnego supermarkietu!

   Jeśli pozwolisz, zacznę od końca.

   Co nam to daje, co nam to moze dac??

   Pomoże to zbudować leprze urządzenia dla sterowania światłem, a taki esą stosowane bardzo powszechne przy nowoczesnych technologiach ( od światłowodów do komputerów kwantowych ).
   O tym samym piszą w artykule Phys.org gdzie ten fenomen jest opisane prostszym językiem.

   Naukowcy z Państwowego Laboratorium Fizycznego (NPL) ujawnili niezwykłe właściwości światła, które mogą prowadzić do całkowicie nowych urządzeń elektronicznych i zastosowań.
   Światło jest szeroko stosowane w elektronice w telekomunikacji i informatyce.
   Włókna światłowodowe są tylko jednym z powszechnych przykładów tego, jak światło jest wykorzystywane do ułatwiania rozmów telefonicznych i połączeń internetowych na całym świecie.


   Jak czas plynie w przeciwnym kierunku??

   Tu nie chodzi że czas zaczyna płynąc do tyłu, tylko to właściwości systemu nie zmieniają się przy odwróceniu parametru czasowego T: t -> -t .

   Na przykład jeśli rzucamy piłkę która spada i odbijając się znów trafia do naszych rąk ( pomijać dla uproszenia tarcie i inne efekty), to jak obejrzymy wszystkie zmiany systemu z odwróconej kolejności, powróci on do momentu naszego rzutu powtarzając wszystkie "punkty" a mówiąc ściślej,stany pośrednie systemu, które przechodził kiedy go rzucaliśmy.

   Ta samo jest ze światłem.
   W normalnych warunkach światło zachowuje się bardzo symetrycznie.
   Na przykład, gdybyśmy mieli okazję obejrzeć warunkową "taśmę wideo" zachowania światła, najpierw w trybie normalnym, a następnie po przewijaniu wstecznym, zobaczylibyśmy, że zachowuje się tak samo w obu przypadkach. To znaczy że upływ czasu nie zmienia natury zachowania światła.

   Naukowcy wiedzieli już, że w pewnych okolicznościach, gdy światło odbija się w pierścieniach optycznych, T-symetria / parzystość T zostaje utracona.
   Szczyty fal świetlnych nie pojawiają się w tych miejscach, gdzie powinny, zgodnie z równaniami T-symetrii .

   Badanie opiera się na eksperymentach z urządzeniem zwanym rezonatorem pierścieniowym optycznym. To urządzenie jest zaprojektowane tak, aby "utrzymywać i trzymać" światło tak długo, jak to możliwe.
   Wewnątrz - lustra, zorientowane w taki sposób, aby konsekwentnie odbijały światło, pozwalając mu na pełny obrót.

   W pewnym stopniu jest to podobne do szeptanych galerii - pokoi o eliptycznym kształcie ( np. katedra św.. Pawła w Londynie), w których dźwięk rozchodzi się w specjalny sposób, na przykład szept w jednym końcu pomieszczenia słychać w pewnym miejscu z drugiego końca, ale nie w całym pokoju.
   W szeptanych galeriach wykorzystuje się efekt propagacji wzdłuż ścian fali akustycznej, która doświadcza wielokrotnego wewnętrznego odbicia.
   Kiedy fala się zamyka, pojawia się efekt "fali stojącej", która jakby "dociska" się do ścian galerii.

   Podobną zasadę stosuje się w przypadku fal świetlnych w rezonatorze pierścieniowym.

   Naukowcy emitowali wiązki promieniowania laserowego wewnątrz takiego urządzenia.
   Okazało się, że wewnątrz urządzenia fale światła "zakręcają / skręcają się" w kółko i rezonują ze sobą, tworząc efekt, który w normalnych warunkach nie występuje w przyrodzie.
   Światło jednocześnie traci zarówno symetrię T, jak i polaryzację.

   Szczyty fal świetlnych manifestowały się w momentach, które nie pasowały do obliczeń przeprowadzanych zgodnie z równaniami symetrii T. Powstały wzorce, które działały tylko w jednym kierunku upływu czasu.

   Francois Copie, naukowiec zajmujący się projektem, wyjaśnia: "Podczas napełniania rezonatora pierścieniowego krótkimi impulsami, impulsy krążące w rezonatorze dotrą przed lub po impulsie początkowym, ale nigdy w tym samym czasie".

   Francois Copie, scientist on the project explains: "When seeding the ring resonator with short pulses, the circulating pulses within the resonator will either arrive before or after the seed pulse but never at the same time."

   Pascal Del'Haye, starszy pracownik naukowy Narodowego Laboratorium Fizycznego (NPL), powiedział: "Optyka stała się ważną częścią naszych sieci telekomunikacyjnych i systemów komputerowych. Zrozumienie tego, w jaki sposób możemy manipulować światłem w obwodach fotonicznych pomoże uwolnić cały szereg nowych technologii, w tym lepsze czujniki i nowe technologie kwantowe, które staną się jeszcze ważniejsze w naszym codziennym życiu".

