•  

  pokaż komentarz

  Bardzo dobra reakcja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego:

  Prezydent Trzaskowski wezwał w poniedziałek na rozmowę wicedyrektora Muzeum Warszawy Jarosława Trybusia. Spotkanie zostało wyznaczone w związku z dzisiejszym wpisem wicedyrektora w portalu społecznościowym. Wymagając od innych, wymagamy też od siebie. W instytucjach miejskich brutalizacja języka debaty publicznej nie pozostanie bez konsekwencji – poinformował Kamil Dąbrowa, rzecznik ratusza. Wicedyrektor Trybuś usunął już grafikę. Na Facebooku zamieścił też przeprosiny: „Winien jestem przeprosiny wszystkim, których dotknąć mogła zszerowana przeze mnie wczoraj grafika opublikowana na profilu The Culture of The Poster”.

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24383091,prezydent-wzywa-wicedyrektora-muzeum-warszawy-na-dyscyplinujaca.html#s=BoxOpImg4

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Naprawdę tak poważny człowiek, jak dyrektor instytucji kulturalnej zszedł tak nisko? Ja rozumiem, że człowiek ma prawo do własnych poglądów i do ich wyrażania, lecz obarczanie winą JK za morderstwo Adamowicza to nie pogląd a oskarżenie lub pomówienie. Z resztą jeżeli część ludzi uważa, że ma prawo wyrażać swoje poglądy w sposób aż tak otwarty i bezprecedensowy zatem rozumiem, że są zwolennikami wolności słowa w szerokim tego pojęcia rozumieniu. Czemu zatem wiążą PiS (który ma prawo do debaty publicznej i wyrażania poglądów tak jak oni), odpowiedzialnymi za czyn który dokonała niezależna jednostka?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Osobiście uważam, że ludzie, którzy z mandatu społecznego i za pieniądze podatników sprawują swoje funkcje muszą być szczególnie uważne i na to, co robią, i na to co mówią. Bo z definicji mają służyć wszystkim obywatelom i obywatelkom, a nie tylko wybranej grupie. Nazwałbym to pozytywną poprawnością polityczną, czyli określeniem tak dzisiaj atakowanym przez prawicowców, dla których to pojęcie jest jakimś wariactwem. A nie jest, jak widać, bo mądrze stosowane służy pokojowemu współżyciu społecznemu.
   I w tym kontekście, to co zrobił ten wicedyrektor jest złe, ale to, że prezydent Trzaskowski go za to skarci, jest dobre. Tak to powinno wyglądać. Jeśli ten wicedyrektor znów z czymś wyskoczy, powinien już polecieć z posady. Oby takie standardy obowiązywały wszystkich polityków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: To co Ty piszesz wydawało mi się oczywiste i myślę, że podsumowałem to w pierwszym zdaniu swojej wypowiedzi. Reszta to prywatny komentarz do sprawy. Uzupełniając: jestem przeciwnikiem PiSu bo jest odwrotnością moich poglądów polityczno-ekonomicznych, ale w życiu bym nie wpadł na to, żeby wiązać tę partię z tym incydentem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Bo niestety u nas w kraju jak zwykle, walka z mową nienawiści po obu stronach toczy się za pomocą mowy nienawiści ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Gwoli jasności - nie będę ukrywał, że jestem bardzo ostrym krytykiem działań PiS i Jarosława Kaczyńskiego, choć czasem zdarza mi się ich za coś docenić, bardzo jednak rzadko :) Ale co masz na myśli pisząc: "w życiu bym nie wpadł na to, żeby wiązać tę partię z tym incydentem."? Pytam, bo nie do końca rozumiem - obarczanie ich bezpośrednią odpowiedzialnością za ten zamach jest czystym idiotyzmem, ale pośrednią odpowiedzialnością, to już jest zupełnie inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: ale czy to już nie jest Twoja interpretacja? Grafika przedstawia nóż z rękojeścią podobną do profilu Kaczyńskiego... I co dalej?

   Chyba, że miał do tego jakiś podpis.

