•  

  pokaż komentarz

  Fajnie być tam inżynierem i sobie Tak myśleć. Nie martwić się o pieniądze na badania i tylko siedzieć i myśleć a jak się coś wymyśli to robić:) fajna praca

  •  

   pokaż komentarz

   @madmanzmc ponoć warunki pracy wcale nie są takie fajne. Niedawno było chyba na Reddicie głośno o bardzo silnej presji i wysokim współczynniku wypalenia zawodowego w SpaceX

  •  

   pokaż komentarz

   @madmanzmc: fajna myśl, ale to praca na akord. Masz wymyślać nie to co chcesz, tylko to co jest ci narzucone i masz to zrobić szybko, tanio, na miejscu i jak najbardziej niezawodnie.
   Pamiętajmy jak działają firmy Muska.
   Te firmy mają określony cel i ten cel ma być zrealizowany w czasie tak krótkim jak to jest fizycznie możliwe i nie ma że boli.
   Jak boli, to idziesz w odstawkę się wyleczyć, a w twoje miejsce wstawiany jest nowy ktoś kogo jeszcze nic nie boli i tyra na akord co najmniej tak szybko jak ty, bo jak nie to papa.
   Firmy Muska są zainteresowanie szybkim osiągnięciem celu nawet kosztem przyniesienia strat. Głowa w tym Muska, żeby kasa się znalazła, a gość jest psychopatycznym czarusiem, któremu udaje się wykombinować od kogo i jak kasę zdobyć.

   To nie jest praca tylko wyścig, którego celem nie jest udowodnienie komuś , że jest się lepszym, ani nie jest to wyścig biznesowy mierzący czyjąś długość wac... bilans na koncie bankowym.

   To jest Wyścig by osiągnąć kosmiczne cele w czasie tak krótkim, żeby ludziom się nie znudziło, bo wtedy skończą się hojne datki od inwestorów.

   Przecież lot dookoła Księżyca nie jest celem Elona.
   To jest oferta złożona inwestorowi w zamian za dorzucenie dużej kasy do projektu BFR.

   Wszystko ubrane w marketingowe szaty zabawy, przygody, biletów, turystyki i napędzania widowni.
   Ale to czysty biznes.

   I dobrze.
   Tylko fajnie byłoby wiedzieć jak będzie wyglądał pokład i infrastruktura załogowa BFR.
   I pierwszy BFR, który będzie oblatany i Poleci z turystami dookoła Księżyca, prawie na pewno nie będzie tym samym modelem co ten, który poleci na Marsa.

   Moim zdaniem tamten będzie jeszcze większy. Będzie musiał być jednocześnie pojazdem ale i też domem na półtora roku dla całej załogi.
   Kajuty i ładownia to jedno, ale co z kiblami, oczyszczaniem ścieków i produkcją powietrza do oddychania?

   Czy na Marsie powstanie pierwszy w szambo-dołek, czy będzie robiony z tego metan i gleba? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: musk to taki janusz biznesu tylko z inną wizją i ubrany w ładniejszy marketing. Szybko, jak najtaniej (spacex ani tesla nie płaci super, u konkurencji więcej za mniej stresu), bo już mam 10 innych "z misjom" na pana miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: You're not wrong but you're not right either.

  •  

   pokaż komentarz

   musk to taki janusz biznesu tylko z inną wizją i ubrany w ładniejszy marketing. Szybko, jak najtaniej (spacex ani tesla nie płaci super, u konkurencji więcej za mniej stresu), bo już mam 10 innych "z misjom" na pana miejsce.

   @FLAC: Janusz biznesu, który zmienia świat w oczach i robi rzeczy które do tej pory były nie do pomyślenia. Dobrze jaki w Polsce był chociaż jeden taki "janusz"...

   Przecież nikt nie zmusza tych ludzi (zwłaszcza w Ameryce) do pracy w takich warunkach! Inżynierowie stoją w kolejce, żeby tam "tyrać" bo to jest mega rozwijające. Podobnie jak w IT, jak ktoś ma w głowie dużo to kasa jest dla niego drugorzędna - i tak zarobi na dostatnie życie a chciałby robić coś ciekawego.

   W firmach Muska pensje nie rozpieszczają ale za to jest to praca w top-edge technologii. Ciśnienie jest mega i odpowiedzialność gigantyczna - tam nie ma dupochronów, zebrań, rozmywania odpowiedzialności za decyzje, etc... Masz podjąć szybko decyzje i później za nią odpowiadać.

   Oczywiście ci na dole - monterzy przy taśmie, to jest typowy "zasób ludzki", tam nie ma żadnych cudów, misji, kasy, etc...

  •  

   pokaż komentarz

   @papier96: To w końcu gdzie gorzej, w Tesli czy w SpaceX? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mateusz-wielgosz-777: Nic o Tesli nie wspomniałem, ale spodziewam się że może być podobnie. A i na naszym podwórku mamy taki przykład u CDP Red

  •  

   pokaż komentarz

   @papier96: No ja jakiś czas temu czytałem bardzo długi tekst o tym jak koszmarnie pracuje się w Tesli, stąd skojarzenie. :)
   I tak o CDP też słyszałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @madmanzmc: tak to tylko na panstwowych posadkach w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: @Maelstrom94: Ale to tylko na teraz wszystko. Kiedy (jeśli) firma zbuduje kosmodrom na innym globie to jej pozycja będzie już ... ekhem... ustatkowana (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   Wtedy mogą odpuścić z ciśnienia na szybki rozwój, bo z firmy "kosmicznej" staną się firmą logistyczno-transportową, tylko śmigającą w inne okolice.

