•  

   pokaż komentarz

   @user_no1: No i to jest parodia. Jaka to jest kara, nauka czy odstraszanie innych przestepcow. Typ na filmie mowił, że po 2 latach obowiązkowej pracy otrzymał 4 funty tj. okolo 20 złotych i takie pieniądze wydaje na siebie np. na mydło czy nową szczoteczke do zębów.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Jaka jest kara za morderstwo w Norwegii? Breivik zabił 77 osób i dostał 21 lat więzienia w luksusie. Życie każdej z ofiar jest warte 2/3 miesiące? To jakaś kpina.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Przykład Breivika jest dowodem na to, że kara śmierci powinna być powszechna

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: Dostał NAJWYŻSZY wymiar kary. W Norwegii nie ma kar więzienia więcej niż 21 lat. Dożywocie też nie istnieje. Dlatego prokurator chciał go uznać za niepoczytalnego żeby zamknąć go w szpitalu psychiatrycznym.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Brevik to największy troll wśród morderców.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: tego się głośno w Skandynawii nie mówi, ale Breivik dla wielu osób jest meczennikiem i bohaterem

  •  

   pokaż komentarz

   Breivik zabił 77 osób i dostał 21 lat więzienia w luksusie.

   @UberKatze: Chyba dla Polaka to Luksus, dla Norwega to właściwie uwłaczające warunki.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: no ale przecież go nie wypuszczą po tym okresie. będą musieli coś pozmieniać w przepisach i będzie siedział dożywocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: brak szacunku dla ofiar i ich rodzin bije z zachodniego systemu sprawiedliwości..

  •  

   pokaż komentarz

   @kebab-case: Breivik na swoim przykładzie pokazuje patologie europy nie tylko ze wzgledu na multikulti ale i na to co sie dzieje w więzieniu. Dlaczego mordercy zwyczajnie nie pozbawić praw publicznych tak by nie mógł się skarżyć na warunki więzienia?

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: Dostał dożywocie z możliwością zwolnienia po 21 latach. Jest to najwyższy możliwy wyrok w norwegii.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: No super, a to czasami nie u nas ostatnio koleś po wyjściu z więzienia zabił prezydenta miasta? Więzienie zamiast pomóc mu się ogarnąć tak żeby nie stanowił zagrożenia po powrocie do społeczeństwa, zrysowało mu psychikę jeszcze bardziej.
   I teraz kto jest mądrzejszy, Norwedzy traktując więźniów jak ludzi czy wykopki twierdzące, że więzień ma być traktowany jak śmieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @kebab-case: Kra śmieci jest droga i nie działa. Powoduje tez zwiększenie liczby zabójstw, bo nie mając nic do stracenia likwidujesz świadków. Można zobaczyć sobie statystyki przestępczości w USA jak kara śmierci odstrasza morderców.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze:
   no ale tych 77 lewicowych działaczy sprowadziło by do Norwegii 7777 imigrantów, z których kilku zabiłoby np 100 Norwegów i myślę, że Brevik to przekalkulował i wyszło, że trzeba coś z tym zrobić...

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: w praktyce dostał dożywocie. w Norwegii po odbyciu całej kary, jeśli więzień nadal w ich mniemaniu stwarza zagrożenie, to mogą mu przedłużać ten wyrok jak długo będą chcieli

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: żal ci dupe sciska bo w pierdlu siedziałeś bez tv i konsoli?

  •  

   pokaż komentarz

   @bronsky niestety nie rozumiem twojego toku myślenia .... prawdopodobnie dlatego że matka usiadła ci na głowie w czasie porodu ... współczuje

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: kara śmierci to przedłużenie obrony koniecznej i gwarantuje nieuchronność kary. Teraz to bardziej opłaca się napastnikowi zabić swoją ofiarę bo jeżeli tego nie zrobi musi liczyć się z tym, że w ewentualnej walce może stracić życie. Skuteczne zabicie ofiary gwarantuje mu zachowanie życia.

  •  

   pokaż komentarz

   @BlackbirdZ: p$?@@?%enie janusza w klapkach. Nie jest zadnym meczennikiem tylko zwyklym zwyrolem ktory ukatrupił mnostwo ludzi. To ze sie norwegom nie podoba lewackie wciskannie przyjaciol z innego kontynentu i zalewa ich inna "kultura" to jedno, ale wymyslanie jakiegos meczennicywa jest totalnie naciagane.

  •  

   pokaż komentarz

   @nexuspl: sprawdź odsetek recydywy w Norwegii i porównaj z tym samym w krajach gdzie więzień jest traktowany jak śmieć.
   @FireDash: najlepsze jest to, że wszystkie dane wskazują na wyższą skuteczność systemu norweskiego. Ale ludzie i tak swoje, że kara ma być ciężka, nieprzyjemna i najlepiej w piwnicy ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: przystojny się robi, więzienie mu służy ( ͡~ ͜ʖ ͡°)(ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: jeśli tylko ich sądy nie są tak zepsute jak nasze - a podejrzewam że nie są, to jak najbardziej pochwalam działanie japończyków. U nas jeśli jesteś policyjnym bandytom możesz sobie w kilku skatować człowieka i nawet jeśli bezpośrednie nagranie zobaczy cała polska to postkomunistyczna prokuratura i sądownictwo postawi ci co najwyżej zarzut za "przekroczenie uprawnień" ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Czyli coś co powinni dostać za np. zbyt ciasne założenie kajdanek, bo na pewno nie za takie sk??%ysyństwo ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Życie każdej z ofiar jest warte 2/3 miesiące? To jakaś kpina.

   @UberKatze: Jakby dali mu od razu milion lat to byłbyś zadowolony?

  •  

   pokaż komentarz

   @Karbon315: tak. System jak w USA jest bardzo dobry pod tym względem.

  •  

   pokaż komentarz

   @CapaldiTheDoctor: No statystyk światowych co do recydywy to nie znam.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: System więziennictwa w USA to jedna z największych patologii na swiecie. Do tego jest niewydolny i po prostu nie działa.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Poziom recydywistów w norwegii 20% - 2 na dziesięciu więźniów z powrotem wraca co celi po odbyciu kary, japonia 43% wraca ponad 4 na dziesięciu. Statystyka piękny przedmiot, takie światłe idee jak w Japonii potrafi zrównać z ziemią

  •  

   pokaż komentarz

   @Lama1 no tak to jest jak im kawę zimną podają to nic dziwnego że nie każdy chce wracać

  •  

   pokaż komentarz

   @kierownik_internetu: Skandynawskie systemy penitencjarne należą do najlepiej zorganizowanych i najlepszych na świecie. Oczywiście w aspektach, które niejako z urzędu muszą pokrywać, tj. resocjalizacji i zagospodarowania czasu osadzonym. Jeżeli twoimi priorytetami są koszmarne warunki w więzieniach, przemoc i bezprawie, to z pewnością wzorami dla ciebie będą kraje takie, jak Rosja, Salwador, Brazylia, większość państw afrykańskich itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fomalhaut: Dla mnie priorytetem jest resocjalizacja, znam z pierwszej ręki opowieści i z Polskiego i z Francuskiego wiezienia. Z resocjalizacją nie mają one zbyt dużo wspólnego. Jesli jednpstka nie resocjalizuje się, zagraża społeczeństwu w tym mojej rodzinie to priorytetowo traktuje pozbawienie jej możliwości dalszego krzywdzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: jest skazany na pozbawienie wolności, a nie kary psychiczne czy cielesne albo katusze. Kiedyś system był taki, że nie dość że skazany miał nie mieć wolności, to dodatkowo miał cierpieć z powodu złych warunków. Pozbawiano go nie tylko wolności, ale i praw.

