•  

  pokaż komentarz

  Wiadomo, że to nie mogło się udać, ale co byśmy mieli gdyby wtedy nie zaciągnął tych kredytów i pobudował co pobudował? Miliony ludzi mieszka teraz w tych blokowiskach, chodzą dzieciaki do tych szkół i leczą się ludzie w szpitalach.

 •  

  pokaż komentarz

  Szokujaca ta informacja, że był gotów już na początku lat 80 rozpisać wolne wybory, ciekawe co by zrobiło ZSRR,ciekawe co by zrobila Solidarność po wyborach... pewnie byłaby wielka masakra w Polsce, Sowieci by nas nie puścili. Bardzo ciekawa postać.

 •  

  pokaż komentarz

  za ciekawehistorie zawsze wykopie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Świetna robotę wykonuje i rzetelne materiał daje. No i teraz czekam na kolejny filmik.

 •  

  pokaż komentarz

  Pomijając wszystko, to Polska dokonała za władzy Gierka gigantycznego skoku cywilizacyjnego, przebiły go tylko dzięki Bogu czasy współczesne. Wcześniejszy PRL to srodkowa Afryka.
  Zresztą to sprzedaż stworzonego wtedy majątku pozwoliła nam przetrwać przemiany w jako takiej kondycji, a przynajmniej bez bankructwa.

  Co by nie gadać, to chyba jedna z niewielu postaci po 45, która naprawdę 'chciała dobrze' i nawet jej to wyszło. Na tamtejsze możliwości zresztą całkiem dobrze.

  Recesja łat 80tych to oczywiście czkawka poprzedniej dekady, ale i globalny kryzys plus zakute łby mundurowych, którzy przejęli władzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrolWlosowzNosa: No tak, tylko dlaczego wszystko sprzedano? Bo nie było kasy na nic. Dzięki Gierkowi lata 70 były ekstra ale bieda lat 80 i początku 90 to jego zasługa. Kwoty o których mowa nie robią dzisiaj wrażenia, ale w porównaniu do ówczesnego PKB były po prostu gigantyczne. Jego plan na gospodarkę był w sumie poroniony i wynikał z braku pojęcia jego a pewnie też jego doradców o tym jak funkcjonuje współczesny przemysł.
   Natomiast sama postać istotnie bardzo ciekawa, można by powiedzieć komunistyczny wizjoner. - szkoda że wyszło jak wyszło ale z drugiej strony jakby nie ta zapaść gospodarcza to wątpię czy by się tyle osób do Solidarności zapisało..

  •  

   pokaż komentarz

   Pomijając wszystko, to Polska dokonała za władzy Gierka gigantycznego skoku cywilizacyjnego

   @KrolWlosowzNosa: pomijając wszystko, czyli "skok" na kredyt, który doprowadził do katastrofy (bo duża część pożyczonych pieniędzy została przejedzona, a inwestycje w znacznej mierze okazały się nietrafione, źle zrealizowane lub nieszczęśliwie stały się ofiarą kryzysu lat 70.). Ta "Afryka" przed Gierkiem miała 1 mld USD długu, niewypłacalny "Zachód" po Gierku został z kilkudziesięcioma miliardami zadłużenia.

   Zresztą to sprzedaż stworzonego wtedy majątku pozwoliła nam przetrwać przemiany w jako takiej kondycji, a przynajmniej bez bankructwa.

   Bez bankructwa, które wydarzyło się de facto w latach 80., kiedy trafiliśmy do pierwszej 10. najbardziej zadłużonych krajów świata, a wpływy z eksportu pokrywały jedynie odsetki od kredytów zaciągniętych przez ekipę Gierka? Oczywiście Stan Wojenny się nie wydarzył (bo pewnie go nie przeżyłeś :D), nie było pustych półek, kartek, ani całonocnych kolejek z czujkami wypatrującymi patroli zomo/policji.

   Co by nie gadać, to chyba jedna z niewielu postaci po 45, która naprawdę 'chciała dobrze' i nawet jej to wyszło.

   Chciała dobrze - na tym powinieneś skończyć bo stwierdzenie, że nawet jej wyszło jest jak naplucie na fakty. To, że przez kilka lat wybudowano trochę bloków z krzywymi ścianami i przestarzałego już na starcie sprzętu elektronicznego na zachodnich licencjach, a ludzie dostali paszporty i mogli pojechać w maluchach do Bułgarii to jest taki k...wa sukces, jak 50% zniżka u prostytutki z HIV.

