Drogi Wykopowiczu
w załączonym linku do Polityki Prywatności przypominamy podstawowe informacje z zakresu przetwarzania danych osobowych dostarczanych przez Ciebie podczas korzystania z naszego serwisu. Zamykając ten komunikat (klikając w przycisk “X”), potwierdzasz, że przyjąłeś do wiadomości wskazane w nim działania.
+6
pokaż komentarz
Masz prezydent wspominał, że nie ma żadnego ocieplenia klimatu ,chyba czytał artykuł ale bez końcówki ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
+16
pokaż komentarz
@jaceks653: piszesz głupoty nigdy tak nie wspomniał.
+13
pokaż komentarz
@jaceks653: @Drakii: Najwiekszym niezczesciem będzie i jest ot, że obie grupy mają rację. To są i cykle i zanieczyszcenia....
+3
pokaż komentarz
@Drakii: ty sie mylisz, jego prezydent wielce wielmozny Putin wiele razy o tym wspominal.
@jaceks653: #60kopiejekzawpis
+2
pokaż komentarz
@Rastuff: Nikt nie neguje naturalnych cyklów a na pewno nie klimatolodzy.
Tylko trzeba mieć świadomość co będzie kształtowało klimat w następnych stuleciach i czy da się temu zapobiec
+17
pokaż komentarz
Warto też zauważyć, że globalne ocieplenie i zmiany klimaty to zagrażają przede wszystkim nam, a nie planecie jako takiej. Planeta najwyżej będzie cieplejsza, ale jej wszystko jedno, bo to tylko kawał skały. A to my będziemy musieli walczyć z efektami kolejnych wielkich migracji ludności z terenów, które przestaną nadawać się do życia, albo po prostu zostaną zalane. To my będziemy musieli się dostosować do zmian klimatu, które będą wpływać na to, kiedy deszcz pada w danym regionie, a kiedy nie i do tego dostosować rolnictwo.
+2
pokaż komentarz
@salvador_w_dali: i ta migracja będzie gorsza od obecnej, podejrzewam, że przy obecnej postawie ludzi to dojdzie to ludobójstwa na największą dotąd skalę, teraz dziwimy się, czemu migrantów nie biorą bogatsze państwa ościenne, jak UAE w przypadku migrantów z Syrii czy bogatsze państwa z Ameryki Południowej w przypadku ich kryzysu migracyjnego, teraz to pieniądze, ale w przypadku migracji klimatycznych te kraje na prawdę nie będą mogły ich przyjąć, same będą migrować
+1
pokaż komentarz
Tymczasem...
Cykl Milankovitcha przewiduje epoki lodowcowe trwające 41 tys. lat i to się zgadza w okresie 3-1 mln lat temu. Problem w tym, że od miliona lat epoki lodowcowe trwają 100 000 tys lat. Trochę duża pomyłka, a raczej nieznane, silne źródło zmian klimatu. Cykl Milankovitcha nie jest wystarczający do modelowania klimatu. Jak pokazują badania, zmiany klimatu są o wiele bardziej ekstremalne, niż wynika z symulacji.
Co więcej, ta zmiana długości epok lodowcowych na 100 000 lat, też nie pozostaje bez efektu. Poziom CO2 w atmosferze jest niski. Teraz mamy jakieś 400 ppm, ale spadało nawet do 180 ppm. Niektórym może się wydawać, że czym mniej CO2 tym lepiej, bo pewnie nie zdają sobie sprawy z tego, że przy 150 ppm rośliny zaczynają obumierać z "głodu".
Klimat na Ziemi ma gdzieś życie i nie zatrzyma się jak życie zacznie masowo wymierać.
Tak przy okazji, optymalny poziom CO2 dla roślin to 2000 ppm.
+1
pokaż komentarz
Tak przy okazji, optymalny poziom CO2 dla roślin to 2000 ppm.
@Oushi: ale jaki jest ten poziom dla zwierząt?
masowo zniknęły owady, może nie tolerują >400 ppm?
fitoplankton też zdycha.
Oceany ulegają zakwaszeniu od CO2.
+2
pokaż komentarz
Spoko średniowieczne optimum klimatyczne też IPCC obaliło bo nie pasowało do teori,pelikany łykną wszystko
+4
pokaż komentarz
@Oushi: 41 tysięcy lat to tylko jeden z kilku cykli, ten związany z pochyleniem osi, a jest ich kilka i nakładają się na siebie. 100 tysięcy lat to długość cyklu związanego ze zmianami eliptyczności orbity i tu akurat korelacja między większą ekscentrycznością a interglacjałami jest wysoka. Pozostałe cykle wprowadzają inne zaburzenia, dlatego czasem interglacjały są chłodne albo przedzielone krótszymi ochłodzeniami:
źródło: euanmearns.com
-2
pokaż komentarz
@KubaGrom: Dziękuję, i zaprawszam do lektury:
https://en.wikipedia.org/wiki/100,000-year_problem
-67
pokaż komentarz
A masom wciskają globalne ocieplenie z powodu działalności człowieka! (no może częściowo, ale nie w całości!)