   Mamy XXI wiek i skazanego pozbawia się tylko wolności, ale prawa zostają, w tym prawa człowieka. Założenie jest takie, że ma ograniczoną swobodę poruszania się, czynności które może podejmować, w tym zawodowo-społecznych, ale nie że ma gnić i umierać albo cierpieć. Tak samo jak dziecko za karę ma nie wychodzić z domu, a nie że ma dodatkowo nie jeść i spać w budzie dla psa.

   Można się zastanawiać czy to odstrasza przestępców i czy jest sprawiedliwe. Z drugiej strony, humanitaryzm i cywilizacja społeczeństwa nie może opierać się na takich zasadach, że się go zostawi w lochu i da szczury do jedzenia. System sprawiedliwości ma równać do sprawiedliwości, a nie do zemsty.

   Dlatego jeżeli mamy karę śmierci, byłaby ona tutaj najbardziej sprawiedliwa, a do tego humanitarna. Jeżeli nie — to przynajmniej ciężkie prace społeczne. Ale skoro i z tego zrezygnowano i jedną karą jest ograniczenie wolności właśnie, to nie przesadzajmy w drugą stronę.

   Bądź co bądź też ludzie p@!@@#%ą głupoty na temat tego typa, że sanatorium, że fajne warunki że też by chcieli. No nie wiem, ja bym nie chciał dożywotnio przebywać w jednym więzieniu, zniszczyć życie towarzystkie, zawodowe, nie mieć celu w życiu i być więźniem, nawet jeżeli by dawali te ciepłą kawe i konsole playstation. Jedyne do czego można się przywalić w tym przypadku, to że nie ma tam przewidzianego wymiaru bezwzględnego dożywocia, a jakieś śmieszne 21 lat, co jest niewspółmierne. Ale same warunki przesadą nie są, bo jak pisałem - karą jest pozbawienie wolności, a nie praw człowieka. Nie równajmy średniowiecznej instytucji wyjęcia spod prawa z właśnie takim czymś.

  •  

   pokaż komentarz

   @user_no1: Tu polecam filmik Varga z Burzum który siedział 14 lat w norweskim więzieniu. Nie jest tak różowo jak wam się wydaje. Totalna izolacja od wszystkiego. Jesteście zamknięci prawie cały czas w jednym pomieszczeniu. Nawet nie ma do kogo zagadać. Dlatego w norweskich więzieniach masz wszystko. Po to byś nigdy nie wychodził z celi.

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @p0lybius: nie można wrzucać wszystkiego do jednego worka - przede wszystkim kara winna być adekwatna do czynu i dotkliwa, by można ją w ogóle nazwać karą.
   Przykładowo, patrząc na współczesne dzieci, trudno nazwać karą zakaz wychodzenia z domu, skoro z tego domu praktycznie nie wychodzą w własnej woli, ponieważ większość czasu spędzają przed TV, komputerem, smartfonem - w tym wypadku karą jest raczej zmuszenie do wyjścia z domu.
   Innym przykładem mogą być bezdomi dokonujący drobnych kradzieży przed zimą, po to by trafić do więzienia - z ich punktu widzenia luksusowego hotelu all-inclusive, z wyżywieniem, lekarzem, telewizją, na dodatek na koszt podatnika. To nie jest dla nich kara - wolność to bardzo niski koszt który muszą ponieść w zamian za zaspokojenie podstawowych potrzeb i przetrwanie.

   Kara powinna odbierać człowiekowi to, na czym mu zależy (a nie dla wszystkich wolność jest priorytetem) - gorzej z tymi, którym na niczym nie zależy...

   Piszesz o pozbawianiu wolności, ale nie praw - błąd, praw to oni sami się pozbywają dokonując świadomie czynu zabronionego.

   Kara śmierci nie jest karą sprawiedliwą, ma wyłącznie na celu trwałą eliminację ze społeczeństwa jednostki, która stanowi zagrożenie i nie rokuje nadziei na resocjalizację. Jest wyłącznie usprawiedliwiona względami ekonomicznymi.

   Znacznie lepszym i sprawiedliwszym (społecznie) rozwiązaniem byłoby wykorzystanie "z automatu" takich jednostek jako dawców - krwi, szpiku, skóry, nerek, rogówek, wątroby i innych komponentów, a w końcu płuc i serca.

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: Sądy tam działają tak, że jak jesteś oskarżony to prawdopodobnie winny. Bardzo dużo procesów kończy się skazaniem. Czyli niby domniemanie niewinności ale nie działa.

   Poza tym to co oni tam robią totrtury a nie resocjalizacja.

  •  

   pokaż komentarz

   Sądy tam działają tak, że jak jesteś oskarżony to prawdopodobnie winny. Bardzo dużo procesów kończy się skazaniem. Czyli niby domniemanie niewinności ale nie działa.

   Poza tym to co oni tam robią totrtury a nie resocjalizacja.

   @Wifee: wiem to bardzo dobrze, trudno znaleźć na wykopie drugiego świadomego człowieka. Tutaj niektóre ameby myślą że jak jakaś stara baba w trakcie menopauzy, często alkoholiczka lub z innymi problemami z psychiką uzna sobie że ktoś coś zrobił, nawet nie czytając akt sprawy lub ich nie rozumiejąc to znaczy że tak właśnie było. Co więcej jest tu wielu policyjnych trolli którzy wychwalają spółdzielnie policyjno-prokuratorską-sądowniczą, służącą znajomym i ludziom których stać na łapówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @UberKatze: Ofiary czerwonych brygad nigdy nie doczekały kary dla swoich oprawców, a lewica zachodnia wręcz wielbi członków tej grupy terrorystycznej. wiec bywa gorzej. breivik przynajmniej siedzi a nie uchodzi za bohatera

  •  

   pokaż komentarz

   Piszesz o pozbawianiu wolności, ale nie praw - błąd, praw to oni sami się pozbywają dokonując świadomie czynu zabronionego.