   Recesja łat 80tych to oczywiście czkawka poprzedniej dekady, ale i globalny kryzys plus zakute łby mundurowych, którzy przejęli władzę.

   Te zakute łby wyciągały kraj ze spirali długów, które wytworzyła poprzednia ekipa, a kryzys ma to do siebie, że co jakiś czas się pojawia i planując cokolwiek nie można go wykluczyć (cykle koniunkturalne). Recesja lat 80. to efekt tej genialnej polityki, która była do bani i mogła się sprawdzić w zdyscyplinowanej Korei Południowej (bo na jej sukcesach m.in. się wzorowano), a nie w tym zapyziałym bantustanie, gdzie ówcześni eksperci mylili cale z centymetrami, nie mogąc miesiącami uruchomić produkcji licencjonowanych od Amerykanów maszyn (a jak się udało to okazało się, że się nie specjalnie nadają na eksport bo jakość wykonania i materiałów jest marna - kto tu kuźwa słyszał o kontroli jakości?).
   Do tego te zakute łby wprowadziły najlepsze możliwe ustawy podatkowe i w ekspresowym tempie liberalizowały gospodarkę. Jak ktoś miał w latach 80. głowę na karku to dziś jest milionerem.

  •  

   pokaż komentarz

   @s0krates: @JudeMasonPolakozerca: koledzy chyba wybitnie nie dostrzegacie specyfiki tamtych czasów. Nie wiem jak inaczej można było w zacofanym PRL-u dokonać skoku jak nie na kredyt? Co konkretnie przejedzono? To, że wybudowano przychpdnie zdrowia, szpitale, których nie było, a nie zainwestowano w programie kosmiczny? Jakie waszym zdaniem były możliwości, żeby nie narażając się Moskwie zrobić cokolwiek?
   @JudeMasonPolakozerca Poza tym pierwsze słyszę żeby jakość gospodarki wyrażała się niskim poziomem długu, to nowość.. Podasz przykład bogatego kraju nieposiadającego bogactw naturalnych, które nie ma dlugu?
   Poza tym o jakiej liberalizacji lat 80 tych piszesz, chyba tylko, jak wszyscy o Wilczki z 88, bo to co było wcześniej to jazda pionowo w dół. Głowa na karku powiadasz, no kto ją miał i ma ten sobie da rade w każdych warunkach, ale społeczeństwo nie skalda się tylko z 'łebskich badylarzy', dziś też często się o tym zapomina.
   Ten akapit o paszportach, to też proszę Cię.. Jak ktoś nie mógł przez 30lat wyjechać nigdzie, to nagle Bułgaria była czymś wielkim, podobnie jak inne rzeczy, które przytaczasz. Jak bys to widział inaczej w głębokim PRL? Brak wiz do USA i ekspansję zachodnich marketów, żeby Polak mógł za wypłatę kupić parę adidasów?

  •  

   pokaż komentarz

   @JudeMasonPolakozerca: Jeszcze jak piszesz te trochę mieszkań z krzywymi ścianami, to blisko 2 mln, a te 'krzywe ściany', to pomyślane urbanistycznie osiedla, z odpowiednią ilością światła słonecznego w mieszkaniu, terenem do rekreacji, zabawy, domem kultury, placówkami oświatowymi i ośrodkiem zdrowia.
   W każdym razie z przestrzenią do życia, której nie znajdziesz na dzisiejszym zabetonowanym kawałku łąki.
   Oczywiście, że była to inna rzeczywistość, ale osiedla, czy plany urbanistyczne, to było coś na co zwracano uwagę, a co dziś mimo kasy i możliwości w większości ma się w d..

  •  

   pokaż komentarz

   @s0krates: 8mld dolarów nie robi wrażenia?? Chyba na ignorantach, ponieważ biorąc pod uwagę inflację ekwiwalent tej kwoty z 1972 wynosi 48mld DOLARÓW czyli ok 181 mld PLN

  •  

   pokaż komentarz

   Co konkretnie przejedzono?