   Powstanie kilka nowych "liniowych" wersji BFR obsługujących trasy Ziemia - Księżyc, Kiężyc - Mars.
   A potem ciśnienie pójdzie w stronę produkcji większych i bardziej samowystarczalnych następców BFR, które będą latać załogowo w okolice Jowisza i Saturna, ale zabierając ludzi już z Marsa, a nie z Ziemii.

   Takie już bajanie, ale to taki jest najrealistyczniejszy plan "z grubsza".

  •  

   pokaż komentarz

   Ale to tylko na teraz wszystko. Kiedy (jeśli) firma zbuduje kosmodrom na innym globie to jej pozycja będzie już ... ekhem... ustatkowana (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   @Dybuk: Musk nie wygląda na gościa, którego sukces rozleniwia. To jest lokomotywa, która prze do przodu :-) Jakby mu zależało tylko na "hajsie" to by rozwijaj paypala którego założył. A on sprzedał firmę w szczycie rozkwitu żeby zainwestować w przemysł kosmiczny - bardzo niepewny biznes i to jako nowicjusz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk: Musk to jest pasjonat i takich też ludzi oczekuje w swojej firmie. Myślisz, ze dlaczego Tom Muller jest z nim od początku czyli 2002 roku? Bo kocha projektować silniki rakietowe i Musk mu to umożliwia. A on przecież w całym tym czasie zaprojektował w sumie dwa silniki. Merlin i Raptor. Merlina potem tylko ulepszał a Raptora jeszcze nie ma. Wiadomo, ze najgorzej zawsze mają zwykłe pionki ale oni też nie mają niewiadomo jakiej pracy do wykonania. Ot fizyczna, coś dokręcać, coś przenosić, coś spawać. Pasjonaci, którzy tworzą, projektują, ulepszają oni nie narzekają na taki tryb pracy bo to ich życie. Po pracy zapewne też ciągle o tym myślą. Jeśli człowiek ma pasje i ją realizuje to to nie jest praca tylko przyjemność.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk kupiłbyś akcje Tesli/BFR/booring company itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @monarchista: zapewniam Cię że można spawać z pasją, zwłaszcza kosmiczne pojazdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: Chce być królem Marsa. Zobaczycie. Jak już będzie personel to wybierze się kilka transporterów i przywiezie ludzi i splówy

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk i będzie, jeszcze niedawno się śmiali że chce rakietami lądować.

  •  

   pokaż komentarz

   @madmanzmc: Ten wątek mnie bardzo zasmucił, najpierw jeden pan pisze że fajna praca, sobie wymyślasz, potem drugi że pracownicy są wykorzystywani.....Smuci mnie to ,że osoby wypowiadające się są przepełnione duchem swojej racji i niestety widzą świat przez pryzmat swojej ignorancji,(często myślą, że tak nie jest). Posłużę, się cytatem wykładowcy z politechniki "Nie państwo nie myślcie, że to czego się tutaj uczycie jest prawdą". Ja mimo tego że trochę o tym poczytałem, mam świadomości, że nie wiem prawie nic, nie wiem prawie niczego, ale wiedzę to tak, ludzie pokroju muska są wybitnie uzdolnieni, to nie jest już zwykła firma, czego oczekujecie?, że co że to będzie zwykła praca? tam pracują ludzie tworzący niesamowite rzeczy, mają niesamowite zdolności i muszą być niesamowicie pracowici, żeby osiągać takie rzeczy... aa szkoda szczempic ryja, nie chce mi sie gadać, to konkluzja do jakiej doszedlem po glebszym zadstanowieniu sie czy jest mozliwe wyrazenie tego co chce powidziec

  •  

   pokaż komentarz

   @Dybuk:

   psychopatycznym czarusiem
   xDDD Elon coś ci zrobił, że tak po nim cisniesz?

 •  

  pokaż komentarz

  Wyraźnie widać skąd SpaceX czerpał inspirację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: Orzel7.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawia mnie, jak przełożą się testy tego brykacza na pełnowymiarowy BFR, który ma być wyższy i mieć więcej silników?
  Czy brykacz ma tylko tyle silników ile będzie faktycznie wykorzystywane przez BFR przy lądowaniu?

  Ostatecznie Falcon 9 ląduje przy pomocy tylko jednego swojego silnika, który i tak ma więcej mocy na minimalnym ciągu niż jest to konieczne do zawiśnięcia w powietrzu więc komputer musi go wyłączyć w odpowiednim momencie, tak, żeby nie odlecieć, ale też żeby nie spaść jak kamień na grunt.

  No i czy brykacz i potem kompletny BFR będą testowane dosłownie w terenie? ostatecznie na Marsie ani Księżycu nikt im nie zbudował płaskiej twardej platformy do lądowania.
  Statki muszą bezpiecznie wylądować na zwykłym, nieprzygotowanym gruncie. Takim wiecie... z kamieniami, piachem, żwirem i małymi dołkami i krzywiznami, a może i lekkim pochyłem np 1%, a BFR przecież ląduje pionowo i jest wysoki jak budynek.

 •  

  pokaż komentarz

  Widziałem lepsze projekty rakiet ¯\_(ツ)_/¯

 •  

  pokaż komentarz

  Czy w Polsce można by wybudować stanowisko startowe i do lądowania dla dużych rakiet czy to muszą być zachowane jakieś odległości i tereny z dala od ludzi?