   @wredny_gad: kolejny

   Już w gimbazie mnie uczyli, że prawa człowieka z definicji są niezbywalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: skad wiesz ze nie dziala ?? Jak wyliczyles liczbe osob nie zamordowanych bo potencjalny morderca sie jednak wystraszyl ? Takim tokiem myslenia zadna kara nie dziala bo ludzie dalej kradna gwalca itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Polecam statystyki mówiące o ilości morderstw w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: one wciaz nie uwzgledniaja tego czego nie widac. Dochodzi aspekt sprawiedliwosci - ofiara nie zyje a morderca owszem.

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Kara śmierci jest droższa niż dożywotnie wiezienie, do tego po prostu nie dość ze nie zmniejsza ilości zabójstw to jeszcze je zwiększa. Są badania mówiące o tym, ze w USA w stanach, gdzie jest kara śmierci częściej zabija się świadków. Skoro dostaniesz czapę to co za różnica czy za 5 czy 10 ludzi? Do tego ogromna liczba recydywistów spowodowana niewydolnym systemem więziennictwa oraz zamykanie ludzi w więzieniach za byle co. Dodaj do tego getta biedoty, niewydolna edukacje i ogromna ilość broni i przemocy na każdym kroku. Dostaniesz kraj, gdzie ludzie boja się własnego cienia i większość ludzi ma w rodzinie kogoś, kto został zamordowany. Morderstwa przypadkowych ludzi for fun to popularny sport w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @KombajnemPrzezUkraine: wbrew logice, rozsądkowi i moralności chcesz nadal nazywać człowiekiem kogoś, kto mając "prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania" oraz prawo do "decydowania o swoim życiu" odbiera innym podstawowe "prawo do życia"?
   Pamiętaj, że ta koncepcja powstała by chronić niewinnych (tych, których prawa są łamane), a nie osadzonych (tych którzy łamią lub odbierają te prawa), skazanych przez "niezawisły i bezstronny sąd, który zadecydował o jej prawach i obowiązkach".

   Jeśli chcesz ją (deklarację praw człowieka) traktować literalnie i wytrzeć dupę logiką, moralnością i rozsądkiem, to podpowiem Ci, że samo osadzenie już jest sprzeczne z deklaracją...

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: ale jest drozsza przez zbiurokratyzowanie i przewleklosc jej wykonywania. To nie sa rzeczy nie do zmienienia - wystarczy wola legislacyjna. Bazujesz na USA. A inne kraje gdzie jest kara smierci takich kosztow nie maja. Przyklad Detroit gdzie lozy sie najwiecej na edukacje w przeliczeniu na ucznia pokazuje dobitnie ze to nie o brak kasy jest winien tylko kultura zakorzeniona i brak checi wyrwania sie. Mozesz wyjechac z getta ale nie - lepiej byc gangsta dindu i miec pretensje do calego swiata

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Co ma wspólnego edukacja w getcie, gdzie nikt nie ma kasy na wyjazd i nikt ci nie powie ze takie cos istnieje do tego czy kara śmierci jest skuteczna? Napisz mi jak dziecko w 2 klasie podstawówki ma iść do lepszej szkoły? W USA jak się urodzisz w złym miejscu to sorry, w twojej podstawówce uczą cię ludzie, którym się nic nie chce i masz 35 osób w klasie, a twoim głównym zmartwieniem jest kosa pod zebra i strzelanie do ludzi dla zabawy.

   Byłem w USA i ziom, który tam się urodził pokazał mi ulice identycznych domów, po jednej stronie cena domu była 3 ktotnie wyższa. Płacisz 3 razy więcej za to samo, wiesz dlaczego? Dlatego, ze należy do rejonu lepszej podstawówki. Edukacja w stanach to jest zupełnie inny, nie mniej poważny problem, ale myślałem, ze rozmawiamy o karze śmierci.

   Ps. Jak w Polsce urodzisz się w getcie i zarabiasz minimala i nie masz żadnego wykształcenia to tez sobie nie wyjedziesz.

   Ps2. Sprawdziłem sobie dane odnośnie wydatków na edukacje. Trochę ponad 11000 dolarów na ucznia w Detroit to minimalnie więcej niż średnia w USA.

  •  

   pokaż komentarz

   tego się głośno w Skandynawii nie mówi, ale Breivik dla wielu osób jest meczennikiem i bohaterem

   @BlackbirdZ: po co sięgać do Skandynawii, na wykopie też takich mamy

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: przeciwnicy kary smierci powinni wziac na utrzymanie swoich fanow w celach. Ja mam sumienie pociagnac za spust i strzelic ( potwierdzone psychotestem) . A ty umialvys wziasc na swoj garnuszek swojego fana ? Czy ja mam za to placic ?

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: i owszem rozmawialismy o karze smierci - ty przttoczyles getta edukacje wykluczenie i inne emocjonalne bzdury

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: To może powinieneś iść do psychologa skoro chcesz zabijać innych ludzi? Kara śmierci jest droższa niż dożywocie, wiec z argumentem finansowym nie trafiłeś. Ja utrzymuje więźniów i nie mam z tym problemu. Poza tym nie sadze, żebym miał jakichkolwiek fanów, tym bardziej w celach.

   O edukacji napisałem, bo powielasz bzdury i chciałem ci wytłumaczyć, ze się mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: nie chce ale nie mialbym z tym problemu

   Utrzynujesz ale ja nie chce - bo niby z jakiej racji ?

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Czyli zamiast płacić za dożywotnie wiezienie chcesz płacić jeszcze więcej na karę śmierci? Gdzie tutaj jest logika? I tak płacisz za więźnia, tylko ten skazany na karę śmierci kosztuje więcej niż odsiadujący dożywocie. Fuck logic ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: kara smierci jest tylko droga w usa przez biurokratyzacje i przewleklosc procedury. Kiedys tyle nie kosztowala. To nie jest nie do zmienienia. Wystarczy woli legislacyjnej

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Daj źródło, z którego korzystasz mówiąc, ze kiedyś kara śmierci była tańsza. No i przede wszystkiem kiedy to jest „kiedyś”?

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: sznur i szubienica dzien po procesie - kiedy prawo dzialalo szybko. XIX wiek. Wytlumacz mi logicznie dlaczego kara smierci MUSI byc droga ?

   Bialorus Arabia Saudyjska jakos nie wydaja milionow na ks

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: biedni mordercy i oszusci...

   Obroncy praw czlowieka jakos w dupie maja zamordowanych i rodziny ofiar. A Ty bronisz mordercow.

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Kara śmierci nie powinna być wykonywana w ogóle, bo jest ryzyko na skazanie niewinnego człowieka jak wielokrotnie miało to miejsce w przeszłości. Także teraz mamy przypadki niewinnego skazania. USA to nie jest dobry przykład, skazali tam na smierć kilkunastolatka ważącego 35kg za zamordowanie dwóch dziewczynek ważąca 25kg belka drewniana.