   @KrolWlosowzNosa: Otóż większość tych pieniędzy poszła na obsługę nieopłacalnych zakładów przemysłowych, gdzie przerost zatrudnienia był 10-krotny (np. w FSO, stoczniach, a nawet w sklepach), bardzo dużo poszło na zakup uzbrojenia od Rosjan, do ZSRR zgodnie z planem blokowym RWPG szły także surowce i towary za bezcen, które w innym przypadku można by eksportować na zachód.

   > To, że wybudowano przychpdnie zdrowia, szpitale, których nie było, a nie zainwestowano w programie kosmiczny?

   @KrolWlosowzNosa: Otóż jak napisałem wyżej budowanie czegokolwiek to był ułamek wydatków z zaciągniętych kredytów, głównie pieniądze poszły w błoto ze względu na szaloną niegospodarność, czego najlepszym przykładem jest załamanie się nawet produkcji rolniczej w 1976r. i wynikłe z tego strajki robotników.

   Trzeba bardzo się starać, by zawalić w produkcji rolniczej, to nie jest przesadnie wymagająca gałąź przemysłu o ile nie konkurujesz na unijnym rynku, a wtedy produkowano tylko na potrzeby kraju.

   osiedla, czy plany urbanistyczne, to było coś na co zwracano uwagę

   @KrolWlosowzNosa: Otóż jakbyś poczytał, co mówił Budzyński, projektant Ursynowa, uchodzącego za najlepiej zaprojektowane osiedle PRLU, to do lat 90-tych była to pustynia jeśli chodzi o infrastrukturę społeczną, z minimalną ilością sklepów, przedszkoli, żłobków itd.

   Wykonawcy mieszkań często chwalili się budynkami, które nie powstały. Ponadto Polska na tle innych krajów za żelazną kurtyną, nie wspominając już o Zachodzie, wybudowała kilka razy mniej mieszkań, a czas oczekiwania na mieszkanie za Gierka wynosił 9 lat, oczywiście dla ustawionych.

   Naprawdę, jakbyś chwilę poczytał, a potem pomyślał, to chwalenie Gierka wyda Ci się równie głupie, jak wychwalanie prezydenta Wenezueli.

  •  

   pokaż komentarz

   @ukruszony__kubek: Masz rację, chodzi o to, że dzisiaj Polska jest bardziej zadłużona ale ma 500mld USD PKB (prawdziwych USD a nie liczonych po kursie oficjalnym jak za PRL), a i zadłużać się może na niższy procent..

 •  

  pokaż komentarz

  Polacy bombardowanie są pozytywnymi informacjami, przed nowożeńcami świetlana przyszłość, a starsi mogą liczyć na opiekę i wypoczynek. Tak robi się propagandę wszędzie (...) robiło, robi i robić będzie. (Maciej Szczepański)
  Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi. (Jacek Kurski)

  •  

   pokaż komentarz

   @crowbar: tak tak, ale Zielona wyspa Tuska za 1200 do reki na umowie zlecenie to też była taka sama demagogia, autostrady na Euro zrobione ale tylko przejezdne... Szczepański dobrze mówił, każdy te media robi pod siebie, jeden mniej drugi bardziej ostentacyjnie. Juz nie pamiętacie jak na koniec PO był hejt na Wiadomości że jadą równo jak TVN. Obcnie TVP zjechało informacyjnie do poziomu dna, ale w tym temacie od końca wojny każdy ma cos za uszami, każda władza media traktuje jak swoja dziwkę do wykorzystania.

  •  

   pokaż komentarz

   @leftfinger: wszystko prawda tyle, że:
   1. Jak długo można jechać na "przez osiem ostatnich lat..."? Mnie interesują trzy ostatnie lata. To dosyć czasu, a wybory tuż tuż.
   2. Jest delikatna, ale jednak, różnica pomiędzy "każdy ma coś za uszami" a "zjechało do poziomu dna".
   BTW pierwsze co mi się skojarzyło oglądając powyższy materiał to obecne plany budowy polskiego, elektrycznego samochodu. Tymczasem wczoraj media podały, że będziemy robić baterie. Dla mercedesa.

   pokaż spoiler Niemieckiego!


   pokaż spoiler I bardzo dobrze, przynajmniej powstanie kilka miejsc pracy.