   A jak nie, to jak można na podstawie tego obrazka wywnioskować, że oskarża Kaczyńskiego o morderstwo?

   To się robi trochę paranoja z tego. Kaczyński to praktycznie najważniejsza osoba w państwie, prezes partii rządzącej, jej symbol. Może w ten sposób trzeba to interpretować, że to aktualny system polityczny skazał Adamowicza na śmierć?

   A może jest współpracownikiem Kaczyńskiego i razem projektują nowe noże, a to był projekt, który niebawem się ukaże?

   Naprawdę niedługo strach będzie cokolwiek dodać, bo kto wyznacza granice interpretacji? Kiedy nadejdzie dzień, w którym wrzucenie do neta czegokolwiek będzie oznaczało wyrok, bo ktoś powie, że interpretuje to jako napaść na niego samego?

   -------

   Tak jak mówiłem - jeżeli nie dodał żadnego opisu wskazującego jak poprawnie interpretować, to uważam to już za spore ograniczanie wolności słowa, zapewnione przez konsystencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak:

   obarczanie ich bezpośrednią odpowiedzialnością za ten zamach jest czystym idiotyzmem, ale pośrednią odpowiedzialnością, to już jest zupełnie inna sprawa.

   Osobiście nie słyszałem nigdy z ust żadnego polityka PiS nawoływania do jakichkolwiek eskalacji przemocy. Jeżeli jestem w błędzie to możesz mnie z niego wyprowadzić. Ludzie nie mogą być odpowiedzialni za to, że ich słowa mogą być pokracznie zinterpretowane, bo wtedy każda krytyka byłaby niedopuszczalna w debacie politycznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy: konstytucję*, j?!%ny słownik

  •  

   pokaż komentarz

   Tak się jeszcze przyjrzałem i stwierdzenie, że to jest nóż też jest już kolejną interpretacją. Spokojnie, bez żadnego wymuszania zauważyłem tam dwie inne rzeczy, niżeli nóż.

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy: Myślę, że kontekst (głównie czas i treść plakatu), jest nadzwyczaj wymowna, a nawet jeśli autor miał inne intencje to każda empatyczna osoba zauważy powiązanie. Niech autor plakatu tworzy co chce, absolutnie nie zamierzam ograniczać mu tej wolności i pierwszy bym szedł się bić, jeśli ktoś by mu tego zabronił. My z @Takiseprzecietniak wskazujemy tylko, że udostępnianie tej treści w takim czasie nie jest taktowne i właściwe dla dyrektora instytucji kulturalnej. A taka osoba powinna być szczególnie wrażliwa na takie kwestie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Gdzieś napisałem, że wzywali do przemocy? Styl Twojej odpowiedzi skłania mnie do podejrzenia, że uważasz polityków PiS za bezgrzesznych w tym temacie. Czy tak rzeczywiście jest?

  •  

   pokaż komentarz

   obarczanie winą JK za morderstwo Adamowicza to nie pogląd a oskarżenie lub pomówienie.

   @ZasilaczKomputerowy: nie no na niewiniątko trafiło

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Dalej nie rozumiem dlaczego chcesz zabraniać wyrażania opini o tym, że to wina systemu politycznego, nawet przez osobę o takim stanowisku. Teraz jest pora, aby coś zmienić, a nie za 5 lat, jak już nikt nie będzie pamiętał.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: W odp do @quercy podpisuję się pod Twoją odpowiedzią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Nie wiem, napisałem tylko że osobiście nie widziałem i poprosiłem o ewentualne wyprowadzenie z błędu. Moja opinia jest zbudowana na bazie obserwacji, a dyskusja którą toczę próbą jej zweryfikowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy: Być może za ileś lat, to dzieło będzie odczytywane bez kontekstów, dziś jednak nie możemy tego robić - bez kontekstu, to dzieło w ogóle by nie zaistniało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: tak, dokładnie. Kontekst nadaje jedynie kierunek myślenia, ale myślę, że dla każdego, ciut inteligentiejszego, człowieka będzie oczywistym, że logiczniejsze jest branie Kaczyńskiego jako symbol rządów, systemu, niżeli jego prywatnej osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy:

   Dalej nie rozumiem dlaczego chcesz zabraniać wyrażania opini o tym, że to wina systemu politycznego, nawet przez osobę o takim stanowisku.