   ( dodam tagi dla innych Mirków zainteresowanych technologiami )

   #swiatnauki #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Łap +, możemy sie spodziewać zastosowań w telekomunikacji bezpiecznej, dwa takie układy i nie do podsłuchania... Plus brak wzmacniaczy co parę km. a co kilkanaście. A to tak na szybko... :)

  •  

   pokaż komentarz

   @BionicA:

   Łap +, możemy sie spodziewać zastosowań w telekomunikacji bezpiecznej, dwa takie układy i nie do podsłuchania.

   Dzięki. :)

   Ja też zawsze mówię, że ciężko ot tak od razu powiedzieć gdzie i jakie praktycznie korzyści wynikną z tego doświadczenia

   Tak jak współcześni Mirki, czytające 1833 publikacje o doświadczeniach Faradaya z siarczekem srebra, nie mogli wytłumaczyć innym Mirkom, że kiedyś z tego materiału pólprzedodzącego powstanie pierwszy tranzystor, potem piwerwszy komputer, potem chłopaki z CERN opracują protokoły WWW, firma Mansef Inc na technologii HTML5 postawi Pornhub, inżynierowie skonstruują sztuczna waginę zsynchronizowaną z filmem i podłączana do okularów WR

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL właśnie powiązałeś naukowe doświadczenie do pocieraczy. Takich nauczycieli Nam trzeba!

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: Teoria 1000 bezmózgow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL ja pitole przeczytałem całość. Skąd ty się tu wziąłeś facet hehehe szacunek.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL znaczy to ze, do oświetlenia pomieszczenia np wystarczy jeden błysk światła który maiłby swój nieskończony obrót i ten jeden błysk światła pozwalałby na ,, wieczne" oświetlenie pomieszczenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Wielki "+" za ten komentarz. Szacunek.

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Sami googlo-fizycy kwantowi na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cointreau:> Nie rozumiem ale wykop

   Obiecaj że politykiem nigdy nie będziesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @darbarian za uczciwy jestem na to a swoją szansę już przegapiłem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Można więc rzecz że rózne siły fizyczne które zdążyliśmy sklasyfikować nie muszą poddawać się czasowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @krv

   Nie jestem pewny czy do końca tak jest jak mówisz.
   Samo pojęcie czasu jest bardzo skomplikowane do jednoznacznej definicji.
   Swojego nomen omen czasu, nasz profesor zapytał pod koniec lekcji u nas:" Jak najskuteczniej i najszybciej wk@!%ić fizyka?"
   Padło dużo odpowiedzi mniej lub bardziej trafnych.
   A pan profesor pod koniec rzekł: " Zapytać u fizyka czym jest Czas".

  •  

   pokaż komentarz

   @RFpNeFeFiFcL: Z czasem jako wymierem jest ciężko, bo jedyna definicja jaka nasówa mi się to bezpowrotna ciągłość ruchu meterii we wrzechrzwiecie. Cieżko zdefiniować czas nie opierając się na materii. Chociaż sam jest niematerialny.

  •  

   pokaż komentarz

   Cieżko zdefiniować czas nie opierając się na materii. Chociaż sam jest niematerialny.

   @krv: A to nie jest tak że zjawiska są obserwowalne tylko dzięki istnieniu materii? Spotkałem się kiedyś z eksperymentem myślowym sugerującym że w hipotetycznym wszechświecie zawierającym tylko jedno ciało nie istnieje: ruch, prędkość, siły, bezwładność, oddziaływania a pewnie nawet i czas. Mogłyby istnieć ale i tak nie dałoby się ich stwierdzić dysponując tylko jednym ciałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @AdireQ: Są obsewrwowalne dzięki śwaiatłu/fotonom. Ciekawe spostrzeżenie, paradoksalne.

  •  

   pokaż komentarz

   Są obsewrwowalne dzięki śwaiatłu/fotonom.

   @krv: Nie, nie. Nie miałem na myśli tego że akt obserwacji jest oddziaływaniem. Ten eksperyment myślowy pochodzi jeszcze z czasów gdy ludzie rozpatrywali paradoksy fizyki relatywistycznej. Chodzi o to że jeżeli w hipotetycznym wszechświecie istnieje tylko jedno ciało to nie można stwierdzić jego ruchu bo ruch jest względny (względem innego ciała). A jeżeli nie ma ruchu to nie ma też prędkości, przyśpieszenia, sił, bezwładności. Trudno by też było mówić w takim wszechświecie o czasie bo czas jest miarą zmian a w takim hipotetycznym wszechświecie zmiany nie zachodzą - ciało po prostu trwa w próżni. Czyli powstaje paradoksalny wniosek że do istnienia czasu potrzebne są przynajmniej dwa ciała.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to by tłumaczyło ten słynny numer jaki robi światło z trzema filtrami polaryzacyjnymi? Czy to nadal pozostaje temat do kłótni?

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli to co widzimy jest falą (światło jest falą), a nasze oczy dekodują tę falę, czyli wszystko co do nas dociera jest w pewnym sensie falą...to czym jest życie? falą? ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  No i spoko w sumie ¯_(ツ)_/¯