   Ja nie wiem czy kara śmierci musi być droga, jestem jej przeciwnikiem, chociaż byłem kiedyś zwolennikiem. Ona po prostu droga jest. Podaj mi źródło mówiące o tym, ze kiedyś kara śmierci byla tańsza. Oczywiście zakładam, ze był wtedy uczciwy proces, możliwość odwołania do wyższej instancji itp. W USA na wykonanie kary śmierci czeka się bardzo długo właśnie z powodu wielu pomylek. Rozumiem, ze Komendę to tez byś zabił dzień po procesie? Przecież dowody na jego winę były, presja społeczna tez była.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: dobrze - tak samo niewinnie moze siedziec za nie morderstwo - sam bylem oskarzony o pobicie z kradzieza ktorego nie zrobilem. Grozilo mi od 2 do 12 lat. Wiec w ogole zaprzestanmy karac bo niewinnie mozna kogos pozbawic wielu lat zycia.

   Dowodow na komende nie bylo - zeznania swiadkow niejasne odciski zebow i DNA w ogole nie wziete p0d uwage. Nie powtarzaj bzdur

   Koszty kary smierci - death penalty costs w google - masz mase opracowan to sobie szukaj

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_20190124-012758_Google.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Jak ktoś dostanie kare więzienia niewinnie to można go wypuścić, jak kogoś zabijesz w imię prawa to już nie. Dowodów nie było a jakoś go skazali. Oznacza to, ze dowody jakieś były i jakby było wcześniej to by go zabili. Są przypadki skazania niewinnych ludzi na kare śmierci, to jest fakt. Zawsze jest prawdopodobieństwo skazania niewinnego, z więzienia możesz wypuścić i chociaż w części wypłacić zadośćuczynienie. Jak kogoś zabijesz to już nic nie zrobisz.

   To co wstawiłeś to prawda, koszty rosną, ale rosną tez ogólne koszty procesów chociażby przez koszt nowych technik śledczych jak badanie dna, sprawdzanie telefonów, billingi itp. Masz porównanie kosztu kary śmierci w stosunku do dożywocia na przestrzeni lat? Ja mam tylko raczej nowsze dane i zawsze kś była droższa.

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: dobrze - moj sasiad zginal bo przejechala go kobieta wyhezdzajaca z garazu. TYSIACE niewinnych ludzi zginelo i czemu nie zakazesz jazdy samochodem ? Zabity samochdem jest mniej martwy niz ten od nieslusznej kary smierci ?

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Nie popadaj w skrajności. Co innego wypadek za który pewnie ta kobieta (dla której pewnie tez to tragedia) odpowiedziała karnie, a co innego zabicie kogoś w majestacie prawa. Co do kary śmierci to nie muszę jej zakazywać bo jej nie ma i nie będzie. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: dlaczego skrajnosci ? Zycie niewinnie zabitego dziecka na pasach jest mniej warte ? Przeciez prawo jazdy kierowca zdobywa legalnie po panstwowym egzaminie. Ilu ludzi zginelo w wypadkach na calym swiecie rocznie a ile od nieslusznej kary smierci ? To ty popadasz w skrajnosci

  •  

   pokaż komentarz

   @naydah: Naprawdę nie rozumiesz różnicy między wypadkiem, a wyrokiem?

  •  

   pokaż komentarz

   @yggdrasil: no naj$#@ny kierowca lub nacpany wydaje wyrok na niewinnego czlowieka. Czyli moge cie zabic samochodem dostac 7 lat a nozem 25 lub dozywocie. Ty nie zyjesz rodzina Cie oplakuje dzieci a ja wychodze z wiezienia i mam was w dupie

 •  

  pokaż komentarz

  W Japonii to kara, a u nas takie lokale są apartamentami do wynajęcia xD

 •  

  pokaż komentarz

  I tak powinno wyglądać wiezienie

  •  

   pokaż komentarz

   @siedzacywilk: Jak chcesz żeby ktoś po jego wyjściu poszedł na killing spree to owszem. Więzienie ma resocjalizować a nie traktować człowieka jak zwierze. Więzienie to kara pozbawienia wolności, a nie kara zeszmacenia człowieka. No ale takie traktowanie nie dziwi w państwie które ma długie tradycje traktowania ludzi jak zwierzęta, albo króliki doświadczalne.
   Teraz, dostanę miliard minusów, bo większość ludzi na wypoku najchętniej by każdego rozstrzeliwała za przejście na pasach na czerwonym.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: no tak, w Polsce to co innego. W więzieniu człowiek poddawany jest resocjalizacji i póżniej powraca na łono społeczeństwa, na przykłada jak Stefan W.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @satba: Porównywanie gówna z gównem nie uczyni z jednego gówna mniej gównianego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   większość ludzi na wypoku najchętniej by każdego rozstrzeliwała za przejście na pasach na czerwonym

   @Floyt: W sumie, jesliby dopisać do tego przejścia na czerwonym jakąś łzawą historyjkę to wcale nie przesadzasz.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz, dostanę miliard minusów, bo większość ludzi na wypoku najchętniej by każdego rozstrzeliwała za przejście na pasach na czerwonym.

   @Floyt: porównywanie przejścia na czerwonym do osób które np z premedytacją odstrzeliły 77 osób ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Czy ci się to podoba czy nie fakty są takie, że Japończycy mają najniższy wskaźnik przestępczości wśród krajów OECD. Na każde 100 tys. mieszkańców przypada 55 więźniów. Dla porównania w Wielkiej Brytanii na każde 100 tys. osób przypada 149 więźniów, we Francji – 99, w USA – 716. Nie ma też praktycznie problemu z recydywistami.

  •  

   pokaż komentarz

   Więzienie ma resocjalizować a nie traktować człowieka jak zwierze. Więzienie to kara pozbawienia wolności, a nie kara zeszmacenia człowieka.

   @Floyt: Resocjalizować recydywistów? Nie da się tak a recydywista to już jest człowiek zeszmacony który raczej się nie odmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Nie dyskutuj z ludźmi dlaktorych najważniejsze w życiu to zemsta. Z ludźmi, którzy naprawdę są tacy sami jak ci przestępcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Więzienie ma resocjalizować a nie traktować człowieka jak zwierze.
   @Floyt: Tresowanie ludzi to właśnie traktowanie jak zwierze.
   Normalny, myślący człowiek rozumie, że ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Ktoś, kto łamie prawo, jest w pełni świadomy, że to co robi jest nielegalne i nie powinien tego robić, ale według niego zysk jest wart ryzyka, więc jakiekolwiek próby wmawiania mu, że nie powinien łamać prawa, są absurdalne, bo on to już to doskonale wie.