   Dlatego właśnie, że jest na takim stanowisku i powinna być politycznie neutralna. I nie zabraniać, bo każdy ma prawo do wypowiedzi. Po prostu uważam, że piastowane stanowisko również obliguje do bycia neutralnym politycznie. Jak mam się czuć idąc do muzeum jeśli wiem, że jego dyrektor jest partyjny? To samo bym pisał jeśli dyrektorem byłby pisowiec bredzący coś o zamachu smoleńskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: Mam zapałki na rzęsach, lub odwrotnie, dlatego wybacz, ale w tej chwili myślę tylko o kilku minutach chłodnej wody i miękkiej poduszce ;) Lecz jeśli chcesz, to jutro przygotuję Ci zestaw wypowiedzi najważniejszych osobistości PiS, które paskudnie ocierają się o granicę przyzwoitości, jeśli jej nie przekraczają. W sposób znacznie bardziej wyrazisty, niż to, co zrobił ten wicedyrektor. I to bez żadnej reakcji ze strony "naczalstwa".
   Tymczasem dobrej nocy Ci życzę, pozdrówka.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: nie sądzę, żeby jakieś ustawy mówiły o apolityczności dyrektora muzeum, jeżeli tak jest, to proszę, popraw mnie i zacytuj fragment ustawy.

   Dla Ciebie może te dzieło obrazować, że jest przeciwko PiSowi, ale moim zdaniem jest wymierzone przeciwko ogólnej polityce państwa tworzonej przez wiele partii, wielu polityków przez okres wielu lat rządów różnych partii.

   Jeżeli ustawa nie mówi o apolityczności tego stanowiska, to nie mamy o czym dyskutować - może zamieszczać wszystko, w ramach prawa, na co ma ochotę.

   Obrazek - powiedzmy sobie to wprost - nie ma szans, żeby to było oskarżenie o morderstwo Jarosława Kaczyńskiego, a rpzysnjmneij nie w sądzie. A jeżeli tak, to strach cokolwiek postować, bo kto czy co określa granice interpretacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy: To oczywiste. Nie zapominajmy też, że nie można jednego dnia być wszechmocnym demiurgiem, a drugiego mówić, że "to bojarzy są źli".
   Tymczasem wybaczcie panowie @quercy i @ZasilaczKomputerowy, muszę znikać - życzę Wam udanej dyskusji i ustalenia wspólnych wniosków :)
   Pozdrówka serdeczne i pokojowe ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: trzymaj się i miłego dnia, bo pewnie dopiero rano odczytasz. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @quercy: ja też idę spać i tylko dodam że jest różnica między "niestosowne" a "zabronione".

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: ale nadal jest to kwestia Twojej interpretacji, bo dla mnie ten obrazek nawet nie uderza w PiS, a już nie mówiąc o samym Jarku.

   Więc przyznajesz, że afera jest kręcona na wyrost.
   "Skandaliczny" w tytule jest na wyrost.
   Pouczanie przez kogoś o wyższym stopniu i zmuszanie do przeprosin to zwykłe zniewolenie.

   Bo niestosowne to by było, gdyby znalazł się tam jeszcze podpis "Kaczyński zabił Adamowicza" czy "PiS jest temu winien", wtedy okej - rozumiem, mają zapiski w umowach swoich stanowisk - spoko, dostał pouczenie. Ale za coś, co można naprawdę interpretować na wiele sposobów?
   I to nie jest szukanie na siłę, bo naprawdę trochę dłuższy pomyślunek i każdy wpadnie na kilka innych intepretacji, niżeli ta, o którą się kręci afera - "Jarek zabójca". To nie jest zdjęcie Jarka przerobione, że to on zabija Adamowicza, żeby naprawdę na siłę wpychac tu intepretacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Naprawdę tak poważny człowiek, jak dyrektor instytucji kulturalnej zszedł tak nisko?