+52
pokaż komentarz
@mrChivas chyba nie przeczytales calosci tekstu.
-44
pokaż komentarz
@boolion: Przeczytałem, dla laika ciekawy tekst i w miarę łatwo przyswajalny . Wywnioskowałem z niego że zmiany klimatu następują. Nie trwa to 50/100/200 lat ale tysiące. Fakt jesteśmy podkreślam prawdopodobnie częściowo odpowiedzialni za szybsze zmiany, ale nie całkowicie. Natomiast pewne jest że takie zmiany będą.
+41
pokaż komentarz
@mrChivas: W zasadzie ze zmianami klimatu problem tkwi nie w tym, że w ogóle zachodzą, tylko w tempie. Ocieplenie pod koniec epoki lodowcowej było dość szybkie, bo nastąpiło szybciej niż procesy geologiczne (stąd faza w której Bałtyk zamienił się w jezioro, bo wody roztopowe nie zdążyły wyrzeźbić cieśnin) ale flora i fauna miały czas aby się dostosować; ochłodzenie na początku młodszego Dryasu było w skali geologicznej bardzo szybkie, niektóre zwierzęta tundrowe nie zdążyły wyemigrować na południe. Natomiast to co dzieje się teraz, przypomina wyścig ferrari.
+21
pokaż komentarz
@mrChivas: Nikt nigdy nie twierdził, że wyłącznie ludzie wpływają na klimat czy że dzieje się to tylko przez emisje gazów cieplarnianych. Tylko że to ten ostatni czynnik dzisiaj dominuje i na jego tle trwające tysiące lat zmiany związane z cyklami orbitalnymi są praktycznie niezauważalne. Tu np. porównanie wpływu czynników antropogenicznych i naturalnych w ostatnich kilkudziesięciu latach (wg różnych prac i metod):
źródło: static.skepticalscience.com
0
pokaż komentarz
@mrChivas: No kolego, jeśli na prawdę zajrzałeś w link to kłania się czytanie z zrozumieniem bo takich wniosków jak twoje tam nie można znaleźć.
+13
pokaż komentarz
Więc pytanie. Czy można w najbliższych 20-30 latach spodziewać się powrotu prawdziwych zim? Ważne pytanie, bo nie wiem w jakie ogrzewanie się pchać, gdy już mnie zmuszą do zmiany.
-15
pokaż komentarz
@wojniz: zimy mogą powrócić, ocieplenie klimatu to dla Polski są właśnie cięższe zimy.
Ogrzewanie należy wybrać za te 20 lat, nie wiadomo jakie będą ceny i co się będzie opłacać i jaka będzie sytuacja. Na taką zimę najlepszy może się okazać węgiel bo jeżeli sporo wcześniej sobie go zmagazynujesz to będziesz niezależny
+2
pokaż komentarz
@wojniz: @Qullion: Nie do końca cieplejsze zimy, a po prostu bardziej radykalne zjawiska pogodowe - tak więc krótkie okresy mocnych chłodów (tak jak teraz), oraz okresy upałów (tak jak ostatnie lato, oraz poprzednie).
Sam planuję dom w najbliższych latach - na poważnie myślę o standardzie pasywnym, co uczyni rozważanie na temat ogrzewania tematem wtórnym.
0
pokaż komentarz
@GaiusBaltar: pisałem o mrozniejszych zima, jak jeszcze spojrzysz ma dane pogodowe to mamy też coś takiego jak cyklicznosc śnieżnych i mroznych zim.
No i bardzo dobrze kombinujesz bo ciężko przewidzieć czym i jak będzie się opłacało ogrzewać.
0
pokaż komentarz
@wojniz: Zmienność pomiędzy poszczególnymi zimami jest o prawie rząd wielkości większa od dotychczasowej szybkości ocieplenia. Nawet jeśli świat ociepli się o 2 stopnie, to nadal będą się nam zdarzały zimy, jedynie okresy śnieżne i mroźne będą się zdarzały rzadziej. Z ramach rozregulowania cyrkulacji mogą się nam zdarzać pojedyncze bardzo mroźne miesiące, w otoczeniu samych ciepłych, jak choćby ostatni marzec, i kto wie czy nie przyszły luty.
0
pokaż komentarz
Eoceńskich
@wojniz: Pewne jest że ceny energii będą rosnąc więc inwestuj w izolację.
0
pokaż komentarz
@jkrzyz: To chyba najmądrzejsza odpowiedź, jaką otrzymałem na wykopie w temacie ogrzewania domu( ͡° ͜ʖ ͡°)
źródło: youtube.com
+3
pokaż komentarz
@wojniz: Od paru lat w USA są Twoje prawdziwe zimy. Tutaj temperatury w zeszłym roku:
źródło: dobrapogoda24.pl
-1
pokaż komentarz
@jednorazowka: I myślisz, że tam zostaną na zawsze?
0
pokaż komentarz
@wojniz: Sądzę, że sytuacja się odwróci i w Europie nastaną "prawdziwe zimy", a w USA będą lżejsze. I tak w kółko.
0
pokaż komentarz
@jednorazowka: no i wszystko jasne.
źródło: i.etsystatic.com