   Postawienie w salonie tablicy z napisem "Zakaz sikania na meble pod karą grzywny" nie powstrzyma psa przed sikaniem na meble, choćby dlatego że Azor nie potrafi czytać, więc jedyną metodą zapobiegania jest "resocjalizacja" czyli tresura. Ludzie są trochę bardziej rozwinięci niż zwierzęta i rozumieją, co to jest kodeks karny, a zamykanie ich w klatce i kiwanie palcem "zły człowiek, nie wolno tak robić" jest nieludzkie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lucer: Nie ma problemu z recydywistami? Możesz podać źródło? Według mojego 46 procent osadzonych trafia do więzienia ponownie, z czego niecałe 40 w ciągu 5 lat od wyjścia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: ok to podaj co ma robić wiezienie aby morderca wyszedł z niego zresocjalizowany? Bo puste hasła ładnie brzmią ale napisz konkretnie które więzienie według Ciebie odzwierciedla taką wizje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Obecnie jak ktoś szykuje się do zabicia drugiej osoby to myśli jeżeli wogle mnie złapią to jakoś dam radę żyć w więzieniu. W Japonii myślą jak pójdę do więzienia to będzie piekło. Chyba zapomniałeś w tym wszystkim o ofiarach ... przyjemne więzienie to brak szacunku dla ofiar i ich rodzin

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Więzienie ma odstraszać potencjalnych przestępców i izolować od społeczeństwa tych na których to odstraszanie nie działa. Resocjalizacja to dodatek.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie dyskutuj z ludźmi dlaktorych najważniejsze w życiu to zemsta.
   @yggdrasil: Więzienie to nie zemsta, tylko wymierzanie sprawiedliwości.
   Jeśli kodeks karny mówi "kto dopuszcza się kradzieży podlega karze więzienia", to każdy, kto świadomie kradnie, w momencie popełnienia przestępstwa wyraża zgodę na swój pobyt w więzieniu, a chcącemu nie dzieje się żadna krzywda.

   Nie ma znaczenia jak okrutne byłoby więzienie, pobyt w nim to świadoma decyzja przestępcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ibilon: Komenda tez świadomie poszed do więzienia? Chodziło mi o nawoływanie do jak najbardziej wyszukanych kar, z głupia i nie działająca kara śmierci włącznie. Także tutaj w komentarzach trwa licytacja kto wymyśli najbardziej nieludzka kare.

   Kara powinna być przede wszystkim nieuchronna. Popełniasz przestępstwo, jesteś łapany i idziesz do więzienia, gdzie cię izolują, prowadzą resocjalizacje. Ewentualnie terapie i leczenie, jeżeli jest to wymagane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt a ja myślę że masz rację, więzienie powinno być więzieniem możesz pozbawić człowieka wolności na czas określony, godność zabiera się raz na zawsze i wtedy może coś w człowieku pęknąć i jeszcze większe gówno się zrobić może.

  •  

   pokaż komentarz

   Więzienie ma resocjalizować a nie traktować człowieka jak zwierze. Więzienie to kara pozbawienia wolności, a nie kara zeszmacenia człowieka.

   @Floyt: To tylko teoria. Patologicznych jednostek nie da sie resocjalizowac. To jest jedyna prawda, ktora sie przemilcza. Pewna grupa osobnikow nie ma i nie bedzie posiadac umiejetnosci zycia w spoleczenstwie. A jesli sie takich zamknie pod jednym dachem? No coz. Chyba tylko wzajemnie utwierdza sie w swoich przekonaniach, a rokujacych pociagna ze soba na dol.

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt: Mirku, sprawdź poziom przestępczości w Japonii i w Polsce

  •  

   pokaż komentarz

   Więzienie ma resocjalizować a nie traktować człowieka jak zwierze. Więzienie to kara pozbawienia wolności, a nie kara zeszmacenia człowieka

   @Floyt: Najgorsi przestępcy, czyli mordercy, gwałciciele, pedofile i sprawcy brutalnych pobić (którym jakimś cudem udało się nie zabić ofiary) powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie popełnienia przestępstwa tracą prawa człowieka, bo mordując, gwałcąc i bijąc z zamiarem zabicia zachowują się jak zwierzęta, a nie ludzie. Ktoś, kto wyrządza wielką krzywdę jednostką, jak i krzywdę społeczeństwu (możliwa trauma u bliskich ofiary (w przypadku morderstw) a co za tym idzie spadek ich produktywności, natomiast w przypadku gwałtów zarówno na dorosłych jak i dzieciach, ofiary mogą mieć traumę do końca życia, a przez nią mogą np. nigdy się z nikim nie związać, przyczyniając się tym samym zmniejszenia dzietności w narodzie. Przestępcy powinni się bać, a nie być traktowani lepiej od zwykłych obywateli, chociażby na przykładzie jak wygląda w Polsce wyżywienie więźniów, a pacjentów w szpitalach, czy ile czeka się na badania/ zabieg. Pomijając już kwestię kar za złe zachowanie, praca więźniów na własne utrzymanie, jak i utrzymanie więzienia powinna być czymś naturalnym, bo z jednej strony państwo bierze pieniądze w podatkach pośrednich i bezpośrednich od uczciwych obywateli, a przestępcy dostają wszystko za darmo, gdzie tu sens i logika?

  •  

   pokaż komentarz

   @Floyt:
   Wg mnie potrzebny jest jakiś balans tutaj. Oczywiście, że więzienie nie powinno torturować człowieka, żeby zamienić go w bestię, bo obawiam się, że japońskie metody mogą do czegoś takiego doprowadzić. Z drugiej strony - to również nie powinien być piknik.

   Od czasu do czasu również kara śmierci mogłaby mieć zastosowanie, aczkolwiek z paroma zastrzeżeniami jak bezsporna udowodniona wina (poszlaki to za mało), dobrze udokumentowany brak możliwości resocjalizacji, szczególne zagrożenie ze strony skazanego i koniec końców bardzo ważne - taka kara powinna być wykonywana bardzo szybko. Jest wyrok, praktycznie następnego dnia egzekucja, bo to co się wyprawia w niektórych stanach USA to jest jakiś ponury żart i młyn na wodę przeciwników kary śmierci. Bo przykładowo - gdzie tu oszczędność, czy nawet ograniczenie zagrożenia, jak gość przez naście lat siedzi czekając na wykonanie kary, gdzie raz - utrzymywanie tego więźnia kosztuje, dwa - to dodatkowa kara, jakby sama kara śmierci była karą niewystarczającą, trzy - może uciec. Nie widzę sensu. A jak się komuś wydaje, że może jak się po 10 latach okaże, że niewinny - to do cholery na jakiej podstawie sąd orzeka taką karę?! Nie ma pewności, ale niech delikwent posiedzi sobie w celi śmierci naście lat, to się zobaczy, może się wypuści, a może zabije?