   @ZasilaczKomputerowy: W walce o wolnosc i demokracje kazda podłosc jest dozwolona. Pewnie rodzice dyrektora robili kiedys w SB...

  •  

   pokaż komentarz

   Osobiście nie słyszałem nigdy z ust żadnego polityka PiS nawoływania do jakichkolwiek eskalacji przemocy

   @ZasilaczKomputerowy: rly? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Equalizer: OOOOOOOOOOO, to Cie teraz pisowska młodzież dojedzie. Prawdę pisać!? Na IDOLA!?
   Takiego MIŁOSIERNEGO CZŁOWIEKA!?

   pokaż spoiler Tymordo zdradziecka!

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Czyli, że co? Skończyło się na pogadance? Trybuś przeprosił, więc "no problemo"? I tak ma wyglądać ta walka z mową nienawiści? Do obywatela jadą na kogutach, a swojemu to nawet po premii kwartalnej nie pojadą? Jakie to typowe...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: komus sie na głowę rzuciło - jak wcześniej wszystko było winą Tuska , tak teraz wszystko bedzie wina Jarka .
   może ktoś wysunie jeszcze teze że to Jarek odpowiada za brexit :DDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy:

   Ja rozumiem, że człowiek ma prawo do własnych poglądów i do ich wyrażania, lecz obarczanie winą JK za morderstwo Adamowicza to nie pogląd a oskarżenie lub pomówienie

   Karma wraca

   źródło: cdn.natemat.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Bezgrzesznych może nie, ale spróbuj wskazać jakąś wypowiedź czołowego polityka tej partii, lub nawet dowolnego parlamentarzysty PiS, która nawoływałaby do przemocy wobec przeciwników politycznych lub miałaby podobnie negatywny wydźwięk, co znane wypowiedzi czołowych polityków PO, takich jak Sikorski, Komorowski, Niesiołowski, czy Palikot (wówczas był czołowym politykiem PO). Choćby takie jak te zestawione ostatnio w TVP Info, o które podniesione zostało larum, że tylko pokazano wypowiedzi polityków obecnej opozycji, a co szef TVP Info skwitował, że po prostu z drugiej strony nie było takich wypowiedzi. Wiem, że był jakiś tam radny z PiS, który napisał coś podobnego, ale radny to jednak inny kaliber - tych ludzi są tysiące, ciężko wymagać aby co jakiś czas nie trafił się oszołom.

  •  

   pokaż komentarz

   @wpt1: Gniew, reakcja człowieka na skandaliczne wypowiedzi polityków PO poprzedzających katastrofę. Nazwanie rzeczy po imieniu nie jest nawoływaniem do przemocy. Nazwał ich kanaliami, bo ciężko ich nazwać inaczej, gdy posłuchać wypowiedzi sprzed katastrofy ówczesnych frontmenów PO - Palikota, Niesiołowskiego, czy nawet późniejszego prezydenta Komorowskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wpt1: Znasz kontekst tej wypowiedzi ? Czy jak zwykle posłużyłeś się wygodną wycinanką ? Wiesz co krzyczeli posłowie PO do Kaczyńskiego na mównicy , zanim ich zbluzgał ?

  •  

   pokaż komentarz

   @srebrnyag: wypowiedzi z groźbami posłów PiS?
   Posłanka Kołakowska:
   "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso"
   Wicedyrektor GDOŚ Nowosielska:

   „Powitanie dla Tuska? Kajdanki i szubienica”
   Poseł Tarczyński:
   „Bolek mówi przez media do posła na sejm RP, że wyrwie mnie z korzeniami. Zapraszam Cię na solo bydlaku!”
   I tego jest dużo więcej.
   Chociaż i tak najgorsze w ich ustach jest dzielenie Polaków na patriotów z PiS i zdrajców, złodziei i Niemców z innych partii i wyborców.

  •  

   pokaż komentarz

   @drMuras: kontekst był taki że gnom zak rwił się gdy Budka z opozycji(słusznie zresztą) wypomniał mu że nie szanuje dziedzictwa swojego brata który przestrzegał trójpodziału władzy,szczególnie niezależności SN i TK.Kto więc sobie wyciera mordę LK i jest kanalią stawiając mu pomniki?

  •  

   pokaż komentarz

   @wpt1: Celowo zapomniałeś napisać o kolegach Budki którzy szydzili : pozdrów brata.

  •  

   pokaż komentarz

   @drMuras:udowodnij że koledzy Budki to mówili

  •  

   pokaż komentarz

   @Widmo1234: Niezbyt miłe wypowiedzi, ale jednak nie ten kaliber co dożynanie watah, czy patroszenie i nie ta liga polityków - te nazwiska nic mi nie mówią - to drugi/trzeci rząd PiS. Tak czy inaczej nie powinni się zniżać do ich poziomu.

  •  

   pokaż komentarz

   @amielucha: Też mnie to ugryzło w oczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Zszerowana. Aż to musiałem rozchodzić po pokoju.

   @amielucha:

   Też mnie to ugryzło w oczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Takiseprzecietniak:

   Wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. merytorycznych Jarosław Trybuś na asapie postanowił zdilejtować swój tłit, bo zasubmitowany przez niego kontent sprawił, że folołersi wcale nie byli z niego kontent. Dzięki szybkiemu zczelendżowaniu tego kejsu merytoryczność pana wicedyrektora nie uległa zmitygowaniu i może on dalej performować swoje taski, bez obaw o briczment piarowego imidżu.

  •  

   pokaż komentarz

   @orle: Upraszam wybaczenia, że tak po staroświecku, ale zgadzam się z tym kompetentnym i rzetelnym opisem problemu ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  obywatel jedzie obywatela - no problemo
  polityk popisu jedzie obywatela - no problemo
  polityk popisu jedzie polityka popisu - no problemu

  pokaż spoiler obywatel jedzie polityka popisu - uuu mowa nienawiści


  Jak myślicie, inaczej będzie w tej sprawie? Bo według mnie - nie ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Grafika została udostępniona m.in. przez wicedyrektora Muzeum Warszawy ds. merytorycznych, a wcześniej pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego, Jarosława Trybusia
  Jakby ktoś miał wątpliwości kto zarządza w Polsce muzeami.
  Ciekawe czy p. Trzaskowski będzie konsekwentny z mowa nienawiści i zrobi porządek że swoim pracownikiem

  •  

   pokaż komentarz

   Jakby ktoś miał wątpliwości kto zarządza w Polsce muzeami. Ciekawe czy p. Trzaskowski będzie konsekwentny z mowa nienawiści i zrobi porządek że swoim pracownikiem

   @Vatos_Locos: Przykro mi ale kolega #lonegamedev wytłumaczył "no problemo"

  •  

   pokaż komentarz

   @Vatos_Locos ale że niby dlaczego? Przecież to tylko reakcja na mowę nienawiści której notorycznie używa kaczyński ( ͡º ͜ʖ͡º) i kółko zamknięte

  •  

   pokaż komentarz

   @marlow: Gdzie Kaczyński używa(ł) mowy nienawiści? Jestem zainteresowany przykładami (a jeszcze bardziej tymi notorycznymi).

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat: Mordy zdradzieckie tam gdzie stało zomo.
   Pierwsze z brzegu, ale na pewno nie dla tych, którzy piszą pod dyktando i za srebrniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat nie zauważyłeś takiej małej mordeczki w moim komentarzu. I widzę, że inni też. A się spinają, że trzeba wstawiać, żeby było jasne, że jest sariazm/ironia xDD

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzie Kaczyński używa(ł) mowy nienawiści?

   @Pragmat: Nie no, Kaczyński to jak wiadomo tylko o miłości rozprawia. Pozwól że zacytuję:

   Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami...

   Do tej pory pamiętam jak zażenowany się czułem oglądając i słuchając tego przemówienia. Za niego k#%?a. Jak w cywilizowanym niby kraju jedna z najbardziej wpływowych osób może takie p@$$!!$ety publicznie z sejmowej mównicy opowiadać to nigdy nie pojmę...