   Tak, są przypadki (jak Breivika właśnie) gdzie kara śmierci miałaby zastosowanie. Raz - facet jest śmiertelnie niebezpieczny. Kiedykolwiek go wypuszczą - może dalej zabijać. Dwa - przekaz. Chyba jasny: w niektórych krajach możesz zabić 77 osób i jakoś przeżyć. Ba, nawet w nie takich złych warunkach. Pan Breivik ponadto został gwiazdą i idolem dla wielu. No cóż, martwy byłby pewnie jeszcze męczennikiem "za sprawę", ale hm... Wg mnie terroryści powinni ginąć. Takie powinno być przesłanie. Jesteś terrorystą, jesteś celem. I trupem.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: Co innego trzymanie człowieka w zamknięciu a co innego tortury. To co tam się odwala to sceny jak za czasów komunizmu w obozach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wifee: Jeśli ktoś morduje i gwałci, to powinien liczyć się z konsekwencjami swojego postępowania, nie mówię, żeby ich torturować, ale praca powinna być obowiązkowa tak samo jak i dyscyplina i kary za jej łamanie. Jeśli ktoś uważa takie traktowanie za nieludzkie, to niech sam zachowuje się jak cywilizowany człowiek i nie zabija i nie gwałci. Proste. Więzienie powinno być karą odpowiednio surową do czynu, a nie tylko odosobnieniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: Tylko tam się nie stopniuje kary. Poza tym co niby ma dać kara za spanie na brzuchu np?

  •  

   pokaż komentarz

   @lucer: I to od razu musi oznaczać sukces systemu penitencjarnego? Nie powiedziałbym. Raczej tego że Japończycy jako naród mają poddaństwo wpisane od dziecka, i takie rzeczy sa u nich nie do pomyślenia.
   @sylwke3100: p#!?#$!enie 3 po 3. Do każdego da się dotrzeć tylko trzeba mieć chęci.

   Normalny, myślący człowiek rozumie, że ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Ktoś, kto łamie prawo, jest w pełni świadomy, że to co robi jest nielegalne i nie powinien tego robić, ale według niego zysk jest wart ryzyka, więc jakiekolwiek próby wmawiania mu, że nie powinien łamać prawa, są absurdalne, bo on to już to doskonale wie.

   @ibilon: Tak, tak, nie ma to jak wylądować w krainie uogólniania. Wiesz o tym że do pierdla można tez trafić za długi nie?

   ok to podaj co ma robić wiezienie aby morderca wyszedł z niego zresocjalizowany? Bo puste hasła ładnie brzmią ale napisz konkretnie które więzienie według Ciebie odzwierciedla taką wizje.

   @kierownik_internetu: Terapie chociażby. Norweskie czy w ogóle skanydnawskie więzienia mają najniższy współczynnik recydywy, i bynajmniej nie stosują szmacenia człowieka, czy traktowania jak zwierze.

   przyjemne więzienie to brak szacunku dla ofiar i ich rodzin

   @sandwind: Szkoda mi nawet klawiatury na komentowanie tego idiotyzmu.

   Resocjalizacja to dodatek.

   @Jan0l: Nie, resocjalizacja to podstawa, bo ten człowiek w większości wypadków później do tego społeczeństwa wraca.
   @TemereNomine: Dokładnie o to mi chodzi mireczku.

   To tylko teoria. Patologicznych jednostek nie da sie resocjalizowac.

   @jaca_pump: [potrzebne źrodło]

   Najgorsi przestępcy, czyli mordercy, gwałciciele, pedofile i sprawcy brutalnych pobić (którym jakimś cudem udało się nie zabić ofiary) powinni zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie popełnienia przestępstwa tracą prawa człowieka,

   @motonita: Ciekawe jak chcesz tego człowieka kiedyś przywrócić do społeczeństwa, jak mu powiesz że traci prawa człowieka. No chyba że ty z tych którzy by wszystkich z miejsca wp#?#$%#ali na dożywocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: p%#@!?%enie 3 po 3. Do każdego da się dotrzeć tylko trzeba mieć chęci.

   @Floyt: O widzę masz większą wiedzę niż służby więzienne czy cały wymiar sprawiedliwości na świece skoro pleciesz bzdury niczym nie poparte.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wifee: Nie mówię, że wszystko tam jest super, ale praca i dyscyplina to powinna być podstawa w więzieniu i kary za cwaniakowanie też jakieś powinny być, bo taki człowiek powinien nabrać pokory podczas odbywania kary.

   Ciekawe jak chcesz tego człowieka kiedyś przywrócić do społeczeństwa, jak mu powiesz że traci prawa człowieka. No chyba że ty z tych którzy by wszystkich z miejsca wp@!@#%$ali na dożywocie.

   @Floyt: Napisałem wyraźnie, że popieram takie coś dla najgorszych przestępców, nic bym im nie mówił o ich utracie praw człowieka, ale powinni mieć w więzieniu dyscyplinę i pracę, a za złe zachowanie powinni być karani. Ci, którzy nauczyliby się w więzieniu pokory na pewno mieliby większe szanse na normalne życie w społeczeństwie niż taki więzień, który tam siedzi i nic nie robi.

  •  

   pokaż komentarz

   Od czasu do czasu również kara śmierci mogłaby mieć zastosowanie, aczkolwiek z paroma zastrzeżeniami jak bezsporna udowodniona wina (poszlaki to za mało), dobrze udokumentowany brak możliwości resocjalizacji, szczególne zagrożenie ze strony skazanego

   @pies_harry: Zgadzam się. Podałeś przykład Breivika, w Polsce też by się parę osób zasługujących na karę śmierci znalazło, chociażby Trynkiewicz czy wampir z Bytowa. Takie zdegenerowane do szpiku kości osobniki nie powinny stanowić obciążenia dla podatników.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, resocjalizacja to podstawa, bo ten człowiek w większości wypadków później do tego społeczeństwa wraca.

   @Floyt: Do resocjalizacji nie potrzebujesz ograniczenia wolności. Podejrzewam że wręcz w niej przeszkadza.

 •  

  pokaż komentarz

  Genialne zasady. Super. Jesteś poddawany dyscyplinie, przestrzegania zasad, swojej przydatności w społeczeństwie. Praca 6 dni w tygodniu po 8h też ok. Nie siedzą i pierdzą w stołek jak gdzie indziej knując i rozpamiętując co zrobili źle i co zrobić inaczej we wlamie jak już wyjdą. Leczenie więźnia, diety dostosowane do wysiłku, możliwość nauki biblioteka

  •  

   pokaż komentarz

   Praca 6 dni w tygodniu po 8h też ok.

   @Noszebambosze: To jest ok. Cała reszta już nie bardzo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noszebambosze: ta leżenie na brzuchu podczas snu przecież niszczy społeczeństwo XDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   Praca 6 dni w tygodniu po 8h też ok

   @Noszebambosze: No tylko ciężko to nazwać pracą skoro możesz za to dostać parę złotych. Bliżej temu do niewolnictwa. Jeżeli wpoisz komuś latami że za pracę dostaje gówno to zobaczysz jak chętnie pójdzie do pracy po wyjściu z więzienia ( ͡° ͜ʖ ͡°). Czytałeś ten artykuł? Bo jeżeli to jest prawda to z więźniów robisz dzikusów którzy trzymają się zasad tylko dlatego żeby nie dostać kary. Więc o jakiej resocjalizacji tu mowa.

  •  

   pokaż komentarz

   Cała reszta już nie bardzo.

   @Stalker094: Bo? Przypominam że więzienia ma formę rescojalizacji inaczej cała idea tego miejsca jest bezsensowna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noszebambosze: Tylko, ze to nie działa bo nadal 46% więźniów trafia do więzienia ponownie. W Norwegii około 20%.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: To nie jest resocjalizacja, to jest upodlenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noszebambosze: "Genialne zasady." "Leczenie więźnia, diety dostosowane do wysiłku, możliwość nauki biblioteka "

   "Genialne zasady" TAK k$!?A zakazujące całkowicie naturalnych i zdrowych odruchów pod groźbą, wielogodzinnych, fizycznych tortur.
   Poj%@@ło cie człowieku? Jesteś ślepy, czy głupi? Czytając ten komentarz nie wiem, jaka z tych dwóch cech byłaby dla ciebie gorsza.
   Jak dla ciebie wymuszone tkwienie w ciasnej celi, zgrzybiałej i pachnącej szczynami, bez prawa, do drobnej gimnastyki i ilością pożywienia skróconą o połowę, może "leczyć więźnia"? Tobie przydałoby się takie doświadczenie na okres przynajmniej paru dni.
   Konwencjonalne kary cielesne polegające na np. serii batów, za dokonanie jakiegoś rzeczywistego przewinienia doprowadzają do mniejszego spustoszenia w ciele skazanych i mają już jakiś, jakikolwiek sens, a tu ludzie są zmuszeni do uprzednio wymienionych warunków, za rzeczy takie jak dbanie o własną higienę przez umycie stopy którą przypadkiem zgniotło się karalucha.
   Domyślam, się że większość osób które ciebie plusowały nie zapoznało się z całym tekstem.

   Jakby mnie do czegoś takiego zmuszono, to po udanej "resocjalizacji" pewnie bym wyszedł tylko po to by przeprowadzić zamach z pasem szahida na sk$!?iela, który by to nadzorował, albo dyrektora takiej placówki.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, ze to nie działa bo nadal 46% więźniów trafia do więzienia ponownie. W Norwegii około 20%.

   @yggdrasil: Japonia nadal jest o wiele bezpieczniejszym krajem od Norwegii.

   Morderstwa na 100 000 mieszkańców (2016):
   Norwegia - 0,51
   Japonia - 0,28
   Prawie dwukrotnie wyższa stawka morderstw.
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_intentional_homicide_rate

   Zabójstwa spowodowane bronią palną na 100 000 mieszkańców:
   Norwegia: 0,10
   Japonia: 0,00
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_firearm-related_death_rate

   W Norwegii przypada aż 29 sztuk broni na 100 000 osób, a w Japonii 0,3.
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Estimated_number_of_civilian_guns_per_capita_by_country

   Należałoby też dodać, że w Japonii odsetek osób uwięzionych na 100 000 mieszkańców wynosi zaledwie 41, a w Norwegii 63.
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_incarceration_rate

   Gwałty na 100 000 mieszkańców:
   Norwegia: 19,2
   Japonia: 1,0
   https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rape_statistics

   Napaści na 100 000 mieszkańców:
   Japonia: 51
   Norwegia: 346
   https://www.nationmaster.com/country-info/stats/Crime/Assault-rate

   Indeks przestępczości:
   Norwegia: 35,32
   Japonia: 13,73
   https://www.numbeo.com/crime/rankings_by_country.jsp

   Jak widać, Japonia o wiele lepiej radzi sobie z przestępczością.

  •  

   pokaż komentarz

   @filip8192 zgodnie z wysiłkiem masz posiłki. Ryż albo chleb to podstawa zależna od pochodzenia. Coś w tym złego?
   Higiena tu fakt, trochę siara śmierdzieć ileś dni zamiast myć się częściej. Tu się zgodzę.
   Po udanej resocjalizacji powienies zrozumiec swoje złe postępowanie w społeczeństwie i wyciągnąć wnioski, że nie chcesz tam trafić znowu. Pamiętaj, że tam się nie trafia za dobre tylko za źle sprawowanie, łamanie prawa, zabójstwa, morderstwa i inne. To nie senatorium dla geriatrykow tylko więzienie. Taki rygor ma też działać prewencyjnie. Masz nauczyć się podporządkowania rygorowi, regułom, umieć się zdyscyplinować i być pożytecznym dla społeczeństwa a nie wakacjować w pierdlu jak basza. Bo zima idzie i bele do końca sezonu grzewczego.
   Nie wybieram się do więzienia bo żyje zgodnie z prawem i uważam, że Ci co mają z tym problem, łamią je, oowinni ponieść surowa karę. Sami wybrali. Więzienie ma być dotkliwe tak samo jak nieuchronność kary.

  •  

   pokaż komentarz

   @Noszebambosze: Absolutnie nie masz racji, upadlanie nie służy resocjalizacji, wiele zasad panujących tam nie ma w ogóle sensu, nie bez powodu uważa się że ludy azjatyckie mają mniejszy szacunek do ludzkiego życia niż pozostała ludzkość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aedemkun: A, może są jakieś inne czynniki wpływające na poziom przestępczości, niż jakość więziennictwa?
   Nie pomyślałeś o tym? Może np. polityka migracyjna, miejscowa kultura, i rasa mieszkańców coś zmienia? https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_ranked_by_ethnic_and_cultural_diversity_level
   Jak się temu przyjrzysz to różnica pomiędzy tymi państwami jest spora.

   @filip8192 zgodnie z wysiłkiem masz posiłki. Ryż albo chleb to podstawa zależna od pochodzenia. Coś w tym złego?

   @Noszebambosze: Tak. Jest w tym coś złego, m.in. dlatego, że po raz wtóry pomijasz kontekst.
   Jeśli podają tylko biały ryż, w takich warunkach, w ilości ograniczonej o połowę to może jako kolejna rzecz odbić się na zdrowiu skazańców. Jeśli w spisie tych przepisów pojawiają się tak durne regulacje, to wątpię, by służba więzienna i dyrekcja szczególnie przejmowała się tym, że obłuskany, biały ryż ma niewielkie wartości niezbędnych wartości odżywczych.

   "Po udanej resocjalizacji powienies zrozumiec swoje złe postępowanie w społeczeństwie i wyciągnąć wnioski, że nie chcesz tam trafić znowu." Problem w tym, że właśnie nie ma żadnej udanej resocjalizacji, to zostawia wyniszczonego psychicznie człowieka, mającego dodatkowe, większe niż przed skazaniem trudności z powrotem do społeczeństwa. Dlatego to co tu piszesz nijak ma się do tego co tak pochwalasz.

   "Pamiętaj, że tam się nie trafia za dobre tylko za źle sprawowanie, łamanie prawa, zabójstwa, morderstwa i inne. To nie senatorium dla geriatrykow tylko więzienie. " Z księżyca się urwałeś, człowieku? W jakim świecie ty żyjesz?
   Pamiętaj, że prawo każdego kraju ma swoje absurdy, i również w Japonii ludzie trafiają do więzień za byle gówno, albo bez winy.
   Wystarczy, że ktoś podrzuci tobie do bagażu woreczek marihuany i już na lotnisku jesteś udupiony.
   Tam w tej marihuany jest jeszcze bardziej absurdalne podejście niż było w Polsce(już jest lepiej), za posiadanie takiego woreczka pójdziesz siedzieć, do 5 lat. Oglądałem film dokumentalny w którym wywiadu udzielał więzień, obcokrajowiec, którego właśnie to spotkało. Tam więźniów obcego pochodzenia jest szczególnie wiele.

   "Taki rygor ma też działać prewencyjnie." Tak się składa, że taki rygor niekoniecznie działa prewencyjnie, a często wręcz przeciwnie. To przestarzały i głupi stereotyp. "Dotkliwość kary" nie jest równoznaczna z odstraszeniem od dokonywania przestępstw. To zajebiście prymitywne myślenie, którego niezgodność z rzeczywistością, była wielokrotnie dowodzona.

   Może ci się ten fakt nie podobać, ale to nie zmieni tego jak działa ludzka psychologia. Takie kłócenie się z tym to postawa podobna do tej, którą wykazują pewne środowiska lewicowe, którym nie pasuje, że np. udział czarnoskórych w tworzeniu ludzkiej historii, i rozwoju nauki jest relatywnie niewielki, w wyniku czego ingerencji dokonują przez treści prezentowane w muzeach, czy w parytetach na uczelnie.

   "Nie wybieram się do więzienia bo żyje zgodnie z prawem i uważam, że Ci co mają z tym problem, łamią je, powinni ponieść surowa karę." To mam nadzieję, że kiedyś się zdziwisz znajdując u siebie wraz z kontrolą na lotnisku taki woreczek suszu.
   Pójście do więzienia będzie wtedy w końcu twoim własnym, świadomie podjętym wyborem. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @filip8192 dupa dupa dupa. Ja nie latam do Japonii xd
   Prewencja, to jedno, nauczanie ludu jak żyć poprawnie to drugie resocjalizacja, ponowne wcielanie do społeczeństwa to trzecie albo wcielanie wzorcow życiowych to czwarte. Nie ma jednego super pomysłu na więzienie i więźniów, nie ma jednego sposobu na to jak ich przechowywać w czasie kary minimalizując koszty ludzkie i pieniężne. Jestem zdania, że coś w tych ich rygorach jest sensownego, i jakiś procent być może się zastanowić zanim ponownie zrobi to samo co wcześniej. Podrzutke może mieć każdy i to nazywa się pech i na to wpływu nie ma nikt. Mówimy o ludziach celowo robiących coś wbrew prawu trafiających do pierdla. Ograniczam do minimum trafienia do tego super przybytku w Polsce czy gdzie indziej na tyle ile mogę.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Ja nie latam do Japonii xd
   To nie usprawiedliwia ciebie moralnie w zrzucaniu na innych, którzy tam lecą problemów, które dzięki temu omijasz.

   Prewencja, to jedno,

   @Noszebambosze: Wiem. Rygor, nie ma szkodliwego działania przez prewencje. Rozpędziłem się i potraktowałem to ze skrótem myślowym, ale myślę, że widać, że chodziło mi o wypadkowe działanie tego rygoru, wraz z tym, które negatywnie wpływa na resocjalizacje, bo nie może wpływać na nią dobrze, gdy jest totalnie pozbawiony sensu, i polega na wymuszeniu np. niezdrowych pozycji podczas odpoczynku.

   nauczanie ludu jak żyć poprawnie to drugie
   Podkreślam, że to drugie przekreśla pewną poprawność w przedstawianiu "radzenia sobie z przestępczością", w takiej narracji jakoby zależało to tylko od więziennictwa, sądów, i organów ścigania, i dlatego to wspomniałem, w części tekstu odnoszącej się do innego użytkownika.

   resocjalizacja, ponowne wcielanie do społeczeństwa to trzecie

   Niby tak, ale łączy się z drugim.

   wcielanie wzorcow życiowych to czwarte.
   Nie. To późniejsza część drugiego. :V

   Nie ma jednego super pomysłu na więzienie i więźniów, nie ma jednego sposobu na to jak ich przechowywać w czasie kary minimalizując koszty ludzkie i pieniężne. Jestem zdania, że coś w tych ich rygorach jest sensownego

   @Noszebambosze: Piszesz tak jakby wielomiesięczne umieszczenie w izolatce, bez mającego jakikolwiek sens powodu, niesprawiającego problemów więźnia, kompletnie nie przekreślało minimalizacji zarówno kosztów ludzkich i pieniężnych. Spróbuj racjonalnie uzasadnić takie rozwiązanie. :V Jestem zdania, że w tym nie ma nic sensownego, a takie rozwiązania w oczywisty sposób odstają od optymalnego rozwiązania, które istnieje, a fakt, że nie jest wykorzystywane(bo np. nie zostało odkryte) tego nie zmienia. Całkiem jasnym jest też to, że to jak wygląda więzienie w Norwegii jest temu bliższe.

   Podrzutke może mieć każdy i to nazywa się pech i na to wpływu nie ma nikt.

   Jeśli chodzi o los ofiary podrzutki to jak najbardziej ma wpływ. Zarówno, poprzez udoskonalanie działania sądownictwa, i przebiegu dochodzenia, jak i starania o zapewnianie skazanym i oskarżonym podstawowych praw, w celu dochodzenia swoich racji, oraz kontaktu z resztą świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aedemkun: Ale słabo u nich z domniemaniem niewinności. Jak już idziesz na proces to zakładają, ze prawdopodobnie jesteś winny.

 •  

  pokaż komentarz

  ej ale taguj ty to nieruchomości warszawa