  •  

   pokaż komentarz

   Jakby ktoś miał wątpliwości kto zarządza w Polsce muzeami.

   @Vatos_Locos: marsz przez instytucje

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat serio masz tak słaba pamięć?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi i komu o tu grozi śmiercią ??? nie rób sobie jaj

  •  

   pokaż komentarz

   @sEB-q: To Ty nie rób sobie jaj. Kolega @Pragmat zapytał gdzie Kaczyński używał mowy nienawiści, to mu zacytowałem wypowiedź nie tylko nienawistną, ale i wręcz świadczącą o jakichś problemach emocjonalno - psychicznych. Co mi tu z grożeniem śmiercią wyjeżdżasz?!

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe czy p. Trzaskowski będzie konsekwentny z mowa nienawiści i zrobi porządek że swoim pracownikiem
   @Vatos_Locos: w jednym z komentarzy jest cytat Trzaskowskiego, który stwierdził że coś takiego nie powinno mieć miejsca i wezwał go na dywanik

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat: "element animalny" "mordy zdradzieckie" "gorszy sort" , mam wymieniać dalej ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat: nie przegadasz, to jest uprzedzenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @CytrynowySorbet:
   Uważam, że jedyne rozwiązanie to zwolnienie

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi może warto zacząć od przyczyny, rok po przegranych wyborach przez tuska?

  •  

   pokaż komentarz

   @wiatrodewsi: proste - wciąż sporo brakuje nam do cywilizacji ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @KtosMiZajalNickElas: Widzę że narracja wstydu weszła na całą długość jelita. Niestety w innych krajach też są tacy którzy przedawkowali politykę. Nawet w tych super hiper krajach.

  •  

   pokaż komentarz

   @WixaDrv: jezu, po obu stronach są skrajności. Szkopuł tkwi w tym, aby nie zachowywać się jak ty i nie wskazywać "to oni są winni", tylko zacząć od siebie i być lepszym, żyć lepiej, nie nienawidzić opozycji politycznej do swojej.

   Też mogę powstawiać fotki jak PiSowcy palili flagę UE, jak Joanna spod krzyża przywiązywała się do krzyza pod Pałacem Prezydenckim i wykrzykiwała różne głupoty na PO itd. albo narodowców życzących śmierci Tuskowi i innym.

   Tylko po co?

  •  

   pokaż komentarz

   @blabusna666:
   Dzięki - wyniki krótkiej kwerendy:

   -"Zdradzieckie mordy" to nieparlamentarny język (czyli chamstwo), który nie powinien mieć miejsca w sejmie - jednak nie mowa nienawiści. Można się tłumaczyć, że była to reakcja na próbę wykorzystania osoby śp. Prezydenta RP do uzasadnienia swoich parlamentarnych obstrukcji. Zagrywki posłów opozycji były wyjątkowo niskich lotów (jednak również nie były mową nienawiści a zwykłym chamstwem).
   -"element animalny" - tutaj już próba przypisania mowy nienawiści to czysty absurd. Zwrot użyty jako uzasadnienie w każdym społeczeństwie istnienia złych ludzi (w związku z próbą przypisywania polakom holokaustu), którzy absolutnie nie są reprezentatywną częścią społeczeństwa. Nie powiedział nic co nie byłoby prawdą - istnieli ludzie, którzy sprzedawali sąsiadów, tacy co kolaborowali etc. - był to margines (tak jak dziś grupy przestępcze, złoczyńcy czy chorzy psychicznie), i absolutnie nie ma nic złego w piętnowaniu takich zachowań.
   -"gorszy sort" - kolejny raz, rzucone hasło w związku z faktem istnienia ludzi, którzy kolaborowali w czasie wojny i tym, że zawsze tacy się znajdą w każdym społeczeństwie, automatycznie przypisane propagandowo przez odpowiednie redakcje do wszystkich przeciwników politycznych. Jeśli ktoś czuje się 'gorszym sortem' to nie najlepiej świadczy w świetle tego co powiedział Kaczyński.

   Dwa powyższe (poza mordami) są tak abstrakcyjne, jak hasło "przestępców powinno się ścigać". O kim zatem będzie świadczyć źle, jeśli ktoś się identyfikuje z wymienionym i oburza o takie słowa?

   Mogę podrzucić dobry przykłady aspirujący do możliwej 'mowy nienawiści'?
   "– Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie, musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę".
   Masz tutaj wszystkie przykładowe cechy tejże tj. określenie przeciwnika, jego dehumanizacja oraz nawoływanie do 'działania', że tak to określę.

  •  

   pokaż komentarz

   @aglegola :
   Ta Pani (o której wspominasz) od histerycznej obrony krzyża okazałą się być prawdopdobnie powiązana z agencją PR-ową:
   https://www.wykop.pl/link/2545845/joanna-od-krzyza-na-milych-zdjeciach-z-suflerka-komorowskiego/

   a tutaj drugi najczęściej uwidaczniany w TV histeryk, ośmieszający zgromadzenie spod pałacu :
   https://niezalezna.pl/94529-i-wszystko-jasne-prowokator-andrzej-hadacz-tw-matka

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat: Jedna z definicji mowy nienawiści mówi, ze jej składowa jest odczłowieczanie, "ty szczurze", "ty ośle" dla przykładu. Pozbawienie cech ludzkich. No to "element animalny" czyli zwierzęcy jest chyba najczystszym przykładem mowy nienawiści.

   A teraz proszę nie manipuluj, "element animalny" nie dotyczył szmalcowników a jak najbardziej współczesnej opozycji. Tu masz wyjaśnienie z kontekstem https://strajk.eu/element-animalny-najgorszy-sort/ , tu drugie źródło https://www.rp.pl/Felietony/160339914-Filip-Memches-Element-animalny-i-ludzie-z-zoo.html

  •  

   pokaż komentarz

   y nienawiści mówi, ze jej składowa jest odczłowieczanie, "ty szczurze", "ty ośle" dla przykładu. Pozbawienie cech ludzkich. No to "element animalny" czyli zwierzęcy jest chyba najczystszym przykładem mowy nienawiści.

   I powracamy do wypowiedzi Prezesa PO Grzegorza Schetyny:
   "– Dla dobra Polski i jej obywateli, dla naszego miejsca w Europie, musimy wygrać te wybory. Zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS–owską szarańczę".
   Masz dehumanizację oponenta w czystej postaci (porównanie do robaka-szkodnika), i doskonale jasne nakreślenia 'wroga' - tutaj nawet nie ma miejsca na spekulację i obszaru na domysły wobec kogo jest wymierzona powyższa wypowiedź.

   A teraz proszę nie manipuluj, "element animalny" nie dotyczył szmalcowników a jak najbardziej współczesnej opozycji. Tu masz wyjaśnienie z kontekstu

   @blabusna666: Nie potrzebuję wyjaśnienia kontekstu (czytanie i wyciąganie wniosków nie nastręcza mi problemów), a już na pewno nie od redaktora, który sprytnie wyciął to co mu pasowało do jego założeń artykułu z całej wypowiedzi.

   Czy mogę stawiać tezy i domniemywać, że chodziło o "totalistów"? Nikt mi nie broni tak sądzić - na pewno Kaczyński nie pała do niej gorącymi uczuciami. Czy nawet jeśli tak było gdzieś się z tym zdradził?
   - Nic co powiedział nie wskazało na nikogo bezpośrednio lub pośrednio.
   Jeśli redaktor w istocie ma pewność o czym myślał jego rozmówca, dopowiadając poza tym co raczył on wyartykułować, to strach pomyśleć - coraz bliżej mamy do myślozbrodni...

   A tutaj dla zaspokojenia Twojej cały cytat dla 'elementu animalnego' wraz z kontekstem, który nie odnajduje odzwierciedlenia w domysłach redaktora (tnącego wygodnie wypowiedź) I jeśli po raz kolejny z poniższego wywnioskowałeś krytykę opozycji, to musisz mieć o niej bardzo, bardzo kiepskie zdanie.:

   „To nie miałoby żadnego sensu. W Polsce po 1989 roku przyjęto, że tak naprawdę prawa ma jedna część społeczeństwa, a ta druga o innych poglądach, innych opcjach praw nie ma. W każdym razie, w żadnym wypadku nie ma prawa, a przez dłuższy czas przecież właściwie głoszono, że nie ma prawa być opozycją. W związku z tym nakręcano spiralę złości, niechęci i nienawiści, taką która już się z niczym nie liczyła. Wszelkie świętości, wszystkie granice zostały przekroczone. ""No i to oczywiście oddziaływało na tę najgorsza część społeczeństwa. W każdym społeczeństwie jest taki element najbardziej zdemoralizowany, podły, animalny i powtarzam – tutaj się niczym nie różnimy od innych. No i ten element, ta część społeczeństwa nie może być nigdy traktowana jako całość. No bo to nasi wrogowie bardzo często próbują sprowadzić Polaków to tego. Odnosząc się do czasów wojny, gdzie przecież była ta podła część społeczeństwa, taki margines. Dzisiaj próbuje się ich przedstawiać jako, jakby reprezentację społeczeństwa, jako grupę reprezentatywną. No, ale oni są wystarczająco liczni, żeby mogli, np. w internecie, bardzo dużo zrobić. Tym bardziej, że powtarzam, ta kultura, która jest dzisiaj forsowana i te sygnały, które idą o tzw. tutaj trzeba użyć wielkiego cudzysłowu – elit – zachęcają do tego. To bardzo smutne i można powiedzieć, żałosne, ale tak jest”

  •  

   pokaż komentarz

   @Pragmat: Nie rozmawiamy o czasach wojny, rozmawiamy o tym co dzieje sie w Polsce od 2005 roku, od nieudanego POPiSu. To wtedy "przyjaciele" stali się wrogami i to wtedy doszło do niebywałej brutalizacji życia polityczno-społecznego w Polsce.

   a teraz tak: (wypowiedź subiektywna)
   1) Schetyna mówiąc o szarańczy też poleciał mową nienawiści.
   2) Za brutalizację życia politycznego odpowiadają obie główne partie, ale nie w równych częściach. Choć trudno to mierzyć, to podzielił bym to w stosunku 80% PiS 20% PO
   3) Nic nie usprawiedliw Kaczyńskiego w sprawie zwrotów "element animalny czy "zabiliście mi brata" i powinien za to odpowiedzieć
   4) Mowa nienawiści powinna być wyjęta spod immunitetu
   5) Brak mi zdecydowanej reakcji kościoła na mowę nienawiści ze strony duchownych, i chyba to mnie w tym najbardziej irytuje

 •  

  pokaż komentarz

  Pomijajac fakt zalosnego dopisywania motywow i kontekstow calego zdarzenia to trzeba przyznac ze sam obrazek calkiem pomyslowy ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  Swoją drogą to jak zobaczyłem tą grafikę (fakt że na niezbyt wielkim telefonie) to po prostu pomyślałem że całkiem spoko graficzne odniesienie do ostatnich wydarzeń - nóż i jakaś twarz jako rękojeść. Że taka przenośnia, że ludzie ludziom, że hejt, te sprawy. Powiedziałbym nawet że aż mi się spodobała pozorna apolityczność dzieła.

  A Kaczyńskiego to ja bym się tam bez pomocy sam nigdy w życiu nie dopatrzył.
  Tak teraz, na większym ekranie jak wiem że to ma być Kaczyński to spoko - faktycznie jest.
  Ale tak naprawdę jakby mi ktoś wkręcił wcześniej że to np. JP2, czy ktokolwiek z wielkim podbródkiem, to pewnie też bym łyknął.

  Oczywiście nie twierdzę że uwierzyłbym teraz że "podobieństwo jest tu przypadkowe", ale też zwracam uwagę że ci którzy to podobieństwo zauważyli, musieli chyba też być mocno zindoktrynowani - no chyba że ja po prostu jakiś mało spostrzegawczy jestem (fakt że znajomych na ulicy potrafię nie poznać, a co dopiero Kaczyńskiego po kawałku profilu).

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna